Lausanne en Genève LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 24 Juni 1932 PARLEMENTAIR OVERZICHT BUITENLAND. RECHTZAKEN. TWEEDE KAMER. ALLERLEI WETSONTWERPEN. De Kamer heeft gisteren allereerst hetzij zonder hetzij na kort debat een aantal kleinere wetsontwerpen aangeno men, waaronder: 1. Wetsontwerp Wijziging van de grens der gemeente Schiermonnikoog. 2. Wetsontwerpen Goedkeuring van de op 27 Juli 1929 te Genève gesloten Verdra gen voor de verbetering van het lot der gewonden en zieken, zich bevindende bij de legers te velde en betreffende de be handeling van krijgsgevangenen. 3. Wetsontwerp Goedkeuring van het verdrag met bljbehoorende protocollen be treffende internationale tentoonstellingen van 22 November 1928. 4. Wetsontwerp Nadere wijziging en aan vulling van de Indische Comptabiliteitswet 1925 en wijziging van de Indische BedriJ- venwet. 5. Wetsontwerp Bekrachtiging van twee door den Gouverneur-Generaal van Neder- landsch-Indië krachtens artikel 93, eerste lid, van de Indische Staatsregeling vastge stelde ordonnanties. 6. Voorstel van den heer Aalberse c.s. tot wijziging van het Reglement van Orde der Kamer. Laatstbedoeld voorstel beoogt de instel ling van een Commissie van Advies uit de Kamer voor Economische aangelegenhe den; de Regeering zal met deze Commissie allerlei zaken kunnen bespreken De heer Wijnkoop heeft zich tegen de instelling dezer commissie verzet, omdat zij toch niet anders is dan schijn. Aan dergelijke commissies wordt toch niets wezenlijks medegedeeld, terwijl feitelijk het parlement er zijn rechten daar uit handen geeft. Een zienswijze, die, door de heer Aalberse werd bestreden: wel degelijk kunnen dergelijke vaste commissies het contact tuschen Regeering en Parlement versterken, met name ook in perioden dat de Kamer op reces is. Het voorstel werd met 67 tegen 2 stem men (communiteit) aangenomen. .Behartiging van Schcepvaartbclangcn. Voorgezet is de behandeling van het wetsontwerp Inzake de behartiging van nationale scheepvaartbelangen De heer Knottenbelt Is hierbij opgeko men tegen het verwijt, dat er vroeger te veel zou zijn gebouwd. In de tijden dat er gebouwd werd waren de schepen noodig en het gaat niet aan nu de schuld van de crisis te schuiven op dat bouwen in nor male tijden. Krachtig heeft deze afgevaardigde ge waarschuwd tegen het denkbeeld om sche pen te gaan opruimen. Verkocht kunnen ze op het oogenblik niet worden. En: wat het wetsontwerp betrof meende hij dat de getroffen regeling niet in alle op zichten goed was. De organisatie der op te richten maatschappij verdient wijziging Feitelijk moet thans een reederlj zoo goed als dood zijn, wil zij voor steun in aanmer king komen. Een fout achtte hij wel, dat de vrachtvaart buiten de regeling bleef. De heer Kortenhorst oefende ook critiek al vond hij het systeem van het ontwerp: de saneering, niet kwaad. De door vorige sprekers pro en contra aangevoerde argumenten zijn vervolgens nog door enkele afgevaardigden in het debat verhaald. Het woord voerden nog de heeren Drop, Duymaer van Twist, de Visser, Schaper, van de Bilt en mej. Katz. De heer de Vis ser stelde daarbij een motie voor. waarin de Kamer zich zou uitspreken voor crisis- steun aan binnenschippers; de heer Scha per kwam met een wijziging daarvan, waarin ook duurzame maatregelen voor de binnenschippers werden gevraagd. Rede van den minister. Minister Verschuur heeft niet ten on rechte geconstateerd, dat een deel van het debat buiten het ontwerp is omgegaan. Hij verklaarde zich echter overtuigd dat de nood onder de binnenschippers zeer hoog gestegen is. Men lost die niet met een mo tie op. De Regeering is aan het onderzoe ken, heeft maatregelen genomen voor een betere bevrachting maar het goede mid del om de schippers te helpen is er nog steeds niet. Inzake het wetsontwerp verklaarde ook de Minister nogmaals, dat de Nederland- sche scheepvaart in zeer ernstigen toe stand verkeert. Hij wees b.v. op dit cijfer: de inkomsten uit net bedrijf, die in 1927 nog 212 millioen bedroegen, zün gedaald tot 115 millioen. De Minister gaf toe dat internationale maatregelen om de wereld- tonnage te verminderen noodzakelijk zijn, maar hii zag die niet. en daarom moest hij wel tot een nationaal middel zijn toe vlucht nemen. Hij heeft vervolgens de voorgestelde regeling verdedigd: zit heeft het behoud van de Nederlandsche han delsvloot ten doel. Een stelsel van subsi- dieering zou verkeerd zijn geweest, want de Regeering mag niet optreden voor de maatschappijen en haar crediteuren. Het nationale doel is het behoud der nationale vloot en hiervoor zal de financierings maatschappij worden opgericht. De maat schappijen krijgen dus geen subsidies, maar credieten: de Staat treedt als bank instelling op maar heeft dan ook het recht onderpand te eischen. De Minister heeft voorts betoogd, dat de Staat hierbij zoo goed als geen risico zal Ioopen en hii zette voorts nog in bijzonderheden bedoe ling en inhoud van het ontwerp uiteen. De Kamer die deze week op reces wil zag van replieken af. AANGENOMEN. Zij heeft de motie-De Visser inzake de binnenschippers zonder hoofdelijke stem ming aangenomen; alleen de heer Beumer bleek tegen. Tenslotte werd ook het wetsontwerp zelf aangenomen met den heer De Visser als eenise tegenstander 's Avonds werd de vergadering voort gezet. De Fransch-Engelsche besprekingen beëindigd, zonder resultaat. Nu directe besprekingen tusschen Frankrijk en Duitschland Bespreking Engcland-Frankrijk geëindigd. De Fransche premier Herriot heeft gis termiddag opnieuw een bezoek gebracht aan den Britschen premier Mac Donald. De bespreking was van vrij langen duur. Aan het einde der bijeenkomst werd van Britsche zijde het volgende officieels com muniqué uitgegeven: „De besprekingen tusschen de Engelsehe en Fransche ministers werden op vriend schappelijke wijze voortgezet en onder broken ten einde de Fransche ministers de mogelijkheid te geven een bespreking te voeren met de Duitsche ministers". De onderhandelingen tusschen de Engel sehe en Fransche regeering schijnen hier mede voorioopig, voor zoover betreft de herstelkwestie, te zijn besloten. Thans vangen de directe besprekingen aan der Fransche en Duitsche vertegenwoordigers. Herriot zal heden de eerste directe be spreking hebben met von Papen en von Neurath. Hij stelt zich voor vanavond naar Parijs te vertrekken. Herriot had oorspronkelijk het voorne men gisteravond een radio-redevoering te houden, welke door een Amerikaansch station zou worden uitgezonden. In ver band met technische moeilijkheden is deze redevoering evenwel niet doorge gaan. Nu Fransch-Duitsche onderhandelingen. De korte officieele mededeeling der Britsche delegatie Inzake het onderbreken der Brltsch-Fransche besprekingen en. den aanvang der directe Duitsch-Fransche onderhandelingen, wordt in welingelichte kringen aldus uitgelegd, dat de pogingen van Mac Donald, de Fransche regeering tot een definitieve regeling van het her- stelvraagstuk te bewegen In den zin als de Britsche regeering dat wenscht. zijn mislukt. Mhc Donald zou tegenover Herriot heb ben verklaard, dat als laatste uitweg directe onderhandelingen moeten aanvan gen tusschen de Duitsche en Fransche mi nisters, ten einde langs dezen weg tot een regeling te komen. De Engelsehe bemid delingspogingen zijn thans ten einde. De kritieke toestand der conferentie, welke practisch van den eersten dag af bestond, is derhalve verder verscherpt. De ver wachting, welke tot nu toe bij de Fran- schen bestond, dat de nieuwe Duitsche regeering in de herstelkwestie concessies zou doen, zijn thans aan Fransche zijde opgegeven. Men verklaart dat de Duitsche regeering het zakelijke Duitsche stand punt met grooten ernst en met beslistheid onbeperkt heeft gehandhaafd. De meest verschillende plannen duiken thans op om te voorkomen dat een „offi cieele mislukking" der conferentie plaats heeft. Van Engelsehe zijde wordt stemming gemaakt, om in den a.s. herfst allereerst een Europeesche economische conferentie te Lausanne en vervolgens hieraan aan sluitend te Londen een economische we reldconferentie te houden, evenwel slechts AVONDVERGADERING. VOORSTEL VAN DER SLUIS WIJZIGING PACHTWET. Met de behandeling van het voorstel- Van der Sluis tot wijziging der Pachtwet was het in de avondvergadering spoedig af- geloopen. De zaak stond als volgt: Eenlge maanden geleden heeft de Eerste Kamer het regeeringsontwerp tot herzie ning van het Pachtrecht verworpen, en deze verwerping was voornamelijk een ge volg van de houding van een aantal katho lieken. die tegen stemden. Hierover is heel wat deiningontstaan in de katholieke kringen en men sprak er zelfs van de te genstemmers die dezen zomer moeten af treden door voorstanders te vervangen. Wat deden nu de sociaal-democraten in de Tweede Kamer met den heer Van der Sluis aan het hoofd? Zij dienden de verworpen Pachtwet op nieuw ongewijzigd in, teneinde zoodoende de Eerste Kamer en speciaal de katholie ken opnieuw voor een beslissing te plaat sen Dit ontwerp nu kwam gisteravond in behandeling De heer Boon namens de liberalen, de heer Coliin namens de anti-revolutional- ren, de heer Snorck Henkemans namens de christelljk-historischen en de heer Aal berse namens de katholieken hebben ech ter verklaard dat zij deze weder-lndiening van het wetsontwerp in strijd vonden met goede parlementaire vormen en gebruiken. Het gaat niet aan meenden zti. de Eerste Kamer te dwingen reeds thans opnieuw een beslissing te nemen. Zij oordeelden dat het hier een politieke manoeuvre betrof en daarom verklaarden zij over het ontwerp niet te zullen debatteeren, maar er tegen te zullen stemmen. Daarentegen stelden de heeren Oud en Ebels vrijz-democraten) en De Visser (communist) zich on het standpunt dat men zich alleen moest afvraeen wat in h°t belang van de pachters was: zri wilden daarom hst ontwerp niet behandelen. De heer Van der Sluis protesteerde tegen de houding van hen die het ontwerp af wezen. Na de verwerping door de Eerste Kamer had de Regeering met een nieuw wetsontwerp moeten komen; toen dit niet geschiedde heeft sprekers fractie besloten het initiatief te nemen. De pachters heb ben hulp hoog noodig: wtjst men nu het ontwerp af dan riep spr. zien wij elkander In het land terug!" Er ontstond eenie rumoer; vooral toen de heer Albarda uitriep dat er den laat- sten tïid een soort bovcot gaande is tegen de sociaal-democraten. De Kamer heeft vervolgens art. 1 van het wetsontwerp met 43 teeen 24 stem men verworoen Tegen stemde de rechter zijde en de liberalen. Daarna vro°e de heer Van der Sluis de verdere behandeline van het wetsontwerp te schorsen hetgeen geschiedde. HAGENAAR. op voorwaarde dat een regeling der her stelkwestie te voren plaats heeft. De gedachte, de conferentie te verdagen door middel van een „permanent'-verkla- ring en de samenstelling van deskun digencommissies, wint veld. De thans op heden vastgestelde bespreking tusschen Herriot en von Papen, wordt algemeen met spanning tegemoet gezien, hoewel geen twijfel bestaat over het geringe voor uitzicht, dat deze bespreking tot een resul taat zal leiden. In Fransche kringen wordt openlijk toe gegeven dat de binnenlandsche politieke toestand het Kabinet-Herriot de laatste dagen essentieel in slechter positie heeft gebracht en dat in de Kamer reeds tegen het Kabinet wordt geïntrigeerd. Door de onderbreking der Engelsch- Fransche onderhandelingen en den aan vang der Duitsch-Fransche besprekingen zijn de conferentiewerkzaamheden in ieder geval in een nieuw, wellicht beslissend, stadium gekomen, Nog een rede van Von Papen. Rijkskanselier von Papen bezocht de receptie .welke georganiseerd was door de Duitsche kolonie, de Duitsche Kamer van Koophandel en den Duitschen Studenten- bond in Zwitserland. Von Papen wees daarbij op de groote taak, welke de Duit sche kolonies in het buitenland te ver vullen hebben. De staatslieden van Europa, aldus ging hij verder, zijn bijeengekomen om de vol keren te bevrijden van den ontzaglijken druk, welke bijna iedere mogelijkheid tot verbetering heeft verstikt. De conferentie mag niet. eindigen met moties, welke de wereld den vrede slechts beloven. ZIJ moet de wereld definitief den vrede schenken. Het gaat er thans niet om te zoeken naar de reeds lang bekende oorzaken van de economische wereldcrisis, doch wel om de oorzaken van het euvel, die reeds zijn vastgesteld, op te heffen. De tijd van de halve maatregelen is voorbij. De volken van Europa en van de geheele wereld willen daden zien. Von Papen vreklaarde niet te kunnen gelooven. dat de wereld voor dergelijkon positieven arbeid nog niet rijp is. Duitsch land wordt zwaar gedrukt door de werk loosheid. De hoop van de jeugd is bijna verdwenen en het economische leven ge lijkt op een kerkhof Nog zwaarder dan de werkloosheid drukt echter op Duitschland het bewust zijn, dat het vernederd wordt tot een natie van mindere rechten Het kan geen verwondering wekken, dat een volk met een zoo grootsche geschiedenis als het Duitsche in opstand komt tegen een toe stand, waardopr het psychische even wicht wordt verstoord. Het materteele ongeluk, waaronder Duitschland zoo bij zonder lijdt, houdt niet op bij de grenzen van een land en depsychische spannin gen veroorzaken reacties, die het sociale evenwicht in Europa ten zeerste bedreigen. Jammer genoeg zijn de eerste stappen, om tot een verbetering te geraken, niet met de noodige energie gedaan. Von Papen herinnerde er aan, hoe een jaar geleden president Hoover het mora torium heeft afgekondigd. De wereld zou reeds veel verder zijn, indien men dit voorjaar deze gedachte van den Ameri- kaanschen president in haar oorspronke- lijken vorm verwezenlijkt, had. Evenzoo heeft de nieuwe boodschap voor de ontwapening van den Amerikaanschen president bewezen, met welken ernst de groote Amerikaansche natie het wereld kwaad aan den wortel wil aantasten. Men moet er toe besluiten definitief een streep te zetten onder de tragische reke ning van den oorlog. Dat alleen kan de wereld het vertrouwen weergeven, dat noodig is om weer in evenwicht te komen. De Britsche financieele expert Lelth Ross heeft gistermiddag een bezoek ge bracht aan den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken. Von Neurath. De bekende Duitsche deskundige in handelsverdragaangelegenheden. Mlniste- rlaldirektor Posse, is naar Lausanne ont boden. Ook Luther, directeur van de Rijksbank is naar Lausanne vertrokken. Hoover's voorstellen. President Hoover en staatssecretaris Stimson volgen de gebeurtenissen in Genève met de grootste belangstelling. Gibson heeft het staatsdepartement er van op de hoogte gesteld, dat er zeer weinig hoop is. dat Frankrijk. Engeland en Japan het voorstel van Hoover zullen aannemen. Ofschoon Hoover en het staats departement weigeren zich uit te laten over het Fransche veillgheidsvoorstel, staat vast. dat de Amerikaansche regee ring haar sedert jaren ingenomen stand punt niet wijzigt. Sir John. Simont die gisteren per vlieg tuig uit Genève naar Londen gereisd is, heeft in het Lagerhuis, in antwoord op verscheidene vragen gezegd, dat hij op het oogenblik niets kan toevoegen aan de door hem te Genève afgelegde verklaring. De hulp aan Oostenrijk. De Oostenrijksche bondskanselier, dr. Dollfuss. heeft een langdurig bezoek ge bracht aan den Britschen minister van financiën, sir. Neville Chamberlain. Na afloop verklaarde dr. Dollfuss aan een journalist, dat hij voldaan was over de besprekingen, temeer wijl de Fransch- Engelsche formule voor een accoord als gevonden kan worden beschouwd, Ook een accoord met de aan de finan cieele hulp deelnemende mogendheden is bereikt. Te regelen is nog slechts een kwestie van binnenlandsche politiek Het verluid verder, dat Zwitserland be reid is. aan de leening deel te nemen, maar slechts onder voorwaarde, dat geenerlei condities aan deze leening ver bonden worden. DE ALGEMEENE TOESTAND. Stilstand. Het is Mc. Donald niet gelukt om met Herriot tot overeenstemming te komen, /hoezeer beiden het op verschillende wijzen hebben geprobeerd om elkaar te vinden. Herriot's positie in Frankrijk schijnt iet wat geschokt te zijn en dat maakt den Franschen premier zeker niet handelbaar der en toeschietelijker. Het Schijnt, dat de Franschen nu in direct contact zullen treden met de Duit schen, doch veel hoop op overeenstemming is ihaarbij ook niet, want Duitschland houdt onwrikbaar vast aan het principe, dat het met de Herstelbetalingen voor eens en voor altijd afgeloopen moet zijn! Hoover's voorstellen inzake de bewape ning vinden grooter weerklank, doch maken eveneens weinig kans op verwezen lijking, daar Frankrijk, Engeland en Janan bedenkingen hebben. Tech zu'len zij een invloed ten goede uitoefenen zoo er nog iets bereikt worden kan. Momer.t.el is e. derhalve, a.les bij e.kaar genomen, nog stilstand. DUITSCHLAND. Tegen het rijk De kleine burgeroorlog Uit de Landdagen. Beieren is niet van plan zich naar het rijk te schikken. De voorzitter der Beier- sche Volkspartij zeide te Miinchen o.a.: Wij willen ons vaderland niet laten worden tot een tooneel van politleken partijstrijd. Wij hebben het recht gehoord te worden, wanneer men van nationale concentratie spre.ekt en eveneens, dat niet zonder ons maatregelen worden ge nomen. Maar het schijnt, dat slechts één man ln Duitschland het recht heeft te bepalen, wie eigenlijk als nationaal gelden mag. Wij hebben den waarborg fïbodig dat de naam Beleren een symbool ls er voor, dat het volk nog rechten heeft en voor zijn recht strijden wil. En zoo kan het zijn, dat de Beiersche staat een beroep moet doen op zijn jonge zonen om de •staat niet aan één partij in handen te geven. Wanneer deze oproep komt, willen wij allen ons aaneensluiten voor den staat, vcor het recht, voor de vrijheid. Ook de Nazia zijn over de regeering niet te spreken. Dr. Goebbels zeide te Berlijn o.m.: Een nat. soc. kabinet zou onmiddel lijk met een gereed program zijn opge treden en dit program niet ln langdradige verklaringen aan het volk hebben voor gelegd, maar onmiddellijk verwerkelijkt hebben. Het kabinet von Papen heeft in de afgeloopen weken reeds veel vertrouwen bij het volk door eigen schuld verloren. Dat thans ln de straten van Berlijn barri caden wojden opgeworpen is de schuld van de dralende politiek van de rijksre- geering. De kleine burgeroorlog duurt intusschén kalm voort. Voor vandaag meldt het lijstje: ongeregeldheden te Berlijn, vooral door communisten veroorzaakt, met enkele zwaar gewonden, vechtpartijen te Duis burg met 1 doode en enkele gewonden, schietpartij te Dortmund met 1 doode en 5 zwaar gewonden. De Würtemburgsche Landdag zou gistermiddag in een korte slotzitting bij eenkomen. Direct na de opening ném de Centrum afgevaardigde Bock het woord over de orde waarbij hij voorstelde de zitting te ver dagen. Hij motiveerde dit voorstel met het feit dat de nationaal-socialistlsche afgevaar digden in partij-uniform waren verschel nen. Dit noemde spreker een tarten van de parlementsmeerderheid. De leider der nationaal-socialistische fractie, afgevaardigde Murr, beriep zich ei op dat het uniformverbod is ingetrokken en dat in het parlement niemand kan worden voorgeschreven welke kleeding hij moet dragen. Na hevig tumult werd besloten de zit ting te verdagen. Voor de motie tot verdaging' stemden de afgevaardigden van het Centrum, de democraten, de sociaal-democraten en de communisten. In de zitting van den Saksischen Land dag wordt de nationaal socialistische motie inzake ontbinding van den Landdag ver worpen met 58 tegen 53 stemmen (die dei- nationaal socialisten, Dultsch Nationalen en Communisten). Het verder verloop der zitting droeg een rumoerig karakter. De sociaal demo cratische voorzitter Weckel trachtte ver geefs de orde te handhaven. Ten slotte sloot hij twee nationaal socialisten van den verderen zittingsduur uit. Vervolgens onderbrak de president de zitting daar een der beide nazi's hem voor „schurk" had uitgescholden. Het seniorenconvent heeft besloten beide nationaal socialisten voor de vijf volgende zittingen uit te sluiten. De Pruisische staatsraad heeft met 42 stemmen tegen 25 der sociaal-democraten en. communisten besloten bezwaar te maken tegen de door den Landdag aan genomen amnestie-wet voor misdrijven, gepleegd uit economischen nood. Als ge volg hiervan moet de Landdag de Wet met 2/3 meerderheid aannemen. Aangezien deze 2/3 meerderheid in den Landdag aanwezig is. verandert het besluit van den Staatsraad niet aan de tot-standkoming er van. CHINA. Nanking wil vrede met Tibet. Officieel wordt medegedeeld, dat de Chl- neesche regeering generaal Livengui op dracht heeft gegeven met de Tlbetaansche regeering in onderhandeling te treden over het terugtrekken der Tlbetaansche troe pen uit het Chlneesche staatsgebied ten einde verdere botsingen te vermiiden. In geval de Tibetaansche regeeving de eisch niet zal nakomen zal de Chineesche re geering verdere oorlogsmaatregelen treffen tegenover Tibet. FRANKRIJK. Het vrouwenkiesrecht - Poincaré in de politiek. Gisteren werd in den Senaat de kwestie van het passieve en actieve vrouwenkies recht behandeld. Teneinde demonstraties en dergelijke ordeverstoringen te voorko men wqrden strenge voorzorgsmaatregelen getroffen. Senator Louis Martin motiveerde zijn voorstel en zette uiteeD dat in den loop der historie reeds een vrouw, n.l. de maagd van Orleans Frankrijk heeft gered. Voorts wees hij op de naar zijn meening goede ondervindingen, die men in de overige lan den van Europa heeft opgedaan met het vrouwenkiesrecht. Senator Bachelet verdedigde eveneens het voorstel en sprak de bewering tegen dat de door vrouwen uitgebrachte stemmen ln het bijzonder den communisten zouden ten goede komen. Senator Tissier daarentegen bestreed heis voorstel, waarna de zitting werd verdaapjd tot a.s. Dinsdag. De vooruitzichten dat het voorstel feai worden aangenomen, zijn tamelijk ger' ang daar de commissie voor verkiezingsaan 'ge legenheden afwijzend heeft geadviseen d In tegenstelling met anders luidende ge ruchten heeft Poincaré thans toch nog besloten zich bij de a.s. Senaatsverk' lezin gen candidaat te stellen. In de omf jeving van Poincaré legt men er den nadn uk op, dat zijn gezondheidstoestand voortre -ffelijk ls. Hij is nog steeds druk bezig met het te boek stellen van zijn mémoires. rpen. ENGELAND. Motie van afkeuring verwo In het Lagehuis heeft Lat isbury een motie van aikeuring tegen d e regeering ingediend, omdat de rcgeerii ,ig na haar beroep op het land om „de vrije hand" niets had gedaan om het vf „-rtrouwen te herstellen, den welstand te 1 doen herle ven en in het algemeen gee'/n enkele der verkiezingsbeloften ook m: lar getracht had in te lossen. De toestani 1 van handel en nijverheid was veel slech ter dan toen de regeering door haar be doften haar reusachtige meerderheid h ad verworven en het werd steeds erger. De arbeiders partij kende wel middelen om den toe stand althans eenlgszins te verbeteren en Lansbury noemde de nation; aliseering van het groote bankkapitaal, e'jh van de In- austrieele en sociale dienst en en verze keringen en voor de werklc .osheid. Spe ciale opruiming van krotte n en drainee ring van landen en woeste gronden. Baldwin antwoordde lang ;s een omweg over Lausanne en zeide d^-,t geen herstel van onderling vertrouwen itn den oecono- mischen toestand mogelijkk waren zonder complete schrapping der doorlogsschulden en herstelbetalingen, welk standpunt de regeering nu krachtig ven (ledigde zoowel te Lausanne als te Genève0 Hij wees ver volgens op Ottawa, waar eéfcn ernstige po ging zou gedaan worden oftn de barrières te verbreken die den interr lationalen han del belemmerden. Op de f eltelijke critiek van Lansbury antwoorddthij dat geen land, behalve misschien D kiltschiand, zoo veel voor zijn werkloozen0 deed als Enge land, en ondanks den ac hteruitgang van den uitvoer kan Engeland nog een verge lijking met alle andere landen glansrijk doorstaan. Meer kon op Liet oogenblik niet verwacht worden en (de door Lansbury genoemde middelen wtoes Baldwin kort en goed af, als onbruikbare utopiën die in deze tijden den totostand zeker nog zouden verergeren. De motie werd met 14647 stemmen verworpen. Het trok de aandacht, dat Lloyd George voor de motie stemde. TURKI'JE. Toetreden tot den "Volkenbond. De onde handelingen^, welke sedert eenigen tijd worden gev. oerd over het toe treden van Turkije tot» den Volkenbond zijn thans zoo ver gevorderd, dat deze stap van Turkije we'dra^ zal plaats hebben. Aangekomen wordt, d&t de reeds in ver band met het Chi.ieeso'i^Japansch conflict bijeengeroepen VolkCnbondsver nadering zich de volgende weeik met deze aan gelegenheid zal b^zig (nuden en Turkjje reeds dan in den Volkenbond zal worden opgenomen. WATERPOLO. H.Z. en P.C. (VETERAMEN)— &E ZIJL III 6-0. Gisteravond speelden) in het Zuiderbad te den Haag bovengenoemde zeventallen voor de competitie van den H.Z.B. Eind stand 6—0. HOCKEY. HET OLYMPISCH TOURNOOI. Naar gemeld wordt hemen slechts drie landen deel aan het Olympisch hockey- tournool, n.l. Britsch-Indie (de winnaar van Amsterdam 1928», Japan en de Ver. Staten. Vergeleken bij Amsterdam is de bezetting van het tournooi dus wel zeer zwak. KOK EN DE HAAS VEROORDEELD. De Amsterdamsche Rechtbank deed heden vonnis ln de strafzaak regen den 28-iarigen hulp-kassiei Th. J. M. K- en rijn vriend den 23 jarigen kellner J. J. ra de H„ die ten nadee'c van de Nederland sche Landbouwbank op 24 December Ji verduisterden. De Recntbank veroordeelde K. wegens verduistering tweemaal ge pleegd en diefstal tot een gevangenisstraf van 2 jaar en De H. wegens het voortgezet misdrijf van opzettelijke heling tot 1 Ja« gevangenisstraf. De eisch was resp. jaar en 8 maanden. Als derde verdachte in deze zaak naa zich een 32-jarige kantoorlooper te ver antwoorden wegens heling. Het O.M. had 0 maanden gevangen»* straf geëischt wegens heling; de neem bank sprak den man vrij. j

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2