H. SiMONIS SCHOOLSCHOENEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 16 Juni 1932 BUITENLAND. SCHEEPSVERBINDINGEN. TELEGRAMMEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. Dc conferentie van Lausanne beeonnen Verklaringen der Duitsche ministers. Gistermiddag om half zes is de con ferentie van Lausanne officieus geopend. Er had een voorbespreking plaats, waar aan werd deelgenomen door de delegatie leiders, te weten MacDonald, Herriot, Rijkskanselier von Papen, von Neurath, Grandi, den Belgischen premier Renkin en den Japanschen ambassadeur te Rome, Yoshida. Volgens een officieele mededeeling zijn 18 mogendheden ter conferentie vertegen woordigd en wel: Engeland, Frankrijk, Duitschland, Italië, Japan, België, Polen, Portugal, Canada, Australië, Nieuw-Zee- land, Znid-Airika, Bulgarije, Roemenie. Tsjecho Slowakije, Joego Slavië. Hongarije en Griekenland. De Oostenrijksche regeering Is niet uit- genoodlgd, aangezien op de Haagsche con ferentie de Oostenrijksche herstelbetalin gen reeds definitief zijn geregeld. De zit tingen der conferentie hebben plaats in het antieke Chateau d'Ouchy. In verband met het feit dat ter con ferentie van Lausanne In het jaar 1923 de volkscommissaris der Sovjet-Unie, Worow- skl, werd vermoord, zijn de controle maatregelen zeer scherp. MacDonald zal de conferentie presidee- ren. Hij is in de plechtige openingszitting, welke hedenmorgen plaats had officieel tot voorzitter benoemd. Algemeen neemt men aan dat de conferentie een dag of veertien zal duren. De stad vertoont het beeld van den vooravond eener groote diplomatieke con ferentie. De groote hotels te Lausanne zijn tot de laatste plaats bezet. De inter nationale pers ls zeer sterk vertegen woordigd. Er zijn te Lausanne meer jour nalisten dan te Geneve ter ontwapenings conferentie het geval ls. In toonaangevende Fransche kringen verluidt dat Herriot en MacDonald over eengekomen zijn, aan de conferentie van Lausanne voor te stellen in aansluiting op deze conferentie of eenige weken daarna in Lausanne een economische con ferentie voor geheel Europa te houden, waarin alle Europeesche handels- en eco nomische problemen, vooral de problemen der tariefverlaging en valuta-aanpassing besproken zullen worden. Van Fransche zijde wordt uitdrukkelijk in het licht gesteld, dat Herriot geenszins het werk dezer conferentie wil beperken tot de Donaukwestle. Veeleer bestaat tus- schen de Engelsche en Fransche regeering ver-gaande overeenstemming er over, dat bij den huldigen stand der economische crisis een overeenstemming van geheel Europa inzake handels- en economische politiek onontbeerlijk is geworden. De thans door Engeland en Frankrijk ontwor pen economische conferentie zal de a.s. wereldcrisis-conferentie in Londen en een overeenstemming der Europeesche mo gendheden op deze conferentie voorberei den. Verder wordt medegedeeld, dat tus- schen Herriot en MacDonald overeenge komen ls de conferentie van Lausanne voor te stellen het herstelmoratorium met 6 maanden Ce verlengen, daar voor 1 Juli, den dag, waarop het Hoovermoratorlum afloopt een definitieve regeling van alle intergeallleerde en herstelproblemen niet te venvachten is. Deze mededeelingen, die van Fransche zijde in conferentiekringen zijn verbreid, hebben algemeen groot opzien gebaard en worden druk besproken. Naar verluidt zullen de Fransche mi nister van Oorlog Paul Boncour, de Engel sche minister van buitenlandsche zaken sir John Simon, de Duitsche ambassadeur Nadoiny en de Amerikaansche vertegen woordiger Gibson te Genève blijven, ter wijl de Italiaansche minister van buiten landsche zaken Grandi. zoo spoedig moge lijk uit Lausanne zal terugkeeren ten einde een bespreking te hebben over het ontwerpen van nieuwe grondslagen voor de voortzetting van de Ontwapeningscon ferentie. De Duitsche ministers, te Lausanne aan wezig. hebben een verklaring afgelegd. De Rijkskanselier von Papen zeide o.m.: De Duitsche regeering zal vanzelfspre kend met dezelfde standvastigheid als haar voorgangster de nationale noodzake lijkheden vertegenwoordigen. Het gaat thans niet alleen om de kwestie een defi nitieve streep te zetten onder het herstel- probleem. doch veeleer moet dit probleem in zijn geheelen omvang, zoomede den ge- heelen toestand, waarin gansch Europa zich thans bevindt, met de overige staats lieden in vertrouwen worden besproken. De geheele publieke opinie verwacht thans van de staatslieden daden. De huidige bui tengewoon ernstige toestand verdraagt het niet langer dat deze conferentie slechts zal eindigen met beloften en toezeggingen De taak dezer conferentie is een definitieve uitweg te vinden voor Duitschland en daar mede voor geheel Europa. De huidige be sprekingen der uitgenoodigde mogendhe den zijn volgens het plan en op bevredi gende wijze verloopen. Na de openingszit ting van heden zullen particuliere bespre kingen met de overige politici worden'ge houden. Morgen zal von Papen dan in de eerste zitting der conferentie als vertegen woordiger van Duitschland het standpunt der Duitsche regeering nopens de in aan merking komende problemen uiteenzetten. Betreffende de vitale kwesties welke ter conferentie te bespreken zijn. bestaat in Duitschland geen verschil van meening. Op dit punt kan slechts één meening be staan. Vervolgens verklaarde de Duitsche mi nister van Buitenlandsche Zaken, freiherr von Neurath dat Duitschland ter confe rentie vanzelfsprekend zal trachten de na tionale belangen van Duitschland te recht vaardigen. Betreffende de te volgen metho den kan voorloopig nog niets worden ge zegd. De optimistische toon der buiten landsche pers komt op geen enkele wijze overeen met den feitelüken ernst van den toestand. Al is ook de erkenning dat het Duitschland onmogelijk is verdere herstel betalingen te verrichten algemeen doorge drongen zoo is dat evenwel noe geen ver dere stap tot de officieele erkenning van dit feit. De minister legde er den nadruk op. dat hii geenszin? het veelal uitgespro ken optimisme deelt -iat ter conferentie van Lausanne reed? in pnkele dag°n een positieve oolossing zal worri°n bereikt. De Rijkskanselier van financiën graaf Schwerin Krosigk zette daarop uiteen dat de. laatste noodverordening geenszins een definitieve consolideering van den toestand beteekent. De noodverordening is niet uit gevaardigd met het oog op Lausanne Zij beteekent evenwel de beste illustratie van den noodtoestand in Duitschland en is het bewijs dat aan een feitelijke verder beta ling van herstelschulden door Duitschland niet meer is te denken. De conferentie van Lausanne zal twee belangrijke problemen onder het oog hebben te zien: het herstel- vraagstuk en het groote economische pro bleem. De regeling van het herstelvraag- stuk is ongetwijfeld een voorwaarde voor de oplossing der economische kwestie. Of de conferentie voor deze beide kwesties rijp is, is zeer zeker de vraag DUITSCHLAND. Dc publieke noodverordening Ministers voor de radio Besluiten van den Pruisischen Landdag. In het Rijksministerie van binnenland- sche zaken is een conferentie gehouden, waarin aan de vertegenwoordigers der landen de binnenlandsche politieke nood verordening werd medegedeeld. De noodverordening omvat zoowel de opheffing van het verbod der S A. en hel uniformverbod als ook een nieuwe rege ling der persvoorschriften, van het recht tot vergadering en demonstratie etc. De vertegenwoordigers der landen heb ben zich, naar de „Vossische Zeitung" mededeelt de stellingneming hunner re geeringen voorbehouden. De Rijksminister van binnenlandsche zaken heeft gepoogd de bezwaren van de Zuid-Duitsce regeerin gen te ontzenuwen door uitdrukkelijk te verzekeren, dat alle Rijksinstanties vastbe sloten waren tot onmiddellijk ingrijpen, wanneer in welk deel van het rijk ook door de nieuwe regeling moeilijkheden mochten ontstaan en dat deze vastbeslo tenheid vooral ook het weer toestaan der uniformen betrof. De nieuwe verordening spreekt niet over militaire bonden, maar over „bonden, die in gesloten orde optre den" en verplicht die bonden hun statu ten op verlangen aan den minister van binnenlandsche zaken mede te deelen en zich te schikken in de regelingen van den minister van binnenlandsche zaken. De Rijksminister van binnenlandsche zaken krijgt ook de machtiging in te grijpen, zoodra niet toelaatbare toestanden blij ken te ontstaan. Van bijzondere beteeke- nis is het dat de minister van binnen landsche zaken ingevolge bezwaren in af zonderlijke deelen van het rijk kan in grijpen en bijzondere regelingen kan ma ken. Daarin ligt indirect opgesloten, dat niet de landsregeeringen direct bij het op treden van moeilijkheden ingrijpen, maar dat zij zich met klachten moeten wenden tot den Rijksminister van binnenlandsche zaken, die dan een beslissing zal nemen en een regeling zal treffen. Van bijzonder politiek belang is het verder, dat van de voor de bonden van alle partijen geldende regeling de communisten uitdrukkelijk zijn uitgesloten. De voornaamste straf bij vergrijpen tegen de verordening blijft het ontbin den van bonden. Bij de bepalingen betref fende vergaderingen en demonstraties krijgt de rijksminister van binnenlandsche zaken het recht voor afzonderlijke deelen van het rijk verplicht te stellen, dat ver gaderingen bij de politie worden bekend gemaakt. Hij kan beslissen, dat in enkels deelen van het rijk vergaderingen ver boden of van bepaalde voorwaarden af hankelijk worden gesteld. Bij ruwheids- delicten en misbruik van wapenen worden nieuwe, bijzonder zware straffen ingesteld. Zoo wordt met minstens 3 maanden gev.straf bestraft degene die openlijk aan zet tot gewelddaden en niet beneden 6 maanden gev.straf degene die onbevoegd een vuurwapen draagt enz. Dagbladen en tijdschriften kunnen in den vervolge niet alleen bij in gevaar brengen van orde en rust. maar ook bij in gevaar brengen van „vitale staats belangen" verboden worden Het is de vraag, hoe de Zuid-Duitsche leiders deze noodverordening zullen ont vangen en of zit zich zullen willen schik ken. Dit ls hoogst twijfelachtig! In Beieren bestaat b.v. sinds Juli 1931 een verbod voor het dragen van party uniformen De vraag is thans of dit ver bod door de nieuwe nood-verordening kan worden opgeheven. Het officieele corres pondentieblad van de Beiersche volksparty wyst er op dat het Beiersche verbod van ouderen datum is dan het verbod der Rijksregeering. Het Beiersche verbod is weliswaar bestreden door de nationaal socialisten en Duitsch nationalen maar in de praktyk is gebleken hoe groote waarde het heeft gehad. In het paleis van den Beierschen pre mier zyn door onbekend gehleven per sonen enkele ruiten vernield. Gisteren zou de Rijksminister van Arbeid Schaeffer een rede houden voor de radio. De minister van binnenlandsche zaken, von Gayl, sprak een inleidend woord. Hy zeide o.a.: Als vertegenwoordiger van den te Lau sanne vertoevenden RUkskanselier, kan ik u zeggen: De nieuwe Rijksregeering acht het van belang haar bedoelingen en han delingen onmiddeliyk mede te deelen aan het Duitsche volk en wel per radio. Voor zoover de omstandigheden het zullen ver oorloven, zullen de Rijksministers na el kander het woord voeren. Wy spreken niet als partyredenaars voor een regeerings- meerderheid. niet voor êen bepaalden be roepsstand en niet voor een klasse der bevolking, doch uitsluitend als Ryksminis- ters, die door onzen hoogvereerden Rijks president in hun functie zyn beroepen. Wy zullen by onze redevoeringen niemand vleien en niemand iets beloven, doch de dingen uiteenzetten zooals wy ze juist er kennen. De nood van ons volk is zóó groot geworden, dat wy slechts plichts getrouw de bittere waarheid moeten zeg gen, om het even of zy gaarne wordt aan gehoord of niet. Wy beschouwen het Duit sche volk mondig genoeg om de waarheid te hooren en te verstaan. Minister Schaeffer zeid daarop o.a.. BU de sociale verzekering komen de gevaren allereerst door de toenemende verliezen op den post bydragen. By de invaliditeitsverzekering zullen in het jaar 1932 de ontvangsten uit hoofde van by dragen 40°'«. lager zyn dan in 1929. Bit de pensioenverzekering der mynwerkers zyn de bijdragen in verhouding tot 1929 zelfs met 60"/. achterultgeloopen De verliezen vloeien voort uit den algemeenen achter uitgang van het bedryfsleven. By deae bijdrage-verliezen komt een gevaarlijke terugslag van de verzekeringswetten de prestaties uitgebreid op een wyze, welke de krachten van een gezond bedrijfsleven Overschrijden. De maatregelen, waarop de noodverordening betrekking heeft heb ben juist ten doel het vijftig jaren ge leden gestichte instituut te behouden. De verzekerden ontvangen voor hun bydra gen wel is waar lager ultkeeringen, doch deze blyven zeker. Niet minder dringend en van niet minder beteekenis dan de red ding der sociale verzekering is de aanpas sing der voorschriften via de werkloozen- hulp aan den toestand op de arbeids markt. De regeering streeft er zooveel mo gelijk naar den werkloozen arbeid te ver schaffen Door maatregelen van hooger- hand kan de economische ontwikkeling evenwel geen beslissende wending krijgen, doch kan slechts op beperkte wyze worden bijgedragen tot de bestrijding der werk loosheid. De financieele moeilijkheden vormen hier een groot beletsel. In 1932 zal men op een gemiddeld hooger aan tal werkloozen moeten rekenen dan in 1931 het geval was. De berekeningen zyn gebaseerd op gemiddeld zes millioen werk loozen. Indien men op den tot nu toe gevolgden voet zou hebben doorbetaald, zou zulks voor het geheele jaar meer dan drie en een half milliard hebben gevor derd. Dit is een half milliard meer dan gedurende het vorige begrootingsjaar. By de doorvoering eener goede sociale politiek is ook een actieve medewerking noodig der vakvereenigingen. Haar beteekenis en haar medewerking is van buitengewoon belang. De minister eindigde met de verzekering te zullen bevorderen, dat werkgevers en werknemers zullen samenwerken. Gisteren is de Pruisische Landdag weer byeengeweest. Van de nazis droegen er eenige reeds de nieuwe S. A.-uniform, ofschoon het uni formverbod nog niet was opgeheven. De zitting begon met de stemming over een aantal door verschillende partijen in gediende voorstellen Het nationaal-socialistische voorstel, dat het ontslag verlangt van den Beriynschen polltie-president Grzesinski werd met 241 stemmen tegen 152 stemmen der sociaal democraten, van het centrum en de staatsparty aangenomen. Het nationaal-socialistische voorstel om alle tot de sociaal-democratische en de staatsparty behoorende Pruisische minis ters wegens inbreuk op de grondwet voor het staatsgerechtshof te dagen werd met 204 stemmen (communisten, sociaal-demo craten, staatsparty en centrum) tegen 195 stemmen der overige party en verworpen De nazis jouwden de communisten, die tegenstemden uit. Overigens had dit na- tlonaal-socialistisch voorstel, om aange nomen te worden, een meerderheid van twee derden der stemmen moeten ver werven. De Landdag heeft verder met de stem men van nationaal-socialisten en commu nisten een communistisch voorstel aange nomen, om de rijksregeering te verzoeken, Duitschland uit den Volkenbond te doen treden. Voorts werd gestemd over een commu nistisch voorstel, waarin de Landdag het onmiddeliyk aftreden van de rijksregee ring Von Papen eischt. Communisten en sociaal-democraten stemden voor, doch in totaal werden slechts 177 stemmen uitge bracht, zoodat het quorum niet aanwezig bleek te zyn en dus de Landdag geen be sluiten kon nemen. Daarna werden de debatten over het wetsontwerp inzake amnestie voortgezet waarby o.a. de minister van justitie het woord nam, en ernstig waarschuwde, de voorgenomen amnestie niet al te zeer uit te breiden. In verband met het groot aantal moor den in het loopende jaar zyn tot dus ver niet minder dan 40 ernstige bloedda- den ter kennis van de justitie gebracht, verzocht de minister, althans de zware misdrijven, speciaal moordaanslagen, van de amnestie uit te sluiten. Op grond van het ter beschikking staande cyfermateriaal wees de minister ei op. dat volgens de thans vastgestelde redactie ongeveer 39.000 personen onder de amnestie zullen vallen, o.w. 525, die we gens moord of doodslag veroordeeld zyn of vervolgd worden. De minister verzocht aanneming van het centrumsvoorstel, volgens hetwelk misdaden tegen het leven en andere zware misdryven niet onder de amnestie zullen vallen. BELGIE. Aanslag in het parlement. By den aanvang der zitting van de Kamer heeft gisteren een bezoeker van de tribune op de tweede gaandery een schot gelost dat den sociaal-democrati- schen afgevaardigde Uytroever rakelings langs zyn colbertje ging. De dader, de o2-jarige K. Vens, werd direct door de boden gearresteerd. Hy was vroeger by een der gemeentediensten en werd na den oorlog uit dezen dienst ont slagen wegens activisme. Men meent met een zwakzinnige te doen te hebben. De man wilde zich op Uytroever wreken, aan gezien hy van meening is dat deze zich in zyn kwaliteit van secretaris van de betreffende vakverceniging niet genoeg aan zyn belangen had laten gelegen liggen. DENEMARKEN. P. A. Alberti. 81 jaar oud is overleden de vroegere minister van Justitie (19011908) P. A. Alberti, die destyds tot 8 jaar tuchthuis werd veroordeeld wegens fraude in bank zaken. ABESSINIE. Dc ex-keizer niet gevat. Het bericht, dat de ontsnapte ex-keizer van Abessynië, Lyyassu, weer gevat zou zyn, wordt thans weder tegengesproken. De regeeringstroepen zyn hem nog altyd aan het zoeken. Om Addis Abeda zou een cordon getrokken zyn, om te beletten, dat aanhangers van den ex-keizer raar dezen overloopen. De regen zal weldra de pro vincie Gojiam, waar Lyyassu zich ophoudt, tot September ontocgankeiyk maken. INCIDENT TE DANZIG. MET POLEN. In de haven van Danzig waren vyf En gelsche torpedojagers binnengeloopen om een officieel bezoek aan de stad Danzig te brengen. In den nacht daarop liep geheel onver wacht de Poolsche torpedojager „Wicher" de reede van Danzig binnen om eveneens de haven in te stoomen en te ankeren in het Westelijk havengedeelte zonder toe stemming daartoe van de autoriteiten van Danzig te hebben verkregen. De com mandant van het Poolsche oorlogsschip bracht een bezoek bij den commandant van het Engelsche eskader aan boord van den torpedojager „Campbell." De autoriteiten van de stad Danzig zyn zeer verontwaardigd over de houding van den Poolschen commandant, aangezien zy daarin een schending van de bepalin gen van de jongste Volkenbondsbeslis sing te dien aanzien meenen te zien. De Senaat heeft onmiddellijk de noo- dige stappen gedaan by de Poolsche auto riteiten. Aan het schip werd uit Polen order ge geven de haven van Danzig onverwyld te verlaten. Overigens heeft de Senaat zich voorbe houden, naar aanleiding van dit incident te handelen in overeenstemming met pa ragraaf 39 van de Parysche conventie. ENGELAND. Minister Sir Donald v Verkiezingen in Queensland. Gistermiddag 4 uur is de Minister van Onderwys Sir Donald MacLean thuis plot seling aan hartverlamming overleden. De geneesheeren hadden hem Zaterdag ab solute rust voorgeschreven, omdat Sir Do nald zeer overwerkt was, maar hij had nog eenige dringende aangelegenheden afgedaan en was juist 's morgens de eigenlijke kuur begonnen. Sir Donald MacLean werd in 1864 m Surrey geboren en begon zyn loopbaan als advocaat. In 1906 werd hy voor Bath als parlementslid gekozen en hy heeft zich saidsdien gehandhaafd, ook by de laatste verkiezingen, toen hij als liberaal stond tegenover een conservatieven en een la- bour-candldaat voor North-Cornwall. Ge durende de crisis in Augustus van het vorig jaar had hij, met Sir Herbert Sa muel, een belangryk aandeel in de onder handelingen, die leidden tot de totstand koming van de eerste nationale regeering. Hij werd in het kabinet opgenomen als minister van onderwys en toen twee maanden later, in November, de tweede nationale regeering;, werd gevormd, be hield hij die functie. Met uitzondering van één district, waar pas op 2 Juli gestemd wordt, zyn de ver kiezingen voor het staatsparlement van Queensland afgeloopen. De arbeiderspar ty heeft 33 zetels, de Nat. Unie 27, en verder is er één onafhankeiyke gekozen. De regeering is afgetreden. VEREENIGDE STATEN. De uitkeering aan de oud-stryders De republikeinsche conventie. Het Huis van Afgevaardigden heeft het wetsontwerp, dat de betaling ineens van de uitkeeringen aan de oud-stryders in Amerika voorziet, aangenomen. Zooals men weet zou de uitvoering van deze wet 2'lt milliard dollar kosten. Het ls echter, indien ook de Senaat het ontwerp mocht aannemen, zeker dat President Hoover er zyn veto tegen zal uitspreken. De aanneming in het Huis geschiedde met 209176 stemmen. Er is echter een amendement in opgenomen, dat de uit gifte van schatkistbons tot het bedrag van de uitkeeringen aan de oud-strijders voorziet, teneinde dit bedrag aan papier geld uit de circulatie te kunnen terug trekken. „Men moet my onmiddellijk 8500 dollar betalen, verschuldigd wegens zaalhuur of anders moet u maar ergens adders ver gaderen." Aldus verklaarde de verhuurder van de zaal waar de Republikeinsche Conventie haar vergaderin; -n houdt ter- wyl hy inteifumpeerde in een heftig de bat over het drankverbod en de keuze van de candidaten voor het presidentschap en vice-presidentschap. Het debat werd ver volgens in algemeene wanorde verdaagd. Generaal Dawes heeft intusschen be dankt voor een candidatuur voor het vice-presidentschap. RECLAME. VOOR ONVERSLIJTBARE MET 0RIGINEELE GOOD-YEAR ONDERWERKEN. HAARL.STRAAT 138. TEL. 699 De navolgende passagiersschepen zijn morgen in radiotelegrafische verbinding met de d aarnaast vermelde kuststations en via die stations rechtstreeks te be reiken. Medegedeeld door de N.T.M. Radio- Holland. Baloeran Scheven. Radio Chr. Huy- gens, idem Colombia idem Dempo, idem Coltica, Rugby Radio Flandria, Scheven. Radio Houtman, idem In- drapoera, idem Kota Agoeng, Port Sudan Radio Kota Tjandi, Niton Radio P. C Hooft, Scheven. Radio Poelau Laut, Port Sudan Radio j- Poelau Roebiah, Cadiz Radio V. Rensselaer, Rugby Radio Sib-jak. Scheve i. Radio Tabinta, Alexandria Radio Veendam, Scheven. Radio Volendam, Louisburg Radio Vas. DE CONFERENTIE VAN LAUSANNE. OPENINGSREDE VAN MACDONALD LAUSANNE. 16 Juni. (V. DH«i morgen is de Conferentie van Lausanne^ een plechtige zitting in de groote zaalt.» hotel „Beau Rlvage" te half elf off iS geopend cletl In het midden van de zaal was groote vierkante tafel geplaatst bedekt met groen laken, waaraan de verschillen de delegaties plaatsnamen. In het midden zat de voorzitter, de Britsche eerste mi nister Ramsay Mac Donald, links van hem de vier Engelsche ministers, vervolgens dè Duitsche Rykskanselier Von Papen en drie andere Duitsche Ryksministers, terwii' rechts van Mac Donald Herriot plaats nam met vier Fransche ministers, de Ita liaansche minister van Buitenlandsche Zaken Grandi met drie Italiaansche mi nisters en verder aan weerskanten de ver tegenwoordigers der overige mogendheden. Ter weersrijden van de zaal zyn de tri bunes voor de internationale pers terwlji tegenover den voorzitter de diplomatieke loge is gelegen die evenals alie andere tri bunes en rurmten geheel gevuld is. Op voorste] van Herriot wordt direct na den aanvang MacDonald met algemeene stemmen tot voorzitter der Conferentie ge kozen.1 Deze verkiezing wordt met luid ap plaus begroet. Vervolgens ls het woord aan den Zwitserschen Bondspresident Motta, die de deelnemers aan de conferentie wel kom heette en erop wees. dat wanneer deze conferentie zonder resultaat zou uit eengaan, dit niet slechts groote nadeelen voor eiken afzonderlijken staat zou ten ge volge hebben, doch waarschijnlijk een al gemeene catastrophe. Vervolgens sprak Mac Donald in het Engelsch de openingsrede uit. Mac Do nald's rede had een programmatisch ka rakter en behandelde alle op de Conferen tie ter sprake komende problemen, voorts het ontwapeningsvraagstuk en de komende Londensche Landbouwconferentie. Voorts schetste Mac Donald in zijn rede de richtlijnen volgens welke naar zijn meening de komende onderhandelingen zich zouden moeten ontwikkelen. Hij zeide o.a.: De conferentie komt byeen onder de schaduw van een der hevigste economische crises, waardoor de wereld ooit in tijd van vrede is getroffen. De geheele publieke opinie kijkt thans neer op de te Lausanne vergaderde mogendheden die bijeen zijn om te trachten een uitweg uit de huidige nog nooit beleefde crisis te vinden. Het aantal werkloozen bedraagt op het oogen blik 25 millioen. In de meeste landen groeien ellende en nood met den dag, Het heeft op het oogenblik geen beteekenis meer, wat voor soort regeering aan het bewind is. Ook de staten zUn verarmd Het nationale vermogen vermindert en het humanitaire en sociale werk staat voor een bankroet. De staatshulp aan lndivt dueele personen kan nauwelilks meer ge handhaafd blyven. De algemeene levens standaard van millloenen menschen gaat van dag tot dag omlaag. De regeeringen zyn gedwongen om ter bescherming van de financien den handel zoo scherp mogelijk te beperken slechts om te kunnen voldoen aan de noodzake lijke eischen van den dag. In deze alge meene catastrophe staan nóch Frankrijk nöcli Duitschland nóch Italië of de Ver eenigde Staten of Engeland alleen. Een wereld en een stelsel zakken in elkaar. Een eenling kan thans niet meer aan wederopbouw denken, aangezien een en kele macht niet in staat ls de ellende weerstand te bieden. De thans beginnende conferentie heelt een deel van de oorzaken van dezen we- reldnood te behandelen en wel de llnan cieele erfenis van den wereldoorlog en haar uitwerking op den landbouw. McDonald schilderde vervolgens het his torisch verloop der huidige onderhande lingen en verklaarde dat na al deze be raadslagingen een ineenstorting slechts verhoed zou kunnen worden wanneer de geheele schuldenkwestie zou kunnen wor den behandeld, opdat het vertrouwen weer zal worden hersteld. Voorts herinnerde McDonald er aan, aai de deskundigen steeds weer een beroep op de regeeringen hadden gedaan om de ver antwoordelykheld op zich te nemen en oe noodige beslissingen te treffen waardoor de crisis verwijderd zou kunnen worden. Een directe regeling zou een weldadige werking oefenen vergeleken bij de resui taatlooze onderhandelingen. Wanhoop is een vesting, die in storm aanval genomen moet worden. Het probleem, waarover de conferenue zich geplaatst ziet, is van princtpleelfo aard. Echter kunnen eenmaal plecm* aangegane verklaringen niet door eenzij dige weigering terzyde worden gesteld na principe is door niemand bestreden, ooco verplichtingen die gebleken ztin onuitvoer baar te zyn, moeten langs den weg van overeenstemming worden herzien. Beide partijen moeten dan met de feu™ rekening houden. De conferentie juichtte het toe, dat blij kens den huidigen stand der onderhand lingen de Vereenigde Staten zich rere hadden verklaard tezamen met de °ve"s mogendheden te willen medewerken 3a het verdrag, aan de problemen van herstel van handel en industrie. Een succes te Lausanne zonder een -u ces der ontwaoeninesconferentie acn achtte Mc Donald ondenkbaar. de huidige moeilijkheden overwonnen len worden dan moet. teeelilkerthd periode van DOlitieke rust worden schapen, ODdat de naties hun economy belangen in alle rust en zonder dreig oorlogsgevaar kunnen ordenen, „.„j». Op een benaald mint der ondern lingen zal de conferentie zich voor kwesties gesteld zien. McDonald c zijn rede met de woorden: „Alles 1 thans van ons af Ik doe op deze c rentie een dringend beroeo om nie ders te vreezen dan zwakheid er de onderhandelingen voorriepen werken, die om hun inhoud een ni del van de wereld zullen beteekenen. GRIEKSCH SCHIP GEZONKE"' BAHIA, 16 Juni. (Reuier). Het vrachtschip Artemis is in de na Bahia gezonken. ^ppeo De bemanning bestaande uit p.jtorn werd door het Britsche scb'P Prince" gered. j_l

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2