LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 14 Juni 1932 Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. BUITENLAND. VISSCHER1JBEBICHTEN. TERAADEBESTELLING VAN DS. A. D. WEMPE. Groote belangstelling. Gistermiddag werd onder zeer groote belangstelling het stoffelijk overschot van wijlen ds. A. D. Wempe. in leven emeritus predikant bü de Ev. Luthersche Gemeente te Amsterdam op de begraafplaats Rhijn- hof ter aarde besteld. Onder de zeer tal rijke aanwezigen merkten wij o.a. op prof. H. A. van Bakel, hoogleeraar te Amster dam, ds. L. Schutte, president van de Evangelisch-Luthersche Synode te Am sterdam, mr. H, L. Loman, lid van de Sy node, lid van den Kerkeraad te Amster dam, bestuurslid van de alg. ver. v. vrijz. Lutherschen en wnd. voorzitter van Onzen Kring, de heer Aug. L. Reimeringer alhier, lid van de Synode, D. Drijver, Haarlem, mr. H. Rahder, Den Haag. leden van de Synode, de heer H. Willemsen, 1ste secre taris van Onzen Kring, de heeren D. C. Schuurman. H. A, Staderman, A. G. van Kulk, C. F. Hiind Jr., W. E. Furnée, allen leden van den Kerkeraad van Den Haag, ds. G. Ch. F. H. Voges, voorzitter van den Kerkeraad van Amsterdam, mcj. J. Mans pen namens het bestuur van de alg. ver. v. Vrijzinnig Lutherschen. van collega's van den overledene o.m.: ds. J. Ph. Makking en C. de Meyere, beiden alhier, ds. H. C. Zwahler en ds. Junod uit Den Haag. ver der mr. J. P. de Meyere uit Den Haag, de heer Van Dobben van de Algemeene Vereeniging de heer H. J. A. Everhard uit Den Haag, secretaris van het college van collectanten en de heer Kempers uit Am sterdam, ds. Garschagen uit Amsterdom. Voorts waren aanwezig een groot aantal vrienden en bekenden van den overledene, alsmede gemeenteleden te dezer plaatse uit Amsterdam en Den Haag. Met den stoet kwamen mede, behalve de weduwe, de zoon en verschillende familieleden, ds. Ch. A Besanger, lid van de Synode uit Den Haag, de heer Happel, notaris Heynen en dr. Vlaanderen. Bij de geopende groeve trad, nadat de kist, die met bloemen was bedekt, daarin was neergelaten, als eerste spr. ds. L. Schulte naar voren, die een woord ten af scheid sprak namens de Synodale Com missie, namens de predikanten, ouderlin gen en diakenen Ds. Wempe, aldus spr., die ons zoo plotseling is ontrukt, heeft een mooien staat van dienst in onze kerk ge had. Overal waar hij stond, wist hij zich vrienden te verwerven. Nergens heeft men hem vergeten en zijn trouwe volgelingen prezen zijn groote gaven van hoofd en hart en vriendelijkheid. Hij was een beschaafd en een kunstlievend man, die in hooge mate de gave van het woord bezat. De juiste woorden in bloemrijke taal uitge- sptoken. wist hij steeds te vinden. Ds. Wempe was gevoelig, zeer gevoelig, wel licht soms te teergevoelig, waardoor hij zich misschien te veel, vooral in het druk ke zakelijke leven te Amsterdam, heeft aangetrokken. Hij had een groot Godsver trouwen. Velen staan, aldus spr., nu rond zijn graf geschaard die hem tijdens zijn leven steunden. Spr. herinnerde aan ds. Wempe's lievelingsgezang „Neem Heer mijn beide handen" en sprak tenslotte woorden van troost aan de weduwe en den zoon, daarbij de verzekering gevende, dat de overledene bij zeer velen in dankbare her innering zal blijven voortleven. Vervolgens sprak mr. H. L. Loman na mens het vrijzinnig deel der Ev. Luth. Ge meente. namens de Alg. Ver. v. Vrijz. Lu theranen en den Jongeren Kring. Spr. her dacht ds. Wempe als voorganger en als leider. Daarbij schetste hij in het bijzon der. den overledene als bezielend en krach tig spreker, als profeet, die zelfbewust en verzekerd in zijn geloof was. doch daar naast zware en moeilijke tijden had door te maken, vooral waar het de dagelijksche dingen des levens betrof en daarom dik wijls ontmoedigd raakte. Dit laatste be hoort nu echter tot het verleden en slechts de herinnering aan den vriend, den prediker en den profeet blijft. In verband met het woord van Augustinus „Mijn ziel is onrustig in mij, totdat ik rust gevonden heb", wees spr. er op, dat de onrustige thans de rust gevonden heeft. Ds. Zwahler uit Den Haag voerde het woord in opdracht van den kerkeraad, doch ook zonder deze opdracht, zou spr. behoefte hebben gevoeld ds. Wempe te herdenken. Hij heeft niet lang met hem samengewerkt, doch lang genoeg om hem te leeren kennen als iemand met een hart van goud. Van zijn houding en toon ging oen buitengewone hartelijkheid uit, die een ieder op zijn gemak stelde. Men was bij hem in de veilige haven van oprechte vriendschap. Hij wenschte tot de harten der menschen te spreken en was teleurgesteld, indien hit er niet in slaagde tot de harten door te dringen. De overledene wist op zeer persoonlijke wijze een ieder te treffen cn dat is het geheim van den evangelieprediker. Men had hem nog gaarne langen tijd in Den Haag ge zien. om cr zijn trouwe vrienden van vroe ger weer te ontmoeten. Doch de mensch wikt maar God beschikt, en even plotse ling als de natuur is omgeslagen, even plotseling, eigenlijk zonder merkbare over gang, is aan het leven van ds. Wemne een einde gekomen. Maar de wegen Gods gaan verder, zij voeren naar de eeuwige zonnig heid Gelijk ds. Wempe bij het graf van ds De Meyere uit Den Haag. de woorden sprak: „God hebbe zijn ziel," wilde spr. aan dit graf besluiten met de woorden: „God hebbe ook zijn ziel." De zoon van ds. Wempe. de heer A. D. Wempe. dankte, nadat vijf kransen op de groeve waren neergelegd, voor de groote belangstelling aan zijn moeder en hem be wezen, en hield er zich van overtuigd, dat zijn vader nog lang bil allen in herinne ring zal blijven voortleven. DE LEESZAAL „REUVENS" EN DE WERKLOOZEN. Gedurende de maand Mei is het aantal werkloozen aan wie gratis op vertoon van stempelkaart boeken geleend worden, ver meerderd met 33 en verminderd met 149 personen, doordat zij werk kregen, ver trokken of geen boeken meer verlangden. In hei geheel zijn aan 333 werkloozen uit geleend 628 boeken, waarvan 541 Neder- landsche of m het Nederlandsch vertaalde romans enz. en 81 nonulair-wetenschap- pelijke boeken of studiewerken. DE HUISVESTING VOOR STUDENTEN TE LEIDEN. Zooals wij destijds hebben gemeld, wordt er op dit oogenbllk onder de te Leiden studeerenden een enquête gehou den, welke ten doel heeft te trachten een overzicht te krijgen van de kosten, die aan het student-zijn te Leiden zijn ver- bonder en in het bijzonder om op de hoogte te komen van de kosten, die de huisvesting voor den student meebrengt. Hoewel het resultaat van het onder zoek eerst over eenlge dagen gepubliceerd zal worden, brengt het nummer van de „Virtus Concordia Fides" van deze week reeds het een en ander, dat met deze enquête in verband staat Hieruit en uit hetgeen ons van officieele zijde werd meegedeeld ,is het volgende ontleend: Ongeveer een derde van de op kamers wonende studenten heeft de toegezonden vragenlijsten ingevuld ingeleverd. Als be wijs, welk een indruk de ingestelde enquête heeft gemaakt moge dienen dat een groot aantal verhuurders hebben bericht, dat zij de huurprijzen der kamers hebben verlaagd. Verscheidene studenten wonen in Den Haag. Ook al werden de kosten van spoor en tram enz. of van de kamerhuur verlaagd, dan nog zal het niet gemakkelijk zijn om de meerderheid der spoor-, tram- of fietsende studenten te bewegen zich in Leiden zelf te vestigen. Daarbij komt nog, dat de plotselinge verarming, die het vorige Jaar begonnen is, tallooze gezinnen, die het toch al niet breed hadden, tot de uiterste bezuiniging dwingt en daaronder viel allereerst het laten wonen van stu deerenden te Leiden, hetgeen voor een snel toenemend aantal jongelui uit na burige plaatsen onder deze omstandig heden een weelde werd. Daarbij kwam, dat aan de algemeene daling van prijzen de kamerhuren maar weinig deelnamen als gevolg van het gelijk blijven der huis huren en de nog steeds hoog blijvende hypotheekrenten. Bovendien de manne lijke student vooral, leeft nu eenmaal zui nig. Een uittocht uit Leiden heeft voor dezen cursus reeds plaats gehad en ge sprekken met kamerverhuursters kunnen ieder overtuigen, dat deze uittocht dit jaar nog verderen voortgahg zal hebben. Uitvoering wordt er op gewezen, dat tot nog toe ook het vereenigingsleven veel geld heeft gekost. Maatregelen worden overwogen om ook hierbij in de nabije toekomst de noodige versobering in te voeren; dit geldt zoowel voor de kosten aan het lidmaatschap van het L.S.C. als aan die der andere studenten en sub-ver- eenigingen verbonden. Het rapport komt tot de conclusie, dat het zeer wel mogelijk zal zijn het studen tenleven te Leiden zelf onverzwakt te kunnen blijven meemaken, ook al zal het daarvoor ter beschikking te stellen be drag veel lager zijn, dan tot heden het geval was. Al hetgeen niet strikt nood zakelijk is, zal moeten worden nagelaten, terwijl de oplossing wat de hooge kamer huren betreft daarin zal moeten gevonden worden, dat de veelal dure kamers in de binnenstad zullen moeten verlaten worden terwijl men meer aandacht zal moeten schenken aan de veel goedkoopere kamers die er in een voldoend aantal in de nieuwe woonwijken aan den rand der stad wor den gevonden. Het bezwaar van den iets grooteren afstand naar de binnenstad wordt ruimschoots vergoed door het feit, dat het dan mogelijk zal zijn in de aca demiestad zelf te kunnen blijven wonen hetgeen tevens voor menig spoorstudent aanleiding kan worden ,zich te Leiden zelf te komen vestigen. RIJTOER VOOR DE VERPLEEGDEN VAN HET GEREFORM. MINNEIIUIS. Evenals vorige jaren besloten Regenten van het Geref. Minnehuis der Ned. Herv. Diaconie (Kaarsenmakersstraat) ook dit jaar de rijtoer voor de aan hunne zorg toevertrouwde oudjes te doen plaats hebben met touring cars en niet, met rij tuigen zooals voorheen, opdat een grooter reisje zal gemaakt kunnen worden. Re genten hebben dan ook gemeend, de voor hunne oudjes zoo zeer begeerde uitgaans dag niet achterwege te mogen laten. Bij gunstig weder zullen a.s. Donderdag 18 Juni te half twee, begeleid door Regen ten, Directie en personeel de pl.m. 50 ver pleegden uit bovengenoemde instelling den tocht aanvaarden. Gereden zal wor den via OegstgeestSassenheim—Noord wij kerhoutOverveen—Zandvoort—Bloe- mendaalHaarlemGroenendaalHille- gom—Lisse—Sassenheim en zoo weer naar huis. Te Overveen en in Groenendaal zal worden gepauzeerd- Moge het zijn, dat onze oudjes uit ons Geref. Minnehuis van goed weer mogen genieten. Wij hopen op dezen uitgaansdag nog nader terug te komen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL, Nieuwe Inschrijving: Firma „Westerbeke en l'Amie" (B. P.), Rijksstraatweg, Wijk A. 140, Hazerswoude. Handel in benzine, smeerolie en aanverw. artikelen. Vennooten: A. M. J. Westerbeke, Hazerswoude en P. l'Amie, Hazerswoude. Wijzigingen: Gebr. Planjer, Nieuwe Rijn 77, Lelden. Beurtvaart. Door uittreding van den vennoot: P J. M. W. Planjer, is bovenge noemde vennootschap onder firma ont bonden. De Leldsche Courant, Papengracht 32-34 Leiden. Drukkerij. Uittredende Commissa ris: L. A. F. Prins, te Wassenaar. Nieuwe Commissaris: B. H. J. Lans, Leiden. Leldsche Coöp. Keuken, Rembrandt- straat 27, Leiden De statuten zijn gewij zigd Wijziging Handelsnaam in: Leldsche Coöp. Keuken. G.A. H. G. F. Slngelenberg, Zuidsingel 33, Lel den. Café (alleen verkoop van andere dan alcoholh. dranken)Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: Tevens verkoop van sterke dranken, p. Visser, Deutzstraat 18, Oegstgeest. Handel in kruidenierswaren en aardappe len Overleden Eigenaar: P. Visser, Oegst geest, dd. 17 Mei 1932. Ophetting: J. M. Visser, v. Assendelftstr. 29, Oegst geest. Aardappelen, groenten, fruithandel. DISTRICTS-LEERLINGEN-COMMISSIE IN HET GRAFISCH BEDRIJF. De diploma's uitgereikt. In hotel „Central" vond gisteravond vanwege ae uisrncrs-leeriihgeii-commis- sie in net Grafisch Bedrijf ue uitreiking plaats van de diploma's aan de leeriingen- handzetters, drukkers en machinezetiers, die bij het onlangs gehouden examen zijn geslaagd. In de examencommissie hadden zitting de heeren L. Laterveer A. L. Koe nen, D, J. Looman en A. G. de Mooy voor de handzetters; voor de drukkers S. U. van Looy, F. W. Griiter, J. C. Pillekers cn P. M. M. Pont en F. W. Griiter, J. Blote en J. Hulsbergen Henning voor de machine- zetters. Op voordracht van de Vereeniging tot Bevordering van de Vakopleiding in het Typografisch Bedrijf werden de com missieleden door den Minister van On derwijs etc. benoemd. De heer A. W. van Steenbergen was als secretaris met de al gemeene leiding der examens belast. Geslaagd zijn als handzetters: Ed. Gie- sen, H. Lacourt, H. Robbers en Tr. Ver biest; als drukker: F. H. Franken, K. Huner en J. Pommers en als machine- zetter J. C. Kluppel en A. van Leeuwen. Acht handzetters waarvan 1 voor de tweede maal en twee drukkers werden afgewezen. De voorzitter van de districts-leerlingen- commissie, de heer C. Laterveer, sprak zijn teleurstelling uit over het slechte resultaat der examens, hetgeen z.i. geweten moet worden aan de onverschilligheid der leer lingen. De geslaagden werden door spr. aangespoord thans niet op de lauweren te gaan rusten, maar ook verder krachtig aan te pakken. In denzelfden geest sprak de heer Ppnstein namens de Centrale Leer lingen-Commissie, die er op wees. dat groote bekwaamheid in dezen tijd een grooten voorsprong geeft. Voorts werd nog gesproken door vertegenwoordigers der werknemersorganisaties en een der leera ren, den heer Van Doorn. De onder-voorzitter der leerlingen-com missie sprak na de uitreiking der diplo ma's een kernachtig slotwoord. De uitreiking der diploma's werd, be halve door de ouders der leerlingen en de leeraren o a bijgewoond door vertegen woordigers van de afdeelingen der werk gevers- en werknemers-organisaties, van de Centrale Leerlingen-Commissie en van de Ambachtsschool CONCERT IN HET PLANTSOEN. Donderdag 16 Juni 1932 zal door de Harmonie-kapel ..Werkmans Wilskracht", directeur de heer Ger. Dik, het tweede concert van den Bond van Leidsche Har monie- en Fanfare-vereenigingen gegeven worden in het Plantsoen Musis Sacrum) 's avonds 8 uur precies. Het publiek wordt beleefd verzocht dit programma uit te knippen en gedurende de uitvoering niet te loopen Programma. 1. „Fortus Fortuna", marsch, Ger. Dik; 2. „Die Schone Galathee", ouverture. F. von Suppé; 3. „En Bateau", valse i.ente, Ger. Dik, 4. „Les Saltimbanques". fan- taisie, L. Ganne. Pauze. 5. Ouverture „De Semiramis", Rossini; G. „Hungarian Dances" No. 5 en 6, Brahms; 7, Lied uit de Opera „Czar und Zlmmer- mann", Lotzing, silist de heer P. Plezier; 3. „Friedensfeler", feest-ouverture, Carl Reinecke; 9. Marsch Finale. AANBESTEDING. Ten overstaan van de Commissarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electricitelt werd aanbesteed het bouwen van een hoogspanningsstation op een terrein aan de Stadhouderslaan alhier, Ingeschreven werd als volgt: J. M. van den Bogaerd, Leiden f. 4082; T. B Kapaan, Lelden, en M. J. van der Poel, Voorschoten, f. 3175; C. van der Lelie en A. J. Kantebeen, Leiden f. 2882; G. C. van Weerden en C. van Weeren, Lelden f. 2800; M. Kool, Warmond f.2650; Jac. Warnaar, Leiden f. 2589; Jac. van Riet, Lelden f, 2493; C. J. van Valderen, Lelden f 2489; H. Korswagen Nzn., Lie den f. 2250; P. W. van Rooyen, H. P. Pan- nekoek en Co., Leiden f. 2222; De Later en Meyer, Oegstgeest f. 2189: Van der Velde en de Jong. Oegstgeest f, 2081; C. van Osnabrugge, Voorschoten f. 1720. To taal 13 inschrijvingen. De gunning werd aangehouden. Vanwege den Minister van Defensie is gegund aan I. Th. Cornet alhier, be stek 112, het doen van herstellingen en voorzieningen aan militaire gebouwen te Leiden en Katwijk. Door Curatoren en Senaat der Leid sche Universiteit zijn gelukwenschen ver zonden aan Mr. A. D. W. de Vries, lid van den Raad van State, ter gelegenheid van diens 50-jarig doctoraat ln de rechtswe tenschappen. Het bestuur van „Pro Patria" heeft zich als volgt samengesteld: W. H. Wilder- vanck, Praeses; B. F. Everts, Ab-actis; W. C. S. Laman Trip, Quaestor; A. C. Bergsma en A. Laverge. Commissarissen, Het 4e Regiment Infanterie zal van 24—29 Juli e.k. deelnemen aan de schiet oefeningen in de Legerplaats bij Hars kamp onder leiding van majoor Ko- ningsfeld. Op 20 Juni e.k. worden 24 dienstplich tigen ingelijfd bij het 4e Regiment Infan terie bestemd voor de opleiding tot onder officier. Aangehouden is H. v. R., wonende alhier, die hedennacht ln het Noordeinde moedwillig een ruit bij L heeft ingesla gen. Na verhoor is bij weder op vrije voe ten gesteld. Eveneens is aangehouden P. L., die nog 15 dagen hechtenis moest ondergaan. Hij is naar Den Haag over gebracht. DE ALGEMEENE TOESTAND. Conferentie-nieuws. De Fransche en Engelsche ministers zijn te Genève gearriveerd Heden volgen der waarts de andere ministers, die nog aan de besprekingen zullen deelnemen. Ook de overige delegaties staan op het punt naar Zwitserland te vertrekken. In de beschouwingen van de Engelsche en Fransche pers over de op handen zijnde conferentie van Lausanne, welke in wezen buitengewoon optimistisch luiden, ziet men in politieke kirngen te Berlijn niets meer dan een gewilde stemming makerij. Het zou, meent men, verkeerd zijn, uit die commentaren overijlde conclusies te trekken over de houding, welke Engeland en Frankrijk ter conferentie zullen aan nemen. Het Duitsche standpunt staat, overeen komstig de regeeringsverklaring van het kabinet-von Papen, klaar en duidelijk vast in den eisch tot herstel van Duitschlands algeheele gelijkberechting, schepping van politieke vrijheid en economisch herstel der wereld. Voor Duitschland is natuurlijk te Lau sanne het voornaamste probleem: de re geling van het herstelbetalingsvraagstuk. Daarnaast zal de conferentie zich echter ook met de kwestie der intergeallieerde schulden hebben bezig te houden en met het geheele probleem der economische wereldcrisis, waarin deze beide vragen- complexen ingrijpen. Men kan. volgens de opvatting in poli tieke kringen te Berlijn, een oplossing voor dit geheele vraagstuk slechts dan definitief achten, indien zij werkelijk bij draagt tot een alomvattende saneering der wereld-economie. Van dit gezichtspunt bezien, kunnen voorloopige regelingen, van welken aard dan ook, niet beschouwd worden als mid delen tot wedergezondmaking. De president der Ontwapeningsconfe rentie Henderson heeft gisteren voor een aantal gedelegeerden van particuliere or ganisaties die ontwapening propageeren een redevoering gehouden over den stand der onderhandelingen ter Ontwapenings conferentie Hij zeide daarbij o.m.: De Ontwapeningsconferentie is op groote moeilijkheden gestuit. Niettemin is zij nog niet dood. ZIJ heeft ten deele zelfs haar taak volbracht, aangezien thans geen ver antwoordelijk staatsman het meer waagt te verklaren dat zijn land volkomen ont wapend heeft. Een essentieele en alge meene verlaging der bewapeningen wordt thans steeds heftiger door de publieke opinie ter wereld geéischt. Het oogenblik der onvermijdelijk ge worden groote beslissingen is thans geko men. De regeeringen der groote mogend heden alleen kunnen de ontwapenings onderhandelingen in de goede richting leiden. DUITSCHLAND. Zuid-Duilschland tegen dc rijksregeering Radio voor regecringsgebruik. De „Regensburger Anzeiger", welk blad goede betrekkingen onderhoudt met den Beierschen minister-president dr. Held, bevat een uitvoerig bericht over de be sprekingen der Zuid-Duitsche ministers te Berlijn. Hierin wordt o.a. gezegd, dat het Juist is, dat de publieke besprekingen, die ongeveer drie uur duurden, zeer diepgaand zijn geweest en nu en dan op zeer tempe ramentvolle wijze gevoerd werden. De samenwerking der landen tegenover de Rijksregeering is duidelijk tot uiting ge komen. De vertegenwoordigers der landen hebben de Rijksregeering duidelijk en met klem gewaarschuwd voor een even tueel Ingrijpen in de rechten der landen en zij hebben op de gevaren gewezen, die daaruit moeten ontstaan. De politieke besprekingen tusschen den Rijkskanselier en de minister-presidenten liepen over drie groepen van vraagstuk ken en wel ten eerste het Rijk en de lan den met bijzondere inachtneming van de Pruisische kwestie, ten tweede het finan- cieele en economische vraagstuk en ten 3de de kwesties van blnnenlandsche poli tiek, in 't bijzonder wat betreft de voorge nomen opheffing resp. wijziging van het verbod van de S. A. De in alle kwesties door de Rijksre geering afgelegde verklaringen hebben, zooals met nadruk moest worden vastge steld in geenen deele aan de vrees van de meerderheid der landen een einde kunnen maken. Met betrekking tot de ont vangst van de minister-presidenten bij den Rijkspresident meent de „Regensburger Anzeiger" te weten, dat de Zuid-Duitsche heeren met allen nadruk en zeer openlijk den Rijkspresident hun op vattingen hebben doen kennen. In leder geval, schrijft het blad, weet men thans te bevoegder plaatse, hoe men in Zuid- Duitschland den geheelen toestand ziet, en dat het nu niet de tijd is gevaarlijke experimenten te ondernemen. Uit de toe komstige daden van de Rijksregeering zal moeten blijken of de waarschuwingen uit Zuid-Duitschland te Berlijn in vrucht baren bodem gevallen zijn. In ieder geval zullen de Zuid-Duitsche ministers met elkaar in voortdurend con tact blijven! De Rijksminister van Binnenlandscho Zaken Von Gayl heeft in overeenstem ming met den Rijkspostminister bepaald: „De Rijksregeering behoudt zich vóór van de radio in Duitschland zoo noodig een half uur per dag te gebruiken Om de openbare meening over haar doel en haar voornemens in te lichten. Voor deze uitzendingen, welke uitgaan van den Duitschland-zenders moeten worden over genomen, komt de tijd in aanmerking tusschen half zeven en half acht 's-avonds". Van bevoegde zijde wordt hieraan, toegevoegd dat deze beschikking alleen ten doel heeft de mogelijkheid te scheppen om meer dan tot duiver de radio voor regeeringsdoeleinden te gebruiken. FRANKRIJK. Gorgoelof naar 't gerecht verwezen, Dc Kamer van inbeschuldigingstelling heeft het verzoek van de verdediging van Gorgoelof, om een aanvullend onderzoek, verworpen en liern onder beschuldiging van moord naar het Hof van gezworenen verwezen. ENGELAND. Parlementsverkiezingen in New-Foundland. Bij de gehouden verkiezingen het Parlement in New Foundkna Fl volgens de tot nu toe ontvangen k?'| richten. de regeering verslagen itl regeering had tot dusver in hetRrkm. .f 28 van de 40 zetels, tegen 12 voor de mS r sitie. De verkiezingen in New FoinX„jl werden dit voorjaar uitgeschreven ,2 gevolg van de ernstige onlusten tit<w welke het Parlement werd bestormd nl Minister-President Richard Squires m»- destijds vluchten. Hij en verscheidend van zijn collega's werden ervan beschu digd gelden te hebben aangenomen en regeerings-documenten te hebben ver valscht. OOSTENRIJK. Dr. Seipel. In den toestand van dr. Seipel, waarin dc laatste weken een verbetering was ingetreden, is een ernstige achteruitgang merkbaar, welke wel is waar geen aan leiding geeft tot direct ernsbgc"ongerust- heid, doch niettemin den ernst der ziekt» aantoont. De koorts is van tijd tot tiid Zeer hevig, terwijl de patiënt hevige hoest, buien doorstaat. CHILI. De nieuwe regeering. Carlos Davila, de vroegere Chileensche zant te Washington, is op aanstichting vat overste Grove, die ook lid is van de Com missie van Drie. uit deze Comm. gegaan Grove acht Davila niet radicaal genoe» Davila werd gedurende den laatsten tijï in de pers heftig aangevallen wegens ziji groote vriendelijkheid tegenover buiten landers. Over de reeds gemelde inbeslagnemin gen van buitenlandsche deviezen- ei goudvoorraden door de Chileensche regee ring worden nog de volgende bijzonder beden bekend. De effectenbeurs en alle juwellerszakei in Santiago werden door gewapende cara binieri bezet en doorzocht. Alle zich op effectenbeurs bevindende deposito's buitenlandsche valuta werden in besla genomen, waarvoor zij het bedrag van in beslag genomen deviezen in pesos tege den huldigen wisselkoers kunnen ontvan gen. Verder werden alle wapens, die zie in het bezit bevonden van beursmakelaan in beslag genomen. Tot dusver werden ongeveer 55 Juwelierszaken goud en g den voorwerpen in beslag genomen. D Minister van Financiën Lagarrigue ver klaarde dat hij scherpe maatregelen z: nemen tegen alle bankinstellingen, di weigeren de buitenlandsche deposito's a te geven. a> JAPAN. Het ministerie van buitenl. zaken. M.nister-president Saito heeft Oesiida, die uit Mantsjoerije is tervggej teerd, de portefeuille van Bujtenlanlsi) Zaken aangeboden. Oesjida heeft zich rlil antwoord nog voorbehouden, doch algwr wordt er op gerekend, dat hij de opdract zal aanvaarden. Naar verluidt wil hij allereerst volkomej overeenstemming bereiken met de militaiH kringen inzake politieke kwesties. In ver] band met de mogelijke benoeming van graat Oesjida verwacht men ook dat Japan spr dig Mantsjoerije zal erkennen. ABESSINIE. Ex-keizer weer gevat. Naar van dc zijde der Abessyniscb! regeering gemeld wordt, is de voort! vluchtige voormalige keizer weer vangen genomen. L VEREENIGDE STATEN. De republikeinsche conventie te Chicago. Gisteren is de republikeinse!^ convöfltfl te Chicago geopend. De herkiezing vaJ Hoover als cancfidaat voor het presidenj schap staat vast, aangezien geen serl*u1 tegencandidaten gesteld zijn. Een ondej werp van zeer groot meeningsverschi» l&ofl daarentegen het al of niet wijzigt van de^D rank wet to worden. j Men verwacht, dat noch de Republic! nen, noch de democraten, die beiden op het punt van drankverbod zeer ver"e^- zijn, een beslissing voor of tegen Wi drankverbod zullen nemen. Hoover in deze richting sterken druk uitgeoeienoj IJMUIDEN. 14 Juni 1932. VISCHPK1JZEN. Tarbot per kilo f. 0.750.45, Griet Pfl kist van 50 kilo I. 36—14. Tongen p. f. 1.30—0.70, Groote Schol per kist va»: kilo f.28. Middelschol f.25, Zetschol i -13, Kleine Schol f. 17.50-2-85. BcW f. 5.40—f.3. Tongschar f.20—17-58. man en Poontjes f. 18—iSO.Mtódd visch f. 11.50—9, Kleinmiddel Schel i f.10—5.80, Kleine Schelvisch I. beljauw per kist van 125 kilo 1-%s( Gullen per kist van 50 kilo 1-4° A Lengen per stuk f. 0.73, Heilbot P Gullen per kist van 50 kilo L. Lengen per stuk f. 0.73, Heilbol f. 0.85—0.70, Wijting per kist var jjj f. 2.80—0.50, Koolvisch per stuV Makreel per kist van 60 kilo l Aangekomen 4 stoomtrawlers. met f.2772 IJM 176 met f. 904 I«I» f. 1619, IJM 106 met 1356, en 7 FN 136 met f 793 E 268 met I. Aangekomen 4 stoomtrawlers. J ...et f. 2772 IJM 176 met f. 904, NMK„ttcrsl f. 1619, IJM 106 met f. 1356, en 7 15f FN 136 met f 793 E 268 met f.„J met f.647. O 145 met f. 413, O f. 439, O 302 met f. 445. O 203 met I. T 7 loggers: SCH 379 met f.758, KW f.366, KW 162 met f. 468 KW e f462, KW 60 met f. 492, KW f. 624. en KW 79 met f. 390 besomnu» 2-1

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2