LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 10 Juni 1932 Tweede Blad No. 22153 BINNENLAND. bezuinigingsrapport- welter. kun aan de scheepvaart betwijfelden echter of de voorgestelde re geling voor de steunverleening onzer ree- derijen deze zal kunnen helpen. In verband met een en ander wilde men nog weten of de regeering zich de laatste maanden op de hoogte gesteld heeft van den feitelijken toestand in het reederij- bedrijf en of de regeering over de door haar ingediende voorstellen het oordeel van bevoegde kringen heeft ingewonnen. Welke voorstellen voor een algemeen sub sidie aan het scheepvaartbedrijf hebben, de regeering bereikt en heeft de regee ring deze wetsontwerpen uit eigen bewe ging ingediend of hebben belanghebben den er om gevraagd, zoo informeerde men Eenige leden achtte de te verkrijgen steun ontoereikend. Ook het argument, dat de subsidieering in de noodzakelijk geachte saneering van ons reederijbedrij f zou tegenhouden werd in zijn algemeen heid niet juist geacht. Vele leden die van oordeel waren, dat beperking van den steun tot het voorgestelde het over-groote deel van het in onze scheepvaart geïn vesteerde kapitaal voorgoed verloren zou doen gaan, waarmede het landsbelang ten zeerste geschaad zou worden, achtten de afwijzing van elk algemeen subsidie aan de scheepvaart onvoldoende gemotiveerd. Verscheidene leden meenden dat de op richting van de N.V. Maatschappij tot be hartiging van de Nationale Scheepvaart- belangen nutteloos en daarom onge- wenscht geacht moet worden. Met verwondering had men o.a. kennis genomen van de passages in het wetsont werp waarin wordt medegedeeld dat naar het oordeel der regeering verdere steun verleening aan den Koninklijke Holland- sche Lloyd alleen zou kunnen geschieden op de wijze die dit wetsontwerp mogelijk maakt. Zij achtten daarvoor geen vol doende gronden aanwezig. Sommige leden konden zich niet ont trekken aan den indruk dat de heele op zet van deze regeling vrijwel geheel be- heerscht is door de positie, waarin de Kon. Holl. Lloyd thans verkeert, en door het geen de regeering voor zijn voortbestaan en mede ter regeling van de steeds ver strekte kasvoorschotten noodig acht. Na totstandkoming der reorganisatie zal, meende men, deze maatschappij kunnen voldoen aan den voor verreweg de meeste reederijen onvervulbaren eisch van het geven van onderpand. Op grond hiervan werd met aandrang verzocht de aange legenheid van den K. H. L. afgezonderd te houden van de algemeene steunregeling voor de scheepvaart. Eenige leden maak ten hun medewerking aan de totstand koming van dit wetsontwerp zelfs van deze kwestie afhankelijk. Enkele leden wenschten ingelicht te worden omtrent de redenen die er toe ge leid hebben, dat de regeering een N. V. wil oprichten ten einde de steun aan de scheepvaart te financieren; zij betwijfel den of deze vorm wel de juiste was daar deze vennootschap feitelijk zal werken met Staatsgeld en niet met eigen kapi taal. Zou het niet beter geweest zijn, vroeg men, de steun rechtstreeks door den Staat te laten geven? Als voornaamste bezwaar tegen de werkwijze der op te lichten vennootschap werd aangevoerd, dat de gesteunden zullen moeten deelne men in het kapitaal der vennootschap. Verscheidene leden vroegen wie de tweede oprichter zal zijn, die 25 aan- deelen zal nemen. Verscheidene leden achtten het ten slotte niet redelijk, dat de kosten van op richting der vennootschap ten haren laste zullen komen, daar zij zoodoende met be langrijke onkosten zal worden belast, ter wijl haar werkzaaihheden niet zullen meebrengen dat zij winst maakt. o KOFFIEHOUDERS- EN RESTAURANT HOUDERS EN SLIJTERS. In een volgens de N. R. Crt. te Maastricht gehouden vergadering van den Ned. bond van koffiehuis-, restaurant houders en slijters waren omstreeks 400 afgevaardigden van 84 afdeelingen aan wezig. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat er over het afgeloopen jaar een batig saldo is van f. 4393.84, ter wijl het bezit van den bond, inclusief het pensioenfonds, is gegroeid tot f. 64.500. Besloten werd een stichting te vormen, die de beschikking zal krijgen over de afzonderlijke beheerde gelden van het pensioenfonds. Voorts nam de vergadering een voorstel aan om op wetswijziging aan te dringen betreffende de admissies tot nederlage van gedistilleerd, welke al te veel worden gebruikt als dekmantel voor den clandes- tienen handel in sterken drank. Dit vraag stuk van den clandestienen verkoop en de bestrijding daarvan maakte ook overigens gen punt van bespreking uit. DE ZEPPELIN NAAR ONS LAND. Een interessante demonstratie op Waalhaven. Uiteraard is de belangstelling uit avia- tische kringen voor de Zeppelin-landing zeer groot. Zoo juist is bericht ontvangen dat 7 sportvliegtuigen van de Belgische Aero Club naar Waalhaven komen. In afwachting van de komst en landing van de Graf Zeppelin, zal een interessante demonstratie plaats hebben. Deze demon stratie geeft de tegenstelling „voorheen en thans" op het gebied van berichtgeving aan den zich in de lucht bevindenden vlieger. Deze demonstratie zal geleid worden door den heer T. E. Slot, constructeur van de Pander Vliegtuigfabrieken te 's-Gra- venhage. die daartoe in staat is gesteld door de directie van de Bell Telephone Maatschappij. Vroeger werden aan de vliegers berichten gegeven door middel van lichtseinen, vuur pijlen of lichtkogels, doch thans geschiedt zulks, zooals bekend, langs radio-telefoni- schen weg, waarvan 18 dezer op Waalha ven de jongste ontwikkelings-phase wordt gedemonstreerd. De Bell Telephone Maat schappij laat dien dag namelijk een En- gelsch vliegtoestel komen, de G-A.B.T.B., hetwelk voorzien is van een slechts enkele kilogrammen wegend zend- en ontvang apparaat, dat door zijn gering gewicht en geringen omvang zoowel geschikt is voor sportvliegtuigen als voor verkeersvliegtui gen en voor militaire esquadrilles om on derling en met den commandant te kun nen spreken. Het apparaat van de G-AB.T.B. onder houdt contact met het speciale station op Waalhaven en met Philips ..Stem van den Reus", die mede aanwezig zal zijn. zoodat alle aanwezigen op Waalhaven kunnen hooren, wat de heer Slot tot den vlieger zegt en wat deze antwoordt. De toeschou wers hooren dus de opdrachten welke van den beganen grond aan den piloot worden gegeven en zien hoe de piloot aan deze opdrachten gevolg geeft. Het Is het nieuwste od dit gebied wat den 18 Juni brengt en in verband daar mede zijn tal van autoriteiten uitgenoo- digd van deze interessante demonstratie oog- en oorgetuige te zijn. STEUN AAN DE VARKENSHOUDERIJ. Het ontwerp bij den Raad van State. De Minister van Economische Zaken en Arbeid deelt naar aanleiding van een des betreffende vraag mee, dat het ontwerp van wet tot steun van de varkenshouderij bereids zijn Departement heeft verlaten. o DE HARINGVISSCHERIJ. Een vergadering van Scheveningsche reeders. Onder de Scheveningsche reeders was er gisteren een vergadering uitgeschre ven, die ten doel had tot overeenstemming te komen over een beperking van het aantal schepen, dat in bedrijf gebracht zal worden voor de haringvisscherij. Men weet uit het dezer dagen verschenen communiqué, dat de Reedersvereeniging voor de Nederlandsche Haringvisscherij haar leden aangeraden heeft de deelne ming van de vloot aan de haringvisscherij, tot 60 pet. te beperken. Dezen weg wilde men ook te Scheveningen op. De vergade ring was echter slecht bezocht en dit moet naar ons ter oore is gekomen, o.a. hieraan worden toegeschreven, dat men op Scheveningen reeds bij voorbaat de overtuiging had, dat een beperking, waar aan alle reeders zouden deelnemen toch nimmer te bereiken zou zijn, omdat een bepaalde onderneming zich er vierkant tegen verklaard had. Overigens zijn de op de vergadering aanwezige reeders het niet eens kunnen worden, wat in verband met het boven staande te verwachten was. Het gemis aan overeenstemming betreurende, is men uit elkaar gegaan en van beperking zal er dus, naar het zich laat aanzien, niets komen. Vad. BEZUINIGING. Ingediend is een wetsontwerp tot ophef fing van de Rijkswerkinrichting voor mannen te Hoorn; inrichting van een nieuwe Rijkswerkinrichting te Groningen; en overbrenging van de Rijkswerkinrich ting voor vrouwen van Gorichem naar Breda. |DE GEP. LUIT.-GEN. J. VETTER is op In-jarigen leeftijd te Den Haag overleden. DE 27-JARIGE J. DE JONG, die bij de rel letjes te Boskoop ge dood werd. ïblicatie in den loop dezer maand. vragen van het Kamerlid Van Rap- P heeft Minister Ruys de Beerenbrouck f medegedeeld, dat de publicatie van Jttuinigingsrapport-Welter in den maand kan worden tegemoet J®. De beschouwingen en voornemens I «geering volgen later. V00RLOOPIG VERSLAG DER TWEEDE KAMER. ®enen is het voorloopig verslag der i «5® over ^et wetsontwerp tot «rU scheepvaart. Vrijwel alge- ingezien, dat steunmaatrege- l ,Zeescheepvaart noodzakelij k T® au bedrijf voor ondergang te be- omdat de positie van onze troote havensteden, van onzen '£,en machinebouw, van onze re- iïtrt, n en van ve'e ondernemin- vS1™ op het gebied van den op- tL^wWrwerken der goederen nauw ■net den gang van zaken op wezen er op dat de wijd- ïan het wetsontwerp de mid- dekt waarmede de regee- <j°el wil bereiken. Eenige leden flat geen enkele vaste Neder- iwSeepvaart'yn> me' uitzonde- Tan die op Zuid-Amerika, ferTrnS>.van de hervormings'plan- j^'ring in aanmerking komt, Plannen voor de algemeene van geenerlei nu zouden kun- leden zouden gaarne zien, dat een blijvend karakter verkreeg. zelfs, dat zij hun stem al- aan dit wetsontwerp zouden "en. wanneer zulks de bedoe- ■eseering is. y§rscbeidene léden m HET DUBBELE WOONHUÏ8 VALKEN BCXSCHKADE 76 te Den Haag heeft gistere n een zware brand gewoed, die groote 6chade heeft aangericht. Het nahlusschlngswerk van de brandweer. DE INTERNATIONALE TENTOONSTELLING van teekeningen vervaardigd op de schrijfmachine, ls te Den Haag geopend. Een fraaie inzen ding, welke met een eersten prijs bekroond werd. EENIGE DEELNEMERS aan het groote Itallaansche Jagerscongres, dat te Rome gehouden ls en waaraan ongeveer tien duizend personen deelnamen. VERSCHILLENDE BELANGRIJKE BRUGGEN in Nederland zijn nog in aanbouw en vele zijn den laatsten tijd reeds ge reed gekomen. De houtbouw voor de betongieting bij de nieuwe brug over het Merwedekanaal.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 5