H. M. PIERROT LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 10 Juni 1932 italië. TELEGRAMMEN. SCH00RSTEENKL0KKEN Abessinie. heb ik steeds het algemeen belang op het oog gehad en mij altijd verzet tegen steun- verleenlng die alleen maar voor enkelen van nut was. Ook de Duitsche geest in het openbaar leven (bioscoop, radio enz.) zal beschouwd worden. In dezen tijd kan weliswaar geen enkel volk in de afzondering leven, maar om onze internationale taak goed te kun nen vervullen, moeten wij voor alles goed van het Duitsche wezen doordrongen zijn. Aan het slot van zijn rede zelde vorv Gayl de hoop te koesteren met Gods steun het volk te mogen dienen. De voorzitter van de sociaal-democratie sche Rijksdagfractie, dr. Breitscheld, heeft den voorzitter der commissie voor buiten- landsche zaken van den Rijksdag, dr. Frick een brief doen toekomen, waarin hl) Frick, in opdracht van de sociaal-democratische leden der buitenlandsche commissie ver zoekt, deze commissie binnen den kortst mogelijken tijd bijeen te willen roepen. Ter motiveering wordt er aan toegevoegd dat de door de Rijksregeering in de pers gepubliceerde verklaring en de daarin neergelegde denkbeelden en vooruitzichten inzake de buitenlandsche politiek de blj- cenroeping der commissie ten zeerste noodzakelijk maakt. In algemeene termen wordt nl. slechts gesproken van het handhaven van den vrede met alle naties en van de nood zakelijkheid om de Duitsche gelijkberech tigdheid te verwezenlijken. Men mag even wel aannemen, dat het kabinet bepaalde plannen ten aanzien van de buitenland sche politiek heeft, die ongetwijfeld van die van de Rijksregeering-Brüning af wijken. Daar door de ontbinding van den Rijks dag een discussie over de plannen van de regeering onmogelijk is geworden, achten de sociaal-democraten het noodzakelijk, dat aan de regeering gelegenheid wordt gegeven ten minste in de commissie voor de buitenlandsche politiek haar plannen scherper te omlijnen en dat de leden van de commissie hieromtrent hun houding kunnen bepalen. De Pruisische noodverordening is thans verschenen in den geest als gisteren ge meld. ENGELAND. Alfred Gilbert in den adelstand verheven. De koning heeft Alfred Gilbert, den 78 jaar ouden beeldhouwer en ontwerper van het beroemde heldenstandbeeld in Bu ckingham Palace, in den adelstand ver heven. Verleden week heeft hij de uit- noodiging tot de koninklijke academie toe te treden aanvaard. 23 jaren geleden had hij geweigerd in verband met een ge schil over het standbeeld. 17 jaren lang heeft hij in België ge woond Hij is indertijd te Londen terug gekeerd op uitnoodlglng van den koning ter voltooiing van het gedenkteeken voor den hertog van Clarence te Windsor. Hierna heeft hij gewerkt aan het ko ningin Alexandra-gedenkteeken dat de koning juist te Marlborough huls heeft onthuld. FRANKRIJK. Tardieu vormt een nieuwe fractie. Tardieu heeft met medewerking van persoonlijke vrienden (Jean Fabry, Paul Reynaud en Petsche) een nieuwe fractie gesticht, welke zich de republikeinsche centrumsfractie voor sociale, commer- cieele en landbouwactle noemt. Deze partij bestaat uit 26 vroegere links- republikeinen. die bij de gehouden stem ming over de regeeringsverklaring tegen de houding der fractiemeerderheid in, tegen het kabinet-Herriot hebben ge stemd. Daarvoor was oneenigheid ontstaan, die Tardieu heeft opgelost door uittreding. Vrouwenfascio's. Het officieel orgaan der fascistische partij publiceert een besluit tot het vor men van fascistische vrouwenorganisaties. Er wordt in bepaald, dat in alle plaatsen van Italië, waar een mannen-fascio be staat, ook een vrouwen-fascio moet wor den opgericht. De leden ervan moeten de werkzaamheid der partij op het gebied der voorzorg en de fascistische Ideeën ook in den familiekring overbrengen. SPANJE. Nieuwe stakingen. In geheel Galicië is de algemeene sta king uitgeroepen. Reeds kwam het tot enkele botsingen. Op een vraag van monarchisten aan ex-koning Alfonso of hij toestemming gaf voor een samenzwering tot herstel der monarchie antwoordde deze, dat hij den troon verlaten heeft, omdat het Spaan- sche volk door de verkiezingen zijn duide- lijken wensch had tot uitdrukking ge bracht; hij wil slechts terugkeeren, indien het Spaansche volk dat ook weer met denzelfden nadruk zou vragen. 459c STAATSLOTERIJ Niet-Officieel Trekking van Vrijdag 10 Juni 1932 5c Klasse 17c Lijst Hooge Prijzen: NO. 12430 31.000 No. 17995 3000 Nos. 9297. 10342 elk 100 Prijzen van 70. 2474 2760 3096 4388 4894 5205 5813 6192 6649 6837 7835 8106 8261 8538 13737 13782 14877 15440 16763 18937 19656 20662 20675 NIETEN 372 740 933 1146 1176 1251 2156 2396 2814 3743 4273 4431 5175 5192 5533 5543 6285 6399 6669 6904 6954 7868 8244 8269 8752 8766 8995 9042 9304 9329 9509 9732 10571 10842 11183 11232 11411 11968 11997 12237 12336 12663 12806 13181 13277 13480 13540 13680 13847 14005 14344 14537 15099 15387 16023 16230 16486 16582 16715 16864 16957 17400 17593 18607 18837 18941 19098 19554 19598 20175 20586 20671 30754 Verbetering 5e Klasse, 16c Lijst: 3213 m. z. 3310. RAPPORT DER GOUDDELEGATIE. PLEIDOOI VOOR DEN GOUDEN STANDAARD. Het eindrapport van de Gouddelegatie van het Financieele Volkenbondscomite is verschenen. Deze delegatie, die den Bel gischen financier A Janssen tot voorzit ter had en onder haar leden onze land genoot dr. L. J. A. Trip cn financieele des kundigen uit Duitschland, Frankrijk, Britsch-Indie, Italië, Polen, Tsjecho-Slo- wakije, de Vereenigde Staten van Amerika Zuid-Afrlka en Zweden telde, bespreekt in het eerste gedeelte van haar rapport de politiek van het loslaten van den gouden standaard, zooals die in den jongsten tijd zich heeft voorgedaan. De Gouddelegatie beveelt aan het he:- stel van den gouden standaard, daarbij haar overtuiging uitsprekend, dat in den tegenwoordigen toestand van de economi sche ontwikkeling van de wereld de gou den standaard het beste muntstelsel blijft, waarover men kan beschikken. De dele gatie verklaart vooral getroffen te zijn door de moeilijkheden en gevaren van practischen aard, die een muntstelsel zou meebrengen dat niet op een gemeenschap- pelijken internationalen grondslag berust en over de gebiedende noodzakelijkheid om, in het belang van de vergemakkelij king van den internationalen ruilhandeJ, een standaard aan te nemen, die door alle landen is aanvaard. Wat ook de theore tlsche voordeelen van andere muntstelsels mogen zijn, de universeoie aanneming van die nieuwe methoden levert op het oogen- blik zeer groot, bijna onoverkomelijke practische moeilijkheden op. De Gouddelegatie meent bovendien, da. de gouden standaard kan toegepast wor den op zoodanige wijze, dat daardoor de meeste voordeelen van stabiliteit en recht vaardigheid verzekerd worden, die men aan andere muntstelsels toeschrijft. Intusschen behooren, alvorens de alge meene terugkeer tot den gouden stan daard mogelijk wordt geacht, 3 voorwaar den te zijn vervuld:: le. een redelijk herstel van de vrijheid in de uitwisseling van koopwaren en dien sten; 2e. een bevredigende oplossing van 't vraagstuk der herstelbetalingen- en oor logsschulden; 3e. de aanvaarding door alle emissie- banken van eenige leidende beginselen met betrekking tot de toepassing van het stelsel van den gouden standaard. Naast deze maatregelen van interna tionaal karakter acht de Gouddelegatlc bovendien noodzakelijk, dat in ieder land de begrootingen van den Staat en van andere openbare gemeenschappen vol gens gezonde beginselen in evenwicht zullen zijn gebracht en dat de heele na tionale economie en in het bijzonder de productiekosten en de kosten van levens onderhoud aan den internationalen eco- nomischen en flnancleelen toestand wor den aangepast, zoodat ieder land in staat zal zijn het evenwicht van zijn betalings balans te herstellen of te handhaven. Het tweede gedeelte van 't rapport be treft de toepassing van den gouden stan daard en de noodzakelijkheid om hevige schommelingen in de kooDkracht van het goud te vermijden. De delegatie besnreekt in dit tweede gedeelte ook de vraag, of een actie moet ondernomen worden om het te genwoordige Deil van de. prijzen te ver- hoogen. De Gouddelegatie acht een zekere Drijsverhooging gewenscht doch deze ver-, hooging kan niet uitsluitend op de mone taire politiek gegrond worden. De Goud delegatie gelooft ook niet dat door mone taire maatregelen alleen een betrekkelilke stabilisatie in de orüzen kan worden ver zekerd al is deze uitermate gewenscht en in zekeren graad ook mogelijk. De Goud delegatie gelooft evenmin dat een natio nale stabiliseeringsDolitiek gegrond op een gemiddeld indexnummer van de engros- prilzen het beoogde doel zou kunnen be reiken: internationale samenwerking tus- schen de centrale banken zal daarbij nood zakelijk zijn. De delegatie beveelt in dit gedeelte van haar raooort nog aan een vermindering van het minimumDercentage van gouddek king, dat de wetten thans voor de centrale banken hebben voorgeschreven. Ten slotte herhaalt de delegatie weer de bekende vermaning aan de regeeringen, dat, zoolang het internationale wantrou wer. niet Is weggenomen en de hinderpalen in den Internationalen ruilhandel niet zul len ziln verminderd moeilijk kan worden tegemoet gezien een terugkeer van het vertrouwen in de financieele wereld en de herleving van zaken. Aan het rapport is toegevoegd een af zonderlijke nota van den Belgischen voor zitter Janssen en van de Britsch-Indische en Zuid-Afrikaansche leden. In deze nota wordt de overtuiging uitgesproken, dat het door een gezonde muntpolitiek mogelijk zal zijn de prijzen tot een behoorlijk peil terug te brengen en op het aldus verkre gen peil te stabiliseeren. De nota beveelt dus aan een gemeenschappelijke actie van de voornaamste Staten, die den gouden standaard nog hebben, om de engros-prij- zen terug te brengen tot de hoogte die zij in 1928 hadden, terwijl de andere Staten eveneens het prijspeil in hun land moeten stabiliseeren. De nota vereenigt zich ver der met de opvatting die in het rapport zelf is uitgesproken over de noodzakelijk heid van een spoedige regeling van de kwestie der oorlogsschulden en herstelbe talingen en van een uit den weg ruimen der belemmeringen van den internationa len handel. Het Zweedsche lid. prof. Cassel. die de slotzitting der gouddelegatie niet heeft kunnen bijwonen, verklaarde, dat hij het in de gvoote liinen met den Inhoud van deze nota van den voorzitter en de 2 an dere leden eens is. CHILI. Oud-president zou vertrekken. De minister van buitenlandsche zaken heeft den afgetreden president naar een vliegtuig gebracht, waarmee deze naar Mendoza (Argentinië) is vertrokken. Later is het vliegtuig wegens slecht weer echter teruggekeerd. De oud-president kan vrtielitk in Chili bliiven is hem verzekerd De president van de Centrale Bank heeft ten overstaan van een notaris zijn porte feuille overgedragen aan den nieuwen minister van financiën. DE KOMENDE BESPREKINGEN TE PARIJS. PARIJS, 10 Juni. (V D.) Ook bij nadere bespreking juicht de Fransche pers het bezoek van den Engelschen minister president Mac Donald toe. De „Ehre Nouvelle" is van meerling, dat de onwil, die de Engelsche minister-presi dent tot nog toe steeds voor onderhande lingen met. Frankrijk op Franschen bo- tiam heeft getoond, in de eerste plaats door den tekst van de Fransche regee ringsverklaring is overwonnen. Ander zijds dankt Frankrijk de wijziging in de tot nog toe door Mac Donald aangenomen houding ook aan de politieke gebeurtenis sen in Duitschland. die Engeland de oogen geopend hebben. De „Republique", het orgaan van den linkervleugel der radicaal socialistische partij en in het bijzonder van den huidi- gen minister voor openbtire werken Dala- dier, verklaart zich in verband met de ko mende groote conferenties voor een vér gaande tegemoetkoming van Frankrijk aan de Duitsche eischen. Ondanks het militarisme dat op het oogenblik meester in Duitschland is, mag men de ellende van het Duitsche volk niet vergeten. Om den oorlog eens en voor goed uit te schakelen moet men zoowel met de onmogelijkheid om de herstelbetalingen op te brengen als met de talrijke gerechtvaardigde eischen betreffende de corridor van Dantzig en de koloniën, rekening houden. De komende Engelsch-Fransche besprekingen zullen niet gaan om het herstel van de oude Entente Cordiale, doch slechts een weder - zljdsche gedachtewisseling zijn, die door den huidigen toestand dringend noodza kelijk is. Het „Journal" begroet de verklaring van Stimson, welke dc these die Frankrijk te Lausanne inzake de herstelkwestie zal in nemen, ten zeerste ten goede komt. Stim son is evenals Frankrijk van meening, dat de verplichtingen die Duitschland op zich genomen heeft gehandhaafd moeten wor den en dat de aanstaande besprekingen slechts tot tijdelijke wijzigingen kunnen leiden. Deze wijzigingen moeten echter tegelijkertijd worden toegepast op de ln- tergeallieerde schulden, want Amerika kan slechts dan betaald worden, wanneer ook zijn schuldenaars betaald worden. HET GOUD IN AMERIKA. NEW-YORK, 9 Juni (Reuter). In de afgeloopen week heeft de gouduitvoer voor buitenlandsche rekening een nieuw record bereikt. Het goudverlles der Vereenigde Staten bedroeg 132 millioen dollar, hoofd zakelijk aan Frankrijk en Zwitserland. De goudreserye is daardoor gedaald tot onge veer 4 milliard doll, en de vermindering in het loopende jaar was tot 4 dezer een half milliard doll, groot. Volgens raming be draagt het tegoed der buitenlandsche banken nog 300 millioen doll., die waar schijnlijk geleidelijk zullen worden terug getrokken. Officieel wordt de meening gehand haafd, dat het z.g. vrije goud, hetwelk be schikbaar is gekomen door de Glass Steagelwet ruimschoots voldoende is tot dekking van alle onttrekking door het buitenland van gelden op korten termijn. De groote goud-uitvoer beperkt echter de crediet-uitzetting door de Federale Re serve Banken. Volgens de N.-York Evening Post heeft het wegstroomen van het goud de Federal Reserve Board doen besluiten de jongste groote aankoopen van Amerlkaansche Staatsfondsen te staken. DE GOUDVOORRAAD VAN DE BANQUE DE FRANCE. PARIJS, 10 Juni (V.-D.) De goud voorraad van de Bank van Frankrijk is blijkens het jongste weekverslag gestegen tot boven de acht milliard franc. De ■goudreserve bedroeg toen namelijk precies 801.170.597.588 franc. In de afgeloopen week is de goudreserve gestegen met 700.361.839 franc. RECLAME. Horlogemaker MAARSMANSSTEEG 14 - TELEF. No. 1293 Profiteert van de enorme prijsdaling onzer Alles met schriftelijke garantie 1234 Vroegere keizer ontvlucht. Vermomd in vrouwenkleeren heeft Lijyassu de keizer van Abessynië. die in 1917 onttroond is, zijn bewakers weten te verschalken, zoodat hij zich nu in het woeste gebied van Godliam in vrijheid be vindt. Dit gebied is door het regenseizoen thans bijkans ontoegankelijk. Lijyassu was onder toezicht geplaatst van Raskassa een hooggeplaatst edelman, die door zijn geestelijke orthodoxie veel aanhangers heeft, onder wie zeer invloed rijke. De tegenwoordige keizer Hailesellase. heeft wel tot nu toe Raskassa niet durven arresteeren. Een sterk militair detachement onder aanvoering van den minister van Oorlog is op weg naar Godljam om den gevluchte op te sporen. Lijyassu heeft aangekondigd, dat hij naar Addis Abeda zal gaan. wanneer het regenseizoen geëindigd is. om de rekening met zijn vijand Hailesellase te vereffe nen; de laatste bevindt zich in een moei lijke Dositle want de ontevredenheid der bevolking schijnt ten top te zün gestegen. De reeds gemelde arrestatie van den lei der Rashailu vrtiwel onmiddellijk na de ontvluchting van Liivassu heeft de hoofdstad verrast en zü ls noe niet van die verrassing bekomen. Rashailu ls naar men thans zegt gearresteerd omdat hii ge poogd heeft Lijyassu wapens en munitie te verschaffen. Door ernstige mishandeling van een Fransch soooi weebeambte diens vrouw en kind die naar de inlandsche stari'wük wa ren gesleeot is een diplomatiek incident met Frankrijk ontstaan. DE KOMENDE CONFERENTIE. PARIJS, 9 Juni. Naar Havas meldt staat het reeds vast, dat de ministers van oor vaart. marine en luchtvaart, Paul Boncour, Leygucs en Painlevè naar Genève zullen gaan en de minister-president Herriot, de minister van financiën Germain-Martin en die van handel Durand naar Lausanne. Eenige parlementsleden gaan mede als plaalsvcrv. gedelegeerden. DE HOUDING DER ZUID-DUITSCHE MINISTERPRESIDENTEN. MUNCHEN. 10 Juni (V.D.) Met betrek king tot 't telegram van de Zuid-Duitsche Ministerpresidenten aan den Rijkspresi dent schrijft de „Münchener Neueste Naehrichten" Het is geen alledaagsche gebeurtenis dat de Ministerpresidenten van verscheidene landen gezamelijk cm een audiëntie bij den Rijkspresident ver zoeken, en aan deze stap bijzondcren nadruk geven door haar bekend te maken. Men moet hieruit concludeeren, dat bij zondere ernstige zorgen hwj Sdartoe be wogen hebben. De wijze, waarop de nieuwe Rijkskanselier in Pruisen heeft ingegrepen en de besprekingen over de mogelijke instelling van een Rijkscommis saris voor Pruisen zijn in het Zuiden niet zonder bezorgdheid gadegeslagen. Daarbij komen nog de plannen van het nieuwe Rijkskabinet over de reconstructie van het Rijk. waarover men nog niets definitiefs weet. Het blad wenscht, dat de besprekin gen van de Zuid-Duitsche Ministerpresi denten met den Rijkspresident zullen leiden tot een betere verhouding tusschen het Rijk en de landen. Hindenburg zal de heeren Zondagmor gen 11 uur ontvangen. MAATREGELEN IN CHILI. SANTIAGO. 10 Juni. (V.D.) De nieuwe socialistische regeering heeft gisteren een decreet uitgevaardigd, waarbij alle banken en ondernemingen gedwongen kunnen worden hun buitenlandsche deviezen in te wisselen tegen Chiieensche pesos en wel tegen een vastgestelden dollarkoers van 8 30 pesos Ook de buitenlandsche banken, de filialen der Amerlkaansche. Brltsche en Canadeesche bankondernemingen hebben zich aan dezen maatregel te onderwerpen hoewel sommige hunner, o.a de National City Bank. aanvankelijk geweigerd hebben. Dc ambassadeur der Vereenigde Staten te Santiago. Culbertson heeft zün bemidde ling in het conflict reeds aangeboden. De Centrale Bank van Chili is onder staats controle gesteld en Chiieensche Staats bank geworden. Na de gedwongen drie- daagsche sluiting zijn de banken gisteren weer geopend. Er vond geen run olaats, zooals sommigen gevreesd hadden doch de betalingen zijn voorloonig beperkt tot een maximum van drieduizend pesos of 360 dollars. Koersen der buitenlandsche valuta mogen nog niet officieel genoteerd worden. DE HULP AAN OOSTENRIJK. WEENEN, 9 Juni (Reuter) De regeering heeft bij de bespreking tusschen de ministers en vertegenwoordigers der buitenlandsche schuldeischen een voorstel gedaan, volgens hetwelk dezen tot ge deeltelijke betaling van hun vorderingen de beschikken zouden krijgen over de buiten Oostenrijk zich bevindende bezit tingen der bank. Naar het onderzoek* naar de waarde dezer bezittingen zullen maatregelen wor den genomen tot verbetering van de financieele positie der Credit-Anstalt. Na urenlange besprekingen worden de onder handelingen tot heden verdaagd. DE VALERA TE LONDEN. LONDEN, 10 Juni (Reuter). De Valera en zijn collega's zijn hedenochtend hier aangekomen. o VOOR COOLIDGE. NEW-YORK, 10 Juni (Reuter). Een groote groep stelt pogingen in het werk om Coolidge als tegencandidaat bij de presidentsverkiezingen tegenover Hoover te stellen. Volgens de correspondent van de Chi cago Herald Tribune is het doel om ver trouwen te wekken in de „Coolidgiaansche welvaart." HOOVER. BORAH EN DE PROHIBITIE. WASHINGTON. 10 Juni. (VX>.) In poli tieke kringen doet het gerucht de ronde dat senator Borah definitief met president Hoover gebroken heeft aangezien Hoover voornemens is het referendum over het orohtb'tievraavstuk op het verkiezings program te plaatsen. DE OUD-STRIJDERS TE WASHINGTON. WASHINGTON, 10 Juni (V. D.). Te Washington zijn nu ongeveer zesduizend oud-strijders in een speciaal kamp bijeen. De noiitie heeft wederom een poging ge daan om hen ertoe over te halen, naar hun woonplaatsen terug te keeren, waai- toe zij o.a. een groot aantal vrachtauto's beschikbaar had gesteld. Hoewel zij boven dien nog voor eenige dagen levensmid delen konden meekrijgen, werd dit aanboa van de politie afgeslagen. In het kamp is de priester J. R. Cox uit Pittsburg gear riveerd, die lulde werd toegejuicht toen hij een redevoering higld waarin de mannen werden aangespoord om te blijven tot zi) zouden hebben verkregen, waarop zi) recht hadden. Een resolutie werd aange nomen. waarin uitkeering van de toege zegde vergoedingen werd geëischt en af schriften van deze resolutie werden door den priester Cox afeegeven op het Capitooi en on het Witte Huis. De burgemeester van Washington heeft den gouverneurs der omliggende staten verzocht, alles in 't werk te willen stellen om de oud-strüders, die nog op weg naar Washington zün, tegen te houden, aangezien hij moeilijk heden te Washington vreest. Een nolttle-boksweristriid te Washington brack" 2509 dollar op. die door het politie corps werden afgestaan ten behoeve van de oud-strijders. LEG ERBEGROOTINQ DOOR DEN SENAAT AANGENOMjj; WASHINGTON 10 Juni (V Drv, naat heeft gisteravond de legerbeVSS,Se" ten bedrage van büna 390 miliinJ;T?n' of nauwkeurig 389.578 513 dollar „1 keurd. Het Huis van Afgevaardiol?^-* uit besloten 2000 officieren van het1» bezuinigingsoverwegingen te pensionnM. ren, doch de Senaat ging hiermede „i accoord en besloot de officieren ri o ven dienst te handhaven. Het daartii h noodigde bedrae werd crpvnnrt„_ ri* w- noodigde bedrag werd gevonden door de begrooting voor de uitvoering rivier- en havenwerken en liet ondwh™ en de controle van rivieren en mSÏÏ? ken 6.272.510 dollar te bezuinigen legerbegrootlng voor 1933 is In °in 56. 200.000' dollar beneden die van veS jaar 611 DE NIEUWE GRAANOOGSTEN IN DE VEREEN. STATEN WASHINGTON. 10 Juni (V. DBlilken de bij het Departement van Landbouw m gekomen rapporten, zal naar schatting «I tptaal opbrengst van den oogst van h» wintergraan 411 millioen bushel tarwe m 38,7 millioen bushel rogge bedragen NOODLOTTIGE ONTPLOFFING. PARIJS, 10 Juni iReuten. Bij het stel len "van éen niéuwe ventilator in een metaalfabriek sprong een retort Drie personen (een ingenieur, een electro-techi nicus en een arbeider) werden op slu gedood. Twee ingenieurs en een arbeider werden zwaar gewond. DE LINDBERGH-ZAAK. FLEMINGTON (New-Jersey). 10 jnn| (Reuter) Curtis, die voor de rechtbank moet verschijnen wegens het om den tuin leiden van de justitie bij het onderzoek naar het kind van Lindbergh, heelt de wereld verbaasd door Lindbergh zelt als getuige op te roepen. NEW-YORK 10 Juni, (V.D.) Twee de tectives die een groot aandeel hebben ge- had in het onderzoek naar de Lindbergh- zaak. zün gisteren uit Newark in den staat New Jersey naar Petroit vertrokken om den aangehouden gangster Harrv Fleischer aan een verhoor te onderwerpen. 0a wenscht men dat hü ziin alibi bewijst voor den nacht van 1 Maart jj. toen het zoon tje van Lindbergh uit de villa te Hopewll werd ontvoerd. MADAME HANAU. PARIJS, 10 Juni (Reuter). In het procea tegen Lazare Block, den vroegeren echt genoot van Madame Hanau en vier u- dere personen, wegens bedriegeüjke mani pulatie aan de beurs van Toulouse, ral del aanklacht worden uitgebreid tot ma Hanau zelf. aangezien zü is opge' als technisch raadgeefster van de Ba:.: de l'Union Publique. die in hetzelfde p, bouw zetelde, als waar zij haar ker ven had. BOTSINGEN TE BRISTOL, LONDEN, 10 Jüni (V.D.) Te Bristol ii het tot ernstige botsingen met de poliUt gekomen tijdens een communistisch demonstratie, waarbü eenige duizend» betoogers onder het zingen van de Inter nationale door de hoofdstraten van ie stad trokken. Een groote politiemacht trachtte de menigte uiteen te drijven waarbü het tot een verbitterd handgemeen kwam. Vele personen, w.o. tal van politie agenten, werden gewond. AANVAL OP JAPANSCHEN MUNITIE- TREIN. CHARBIN, 10 Juni. (V.D.) Zeshonderd man ongeregelde Chineesche troepen hebben gisteren op 130 K.M afstand ten Oosten van Charbin getncht een w r al te doen op een Japansche munitietrein. Na een fel gevecht werden zij eenter afgeslagen, nadat de Japanners versterking haddw ontvangen van eenige pantserautos uii( Imien Po. De Chineesche bende venoo 140 man, terwijl aan Japansche ziide vip soldaten werden gedood en tien gewona» EEN HULPPROGRAM VOOR DEN JAPANSCHEN LANDBOUW. TOKIO, 10 Juni (V.-D.) - Ook in Jap» is de toestand van den landbouw ten gr volge van de economische crisis vooiw rend slechter geworden. Een depuia van boeren heeft gisteren een bezoea s bracht aan ministerpresident Salto verschillende maatregelen tot steun a den landbouw bepleit. De meende In depreciatie van de JaP3"; ...i..—tv,..,, re z en om oc valuta een geschikt, middel te zien afzetmogelijkheden van de Japan»' landbouwproducten te verhoogen. yo» prijzen zouden dan iets opgevoerdA» nen worden. Voorts werd bepleit een ratorium van drie Jaar voor den laiAJllUMl V CL1J UIIG J ««.1 -C. bouw en tenslotte een leening «s> hoeve van den landbouw van vyiug lioen pond sterling. Ministerprww. Saito zegde toe. den keizer vaD ne handelde op de hoogte te breng binnenkort maatregelen ten benoe den landljnuw in het parlement te voorstellen. DE NOBELPRIJZEN. STCOKHOLM, 10 Juni (V.D.) De tru van de Nobelstichtlng te StocKhoms» len voor een bedrag van een nu*" Kronen (51.282 Pond Sterling) w bouwfonds van de stichting te n 200.000 Kronen toe te wijzen vijf prijsgroepen. Het doei - M, transactie is uitvoering te ge*tu ofl oorspronkelijk doel van de awm. Nobel-instellingen voor eiken Phl p. stichten. Het bouwfonds, dat l" (1j3()T7 groeid is tot 2.4 millioen Kr0°!„.veD p. st.) zal voorloopig niet be worden aangesproken daar oieg, stichting reeds een eigen geüoi namelijk een korten tüd geleden en gemoderniseerd huls in ne' van Stockholm. jj

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2