LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 10 Juni 1932 UIT DE RIJNSTREEK. PEPERMUNT FINANCIEN. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. VISSCHERIJBERICHTEN. HET RUMOER OP STRAAT. ALPHEN. Uit de Raadsstukken. Aanvrage om gelden voor de aanschaf fing van schoolmeubelen voor de R.-K. School te Aarlanderveen, Van het R.-K. Kerkbestuur van de H.H. Petrus en Paulus te Aarlanderveen, kwam bij den Raad een aanvrage in om gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaf fing van zes nieuwe schoolbanken voor zijn bijzondere school voor gewoon lager onderwijs in het Noordeinde aldaar, zulks overeenkomstig de bepalingen van de arti kelen 72 en volgende der L.O. wet 1920. Deze aanschaffing is noodig ten gevolge van de vermeerdering van het aantal leer lingen. De aanvrage voldoet geheel aan de be paling van art. 73 van meergenoemde wet en op dien grond moet medewerking wor den verleend. Dientengevolge geven B en W. den Raad in overweging de gevraagde mede werking te verleenen; de kosten zullen een bedrag van f. 150 niet overschrijden. Wijziging steunregeling voor werklooze arbeiders. De Minister van Binnenl. Zaken deelde mede. dat art. 10 der steunregeling eenigszins is gewijzigd. Deze wijziging bepaalt dat geen uit- keering wordt verstrekt indien steunbe drag (uitkeering) plus huurtoeslag plus gezinsinkomsten gelijk is aan, of meer be draagt dan l'/« maal het steunbedrag vol gens art. 6a (c.q. art. 18a), eerste lid. B. en W. stellen den Raad voor deze wijziging aan te brengen in de regeling voor het verleenen van ondersteuning aan onvrijwillig werklooze arbeiders in deze gemeente. Verlaging heffing keur- en slachtloonen. In de vergadering van den Raad van 9 Mei i.l. werd om advies in handen van B. en W. gesteld het adres van de afd. Al- &hen van de Hollandsche Mij. van Land ouw, houdende het verzoek om over te gaan tot vermindering van de keur- en slachtloonen voor vee, dat aan de ge meentelijke noodslachtplaats moet worden afgeslacht. Adressante grondt haar verzoek op de omstandigheid, dat de prijzen van het vee zeer belangrijk zijn gedaald en dat de op brengst van vleesch, afkomstig van uit nood geslachte dieren, waarvoor gebruikt wordt de gemeentelijke noodslachtplaats, zoo laag Is, dat de kosten ternauwernood worden gedekt. B. en W. merken hierbij op dat, vóór dat het adres werd ontvangen, deze aan gelegenheid reeds hun aandacht had, mede tengevolge van de desbetreffende vraag van het lid van uw Raad, den heer Cocx. B. en W. wonnen omtrent deze aange legenheid het gevoelen in van den Keu ringsveearts en van de Commissie van Bijstand voor Openbare werken. Zoowel de Keuringsveearts en de Com missie adviseeren om de keurloonen onge wijzigd te laten. Ten aanzien van de slachtloonen geeft de Keuringsveearts in overweging om de eigenlijke slachtrechten tijdelijk tot de helft van de tegenwoordige terug te bren gen en om de rechten voor het ultponden en voor het gebruik van de vleeschver- kooprulmte tijdelijk buiten werking te stellen. De Commissie van bijstand voor open bare werken adviseert om alle slachtloo nen voor het loopende jaar te halveeren. Het lijkt B. en W niet practisch om de verordening te herzien voor een tijdvak als de commissie wenscht. Dat zou neer komen op een termijn van 3 maanden wellicht, omdat eerst de koninklijke goed keuring moet zijn verkregen, wil de wij ziging kunnen werken. Volgens B. en W. is er geen behoefte om in de verordening een termijn vast te leg gen, omdat de Raad bevoegd is om tot verandering het besluit te nemen dan en wanneer dat gewenscht geoordeeld wordt. Het motief is gegrond, waarvan thans verlaging voorgesteld wordt, is overigens voldoende om bij het Intreden van betere omstandigheden zich weer naar de oor spronkelijke tarieven te richten. Met het voorstel van de Keuringsvee arts om de rechten voor het uitponden en voor het gebruik van de vleeschverkoop- rulmte buiten werking te stellen kunnen B. en W. zich niet vereenigen. Het gaat niet aan om diensten, welke door de ge meente worden bewezen, geheel kosteloos te verstrekken. Met een verlaging van de slachtloonen, nu de prijzen van het vleesch, afkomstig van dieren, die aan de noodslachtplaats worden geslacht, zoo buitengewoon zijn gedaald, kunnen B. en W. zich vereenigen. Het advies van de Commissie van bijstand voor openbare werken, inhoudende om de bestaande tarieven voor het gebruik van de noodslachtplaats te halveeren, komt B. en W. aannemelijk voor. Zij stellen den Raad voor, de tarieven genoemd in art. 3 van de Verordening op de heffing van keur- en slachtloonen in deze gemeente, te verlagen. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerrit. zoon van Jan van Spijkeren en Antonia Hop Simon, zoon van Simon Kuiper en Jansje Verwoerd Krijntje, dochter van Dirk Groeneveld en Eg je W Kranenburg Harm Jan, zoon van Evert Prins en Allda H. J. Berlijn Hendrika Clazina, dochter van Jan R. de Bruin en Johanna N. Ravensberg Aartje, dochter van Marius Ketel en Aartje Bogaards Pietertje, dochter van Willem Morgenrood en Willemijntje van Overleden: Raampje Aleida Margaretha van Donk, oud 9 maanden Magdalena Petronella van Dam, echtgenoote v. Ger rit Turkenburg, oud 33 jaar Gerrit Rozeboom, oud 15 maanden. Gehuwd: Johannes Cornells v. d. Pijl. oud 24 jaar en Maria Adriana Verhage, oud 23 jaar. Loop der Bevolking. Ingekomen van: Nieuwveen, Neeltje R. de Jong, zonder, Verl. Aarkade 26; Loos- duinen, Lucie Mulder, zonder, Gaslaan 11; Waddinxveen, F. Aarts en gezin, grond werker, Otweg in een woonkeet; Ter-Aar, D Verzaal, koopman .Aarkade 16; Maas tricht, J I de Leeuw, kok, Raadhuisstraat 65; Ned. Oost-Indië, E. J. van Beusekom. zonder. Dorpstraat 36; Ter-Aar, Cornelia G. v. d. Berg, zonder. Dorpstraat 20; Woerden ,M. L. van der Tol, veeh.-knecht Steekterweg 72; Oegstgeest, Baartje C. L. J den Bleker, zonder, Hooftstraat 279; Woubrugge, J. Bontebal, schipper, aan boord; Hilllgersberg, Cornelia B. van Har ten, zonder. Machineweg 4. Vertrokken naar: Ter-Aar, Cornelia Honout, dienstb., Noordeinde 33; Woer den, H. Bauer en gezin, inspecteur Le- vensverz. Mij., Jongk Coninckstraat 34 Amsterdam Keizersgracht 735, Cornelia W. M. Zwetsloot, zonder, Leliestraat 27 Breukelen-Nijenrode, Johanna A M. Godefrooij, onderwijzeres, Paradijslaan 1; Tienhoven. N. Griffioen, klompenmaker, Steekterweg 8; Abcoude Baambrugge, N. van Vliet en gezin, veehouder, Dorpstraat 49, Haarlem, Kleine Houtweg 71, Jacoba E. Schrama, zonder, Bloemhofstraat 31; Am sterdam. Alb. Cuijpstraat 228, J. M. Kals- hoven en gezin, veerman. Hoorn 152; Fra- neker, J .Biesma en gezin, fabr.-arb.. Hoorn 384; Amsterdam, Oudekerkerdijk 203, H. de Bruijn en gezin, rijwlelherst., Raadwijkstr. 15; Bodegraven, L. Schouten en gezin betonwerker. Hooftstraat 203 Nieuwveen, H W. Schadee, smid, Jongk. Coninckstraat 1's Gravenhage. Wetering kade 31, Th. J. Montljn, handelsagent, Pr. Hendrikstraat 78. Vergadering van huiseigenaren. In de gehouden vergadering van huis eigenaren werd naar wij vernemen be sloten om te komen tot oprichting van een vereeniglng van verhuurders. In deze vergadering werden tevens enkele heeren aangewezen, die met afgevaardigden van den Chr. besturenbond en den R.-K. Volksbond een commissie zullen vormen om te trachten te komen tot verlaging van huishuur o.a. voor werkloozen. Adres om steunverhooging. Aan den voorzitter van den raad onzer gemeente werd het navolgend adres in gediend Ondergeteekenden, C. den Uijl en P. J. Koelewijn, leden van uwen raad, van meening, dat de steun, welke in deze gemeente aan valide werklooze arbeiders wordt verstrekt, onvoldoende ls, om in het noodzakelijke levensonderhoud te voor zien; dat het, zoowel voor de betrokkenen, als voor de gemeenschap van groot be lang is, dat hierin beter dan tot dusverre worde voorzien: stellen uwen raad voor de gronduitkeering welke thans f. 9 - en f. 10.- bedraagt, resp. op f. 11.- en f 12.- te brengen; de kindertoeslag van f. 0.75 op f 1.00 te stellen; de normen voor kostgangers genoemd, naar evenredigheid te verhoogen; hiertoe de desbetreffende artikelen in de steunregeling te wijzigen. Ons rekenschap gevende, dat tegenover deze verhoogde uitgave voor de gemeente, nieuwe en meerdere inkomsten behooren te worden gesteld, meenen wij U eveneens te moeten voorstellen de opcenten geheven op de gemeentefondsbelasting van 60 en 80 te brengen. Voor de gemeentekas zal dit een meerdere inkomst beteekenen van pl.m. f. 22.000. De meerdere uitgaven welke een gevolg zullen zijn der verhoogde steunuitkeerlng zal gesteld kunnen wor- den tot einde December op f. 17.000 Al hoewel wij ons niet ontveinzen, dat ook hieraan niet geringe moeilijkheden zullen zijn verbonden, gelooven wij toch de voor keur te moeten geven aan een directe be lasting. De raadsleden bovengenoemd, w.g. C. DEN UIJL. w.g. P. J. KOELEWIJN. Aanvullingsagenda. De agenda van de as. Maandagavond 7 uur door den raad onzer gemeente te houden vergadering werd nog aangevuld met punt 11, voorstel van de leden van den raad, de heeren C. den Uijl en P. J. Koelewijn. tot wijziging van de steunrege ling. BODEGRAVEN. Rijksontvangerskantoor wordt opgeheven. Met teleurstelling vernamen wij dat thans vrijwel zekerheid bestaat dat het kantoor van den Rijksontvanger alhier zal worden opgeheven. Allerlei pogingen zijn aangewend om dezen maatregel, die slechts een heel kleine bezuiniging kan geven, on gedaan te maken Maar blijkbaar hebben deze niet mogen baten. De hinder van deze opheffing zal voor verschillende bedrijven vrij groot zijn Dat het kantoor toch wer kelijk niet onbelangrijk was. blijkt wel hier uit dat per jaar ongeveer een half millloen aan belastinggelden over het kantoor werd ontvangen. Opleving in den kaashandel. De rijzende marktprijzen der laatste dagen hebben een geduchte opleving mee gebracht voor den kaashandel, waar het de laatste maanden zoo buitengewoon slap was. Groote partijen kaas werden nu weer afgeleverd en gaven weer aan veele han den werk. Jammer genoeg geldt dit nog niet voor de „oude kaas", de voorraad be legen kaas in de pakhuizen, nog afkomstig van den zomer van 1931. Deze zou thans zoo goed als verdwenen moeten zijn. maar het tegendeel is het geval. Behalve dat daaraan ontzaglijk veel verloren wordt, is het product bijna niet te verkoopen. 't Is maar te hopen, dat de opleving een beteren tijd inluidt! Rustig verloopen werkloozendemonstratie. Evenals in vrijwel alle andere plaatsen in de omgeving, is ook in deze gemeente een werkloozendemonstratie gehouden. Gelukkig verliep deze heel rustig. Het aantal werkloozen, ongeveer 100, is wel be duidend, maar toch klein in vergelijking met elders. Bovendien heerscht er geen verbittering. Geen wonder dus, dat slechts enkele Bodegravers zich aansloten bij den stoet Gouwenaars, die per rijwiel was ge arriveerd. De demonstranten werden op de Markt toegesproken door het gemeen teraadslid Oldemans en trokken toen rus tig onder politiegeleide door de straten. Alles verliep ln volkomen rust. Burgerlijke Stand. Getrouwd; P. J. Bongenaar 24 j. en L. van Wensveen 21 j. Loop der bevolking. In den loop dezer week vestigden zich in deze gemeente de volgende personen: Th. Vlasveld van Zwammerdam E. Baas, huishoudster van Hazerswoude L. J. Harskamp, landarbeider van Waarder P. A. Versteeg en gezin, spoorwegarbeider van Arnhem. RECLAME. 412 Vertrokken: D. Zwijnenburg, zonder be roep, naar Waddinxveen M. Schotema, surn. dir. bel. naar Winschoten L van Dam, boerenarbeider naar Barwoudswaar- der N. Schoonhoven, dienstbode, naar Amsterdam Wed. A. van Wijngaarden— Straver z. b. naar Zwammerdam M. D. Stouthart en gezin, pakhuisknecht naar Zwammerdam C. E Kas, dienstbode n. Nieuwkoop J. R. Jelluma en gezin, bak ker naar Edam. Arbeidsbemiddeling. Bij het correspondentschap der ar beidsbemiddeling staan als werkloos in geschreven: 1 stoker, 14 timmerlieden, l bankwerker. 25 losse werklieden, 9 land arbeiders, 9 fabrieksarbeiders, 4 chauf feurs, 7 schippers. 1 smid, 5 grondwerkers, 7 pakhuisknechts. 7 opperlieden. 2 hout bewerkers, 1 betonwerker. 1 tuinder, l bakker, 2 schilders, 1 metselaar, 1 eelectri- cien, 1 slachter. Van een z.g. „bakfiets" met melk bussen werd in de Van Tolstraat door een passeerende auto een wiel kapot gereden. De fiets was niet meer te vervoeren, zoo dat ter plaatse een nieuw wiel moest worden gemonteerd. De schuld berustte bij den fletser Gevonden voorwerpen: 2 rijwielbe- lastingmerken 1 ijzeren meetstok 1 ijzeren ketting en een electrische leldlngs- spiraal. een horloge met ketting. Onze plaatsgenoot de heer H. v. d. Kleijn, die voorzitter is van den Turn kring „Gouda en Omstreken" werd ter ge legenheid van het 12Vi-jarig bestaan van dien kring en wegens het feit, dat hij 12'/i jaar voorzitter is, luisterrijk gehuldigd. Hij werd toegesproken door den burgemeester van Gouda en den voorzitter van het Kon. Ned. Gymnastiekverbond. Hem werd, be halve een reeks bloemstukken een club fauteuil aangeboden De vernieuwe bestrating van de Prins Hendrikstraat is thans gereed. De verbete ring is werkelijk schitterend Ook rondom het Julianaplantsoen is thans een door loopend tegeltrottoir gelegd. Gelukkig zijn B. en W. nog juist bijtijds tot overeenstem ming gekomen met den heer V.. die aan vankelijk zijn stoep niet wilde afstaan; ook hier zullen nog de tegels gelegd kun nen worden. BOSKOOP. Een 100-jarig zakenjiibilcum. Het was gisteren voor de firma Horne- mann, vleeschhouwer alhier, een gedenk waardige dag. Niet alleen, dat deze firma thans een nieuwe zaak heeft geopend aan den Zijdeweg. doch ook het feit, dat de firma haar 100-jarig bestaan herdacht, werd gememoreerd. Van talrijke personen, mocht de heer M. Ph Hornemann blijken van belang stelling ontvangen, bestaande uit zeer fraaie bloemstukken, benevens tal van fe licitaties Vermeld zij nog. dat in 1832 de grootvader van den heer Hornemann, de heer L. P. Hornemann, zich te dezer plaatse vestigde; zijn zoon L. L. Horne mann. volgde zijn vader op en sinds 30 jaar wordt de zaak gedreven door den tegenwoordigen eigenaar De rust teruggekeerd. Op het oogenblik is gelukkig in deze gemeente de rust, naar te hopen is vooi goed. weergekeerd, hetgeen na de bloe dige botsing een ware verademing be- teekent. Gisteren is de politie nog ver sterkt met 13 man der politie-troepen uit Den Haag. Het is gebleken dat het slachtoffer wel behoorde tot de personen, die uit Gouda overkwamen om de wanorde te vergrooten. Een der gewonden onze plaatsgenoot R„ die een sabelhouw op het hoofd had ge kregen, maakt het naar omstandigheden goed en wordt thuis verpleegd. De ge meente-veldwachter v. B. is voorloopig bulten dienst gesteld wegens een opgeloo- pen beenwonde. De teraardebestelling van het slachtoffer zal vermoedelijk a.s. Maandag te Gouda plaats vinden. Aan z.g. gewetensgeld is door den ontvanger der directe belastingen alhier ontvangen f.63.57. HAZERSWOUDE. De verbrecding van den Gemeeneweg. Alvorens door de Provincie een aanvang wordt gemaakt met de verbreeding van den Gemeeneweg, wordt over een lengte van 200 M. met een breedte van 9 M. een proef genomen met de ophooging en verbreeding tusschen den Galgbrug en Spoorbrug. Uitgravingen hebben plaats welke met zand worden aangevuld. Een en ander dient om te constateeren op welke verzakkingen er gerekend moet worden. Wegens de bezuiniging bij de Poste rijen, zal met ingang van 13 Juni a.s. de Zaterdagmiddagbestellina worden oo geheven. De tuindersknecht G. v. d. H. 'had het ongeluk bij het verrichten van zijn werkzaamheden een top van een zijner vingers bijn af te knippen. Nadat door een der kweekers een voorloopig verband was aangebracht, moest de getroffene zich onder medische hulp stellen. Nu de Rijksontvanger der belastingen alhier geen zitdagen meer houdt, kan men voortaan voor het betalen van' alle soorten belastingen, dagelijks op de gewone open stellingsuren aan het hulpkantoor der Posterijen daarvoor terecht. KOUDEKERK. Burgerlijke Stand. Geboren1 Cornelis Jacobus z. v. C. J. de Hollander en A IJdo. Getrouwd: Pieter Nagtegaal 27 j. en Cor nelia Boer 31 j Weer werk. Naar wij vernemen is deze week op de steenfabriek van den heer van Beers al hier, die eenige dagen geleden geheel is stopgezet, gelukkig weer een 20-tal werk lieden te werk gesteld. Diefstallen. Ten nadeele van den visscher van A. uit Zoeterwoude is alhier een drietal te water staande zeeltfuiken ontvreemd en van den Leidschen visscher een drietal palingfuiken, ook kwam de visscher L. K. van Hazerswoude tot de ontdekking, dat in onze gemeente een hem toebehoorende aalreep was verdwenen. Door den melkhandelaar B. uit Al phen a. d. Rijn werd op den Hondsdijk met zijn vrachtauto een lantaarnpaal stuk gereden. De schade zal worden ver goed. NIEUWKOOP. Burgerlijke Stand. Geboren: Theodorus Adrianus, z. van Th. H. Baars en M. W. van der Hulst Johannes Franciscus Bernardus z van J. W. Verhage en A. W. M. van Eijg Hen- drikus, 2. van H. de Beer en G. Kas. Ondertrouwd: N. A. van Wijngaarden 21 j. en J. de Groot 19 j B. Le Roy 49 j. en J. W. Tellier 29 j., wonende te Nieuwer- Amstel. TER-AAR. Burgerlijke Stand. Geboren: Martina Johanna Maria, d. van M. A. Stigter en M. J. de Wit Louise d. van P. Langhout en J. de Leeuw Loop der Bevolking. Gevestigd: G. E. Wansinck v. Amster dam C. Honout v. Alphen G. Bos v. Vledder. Vertrokken: J. C. van Zanten n. Half weg C. C. Campfens n. Leiden P. C. Sloos n. Leiden J. G. van 't Hoofd n. Haarlemmermeer C. G. v. d. Berg naar Alphen a .d. Rijn C. J. J. Koeleman n. Leimuiden J. M. Egberts n. Nieuwveen. Kinderverlamming. Naar wij vernemen doen zich in deze gemeente een paar niet zeer ernstige ge vallen van kinderlamming voor. De be handelende geneesheer dr. Q. heeft on middellijk maatregelen tegen verdere verspreiding dezer ziekte genomen. RECLAME. het medicinale middel h/v VAN SLOOTEN-LEEU VAKDEN 1213 MOEARA ENEH. Volgens het jaarverslag der Petroleum- Maatschappij „Moeara Enim" bedroeg de winst f. 1.187 417 (vorig jaar i 3.332.500). Dividend gewone aandeelen 111/15 pet, (22 8/15), winstbew. f. 7.75 (f.29) en opr.- aand. f. 72.50 (f. 272.50). IJMUIDEN, 10 Juni VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 0.55—0.35, Griet per kist van 50 K.G f.36—10.50, Tongen per K.G. f. 0 90— 0.50, Groote Schol per kist van 50 K.G. f.17, Middelschot f. 16-14, Zetschol f.16—13, Kleine Schol f.18—3.30 Schar f. 5—3.10, Pieterman en Poontjes f. 17—3.20, Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.45. Gullen per kist van 50 K.G. f. 12.50 3.60. Wijting f.3—1. Aangekomen 2 Stoomtrawlers: IJM. 153 met f. 1442, IJM. 103 met f.990. 3 kotters: O. 115 met f.378, E. 45 met f.673, E. 110 met f.278. de loggers: K.W. 112 met f.308, K.W. 163 met f.528. (Door een bijzonderen medewerker) Wanneer wij een gravure uit de zem« tiende eeuw bekijken, „hooren" wij ak w ware de stilte van het toenmalige staat beeld. De moderne techniek heelt aeitw" tijdig met de vigelante en den landan» ook de rust verjaagd. Of misschien is her beter om te zeggen ,dat die techniek h, lawaai gebracht heeft, want rust Is negatief begrip (afwezigheid van rumoer kan dus moeilijk een actieve bezigheW verrichten en ook niet verdwijnen1 Maar hoe dan ook, het staat vast, dat tegen woordig de omwonenden van een druk kruispunt dag en nacht geplaagd worden door een penetrant lawaai. Trams rilden onophoudend bellend of fluitend voorbij maken vooral in de bochten een helsch leven; ijsco's en andere venters „brullen" hun waar al tingelend aan; at en toe wordt een motorfiets door een branie-' achtig jongmensch met daverende knallen aan den gang gebracht; en boven dat alles uit ronken de zevenentwintig cylinders van een moderne Fokker. Wie in de buurt van een vliegveld woont kan daarover meepraten! En laten wij de hoofdzaak niet vergeten; de signalen van de auto mobielen! Eigenlijk zijn we er nu nog niet, talrijke andere technische producten verstoren onophoudelijk onze rust, door den stillen zomeravond klinken de tonen van Kovacs Lajos, gemengd met een bios cooporgelsolo uit Londen (Regional), een symphonieconcert uit Berlijn en tusschen dat alles door komt uit een vierden luid spreker een meneer ons vertellen hoe en waarom dit of dat verbetering in den economischen toestand kan brengen. Er is nog meer, waarde lezer-medelijder, maar Ik geloof, dat dit lijstje voldoend kracht aan mijn beweringen kan bij zettsn Edison, die zelf in zoo hooge mate de bet was aan onze rustverstoring heel eens gezegd, dat de mensch ln de toe komst doof zal worden als een natuurlijk reactie, een soort beschermingsmiddel te gen al dat rumoer. Maar zelfs als d* profetie niet mocht uitkomen, dan zulle andere nadeellge gevolgen rulmschoo voor compensatie zorgen. Eén klein voor beeld: velen kunnen zelfs op warm zomeravonden hun slaapkamerramen nie open houden door al dat leven! En n laten wij den invloed op het zenuwstë nog heelemaal buiten beschouwing! Nee zóo kan het heusch niet verder gaan, e moet ingegrepen worden. Niet incidente met een verbod van hanengekraai, ma over de geheele lijn. In sommige bulten landsche steden (o.m. in Parijs) is me den strijd met krachtige middelen be gonnen. Overbodig lawaai moet stre geweerd worden, en alleen een logisc wetgeving, die met strenge straffen drei kan ons uit de huidige impasse helpe Op het oogenblik lijkt het daar in o1 land nog niet veel op. De overheid bevo dert het straatlawaai inplaats van het bestrijden. Nog altijd is het gebruik* om bij de behandeling van aanrijdia zaken den nadruk te leggen op de s' lenkwestie. Zoowel de politie als later justitieele ambtenaren achtten de vra«{; „heeft-ie signaal gegeven" van alle» heerschend belang. De automobilist t dus op uit. om bij voorbaat getuigen kweeken. die na een mogelijke aanri) zullen verklaren, dat er getoeterd Maar om die getuigen te krijgen m men ervoor zorgen, dat de signalen in straatsymphonie op den voorgrond men. Ze moeten dus extra hard en i" frequent gegeven worden. Daardoor v meerdert het rumoer, en op den d moeten de signalen dus steeds luider steeds frequenter klinken, om aan b doel te beantwoorden .Verschillende po tie-autoriteiten zien zeer wel in, dat op die manier in een kringetje rond draalen. dat het rumoer hoe langer n intensiever wordt en tevens, dat waarde van werkelijk de noodige sisnat illusoir wordt. Nog onlangs heeft de Am, sterdamsche politie een beroep op o weggebruikers gedaan, en erop gewj» dat men heusch niet voor élke wegKru sing behoeft te claxonneeren. Maar l zelfder tijd bereikten ons talrijke bene ten uit het zuiden des lands, waar deelnemers aan een betrouwbaarnel werden geverbaliseerd, omdat zij by komen overzichtelijke wegkruisingen ai hadden „getoeterd". Men kan het q automobilist niet kwalijk nemen, dat de welgemeende en uitstekende schuwing uit Amsterdam in den w slaat en den „zekeren weg bewandelt. De regeering zal dus ook hier moe voorgaan, en het geven van onnood geluidsseinen verbieden. Daarnevens n ook de kwaliteit van het .signaal naa bepaald worden. Seinen, die te luid (i of al te onwellevend van toon, benoo eveneens verboden te worden. Inverw lende landen bestaan dergelijke r schriften reeds lang. Dit alles auto den weggebruiker in geenen deeie, een werkelijk noodig signaal te verge maar het geeft den behoorlijken a billst een „ruggesteun" in den strijo gen het lawaai. Ook in andFF P. moet de overheid voorgaan, z zelf geen „zitting te nemen in net orkest", het gebruik van beller en. de verkeersregeling is hier te lan maakt overbodig. De brandweer n vrijbrief, die haar van harte ges wordt. Maar bij haar terugkeer kazerne kan ook zij gerust wat g loozer rijden! Het gebei van.d?'F.lur eveneens door het gemeentebestuur door de regeering worden beperKt. heelemaal niet noodig, om bij straat, vier. vijfmaal te bel!?'Eeni1edf zijn er nog tal van andere gele* die dankbaar aangerepen Binnen om een schrede te zetten op den een rustig stadsverkeer leidt- niet te gedetailleerd word hier niet te gedetailleerd vraagstuk is trouwens veel binn- K dat het op déze manl5„„ Vlctctgötuti lö blUUWCllb - om definitief opgelost te worden het kader van een dagbladarture..^ vaststaat dat het op deze "'""■*.rj( langer kan Er moet ingegrepen En spoedig! Steunt, bij gelijken prijs en ku>o',le' De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Vul En bestrijdt gij de werkloos e 2-1

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 14