BINNENLAND. fliie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 9 Juni 1932 Tweede Blad No. 22152 DE WATERFIETS van den heer Schllperpoort werd gisteren te Rotterdam inge scheept met bestemming voor Dover. De heer Schilperpoort zal probe'eren het Kanaal van Dover naar Calais over te steken. DE POSTBESTELLING OP HET PLATTELAND. HULDIGING TIJDENS HET HIPPISCH FEEST TE WAGENTNGEN. De heer H. Bruyn Tengbergen werd gehuldigd ter gelegenheid van het feit, dat hij 25 Jaar ringmeester was. Links: Baron van DoornWestcapelle, voorzitter van de vereeniging ter bevordering der paardenfokkerij in Gelderland; rechts: Mr. Ysel de Schepper hangt den jubilaris een krans om. IN DE GEBOUWEN van de graanfirma Verploegh te Maassluis, heeft een ernstige brand gewoed, waardoor een complex van drie 'gebouwen vrijwel geheel vernield werd. Een kijkje tijdens het blusschings- werk. Rechts: Prof. Ir. M. J. GRENPRÉ MO LIÈRE, hoogleeraar in de architectuur te Delft, herdenkt 26 Juni zijn 25-jarig promotiejubileum. HAK, DIE TE VROEG IN ROOK OPGING. - In een tabakspakhuis, gevestigd i de Prinsengracht te Amsterdam heeft gisteravond een brand gewoed. - De brandweer in actie. OP DE WAGENINGSCHE BERG is gisteren een groot hippisch feest gehouden. Een demonstratie van de rijdende artillerie (gele rijders). Groote vertraging in de bezorging der dagbladen. het Tweede Kamerlid, den heer .epman. zijn aan den Minister van «terstaat de volgende cshriftelijke vra- p gesteld: b het juist, dat het hoofdbestuur van Staatsbedrijf der Posterijen, Telegra fen Telefonie, alhoewel overtuigd van 'ernstig schaden der belangen van het iet, maatregelen getroffen heeft tot fling van de 2e buitenbestelling in wnten, waar het verkeer daartoe aan- ing geeft, en tot de inkrimping van het ral kombestellingen tot 2 in de plaat- met niet meer dan 5000 inwoners in kom? b ie minister bereid om een staat van 'gemeenten over te leggen, waarin «rt 1 Januari 1932 postbestellingen als 'oorgaande vraag aangegeven, zijn op leven? J3 i!ï cien hiihister bekend, dat deze be- bjigmgsmaatregel van beperking der be- -ihngen, behalve dat zij groote vertra- veh>°rzaakt in de bezorging van alle hijzonder nadeelig is voor de ™ging van dagbladen, die thans ten welande slechts bij uitzondering op den lerschjjnen bij de geadresseer- .y®1 d|n minister bekend, dat tenge- vermindering der postbestel- r'mi.ii. dagbladen, juist in dezen eco- iiE ^hteh tijd, groot nadeel onder- «n gedwongen worden op tal van ehitj. de bezorging van de bladen nemen, met het gevolg, dat de ei.*, n.van het Staatsbedrijf weer verminderen? ih »h«i muufter bereid om op ruime fcïiciï maafregelen te treffen tot het - 11 van afzonderlijke bestellingen hot *.i, t aizunuernjKe Descenmgen fatwn k .en' zooals reeds in enkele taS.1 den, voor de bezuinigings- h^hegelen getroffen werden? "ET ST°OMVISSCHERIJBEDRIJF TE IJMUIDEN. 'evpreking onder leiding van staatsraad mr. Kan. E heeft de regeering mr. J. 'Weatnt ï?s-generaal aan het de- genoodied h hinnenlandsche zaken, uit- tiii] tb bij het stoomvisscherijbe- tt t? ropn ien betrokken partijen bij- va; ma, „en ,te.r bespreking van de vraag fetojf 7I,„ 1 e'dihg van de crisis in dit h»wJunnen worden gedaan. Mr. «at bpaiv-eZiS thtnoodiging aanvaard. De Shoude ®en zullen spoedig wor- N. R. Crt. DE LOONSVERLAGING VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. Voorstel der directie aan den Minister. Gistermorgen heeft het bureau van den Personeelraad zich ingevolge het besluit der Dinsdag gehouden vergadering van hoofdbesturen der erkende organisaties in verbinding gesteld met de directie der Nederlandsche Spoorwegen, waarbij het standpunt van niet-aanvaarding der directievoorstellen inzake de loonsverla ging werd uiteengezet. Na uitvoerige besprekingen vond de directie geen aanleiding een nieuwe con ferentie met den Personeelraad te houden, en deelde med zich met een eigen voorstel tot den Minister te zullen wenden. In een daarna gehouden vergadering van den Personeelraad besloot deze zich eveneens tot den minister te zullen wenden. BEZUINIGINGSPLANNEN COMMISSIE-WELTER. Salariskorting van resp. 8 en 13 pCt. voorgesteld. Het rapport der bezuinigingscommissie- Weiter stelt aan de regeering voor, op de In de Bezoldigingsbesluiten vastgelegde salarissen van burgerlijke ambtenaren en militairen een uniforme korting toe te passen van 8 pCt. voor de gehuwden en van 13 pCt. voor de ongehuwden. De vergoedingen voor reis- en verblijf kosten zullen belangrijk worden verlaagd. Tevens zal strenge controle worden Inge voerd op de noodzakelijkheid en doelma tigheid van de dienstreizen. Het voornemen bestaat, de door 't Rijk verleende of nog te verleenen gratificaties met 25 pCt. te verminderen. „N. R. Crt." o A. ISAAC. Naar gemeld wordt, is te Zürich in den ouderdom van 66 jaar overleden de heer A. Isaac, president-commissaris van de .N.V. de Bijenkorf. De heer Isaac is een van de oprichters geweest van de Bijenkorf. Jarenlang was hij te Amsterdam een van de directeuren; later toen ook in Den Haag en Rotterdam de bekende warenhuizen werden geopend, werd hij president-commissaris van de Vennootschap. BURGEMEESTERS. Bij Kon. Besluit is benoemd tot burge meester van Noordwelle en Serooskerke (S) W. H. Scholder, burgemeester der ge meente Renesse; is, met ingang van 15 Juni 1932, benoemd tot burgemeester van Nieuwe Pekela J. Siderius, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der ge meente Termunten. BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. Algemeene vergadering te Arnhem. Gisteren is te Arnhem, onder voorzitter schap van dr. .J D. Hefting, pit Den Haag, de algemeene vergadering gehouden van de Ned. Centr. Vereeniging tot be strijding der Tuberculose. Naar aanleiding van de rekening en ver antwoording van den penningmeester deed de voorzitter uitkomen, dat het aantal aan vragen voor het Fonds voor verpleging zoo onrustbarend in stijgende lijn gaat, dat men er rekening mee moet houden, dat in den loop van het jaar niet aan alle aanvragen zal kunnen worden voldaan. Het dagelijksch bestuur stelde voor om het bedrag van f. 2500, dat aanvankelijk voor dit fonds tot 1 Juli a.st was uitgetrokken, tot f. 5000 te verhoogen. Daartoe werd besloten. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin het bestuur in ern stige overweging wordt gegeven om na het bekend worden van de rapporten van de enquêtes, een groot openbaar congres bijeen te roepen. Besloten werd tot instelling van een propagandacommissie, waarin zullen zitting nemen: één vertegenwoordiger van elke provinciale vereeniging tot t.b.c.-bestrijding, één vertegenwoordiger van de plaatselijke vereenigingen ter bestrijding der t.b.c. in de vijf groote steden van hét land, en vijf personen uit de Centrale Vereeniging, ver tegenwoordigende alle bevolkingsgroepen. Do motie Noordhof (adhaesie aan het adres door het N.V.V. tot de regeering gericht) werd z. h. s. aangenomen. VEREENIGING „TOT STEUN." Deze vereeniging vergaderde te Arnhem onder leiding van mr. Van Zeggelen uit Amsterdam, die zeide dat op de exploi tatie-rekening het tekort van het vorige jaar met f. 22.000 is vermeerderd. Maat regelen ter bezuiniging en tot meer pro paganda moetep met ernst worden ter hand genomen. Van de abonnementsgel den van het orgaan der vereeniging zal voortaan de helft aan de afdeelingen ten goede komen. Wegens de hooge kosten is de functie van den propagandist voorloo- pig althans beëindigd. De jaarverslagen werden goedgekeurd. In het hoofdbestuur werden herkozen of gekozen: mr. C. II. v. Zeggelen, mevr. C. Eerdmans, Leiden, me vrouw Eecen, Alkmaar, en de heer G. H. Marsman, Doetinchem. Besloten werd een proef te nemen met een inspecteur (trice) tot het bezoeken van kinderen, die onder het hoofdbestuur staan. Voorloopig zal echter aan den nieu wen functionaris geen salaris worden ge- gegeven. De volgende vergadering wordt te Apeldoorn gehouden. DE GRAAL. Gistermiddag had de plechtige inwij ding plaats van het Graal-Moederhuis „De Tijtenberg" te Vogelenzang door mgr. Aengenent, bisschop van Haarlem. Als ge- noodigden waren o.m. aanwezig minister Reymer, mgr. Taskin, mgr. Wijtenburg, pres. van het seminarie Hageveld. dr. Wit- lox, dr. v. Ginneken S.J.. dr. Vlaming, prof. Nikkel te Warmond, de secretarissen van den bisschop. Pichot en Achterop, pater H. de Greve S.J., baron v. Wijnbergen, burgemeester van de gemeente Vogelen zang, de vicaris-generaal van Berlijn, mr. Verbiest, de heer v. d. Wetering, directeur van de Spaarnestad, deken Borsboom te Noordwijk. deken Van Rooy te Gouda, rec tor Van Gaaien, alg. pres. der St. Joseph- vereeniging te Amsterdam, architect Jan Stuyt, de vicaris-generaal mgr. Mölhmann te Haarlem, plebaan Westerwoudt, rector Timp, mr. Gooseling. Na de inwijding was er een kort Lof. Hierna bijeenkomst in een der ontvang zalen. waar gesproken werd door den bis schop, de alg. moeder-overste, prof. Nikkel te Warmond, den burgemeester van Voge lenzang. en leidsters der Graalbeweging uit Duitschlanjj en Holland. Hierna werd in den tuin de thee ge bruikt waarna er gelegenheid was den tuin en de gebouwen te bezichtigen waarvan een druk gebruik werd gemaakt. UIT NED. OOST-INDIE. DE ORANG PENDEK IN MIDDEN-SUMATRA. Een rechtop-loopende aapmensch? Sedert eenigen tijd wordt er in weten schappelijke kringen breedvoerig gedis cussieerd over het bestaan op Midden- Sumatra van den Orang Pendek, een mensch-aap, waarvan onlangs een Jong exemplaar gedood zou zijn. Dr. K. W. Dammerman, hoofd van het Zoölogisch Museum en laboratorium te Buitenzorg heeft verklaard, dat de mogelijkheid a priori niet uitgesloten is, dat inderdaad een Orang Pendek geschoten is. Weten schappelijk echter is het bestaan van den Orang Pendek nimmer vastgesteld en be staat deze alleen in volksverhalen en legenden. Een conclusie kan slechts wor den getrokken, zoodra deskundigen zich met het geval gaan bemoeien. Naar aanleiding van deze kwestie heeft de „N. R. Crt." een brief aan het Kol. Weekblad ontleend, die door den heer Van der Maaten geschreven zou zijn uit het Boven Rokangebied. Deze luidt: „In de Rokan geplaatst zijnde kreeg ik op mijn toumée's al spoedig verhalen te hooren over de z.g. „orang letjo". Niet slechts verhalen van lieden, die het „van hooren zeggen" wisten, doch van oogge tuigen, w.o. een zeer betrouwbaar zelfbe stuurder. De beschrijving, die zij geven van de z.g. „orang letjo" luidt als volgt: Het wezen is onbehaard of althans zeer licht behaard als een mensch. Het heeft een rose bruine kleur en vrij lang hoofd haar. De armen zijn tamelijk lang en de lichaamslengte is gelijk aan die van een kind van 12 a 13 jaar. De groote teen van den voet staat buitenwaarts gericht. Her voorhoofd helt sterk naar achteren, ter wijl zijn kin zoo goed als ontbreekt. Men dient niet te vergeten, dat de Rokan een der meest geïsoleerde deelen van Sumatra is en men hier absoluut geen contact heeft met Palembang en Djambi. De „orang letjo" moeten ook een eigen taal hebben, althans moeten zij zich door klanken aan elkaar verstaanbaar kunnen maken; zulks is meerdere malen door lieden, die hen verrasten opgemerkt. Zij uiten snel op elkaar volgende klanken, zooals apen dat soms doen. Ook bevinden zij zich zelden alleen, doch meest in groepjes van 4 of 6, zijn zeldzaam schuw en gaan bij het minste onraad er dadelijk met groote snelheid vandoor. Het is der halve uiterst moeilijk om ze te benaderen. Zij moeten in holen absoluut gelijk dieren verblijven en geen gereedschappen ol' werktuigen, zelfs van de eenvoudigste soort, kennen. Zij werden hier door lieden aangetroffen toen zij zoekende waren naar jonge spruitsels, bamboe enz., en en vischten in den bovenloop van kleine riviertjes, waar zij steenen omkeeren om vischjes en schelpdieren te bemachtigen. „Het aantal „orang letjo" zal m.i. ook niet zoo groot meer zijn. Zij moeten ab soluut onbewapend en dus onbeschermd zijn. Er leven in de door hen bewoonde gebergten veel roofdieren. Het is dus be grijpelijk, dat vaak orang letjo aan hen ten offer zullen vallen. Evenwel valt niet te vergeten, dat hun reuk, gehoor en ge zichtsorganen veel fijner ontwikkeld zul len zijn dan de onze. Een zeer ervaren jager hier, zekere Teungkoe Soetan. de vader van den zelfbestuurder van Ram- bah, deelde mij mee, dat hij, nu hem be kend is welke waarde aan het vangen van de letjo gehecht wordt, binnenkort er op uitgaat om een letjo te schieten. Le vend vangen was, volgens hem onmoge lijk, aangezien de letjo zeer vlug moet zijn. Ik zei hem dan ook, dat aan een dooden letjo uit een wetenschappelijk oogpunt evenveel waarde gehecht wordt als aan een levenden. De lieden, die mij de letjo-verhalen deden, kennende, ben ik zelf dan ook vast van het bestaan van den letjo overtuigd. Een andere vraag is of die letjo inderdaad de rechtop-loopende aapmensch Is. Volgens de gegeven be- schijving is dat inderdaad zoo. De bevol king en hoofden hier hoorden voor het eerst van mij welke waarde door de we tenschappelijke wereld aan het bemach tigen van een letjo gehecht wordt en be schouwden tot voor kort zijn bestaan als iets, nu ja, waarover men niet lang be hoeft na te denken, iets natuurlijks' Nu weet men beter. Ik geloof vast. dat bin nen niet te langen tijd de eerste letjo zal zijn neergeschoten."

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 5