LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 6 Juni m RADIONIEUWS. BUITENLAND. LEIDSCHE GYMNASTIEK- EN SCIIERMVEREENIGING „EXCELSIOR" Zaterdagavond heelt de Leidsche Gym nastiek- en Schermvereeniging „Excelsior" in de groote zaal van „Concordia" een feestavond gehouden ter gelegenheid van haar 30-jarig bestaan, dat Vrijdag te voren werd herdacht. Vele leden, oud-leden en zuster-vereeni- gingen waren dezen avond tegenwoordig, waarvoor een gevarieerd programma was samengesteld. Ruim een half uur over tijd, 'waarom kan er toch niet op het aangegeven uur begonnen worden?) nadat „Aufgepast" reeds verschillende nummers, om het wachten te korten, ten gehoore had ge bracht, opende ten slotte de voorzitter, dc heer A, Galjaard, de feestelijke bijeen komst met een woord van welkom, Vooraf had de opmarsch der leden plaats gehad. De voorzitter verwelkomde hierbij spe ciaal den eere-voorzltter, den heer Anfc. Metz, wien hij dank bracht voor al het geen hij voor „Excelsior" gedaan had. tevens verderen steun vragend, en voorts de afgevaardigden van zusterverenigin gen, oud-leden, donateurs en donatrices. Spr. wil geen uitvoerig relaas geven van al hetgeen er in die 30 jaren is geschied, maar herinnert er alleen aan, dat de ver- éeniging lid is geworden van het Kon. Ned. Gymn. Verhond en dat nu sindsdien neel wat meer medailles aan het vaandel prij ken. Er is een tijd geweest, aldus spr„ dat ca* 168 leden en adsplrant-ieden waren. Die tijd ls voorbij en spr wekt de ouders op, hun kinderen naai* de yereeniging te- sturen. Spr. hoopt en vertrouwt, dat de leden van „Excelsior", zooals voorheen, nuttige leden zullen worden in de maatschappij en brengt ten slotte hulde aan den leider, den heer N. de l'Ecluse, die met hart en ziel en op de juiste wijze de leden weet te lei den. Met een verwijzing naar het pro gramma en den wensch van een prettlgen avond besloot de voorzitter zijn toespraak. Nadat „Aufgepast" weer een nummer ten beste had gegeven werden vier num mers van 't gymnastiekprogramma te zien gegeven. Reeds bij het eerste nummer, de vrije oefeningen der leden, viel een zeer goede kennis van den leider te constateeren. Wat hij de oudste leden hier liet doen viel in vorm en tempo zeer te loven, en de enkele, die de zeer ingewikkelde, maar zeer mooie oefeningen soms even niet kon volgen, kan dit bij deze oefeningen wel vergeven worden, al is 't beter zoo iemand in de achterste gelederen te plaatsen. Zooals gezegd waren de vlugge oefenin gen op zichzelf iets bijzonders en de moei lijke vorm alleen gepaard aan een zeer vlug tempo, gaf een enkele onregelmatig heid. In houding cn correctheid kon men ech ter den goeden leider herkennen. Het nummer brug door de adspiranten muntte uit door beheersching. dc factor, die brugwerk zoo mooi maakt. De oefenin gen. die den leider voordeed, werden door de leden en adspiranten keurig en correct uitgevoerd, zoodat de leden der jury, de heeren Ant. Metz en J. Nievaart wel een lastige taak hadden. Met vrije oefeningen voor de adspiranten en brug voor de leden, weiden deze keurig uitgevoerde onderlinge wedstrijdnummers uitgevoerd. Na beoordeeling .der jury w»s dc uitslag als volgt: Adsnirauten A: 1. C. Oudshoorn 35 pnt.: 2. J. Janssen, 32'A pnt. Adspiranten B, 1ste groep: 1. R. Wielinga IS'/s pnt.: 2. C. Schrijver 15 pnt; 2..N. Gal jaard 15 pnt.; 2de groep: 1. M. Keereweer 1*1 pnt.; 1. N. Slera 14 pnt.; 2. A. Weyltng 12"« pnt. Leden 3de graad: J. v. d. Mey 29V1 pnt,;' 2. J. Nieboer 27 pnt Leden 2de eraad: N Mulder 29 pnt.; 2. Sant'ng 25 ont. Leden 1ste graad: 1. J. Donner 33 pnt.: 2. D. de l'Ecluse 26'/- pnt. Hierna werd de avond aangenaam ge vuld door de leden van het gezelschap „Aufgepast". die naast muziek en dans aardiee liedies gaven en nog een vroolijke klucht opvoerden. Tijdens de pauze was er geleeenheid om in de bovenzaal het bestuur te compllmen- teoren. waarvan een druk gebruik werd ge mankt. Met eer. bal werd de feestelijke avond besloten. o INGEBROKEN. Zaterdagavond is ingebroken bij den heer L. aan den Nieuwe Rijn 87. De dieven braken een in de voorkamer staand schrijf bureau open, forceerden het slot van een ijzeren geldkistje en ontvreemdden een bedrag van f. 210.aan bankpapier. Onmiddellijk na de ontdekking werd aangifte gedaan bij de politie, die een uit gebreid onderzoek instelde. Dit leidde tot de arrestatie van de 16-jarige vV. K„ die daar sedert eenige dagen in huis woont. Na verhoor bleek, dat zij inderdaad aan dezen diefstal medeplichtig was en dat zij, tijdens afwezigheid van den bewoner, aan twee personen toegang had verleend. Op haar aanwijzingen is toen de diefstal ge pleegd. Gistermorgen heeft de politie ook dit tweetal al aangehouden: het waren de 17-jarige S. B en de 18-jarige S. K„ beiden alhier woonachtig. Zij hadden in Den Haag reeds verschillende snuisterijen gekocht, doch hadden nog f. 150 van den buit over. o VLIEGPOST NED. O-INDIK. De Directeur van het Postkantoor Lei den vestigt er de aandacht op. dat door het vroegere vertrek Donderdags van het vliegtuig naar Ned O-Indlë, het tijdstip van laatste busllchtlng van de correspon dentie voor dit vliegtuig, bepaald is des Woensdags om 23 uur 50 minuten. Voor de lichting van de bijbussen blijft het tijdstip vastgesteld op 22 uur. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe Inschrijving: Flima „Saldok" (filiaal). Stationsweg, Station N. Z. H. T. M„ Leiden, hoofdzetel Rijswijk, Koninginnelaan 30, exploitatie van wachtkamers en buffetten. Wijziging: „Het Groote Vat". Kraaierstraat 1, Lei den. gedistilleerd. Door het overgaan van de vergunning ls bovengenoemde handels zaak opgenomen in de zaak: C. S. Boom, Leiden. RADIO-SAIGON ZENDT NIET MEER. De zender Radio-Saigon in Fransch- Indo-Chlna die in het Verre Oosten en in het Stille Oceaangebied uitstekend ont vangen werd. heeft de uitzendingen sinds 10 Mei gestaakt, daar de Gouverneur-Ge neraal geen subsidie meer verstrekt. o DE NIEUWE SCHOTSCHE ZENDER GAAT WERKEN. De nieuwe Sghotsche zender te Wester- èlan heeft met succes proef gestoomd, en is begonnen met het uitzenden van geheele programma's. De zenduren zijn van 10 uur 35 v.m. tot 3 uu» n.m. en van 10 u. 50 n.m tot 12 u. 20 'S nachts. De golflengte bedraagt 376 Meter. o ZELFOPNAME VAN GRAMOFQON- PLATEN. Tal van fabrieken, vooral Duitsche, ko men den laatsten tijd uit met apparaten en toebehooren voor het opnemen van gramofoonplaten. Dat men hierbij be langrijke vorderingen heeft geboekt in vergelijking met een jaar terug staat vast. Het eenige wat hiervoor gekocht moet worden is een pick-up en inrichting voor het maken van de groeven in de platen. De nick-up wordt verbonden met de aan sluitingen van het radio-toestel, waarin normaal de luidspreker komt en kan het omroep-programma op de plaat worden vastgelegd. De platen zijn van metaal waarover een soort asphalt-bedekking. Na de opname moet de plaat gehard worden hetgeen ook door de fabrikant van de platen geschieden kan Voor het opnemen van de stem is bovendien noodlg een mi crofoon. Vooral voor hen die verwanten in het buitenland hebben is het aardig om hun brieven door middel van het ge sproken woord op een plaat vast te leggen. o VAN DE OLYMPIA-SHOW. De Engelsche radio-tentoonstelling valt dit jaar samen met de herdenking van het 10-jarlg bestaan van de B B.C. (British Broadcasting Corporation). De tentoon stelling zal bijna twee keer zoo groot zijn als het vorig jaar. Er worden vijftig ka mers gebouwd voor demonstratie van luid sprekers. welke geheel geluiddicht zijn. Hier komen de diverse fabrikanten hun toestellen en luidsprekers demonstreeren. OPROEP VANWEGE HET LINNAEUS-FONDS. Prof. dl*. L. G. M. Baas Becking, secre taris van het Linnaeusfonds. dat opgericht is in 1878 door de botanici: Surlngar uit Leiden. Rauwenhoff uit Utrecht, prof. Berlin uit Amsterdam. Van Artkum uit Groningen, dr. Westerman. toentertijd di recteur van Artis te Amsterdam, de heer Viruly Verbrugge, lid van de Tweede Ka mer der S. G. en prof De Boer uit Gro ningen voor: „plegtlee herdenking van Linnaeus' leven en werkeh" schrijft ons: In do stichtingsacte staat geschreven dat de rente van het ingeschreven kapitaal moet worden aangewend tot tegemdetko- mlng of belooning van een of meer ver dienstelijke studenten in de botanie of zoölogie aan de Universiteiten te Leiden, Utrecht Groningen of Amsterdam, Het Linnaeusfonds heeft de laatste ja ren op bescheiden wijze gewerkt, en voor een groot deel haar aandacht besteed aan het aanschaffen van en het in bruikleen geven van microscopen aan verdienstelijke studenten. Nu er echter door den economi- schen toestand verschillende van de aange komen studenten moeilijk in staat zijn om een microscoop aan te schaffen, zou het Linnaeusfonds gaarne een beroep willen doen od het mibliek. Het vermoedt dat er nog vele bruikbare microscopen aanwezig zullen zijn bli narticulieren. die deze wel onder garantie in bruikleen zouden willen afstaan aan het Fonds. Deze microscopen zouden gekeurd en in orde gemaakt worden en dan in bruikleen worden gegeven aan verdienstelijke stu denten. zulks ter beoordeeling van het be stuur van het Fonds. Voor vracht, verze kering en onderhoud zal worden zorg ge dragen. Het adres van den secretaris is: Prof. dr. L. G. M. Baas Becking. Bota nisch Laboratorium, Nonnensteeg 3. Leiden. o Mej. M. C. E. van de Putte, rijksklerke der directe belastingen enz. is verplaatst van Lelden le afd. naar Lelden insp. 3e afd.; de heer P. M. Linssen. Rijksklerk van Leiden insp. 3e afd. naar Hengelo (O.); de heer J. J. v. d. Waals, tijdelijk rijksklerk van Leiden insp. le afd. naar Groningen, insp. le afd.; en de heer T. Heeres, tijdelijk rijksklerk van Leiden insp. le afd. naar Groningen insp. le afd. Voor het alhier afgenomen examen voor apothekersassistent zijn geslaagd de dames A .S. M. Jansen geb. te Leiden en E. H, J. Baan. geb. te Rotterdam. Zaterdagmiddag is de 9-jarige J. v. d. B. op de Pieterskerkgracht van een. steenhoop gevallen, waardoor hij bloedend aan de rechterknie werd verwond. Nadat de E. H. D. den jongen had verbonden, werd hij naar de ouderlijke woning in de Sint Jorissteeg gebracht. De politie heeft twee jongens aange houden, Z. en van E„ die uit baldadigheid een tweetal ruitjes van een automatische weegschaal, staande in de portiek van de firma B. aan de Hoogstraat hadden ver nield, zoomede van der W„ die zich met geweld tegen deze arrestatie verzette. Aangehouden is zekere C. de G„ die in café „De Gouden Kroon" aan de Bees tenmarkt eenige ruiten heeft ingestooten en er voorts van wordt verdacht ten na- deele van mej, J. E. in de Boerhaavestraat een klok te hebben ontvreemd. In de Stedelijke Werkinrichting üijn opgenomen Datum. Volw. pers. Kind. Totaal Maandag 30 Mei 35 35 Dinsdag 31 Mei 39 39 Woensdag 1 Juni 39 39 Donderdag 2 Jnni 38 38 Vrijdag 3 Juni 37 37 Zaterdag 4 Juni 35 35 In totaal 223 DE ALGEMEENE TOESTAND. Dc Duitsche rijksdag is ontbonden Do pers over de regeeringgvcrklaring van 'Vbn Pipen. De Duitsche rijksdag is thans ontbonden verklaard. In den loop van den Zaterdag is de volgende verordening verschenen. „Op grond van artucel 25 van de rijks- gronawet ontbind ik per heden den rijks dag, aangezien deze ïolgens het resultaat van de laatste maanden plaats gevonden hebbende verkiezingen voor de land dagen der Duitsche landen niet meer in overeenstemming is met den polltieken wil van het Duitsche volk". w.g. VON HINDERBURG Omtrent den datum der verkiezingen is nog niets meegedeeld. De regeeringsverklaring van het kabinet- Von Paben is geheel gesteld in den trant zooals die verwacht werd. Zij bepaalt zich bovendien tot de algemeene lijnen en veel houvast heeft men er dan ook niet aan. De regeering verwacht naar haar daden beoordeeld te worden cn onafwijs baar moest de inhoud der verklaring dus vrij leeg zijn. Ziehier wat de Duitsche pers er van zegt: De „Nachtausgabe" is voornamelijk ge troffen door de zinnen van de regeerings verklaring tegen het staatssocialisme en door de hierin uitgesproken overtuiging, dat door overdreven belasting van Rijk, landen en gemeenten met sociale uitgaven, dc werkeloosheid slechts is gestegen. De „Lokalanzelger" wil de nieuwe regeering naar haar daden beoordeelen, pleit echter voor spoedige verkiezingen, daar niemand belang bij een nieuwen en langen kiesstrijd heeft. Het gansche volk weet wat het wil 'en wat noodig is. Noodlg Is de overwinning van den nationalen wil en van het ecohoihisch verstand. Zonder nationalen wil 'geen bevrijdingspolitiek, zonder economisch verstand geen met suc ces bekroonde bevrijdingspolitiek en geen herwording van het zoo zwaar geteisterde vaderland. Het „Berliner Tageblatt" is van meening dat de regeering-von Papen de sociale en politieke reactie tot haar programma heeft verheven. De regeeringsverklaring is een oorlogsverklaring aan alles wat in Duitschland sinds Weimar op het gebied van den vooruitgang is tot stand gekomen: in één woord: een programma der reactie Waarom nieuwe verkiezingen?, vraagt het blad verder, daar men onafhankelijk van het vormen der partijen wil verder rlgee- ren. Zal het resultaat van de verkiezingen, indien het den heeren von Papen en von Schleicher niet behaagt, eenvoudig wor den geïgnoreerd, coquetteert men met de gedachte aan een staatsgreep? Op de oorlogsverklaring, die als programma var. het nieuwe kabinet is gepubliceerd, is slechts één antwoord mogelijk: Op den dag der verkiezingen moet er voor worden ge zorgd dat de kracht der reactie eens en voor altijd de kans verliest Duitschland te veroveren. De „Voss. Zeltung" zegt, dat deze ver klaring van de regeering geen programver klaring, maar een verkiezingsmanifest is, wat dan ook logisch voortvloeit uit het feit. dat zij eeD aanhangsel vormt van het decreet waarmede de Rijksdag wordt ont bonden. dus nieuwe verkiezingen nood zakelijk worden gemaakt. De .Abend' (soc.-dem.) noemt ze een oorlogsverklaring aan het arbeidende volk. De ..Köln. Ztg schrijft: de verklaring yoert een duidelijke om niet te zeggen bruuske taal. De nieuwe regeering wenscht naar haar daden te worden beoordeeld, man zal dus moeten afwachten, vóór men een opinie uitspreekt. Ook in de Fransche bladen wordt de Duitsche regeeringsverklaring besproken. De „Temps" gelooft niet, dat Rijkskan selier Von Papen aan het einde Is geko men der moeilijkheden. Integendeel, de crisis heeft de hoofdphase eerst nu be reikt, en zal nog meer dan één verrassing brengen zoowel op binnen- als buiten- landsch politiek gebied. De scherpe uit latingen in de Engelsche en Amerikaan- sche pers ten opzichte van de nieuwe Rijksregeering schijnen bovendien het feit te bevestigen, dat het zoogenaamde „oresidentsehapskabinet" een essentleele verandering teweeg heeft gebracht in de internationale atmosfeer. Op den- voor avond van de conferenties van Geneve en Lausanne zal dit de nieuwe regeering in haar taak niet vergemakkelijken. De „Paris Soir" is van meening dat de regeeringsverklaring in buitenlandsch politiek opzicht zeer terughoudend is, in de eerste plaats ten opzichte van de con ferentie van Lausanne. De nieuwe regee ring wil niet den Indruk wekken, nieuwe middelen en wegen te zoeken, maar wil de continuïteit bewaren. Voor de crisis In Pruisen en het Duitsche Rijk stelt men, als steeds het Verdrag van Versailles verant woordelijk en dit feit is voldoende om de houding te raden die de Rijksregeering in Lausanne zal innemen. DUITSCHLAND. Verkiezingen in Mecklenburg Groote overwinning voor de Nationaal-socialisten In Mecklenburg hebben gisteren de ver kiezingen voor den Landdag plaats gehad. Het voorloopig officleele eindresultaat geeft het volgende beeld: Sociaaldemocraten 107.669 stemmen. 18 mandaten: Communisten 26.850 st. 114); Nationaal socialisten 175.884 st. (29); Bur gerlijke arbeidsgemeenschap 7.667 (1); Dultsch nationalen 32.683 (5); Arbeidsge meenschap van nation. Mecklenburgers 7.443 (1); Socialistische arbeiderspartij 947 (0). Daar de resultaten uit 17 kleine distric ten nog niet bekend is, kunnen nog kleine wijzigingen in de verdeeling der zetels komen. Zoo zullen de Duitsch nationalen waarschijnlijk 6 zetels krijgen, daar voor dit aantal hun nog slechts 317 stemmen ontbreken. De oude landdag was als volgt samenge steld Sociaal-democraten 20 zetels; Commu nisten 3 zetels; Staatspartij 1 zetel; Duit sche Volkspartij 3 zetels; Economische Partij 6 zetels; 4 kleine partijen samen 5 zetels; Duitsch Nationalen 11 zetels; Nat.- gocialisten 2. Alle middenpartijen zijn dus wegge vaagd. Zooals te voorzien was behaalden de Nationaal-Socialisten een zeer groote overwinning. Zij stegen van 2 tot 29 zetels! GR'pfENLA^. Wordt het parlement ontbonden? De nieuwe regeering van Venizelos is beëedigd Michaiakopulos is minister van buitenlandsche zaken. Men verwacht dat het parlement na de conferentie van Lau sanne zal worden ontbonden. FRANKRIJK. Het nieuwe kabinet. Het nieuwe kabinet heeft beslot»! Paul Boncour, de Minister van Oorli permanent vertegenwoordiger van Iru rijk bij den Volkenbond zal blijven. verluidt zal in de bezetting van vei*! lende gezantschappen en ook in vers! lende posteD van het ministerie van! nenlandsche Zaken binnenkort een: andering plaats vinden. Phlllippe Bertelot, de leider der p tieke afdeeling van het departement' BInnenlandsche Zaken, heeft Zatert reeds een langdurig verlof gevraagd, ft het heet is hij overwerkt. Het kabinet zal zich morgen aan Kamer voorstellen. ITALIË. Voorgenomen aanslag op Mussolini verijdeld. Een 25-jarige Italiaan, die bekend i hebben, een aanslag op Mussolini te hi ben beraamd, werd Zaterdag op de Pin Vinezia te Rome gearresteerd. Hij was het bezit van twee bommen en een re ver. Op hem werd voorts bevonden Zwitsersch paspoort ten name van Anti Galvini. Er zou evenwel zijn geconstatee dat zijn juiste naam Sbarbelotto luidt. Het verluidt dat hier sprake is van e' Itaiiaanschen emigrant, die in 1925 i Italië naar Zwitserland is vertrokken. I zou reeds in de maand October naar B zijn gekomen en sindsdien zijn misdaa plan hebben beraamd zonder evenwel r legenheid te hebben gehad het ten i* voer te leggen. CHILI. Een militaire opstand heeft succes. President Montero afgetreden. Een nationaal-socialistische proclamaB Zaterdag is een militaire opstand i gebroken, die met een zege der renew geëindigd is. De muiterij begon te tiago* de Chili onder de luchtstrijdkrai ten. Militaire tegenmaatregelen wen direct beraamd, maar de steun was] klein. Der regeering werd in den w van den morgen een ultimatum sesta om af te treden. Tegelijkertijd werd aan een drier™ schap, aan het hoofd waarvan general Poega stond, opgedragen de regeering o«« te nemen. Toen de regeering welK]f aan dit ultimatum gevolg te geven, Wr de troepen uit de provincie zich bij ne weging aan en zegden der regeenng 2 gehoorzaamheid op. Militaire vlieger» gen boven de stad. De poging van "I vroegeren staatspresident Alessannre m te bemiddelen, werd door de mmtjurejjt gewezen. De leiders van de revolutlonn beweging rukten daarop onder aan™e van overste Grove het regeehngai» binnen en dwongen Montero ai te tr JJ Tijdens een relletje in de hoofdstad J met scherp geschoten, waarbij a T en 61 gewonden te betreuren vie'™ De nieuwe regeering heeft een matie uitgevaardigd, welke een„n. socialistisch karakter draagt ffl) zich uit voor controle op den bui»"1 schen handel, verbetering var landbouw door regeeringshulp zich scherp tegen het liberalisme e internationale kapitaal. Als de st» ^,1 soonlijkheid in de regeering worm nister van oorlog, Grove, bescnoo*"* De rust in de stad is intusscben s teruggekeerd. u t«i Behalve generaal Poega zijn n°» pj.| Revolutionnaire Comité opr"" Vila, die tijdens de regeert^* gezant te Washington is grootmeester Matte. 'de Vriimets{1*,'i«

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2