LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad PARLEMENTAIR OVERZICHT VRA0ENRU5RIEK. BUITENLAND. Zaterdag 4 Juni JACHT OP EEN DIEF. Gistermiddag heeft een inbreker in een perceel aan de Caan van Necklaan te Rijswijk (Z.-H.) getracht zijn kans te slaan, ofschoon een bedrag van ruim drie honderd gulden voor het grijpen lag, kon hij niet meer dan twee guldens te pak ken krijgen. Zich ontdekt ziende, sloeg hij op de vlucht, door eenige burgers achter volgd. Spoedig was zoowel de Rijswijksche als de Haagsche politie ter plaatse. Zich van alle kanten achtervolgd ziende en geen uitkomst meer wetend, sprong de man in den Vliet. Hij bleek een goed zwemmer te zijri en weldra slaagde hij erin op een zandaak van een juist pas- seerende sleep te klauteren. Na daarop een eind meegevaren te hebben, sprong htj er weer af en slaagde er in weer zwem mende een aan de Binkhorstlaan gelegen terrein te bereiken. Daar sprong hij weer in een haventje, waaruit hij echter door de inmiddels gearriveerde Rijswijksche politie op het droge werd getrokken. Hij is te Rijswijk opgesloten, N. R. Crt. o DOOR EEN STIER AANGEVALLEN. Gistermiddag is in een weiland van den Bovenkerkerpolder, te Nieuwer Amstel. een Amsterdamsch bootwerker, die in een sloot wilde visschen door een stier op de horens genomen en tegen den grond gesmakt. De man werd met eenige gebroken ribben op genomen. Zes man waren noodig om den stier naar zijn stal terug te brengen. De onfortuinlijke visscher werd met een auto naar ziin woning in de Anjellèrstraat, te Amsterdam, overgebracht. EERSTE KAMER. ONTWERP-EBELS INZAKE PACHTPRIJZEN. De Senaat heeft gisteren behandeld hef?" wetsontwerp van den heer Ebels, hou dende de mogelijkheid van bijzondere maatregelen ten aanzien van loopende pachtovereenkomsten pachtprijzen) Van het debat over dit ontwerp valt al heel weinig te zeggen, want tal vap spre kers hebben achtereenvolgens in precies denzelfden geest geoordeeld. De heeren Koster, Slingenberg, Dobbelmann, Michiels van Kessenich. Rugge, Diepenhorst, van der Hoeven en Pollema, zij hebben alle betoogd, dat het wetsontwerp als tijdelijke noodmaatregel te aanvaarden was en al waren er enkele afgevaardigden ,die nu niet zoo heel geestdriftig stonden tegen het ontwerp, zij vonden toch geen aan leiding om er zich tegen te verzetten. En zoo kwamen ze dan allen tot de conclusie: voorstemmen. Het ligt voor de hand dat in deze om standigheden de heeren Ebels en Oud, die met de verdediging van het wetsontwerp waren belast, geen moeilijke taak hadden en zich bepaalden tot het weerleggen van enkele bezwaren. Het ontwerp werd aangenomen. TWEEDE KAMER. DOOR DEN ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Gistermorgen werd te Amsterdamsche- veld (Dr.) de 18-jarige H. Siben bewuste loos gevonden in de dakgoot van de boerderij van den heer Akkerman waar hij aan het werk was. De jongen is waarschijnlijk met den electrische stroom in aanraking gekomen. Toen dr. Lodewijks van Nieuw-Amsterdam arriveerde bleek hij reeds te zijn over leden. o Dus u komt om de hand van mijn dochter. Wat voor een betrekking heb je? Mijn fortuin veroorlooft mc vier maal per dag per auto bus te reizen o BUITENLANDSCH GEMENGD. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK TE BUENOS AIRES. Door éen defect aan de reminstalla- tle reed een uit La Plata komende trein, die een der stations van Buenos Aires binnenkwam, met nog vrij groote snel heid door een stootblok. De locomotief stor.te om en een aantal wagons schoof in elkaar. Tot nog toe zijn veertig gewon den geborgen, waarvan velen er vrij ern stig aan toe zijn. DE ZAAK-LINDBERGH. Het is de New-Yorksche politie bij een razzia gelukt den gangster Salvatore Spi- tale, die in opdracht van Lindbergh on derhandelingen heeft gevoerd met de onderwereld inzake de terugbrenging van het ontvoerde kind, met vijf andere per sonen te arresteeren. o HAUSNER GESTART VOOR VLUCHT OVER OCEAAN. De vlieger Hausner. wiens Oceaanvluch- ten reeds twee malen mislukten, is gister middag om 14 uur 46 G.Z.T. (Greenwich Zomertijd) van het vliegveld Floyd Ben nett opgestegen met Warschau als eind doel. Te Londen zou hij een tusschenlan- ding willen maken. VLIEGONGELUK TE BERLIJN. Gistermiddag is op het vliegveld Johan- nisthal te Berlijn 'n vliegtuig der Temmler werken neergestort. Het vliegtuig kwam op een loods terecht en viel door het dak. Talrijke arbeiders werden ernstig gewond. Een arbeidster is reeds overleden. Het vliegtuig ligt geheel in puin De brandweer heeft vijf zwaar en drie lichtgewonden naar het ziekenhuis overgebracht. o TWEE VROUWEN DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Tijdens een zwaar weer is gistermid dag te Hessen iDultschland) de bliksem in een boom geslagen, waaronder ver scheidene vrouwen, die tijdens werkzaam heden op het land waren overvallen door het noodweer, waren gaan schuilen. Vier vrouwen werden tegen den grond geslagen. Twee waren op vlag dood d° twee anderen bekwamen ernstige verwondingen D„ te K. Wendt u tot een drogist. ONTWERF-WIJNKOOP. Nadat de heer Cramer zijn interpella tie-verzoek inzake den bouw van een derden kruiser voor Indie had terugge nomen. aangezien de voorzitter toezegde dat het onderwerp spoedig bij een aan- vullings-begrooting behandeld kan wor den en de gunning zal worden uitgesteld tot na die behandeling, heeft de heer Wijnkoop het communistische wetsvoor stel verdedigd, om aan alle werklooze ar beiders het volle loon uit te betalen; om den arbeidstijd aanzienlijk te verkorten; om leger en vloot af te schaffen, enz. Hij bestreed in dit verband de politiek der sociaal-democraten. Art. 1 van het wetsontwerp werd met 61 tegen stemmen verworpen. Alleen de communisten stemden voor. Daarop trok de heer Wijnkoop het wetsontwerp in. MOTIE-DUYS. De Kamer heeft vervolgens in behan deling genomen de motie-Duys aldus lui dend: De Kamer, overwegende dat het wenschelijk is, dat de premie voor de sociale verzekering, ver schuldigd door werkgevers, natuurlijke personen en tevens gedurende één jaar ingeschrevene van het Rijk zijnde, en die in de Rijksinkomstenbelasting óf in het geheel niet óf naar een inkomen van minder dan f. 1500 zijn aangeslagen, ge dragen wordt door den Staat, gaat over tot de orde van den dag. De heer Duys heeft deze motie toege licht en in het licht gesteld, dat het niet billijk is om dergelijke Werkgevers met groote werkgevers gelijk te stellen. Die kleine, met minder dan f. 1500 inkomen. Zijn er vaak slechter aan toe dan arbei ders. Zij kunnen de premie niet missen en het is billijk dat de Staat hier bij springt. De heer dr. Vos heeft in beginsel met de motie zijn sympathie betuigd, maar hij had toch allerlei practische bezwaren. Waarom is de grens op f. 1500 gesteld? Ook ondernemers die nog iets meer in komen hebben zijn vaak niet in staat de premie te voldoen. Maar zullen vroeg hij de kosten niet e°n bezwaar zijn? Op hoeveel zal het den Staat komen? En het is verder zeer de vraag, of de motie de grondslagen der sociale verzekering niet aantast. De heer Vos eindigde zijn rede met de indiening van een motie, die als volgt luidt: ..De Kamer. van oordeel, dat de resultaten der inva liditeitsverzekering de administratiekosten daarvan niet rechtvaardigen en dat het zegelplakken een noodelooze last legt op het bedrijfsleven, van oordeel, dat de nood der ouden van dagen steeds dringender om voorziening vraagt. noodlgt de regeering uit. de mogelijkheid te onderzoeken van een regeling waarbij a. de verzekering van de arbeiders hun weduwen- en weez'n tegen de geldelijke gevolgen van invaliditeit plaats vindt op collectieven grondslag in aansluiting aan de invaliditeitsverzekering en waarbij b. een oremievrü pensioen wordt toege kend aan alle Nederlanders op een leeftijd en beneden een inkomengrens. nader bü de wet vast te stellen. en verzoekt de regeering. het resultaat van dat onderzoek, ook met betrekking tot de kosten aan de Kamer mede te deelen." Zooals men ziet heeft het slot der motie betrekking op het staatspensioen. De heeren Weltkamp. Braat pn Van Voorst tot Voorst hebben in het bijzonder de belangen van den landbouw bepleit, die de premiën niet kan opbrengen in de te genwoordige omstandigheden. De heer Braat wilde tijdelijk alle premies ten laste van de schatkist brengen en de heer Weit- kamp diende een motie in waarin de Ka mer uitspreekt, dat de Regeering een toe slagfonds oprichte om de land- en tuin bouwers. die niet in de rijks-inkomstenbe lasting zitn aangeslagen, te hulp te komen in de kosten der sociale verzekering. De vierde motie in dit debat kwam ten slotte van den heer Kersten. Nogmaals vertolkte deze het bekende standpunt van zijn partij tegen sociale verzekering. De motie Duys gaat volgens hem niet ver ge noeg. Men moest alle noodlijdende land bouw bedrijven er ond°r brengen. Maar ook dit was den heer Kersten nog niet voldoende en daarom stelde hij een motie voor waarin wordt uitgesnrnken dat alle bedrijvn van den verzekeringslast moeten worden ontheven. Over de vier moties zal de Kamer a.s. Dinsdag verder spreken. HAGENAAR. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Duitschc Rijksdag wordt ontbonden Welwillende houding van Hitier tegen over von Papen's kabinet. Het rijkskabinet-von Papen heeft gis termiddag de knoop doorgehakt en be sloten den president te verzoeken den rijksdag- te ontbinden. Het is niet onwaar schijnlijk dat dit Snelle besluit een ge volg is van het socialistische verzoek tot bijeenroeping van het Senioren-Convent. Aan dit verzoek immers zou heden worden voldaan en op die wijze dreigde voor het kabinet dus een vergadering van den rijksdag die welhaast zonder eenigen twijfel een motie van wantrouwen zou hebben aanvaard Von Papen is zijn te genstanders vóór geweest en men meent dat het besluit tot ontbinding reeds heden zal worden gepubliceerd. Tevens mag men weldra bekendmaking tegemoet zien van het regeeringsprogram. Betreffende den datum der nieuwe ver kiezingen werd nog geen besluit genomen. Bij bijzondere verordening van den Rijks president zal nog worden bekend ge maakt. wanneer deze verkiezingen zullen plaats vinden doch in politieke kringen verwacht men dat dit vermoedelijk mid den of einde Juli a.s. het geval zal zijn. De Duitsch-nationalen hebben inmid dels tot een afwachtende, doch niet afwij zende houding aangenomen en hun vol doening uitgesproken over het feit dat deze rijksdag ontbonden wordt. Hitier. de leider der nationaal-socialis- ten, heeft in een rede te Schwerin gezegd dat dezer dagen een balans voorgelegd zal worden, die meedoogenloos zal aantoonen hoe het er in werkelijkheid in Duitschland uitziet. Alleen met volledige medewerking ook van de millioenen arbeiders zal men der. critieken toestand meester kun nen worden. „Der Deutsche", het orgaan van de christelijke vakvereenigingen, schrijft dat de nationaal-socialisten (aan wier eisch tot rijksdagontbinding is voldaan) een welwillende houding zullen aannemen te genover het kabinet-Von Papen, ook na de verkiezingen. Evenals elders wordt ook hier dus weer de meening geponeerd dat de nieuwe regeering nog geruimen tijd stand zal houden, zij het na de verkiezingen wellicht onder voorbehoud van de vervan ging van enkele ministers door volgelingen van Hitier! De Chineesche regeering heeft den secretaris-generaal van den volkenbond een tot nog toe strikt vertrouwelijk me morandum doen toekomen, waarin nog maals een dringend beroep wordt gedaan op de buitengewone assemblée en de com missie van negentien, om terstond maat regelen te nemen, om een verdere ver scherping van den gespannen militairen toestand in Mandsjoerije te verhinderen. De vijandigheden in Mandsjoerije zijn nooit gestaakt, aldus deze nola. De bezet ting van Mandsjoerije door de Japansche troepen gaat verder Nieuwe troepen wor den geconcentreerd In den komenden tijd kan een aanval over een groot front op de Chineesche troepen worden ver wacht De Mandsjoerijsche regeering is geheel in handen van Japanners. Men verwacht, dat naar aanleiding van dit memorandum de commissie van ne gentien op 12 Juli a.s. te Genève zal bijeen komen. BELGIE. Koning Albert naar Londen. Koning Albert zal zich 8 Juni a.s. in cognito naar Londen begevgp,teneinde ef een bezbek te brengen aan - ken in g Georges van Engeland. De Belgische souverein zal van zijn ver blijf in Engeland gebruik maken, om te Aldershot de oefeningen bij te wonen van het 5e regiment dragoon guards, waarvan hij kolonel ls. DUITSCHLAND. Braun aangenomen. De Pruisische Landdag heeft de commu nistische motie aangenomen, waarbij In het zakenkabinet Brauu-Severing met 253 stemmen (die der Nationaal-Socialisten, de Duitsch-Nationalen, de Duitsche Volks partij en de Communisten) het wantrou wen wordt uitgesproken. De andere par tijen hebben zich van stemming onthou den, omdat zij de motie van wantrouwen tegen de reeds afgetreden regeering niet toelaatbaar achten. De volgende zitting van den Landdag zal waarschijnlijk den 22en Juni plaats hebben. FRANKRIJK. Herriot kabinetsformateur Lijst van ministers vastgesteld. Om 7 uur gisteravond heeft president Lebrun aan Herriot opdracht gegeven een kabinet te formeeren en hedennacht om twee uur was de lijst van ministers vast gesteld. Zij is in overeenstemming met wat wij er gisteren reeds over hebben gemeld en luidt als volgt: Minister-president en minister van bui- tenlandsche zaken: Herriot: Binnenland- sche zaken: Chautemps; Justitie: Renoult; Oorlog: Paul Boncour; Financiën: Marin. Marine: Leygues; Luchtvaart: Painlevé: Nat. Opvoeding: de Monzie; Openbare werken: Deladier; Gezondheid: Godart, Handel: Durand; Landbouw: Gardey. Post en Telegraaf Queuille; Handels marine: Meyer; Koloniën: Sarrout; Ar beid: Dalimier: Pensioenen: Berthod. In de gistermiddag gehouden zitting dei Kamer heeft de verkiezing plaats gehad van den Kamerpresident. Fernand Buisson werd met 504 van de 545 stemmen gekozen. Ook in den Senaat heeft de verkiezing plaats gehad. Hier voor den opvolger van den president der republiek Lebrun. De radicaal-socialistische senator Jeanneney werd met 228 van de 245 stemmen ge kozen. ITALIË. Grandi over de ontwapeningsidee en de economische moeilijkheden. De minister van buitenlandsche zaken Grandi. heeft gistermiddag in den Senaat een redevoering gehouden, welke ongeveer twee uren duurde. Ten aanzien van ont wapening herhaalde hij het bekende Italiaansehe standpunt. Italië gelooft evenwel dat de moeilijkheden te Genève niet onoverwinnelijk zijn. Grand! wees er op, dat de Ontwapeningsconferentie nog geen resultaat heeft bereikt vóór d! ferentie van Lausanne zal worden den te meer niet daar ondanks di nische scheiding tusschen ontw herstel- en oorlogsschulden een po en moreele verbinding bestaat. ItaL tot de grenzen der mogelijkheid plichtingen nakomen, maar aang- kwestie der schulden- en herstel gen behalve de financieele lasten ooi politieke verantwoordelijkheid met brengt moet nogmaals in den zin Mussolini een slotreep worden Italië wil deelnemen aan de onder lingen te Lausanne met de bedoeling in de voorstellen van Bazel vervatte pr, cipes door te voeren en ten slotte economische en financieele krachten alle landen in beweging te brengen, fascistische regeering zal er mede t gaan de Italiaansehe productie, welke zwaar door de door eenige staten voerde deviezenbeperking getroffen ls beschermen. De handhaving dezer be kingen zou de handelsverdragen-poli buiten werking stellen en wel tot g" schade van het bedrijfsleven in alle trokken landen. Bij de behandeling kwestie, die eenigen. zooals Grandi zei „Donau'-kwestie noemden en welke I uit liefde voor nauwkeurigheid door gaan Midden- en Z.O. Europakwestie noemen, wees Grandi er op. dat de stand achteruit is gegaan ondanks f schillende theoretische plannen. Duitsch Oostenrijksche Tolunieplan, mede het Fransche plan van Tardleu, vatten niet de voorwaarden voor een 1 telijken economischen wederopt» Grandi kwam er tegen op dat een eco mische eenheid, welke zou moeten rusten op de basis der oude Habsb monarchie, behalve Galicië ook niet Tri en Fiume zou omvatten, de eenige t. gangswegen tot zee, waarover het gef verkeer der Oostenrijksche monarchie gegaan, terwijl gebieden, zooals Bessars; Servië, de Dobroetsza en Macedonië, w niet tot de monarchie hebben hen en bij begrepen zou worden Italië n in Zuid-Europa niet alleen econome en politieke belangen, doch ook aanzie lijke financieele belangen te bescherm Grandi sprak zich in dit verband voor spoedige behandeling van het ge Oostenrijk. Het Duitsche Volk eischt de vrijn Sinds het einde van den oorlog tot neo toe kan men zeggen, dat Italië mei geringste gelegenheid heeft verztL Duitschland te helpen, de internat» controle op zijn binnenlandsche leven- al te zware verplichtingen op econom militair en financieel gebied te doen eindigen opdat Duitschland gelijkberechtigd in den kring van vr volkeren zal kunnen terugkeeren. Mei door Frankrijk geëischte veiligheid i Italië rekening gehouden door de on teekening van het verdrag van Loca" Doch ook Italië heeft zijn prorn voor de geheele wereld te plaatsen, probleem dat niet minder ernstig u dat der vrijheid en veiligheid. D'c levenskwestie en betreft de toekom» het Italiaansehe volk, dat 42 mW® en over 15 jaren tot 50 niillioen z«' aangewassen. jjmj „Kunnen deze millioenen leven, zij opeengepakt zijn op een gebied helft uitmaakt van Frankrijk. Sps"i Duitschland dat geen ruwe Prod «j zit, dat gevangen zit in een geslote terwijl zijn handel verder reikt deze zee. Deze kwestie, de van Italië behoort in het kader der kwestie van den wederopbouw der Wij eischen dat zij zoo zal worden vat en opgelost." J-l RECLAME.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2