Jaargang ZATERDAG 4 JUNI 1932 No. 22148 bcieele Kennisgevingen. I Burgemeester en Wethouders van STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. ILEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ^PRIJS DER ADVERTENTIEN I «i Cts per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen I agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle I Are advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën I iSioltend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. lueen maximum aantal woorden van 30. Imuso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van ISuen 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT;] Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35; per week f. 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 -f portokosten. t nummer bestaat uit VIER Bladea EERSTE BLAD. hinderwet. j het verzoek van A. Leeuwin om ïtrming tot het oprichten van een .Maats voor het vervaardigen van nbelen in het perceel Aloelaan No. 2, instraal bekend Gemeente Leiden, Sec- Sliïo. 1157 (ged.); loeien op de artikelen 6 en 7 deï Hin- lieren kennis aan het publiek, dat ge- md verzoek met de bijlagen op de retarie dezer gemeente ter visie ge- d Is; fismede dat op Zaterdag, den 18en fcl 1932 des voormiddags te half elf uren liet perceel Breestraat 125 Bureau van ceentewerken) gelegenheid zal worden even om bezwaren tegen dit verzoek in [Vengen. terwijl zij er de aandacht op ïgen, dat niet tot beroep gerechtigd j zij. die niet overeenkomstig art. 7 der Nerwet voor het gemeentebestuur of tzijner leden zijn verschenen, ten einde n bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Ildden, 4 Juni 1932. 994 i afsluiting lage morschweg. Bgemeester en Wethouders van Leiden gen ter algemeene kennis, dat in Md met het uitvoeren van rioleerings- ten, de Lage Morschweg vanaf den wegovergang tot aan de grens der |snte, vanaf Maandag 6 Juni a.s. tot Ve aankondiging voor het doorgaand rkeer zal zijn afgestoten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris, lelden. 4 Juni 1932. 993 'SLUITING LANGEGRACHTBRUG. rgemeester en Wethouders van Leiden :?en ter algemeene kennis, dat in ver- met het uitvoeren van herstellings- pnaamheden, de Langegrachtbrug, ge- i In de Korte Mare, vanaf Maandag Itai as. tot en met Zaterdag 11 Juni V, voor alle rijverkeer zal zijn afge- A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. I leiden, 4 Juni 1932. 992 KOSTELOOZE INENTING EN BERINENTING TEGEN POKKEN. [Burgemeester en Wethouders van Leiden [Kgen ter algemeene kennis, dat op fHisdag 15 Juni 1932 des namiddags van Ito 3 uur in het Elisabethshol aan de pee Vest gelegenheid zal worden gegeven kostelooze inenting en herinenting te- f: pokken. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. I lelden, 4 Juni 1932. 991 de overplaatsingen bij het onderwijs. 1EIDSCH CRISIS-COMITÉ. Een adres aan den gemeenteraad. Aan den Raad dezer gemeente ls net volgende adres gezonden: Ondergeteekenden stellen den Raad de volgende wijzigingen voor in de reeks voor stellen van Burgemeester en Wethouders onder het Ingekomen Stuk No. 125 van 27 Mei 1932: te doen vervallen de punten la en 11; t= vervangen: n. punt IV b den naam en de plaatsing van den heer J. C. van Schaik door den naam en de plaatsing van den heer J. Broeze in punt IV c den naam en de plaatsing van den heer F. W. Zeelenberg door den naam en de plaatsing van den heer J. C. B. Hüner; in punt IV d den naam en de plaatsing van den heer J. Broeze door den naam en de plaatsing van den heer J. C. van Schaik; op te nemen de nieuwe punten IV e. den heer F. W. Zeelenberg thans hoofd van de O. L. School aan het Schut tersveld B te stellen aan het hoofd van de O. L. School aan de Paul Krugerstraat A; IV f. den heer F. W. Zeelenberg voor het tijdvak, liggende tusschen den datum van opheffing van de school op het Schutters veld B en 1 Augustus a.s. te belasten met de waarneming van de functie van tijdelijk hoofd van de school aan de Paul Kruger straat A. Te wijzigen in punt: V c, den naam en de plaatsing van Mej. S. C. W. Bader in den naam en de plaatsing van mej. J. E. P. Vellekoop; V g. onder 9o. den naam en de plaatsing van Mej. J. E. P. Vellekoop in den naam en plaatsing van mej. J. C. W. Bader. get. J. B. MEIJNEN. J. G. VAN ES. J. M. VOS Jr. Leiden. 4 Juni 1932. Als toelichting wordt het volgende opge merkt: Wij gronden bovenstaande voorstellen op onze overtuiging, lo. dat het openbaar on derwijs vooral ook behoefte heeft aan rust en het daarom in het belang der O. L. Scholen is, het aantal mutaties te beper ken tot degene, die het onmiddellijk ge volg zijn van de aanneming der in het Ingekomen Stuk No. 100 toegelichte voor stellen van Burgemeester en Wethouders, en ten 2o. dat het openbaar onderwijs ook behoefte heeft aan continuïteit en het daarom in het belang der openbare lagere scholen is. haar hoofden en verdere leer krachten niet onnoodig en in strijd met hun eigen verlangen te onttrekken aan een werkkring, waaraan ze, soms vele jaren lang, hun krachten hebben gewijd. Om deze redenen stellen wij voor, den heer Hüner en mej. Bader aan de school op het Schuttersveld en den heer Van Schaik aan de school Duivenbodestraat te laten blijven en de heeren Zeelenberg en Broese gedurende den korten tijd, die hen nog van den pensioengerechtigden leeftijd scheidt de leiding respectievelijk van de school aan de Paul Krugerstraat A en aan de Medusastraat B op te dragen. «SCHEID VAN Ds. A. D. meeter. 9s. A. D. Meeter, Ned. Herv. predikant -J™ denkt Zondag den lOen Juli af- 1» te nemen van de Ned. Herv. ge- ■®eente te dezer plaatse, zondag n juii zai hij zijn intrede te sen 110011 na bevestigd te zijn |r™ bin Leidschen collega ds. Joh. W. ,G""t Enzerink. Sub-Commissie voor ontwikkeling en ontspanning. I(Uvüüi!enoemi1 Comité maakt bekend, I «e.!. de vr°uwen van niet georgani- I ïhlL *er'5loozen. toegangskaarten be- zull0n worden gesteld voor een jPJJoorstelling in het Trianontheater. I toegangskaarten zullen worden EXAMENS KRANKZINNIGENVERPLEGING. Op 2 en 3 Juni werden in het gesticht Endegeest afgenomen, de rijksexamens voor het verkrijgen van diploma B (krankzinnigenverpleging) ten overstaan van de gedelegeerden Dr. A. M. Benders en Dr. C. E. Versélewel de Witt Hamer. Van de 12 candidaten slaagden er 11, te weten: Zr. M. Borst, Zr. P. A. v. Don gen, Zr. W. M. Hopper. Zr. J. Korenhof, Zr. H. Kruise. Zr. N. Mechelse, Zr. J. W. A. Ratelband, Zr. W. J. Spannenburg, Br. J. Koning, Br. J. Kramer en Br. T. Luurssen. het transport van vloeibaar helium. Naar wij vernemen is het vloeibaar he lium, dat gisteren per vliegtuig van Schiphol naar Londen is overgebracht, aldaar In goede orde aangekomen. %rclkt a t a s- Maandagmiddag tusschen 3 (wi'r °P het bureau van het Crisis- I Wtuté. Stille Rijn 3. handelsregister ■wmer van koophandel. ^inging; 11 11'<len. Zuidsingel 33. Verkoop I VYiJ drank- Uittredende eigenaar: 3a tL ,en- Zoeterwoude d.d. 30 April iei '.i volmaoht van H. G. F. Singelen- Ingetrokken. nog een adres van den bond van nederlandsche onderwijzers. het doortrekken van de stads- tramlijn naar leiderdorp. Inzake de Boommarktschool. Aan den Raad der gemeente Lelden, ls onders taand adres gezonden: Bij deze nemen ondergeteekenden be leefd de vrijheid u mede te deelen dat zij in'opdracht van de afd. Lelden v. d. Bond v. N. O., goedgekeurd bij K. B. van 22 Mrt 1890 Stbl. No. 28 beroep hebben aangetee- kend tegen het besluit van uw college tot opheffing van de Openb. Lag. School aan de Boommarkt. genomen in uw vergade ring van 9 Mei j.l Daar in uw vergadering van Maandag 6 Juni verschillende voorstellen aan de orde komen, die beoogen uitvoering te geven aan bovengenoemd besluit en daardoor bij eventueele niet goedkeuring door Ged. Staten of andere autoriteit, onherstelbare maatregelen genomen kunnen zijn. verzoe ken adressanten u beleefd de behandeling dier voorstellen aan te houden tot de be slissing in hooger instantie gevallen is. Tevens verzoeken zij u maatregelen te nemen, opdat alsnog gelegenheid worde ge geven tot aangifte van nieuwe leerlingen voor de Boommarktschool. Namens de afd. Leiden v. d. Bond v. Ned. Onderwijzers, w.g. J. C. v. SCHAIK, voorzitter, w.g. G. W. L. MONNÉ. secretaris. de bioscopen. Verzoek voorloopig afgewezen. Eenige weken geleden heeft het ge meentebestuur van Leiderdorp zich ge wend tot den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat om medewerking te verkrijging tot verlenging van de lijn der Leidsche Stadstram tot het gesticht „De Goede Herder" aan den Hoogen Rijn dijk. Dit geschiedde na een bespreking met een leidende persoonlijkheid bij die Tram-Mij. Einde vorige week kwam ech ter het bericht in, dat de Rijkswaterstaat niet kan toestaan het leggen van rails in den verbeterden weg. Nadere stappen om te trachten deze zoo zeer gewenschte ver betering in de verbinding met Leiden te verkrijgen, zijn reeds gedaan. Naar wij vernemen zal de gemeente Zoeterwoude deze pogingen steunen. Trianon-Theatcr. De direitie heeft ten slotte gehoor gegeven aan de vele tot haar gerichte verzoeken en „De privé-secreta- resse" met Renate Muller. Felix Bressart en Hermann Thiemig nog eens in huis gehaald. Wij kunnen ons dat verlangen van het publiek best indenken, want wij aanschouwden deze rolprent gisteravond voor de derde keer en amuseerden ons niettemin kostelijk, stellig niet minder dan de eerste keer en dat is voor een film toch wel een héél groote verdienste! Na de pauze draait een Duitsche mili taire klucht, waarin Fritz Schultz op on navolgbare wijze de hoofdrol vertolkt. De film is vol van komische verwikkelingen en houdt tot het einde de aandacht ge spannen. In de pauze maakten velen van de ge legenheid gebruik om een bezoek te bren gen aan het gerestaureerde café. waar te midden van een kostelijken bloemenschat José Rosenberg en de zijnen hun ..joyeuse entrée" maakten. De heer Diks mocht tal van gelukwen- schen in ontvangst nemen en bood weder- keerig mede namens {iet publiek het strijk je een prachtige krans aan. De stemming zat er den eersten avond reeds direct goed in en tot ver na mid dernacht duurde de feestvreugde. Casino-Theater. „Marie, de trots der infanterie" is een vlotte, vroolijke amuse mentsfilm van 't bekende Duitsche recept: goed spel, flink tempo en nu en dan een liedje. Onder regie van Carl Boese heeft de film in 't soldatenleven een dankbaar onderwerp gevonden. De inhoud is in het kort als volgt: Wanneer de nieuwe recru- ten aangekomen zijn, heeft Mina Froeh- lich (Lucie English) haar keuze al gauw bepaald op Willy Hintertupfer (Fritz Schulz). Als Willy ziet. dat zij op zekeren dag in gezelschap is van den gehaten kor poraal Stramberger. weet hij dezen van Mina weg te lokken. Nu zouden Mina en Willy voor altijd vriendschap hebben kun nen sluiten, als Stramberger haar niet een brief, die Willy voor zijn vriend aan diens meisje geschreven had en abusievelijk met zijn eigen naam onderteekend had. in handen gespeeld had. Het misverstand wordt echter uit den weg geruimd en niets kan beider geluk meer verhinderen. Fritz Schulz heeft in deze film weer een uitmuntende rol gespeeld, terwijl Lucie English waardig tegenspel bood. Truus van Aalten, Igo Sym. e.a. vulden het geheel goed aan. „Het geheim van den sheriff" en een binnenlandsch journaal vormen het pro gramma voor de pauze. Luxor-Theater. Renate Muller heeft in korten tijd groote bekendheid verwor ven, doch in „Die Blumenfrau von Llnde- nau" is niet zij de vrouw waar alles om draait, maar de populaire Hansi Niese. die in geheel Oostenrijk doch speciaal in Wee- nen op de handen gedragen wordt. Rond haar is het eenigszins magere gegeven op gebouwd van de groote liefde der oude bloemenkoopvrouw voor haar hond die dit wonderlijke uit verschillende niet rasechte voorouders gesproten dierlijke wezen met hart en ziel verdedigt tegen de ambtena ren der wet. voor wie zij de meedoogenloos geëischte hondenbelasting niet kon opbren gen. In haar pogingen wordt zij krachtig gesteund door een recht door zee gaanden journalist, die niet schroomt voor zijn eer lijke overtuiging uit te komen en daardoor de autoriteiten aan de kaak stelt en de liefde weet te veroveren van de echtge noote van den a.s. burgemeester, wien hij door zijn artikelen ten val heeft gebracht. De wijze evenwel, waarop het gegeven is opgebouwd, bevat, hoewel hier en daar I wat lang uitgesponnen, tal van buitenge woon aardige en sympathieke trekjes en 1 Invallen waarvan slechts de Duitschers °n Oostenrijkers het geheim bezitten. Juist iet feit dat ondanks een lichtelijk vreem ie inhoud toch deze film boeit, spreekt in het voordeel van regisseur en spelers I w.o. diverse voortreffelijke Weenschc krachten. Hun buitengewoon aantrekkelijk ERNSTIG AUTO-ONGELUK IN DUITSCHLAND. Meerdere Nederlanders gewond. Men meldt ons uit Krefeld: Een ernstig auto-ongeluk is gistermiddag laat in de nabijheid van Schlefbahn ge beurd. Op den weg langs het Noord-Ka naal geraakte een Nederlandsche particu liere auto. waarmede bruiloftsgasten (allen Peters geheeten) uit Dusseldorf waren ge haald. aan het slingeren zoodat zij tegen een boom reed. Van de zes inzittenden werden 4 vrij ernstig gewond, twee bekwa men slechts lichte kwetsuren. TORENBRAND TE NIJMEGEN. De Sint Dominicuskerk in gevaar. Gistermiddag omstreeks half drie werd door de bewoners van de Broerstraat te Nijmegen bemerkt dat dichte rookwolken uit de galmgaten kwamen van den toren van de St. Dominicuskerk. De brandweer was spoedig ter plaatse en constateerde, dat op de eerste verdieping van den toren een felle brand woedde. In allerijl werden slangen in den toren gebracht en weldra kon met twee slangen water worden ge geven. terwijl bovendien groot <nateriaal werd ontboden, dat spoedig aanrukte. Toen de nieuwe spuitperspomp in wer king werd gesteld kon het water tot in de spits van den toren gespoten worden en kreeg de branweer weldra de overhand. De rook verminderde zienderoogen en de brandgasten waren nu het vuur dra meester. Omstreeks half vier waren de vlammen gebluscht. Drie verdiepingen in den toren bleken doorgebrand te zijn. De klokkenstoel en de klokken zijn echter niet beschadigd. Op de eerste verdieping van den toren waren twee congregatie-vaandels en de heele rouwversiering van de kerk onder gebracht. Dit alles is verbrand. De oorzaak van den brand moet worden gezocht in kortsluiting in den motor, welke op het orgel is aangesloten. Het orgel, dat door een dikken brand muur van den toren gescheiden is. heeft geen brandschade opgeloopen. Verzekering dekt de schade. beslag op de tent van sarrassani opgeheven. Gemeld wordt dat het beslag op de tent van het circus Sarrassani thans weer is opgeheven, daar een regeling is getroffen. spel ontlokt dan ook vele malen een da verend gelach. Een juiste dosis geest en sentiment is hier dooreengemengd. die deze film zeker tot een der zeer amusante, welke ons veelvuldig uit Duitschland be- .reiken stempelt. Na de pauze speelt Bus ter Keaton in „Voorwaarts Marsch" zijn geijkte humoristische troeven weder vol komen uit: een genre dat ook steeds veel aanhangers heeft! Een hoogst interessant filmjournaal en een geestige teekenfilm vullen dit vroolijke programma op gun stige wijze aan! De reserve-kapitein ir. W. A. C. Pont van het 6e R.V.A. is benoemd en aange steld tot reserve-kapitein voor speciale diensten bij den generalen staf. Aan den reserve-eerste-luitènant M. N. S. Troelstra van het 4e R. I. is op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Zondag 19 Juni a.s. belegt de natuur vriendengroep Leiden v. h. Instituut voor Arb. Ontwikkeling een auto-tocht naar N.-Holland. De tocht zal gaan o.a. over Amsterdam. Edam, Hoorn langs de Zuider zeewerken, den Helder, Petten, Schoorl. Bergen, Alkmaar, waar zoo mogelijk het middagmaal zal worden gebruikt. Castri- cum en via Haarlem terug. De aanmelding voor dezen tocht is nu al reeds van dien aard dat doorgaan is verzekerd. Voor nadere bijzonderheden worden belangstellenden verwezen naar de kleine advertentie in het blad van heden.' De Stscrt. no. 106 bevat de goedge keurde wijziging in de statuten van de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden alhier. De politie alhier heeft aangehouden den 50-jarigen R. de R.. zonder vaste woon- of verblijfplaats, die van verschei dene ingezetenen kleine geldsbedragen heeft weten los te krijgen door het opdis- schen van meelijwekkende verhaien. Gisteravond omstreeks 6 uur is de 6 jarige J. N. in de Koppenhinksteeg aange reden door een onbekend gebleven wielrij der. De jongen kwam te vallen en moest zijn bloedende hoofdwonde in het St. Eli- zabethziekenhuis laten verbinden. De 7-jarige I. B is gisteravond op den Haagweg aangereden door een auto, bestuurd door B. H. K. uit Voorschoten. De iongen werd overreden doch kwam er met eenige lichte hoofdwonden wonder goed af. De E. H. D. vervoerde hem naar het Acadamisch Ziekenhuis. BINNENLAND. De loting voor de militie-lichting 1934 zal plaats hebben op Vrijdag, 17 Juni (Bin nenland, 2e Blad). De steun aan de melkveehouderij; voor loopig verslag der Eerste Kamer (Binnen land, 2e Blad). Brand in den toren van dc St. Domini cuskerk te Nijmegen (Gemengd, ie Blad). Ons Parlementair Overzicht (le Blad). BUITENLAND. De Duitsche Rijksdag wordt ontbonden (Buitenland, le Blad). Herriot heeft een nieuw Fransch mini sterie gevormd (Buitenland, le Blad). Een rede van den Itaiiaanschen minister Grandi over de ontwapening en de Eco nomische moeilijkheden (Buitenl., le Bi.) Weer een Kabinets-crisis in Grieken land (Buitenland, le Blad). hevig onweer boven zeeland. Zooals in geen jaren is voorgekomen. Eergisteravond woedde boven verschil lende deelen van Zeeland een langdurig, hevig onweer, zooals in geen jaren is voor gekomen. Op verschillende plaatsen sloeg de bliksem in. Te 's-Gravenpolder ging het onweer gepaard met hagelslag, die aan de veldvruchten groote schade toebracht. Te Wemeldinge sloeg de bliksem in de land- bouwschuur van den heer de Z. en veroor zaakte een begin van brand, dat echter door bewoners en buren gebluscht kon worden. Te 's-Gravenpolder sloeg de bliksem in de schuur van den heer M. Hier werd al leen materieele schade aangericht, pannen vernield enz. Te Colijns"laat werden de woningen van den heer P. Verburg getrof fen. Schoorsteen en dakpannen werden vernield. Een zware hagelbui heeft zeer veel schade toegebracht aan de vruchten op akkers in de omgeving van Hoedekensker- ke. Sommige perceelen werden dermate getroffen, dat de vruchten geheel als ver loren moeten worden beschouwd. Vele der getroffen landbouwers zijn niet tegen ha- gelschade verzekerd. Te IJzendijke is de bliksem ingeslagen in de landbouwschuur van C. Zwartenling. De schuur brandde geheel af. waarbij een kalf den dood in de vlammen vond. (Msb.) ROEKELOOS AUTORIJDER. Wielrijder krijgt een ladder op het hoofd. Eergistermiddag even na 2 uur deed zich op den Korvelscheweg te Tilburg een bru tale aanrijding voor. Een auto. komende uit de richting Goirle en blijkbaar bezet met een rumoerig stelletje, reed in de na bijheid van het hulppostkantoor op den Korvelscheweg de linkerzijde van het trot toir op, tusschen een zich aldaar bevin dende brievenbus en een houten paaltje van de Brockway door. Ter plaatse was 'n schilder doende den gevel van een woon huis op te schilderen en bediende zich daarvoor van een lange trapladder. Op het moment dat de auto zich op het trottoir begaf in groote vaart, stond de schilder toevallig niet op die trapladder, doch op een zich in de nabijheid bevin dend korter laddertje. De lange ladder werd finaal door de auto ten onderste boven gereden. Op dat moment kwam juist uit de rich ting der stad een fietsrijder aangereden, die. de eigenaardige manoeuvres van de auto trachtende te ontwijken de vlucht nam op het trottoir, waarbij het ongeluk wilde, dat de vallende lange trapladder op zijn hoofd terecht kwam en de fiets door de auto totaal werd misvormd. De getroffene bleek nogal ernstig ge kwetst te zijn. De Geneeskundige Dienst was spoedig ter plaatse, zoomede de po litie. De brutaliteit van den aanrijdenden autobestuurder ging zoo ver dat deze de vlucht nam in de richting van de stad door de Hesperenstraat in de richting van Goirle. echter achtervolgd door een drietal automobilisten, die de aanrijding op een afstand hadden waargenomen. De vluchtende auto kon evenwel niet tot stilstand gebracht worden en de achter volgende automobilisten kregen den in druk dat er een dronken chauffeur ach ter het stuur zat. Het nummer van de vluchtende auto hebben ze evenwel kunnen noteeren en de politie ter hand gesteld. (N.Veni.Crt.)

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1