EN NU V HET WONDERBARE! ORANGE EN DENK EROM Herinneringen van een Oud-Commissaris van Politie. ich DAGBLAD - Vierde Blad meel overzicht. faillissementen. Zaterdag 4 Juni 1932 reclame. VROEGER 43 cl. NU 34 cl. LAURENS RLEU van 54 vooq -45 ct LAURENS ROUGE „65 55 LAURENS VERT 76 67 f:S _Usjw j,j middei jiftrbclering Sn de Beursstemming „n der week - Het wantrouwen ikaansche Staatsfinanciën ver- imeri Herstel van het evenwicht in de lljj Koersdaling voor Ned.-Indi- f^jjifondsen - De Beurswaarde van idsfbe aandeden in 2jaar met 70'/o verminderd. I..cérste dagen van de afgeloopen "%-bben de ongunstige factoren op de «.Tiarkt nog de overhand gehad. De KtieiiM van den politieken toestand lEKand gaf aanleiding tot de MtS op de conferentie te Lausanne. PL. al op den vastgestelden datum Tan» doorgaan, weinig constructiefs j zal komen, wanneer op geen Ljje vertegenwoordiging zou kunnen "gerekend, die ook bij machte zou fje genomen besluiten ten uitvoer te fSmenlandsche politieke toestand in iji gaf eveneens aanleiding tot be eld en wel in verband met de door Kriallsten voor toetreding tot de regee- Stelde eischen inzake nationalisatie spoorwegen en verzakeringsmaat- r.rjSfD Hierbij kwam dan nog de aan- Vfjdi ongerustheid over het lot van i' dollar, die werd vergroot door de Irdurende goudverschepingen uit New t. Mar het buitenland en de aarze- iii houding van den Amerikaanschen Kt ten oiwlchte van de belastingvoor- Kna het midden van de week is de iing ter beurze plotseling omgesla- Men overwoog, dat wanneer na kortstondige tusschen-regeering in jiland een uiterste rechtsche regee- jan het bewind mocht komen, dit iste ln zooverre de onzekerheid zal Enen, dat ten aanzien van het her- igstuk klaren wijn zal worden ge ilen. De mogelijkheid, dat zulk een CeringsOTSseling met binnenlandsche fee woelingen gepaaid zal gaan, was r het oogenblik meer op den achter- *1 gedrongen. De berichten uit Frank- fdat van een deelneming der socialis- j aan de regeering niets zal komen, fcioor ook de nationalisatieplannen in opgaan, en de hierop gevolgde uit ing van willigte op de Parijsche hebber, ook de stemming op de beurzen gunstig beïnvloed Hierbij als voornaamste factor het aanne- ftin de wetsvoorstellen door den Ame- ichen Senaat, waardoor de begroo- fder Vereenigde Staten. althans op 1 weer in evenwicht is gebracht. was hiervoor hoog tijd, wilde men ten. dat het Amerikaansche staats- zoozeer zou worden geschokt, dat ernstige gevolgen ook voor het pkaansche ruilmiddel zouden moeten rloeren. Reeds heeft het tegenover ncieele beheer der Ver. Staten be- le wantrouwen zich geuit in het ■ekken op groote schaal van buiten- li tegoed en tot omvangrijke ver van dollarobligatiën, waardoor een ge druk op den dollarkoers is uit- id. dat ondanks de aanhoudende irten de Amerikaansche wissel- zich voortdurend om en nabij het itvoerpunt bleef bewegen. de jongste gegevens van de iansche schatkist zal het tekort op iting voor het op 30 Juni a.s. ein- iedienstjaar waarschijnlijk drie mil- iollar bedragen, hetgeen beteekent, [«nstreeks drie kwart van de uitgaven iedekt kon worden. Hoewel alle ian- ikns met financieele zorgen te karn beken, moet een tekort van zulk een igen omvang wel wantrouwen wek- vooral omdat men aan deze zijde van Oceaan meende, dat men in Amerika toldoende oog had voor de noodzake nd van een herstel van het evenwicht begrooting. jaren lang aanhoudende gunstige ische ontwikkeling in de Ver. Sta- - vóór het intreden van de tegen "je depressie-periode. waardoor dekking van de staatsuitgaven werd elijkt, had de Amerikaansche dng al even „overmoedig" gemaakt fe van de meeste andere landen. Voi- een berekening in de Engelsche ,.Eco- ri" zijn de Amerikaansche regee- öilgaven, zelfs wanneer men rekening met de toeneming der bevolking en [tjging van het prijsniveau, tusschen en 1928 met omstreeks 40 toege- ïn. Voor een deel is deze stijging der ■uen toe te schrijven aan de groote h?en, die voor rente en aflossing van en den oorlog aangegane schulden ken worden betaald, en voorts voor ^pensioenen, vergoeding aan oud ers enz. M geweldige uitgaven voor financie rs den aanleg van wegen, den bouw .kin enz- ls 116 Publieke schuld der ïMllende Staten en Gemeenten in de .Staten sterk toegenomen, wat over dadige lasten voor rente en aflossing ach brengt. De totale schuld van 48 rruaansehe Staten, die in 1922 nog rl? en bedroeg, is in 1929 tot 1.856 'Opgekropen. De schuld der steden S8602 millioen in 1925 tot S 11.106 ™®ffi 1928 gestegen. Deze sterke stij- ïn ^huld van de Amerikaansche n gemeenten was niet verontrus- ■wtang daartegenover als gevolg van ^d'ge economische ontwikkeling een Ee5. Nijging van het nationaal SJwad, hetgeen tot 1929 het geval Sinds dien tijd zijn echter de i Mn snei tempo teruggegaan, i in™j - srlleen op de financiën van "Jderlijke staten en gemeenten, «K op de Federale begrooting een ""werking heeft gehad. de Amerikaansche staats- in een uiterst kort tljdsver- SS 'rianderd. In de op 30 Jur.l 4a «Ir® "en jaar hadden de Ver. "an 8 milliard van hun uit knjiT—hid kunnen aflossen, waarvan Friak!. u, ollar uit begrootingsover- i b'jji?„ jna S D/i milliard uit hoofde m c"jVan buitenlandsche regee- pü in iq~, ?ns den oorlog aangegane 5nvw toonde de federale begroo- «i 'rii ecrst een tekort aan, en wel van $902 millioen, en als jVi wordt het tekort voor het .PP 3 milliard geraamd, air j was aanvankelijk een üjL?V geraamd, dat door di- t.T«ikL ,lastin"voorstellen tenslotte pi; <C ®r<! tot $285 millioen. In de C"-.? epinJ,an?$ten was echter nog eSmSIÏÏ. met het binnenkomen ,dol'ar uit de ooriogsschul- i «se landen, die wel nooit ont vangen zullen worden. Door nieuwe bezui nigingen en het invoeren van een alge- meene omzetbelasting, die in de afgeloopen week na het persoonlijk ingrijpen van President Hoover in de beraadslagingen van den Senaat door dezen zijn aange nomen, hoopt men thans ook dit tekort te kunnen dekken. Hoewel moet worden afgewacht, of het evenwicht, dat thans op papier is her steld, ook in de practijk zal kunnen wor den gehandhaafd, en niet zooals herhaal delijk ook in andere landen het geval was, door een verdere vermindering der ont vangsten en een stijging der uitgaven door nieuwe maatregelen zal worden ach terhaald, is het in elk geval bevredigend, dat men ook in Amerika de noodzakelijk heid van een sluitende begrooting blijkt te hebben ingezien. De beurs beschouwde de aanneming der Amerikaansche belasting voorstellen dan ook als een hausse-factor en voor het eerst sinds langen tijd kon werkelijk van een opgewekte stemming worden gesproken. Deze is echter van kor ten duur geweest en heeft al spoedig voor een nieuwe reactie plaats gemaakt. Het wantrouwen tegenover den toestand van het Amerikaansche geldwezen is op de Amsterdamsche beurs nog op een opmer kelijke wijze tot uiting gekomen en wel in het koersverloop van Ned. Indische dollarleeningen. Het merkwaardige hierbij is, dat deze dollarleeningen de z.g. „goud clausule" hebben, d.w.z. dat de coupons betaalbaar zijn in gouden munt van de Ver. Staten, van een gehalte en gewicht, overeenkomstig de daarvoor in Amerika geldende bepalingen op 1 Januari 1932. Mocht het dus inderdaad te eeniger tijd tot een opheffing van den gouden stan daard in de Ver. Staten komen en de dollar in waarde dalen, (de kans hierop is door de gebeurtenissen van den jong st en tijd wei iets verminderd), dan zou de Indische regeering dus verplicht zijn, de coupons in goud uit te betalen Nu zijn de desbetreffende leeningen echter des tijds in Amerika uitgegeven, in verband waarmede ook de rente te New York betaalbaar is gesteld, hoewel verreweg het grootste deel der leeningen in den loop der Jaren in handen van Nederlandsche en Nederlandsch-Indische beleggers is gekomen. De houder der stukken, resp. zijn bankrelatie voor hem, ontvangt dus de rente te New York. en moet deze naar Nederland remitteeren Men maakte zich bezorgd, dat de toestand in Amerika zich wel eens zoo ongustig zou kunnen ontwikkelen, dat het over maken van goud, resp. van geld, naar het buitenland verboden zou kunnen worden Stellig is dit wel wat heel vér gezocht; de ervaringen, die de beleggers in de laatste jaren hebben opgedaan, hebben ze nu echter eenmaal wantrouwend gemaakt en het zou aan het crediet van Ned. Indië dan ook ten goede komen, wanneer de regeering aanleiding zou vinden, om de coupons ook in Nederland betaalbaar te stellen. Evenals de Indische zijn ook andere dollarleeningen aanvankelijk verder scherp in koers teruggeloopen, vooral Amerikaan sche sporen en de verschillende Cities- Serviceleeningen, op het bericht, dat deze maatschappij de dividend betaling op haar gewone en preferente aandeelen heeft gestaakt Dit laatste behoeft natuur lijk geenszins te beteekenen, dat de uit staande obligatiën nu ook gevaar zouden gaan loopen: integendeel: in het offi- ciëele communiqué wordt verklaard, dat het dividend gepasseerd wordt, om de maatschappij in deze moeilijke tijden de beschikking te doen houden over voldoen de middelen voor het nakomen van haar verplichtingen. Binnenkort vervallen echter aanzienlijke bedragen uitstaande „notes" van dochtermijen en men vreest, dat deze onderneming, die reeds een aan zienlijke obligatieschuld heeft, dan moei lijkheden zal ontmoeten bij het verkrijgen van nieuw geld Intusschen is op de scherpe koersdaling van de obligatiën inmiddels weer een krachtig herstel ge volgd en aangenomen mag worden, dat er geen acute moeilijkheden zijn. Op ae aandeelenmarkt is door de koers stijging, die in het midden der week is in getreden. natuurlijk slechts een minimaal deel van het vroeger geleden koersverlies ingehaald. Wanneer men den koerslijst van de Vereeniging voor den Effectenhan del nagaat, ziet men, dat er thans nog slechts weinig aandeelen zijn, die boven de 100% noteeren. De Amsterdamsche Bank. die reeds vroeger cijfers heeft ge publiceerd omtrent den achteruitgang van de beurswaarde van een aantal op de Amsterdamsche beurs genoteerde aan deelen, heeft deze gegeven tot 17 Mei j.l. bijgewerkt. Uit haar berekening blijkt, dat de beurswaarde van de bedoelde 116 fond sen op genoemden datum f. 1434 millioen bedroeg, tegen f. 4839 millioen op 2 Jan. 1930. De beurswaarde van deze aandeelen was half Mei j.l. dus slechts c.a. 30% van die van c.a. 2jaar geleden. In werkelijkheid zijn de op Nederland sche effecten geleden verliezen nog groo- ter, omdat bij de bovengenoemde bereke ning de verliezen op obligatiën buiten be schouwing zijn gelaten. Natuurlijk betreft het hierbij ten deele slechts ..boekverlie zen", omdat vele aandeelhouders hun fondsen hebben aangehouden, in den hoop, dat hierop te eeniger tijd althans een deel van het verlies weder zal worden inge haald, wanneer in de economischen toe stand een wijziging ten goede mocht ko men. Wat op het oogenblik de intrinsieke waarde van de aandeelen van de meeste ondernemingen is, vermag zelfs een „in sider" niet te zeggen. Zoolang onderne mingen met verlies werken, is de boek waarde der activa hoe voorzichtig ook gewaardeerd nog altijd te hoog Zoo spoedig echter weer de mogelijkheid om winst te maken zich voordoet, stijgt ook de waarde der activa en daarmede de in trinsieke waarde der aandeelen. Dit ls dan ook de reden, weshalve de beurs elke aan wijzing van een naderend economisch herstel onmiddellijk door een koersstijging disconteert. Men is hiermede echter zoo vaak bedrogen uitgekomen, dat het ani mo, om op een herstel van het bedrijfs leven door een koersstijging vooruit te loo pen, thans veel geringer is dan eenigen tijd geleden het geval was. De tijdelijke koersverbetering is in de afgeloopen week dan ook binnen beperkte grenzen gebleven, ondanks de opgewek tere stemming. Aandeelen Philips hebben eenigszins kunnen profiteeren van de be vestiging van vroegere berichten, volgens welke men zich in de laboratoria te Eind hoven ernstig bezig houdt met de klank- xxvin. DE NOODLOTTIGE BOORD Ik heb eens een rechter-commissaris ge kend, die verklaarde, dat hij liever een knoop van een jas had dan vijf getuigen, waarmee hij op overdrachtelijke wijze wilde uitdrukken, dat men niet te groote waarde moet hechten aan wat menschen verklaren te hebben gezien of gehoord en ik heb zelf ervaren, dat getuigen, geheel onopzettelijk de grootste onwaarheden vertelden. Was er niet eens iemand, die pertinent een persoon als den dader herkende, ter wijl later onomstootelijk bleek, dat de da der een heel andere man was. die heel niet op den aangewezene geleek zelfs? Daarom dwepen wij met stomme getui gen; die kunnen tenminste niet liegen en onder stomme getuigen verstaan we dan voorwerpen, die op de plaats van het mis drijf gevonden worden, dan wel op andere wijze in verband gebracht kunnen worden met het misdrijf of den dader en het is dus zaak zijn oogen goed den kost te ge ven; een mespunt, een lucifer, een paar haren zelfs kunnen later voor het bewijs van het grootste belang zijn. Zoo'n stomme getuige was de halsboord, dien ik aantrof in een jas, welke een rij - wieldief, toen hij betrapt werd, had weg geworpen. Nu was die Jas ook een stomme getuige, maar dat wist de dief en daarom gooide hij de jas weg, opdat ik die in handen zou krijgen, want die jas behoorde hem niet e nhij overwoog, dat, als ik den eigenaar van de jas vond, de verdenking niet op hem zou vallen, waaruit men ziet, dat de dieven zelf rekening houden met de waarde van stomme getuigen. Hij had in zooverre gelijk, dat ik naar den eigenaar der jas ging speuren, wat niet heel moeilijk was, want er stond een naam in. maar toen ik den eigenaar had gevonden, bleek, dat dezen een paar da gen te voren de jas in een café was ont stolen, maar tevens, dat de boord, die in den binnenzak zat, hem niet toebehoorde, zoodat de dief, zonder dat hij het wilde, waarschijnlijk ook iets van hemzelf had weggeworpen. In dien boord was een stukje linnen ge plakt met een paar letters, zooals je die kan koopen en die dienen voor het merken van onderkleeren en die letters wezen er op, dat de boord op z'n tijd bij de strijk ster werd gebracht. We Hepen daarom de strijkerljen af en kregen toen het adres van iemand, die daar dergelijke boorden liet behandelen. Tot zoover ging alles goed en toen wij den boord op dat adres ver toonden. wat een zeer behoorlijk adres was. erkende men dan ook. dat hij daar thuis behoorde en men liet mij een strook linnen zien. waarop dezelfde letters ston den als in den boord, maar het jonge mensch, dat dat soort boorden droeg en bii ziin moeder woonde, verklaarde, dat hij niet kon begrijpen, hoe de boord in de be wuste jas was gekomen. Hij vermoedde, dat die. omdat 't een oude boord was. was weggeworpen: misschien was hij uit het raam gevallen, kortom, ik was met den boord niet veel verder gekomen dan met de jas. maar iets verder toch wel. want ik kende dien jongeling en wist, dat hij, schoon van lieel nette familie, iemand was die niet al te veel uitvoerde voor den kost. maar ja. van misdrijf had ik hem nooit verdacht en hii behoefde ook niet te ste len. filmtechniek, en reeds projectie-toestellen gefabriceerd en verkocht zijn. De discus sies in de jaarvergadering hebben weinig nieuwe gezichtspunten geopend. Het be stuur deelde o.a. mede. dat in 1931 een grooter aantal radio-toestellen verkocht werd dan in het vorige jaar, maar dat de opbrengst daalde, doordien er meer vraag was naar de goedkoopere toestellen. Eind 1931 was de voorraad aan toestellen, die in dit jaar werden gefabriceerd, gering, wat een gunstig verschijnsel is. daar de toestellen door intusschen gevonden ver beteringen betrekkelijk gauw verouderen. De verdere daling van den afzet in de eer ste drie maanden van dit jaar is hoofd zakelijk een gevolg van het feit. dat het bestuurd den verkoop in de landen, waar de financieele verhoudingen moeilijk over zien kunnen worden, beperkt heeft. In de cultuurafdeeling- is de betere stemming ook in een koersherstel tot uiting gekomen. Van suikeraandeelen wa ren voornamelijk Handelsvereeniging ..Amsterdam" voorbijgaand vaster. Voor Javasche Cultuur Mij. bleef de stemming daarentegen gedrukt, in verband met het ongunstige jaarverslag, waaruit blijkt, dat na afschrijving van de uitgaven voor uit breiding en verbetering van Installaties in 1931 een verlies is geleden van f. 1.43 mil lioen. Oogst 1933 van deze onderneming zal met c.a. 40% worden beperkt. Op de rubbermarkt is al evenmin een verbetering te constateeren als op de suikermarkt en hoe langer hoe meer rubberondernemingen gaan tot stopzet ting van de productie over. In de afge loopen week is de handel in rubberaan- deelen gering geweest, doch ook hier was de grondstemming wel iets beter. Tabaks- aandeelen werden weer tot lagere koersen verhandeld. Koninklijke Petroleum moesten hun koerswinst later weer vrijwel geheel prijs geven. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Koloniale Bank 37331/». Ned. Handel Mij. 53'A—50—513/4. Aku 21—19—24—21. Ned. Ford 85 3/4—77—80. Philips Gem. Bez. 60'/!54'/jex. div. 60':—57. Unilever 90 1/4—83 3/4—90—85% Alg. Exploratie 948688%. Billiton 167—150. Koninkl. Petroleum 113"/j117112 1/4. Perlak 641/4—55 Java China Japan Lijn 30261/4. Kon. Paketvaart 80—76'/.. Handelsvereeniging „Amsterdam" 131'/-- 126"!—127. Javasche Cultuur 85'/;75. Deli Batavia Mij 79 3/46970%. Senembab 100—90. Rongga Landbouw Mij. 42—343/4. Ik had geen bewijs, dat hij de fiets had willen stelen en hij kon door niemand her kend worden, maar toch vond ik het een rare geschiedenis met dien boord, want Jantjè scharrelde met allerlei leegloopers en ik vond het gansch niet onmogelijk, dat hij één hunner een boord had gegeven. Omdat toen in onze buurt nog al veel brutale diefstallen plaats hadden, waarvan we de daders niet hadden kunnen krijgen, wou ik wel eens zien of Jantje in ruil voor zijn boord misschen wat had gekregen en daarom stapte ik nog eens naar zijn huis om een onderzoek in te stellen Ik vond daar niets van de diefstallen der laatste dagen, maar toen ik zijn kamertje rond keek. viel het mij op, dat daar enkele ar tikelen waren, die meer tot den inventaris van een dame behoorden dan van een Jongeling; er stonden prullerijen van een schrijfbureautje: ik zag een fijn leeren étuitje voor een notitieboekje, alles blijk baar niet nieuw; geen dingen van waarde zoozeer, maar toch van die artikelen, die duidden op een dame uit een ander milieu dan waar ik mij bevond. Ik vroeg zoo aan den jongen: „zijn die dingen van jou?" waarop hij direct met een lachje ant woordde: „van me zuster gekregen; oude dingetjes". Dat antwoord zou me bevre digd hebben als Jantje's zuster een onder wijzeres was geweest of een kantoor juffrouw, maar zijn eene zuster was bij haar moeder in de huishouding en de andere was naaister en die meisjes plegen er geen schrijf bureaux op na te houden. Nu behoorde tot die goederen ook een schrijfmap en toen ik die spelenderwijze opensloeg zag ik daarin gebruikte bladen vloeipapier en vloeipapier interesseert me steeds Ik nam er ongemerkt zoo'n blad uit en stak het bij mij, waarna ik vertrok, doende alsof de zaak me verder niet aan ging, terwijl ik me excuseerde, dat ik hun had moeten lastig vallen, maar je begrijpt zei ik, als een boord door een dief wordt weggeworpen, moet ik den eigenaar be kijken. Ja, dat begreep Jan en hij nam het me volstrekt niet kwalijk. Ik ging met mijn blaadje vloeipapier naar het bureau en hield het tegen den spiegel; er bevonden zich inktresten op van letters, die dik waren geschreven en onmiddellijk daarna waren afgevloeid, blijkbaar was dit het adres van een brief geweest en in den spiegel kon ik een groot gedeelte lezen. Ik keek nog eens verder en vond tal van woorden, maar alles Duitsch, zoodat de map niet van Jantje's zuster was, want die kende geen Duitsch. Het adres, dat ik ontcijferde, was in 't Duitsch gesteld, maar gaf een straat aan in Amsterdam. Ik vond het de moeite waard eens na/V dat adres toe te gaan en kwam daar bij een Duitsch echtpaar, wie ik vertelde wat my had doen besluiten hen op te zoeken. Zij hielpen mij ai gauw uit den droom. Een paar weken tevoren waren zij van de huwelijksreis teruggekeerd en hadden zich met een huurrijtuigje auto's wa ren er toen nog niet van het station naar hun woning laten rijden. Bij thuis komst ontdekten zij, dat een der koffers, die de koetsier op het imperiaal van het rijtuig had geladen, ontbrak, dus die was tijdens den rit verloren of gestolen. In dien koffer bevonden zich behalve kleeren ook de artikelen, die bij Jantje had aan getroffen. De heer, die in het buitenland misschien de ervaring had opgedaan, dat je gestolen goed toch niet terug krijgt, had maar geen aangifte bij de politie ge daan. Ik toog opnieuw naar Jantje, thans minder vriendschappelijk en vischte be halve de prullaria in de kleerkast van Jantje's zuster de japonnen van de Duit- sche dame op en Jantje moest nu wël open kaart spelen. Hij vertelde toen, dat hij de goederen van een van zijn straat- vrienden had gekregen, die den koffer on der het rijden van het imperiaal hadden gestolen, iets, wat ze al eens meer gedaan zouden hebben en in zekeren zin een kunststuk is. Maar de aapjeskoetsiers re den niet met een sneltreinvaart in dien goeden ouden tijd. Het spreekt, dat de vrienden werden op gezocht, maar die wisten van niets en ik vond bij hen ook geen stuk uit den kof fer, zoodat ik geen termen kon vinden om die jongens vast te houden. Het begon er voor Jantje slecht uit te zien, want hij zou alleen voor den koffer moeten op draaien, terwijl zijn zuster ook niet vrij uit zou gaan. Dit laatste vond de jongen blijkbaar erg en ik kreeg zoo den indruk dat als ik maar duidelijk liet uitkomen, dat het zwaard van Damocles boven zijn zusters hoofd hing, er nog wel meer zou loskomen. En dat was ook zoo. Hoor eens, mijnheer, zei Jan, ik zit er toch in en waarvoor zou ik die andere jon gens sparen, die hebben me er feitelijk in gebracht, die jongens met hun moeder, maar me zuster is een fatsoenlijk meisje en die wist niet, hoe ik aan de japonnen kwam. Laat u haar buiten de zaak, dan zal ik alles vertellen. Alles vertellen? dacht ik. Wat valt er te vertellen? Dat geval van dien koffer is toch eigenlijk al af. Er zijn zeker nog andere zaakjes. Nu, dat was ook zoo. Toen Jan de over tuiging had, dat zijn zuster buiten schot zou blijven, draaide hli de geheele film af en ik vernam toen, dat de moeder van een zijner vrienden een dievenmoeder was, die haar zoons op roof Het uitgaan en die jongens waren de bedrijvers van brutale nachtelijke diefstallen geweest, waarbij zij hun abrobatiek toonden, want ze klommen door de bovenlichten van de winkels en sleepten er langs dien weg bij voorkeur balen stof uit, die bij mama gebracht wer den en die zorgde voor een veilige berg plaats. Die diefstallen waren mij bekend en hadden mij al heel wat hoofdbreken ge kost. Jan wist de bergplaats niet, maar hij zei, dat hij er achter kon komen, als ik hem lo sliet. Ik zei, dat ik het zou doen, maar als hij wegliep of me bedroog, zou ik zijn zuster vervolgen en dat was een voldoende drei ging. Jan zocht de vrienden weer op. maakte zijn smoesje en wist er werke lijk achter te komen, waar het gestolen goed was, voor zoover 't nog niet was ver kocht en eenmaal zoover kreeg ik de ge heele bende in handen. Jan zelf kwam er ook wel niet zonder kleerscheuren af. maar hij werd genadig behandeld. Zoo brachten twee lettertjes een ge heele dievenbende achter de tralies. H. RECLAME. *$-,j Hootd-en kiespij? MIJNHARDT5 POEDERS Ooos A-5ct. Per stuk 8ct. Bij Uu/drogist- 923 Uitgesproken: C. Pauw (firma wed. C .Pauw), wagen maker, Haarlemmermeer, Zwanenburg, Friedalaan 50. R.-c.: mr. v. Rijn van Alke made; cur mr. L. G. v. Dam, Haarlem. A. G. Haasbroek, te Katwijk aan Zee, Zuidstraat 3a. R.-c.: jhr. mr. H. O. Feith; cur.: mr. J. O. Baron. Leiden Opgeheven: M. J. Boting, te Hazerswoude. 924 PER DOOSJE VAM 2.0 ST.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 15