LEIDSCH DAGBLAD jpi Jaargang VRIJDAG 3 JUNI 1932 No. 22147 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 3ste Jaargang Donderdag 2 Juni 1932 No. 23 ANECDOTE. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD door c E DE LILLE HOGERWAARD. Hoofdstuk n. Aankomst op Dennenheuvel. de enkele weken, welke er nog ver- vóór de groote vacantie aanbrak, mevrouw De Bont het natuurlijk druk, alleen met de toebereidselen voor de ran liaar man en haarzelve naar Zwit- d, maar ook met allerlei, wat zij voor verblijf in Gelderland noodig achtte, el kwam in dezen tijd nu en dan weer oude gevoel van ontevredenheid over wanneer zij er aan herinnerd werd, zij haar Vader en Moeder niet verge- n kon, maar de gedachte aan Dennen- el joeg al heel spoedig alle boosheid op vlucht. Als één ding het meisje over teleurstelling heen had kunnen hei- was het een verblijf te midden van vroolijke troepje, waarvan Loek haar der altijd zoo opgewekt had hooren :llen, dat het net iets uit een boek En nu zou het verhaal werkelijkheid haar worden! at had ze haar nichtjes en neefjes in Ha. tijd niet gezien! Zouden ze elkaar kennen? De groeten wel, maar of pjehaar nog kennen zou en zij Jaapje? o zesjarige baasje zou wel erg gegroeid En kleine Beppie kende haar vast niet Die had zij 't laatst gezien, toen 't een wlegekindje was, dat niet loopen En nu was ze drie jaar! ack was dol op kleine kinderen. O, wat 'ze dikwijls naai' een broertje of zusje, to levende pop, verlangd! Maar ze was *id alleen gebleven! En nu zou ze op al was het dan maar tijdelijk broertjes en twee zusjes krijgen! b was de oudste van het vijftal; hij al elf en ruim een jaar ouder dan zijn e Mick, die maar een maand jonger dan zijzelf. Dan volgden Hans, die acht ^was en Jaapje, terwijl Beppie de rij k, die een kleine nuf was, verheugde over de mooie jurken, die Moeder voor kocht, maar ze vergat toch niet het "tje, dat ze Jaap toegedacht had en uit een doos chocola-sigaretten be- die zóó echt leken, dat Oom zich hien wel vergissen zou «Wil je voor ieder der anderen ook wat mengenLoek?" vroeg Moeder, a.Moeder, graag!" luidde het antwoord na veel uitzoeken en overleggen koos wn groote doos Droste flikken voor en Tante, een doosje van Houten bon- voorBob en ook een voor Miek. een w'[eeus voor Hans en een doosje cho- jfl t, ongen voor Beppie. J zal zwaar worden!" plaagde Maar dat was natuurlijk niets; zorgde Van Gend en Loos wel voor! Eens even moest Moeder naar dat stra- ™je naast haar kijken. Was dat HMvf' gewoonlijk alleen aan zich- dacht en nu zoo blij was, anderen ge- i wliJ lO, uAlUCi Cli C maken met haar geschenken? m?arp°. werd er hee' wat lichter •,i ,„r ,daar scheen zij niet om te ,1 J—®* ye'. of het vroolijke troepje ,i ln Soeden invloed op haar gelden Hc' ■at' 'leel dinB voor mevrouw de kind, dat ze nooit langer dan ld tesunaat ia anesziiis ocvieui- uitgevallende gracht heeft nu een tetvii ,an 2.30 M., een breedte van 4 M. (t der twee verhaalplaatsen. waar iwiri ÜL oleander kunnen passeeren, 7 Talrijke moeilijkheden moes- te;cil!™f!nnen worden, hetgeen op schit- br.r gelukt, waarvoor den aan- a's ^en b'tvoerder alle hulde EibM?' fen m'ilpaal in de geschiede- a Tieleman en Dros. is heden- tijv. hoewel, gelijk gemeld, onver- ierdaiht haa5t- op feestelijke wijze 'hectiekamer werden door de di- c fle heeren H. H. Tieleman, H. W. een enkelen dag aan anderen overgelaten had, nu verscheiden weken ver weg Ie weten. Maar Loek zou immers liefderijk opgenomen worden op Dennenheuvel. Aan niemand beter dan haar zuster en zwager kon ze haar kind toevertrouwen en deze gedachte gaf haar kracht bij het naderend afscheid. Tante Truus zou Loek komen halen twee dagen vóór Vader en Moeder naar Zwitser land gingen. Dat was op zichzelf al een feest! Toch brandden de waterlanders ever, in Loeks oogen, toen zij afscheid van Vader en Moeder nam en ook Moeder wreef ver dacht in haar oogen, alsof er minstens een paar vliegen in krijgertje speelden. ..Over ruim zes weken komt ze als een Geldersch boerinnetje met verbrande wan gen terug!" merkte Tante Truus lachend op. ,,Ik hoop als een gebruinde Zwitser weer heelemaal gezond terug te komen," zei Vader. Loek gaf Vader nog een extra zoen en toen ze eindelijk met Tante Truus op straat stond, wuifde ze vroolijk haar ouders voor het raam toe. Ook Vader en Moeder lachten. Allen waren immers vol goeden moed! Op reis moest Tante Truus van alles en nog wat over haar vijftal vertellen. Loek bleek niet uitgevraagd en de trein ging veel te langzaam naar haar zin. Ze had er wel onmiddellijk willen zijn! „Nu nog tweemaal stoppen!" had Tante gezegd en toen ze eindelijk het doel dei- reis naderden en de trein zijn vaart in hield, zag Loek de heele familie op het perron staan. Dat was een vreugde! Een echte verras sing! Vlug hielp Oom de beide reizigsters uitstappen, waarop deze door het kleine troepje hartelijk verwelkomd werden. Nee maar, wat waren de anderen groot geworden „Jij natuurlijk ook!" riep Miekuit, terwijl ze vertrouwelijk haar arm door dien van haar nichtje stak. Ooms groote auto, de „familiekar", zoo als het gevaarte genoemd werd, stond ge duldig voor het station te wachten en nadat allen „ingeladen" waren, zette Oom koers naar Dennenheuvel. Het was schitterend zomerweer: de zon scheen helder en Loek genoot van het fraaie uitzicht onderweg. Wat een heerlijke bosschen! Die hadden ze in Amsterdam toch maar niet! En hier, te midden van al die pracht zou ze ruim zes weken in het gezellige, vroolijke gezin van Tante Truus mogen logeeren! Dien avond zou ze nog een briefje aan Vader en Moeder schrijven. Toen de auto vóór de deur van Dennen heuvel stilhield, sprongen allen er vlug uit. „Mag ik Loek haar kamertje wijzen. Moes?" vroeg* Miek en op een knikje van Moeder nam zij haar nichtje mee naar boven. De meisjes hadden hun kamertjes naast elkaar. Dat was gezellig! Loek, die thuis een groote kamer met witte meubelen had, vond dit kleine vertrek, waar ze op een bed-divan sliep, echt knus. 't Was net een zitkamertje. Op een ouderwetsche. lage commode stond een mooi veldbouquet in een tinnen kan. „Wat 'n beelderige bloemen!" riep ze uit, „Die hebben wij vanmorgen voor je ge plukt. We wilden je toch met bloemen verwelkomen!" zei Miek hartelijk. •Loek had zich dadelijk tot haar nichtje aangetrokken gevoeld. Ze mocht dan geen mooie jurk aanhebben en zelfs met slordig haar rondloopen, twas een hartelijk bui tenkind en op Dennenheuvel was. immers alles anders dan in de stad! Waarom Miek dan niet' 't Leek haar wat een leuk nichtje en ze zouden best samen op schieten De koffer van Loek stond al op haar kamertje en met de hulp van Miek werd hij vlug uitgepakt. Loek vond, dat haar nichtje wel wat erg haastig met haar mooie, nieuwe jurken omsprong, maar deed Moeder had 't eens moeten zien! of- ze niets opmerkte. Vanavond, als ze naar bed ging, zou ze alles in haar kast nog wel eens netjes ordenen. Nu verlangde zij zelf ook veel te veel naar het oogenblik, waarop ze haar schatten uitdeelen kon. Miek was in haar nopjes met de bonbons en toen de beide meisjes, met alle versna peringen beladen, weer beneden kwamen, bleek ieder hoogst dankbaar voor zijn of haar cadeau te zijn. Allen wilden tegelijk presenteeren, maar Tante Truus zei, dat ze maar liever tot na tafel moesten wachten en dan om beurten eiken dag presenteeren. Natuurlijk deden Vader en Moeder ook mee. „Op die manier krijgen we geen zieke kinderen!" voegde zij er lachend aan toe. „Maar ik wil wel graag eens opsteken", zei Oom Bert met het ernstigste gezicht der wereld, terwijl hij Jaapje aankeek. Het ventje presenteerde zijn Vader nu onmiddellijk een sigaret. Vader bekeek 'm eens, klopte er op, stak 'm in zijn mond, streek een lucifer af, maar.kon 'm niet aan krijgen! „En toch brandt de lucifer goed!" zei Vader. „Ik begrijp niet, dat mijn sigaret maar niet trekken wil. Allen hadden de grootste pret, tot Jaapje het niet langer kon uithouden en uit riep „Hoeft ook niet, Vader! Hij is van chocola!" O, wat had die Jaapje Vader gefopt en wat had die groote. knappe Vader zich toch laten beetnemen! Nog vóór de familie aan tafel ging. schreef Loek een brief naar huls en ver gat niet daarin te verteilen, hoe Jaapje Oom Bert met de chocola-sigaret gefopt had. Toen Vader en Moeder het den volgen den morgen aan het ontbijt gelezen had den, merkte Vader op: „Ik geloof, dat onze Loek zich al heele maal thuis gevoelt op Dennenheuvel „Daar ben ik geen oogenblik bang voor geweest!" zei Moeder. „Maar toch ben ik blij, dat ze ons al zoo gauw schrijft!" (Wordt vervolgd). (Nadruk verboden). Ingezonden door Stientje Griffioen. Een onderwijzer is bezig zijn leerlingen uit toe leggen, in welke gevallen zij om vergiffenis moeten vragen. „Jan, als jij thuis eens heel ondeugend bent geweest en je verdient straf, wat doe je dan?" Jan: „O meester, dan maak ik mij zoo gauw mogelijk uit de voeten," PRIJS DEZER COURANT)] ien per 3 maanden f. 2.35; per week f. 0.18 eiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 >er post f. 2.35 portokosten. Tenslotte werden nog gehuldigd de aan de fabriek werkzaam zijnde heeren Blitz, van Velzen en Sloos, die zich steunpilaren betoond hadden tijdens de werkzaamhe den. In feestelijke stemming bleef men nog eenigen tijd bijeen, onder gezellige kout het afgeloopen zware werk nog eens besproken werd, waarbij over en weer hartelijke en waardeerende woorden wer den geuit. Hierop vereeuwigde onze foto graaf directie en gasten op de bevlagde schuit voor den ingang der fabriek Een mooi werk, zonder eenige stagnatie er op deskundige wijze uitgevoerd is hier voltooid, waarvoor zeker allen betrokkenen een gelukwensch toekomt! DE LEIDSCHE MARKT EN DE HALTE WAARDER. Nu met de tegenwoordige dienstregeling der Ned. Spoorwegen de markttrein 3382, die Vrijdags en Zaterdags te Waarder stopte, vervallen is, en de snelstoptrcin 3321 LeidenWoerden vertrek 12.14 uit Leiden Waarder doorgaat, zijn de markt- bezoekers aan Leiden hierdoor zeer gedu peerd. Dezer dagen zal aan de directie der Ned. Spoorwegen een adres verzonden worden met verzoek om den snelstoptreln 3321 Vrijdags en Zaterdags te Waarder te laten stoppen. 3 STATEN. 1 de .aadsbesfuil ■Opleidlngs- rmmarkt is rwijzers het ,n Gedepu- id. :e. en heeft in lei besloten Opleidings- Leiden van •nderw ijzers, Jan. 1913 Wasstraat rgeteekende i te verzoe- ontwikkelde gemeen be- besluit van en tot op- idingsschool rkt. te ont- d voor Uw DNNÉ Secr. hting is het het College Meisjesoplei- 1 de Boom- .1, is. dat de zijn. avolgende te iren in deze in de lagere deze school et alle hun deze school en de moei- alen, als de a op lateren eter kunnen I op hoogen htertjes wil- dres van de aan den Ge- 1 van B. en de Meisjes- .an de Boom leze Meisjes- fte. wat wij lit het feit., ooi uit bijna n. )1 houden en in overwe- lere neutrale U.L.O., aan naar raming ;ondere neu- or adressant is van Open- ifdeeling on- len de adres- in de Boom- ?d. Hij heeft eerlingen ge lengde oplei- •kening hou- aarin. of die et dichtst bij !d is daarbij laar de leer- deze school, leerkrachten 1.1. zal gaan .ngebrug. met 71 1.1. van de emen en der- n tellen, ■nd onderwijs Jkte scholen, e ouders, die Meisjesschool er met recht anvoeren. om ce bovendien nassale over- scholen voor geplaatste 1.1. ;enomen wor- or het onder- es die of en en gemengde eerlingen der ;er zeker het rat voor den •or velen een een jaar dou- Ing der Meis- ilet, dat haar en De eigen- is deze. dat rden voor de Raad besloten heeft tot het bouwen van een tweede op leidingsschool. De school telt 371 1.1. met 11 leerkrachten en leidt op voor Gymna sium en H.B.S. Het schoolgebouw zelft telt 7 lokalen, zoodat 4 klassen in een ander gebouw zijn ondergebracht. Adressant is van meening. dat in het stadsgedeelte, waaruit de meeste 1.1. dezer school komen, een tweede opleidingsschool noodig is. Om zich van de werkelijke be hoefte te overtuigen heeft hij daarnaar een onderzoek Ingesteld en de resultater van dit onderzoek den Raad der Gemeente Leiden aangeboden. Het aantal kinderen, waarvoor een tweede opleidingsschool werd gevraagd, bedrag COO. BINNENLAND, Voor de eerste maal wordt vloeibaar helium over grooten afstand vervoerd (Stadsnieuws, le Blad). Zijn er bezwaren tegen publicatie van het bezuinigingsrapport?; vragen van het Kamerlid Van Rappard (Binnenland, 2e Blad). Een wetsontwerp tot steun aan de var kenshouderij zou dezer dagen te verwach ten zijn (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). De afzet van bloembollen in de tropen; voorloopig advies van den Indischen provincialen voorlichtingsdienst (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). Ons parlementair overzicht (4e Blad). De grondspeculaties te Oegstgeest; een nieuwe commissie van onderzoek be noemd (3e Blad). De drooglegging der Zuiderzee; plannen voor den Noord-Oostelijken polder inge diend. (Laatste Berichten, le Blad.) BUITENLAND. Het Duitsche Kabinet beëedigd; Van Papen ontvangt de Pers (le Blad). De vermoedelijke samenstelling van Herriot's nieuwe kabinet (Buitenland, le Blad). Dr. Braun heeft geweigerd in den Prui- sischen landdag te verschijnen (Buiten land, le Blad). Japan's premier Salto ontkent de ge ruchten over ernstige spanning tusschen Rusland en Japan (Buitenland, le Blad). De eisch in het Sklarek-proces te Ber lijn. (Tel., le Blad). In de Raadszitting van 9 Mei heeft het College van B. en W. toegezegd dat deze school er eenmaal zal komen, doch voor loopig niet gebouwd kan worden. Wij hebben dus deze eigenaardige toe stand gekregen, dat de tegenwoordige op leidingsschool aan de Aalmarkt noodig ge- splitstmoet worden, wat B. en W. even eens voorstaan, doch. inplaats van een tweede nieuwe opleidingsschool te doen bouwen heffen B en W. een school, die bewezen heeft bestaansrecht te hebben en door de ouders gewenscht wordt. op. om daarom plaats te maken voor een tweede opleidingsschool, die in de toekomst toch nieuw gebouwd zal moeten worden. In de Ingekomen Stukken, geven B. en W. toe, dat het onderbrengen van de helft der Aalmarktschool als tweede opleidings school in de op te heffen Meisjesschool van tijdelijken aard zal ziin. Om dus voor enkele jaren het bouwen van een noodige tweede opleidingsschool te kunnen uitstellen, wordt de goedbevolk- te en verlangde Meisjesschool opgeheven, wat o.i. onherstelbare schade beteekent aan het openbaar onderwijs Adressant verzoekt uw College derhalve beleefd op grond van bovenstaande over wegingen. uw veto over dit Raadsbesluit uit te spreken en den bestaanden toestand te doen bestendigen, opdat het Openbaar Onderwijs te Leiden geen onherstelbare schade worde toegebracht. CHR. GEM. ZANGVEREEN. „HALLELUJA" Men schrijft ons: Onder leiding van mej. Tilly Leening gaf de Leidsche Chr. Gem. Zangvereen. „Halleluja" een concert in het Rijksasyl voor Psychopathen. Met werken op het programma van Bach, Bonset, Pylman, Nico Hoogerwerf, Alb. Becker, Hartog en Philip Loots bezorgde het koor een avond van eenvoudig, mooi kunstgenot. Alhoewel de werken van Hoogerwerf en Loots, waar mede het koor op Hemelvaartsdag zulk een buitengewoon succes had op het con cours te Zandvoort. een voorname plaats op het programma innamen, was voor ons toch het fraaiste gedeelte de Cantate van Pylman „Soli Deo Gloria", waarin de so liste mej. van Schooten-Stouten de ge legenheid kreeg ons van haar stem te doen genieten. De heer G. Zitman wisselde het concert af door het geven van eenige gedichten van Wertheim en van Heyst. Na afloop dankte van de aanwezige doctoren de heeren dr. Scholtens en dr. Wiersma, de geneesheer-directeur met eenige welgekozen woorden het koor en de dirigente voor hetgeen was geboden, terwijl hij tevens de verwachting uitsprak dat het koor meer en meer populair in de inrichting zou worden door het geven van meerdere uitvoeringen, hetgeen in een dotwoord door de voorzitter der vereeni- ging toezegde. Ds. J. W. Groot Enzerink, die eveneens aanwezig was had wel voldoening van zijn tusschenkomst, waardoor deze mu ziekavond werd gegeven.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1