ficieele kennisgeving stadsnieuws. DONDERDAG 2 JUNI 1932 No. 22146 BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: jts per regel voor advertentiën uit -Leiden en plaatsen nar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle „«ere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën «sluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. ta een maximum aantal woorden van 30. Basso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van tieten 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT;l Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35; per week 1.0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. I nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Leidsch Crisis-Comité. Giro No. 188690. .„oor ons werd ontvangen: [personeel G. W. f. 3.20. DIENSTPLICHT. sthrijvingsregister en Alphabctisch register. ijt Burgemeester van Leiden maakt be- H dat het Inschrijvingsregister voor f lichting 1933 met het daaruit opge- bit Alphabetisch register met ingang j j juni a.s. gedurende tien dagen, ter keente-secretarie Afdeeling Militaire tn, Breestraat No. 119, hoek Wolsteeg, fcr, roor een ieder ter inzake ligt. Icfèn deze registers kan binnen dien ['bezwaar worden ingebracht bij een t redenen omkleed verzoekschrift. Dit Jd bij den Burgemeester, op vpornoem- liecretarle afdeeling, worden ingediend. Tl den verzoeker wordt een bewijs van nngst. afgegeven. De Burgemeester i< het verzoekschrift aan den Commis- Ji der Koningin, die beslist bij een met ken omkleed besluit. |C rerzoekschrift kan op ongezegeld j gesteld worden. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, I Burgemeester. Wen, 2 Juni 1932. 795 I DE ANTI-VIVISECTIE BOND. I.E. A. Cosman schrijft ons: i. publicatie van het bericht in Uw bid, 1 Juni 1932 onder het hoofd 6-Vivisectie-Bond, houdende mededee- ftiii stappen door het bestuur van dien ld, welks voorzitter is de arts P. Pril, ban tegen de heeren prof. dr. E. Gorter, I. dr. W. Storm van Leeuwen, dr. H. D. i,P. M. Tissot van Patot en mej. C. J. terheid Bisdom, wegens het ongeóor- d proefnemen op kinderen, resp. vol- ~en in Nederlandsche Ziekeninrich- geefft mij als adviseur van prof. (er en dr. Boer aanleiding mede te dat de voornoemde arts Pijl een ure heeft samengesteld, die is uitge- i door den voornoemden Bond onder titel „Vivisectie op Menschen". welke 'le onwaarheden bevat en dermate ■end is, dat de heeren prof. Gorter en Boer een klacht tegen den samensteller Pijl bij den Medischen Tuchtraad te ravenhage hebben ingediend. Deze t is bereids door den Raad behandeld heeft reeds tot bestraffing van den a?de Pijl geleid, terwijl een Commis- door den Centralen Gezondheidsraad «md. een commissie, die was samen- jd uit eenige der meest ter zake des- |e medici in den lande, een raobort die brochure heeft samengesteld, dat vernietigend oordeel inhoudt over die mure en de uitingen van den samen- er. Uit dit rapport blijkt zonneklaar de ^beschuldigingen in die brochure t totaal ongegrond zijn en dat op de van behandeling der patiënten in de •™e Kinderkliniek niets was aan te -ten. 't rapport is opgenomen in het dagblad Vaderland" van 31 Mei 1932. verzoek U deze opmerking in Uw blad riemen en vertrouw, dat zij een licht op het bericht in Uw blad zal en den lezer in staat zal stellen °at bericht medegedeelde op de vaarde te schatten. zin geeft ons aanleiding er ze1' ?at wii niet begrijpen wat de 1 sc"rijver bedoelt met het ..od f j,5aarde schatten van het bericht", -h l .ons 'n deze materie, die in "ingen uitgezocht behoort te v •'?n allerlei ons aangeboden publi- bnli. ?en en alleen gisteren het ons mm«Jfeo,rachte feit gepubliceerd, dat 1 e medici een klacht was in- rMY,n!?ens volgens den Ant.i-vivi- ièrm -ongeoorloofd proefnemen od rwhtre^°; volwassenen". om hierdoor r dp li l d beslissing uit te lokken den n'e' toelaatbaarheid van de Udp" „v-Bond gelaakte proeven. 1 de 5?h.e van ^et resultaat zal zijn ieel- 1 1' daarover gaven wij geen tiA.'j.lismaala wij publiceerden een -rmeer! (Red. ,L. D.") Handelsregister ier van koophandel. De herenstraat 11a. Garage. t wn -Avanti" is dd. 31 Mei 1932 7Herzicht"Z0T0d,^t het miaal: Garage h."' .Leliestraat 116a en bhoofd- .(4 gorden. •Leheml^ en Co-. Limited, Zoeter- '■itlaSL, Leiden. Vervaardigen van "bedpiij S Levertraan, a d« ,°edrlifsleider: W. C. Mulder, H 1931- v- Bedrijfsleider: J. C. Kanbier, DE LOONSVERLAGING BIJ DE N. Z. H. T. M. PROTESTVERGADERING TE LISSE. Bemiddeling van den minister ingeroepen. Te Lisse is in hotel „De Witte Zwaan" door de Ned. Ver. van Spoor en Tramweg personeel een vergadering helegd, ten einde te protesteeren tegen de voorgestel de loonsverlaging der directie van de N.Z.H.T.M. Personeel dier maatschappij uit alle standplaatsen was aanwezig. De hoofdbestuurder, de heer Petersen uit Utrecht, voerde allereerst het woord. Hij constateerde tot zijn leedwezen, dat het resultaat der vergaderingen tusschen di rectie en organisatie nihil was geweest; vandaar deze protestvergadering. Jaren lang was de exploitatie zoodanig, dat ruime afschrijvingen konden worden gedaan en 6°/o dividend werd uitgekeerd, ook bij de dochtermaatschappijen. In het eerste depressiejaar wordt onmiddellijk getracht dit op het personeel te verhalen. Ernstige onverwachte voorstellen worden gedaan: een verlaging van ongeveer 12°'o op een loon te Hillegom v^n f. 30 tot f. 35 zal f. 3.70 gekort worden'. Na vele besprekingen hlijft de directie op haar standpunt staan; men blijft het volle pond van het perso neel eischen. Rijnsbtirg, Voorburg en Hille gom worden in de 2e loonklasse geplaatst. Spr. besprak vervolgens de diverse voor stellen, gedaan door de organisaties; nu wordt door de directie een korting van 8'/2»/o van alle salarissen boven f. 10.- p.w. Een nieuwe bespreking is aangevraagd doch de heer Burgersdijk kan geen tijd vinden. Hierover heerscht ernstige ont stemming. Het personeel moet intensief werken; de 8-urige werktijd heeft slechts korten tijd geduurd; 50 tot 56 uren arbeid per week komen veel voor. De directie heeft nu aan de regeering haar plan tot loonsverlaging ter goedkeuring voorgelegd. Argumentatie helpt niet en dus wordt een bepaalde daad van het personeel ver wacht. Een beraamde nachtvergadering moest wegens bezwaren der bonden ver vallen, waarvoor nu deze in de plaats is gekomen. Een gemaakte berekening over het jongste voorstel luidt als volgt: een loon van f. 25.80 wordt f. 24.50; f. 26.90 wordt f. 25.46; f. 34.50 wordt f. 32.42, zoo dat de hoogere loonen iets minder belast worden tegenover de lagere zwaarder. Voor de ambtenaren tot en met f. 250.- komt een kleine verbetering; daarboven ver slechtering. Met slechts een deel van het personeel kan geen strijd gevoerd worden, ook kan niet tot staking worden geadvi seerd. maar men moet op andere wijze tot verzet komen. Spr. becrltiseert de ges tie van den heer Burgersdijk inzake de politieke vrijheid der leden, door aan leden te Haarlem en Voorburg het raadslidmaat schap te verbieden, als strijdig met de belangen der maatschappij. Vervolgens gaf de vereenigingsambtenaar de heer Kerton uit Utrecht een breede uiteenzet ting van de gehouden conferentie met de Commissie van Rijkstoezicht, waarop de hoofdbestuurder uit Utrecht, de heer van der Weerd. verklaarde dat het personeel recht heeft te weten hoe de leiding denkt en hoe zal worden gehandeld. Getracht wordt met de confessioneele bonden tot een plan te komen om gezamenlijk front te maken. Voor staking geven de machts verhoudingen geen kans op succes, voor georganiseerd lijdelijk verzet is de tijd niet rijp, maar met de meeste nadruk wordt er op gewezen, dat indien de maat schappij een loonsverlaging van 10%. in voert of indien de Min. van Waterstaat zonder meer zijn handteekening plaatst onder het verzoek van de directie, tot ÏOV» verlaging, dat het personeel dan bij een ontvangst van 90"/o loon ook slechts 90°/o van zijn arbeid presteert. Spr. is overtuigd, dat dit machtsmiddel kan worden toe gepast. Ook de confessioneelen zullen dit parool volgen. Het zal een zeer sterke waarschu wing aan de directie zijn, om niet op den ingeslagen weg voort te gaan en zij zal dan ook wel waarschijnlijk tijd vinden voor de aangevraagde conferentie om opheldering. Een ander advies is van het hoofdbestuur niet te verwachten. Een ingediende motie van afkeuring over het beleid van het hoofdbestuur werd bij hand-opsteken met groote meerderheid verworpen. Voorgesteld werd het volgende telegram aan den Minister van Waterstaat te zen den „De stampvolle vergadering van perso neel der Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij te Lisse bijeen, dringt er bij Uwe Excellentie sterk op aan de door de directie gevraagde en groote verlaging der loonen en vaststelling eener tweede loon klasse niet goed te keuren, maar te be vorderen dat nieuw overleg tusschen direc tie en organisatie wordt gepleegd op een andere basis dan de door de directie voor gestelde verlagingen De nu voorgestelde verlaging zal bij doorvoering funeste ge volgen kunnen hebben op de uitoefening van den dienst, althans op de arbeidslust van het personeel. - Hoofdbestuur Nederl. Vereen van Spoor- en Tramwegpersoneel. Een klein aantal personen verliet als protest de vergadering, waarna de tekst van het telegram ongewijzigd wordt goed gekeurd met 1 stem tegen en 2 blanco. De heer Petersen wekte dan de aanwe zigen op om eendrachtig samen te werken tot bereiking van het voorgestelde doel. ARBEIDSBEURS. Op den len Juni 1932 waren 2577 (v.j. 854) werkzoekenden ingeschreven. LEIDSCHE KUNSTKRING „VOOR ALLEN" De jaarvergadering. De Leidsche Kunstkring ,V,oor Allen" hield gisteravond zijn jaarlijksche alge- meene ledenvergadering in „De Harmonie" De voorzitter, de heer P. v. d. Hoeven, opende de vergadering, welke niet talrijk was bezocht, met een woord van welkom. De 2e secretaresse, mej. Oudshoorn, las de notulen der vorige vergadering, welke werden goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat B. en W. vrij stelling hebben verleend voor dit jaar van de vermakelijkheidsbelasting. De leden betalen thans 30 cents minder op hun lid maatschapskaart. Voor de concerten zul len echter geen losse kaarten meer be schikbaar worden gesteld. Dit geeft een nadeel voor de kas, maar de voorzitter hoopte, dat velen zich alsnog als leden bij de vereeniging zullen aansluiten. De voorzitter besprak de wijzigingen, welke in de serie concerten gedurende het afgeloopen jaar moesten worden aange bracht o.a. door de ziekte en het over lijden van Evert Cornells. Spr. bracht warme hulde aan diens nagedachtenis voor zijn hartelijke toewijding voor den Kunstkring. De samenwerking met Evert Cornells was bijzonder welwillend; hij was een warm vriend van den Kunstkring. Zijn nagedachtenis zal in dankbare her innering blijven. De secretaris, de heer J. Hartkamp, bracht vervolgens jaarverslag uit, waar aan het volgende is ontleend. De paeda- gogische concerten moesten ten gevolge van geringe inteekening worden uitge steld. Gewezen werd op de bestuurswis selingen wegens vertrek van mej. Valk en van den heer Sprenger, die benoemd werd tot burgemeester van Ewijk. Aan hen werd dank gebracht voor de bewezen dien sten. Aangedrongen werd om, zoo moge lijk, de minimum-contributie aan te vul len door vrijwillige bijdragen. Wanneer de leden het voordeel, dat zij genieten door den vrijdom van vermakelijkheidsbelas ting, aan de vereeniging willen schenken, zou de vereeniging daarmede ten zeerste zijn gebaat. De vereeniging heeft namelijk ieder jaar een tekort, zooals uit het ver slag van den penningmeester blijkt. Het verslag werd onder dank goe'dge- keurr. Den secretaris werd hulde gebracht voor zijn werkzaamheden. De penningmeester, de heer L. Gerver- dinck, gaf rekening en verantwoording, waaraan het volgende is ontleend: Ontvangsten: contributie van 980 leden en verkoop losse kaarten f. 3050.-, rente f. 30.-, reglementen f. 20.-, totaal f. 3110, Uitgaven: concerten f. 2890.-, algemeene onkosten f. 250.-, vergaderingen f. 80.-, totaal f. 3229.-. Het nadeelig saldo ad f. 110.- wordt be streden uit het beschikbaar saldo aan het begin van het jaar ad f 560.-. De controle-commissie bracht gunstig rapport uit, waarna de penningmeester, onder dank voor zijn beheer, werd gedé- chargeerd. De begrooting 19321933 werd goed gekeurd, sluitende in inkomsten en uit gaven op f. 2650.- Hierbij is rekening ge houden met een ledental van 800 per sonen. doch de voorzitter hoopte, dat een groot aantal zich voor deze goedkoope concerten zal opgeven. Bij de bestuursverkiezing werden de herkiesbare leden mevr. C. GentileVan Daalen. P. v. d. Hoeven en J. de Jong bij acclamatie herkozen. In de vacature-Sprenger werd gekozen de heer mr. Sormani. De voorzitter wenschte den heer Spren ger, die ter vergadering aanwezig was. een schoone loopbaan toe. Spr. dankte den heer Sprenger voor de krachten, welke hi.i aan de vereeniging heeft geschonken. Tot leden der kascommissie werden be noemd de heeren T J Kruijt Jr. Douma en Goossens. De contributie werd .vastgesteld op f. 3.-. Bij de rondvraag nam de heer Sprenger afscheid van den Kunstkring. Spr. heeft de vereeniging ieeren kennen als een ver eeniging met durf, wat voor een groot gedeelte te danken is aan de energieke leiding van den voorzitter. De heer van Asselen bracht hulde aan het bestuur voor het buitengewoon ver zorgde programma. De voorzitter lichtte ten slotte het pro gramma nader toe. Spr. wekte de leden op te ijveren voor den Kunstkring, waarna de vergadering werd gesloten. MILITARIA. Bij het 6e reg. veld-artillerie is gisteren en heden als slot van de door den com mandant van het veldleger voorgeschreven vaardigheidsproeven. door de officieren en onderofficieren een rit te paard van 30 K.M. (af te leggen in drie uren) gehouden. Er werd gereden van de Maaldrift, over 's-Gravenhage, Scheveningen. langs het strand naar Wassenaarsche Slag. van den Ouden Deijl naar den Leidschen Straat- De reserve le luitenant H. M. Harden- berg van het 7de reg. veld-artillerie die zijn herhalingsoefeningen heeft volbracht bij het 6e reg. veld.artillerie, vertrekt he den weder met groot verlof. De reserve tweede-luitenants V. Tuneke, H. Hofstede de Groot. F. Smits, en C. H. F. Polak van het 6e reg. veld-artillerie, komen 6 Juni a.s. onder de- wapenen. Eerste-luitenant J. ""iniëls. van den staf der artillerie en werkzaam onder de bevelen van den chef van den generalen staf, is van 1 t/m 25 dezer gedetacheerd bij het 6e regiment veldartillerie alhier. DE ALGEMEENE TOESTAND. Komende conferenties. De gang van zaken in Duitschland is als gedacht: Gevormd wordt een ministe- rie-Von Papen, dat echter geen parlemen taire meerderheid heeft. Dientengevolge gaat het land de richting uit van Rijks dagontbinding. Waar echter eerst in Sep tember verkiezingen mogelijk zijn, zal Duitschland zoo lang worden beheerd door een ministerie, dat absoluut niet zetelt in den volkswil, alle gezag mist! Wat er van de conferentie van Lausanne terecht moet komen In het Engelsche Lagerhuis stelde de leider der oppositie. Lansbury. den minis ter van Buitenlandsche Zaken de vraag of hij een uiteenzetting kon geven van de huidige positie voor wat betreft de inter nationale economische conferentie, welke volgens de berichten door de regeering der Vereenigde Staten van Amerika zou wor den begunstigd. Simon zeide: „Gedurende de laatste paar dagen hebben besprekingen plaats gehad tusschen de Britsche regeering en de re geering der Vereenigde Staten inzake een voorstel, strekkende tot bijeenroeping van een internationale economische conferen tie. ter bestudeering van de methoden tot stabiltseering van de goederenprijzen op de wereldmarkt. Men was nog niet verder gekomen dan het informeele en geheel voorbereidende stadium in zoover dat er nog geen gele genheid is andere regeeringen, welke er bij betrokken zijn. te raadplegen. De minister noemde de samenwerking der Vereenigde Staten bij een dergelijke bespreking van een dergelijk groot belang, dat de regeering geen tijd wenscht te ver liezen andere regeeringen te raadplegen, die te Lausanne zullen vertegenwoordigd zijn." In parlementaire kringen meent men, dat de bedoelde conferentie wel niet eer der dan in Augustus zal kunnen bijeenko men. daar in Juni de conferentie te Lau sanne en in Juli die te Ottawa valt. Men meent, dat de Amerikaansche opvatting is, dat aan deze conferentie de regeerings- hoofden en de voornaamste ministers zul len deelnemen. Rekening moet ook gehou den worden met de Amerikaansche ver kiezingen. Er wordt van Amerik. zijde nog ver klaard, dat de conferentie beoogt een om verwerpen van de tariefmuren, waardoor een verbetering van den normalen wereld handel en een stabiliseering van de prij zen der grondstoffen wordt nagestreefd. Verder zal worden behandeld de kwestie der centrale banken, die in crisistijden de gouddekking van andere landen aanvallen en daardoor de paniek vergrooten. Het aanmunten van zilveren munt moet wor den gepropageerd, zonder echter den zilve ren standaard vast te leggen. Verder zaj men zich bezig houden met de preferentie handelsverdragen van verschillende lan dengroepen en met zekere douanetarieven. Men neemt aan. dat de conferentie in Aug. in Londen zal plaats vinden. Prol. dr. H. Boschma is benoemd tot lid van het Provinciaal Utrechtsch Genoot schap van Kunsten en Wetenschappen, terwijl prof. dr. B. M. Telders benoemd is tot lid van de sectie rechtsgeleerdheid en staatswetenschappen. Voor het examen Machineschrijven, afgenomen door den Algemeenen Steno grafen-Bond. slaagden: de dames P. Kloos H. Passier, A. Schouten. C. Spruyt. P. v. Velzen. E. Verwer. M. Zirkzee en de heeren D. C. v. d. Blij. R. J. Feyen. A. M. v. d. Krogt, J. A Mooy. A. Pieters. D. v. d. Spree. Idem voor Steno-Typen in de Ned. taal (130 lettergrepen p. min.): de dames R. den Boesterd, J. Dreef, C. Dreef, P. Ha- goort. B. v. d. Reyden. C. S. Zuiderduin. W. Zuiderduin en de heer J. le Poole. Eveneens voor Kantoorstenograaf in de Ned. taal (130 lettergrepen d. min.): de da mes A. de Ridder. Y. Vierssen en de hee ren J. Hop. R. v. d. Zeeuw, allen alhier en leerlingen der Pontschooi, Steenschuur 14. Onze plaatsgenoot, de heer W. Wald- kótter slaagde na opleiding aan de Hoo gere Machinistenschool. alhier voor het examen Dipl. A. Machinist, groote vaart. De directie van het café Trianon" verzoekt ons te willen mededeelen, dat het intérieur geheel gerestaureerd is en dat van morgen af geregeld cabaret- en muzieknummers zullen worden gegeven. Morgenavond treedt José Rosenberg met zijn ensemble er voor het eerst op. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad betreffende de aangifte van nieuwe leerlingen voor de Chr. Ulo-kop- school (hoofd de heer Aldershoff) en de Chr. Opleidingsschool voor Ulo, H.B.S. en Gymnasium (hoofd de heer Meijer), beide gevestigd aan de Hoogl. Kerkgracht. Gisteravond omstreeks 7 uur is de 6-jarige A. L., wonende in de Parkstraat, toen hij plotseling den Lage Rijndijk wilde oversteken, aangereden door een auto, bestuurd door G. W. O. uit Voorhout De Eerste Hulpdienst vervoerde den knaap met een ernstige hoofdwonde naar het Sint Elizabeth-Ziekenhuis. Hedenmor gen was zijn toestand naar omstandighe den redelijk weL BINNENLAND. Ingesteld is een commissie van advies voor den boteruitvoer naar Duitschland. (Binnenland, 2e Blad). Conflict in de S. D. A. P. te Amster dam; drie raadsleden moeten hun man daat ter beschikking stellen. (Binnenland, 2e Blad en Laatste Bericht-en. le Blad). De ramp van de „Georges Philippar"; een onderhoud met een der geredden. (Ge mengd, 2e lad). Ons parlementair overzicht. (3e Blad). Het drama te Putbroek; tegen den vader is levenslang en tegen den zoon 12 jaar gevangenisstraf geëischt. (3e Blad). De moord te Naaldwijk; tegen den dader zes jaar gevangenisstraf geëischt. (Recht zaken, le Blad). BUITENLAND. In Duitschland is een kabinet-Von Papen gevormd. (Buitenl. en Tel.. le Blad). In Frankrijk geen links kartel. (Buitenl., le Blad). Sir Simon over de economische wereld conferentie. (Buitenl.. le Blad). Motie van vertrouwen voor het Belgische kabinet-Renkin. (Buitenl., le Blad). Voorloopig geen mijnconflict in Enge land. (Buitenl., le Blad). BELGIE. Motie van vertrouwen voor Renkin. De Kamer heeft met 101 tegen 73 stem men, bij drie onthoudingen, haar ver trouwen uitgesproken in de regeering. De socialisten en de Vlaamsche nationalisten stemden tegen de motie. DUITSCHLAND. De Pruisische Landdag. Onder uitgebreide maatregelen ter ver zekering van de orde is gisteren de Prui sische Landdag weer bijeengekomen. Voor al bij de communisten waren nog velen met pleisters op het hoofd. Van commu nistische zijde werden de voorzorgsmaat regelen van voorzitter Keul scherp gelaakt. Vermoedelijk zal eerst na de verkiezingen in Hessen, dus na 21 dezer, worden over gegaan tot de keuze van een premier. De Centrumfractie heeft een motie in gediend, waarbij de president van den Landdag zal worden verzocht de bij de vechtpartij, welke op 25 Mei in den Lanc- dag plaats had. ontstane materleele schade vast te stellen en de kosten om te slaan over de betrokken nationaal-soclaL listische en communistische afgevaardig den. FRANKRIJK. Het kabinet Herriot. Het Congres van de socialistische partij is gesloten, nadat de volgende resolutie werd aangenomen: Het Congres neemt kennis van het antwoord, dat Herriot op zijn voorstel heeft gegeven en van de re solutie, die is aangenomen door het be stuur van de radicalen. Het Congres stelt vast, dat de besprekingen zijn geëindigd. Dit beteekent een afwijzing van deelne ming aan de regeering. De socialistische partij heeft echter aan de mogelijkheid tot steun aan een socialistisch-radieale regee ring opengelaten. Een links-cartel komt er dus niet Her riot zal nu waarschijnlijk zich tot de mid denpartijen moeten richten om steun. ENGELAND. De moeilijkheden in de mijnindustrie. Het congres van gedelegeerden der mijn werkersfederatie heeft na een stormachtig debat besloten verdere onderhandelingen met de regeering te voeren om door het indienen van amendementen in de nu in behandeling zijnde wet nog zooveel moge lijk aan de wenschen der mijnwerkers tegemoet te komen. De vergadering was aanvankelijk voor directe actie en zelfs staking, maar nadat het bestuur verslag had gedaan van een onderhoud met de ministers Runciman en Foot, kwamen de gematigde elementen meer naar voren. Ten slotte is met kleine meerderheid een motie aangenomen (278.000—219.000 st,), waarin de regeering verzocht wordt voor en regeling van de loonen te zorgen als de 12 maanden voorbij zullen zijn in welke de eigenaars beloofd hebben het loon op peil te zullen houden. Voorts spreekt de motie den wensch der vergadering uit naar spoedige internatio nale ratificatie van de Conventie va:-\ Ge- nève en zoo mogelijk naar een internatio nale regeling met de steenkool voortbren gende landen inzake productie en bemark- ting.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1