De Ontwapeningsconferentie FLY-TOX LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 2 Juni 193^ PARLEMENTAIR OVERZICHT KERK- EN SCH00LNIEUWS. Schoonheidsontwaken. INGEZONDEN. FAILLISSEMENTEN. RADIOPROGRAMMA. TWEEDE KAMER. STRAFBAARSTELLING VAN SMALENDE GODSLASTERING. Bij den aanvang der vergadering had de stemming plaats over het wetsontwerp tot strafbaarstelling van „smalende Gods lastering." En: het werd met 49 tegen 44 stemmen aan genomen. Tegen stemde de geheele lin kerzijde, en van rechts de heeren Slote- maker de Bruine, mej. Kats (beiden chrls- teHjk-hlstorisch). en de staatkundig-ge reformeerden Kersten, Van Dis en Zandt. Afwezig waren de sociaal-democraten Vliegen, Schapen en Van den Tempel, de plattelander Braat, de anti-revolutionair Heemskerk en de katholiek Vos terwijl er één vacature is. Vóór de stemming hadden de heeren Zandt namens de staatkundig gerefor meerden en Floris Vos zich tegen en de heer Peereboom zich voor het ontwerp verklaard, laatstgenoemde omdat hij wil de toonen de goede bedoeling van den Minister te waardeeren. HET CLEARING -ONTWERP, De Kamer heeft vervolgens behandeld het z.g. clearing-ontwerp. de regeling in zake het vereffenen van vorderingen, ont staan in verband met ln- en uitvoer, met andere mogendheden. Dit ontwerp is be doeld als een steun voor den Nederland- schen export, maar de technische bijzon derheden er van gaan ultteraard langs de belangstelling van het groote publiek heen. De heer Van der Wacrden heeft in het licht gesteld, dat met dit ontwerp de Re geering een belangrijke bevoegdheid in handen krijgt, en mede hierom bepleitte hü de instelling van een vaste commissie uit de Kamer voor crisis-aangelegenheden, die geregeld met den Minister overleg zou moeten plegen. Verschillende andere spre kers hebben het ontwerp toegejuicht, voor al na de wijzigingen die de Minister er in had aangebracht, zooals de heeren Fles- kens, Weitkamp, Blerema. Toch heeft met name ook de heer Oud gewaarschuwd, dat de Kamer voorzichtig dient te zijn, omdat de bevoegdheid, welke de Regeering vraagt vooral ligt op het terrein der actieve han delspolitiek: daarom voelde hij wel wat voor de instelling van een commissie. Ook de heer Kortenhorst, die, als voorstander van een meer actieve economische politiek het ontwerp toejuichte, was in beginsel voor zulk een commissie, en bepleitte voorts het denkbeeld, om het Verdrag van Oslo tot andere landen uit te breiden, met name tot Engeland en Zwitserland. Dr. Colijn heeft als zijn meening te ken nen gegeven, dat het in de bestaande om standigheden noodzakelijk is, aan de Re geering belangrijke bevoegdheden te ver schaffen. maar ook hij zou er wel wat voor gevoelen, het contact met de Kamer te doen onderhouden door een speciale com missie. Het was deze afgevaardigde, die informeerde of de Nederlandsche gedele geerden te Berlijn werkelijk zulke hooge eischen hebben gesteld, als in de Duitsche pers wordt beweerd. Maar: des heeren Colijns partijgenoot Beumer verklaarde voor de instelling van een spe ciale commissie weinig te gevoelen, gezien ook de ervaring met een soortgelijke com missie voor Buitenlandsche Zaken opge daan. Zelfs de Kamer merkt van den ar beid dezer commissie niets. Natuurlijk was de heer Wijnkoop tegen het ontwerp. Het bevat meent hij dictatoriale bevoegdheden en we beginnen er den economischen oorlog mede. Maar behalve door hem werd het wetje door niemand bestreden en de Minister heeft dan ook heden geen moeilijke taak met zijn antwoord. INTERPELLATIE. De heer Wijnkoop heeft een interpellatie aangevraagd over de loonen van het spoorwegpersoneel. EERSTE KAMER. INDISCHE BEGROOTING. 1 Juni 1932 en de Eerste Kamer zet zich aan de behandeling der Indische Begroo ting voor het jaar1932. Waarlijk: reeds dit feit alleen is een reden, om er maar zoo weinig mogelijk van te zeggen. De heer Fock. gezaghebbend als weini gen, heeft uiteengezet dat dc toestand op het oogenblik alweer een stuk ongunstiger is. dan hij zich in de begrooting liet aan zien. Hij meende dat de Regeering veel te laat is geweest met haar bezuinigings maatregelen. en zette de noodzaak van verdere bezuinigingen uiteen. Hij wees cr overigens opnieuw op. hoeveel ons bewind reeds ten bate van de inlandsche bevol king heeft gedaan. Doch de heer Danz sprak optimistischer en meende dat de fi- nancieele toestand niet van dien aard is, om maatregelen van cultureeren en so cialen aard achterwege te laten. In het bijzonder vroeg hij om krachtige maat regelen op onderwijs-gebied en ter bestrij ding der werkloosheid. Maar meer in de lijn van mr. Fock was de heer de Savor- nin Lohman. die aan de hand van allerlei cijfers in het licht stelde, dat de finan- cieele toestand van Indië zeer ongunstig is, dat de loopende begrooting ondanks alle genomen maatregelen nog een tekort aan wijst van biina 125 millioen, en dat daar om verdere bezuinigingsmaatregelen nood zakelijk zijn. Met allerlei eischen dient men thans geduld te hebben. oorts spraken nog de heeren Moltma- ker. die ook ernstig waarschuwde tegen te vergaande bezuiniging: Ter Haar. die daar entegen op meer bezuiniging aandrong (maar op Defensie is al genoeg bespaard! en Kranenburg, die het verleenen van gra tie aan ir. Soekarno verdedigde: dit was een daad van een gezag, dat zich sterk en rechtvaardig voelt. Minister de Graaff, die nog slechts een begin maakte met zijn rede. heeft als zijn meening te kennen gegeven dat de inlan der niet ln zulke ongunstige levensom standigheden verkeert, als de socialistische sprekers het wilden doen voorkomen. Heden voortzetting. HAGENAAR. O Amerikaansch ongeduld en Amerikaansche ontstemming Het rapport der Vlootcommissie over de aanvalswapenen GENEVE, 30 Mei 1932. Ook in de afgeloopen week moesten natuurlijk de politieke besprekingen in de Algemeene Commissie nog achterwege blij ven. Zoolang er geen andere Fransche regeering bestaat dan de regeer)ng-Tardieu, die den President der Republiek haar ont slag reeds heeft aangeboden en die stellig de volgende week niet meer aan het be wind zal zijn, kunnen hier geen poiitieke onderhandelingen worden gevoerd. Alleen de Amerikanen schijnen dit nog niet in te zien. Zij hebben de vorige weck weder getracht mot de Fransche delegatie onder handelingen over de vermindering der legersterkten aan te knoopen, met het cenige gevolg natuurlijk, dat de Fransche delegatie den Amerikanen beleefd in her innering heeft gebracht, dat er op éiit oogenblik geenerlei regeering te Parijs is, aie over een zoo belangrijke aangelegen heid haar meening zou kunnen uiten! Ontstemd en ongeduldig hebben dc Amerikanen zich daarna tot den president der Ontwajieningsconferentie Henderson gewend met de mededeeling, dat zij stellig erop rekenen, dat dc Ontwapeningsconfe rentie van Lausanne zal worden voortgezet in strijd met de in de vorige week hier hardnekkig loopende geruchten, dat dc Ontwapeningsconferentie midden Juni tot October zou worden stopgezet, omdat de nieuwe Fransche regecring bezwaarlijk twee zoo belangrijke conferenties gelijk tijdig zou kunnen niedemaken en daarna lie zomervacantie en de Volkenbondsverga- nering zouden volgen. Henderson, die na tuurlijk ook den langzamen voortgang be treurt, ook al ziet hij beter dan Gibson de onvermijdelijkheid daarvan op grond van de Fransche en Duitsche verkiezingen in, kon Gibson niet veel meer verklaren aan dat het ook zijn liefste wcnsch was, oat de Ontwapeningsconferentie na de vorming der nieuwe Fransche regeering eindelijk eens flink aan den arbeid zou gaan en blijven voortwerken, totdat althans omtrent de hoofdpunten overeenstemming verkregen zou zijn. Hij moest echter eraan toevoegen, dat de eindbeslissingen over de procedure tor conferentie niet van hem, Henderson, afhangen, doch van het bureau oer conferentie en van de Algemeene Com missie, die natuurlijk slechts weder zullen kunnen bijeenkomen, wanneer Harriot hier zal zijn aangekomen en de andere ministers van buitenlandsche zaken daardoor met eenig nut hun liezoek aan Genóve weder zullen kunnen herhalen Dat dezen zich dan wel naar don Amerikaanschen wensch zullen schikken, nadat Gibson aan Hender son het dreigement heeft geuit, dat een onderbreking der conferentie in Juni wel eens tot gevolg zou kunnen hebben, dat de Amerikanen niet meer naar Genève zouden terugkomen, is waarschijnlijk. Men vermoedt daarom in Volkenbondskringen, dat de Ontwapeningsconferentie tot begin Augustus zal voortduren en dat het zelfs niet uitgesloten is, dat ook de maand Sep tember, die uitsluitend voor dc Volken- bondsvergadering pleegt bestemd te zijn, dit jaar voor de Ontwapeningsconferentie beschikbaar zou komen. Da' de Amerikanen thans plotseling zoo veel haast wilden maken met de bespre kingen over de verschillende Iegersterkten, houat hiermede verband, dat zij hebben ingezien dat hun op 11 April zoo sen sationeel begonnen offensief tegen de offensieve wapenen een wending dreigt aan te nemen, die geheel met hun bedoelingen en wenschen in strijd is. De Amerikanen), aie voortdurend nog voortgaan ons hier te verbazen over de naievlteit en tevens hef naakte egoisme van hun ontwapenlngs- politiek, schijnen niet tc hebben ingezien, dat hun voorstel tot afschaffing van de gevaarlijkste aanvalswapenen der land macht natuurlijk onmiddellijk zou worden beantwoord met den aandrang, dat dan ook de gevaarlijkste aanvalswapenen der zeemacht zouden moeten verdwijnen, en aat zii bij hun pleiten voor het behoud oer slagschepen en der moederschepen- voor-vllegtuigen nog meer geïsoleerd zou den zijn dan do Franschen bij hun verzet tegen het afschaffen van zwaar geschut en van tanks! Nu het rapport der Vloot commissie duidelijk heeft doen blijken, hoe do overgroote meerderheid der confe rentie de afschaffing der slagschepen en moederschcpcn-voor-vliegtuigen wenscht, schijnt do belangstelling der Amerikanen voor het vraagstuk der kwalitatieve ont wapening erg bekoeld te zijn en willen zij het maar liever met de vermindering der legersterkte der verschillende staten probceren, wat voor hen een minder ge vaarlijk onderwerp schijnt te zijn! Dit rapport der Vlootcommissie, die de eerste ter technische commissies is, die met haar antwoord aan de Algemeene Com missie over het aanvalskarakter der ver schillende wapenen is gereedgekomen, is juist doordat de eenstemmigheid niet is Kunnen verkregen worden, welsprekend. Met betrekking tot de slagschepen, de moederschepen-voor-viiegtuigen en de onderzeebooten bestaat het grootste mee- ningsverscliil tusschen de twee grootste zeemogendheden Engeland en Amerika en vrijwel de geheele verdere conferentie' Ten aanzien van slagschepen bv. slaan tegenover 3 delegaties (Amerika, Engeland en Japan) die betoogden, dat slagschepen voor hen do „ruggegraad van hun vcr- ncdigingsstelsel" uitmaken, niet minder dan 17 mogendheden (Argentinië, Bulgarije, Denemarken, Duitschland. Finland, Frank rijk, Griekenland. Italië Nederland, Noor wegen, Polen. Roemenië Sovcjt-Rusland, Spanje, Turkije Zuid-Slavie en Zweden) aie volhouden, dat slagschepen weliswaar tot de nationale verdediging kunnen bij dragen, doch dat zij tevens, vooral wanneer zii een bepaalden tonneninhoud overschrij den. bijzonder gevaarlijk voor de kustver dediging van eèn ander land zijn en ook do burgerbevolking met groote schade cn leed bedreigen. Helaas konden deze 17 delegaties, om hun veroordeeling der slag schepen nog indrukwekkender tc maken, niet ook tot eenstemmigheid komen over het cijfer van den tonneninhoud, dat slag schepen binnen de kategorie der bijzonder gevaarlijke aanvalswapenen doet vallen. Terwijl de meeste delegatios alle slag schepen boven 10.000 ton hiertoe rekenen, meende de Fransche delegatie, natuurlijk weaer bovenal met de Fransche vloot rekening houdend, dat het aanvalskarakter der slagschepen eerst begini, waar zij ..grooter zijn dan noodzakelijk is voor ver dediging tegen moderne aanvalsmethodcn". Omtrent de inoederschepen-voor-vlieg- fuigen staat Amerika geheel alléén in de opvatting, dat deze slechts als verdedi gingswapenen te beschouwen zijn; Argen tinië, Engeland en Frankrijk erkennen, dat moederschepcn-voor-vliegtuigen aanvals wapenen zijn, wanneer zij bombardements vliegtuigen aan boord hebben: 15 delegaties (Denemarken, Duitschland, Finland .Grie kenland, Italië Japan Nederland. Door wegen, Polen. Roemenie Sovjet-Rusland, Spanje. Turkije, Zuid-Slavie en Zweden) achten moederschepcn-voor-vliegtuigen bij zonder offensief, zelfs wanneer zij slechts verkenningsvliegtuigen aan boord zouden hebben, omdat ook deze gemakkelijk voor bommenwerpen kunnen gebruikt worden. Met betrekking tot de duikbooten zijn de rollen over het algemeen omgekeerd. Die staten, die slagschepen en moeder schepen-voor-vliegtuigen ais verdedigings wapenen beschouwen, achten de duikboo ten gevaarlijke aanvalswapenen, omdat zij immers grootendeels bestemd zijn. om die „verdedigingswapenen" aan te vallen! Om gekeerd achten die staten, die slagschepen en moederschepen-voor-vliegtuigen als aan valswapenen beschouwen, de duikbooten cefensief, omdat deze het land tegen de bovengenoemde „aanvalswapenen" verdedi gen! Met ziet weder: het hangt er slechts van af, hoe men de zaak bekijkt! Alleen Duitschland cn Sovjet-Rusland weigeren de duikbooten voor verdedigingswapenen te verklaren, ook al kunnen zij tegenover slag schepen de rol van verdedigers vervullen- Voor Duitschland en Sovjet-Rusland zjjn rie duikbooten mét de slagschepen en de moeaerschepen-voor-vliegtuigen offensief. Trouwens, ook onder die groote meerder heid van delegaties, die slagschepen als offensieve en daarom duikbooten als aefensievc wapenen beschouwen, is er nog een meerderheid, die erkent, dat althans groote duikbooten, b.v. die welke 600 of 1000 ton te boven gaan, tot de aanvals wapenen behooren. De delegaties, die dit middenstandpunt innemen, waaruit mis schien een compromis zou kunnen voort vloeien, zijn die van Denemarken, Grieken land, Nederland, Noorwegen. Portugal, Spanje, Turkije. Zuid-SInvie cn Zweder.. Wat zal nu over een paar weken de Algemeene Commissie bij de behandeling van dit rapport der Vlootcommissie be sluiten? De vraag is ook hierom interes sant, omdat zij ons kan doen zien, in hoeverre dc openbare mcening cenigen invloed op dc beslissingen der Ontwape ningsconferentie kan uitoefenen. Nog kort geleden zijn weder drie der belangrijkste internationale organisaties bijeengeweest, die ook omtrent deze kwestie der aan valswapenen stelling hebben genomen. De Internationale Unie van Volkenbondsver- cenigingen, de Socialistische Arbeiders Internationalen cn dc Internationale Vrou wenliga voor Vrede en Vrijheid hebben zich "alle radikaal op het standpunt van Duitschland en Sovjet-Rusland gesteld, dat slagschepen hoven 10.000 ton, moeder- schepen-voor-vllegtuigen en du kbooten allo als aanvalswapenen te beschouwen zijn. Zal het dezen vertegenwoordigers der openbare meening echter gelukken, al ware liet slechts in één enkel land, de regeering voor dit standpunt der „openbare meening" te winnen en haar te bewegen haar marine deskundigen te verloochenen? NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Nieuwe Schans, cand. J. B. Hazeloop te Groningen: te Hoornaar, H. van Eist te IJzendoorn; tc Ridderkerk, W. L. Mulder te Voorthuizen. GEREF. GEM. Beroepen: Te Grand Raplds (Noord- Amerika)J. Vreuedenhil tc Bruinisse. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Beroepen: Te Aardenburg, A. B. R. Mul der te Middelburg. CONFESSIONEELE VEREENIGING. In de gisteren te Utrecht gehouden nl- gemeene vergadering der Confessioneele Vereeniging zijn als leden van het. hoofd bestuur- gekozen ds. Poot te Amsterdam, ds. Slagter en ds. Van Leeuwen, beiden fn Den Haag, en ds. Groot Enzerink te Leiden. RECLAME. Zooals de milde stralen der voorjaarszon een bloesem van schoonheid aan boom en struik tooveren. wekt het dagelijksch ge bruik van ,,Zij"-Crème een nieuwe lente in Uw huid. In prijzen van 203045 en 75 cent. 760 Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven EEN WOORD VAN VERWEER OP DE GESTIES VAN DE VEREENIGING VAN NEDERL. SCHELPKALKFABRIEKEN. Het kan als algemeen bekend worden verondersteld, dat de Vereen, v. Ned. Schelpkalkfabrikanten te Leiden aan alle Kamers van Koophandel in Nederland 2 verzoeken heeft gericht, a.w.: a. om de N.V. Schelpkalk te steunen in haar actie bij de Nederlandsche Spoor wegen, om dezelfde vrachtreductie toe te staan voor het vervoer van schelpkalk als geldt voor het vervoer van buitenland sche kalk. b. om aandacht te schenken aan haar verzoek aan de Commissie van Advies inzake de crisls-invoerwet, om den invoer van drooggebluschte of poederkalk te contingenteeren. De verslagen nu van de in verschillende bladen voorkomende vergaderinrgen van de Kamers van Koophandel te Zwolle en Leiden geven ondergeteekende aanleiding de aandacht te vestigen op de bijna vol komen onjuiste voorlichting van dc Kamers van Koophandel door meerge noemde N.V. Schelpkalk te Leiden. Ter toelichting het navolgende: a. het is steeds, althans voorzooverre het ondergetkcende de laatste 25 jaar heugt, de gewoonte van de Ned. Spoor wegen geweest, om vrachtreducties te ver leenen op overeengekomen hoeveelheden vervoer, indien dit vervoer anders per water werd of zou worden vervoerd, 'n Zuiver commerciëele daad dus van de Ned. Spoorwegen en ook de N.V. Schelp kalk kan ongetwijfeld soortgelijke vracht reducties op het vervoer harer producten verkrijgen, indien zij de anders per water te vervoeren goederen aan de Ned. Spoor wegen ten vervoer aanbiedt. Er is dus geen sprake van. dat de Ned. Spoorwegen hiér eenige blaam treft en indien de N.V. Schelpkalk tot dusverre nog niet een der gelijke overeenkomst met de Spoorwegen had, dan kan dit slechts een eigener min dere activiteit geweten worden. b. de N.V. Schelpkalk wijst op de groote toename van den invoer van poederkalk vanaf 1924 tot 1931. Er zij allereerst opge wezen, dat de invoer van poederkalk uit Duitschland cn op dat land doelt de N.V. Schelpkalk in het bijzonder voor zooverre deze poederkalk als 'n concur rent van schelpkalk wordt voorgewend, eerst in Januari 1930 is begonnen. Het be treft hier een volkomen nieuwe poeder- kalk-industrie, die in Duitschland zelf nog niets leverde, uitsluitend voor den export naar Holland is gebouwd en welke industrie beoogt, de voorheen geëxporteerde Kluit- kalk ln een anderen meer met de eischen des tijds strookenden vorm te leveren. Waar d€Ze poederkalk dus dient ter ver vanging van de andere uit het buitenland ingevoerde kluitkalk, ls het ongemotiveerd deze kalksoort als 'n concurrent van Schelpkalk te gaan beschouwen en onver dedigbaar, dat de N.V. Schelpkalk hier iets opeiseht, wat zij nimmer heeft be zeten. Bovendien heeft de N.V. Schelpkalk in hare geschriften meermalen verklaard, dat deze poederkallj kwalitatief niet met schelpkalk te vergelijken is. zoodat het wel bevreemdend is, dat de N.V. Schelpkalk deze vergelijking thans wèl bezigt. Daar komt bij, dat de bedoelde Duitsche poederkalk tot dezelfde prijzen wordt verkocht als schelpkalk, zulks op grond van een Overeenkomst, die de N.V. Schelp kalk vorig jaar van de betrokken Duitsche industrie heeft weten af te dwingen. Er kan dus hier allerminst van concurrentie gesproken worden, tenzij dan dat de Nederlandsche consument aan de betref fende Duitsche poederkalk kwalitatief gróótere waarde toekent dan aan de Nederlandsche schelpkalk. Verder attendeert de N.V. Schelpkalk erop dat de omzet der Nederlandsche Schelp kalkindustrie over dc eerste 3 maanden van 1932 is teruggeloopen met ca. 12 ten opzichte van hetzelfde tijdvak over 1931. doch zij verzuimt rustig erbij te vermel den, dat de invoer van buitenlandsche kalk over dezelfde tijdvakken 'n teruggang toont van ca. 14 °/o. Dan wordt er van de zijde van de N.V. Schelpkalk op gewezen, dat proefonder vindelijk is uitgemaakt, dat de Hollandsche schelpkalk evengoed voor landbouwdoel einden gebruikt kan worden ais de Duitsche poederkalk en haalt daarbij het oordeel van prof. Visser, doch deze Profes sor, die op het terrein van bouwmate- rialenonderzoek een gezaghebbenden naam heeft, zal wel de laatste zijn om adviezen te geven op het gebied van be mestingsleer en de bewering van de N.V. Schelpkalk is dan ook volkomen in strijd met de zeker wel tot oordeelen bevoegde opvattingen van de Rijkslandbouwcon- sulenten. In de N.R.Crt. van Juni 1930 komt een Verslag voor van de Kali-Proef velden in den Bommelerwaard en in dat verslag wordt ondermeer gezegd, dat schelpkaikblocm (dus de allerbeste soort schelpkalk die de Nederlandsche schelp kalkindustrie fabriceert) niet voldoende effectief was en deze vorm van kalk groote r.eiging tot kluitvorming had waardoor slechts "n klein gedeelte der kalk tot op lossing zou kunnen komen, terwijl in het uittreksel uit het in 1930 verschenen ver schenen verslag van den Rijkslandbouw- consulent Ir. C. J. Cleveringa te Zutphen van schelpkalkbloem wordt gezegd, dat de oplosbaarheid en het effect van schelp kalkbloem beneden de hooggespannen verwachtingen zijn gebleven. Tenslotte is het een infame leugen, dat groote partijen Duitsche poederkalk als bemestingkalk over de grens worden ge bracht. de vrachtbrieven aan deze zijde der grens worden verwisseld en zoo verder als bouwkalk worden verzonden. Indien de leider van 'n onderneming 'n dergelijke misselijke bewijsgrond voor z'n argumen tatie meent te moeten aanvoeren om het schelpkalkbedrijf te redder, dan moet deze industrie wel zoo slecht gefundeerd zijn. dat met een verder voortbestaan bijna niemand meer gediend kan zijn. Ingewijden weten, dat het chronisch lijden van de Nederlandsche Schelpkalk industrie reeds van jaren her dateert en gansch andere oorzaken in zich draagt dan de huidige economische depressie en voorgewende concurrentie van buiten landsche poederkalk. Ik behoud mi) voor zoonoodig ook hierover binnenkort mijne meening te publiceeren. JOHN. DE KRUYF, Almelo, 26 Mei 1932, RECLAME. Doodt vliegen, muggen mït Gegarandeerd afdoende. Let op de blauwe verpakking. 359 Uitgesproken: N. A. van der Schouw, grossier in aard appelen en groenten, Haariemmerm»." Rijk. Akerdijk 90. Rc. mr. M. A vanTr' van Alkemade. Cur. mr. F. A. David.™ Haarlem. Opgeheven, wegens gebrek aan acüct' P. A. Opdam. Lisse. VOOR VRIJDAG 3 JUNI. Hilversum, 296 M. 6.45—12 00' VAR» 12.00—4.00: AVRO. - 4 00-8.00' VARA 8.00—11.00: VPRO. 1100-12m' VARA. 6.45—7.00 en 7.30-7.45: <jm nastiekles 8.00: Gramofoonpl. 9V VARA.-septet 0.1. v. Is. Eyl ïo.oo- Morj genwijding VPRO. 10.15: Voordracht door K. Bakker 10.30: Vervolg Septet- concert 11.00: Voordracht 1115- 12.00: Septetconcert 12.00: AVRO-klein orkest 0.1. v. N. Treep en Gramofoonpl 2.00: Voor de scholen. H. Hollander: Zo mersport v. d. jeugd 230: AVRO- Kamer-orkest o. 1. v. G. Hemmes en Gra- mofoonplaten 4.00: Piano-recital doo- Joh. Jong 4.30: Voor de kinderen - 5.00: VARA.-orkest 0. l.v. H. de Groot en Gramofoonpl. 6.40: Orgelspel door Joh, Jong 7.00: Gramofoonpl. 7.15: Ver volg orkestconcert 8.00: Mr. T. G. de Jongh: Kinderwetten en kinderrecht spraak 8.30: Piano-recital Jaap Calien- bach. O.a. 3 sonates van Scarlatti 9.00: Causerie door Ds. F. J. de Holl 9.30: Vervolg Piano-recital. O.a. Werken via Chopin en Liszt 10.00: Vrijz, Godjd, Persbureau 10.05: Vaz Dias 10.13: Declamatie door Albert van Dalsum - 10.45: „ramofoonpl. 11.00—12.00: Gra- mofoonplaten (VARA.) Huizen, 1875 M. Algemeen Progian- ma, verzorgd door den KRO. 8.009.15 en 10.00: Gramofoonpl. 11.30: Voorne ken en ouden van dagen 12.15—lts: Kwintetconcert 2.00: Solistenconcert - 3.20: Gramofoonpl. 4.00' Vervolg so' tenconcert 5.00: Causerie 5.15: O kestconcert 6.40: Lezing 7.10: dlto- 8.00—11.00: Orkestconcert m.m v. victó- solist, c.a. 9.15: Vaz Dias )01200: Gramofoonpl. Daventry, 1554 M. 10.35: Morgen wijding 10.50: Tijdsein, Berichten- 11.05: Lezing 12.20: Emanuel Starkey en zijn orkest. 1.05: Orgelconcert G. R Trevor 1.50: Gramofoonpl. 2.45: Voor scholen 3.50: Concert v. d. scholen. BBC.-orkest o.l.v. V. Hely—Hutchinson m. m.v. M. Hamlin (sopraan) 435; Studio-orkest o. 1. v. G. Dalnes 5.35: Kinderuur 6.20: Berichten 6.50: Anne Thursfield zingt Schumann-liederen - 7.10; 7.30 en 7.50: Lezingen 8.20: „The pride of the regiment" of „Cashiered for His Country", spel met muziek van W, Leigh. Solisten, koor en orkest o.l.v. L. Woodgate 9.20: Berichten en lezing - 9.55: Elsa Karen (pianol vertolkt Debussy 10.15: Derde acte van Wagner's „Göt- terdammerung" (Vanuit de Royal Opera' o. 1. v. Sir Thomas Beecham 11.401230 Savoy Hotel Orpheans Parijs „Radio-Paris", 1725 M. - 8.05 en 12.50: Gramofoonpl. 8.20: Concert 0 v. Henri Defosse. O.a. Ouv. Coriolanus, Beethoven en uit „Die Meistersinger Wagner. Kalundborg, 1153 M. 1 05—2.20: Con cert uit Rest. „Wivex" 3.205.20: Con cert o.l.v. L. Gröndahl 8.30: Finsche muziek 0. ,v. Gröndahl. O.a. Valse triste, Sibelius 9.00: „Heikklog Lakkala", hoor spel van O. Schrayh 9.30: Kamermuziek (piano, viool, cello) 10.20—120: Feest- uitzending van de Kopenhaagsche Roei club. Langenberg, 473 M. 7.25—8.20: Or kestconcert 12.20: Concert uit Frank furt 1.20: Concert o.l.v, Wolf 250: Gramofoonpl. 5.206.35: Concert o.l.v. Wolf 8.20: Werag-orkest o.l.v. Kuhn. O.a. Carmen-ballet, Bizet, en fragm. ■PJ' Zigeunerbaron", Strauss 10.401-20. Avondconcert. Rome, 441 M. 8.10: Gramofoonpl. - 9.05: Gevarieerd concert m.m.v. orkest, tenor en sopraan. O.a. Aufforderung z® Tanz, Weber. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 122jk Trioconcert (viool, cello, pianol l-1 Gramofoonpl. 5.20: Wagnerconcert o.u v. Meulemans. O.a. Rienzi-Ouverture - 6.20 en 6.50: Gramofoonpl. 8.20: Grz- mofoonplaten 9.20: Concert o.l.v. Fr. André. O.a. Espana-wals, WaIJfeufel e Hong. Rhapsodie, Liszt 10.. Verroif concert 338 M.: 12.20: Gramofoonpl. - 5.20: Concert o.l.v. Fr. André ""j Gramofoonpl. 8.20: Concert 0.1. v. Neu" lemans. O.a. Werken van Deboeck en cel Poot 10.30: Gramofoonpl. Zcesen, 1635 M. 8.20: Populaire ®jj ziek uit Zwaben door koor en BoerenkaPj' o.l.v. Emil Kahn 8.50: „Taglicb om- vroolijk uurtje m.m.v. solisten en?,r„. 9.55: Stuttgartsch' Phllharmoniscn 10 kest o.l.v. E. Kahn 10.40: Berichten*', hierna werken vanStrausz deer 0Ti o. 1. v. A. Kurtz. Tfï-I'

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 10