WOENSDAG 1 JUNI 1932 No. 22145 Itnoiiinier bestaat uit DRIE Bladen eerste blad. STADSNIEUWS. 40-JARIG JUBILEUM. andstormcorps „Motordienst" naar de Harskamp. Het voornaamste nieuws van heden. ASFALT-WEGEN Economische wegen LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: i ets. Pfr r€geI voor advertentiën uit Leiden en plaatsen Agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle ,ïf!t advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën Ljuend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. teen maximum aantal woorden van 30. ,<so volgens postrecht. Voor eventueele opzending van fc-eïen 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT9 Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35; per week f. 0.18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. chr.-hist. jongerengroep. Rede van den heer De Reede. tsteravond hield de Chr.-Hist. Jonge- icep in gebouw „Prediker" een leden- —liering, die. den tijd van het jaar )n feerking genomen, zeer goed bezocht [voorzitter, de heer D. Hendriks, sprak 'lort openingswoord, waarin hij erop dat de Christelijke actie op alle In des levens snel vooruit gaat. Spr. op om in de zomermaanden de niet te laten verflauwen, maar moe- roort te gaan de beginselen uit te ADRES AAN DEN RAAD. behandeling van enkele huishouóe- vaten verkreeg het gemeenteraads- ce heer M. H. de Reede, gelegenheid bet houden van zijn tweede lezing fit Utopisten". r. releveerde in 'tkort zijn eerste j om verder aan te toonen, dat het ilisme een verschijnsel is, dat zich door ajden heeft voorgedaan; men zocht een gemeenschappelijk streven, zelfs de Grieken. Deze verschijnselen heb- rch geopenbaard tot in de middel- ra, toen de hervorming kwam en neer rekening ging houden met den henst. uitvoerige wijze behandelde spr. één eerste Utopisten, den Franschman 1 Simon, wiens leven en streven hij t uiteenzette en aantoonde hoe deze verwachtte van de Staatsmacht, tweede persoon besprak de heer De de figuur van Fourier, eveneens ivanschman, die tot het inzicht kwam ie handel verderfelijk voor de maat- ïlj was, omdat deze inging tegen de voor de samenbinding. derde en laatste persoon bepaalde Ie aanwezigen bij den Engelschman it Owen, een persoon, die zich reeds mgdigen leeftijd een plaats zag lnge- 1 in de industrie. Naast het belang ie zaak stond bij hem het belang van arbeiders op den voorgrond. Hij te van zijn fabrieken modelinrich- i Door een groote fout is hij echter len; hij maakte nl. propaganda voor ieer algemeen Christendom, een iendom boven geloofsverdeeldheid, personen, die hem tot nog toe finan- gesteund hadden, onttrokken zich van steunverleening, waardoor hij zijn in in rook zag opgaan. nog even in 't kort de figuur van n besproken te hebben, waarbij spr. 'i zi. verkeerde matcrir.listisc opvat- ira hekelde, besloot spr. zijn rede met te zeggen eer. volgend maal de socia- "te verschijnselen te zullen behan- 5 deze lezing volgde een aangename eieking, waarna na een toelichting van voorzitter der Leidsche Chr. Jeugd- raie. den heer Smit, werd besloten tot tiding in deze Centrale. MEI-VERGADERING DER 3-OCTOBER-VEREENIGING. HiSCHE BELASTING OPHAALDIENST. ër.oemde dienstheeft in de afgeloopen ud f 18.758.60 aan den Rijksontvanger. Jvens f. 402,20 aan den Gemeente- jrager afgedragen, kt aantal aangeslotenen nam, in het bader door overname van den ge- '«Wijlten schoolgeld-ophaaldienst, toe en steeg tot 4853. LEIDSCHE SPAARBANK. de Leidsche Spaarbank is in de vorige bad (Mei 19321 ingelegd f. 367.202,60 en ibetaald f. 404.321,29; 79 nieuwe inleg- zijn ingeschreven en 117 boekjes wer- geheel uitbetaald. J® tegoed der 18 616 inleggers, inclusief deelnemers aan den Afhaaldienst, be- «S einde Mei f7.637.907,37. iVL P?sten is in deze maand door taaldienst f. 12.940.50 ontvangen. Inzake een afkeuring. Aan den Raad is het volgend adres ge zonden Geven met verschuldigden eerbied te kermen ondergeteekenden, respectievelijk voorzitter en secretaris van den Neder- landschen Bond van Personeel in Over heidsdienst, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 24 November 1924, in dezen optredende namens den in hun bond ge- organiseerden werkman F. J. Brocaar, in dienst Uwer Gemeente en domicilie hou dende: Stadhouderskade 68 te Amster dam Z.; dat genoemde werkman, die in vasten dienst is van de Reiniging, zich op last van het College van B. en W. moest on derwerpen aan een geneeskundig onder zoek. als bedoeld in artikel 74 der Pen- sioenwet-1922; dat de Pensioenraad naar aanleiding van dit onderzoek Brocaar voor de verdere waarneming van zijn betrekking onge schikt heeft verklaard; dat echter Brocaar tegen deze beschik king een bezwaarschrift heeft ingediend en daarbij heeft overgelegd een medische verklaring van dr. F P. Muller te Leiden, die als zijn oordeel uitsprak dat hij her stellende is van zijn ziekte en dat met eenige zekerheid mag worden aangeno men, dat hij volledig herstellen zal, al thans zoodanig, dat hij zijn werkzaam heden weer behoorlijk zal kunnen ver richten; dat echter het College van B. en W. bij besluit van 29 April 1932 Brocaar met ingang van I Mei 1932 eervol ontslag heeft verleend; dat zij zich naar aanleiding van dit besluit bij brief van 13 Mei hebben gewend tot B. en W. met verzoek het ontslag te willen opschorten totdat door den Pen sioenraad een beslissing op het door Brocaar ingediende bezwaarschrift is ge nomen; dat tot hun groot leedwezen B. en W. bij brief van 23 Mei hun hebben bericht, dat zij geen termen voor de gevraagde op schorting aanwezig achten; dat de Pensioenraad bij brief van 24 Mei aan Brocaar echter heeft medegedeeld, dat hij zich nader moet onderwerpen aan een geneeskundig onderzoek, in te stellen door dr. W. G. Silievis Smitt, zenuwarts te Utrecht, in wiens inrichting hij eenigen tijd voor observatie moet worden opge nomen; dat uit deze nadere beslissing van den Pensioenraad blijkt, dat bij dit College, I hoewel nog niet terugkomende op zijn eer- tijds genomen beslissing, twijfel is gere- i zen over de juistheid van de eerste be- I slissing; dat het College van B. en W. zijn besluit van 29 April heeft vastgesteld naar aanlei- ding van de beslissing van den Pen sioenraad, dat Brocaar voor de verdere waarneming van zijn betrekking onge- schikt is; dat zij van oordeel zijn, dat in het algemeen eerst tot ontslag wegens licha- 1 melijke of geestelijke ongeschiktheid mag worden overgegaan, wanneer de belang hebbende zich met de beslissing van den I Pensioenraad omtrent zijn afkeuring heeft I vereenigd; 1 dat in het geval-Brocaar echter nog geen enkele zekerheid is verkregen om trent diens afkeuring en dat het thans zeer wel mogelijk is, dat na het nadere geneeskundig onderzoek de Pensioenraad op zijn aanvankelijke besluit terugkomt; dat, indien de beslissing van B en W. van 29 April niet wordt teruggenomen, in dat geval Brocaar ontslagen blijft, terwijl i hij door eenige deskundige doktoren her- steld is verklaard; dat zij zich daarom tot Uwen Raad wenden met het dringend verzoek B. en W. te willen uitnoodigen het aan Brocaar gegeven ontslag te willen opschorten, totdat de Pensioenraad een nadere be slissing zal hebben genomen op het door hem ingediend bezwaarschrift. t Welk doende enz., (w.g.) F. VAN MEURS, voorzitter, (w.g.) M. REMEEUS, wnd. secretaris DE FEESTPLANNEN voor 1932. Foto Bleuzé. I *1Wa2ir«.ke n van he' Landstormcorps „Motordienst" is hedenmorgen voor eei i ^èimu-£e£enins naar de Harskamp vertrokken. Nabij de H. B. S. I JI™Jk, waar men nog stond te wachten op de Haagsche sectie, fotograaf bovenstaande foto. aan dan nam onze De Leidsche installateurs decreteeren „Alles electrisch". Gisteravond hield de 3-Octobervereeni- ging in hotel „Den Burcht" haar gebrui kelijke Mei-vergadering, waarin o.m. de plannen voor den aanstaanden herden kingsdag van Leiden's Ontzet zijn be sproken. De voorzitter, de heer W. van der Laan opende de matig bezochte vergadering met een woord van welkom en deelde ver volgens mede, dat de Leidsche Installa- teursvereeniging heeft voorgesteld, om de a.s. feestviering te doen samenvallen met het zilveren jubileum der Sted .Lichtfa brieken. Te dien einde gaf spr. het woord aan dr. Halbertsma, vertegenwoordiger der Philipsfabrieken te Eindhoven, die zeide, dat als onderwerp voor den hoofdschotel der feestviering is gedacht „Alles elec trisch". Als sub-onderwerpen noemde spr. de Leidsche flesch, temidden van geleerden uit de geheele wereld, de groote magneet uit het Kamerlingh Onnes-Laboratorium, het 25-jarig jubileum der Lichtfabrieken (Volt, Ampère en Ohm, gevolgd door Watt en half-Watt en 8 meter-opnemers in uniform). Daarachter volgt een praalwagen, voor stellende Leiden's Electriciteitsfabriek als voedingsbron van de buitengemeenten; dan een wagen, in beeld brengende de benoodigde hoeveelheden kabel, electrisch materiaal, zooals toestellen, snoeren, fit tingen, stekkers, stofzuigers, enz. Ais derde gedeelte van den stoet had spr. zich gedacht een voorstelling van het practisch nut der electriciteit in tegen stelling met vroeger. Eerst dus de zon als warmtebron met als contrast een moderne hoogtezon; daarna de maan als lichtbron tegenover de electrische straatlantaarn; dan de kaars als verlichtingsmiddel uit vroeger eeuwen en de tegenwoordige electrische lampen met tal van lampekappen, enz. Vervolgens de warmte: voorheen een houtvuur, "thans een electrische kachel; dan een braadspit en een electrisch for nuis; een ouderwetsche waschtobbe en een moderne waschmachine. Daarna komt het transport aan de beurt Handkarren worden gesteld tegen over electrische lorries; de oude stoom trein tegenover den electrischen trein en tenslotte een oude windmolen in tegen stelling met een moderne bemalingsin richting. De stoet zou kunnen worden be sloten met een groep electrische fietsen. Dit is, zeer voorloopig, het resultaat der gevoerde besprekingen tusschen bestuur, de directie der S. E. F., de Leidsche In- stallateursvereeniging en spr, De voorzitter dankte dr. Halbertsma voor zijn uiteenzetting en gaf vervolgens gelegenheid tot het stellen van vragen. De heer E. Loeb miste in den optocht een wagen, uitbeeldende de toepassing der electriciteit in de industrie en voorts een wagen, waarin de hooge tarieven van electrischen stroom voor de winkeliers tot uiting kwamen (gelach) De heer W M. van Appel hield vast aan het ten vorige jare geopperde plan om de historie van Leiden weer te geven. De voorzitter antwoordde dat om ver schillende redenen dit plan van dr. Hal bertsma de voorkeur verdient, ook met het oog op den te verwachten grooten steun der Instaliateursvereeniging. De vergadering hechtte door applaus haar goedkeuring aan dit voorloopige plan. De voorzitter deelde vervolgens mede. dat het bestuur zich aanvankelijk heeft afgevraagd of er in deze kommervolle tijdsomstandigheden wel reden is tot feestvieren Achtereenvolgens is gedacht aan afschaffing van het kermisterrein, doch dat ging uit financieele overwegin gen niet; toen is overwogen het plan voor een kinderoptocht, waarvoor de heer Jan de Quack bereids zijn medewerking toe zegde. Totdat de Instaliateursvereeniging de vorige week kwam met het idee „Alles electrisch", dat bij het bestuur algemeen instemming vond. Wanneer iedereen hier aan medewerking verleent, heeft dit plan groote kans van slagen. Nog gisteren kwam bij het bestuur een plan binnen om dit jaar een „Vredes feest" te organiseeren. doch dit bleek practisch moeilijk uitvoerbaar. Aan de orde was vervolgens punt 1 der agenda. De secretaris, de heer N. C. Spaargaren las de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd werden goedgekeurd. Tot leden der kascommissie werden be noemd de heeren N. C. F. van Ginkel, G. Molkenboer en H. W. Tieleman. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat de wenschelijkheid is gebleken om het aantal bestuursleden met twee uit te breiden, zulks met het oog op de zeer drukke werkzaamheden op den 3-October- dag. Als zoodanig werden gekozen de hee ren L. E. Nieuwenhuizen Segaar en G. Driessen. Laatstgenoemde, ter vergadering aan wezig, nam zijn benoeming aan. Het verdere programma van de feest viering werd geheel overeenkomstig dat an vorige jaren vastgesteld. De heer P. T. de Jong stelde voor om •venais in 1912 en 1922 een elfdorpen- tocht per fiets te organiseeren, waartoe onder applaus werd besloten. Dit heeft tengevolge, dat het kinderfeest komt te vervallen. Na de rondvraag, welke niets bijzonders opleverde, werd de vergadering gesloten. Van den heer G. Bergman. Heden herdacht de heer G. Bergman den dag dat hij voor 40 jaar in dienst trad bij de fa. Gebr. Kruyt alhier. De jubilaris werd met zijn familie ten huize van een zijner patroons ontvangen, en op zeer waardeerende wijze door de firmanten toegesproken, waarbij hem een enveloppe met inhoud benevens eenige ge schenken in natura werden aangeboden. Namens het personeel werd hem, bij monde van den oudsten bediende, een tafel als geschenk aangeboden. Den verderen dag bracht de jubilaris in den kring van zijn familie door. DE UITWASSEN VAN HET AFBETALINGSSTELSEL. Woeker en gevaren verbonden aan credietverleening. Op de vergadering van de „Sociale Ont- wikkelingsweek 1932" welke te Utrecht voor maatschappelijke werkers georgani seerd is door de „Nederlandsche Vereeni- ging 'voor Armenzorg en Weldadigheid", sprak gisteren onze stadgenoot de heer Th. J. van der Heijden, Leider van het Centraal Middenstandshuis over boven staand onderwerp. Spr. behandelde allereerst verschillende i spaarvormen, o.a. de ophaaldiensten van j de Nutsspaarbanken en de z.g n. volks- I spaarkassen, welke door particulieren ge- i ëxploiteerd worden met het doel den aan- koop van groote huishoudelijke stukken mogelijk te maken .Hij betoogde dat de Nutsspaarbanken uitstekend werk ver- I richten en merkte op, dat vele volksspaar kassen uiterst onsolide zijn. Inleider stond uitvoerig stil bij het Af betalingsstelsel, i Tegen het stelsel voor productieve doel einden had spreker weinig bezwaren. Hij betoogde dat het huurkoopsysteem voor consumptieve doeleinden meestal wordt aangegrepen om in het bezit te komen van luxe artikelen en besprak de juridi- sche constructie van de huurkoopovereen komst. Het terughalen van afbetalings goederen beteekent niet altijd winst; ge regeld zijn die goederen ernstig bescha digd en maakt de vooruitgaande tech- 1 niek den verkoop van het teruggehaalde praktisch onmogelijk. De huurkoopellende is niet zoo zeer het gevolg van 't systeem zelve, doch eerder moet de misère worden toegeschreven aan de wijze waarop het stelsel wordt toegepast. Het grootste ge vaar schuilt in het te veel op afbetaling koopen en de vaak meer dan onverant woordelijke leveringen aan absoluut on- j credietwaardigen. Spreker illustreerde dit met enkele tragische gevallen waarmede I hij als secretaris van het Bureau voor I Sociale Adviezen te Leiden had kennis ge maakt. Men kan echter ook niet al te veel 1 aan de zijde van de in het moeras terecht gekomen afbetalers staan Herhaaldelijk was uitgekomen dat menschen, die huur- koopgoederen verduisteren en armoede als verontschuldiging voor hun misdaad aanvoerden, in werkelijkheid het delict I alleen hadden gepleegd om hun snoep en wellusten te kunnen botvieren. Inleider besprak de wijze waarop de meeste termijnzaken hun artikelen aan den man brachten. Hij wraakte het pro visiestelsel. Verkoopt de man niet. dan krijgt hij ontslag. In normale tijden gaat men doorgaans slechts colporteeren, in dien elke andere betrekking is gesloten. Geen wonder dat men steeds steen en been klaagt over de praktijken van col porteurs, al zijn er, aldus spreker, onge twijfeld fatsoenlijke menschen onder, die hard werken om op een behoorlijke wijze aan den kost te komen. Het colportage-systeem leidt tot het opdringen van goederen waaraan geen directe behoefte bestaat en het aangaan van verplichtingen, welke op den duur te zwaar worden. De koopers zijn echter ook niet steeds van schuld vrij te pleiten. Vaak geVen zij den leveranciers opzette lijk verkeerde inlichtingen omtrent hun inkomsten en grenst hun wijze van op treden aan oplichting. Het afbetalingsstelsel zal en behoeft ook nimmer te verdwijnen; omdat het ook zijn voordeelen heeft, de schaduwzijden tre den tegenwoordig echter zéér sterk op den voorgrond. In Amerika werd er de koopkracht van de groote massa enorm door opgevoerd, met het gevolg een uit breiding en rationaliseering van de fa brieken. Toen de crisis uitbrak was het verminderde inkomen noodig om de af- BINNENLAND. „Alles electrisch" is het onderwerp voor den a.s. 3-October-optocht. (Stadsnieuws, lste Blad). De loonsverlaging voor het spoorweg personeel van 10 op 5 pet. teruggebracht. (Binnenland, 2e Blad). Dc begrafenis van mr. J. T. Linthorst Homan. (Binnenland, 2e Blad). Het drama te Putbroek. (3e en le Blad), Ons Parlementair Overzicht. (3e Blad), De plannen voor een nieuwe zwemin richting der vereeniging „Poelmeer" te Oegstgeest. (3e Blad). Opleving in den veehandel; stijging der prijzen. (Overzicht der veemarkten, 2e Blad). BUITENLAND. Hindenburg heeft von Papen opdracht gegeven in Duitschland een kabinet te vormen. (2e Blad, Buitenl. en Tel. le BI.) Een economische wereldconferentie zal worden bijeengeroepen. (Buitenl. le BI.) De besprekingen met de socialisten tot vorming van een Fransch kabinet* (Bui tenland, le Blad). Kabinetscrisis in Roemenie. (Buitenl., le Blad). Pangalos uit Griekenland verbannen. (Buitenl. le Blad). RECLAME. Het woord ASFALTWEG beteekent Een vijf-voudig, groot pleizier: Voor de veeren, banden, motor, Voor chauffeur en passagier. 698 betalingen te doen, terwijl het geld voor nieuwe inkoopen veelal bij den afbetaler ontbrak Hoe meer de druk van de crisis doordrong, hoe minder werd er verkocht. Dit gevoegd bij de zoo kunstmatig opge voerde productie was volgens Inleider een der oorzaken waarom juist ook In Ame rika de crisis van overproductie en onder- consumptie het eerst begon en van zoo'n langen duur is. Hierin ligt een ernstige waarschuwing opgesloten om niet schroomvallig te zijn, waar het geldt de uitwassen te bestrijden. Inleider wees op de Contractsvrijheid, welke in ons land in ruime mate bestaat. Een ieder kan tot op zekere hoogte doen en laten wat hij wil, mits hij niet zoover gaat, dat Themis hem gratis Rijk's logies bezorgt. De tempel van Mercurius ls helaas niet altijd vrij van duistere prak tijken. Wie wordt, als de gewiekste koop man of handelsreiziger zonder geweten komt tot hem, die moeite heeft zich op de onderste sport van de maatschappelijke ladder staande te houden, beschermd door de wet? Is het de zwakke partij? Neen, het is de gewetenlooze schurk, die misbruik maakt van het goed vertrouwen, de geringe denkkracht en het overwicht van zijn persoon. De mala-fide handelaar, die zijn volkje kent en zich met allerlei contracten wapent, waarvan de kooper niets begrijpt maakt in zekeren zin mis bruik van die mindere denkkracht. Ge lukkig heeft de wetgever reeds enkele malen ingegrepen. In verband hiermede haalde spreker aan de pandhuiswet en de geldschieterswet. Een wettelijke regeling is ook hier, zoowel in het belang van den bona-fide termijnhandelaar, als in het algemeen belang geboden. Prof. mr. de Vries sloot de goed be zochte vergadering met een kort woord van dank tot den spreker. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal-examen wis- en natuurkunde met hoofdvak Phar- macie, de dames W. A. A. Ditmarsch (Den Haag) en E. Reuhl (Den Haag)idem met hoofdvak Natuurkunde de heeren T Ju- riaanse (Scheveningen)) en G. T. Philippl (Scheveningen); idem met hoofdvak Scheikunde de heer J. Drop (Den Haag). Aanvuilings doctoraal-examen wis- en natuurkunde de heer dr. E. W. Steenber gen (Den Haag; voor het propaedeutisch examen godgeleerdheid de heeren P. A. H. de Boer (Woubrugge) (cum laude) en G. W. B. A. Thoden van Velzen (Oegstgeest).

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1