flfc Jaargang MAANDAG 30 MEI 1932 No. 22143 t nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. HET DUITSCHE KABINET AFGETREDEN. Het voornaamste nieuws van heden. leidsch dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES «j per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen i,5i a°entschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle fndere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën JStend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. !!j een maximum aantal woorden van 30. incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTfl Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week f.0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. lotting scheepvaartsverkeer IDE RIJN NABIJ SCHRIJVERSBRUG. Burgemeester en Wethouders van Lei- a brengen ter algemeene kennis, dat, verband met het leggen van zinkers en •trische kabels, de Oude Rijn nabij de brjversbrug op Woensdag 1 Juni a.s. des v.m. 6 uur tot des n.m. 6 uur, voor scheepvaartverkeer zal zijn afgesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. 'den, 30 Mei 1932. 634 DRANKWET. -emeester en Wethouders van Lei- brengen ter algemeene kennis, dat A van Santen, te Leiden, een verzoek .It ingediend ter bekoming van een ver- B. voor den verkoop van alcoholvrijen -k voor gebruik in perceel Rijnstraat 1, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris, ten, 30 Mei 1932. 633 feestavond a. n. U. Herdenking 20-jarig bestaan. een uiterst geanimeerde wijze is Za- -gavond in „Zomerlust" het 20-jarig aan herdacht der muziekvereeniging Nostram Utilitatem". die na een ln- ;ng zich den laatsten tijd weder in gunstige richting ontwikkelt, voorzitter, de heer Van der Lelie het openingswoord, waarin hij de aardigheden der vereeniging in de eloopen 20 jaar herdacht, een vergelij- makende met het leven van een jon- ■g. Daar was allereerst het tijdperk '14, toen men nog niet over een diri- 't beschikte en nog maar op eigen tie zoo'n beetje brabbelde, dan volgden jaren '14—'16: dirigent was de heer Weeren, men was als op een Fröbel- •ool en leerde reeds mooiere versjes; 'At het tijdperk '16'21 met den heer tdanus als directeur: de groote school t een leider die zich een goed onder ier betoonde en dan de laatste jaren ier aanvoering van den heer Smolders: H.BS.-periode met het groentijdperk. laatste is nu voor „A.N.U." een uitste- orotessor. Voorts werden welkom ge len de oud-voorzitters de heeren Van k en De Wolf, alsmede twee der op- bters de heeren F. Kriek en J. de Goe- n. die wegens een meeningsverschii "ttiid waren uitgetreden. Het pleitte nwel voor den goeden geest dat men :nden is gebleven en spr. eindigde dan met den wensch. dat men ook in de tomst loyaal naast elkaar zou blijven Jrtleven, Het programma, dat dezelfde nummers ratte als een vorig maal en waarover wij a uilvoerig schreven, liep vlot van sta- het leek wel alsof men meer zelfver- wen had gekregen; alles klonk be- "rschter en rustiger. Haydn's Sympho- in Es dur werd ditmaal volledig ten hoore gebracht, dus ook het Menuet en t Allegro: een mooie prestatie! bs Cabaretclub „De Cocktail" bracht er He pauze een vroolijke stemming in; optreden was geestig en beschaafd, les als ..Conventie" en het propagan das voor Holland, actueel in dezen tijd 5 actie voor het eigen land. sloegen in! Dit gezelschap maakte een bui- sswoon gunstigen indruk! rot in den vroegen morgen bleef men w, onder de opgewekte muziek van t Rotocolour Players", een band die p «0 aardige wijze ontwikkelt. Tijdens oauze bracht voorzitter Van der Lelie 5 heer Smolders zijn oprechten dank Pijn correcte leiding en vooral voor Jijze waarop hij zijn leerlingen een begrip voor de klassieke muziek weet te brengen Hierbij werd hem een mooi bloemstuk „S Het was een vlot geslaagde Jüe sprak van de goede sfeer, welke -5 ie A. N U.-leden en hun vrienden echt! Overslag maatschappij voor toonkunst. Vnr?lent tb worden vermeld, dat in het ^yen jaar aan twee leerlingen het de Muziekschool kon worden resp. zang en piano, aan één getuigschrift van met vrucht Ittdeliik- onderwijs. jweujk werd van j AprU tot j Sep_ gjv., de directie van de Muziek- hèjif-i mej. C. M. C. van Gulik, 6SHjlhet pianospel, die zich op ver- wijze van haar taak heeft INSTITUUT KERN. Het Jaarverslag. In de Zaterdagmiddag in het Instituut Kern gehouden vergadering heeft prof. dr. J. Ph. Vogel het jaarverslag van het Instituut uitgebracht. Het volgende is or aan ontleend: Terwijl wij in vorige jaarverslagen steeds konden gewag maken van vermeer dering van leden-aantal en toeneming van jaarlijksche inkomen, moeten wij tot onzen spijt constateeren, dat gedurende het afgeloopen vereenigingsjaar zich in dien gestagen vooruitgang een kente ring heeft voorgedaan. In net afgeloopen .iaar heeft de vereeniging „Instituut Kern" 15 donateurs en 37 gewone leden verloren, terwijl nog twee donateurs hun contri butie hebben verminderd, neerkomend op een derving van een bedrag van f. 840.— aan contributies. Hier tegenover staat, dat 33 personen en instellingen als ge wone leden tot de vereeniging toetraden. Deze contributie dezer nieuwe leden be draagt f. 185.een achteruitgang in to taal dus van een bedrag van f. 655. aan contributie. Dubbel welkom was de subsidie van f. 500.dit jaar verleend uit het Universiteitsfonds. dat ook in vroegere jaren het Instituut Kern krach tig heeft gesteund. In den zomer van het vorig jaar kregen wij van het gemeentebestuur de beschik king over twee pandjes in de Dienders poort. Oorspronkelijk hebben deze pandjes dienst gedaan als woningen voor de „dienaren met den zwaarde" (Frans van Mieris, beschrijving der stad Leyden, 1770) Van dit aanbod van het gemeentebestuur is een dankbaar gebruik gemaakt. Van de boekerij van het Instituut wordt in toenemende mate gebruik gemaakt, sedert de titels onzer boeken en tijdschrif ten opgenomen zijn in den catalogus der Universiteitsbibliotheek. Belangrijke boekgeschenken vallen ook ditmaal weder te vermelden. Van Z.M. den Koning van Siam ontving het Insti tuut een exemplaar van het Tipitaka uit gegeven ter herinnering aan wijlen Z.M. koning Rama VI .Z.E. Chao Phya Abai Raja, ex-minister van Justitie te Bang kok voegde hierbij een exemplaar van den Paramattha-manjusa, een commen taar op den Visuddhimagga. De regee ring van Z.M. den Nizem van Hyderabad Deccan vereerde ons een exemplaar van het op kosten van die regeering uit gegeven werk Ajanta van G. Yazdani. Miss Alice Getty zond ons haar bekend werd The Gods of Northern Buddhism. Het verslag maakt verder melding van een groot aantal geschonken boekwerken. Onze verzameling afgietsels is weder om belangrijk uitgebreid door eenige naar origineelen uit Mohenjo-Paro, waaronder een aantal beschreven zegels, op ons ver zoek gezonden door den Directeur-Gene raal van de archeological Survey of India. Van denzelfden ambtenaar ontvingen wij zeven belangrijke stukken, waarvan de origineelen zich in de musea van Pesha war en Tascila bevinden. Binnenkort ver wachten wij nog 14 afgietsels van reliefs uit Bharhut (reeds 15 Maart uit Patna verzonden), waardoor ook de nationale kunst van Centraal Indië vertegenwoor digd zal zijn. Onze collectie afgietsels van Indisch beeldhouwwerk zou gemak kelijk kunnen aangroeien tot een wer kelijk representatieve verzameling, waar in men de beste stukken der verschillende scholen vereenigd zou vinden en die dus groote waarde zou bezitten voor de studie der Indische plastiek. Een dergelijke ver zameling bestaat nergens elders. Maar op het oogenblik ontbreken de middelen, om onze collectie verder uit te breiden. Het verslag maakt vervolgens melding van een groot aantal geschenken, die het Instituut in het afgeloopen jaar heeft ontvangen, waaronder verscheidene brie ven van prof. Kern. Nadat in de maand April van het vo rig jaar het vierde deel van de Annual Bibliography of Indian Archaelogy ver schenen was, is het in den loop van deze maand gevolgd door een vijfde deel. waarin de publicaties van het jaar 1930 zijn behandeld. Ook in het afgeloopen jaar zijn weder om van wege het Instituut Kern cursus sen in levende Oostersche talen gegeven, zoowel te Amsterdam als te Leiden. Deze cursussen betroffen de volgende talen: te Amsterdam Javaansch met 7 toehoor ders en Maleisch met 4 toehoorders. Te Leiden werden Javaansch (1), Armeensch (1), Perzisch (2) en Eindi (4) gegeven voor het aantal toehoorders achter iedere taal genoemd. Ondanks het minimale ge tal der personen, die deze leergangen hebben gevolgd, kan toch niet worden betwijfeld dat zij in een behoefte voor zien. In het vorige jaarverslag is reeds het een en ander gezegd over het zeer be langrijke musicologisch en folkloristisch onderzoek in Britsch-Indië ondernomen door dr. A. A. Bake. In 1930 is onder voorzitterschap van mr. G. Vissering een comité gevormd, hetwelk er in geslaagd is een som van f. 8000.— voor het be doelde onderzoek bijeen te brengen. In het begin van 1931 is dr. Bake naar Britsch Indië teruggekeerd en heeft daar zeer belangrijk materiaal verzameld, voornamelijk in Bengalen. De maanden Augustus. September en October heeft hij in Nepal kunnen doorbrengen. Dat de regeering van Nepal hem de slechts bij uitzondering verleende vergunning heeft gegeven dit voor vreemdelingen gesloten land te bezoeken, is te danken aan pro fessor Sylvain Lévi, die aan Bake een on derzoek betreffende de mudras daar te lande wenschte op te dragen. Deze op dracht heeft Dake naar wensch vervuld. niet in de laatste plaats ten gevolge van de medewerking, die hij gedurende zijn verblijf te Matmandu van de zijde der autoriteiten heeft ondervonden. Begin November heeft dr. Bake zijn arbeid in Bengalen hervat. Daar echter het bedrag voor zijn onderzoek door het Nederlandsch Comité bijeengebracht, thans nagenoeg is uitgeput, doet zich het probleem voor, op welke wijze hij kan worden in staat gesteld om zijn arbeid voort te zetten. Dat het niet gemakkelijk is in de gegeven tijdsomstandigheden dit probleem op te lossen, behoeft geen be toog. De groote waarde van dr. Bake's onderzoekingen wordt door de meest be voegde vertegenwoordigers der indologie ten volle erkend. Dit blijkt o.m. uit een motie aangenomen door de Indische sec tie van het 18de Internationale Congres van Oriëntalisten en door de plenaire ver gadering bekrachtigd. Een andere wetenschappelijke onderne ming. in ons laatste jaarverslag aange kondigd, is in het thans afgeloopen ver eenigingsjaar zeer aanmerkelijk gevor derd. Het betreft de samenstelling van een oudheidkundigen atlas van Grooter Indië (d. w. z. Voor-Indië, Achter-Indië en Indonesië). Op Dinsdag 5 Mei van het vorig jaar had spr. het voorrecht dit plan in een persoonlijk onderhoud te zijnen huize aan dr. IJzerman voor te leggen. Deze bleek onmiddellijk bereid om ons plan te steunen en het was ongetwijfeld voor een niet gering deel aan zijn voor spraak te danken, dat achtereenvolgens de besturen van het Koninklijk Instituut van taal- land- en volkenkunde van Ne- derlandsch-Indië en van het Koninklijk Aardrijkskundig Genootschap besloten elk een subsidie van f. 500.te verleenen. Bovendien bereikte ons op 5 December langs telegrafischen weg het welkom be richt dat het Koninklijk Bataviaasch Ge nootschap gedurende twee jaren een sub sidie van f. 1250.beschikbaar had ge steld. Deze belangrijke steun stelde ons in staat den arbeid in verband met den oudheidkundigen atlas begin April aan te vangen. Dr. C. L. Fabri, sedert vier jaren eerst als assistent, later als conservator aan het Instituut Kern verbonden, ontving in September een aanbod van Sir Aurel Stein om dezen bij te staan bij het oud heidkundig onderzoek dat hij gedurende de wintermaanden in den Punjab en Per zisch Beluchistan dacht te ondernemen. Dr. Fabri meende terecht een dergelijk aanbod niet van de hand te mogen wij zen. mits hij het recht op zijn betrek king aan het Instituut Kern gedurende één jaar zou mogen behouden. Op grond van de belangrijke diensten door dr. Fabri met groote toewijding aan ons In stituut bewezen, heeft het bestuur ge meend hem dit voorrecht niet te mogen weigeren. Tijdens zijn afwezigheid is het conservatorschap waargenomen door een Duitsch geleerde, dr. Hermann Goetz uit Berlijn, wel bekend door zijn geschriften over Indische schilderkunst. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging. Firma F. C. A. N. Machen voorheen J. A. Meiman, Dorpsstraat B. 252. Warmond, molenmakerij en aannemer. Uittredend eigenaressen: Mej. M. J. C. L. Machen en Mej. J. H. C. Machen, Warmond d.d. 1 Mei 1932. Uittredend gevolmachtigden: H. M. L. H M. L. Machen, Warmond. Wijziging handelsnaam in: P. Schrier v.h. J. A. Meiman. eerste jaar-feestviering l. v. v. „t.o.n.a." Een uitstekend geslaagde avond. Zaterdagavond gaf de Leidsche Voet- balvereeniging „T.O.N.A." haar eerste jaarfeestviering in de concertzaal Con cordia. Wij kunnen hierop laten volgen dat het inderdaad een feestviering is ge worden, een avond waarop T.O.N.A. trotsch kan zijn en waarop het bestuur en de aanwezigen met plezier kunnen terug zien. De voorzitter der vereeniging opende den avond met een woord van welkom tot de talrijke aanwezigen inzonderheid tot de afgevaardigden der zusterverenigingen, den L.V.B. en de Scheidsrechterscommis- sie. Spreker memoreerde hoe ruim twee jaar geleden de vereeniging werd opge richt uit het personeel der N.V. Vereenigde Touwfabrieken. Een bijzonder dankwoord richtte hij tot de Directie der N.V. die door het verstrekken van terrein, doelen, doelnetten etc. het oprichten van de ver eeniging mogelijk maakte en tot den be drijfsleider den heer Scheepers, voor zijn krachtdadigen steun en medewerking. De verrichtingen in de L.V.B.-competi tie waren het eerste jaar niet schitterend te noemen. Het tweede seizoen bracht een aanmerkelijke verbetering. Het eerste elf tal eindigde als no. 2 in de tweede klasse A van den L.V.B. Met den wensch, dat deze eerste feest viering een aangenaam verloop zou heb ben sloot de voorzitter zijn openings woord. Zijn wensch is volkomen bevredigd. .Aufgepast" dat het geheele programma verzorgde, bracht op veelzijdig gebied, met muziek, voordrachten en een kluchtspel :-en aangename afwisseling. Een tombola bracht vele gelukkigen in het bezit van fraaie prijzen, terwijl een zeer geanimeerd bal onder leiding van den heer van der Steen het einde van dit welgeslaagde feest bracht. Brüning. Het Rijkskabinet Brüning heeft in zijn zitting van hedenmorgen besloten in zijn geheel af te treden indien de Rijkspresi dent op het standpunt blijft staan dat hij gister tegenover den Rijkskanselier heeft aangenomen. Als gevolg hiervan heeft dr. Brüning hedenmorgen bij zijn bezoek aan Rijkspresident von Hindenburg het ont slag van het geheele kabinet aangeboden. Hindenburg heeft dit ontslag aanvaard, doch dr. Brüning verzocht voorloopig de regeering te blijven waarnemen. Hij zal trachten langs den gebruikelijken parlementairen weg een nieuwe regeering doen vormen. President von Hindenburg zal hedenmiddag eerst den president van den Rijksdag Loebe en daarna de fractie leiders van de verschillende partijen in volgorde van de sterkte der fracties ont vangen. Rijkskanselier dr. Brüning heeft ver zocht hem spoedig een langdurig verlof toe te staan, daar hij er geen prijs op stelt deel te nemen aan de onderhandelingen over de vorming van een nieuwe regeering. remonstrantsche broederschapsdagen. Zaterdag en gisteren hier ter stede gehouden. Zaterdag en Zondag j.l. zijn hier ter stede de Remonstrantsche Broederschaps- dagen gevierd. Gastvrouw was de Leid sche Remonstr. gemeente die, door middel van een regelingscommissie, waarin in het bijzonder de heeren Broekhuizen en Lyklema zich zeer verdienstelijk hebben gemaakt, zich had uitgesloofd het die 250 gasten, die uit alle deelen der Broe derschap hier samen kwamen, naar den zin te maken. Dat is ongetwijfeld, mede geholpen door het prachtige zomerweer en den goeden, opgewekten geest, die er heerschte, ten volle gelukt. Zaterdagmiddag werden de verschillen de deelnemers ontvangen in de foyer van de Stadsgehoorzaal, waarna zij in hun diverse kwartieren den maaltijd gebruik ten om des avonds in de Remonstr. kerk bijeen te komen. Daar opende prof. dr. G. J. Heering de samenkomst met een korte rede, waarin hij o.a. wees op het Re monstrantsche verleden van Leiden, op den strijd die door de vaderen ook hier ter stede om der wille van het geloof ge streden werd, maar ook op de saamhoo- righeid, uit en door dien strijd geboren. Hij wekte de gemeenten en hare leden op om toch vooral niet alleen locaal-den- kend te zijn maar ook interlocaal. Om den interlocalen geest gaat het in onzen tijd. Moge die geest in de Remonstr. kerk leven! Vervolgens sprak prof. dr. L. J. van Holk, hoogleeraar alhier, en oud-predi kant der Broederschap, over „Het mystieke element in het Christendom". In een diep zinnig, maar klaar betoog schilderde spr. de verschillende kanten van het mystieke leven, noemende achtereenvolgens het mystieke praesens (God in ons), het le ven in de Waarheid, het zijn in de Liefde Gods en het opgetogenhei.dsgevoel. Spr. schilderde de moeilijkheden, die het mystieke leven, vooral in onzen tijd, on dervindt, maar wees ten slotte met na druk op de blijvende waarden daarvan, ook voor de praktijk van het vrijzinnig godsdienstig leven. Onze stadgenoote. mej. A. Ritman, zong op voortreffelijke wijze twee liederen, in het bijzonder in Reger's Wiegenlied was zij gelukkig, terwijl de heeren v. d. Ven en Pleysier uit Den Haag het samenzijn in de zoo mooi versierde Remonstr. Kerk stemming en wijding verleenden. Zondagochtend kerkten de deelnemers bij dr. P. D. Tjalsma, Rem. pred. alhier, die voor een geheel gevulde kerk sprak over „Het profetische element in het Christendom", naar aanleiding van Numeri 11 29. Spr. teekende in zijn preek het wezen van de profetische vroomheid ln daad- én strijdkracht, heldhaftigheid BINNENLAND. Van Zuiderzee tot IJsselmeer. (2e BI.)' Huldiging van mr. Harm Smeenge te Meppel. (Binnenland, 2e Blad.) Bij Eibergen is een auto in een sloot gereden; twee zwaar en één lichtge wonde. (Gemengd, 2e Blad.) BUITENLAND. Het Duitsche kabinet Brüning is afge treden. (Buitenland, en Tel., Ie Blad.) Italië spoort tot spoed aan bij de hulp verleening aan Oostenrijk. (Buitenland, le Blad.) Het oordeel van leden van het nieuwe Japansche kabinet. (Buitenland, le BI.) Verkiezingen voor den Landdag van Ol denburg; een overwinning der Nazis. (Buitenland, le Blad.) en geloof, en schilderde dit geloof in zijn spanningskarakter, in zijn drijfkracht, in zijn hartstocht en zijn rislco-van-vertrouwen. Het is juist dit profetische element, dat wij zoo noodig hebben, in ons persoonlijk leven en in onze gemeenten en kerken. Want onze wereld wacht bovenal op het profetisch- durvende, profetisch-opwekkende en profetisch-vertrouwende woord Na de godsdienstoefening hebben de deelnemers in twee booten de rondvaart over de Kager- en Brasemermeren ge maakt, begunstigd door verrukkelijk weer. Aan boord werd geluncht, terwijl een uur lang in Oude Wetering werd ge pauzeerd, waar het intieme Remonstr. kerkje werd bezichtigd. Geluisterd werd naar een welkomstwoord van den predi kant aldaar, ds. L. W. van Wijngaarden, en een geestige causerie van dr. N. Blok ker (Utrecht) over de toestanden voor heen in deze oude dorpsgemeente, en waar in den ruimen pastorietuin in vreugde genoten werd van volksdansen, die door dames, leden van den V.C.J.B. van Leiden, op bekoorlijke wijze ten aan schouwen werden gebracht. Om 6 uur was het gezelschap weer in de Sleutelstad terug, waar opnieuw in de Stadsgehoorzaal de dagen gesloten werden met een ernstig en frisch woord van ds. A. G. Günther, gevolgd door een geanimeerde maaltijd. De Remonstrantsche Broederschapsda- gen, thans reeds voor de 7de maal ge houden, hebben een prachtig verloop ge had, niet het minst dank zij de vele zor gen der regelingscommissie. Mogen zij ook ditmaal hebben bijgedragen tot ver sterking van den goeden en sterken geest, die het Remonstrantsche Kerkgenoot schap eigen Is en waardoor dit kerkge nootschap met eere zijn plaats inneemt in het kerkelijk-godsdienstig leven van ons vaderland. Vandaag is, eveneens hier ter stede, in de Remonstr. Kerk de jaarlijksche alge meene vergadering der Broederschap be gonnen onder praesidium van dr. A. G. Günther uit Zwammerdam. In de mor genvergadering werden practische punten afgedaan, terwijl hedenmiddag dr. C E. Hooykaas een referaat hield over „Nieuwe ordening in het godsdienstonderwijs". De vergadering werd besloten met een maal tijd van de afgevaardigden in den Ver gulden Turk. vereen. van noord-brabanders en limburgers. Hier ter stede is opgericht een Vereen, van Noord-Brabanders en Limburgers, voor Leiden en omstreken, met het doel de saamhoorigheid van deze gewestge- nooten en het gezellig onderling verkeer te bevorderen. Een 60-tal leden is reeds toegetreden. Op de ledenvergadering werden de sta tuten en het huishoudelijk reglement vastgesteld en werd een bestuur gekozen, bestaande uit de heeren: J. H. M. van Lies hout, voorzitter; M. M. van de Ven, 2de voorzitter; J. M. H. Horikx, secretaris; H. C. J. van Noort, 2de secretarial C. L. Regli, penningmeester; T. Brouwers en M. Hendriks, leden. Het secretariaat is gevestigd: Oude Vest 177, alhier. De vereeniging houdt maandelijks een clubavond. herbouw VAN zomerzorg. Van bevoegde zijde vernemen wij dat de plannen tot herbouw van Zomerzorg naar ontwerp van architect Anton Hamaker in zoover gevorderd stadium zijn, dat wan neer door de directie van de spoorwegen uitvoering wordt verleend en met mede werking der Gemeentelijke autoriteiten met den bouw vermoedelijk reeds kan worden aangevangen voor 1 Juli a.s. De bouw zal worden opgedragen aan de architecten Hamaker en Ponsen Lohman te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1