„ARNHEM" LEiDSCH DAGBLAD Eerste Blad Vrijdag 27 mJ BUITENLAND. TELEGRAMMEN. LEVENS- VERZEKERING MAATSCHAPPIJ DE ALGEMEENE TOESTAND. Het Herstel vraagstuk - De Memelkwestie. Mc. Donald heeft gisteravond vanuit Lossiemouth een telefoongesprek gehad met Londen en Washington. Hij heeft met officieele personen in Amerika gesproken. Omtrent hun namen wordt echter geen mededeeling gedaan. Naar verluidt had den de gesprekken voornamelijk betrek king op de commerclëele zijde der econo mische vraagstukken. De conferenties van Lausanne, en die. te Ottawa zouden in het geheel niet ter sprake zijn gekomen. Ook Amerika weigerde iedere nadere mededeeling. De ..Quay d'Orsay" publiceerde het vol gende officieele communiqué: In aansluiting op de in de vorige week te Oenève genomen besluiten zal in Parijs waarschijnlijk in den aanvang van de volgende week een commissie bijeenkomen, samengesteld uit internationale finan cieele deskundigen. Deze commissie, die den financieelen en economischen toestand van Centraal Europa behandelen zal, zal worden ge vormd uit vertegenwoordigers van Frank rijk, Engeland, Duitschland. Italië, België, Nederland en Zwitserland, benevens de leden van de financieele commissie van den Volkenbond. De Duitsche ambassadeur te Washing ton von Prittwdtz heeft In het ministerie van financien de schuldbekentenissen ge- teekend voor de door het moratorium uit gestelde bedragen, groot 6 millioen dollar. De schulden moeten binnen 10 jaar wor den terugbetaald. Finland en Griekenland hebben eveneens een dergelijk accoord onderteekend. De overige landen zullen ln den loop van de volgende week onder teekenen. t Het blad Memeier Dampfboot meldt, dat Simaitis, de landspresident van Memel, thans het ontslag van het directorium aan gouverneur Gylis heeft aangeboden, hetgeen deze heeft aanvaard. Simaitis zal de loopende zaken afdoen tot een nieuw directorium zal zijn benoemd. Voorts heeft Gylis den nieuwen Land dag tegen 4 Juni a.s. des morgens 10 uur bijeengeroepen. o- DUITSCHLAND. Bruening voorloopig veilig geacht Na de vechtpartij in den Pruisischen Landdag. Botsingen in het Roergebied. Staatssecretaris Meissner heeft gisteren den Rijkspresident In Neudeck uitvoerig ingelicht, omtrent de door het Kabinet voorbereide noodverordening en den poli- tieken toestand. Deze bespreking in Neudeck moet wor den beschouwd als een voorloopig rapport en als de voorbereiding der bespreking, die de Rijkskanselier vermoedelijk Zondag of Maandag te Berlijn met den Rijkspresident zal hebben en waarin het heele vragen- complex, dat met de noodverordening en de positie van het Kabinet-Bruening sa menhangt. opgehelderd zal worden. Het ligt voor de hand, dat de Rijkspre sident zich eerst in bijzonderheden zal la ten inlichten omtrent de nieuwe noodver ordening en zijn eigen meening te kennen zal geven, alvorens hij tot onderteekening besluit. Het spreekt ook vanzelf, dat de prinel- pieele en persoonlijke kwesties van de Rijkspolitiek vóór de herstelconferentie opgelost moeten worden, omdat In Lau sanne slechts een kanselier en een minis ter v. Buitenlandsche Zaken, die met alle beschikbare autoriteit optreedt, op succes kan rekenen. Daardoor is het terrein der besprekingen van Neudeck en Berlijn afgebakend. Welk resultaat de bespreking tusschen den kan selier en den president opleveren zal, laat zich natuurlijk thans nog niet voorspel len. Alleen staat wel vast. dat Bruening nog altijd het vertrouwen van den presi dent heeft, zoodat aan aftreden niet is te denken Zonder twijfel kunnen, volgens dc opvatting in publieke kringen, de gebeur tenissen in den Pruisischen Landdag niet zonder invloed blijven op de ontwikkeling in het Rijk. In Pruisen hebben zij voor eerst ten gevolge had. dat de bereidwillig heid van het Centrum tot coalitie-onder handelingen met de natlonaal-socialisten zou geslonken zijn. Indien de gebeurtenis sen zich in de zitting van Woensdag zou den herhalen, dan valt aan parlementairen arbeid in den Pruisischen Landdag niet te denken en het zou zeker aanleiding geven om het Pruisische probleem onderhanden te nemen. De toestand van de gewonde afgevaar digden is gevredlgend. De sociaal-demo craat Jürgensen, die met de veohtpartij in het geheel niets te maken had, is er, zooals bekend, het ergste aan toe. Hli heeft klaarblijkelijk een inktkoker of een lade van een lessenaar tegen het gezicht gekre gen en hierdoor is zijn wang van het oog tot de kin gescheurd. Ook het kaakbeen is ernstig gekneusd. Ten slotte heeft hij ook nog een bloedige wonde aan het hoofd op- geloopen. Alles is geheel onverwachts ge beurd. Jttrgensen heeft geen flauw ver moeden door wien hij zoo leelljk is toege takeld. Dr. Goebbels heeft gisteravond in een vergadering zijner partij te Berlijn de in cidenten in den Landdag ter sprake ge bracht. Wij. nat.-socialisten. zeide hij o.a., hebben in twee minuten tijds het plenum gezuiverd. (Uitbundige bijval). Ik wensch hier te verklaren, dat de nationaal-socia- listlsche fractie zich in zelfverdediging be vond, en van deze zelfverdediging heeft zb zoo ruimschoots mogelijk gebruik ge maakt. Ik vraag u: „Wat zoudt gij heb ben gedaan?" Geroep: „Hetzelfde! Nog meer! Wij zouden ze hebben opgehangen", Goebbels zeide voorts nog: „Wij waren le gaal. wij zijn legaal, wij zullen legaal blij ven Ik verklaar dit zonder met de oogen te knippen". (Algemeene hilariteit). „In dien men ons echter met geweld wil ver hinderen. de macht te veroveren, zullen wu dit geweld weten te breken!" Dat belooft weinig goeds in de toe komst De agenda voor de volgende zitting van den Landdag op Woensdag 1 Juni is reeds vastgesteld. Zij wordt vooral ingenomen door natlonaal-socialistlsche en commu nistische voorstellen over de vorming van commissies van onderzoek de stonzetting van strafvervolgingen, het nieuwe regle ment van orde van den Pruisischen Land dag, de opheffing der inkrimping der so- RECLAME. 412 eiale ondersteuningen, de verdere bewind voering der regeering-Braun en de ophef fing van het verdrag met de Hohenzol- lerns, dus bijna alle onderwerpen, die in de vorige debatten tot scherpe meenings- conflicten hebben geleid Na de vechtpartij in den Pruisischen Landdag, hebben talrijke bezoekers van de publieke tribune zich als getuige ge meld bij de politie. De politiepresident heeft het verhoor dezer getuigen doen af nemen en de protocollen ter beschikking gesteld van het O. M. De president van den Pruisischen land dag, Kerrl, heeft verklaard, te zullen zor gen, dat in geen geval meer afgevaardig den vóór de sprekerstribune samenscholen. De afgevaardigden zullen uitgenoodigd worden, in de banken te blijven. Gistermorgen vertoefden eenige hoo- gere politiebeambten in het Landdagge bouw om het „tooneel van de misdaad" in oogenschouw te nemen. Wat de juridische gevolgen van het voorgevallene in den Pruisischen landdag betreft, daarvoor bestaat nog geen prac- tisch precedent. Daar men echter gelooft, met verdere ernstige incidenten van dezen aard rekening te moeten houden, zijn de juristen der betrokken ressorten doende, uit te maken, in hoe verre de fiscus voor de schade verantwoordelijk zou kunnen gesteld worden De matcrieele schade, die Woensdag is aangericht, is, naar achteraf blijkt, niet zeer belangrijk. Een aantal zetels van afgevaardigden is beschadigd en een deel van de tapijten dient grondig gereinigd te worden wegens de bloed- en inktvlekken die ze dragen Het gebeurde heeft echter aanleiding gegeven tot grootere actie op straat. In verschillende wijken van Berlijn zijn klop partijen tusschen Nazi's en communisten voorgevallen. Bij het Silezische station werd een groep van 50 Nazi's door com munisten aangevallen. Twee personen zijn door schoten ge wond In het Noorden waren de relletjes het ergst In de Wollinerstraat, waar de politie de vechtenden met den knuppel uit elkaar moest slaan en 20 personen gear resteerd werden. Ook in het Klelstpark heeft de politie met sabel en knuppel moeten ingrijpen. In de gehoele binnenstad ls het rumoerig. •Ook 1) ui ten Berlijn is liet rumoeriger. Een groep van ongeveer 100 communisten trok 's avonds onder gescheld op de re- geeriijg door de lioófdstraat van Düssel- dnrf, de Könlgsallec, Waar verscheidene winkelruitei ingeslagen werden Bovendien werden eenige auto's beschadigd en in uen tuin van een café schade aangericht. Wegens de verlaging van de steunuit- kecriiigen hielden de steuntrekkende werk- loozen voor het rmadhuis te Barmen een demonstratie, welke een zoo dreigend karakter aannam, dat de oolitic gedwongen was .het Dlein voor het raadhuis te doen ontruimen. Een deel der demonstranten slaagde erin gedurende de door de politie uitgevoerde charges het raadhuis binnen te dringen Een politiecommando bezette hierop het raadhuis en controleerde de aanwezigen. Tegen elf uur werd het raadhuis door dc politie tijdelijk gesloten om de werk- lo.ozen uit het raadhuis te kunnen ver wijderen. Ook later kwam liet in de omgeving van hel raadhuis herhaaldelijk tot manifestaties van de werkloozen, waarbij de politie tel kens moest ingrijpen. FRANKRIJK. Gissingen zonder grond - Het verhoor van Gorgoelof. Nu het zeker is, dat Herriot zal optre den als kabinetsformateur begint men te gissen naar zijn medewerkers. Dit is ech ter nog zoo voorbarig, dat daaraan geen beteekenis dient te worden toegekend. Ook met een voorspelling, dat Tardieu voorzitter der Kamer zou worden, zij men voorzichtig! De rechter van instructie heeft het ver hoor van Gorgoelof, den moordenaar van president Doumer, voorloopig voor beëin digd verklaard. Omtrent der persoonlijk heid van Gorgoelof is niets gunstigs aan het licht gekomen. Hij blijkt een volkomen gedesequilibreerd wezen te zijn met een zeer duister verleden, zwak en ontaard op zedelijk gebied, geëxalteerd en zonder eenige scrupules. Op het verzoek van Gorgoelofs advo- caaat dat zijn cliënt ook zal worden ge hoord over de rechtstreeksche beweeg redenen tot zijn misdaad, heeft de rechter van instructie geantwoord dat dit zal ge schieden zoodra het rapport der psychia ters zal zijn ontvangen. ENGELAND. Naar een nieuwe mijncrisis? - Gouver neurswisseling - Wederom een botsing te Bombay. In het Lagershuis was gisteravond bij de artikelsgewijze behandeling van de be grooting het regeeringsvoorstel aan de orde om de grondbelastingsvoorstellen van Snowden van vorig jaar sine die uit te stellen. Eenige van de jonge conservatieve sprekers zeiden dat de regeering ze in trekken moest en verweten haar gebrek aan moed. maar Baldwin wees er op. dat dit een nationale en geen conservatieve regeering was. Een amendement der jonge conservatie ven, om geen opschorting sine die, maar afschaffing in te voeren, werd met 298 tegen 71 stemmen verworpen, waarna het regeeringsvoorstel met 318 tegen 41 stem men is goedgekeurd. Voorts heeft minister Foot medegedeeld dat de tekst van de nieuwe Mijnwet de volgende week bij het Huis zal ingediend worden In de toelichting zeide Foot, dat de regeling van 1930 op 30 Juni a.s af loopt De regeering had reeds maanden van te voren eigenaars en mijnwerkers verzocht door onderlinge overeenkomst een nleuwg contract nopens werktijden en loonen te sluiten maar. ofschoon er on derhandelingen gevoerd zijn. zijn deze vruchteloos gebleven Het initiatief was dus nu op de regeering overgegaan, die een ontwerp zou aanbieden, dat in hoofdzaak het eerste deel van de wet van 1930 zou contlnueeren maar wijzigingen aanbrengen in de volgende deelen. Daarover heerscht in de kringen der mijnwerkers groote ontevredenheid. Zij zeggen, dat de wet alles geeft aan de eige naars, niets aan de mijnwerkers. Op 31 Mei is een nationale conferentie der mijn werkers belegd. Minister Runclman liet zich erg pessi mistisch uit en vreesde voor een nieuwe mijncrisis. In de Iersche Senaat heeft James Dou glas het standpunt der Cosgrave-partij in zake de afschaffing van den eed uiteenge- zet.De Valua had gezegd, dat de wet geen verbreking van het verdrag inhield, maar men wist toch, dat de Engelsche regeering er een lijnrecht tegenovergestelde meening op nahield. De bestaande onzekerheid al leen al heefl reeds veel nadeel aan gericht De handel heeft geleden. De Vrij staat kan niet van twee wallen eten Hij kan geen deel uitmaken van het gemeene- best van Britsche naties zonder de ge meenschappelijke verplichtingen van het gemeenebest te deelen Buiten het ge- meenebest zou de Vrijstaat al heel weinig te beteekenen hebben Hij zou zijn plaats in de raden van Europa verliezen en ge vaar loopen tevens zijn eenige macht te verspelen De partij van Cosgrave acht revisie de voornaamste taak van den Se naat en zal geen bezwaar tegen de tweede lezing van het ontwerp maken, docli zij zal bij de artikelsgewijze behandeling zor gen, dat de constitutloneele positie des lands ongewijzigd blijft. De Koning heeft Sir Edward Stubbs, de huidige kapitein-generaal en opper-gou- verneur van Jamaica, benoemd tot gou verneur en opperbevelhebber van Cyprus, als opvolger van Sir Ronald Storrs, wiens ambtstijd in November ten einde is. Sir Edward Stubbs heeft een langdurige en uitgebreide ervaring van koloniaal be stuur opgedaan. Sir Rawsford Slater, de gouverneur van de Goudkust, volgt Stubbs op als gouver neur van Jamaica en Sir Ronald Storrs wordt gouverneur en opperbevelhebber van Noord-Rhodesia, in plaats van Sir James Crawford JHaxwell die binnenkort den dienst verlaat. In de wijk der katoenfabneken te Bom bay is gister weer een kort doch hevig ge vecht tusschen Muzelmannen en Hindoes ontstaan, waarbij 3 personen gedood, 9 ernstig en ongeveer 40 licht gewond wer den. Militairen hebben de betrokken wijk afgezet. TSJECHO-SLO W A KI JE. Arrestatie van fascisten. Jn verband met de ontbinding van de Tsjecho-Slowaaksche fascistische jeugd organisatie zijn de 27-jarige broer van den vroegeren generaal Gajda en de leider van de organisatie Kolorsch gearresteerd. Zij worden beschuldigd van overtreding van de wet door het voorbereiden van aanslagen tegen de republiek en staats- vijandige vereeniging. GRIEKENLAND. Een kabinet-Papanastasioe. Papaunstasioe is geslaagd in het vormen van een kabinet. Zelf heeft hij Buitenl. Zaken en Oorlog. De oppositie is voornemens afwezig te blijven in de zittingen der Kamer. Venizclos zal zich naar Bagniel begeven 0111 een kuur te doen. De vroegere minister van Buitenlandsche Zaken, Michalakopoelos, zal zich zoor herstel zijner gezondheid naar Bad-Ems begeven. Hij heeft liet aan gekondigde bezoek aan Belgrado afgezegd. Hoewel hij is afgetreden., zal Venizelos ook verder een belangrijke rol spelen in alle politie kwesties van beteekenis. De verkiezingen, zijn uitgesteld en zullen thans vermoedelijk eerst in den herfst worden gehouden. De nieuwe minister-president is een ijverig voorstander van de Grieksche repu bliek. Hij is herhaaldelijk minister geweest en heeft in Maart 1924, toen hij minister president werd, de republiek in Griekenland uitgeroepen. Ook bii verschillende Balkan-conïerenties. die een nauwere samenwerking der Balkan- staten te ndoel hadden, heeft hij een be langrijke rol gespeeld. Pananastasioe heeft een verklaring over de politiek van zijn regeering gepubliceerd, waarin o.a. wordt gezegd, dat elk oogen- blik moet worden gebruikt voor het finan cieel herstel van het land. Ten aanzien van de buitenlandsche po litiek, zal de regeering de lijn van het vorige kabinet volgen en bijzondere aan dacht besteden aan de kwestie van den bond van de Balkanstaten. HET HERSTELVRAAGSTUK. LONDEN, 27 Mel. (V.D.) „Financial News" deelt mede dat men in Engelsche Bankkringen van meening is dat Engeland voor zijn steun aan de dollar, zonder wel ke Amerika misschien gedwongen zou zijn geweest den Gouden Standaard te verlaten, een behoorlijke tegenprestatie kan verlan gen. Zoolang immers de geestesgesteldheid heerscht, die tot uiting komt in den laat- sten Amerikaanschen eisch van een rente voet van vier procent bij de terugbetaling der door het Hooverplan opgeschorte an nuïteiten, is het werkelijk te veel van En geland verlangd, dat het zonder zelf voor waarden te stellen en met benadeeling der Engelsche belangen den dollar zal blijven steunen. Overigens doet de houding der Engelsche regeering ten opzichte van de jongste overeenkomst betreffende de te rugbetaling der opgeschorte annuïteiten vreezen dat de regeering zich nog steeds moreel verplicht voelt, den Amerikanen alle schulden ln vollen omvang terug te be talen. Ook de .Daily Mail" doet een scherpen aanval op de regeering wegens het sluiten van de overeenkomst, die de kansen op succes voor de Conferentie van Lausanne ernstig in gevaar brengt. Een dergelijke eenzijdige edelmoedigheid kan Engeland zich niet meer veroorloven. o HET KABINET-BRüNING. BERLIJN, 27 Mei (V.-D i -Het Rijks kabinet kwam hedenmorgen bijeen ten einde dc nieuwe noodverordening te vol tooien. Bij de verdere beraadslagingen zal ongetwijfeld rekening worden gehouden met de wenschen van den Rijkspresident ten aanzien van de oorlogspensioenen en de werkverschaffing op het land. Na vol tooiing van de noodverordening zal dr, Briining Zondagochtend het aangekon digde bezoek bij den president afleggen om te vragen of hij nog hetzelfde ver trouwen van den Rijkspresident geniet, aangezien het anders voor hem geen zin heeft de noodverordening die voor een langen termijn bestemd is, te ondertee kenen en uit te voeren. Het is nog onbe kend wat iiet antwoord van den Rijkspre sldent zal zijn aangezien dat vanzelfspre kend zal afhangen van het resultaat der persoonlijke besprekingen tusschpn den Rijkskanselier en Von Hindenburg. Men mag aannemen dat de Rijkskanselier re kening zal houden met de groote betee kenis van de komende conferentie van Lausanne en met den door hem verrich ten voor-arbeid. Van dit alles zal het af hangen of de in de pers zoo herhaaldelijk aangekondigde wijziging in het Rijkskabi- net al of niet zal doorgaan. Alle berichten van voornemens van den Rijkskanselier om het kabinet met bepaalde persoonlijk heden aan te vullen zijn dan ook voor barig. o DE POSTSTAKING IN CHINA. NANKING, 27 Mei, De Chlneesche re geering heeft heden in een officieele proclamatie de poststaking in China on wettig verklaard. AUe stakende beambten zijn op staandep voet ontslagen. Er zul len 3000 nieuwe beambten in dienst Nvor- den gesteld. ROEMENIE. Slechte financieele toestand. De Fransche gezant hoeft het Roemeen sche ministerie van financiën het rapport ter hand gesteld van de Fransche deskun (iigecommissie over tien financieelen toe stand van Roemenië. De inhoud van dit rapport zal voorloopig niet worden ge publiceerd. Inmiddels is de Nationale Bank met de bestudeer! ng ervan begonnen. Hetgeen over den inhoud van het rapport echter is uitgelekt, heeft een vernietigenden indruk gemaakt. Algemeen is men wan meening, dat alle kansen op een buiten landsche hulp verdwenen zijn en dat verder voor het Roemeensche bedrijfsleven alle deuren in het buitenland gesloten zijn. VEREENIGDE STATEN. Walker voor 't gerecht. Gisteren werd liet verhoor van den bur gemeester van New-York, Jimmy Walker, voortgezet. De politle-afzetting was nog sterker dan den eersten dag. Allereerst werden eenige particuliere aangelegenheden van gering belang behandeld. Het hoogte punt van de ochtendzitting werd gevormd door een uitlating van Walker t mover .den procureur, volgens welke niemand er meer aan twijfelt dat het verhoor geliik dat voor de rechtbank geschiedt dc eerste schrede zou beteekenen voor e n ontheffing van Walker uit zijn burge meestersfunctie. Nadat het ve hoor was afgeloopen wer-'en hem door de toehoorders geestdruftige bijvalsbetoogingen gebracht. De officier van justitie stelde vast, dat Walkers persoonlijke financieele secretaris Sherwood, die sedert verscheidene maanden verdwenen is, in totaal 700.225 dollar op verschillende rekeningen had staan; enkele dezer rekeningen waren zelfs onder val- schen naam geboekt. Het is den officier van justitie echter niet gelukt het bewijs te leveren, dat de op die rekeningen ge deponeerde gelden aan burgemeester .Wal ker behooren. Walker heeft alle hem ge dane verwijten met groote gevatheid be antwoord. RECLAME. Een polis der is een waarborg voor het welzijn van Uw gezin. Bijkantoor: RIJNSBURGER WEG No. 47, Dir. T. J. ROEM. STEEDS MEER INVOERBr, IN DE VEREEN. STATUI WASHINGTON, 27 Mei (V steund door president Hoove; -JL republikeinsche leiders in Se5„,;* I presentantenhuis hun actie ?1 rechten op ingevoerde goederen,,"! wil opnieuw een bedrag van ut?' dollar trachten te vinden tr 5 leiders bepleiten een verlagm» f?| verkoopsbelasting en een wijjl^J® inkomstenbelasting, waardoor ri; opbrengst toch ongeveer 100 nuwJl iar zal blijven. De Senaat vemw®| tegen 22 stemmen een amendti?! hefting van rechten op Mangm[ïï| o WERKLOOZENZORG IN AMÏRI» WASHINGHTON, 27 Mei (V Dl ij mocratische fractie in het Huum j vaardigden heeft gisteravond in besloten haar steun te verleenen® wetsontwerp tot goedkeuring crediet van 2.146 millioen don», steun aan werkloozen en werkloos, zorg. Het wetsontwerp lioudt oi uitvoering van openbare en mn- werken en liet beschikbaar stellen bedrag van 100 millioen Dollar om? recto nood te lenigen. Honderd r; dollar voor de uitvoering van on werken zou verkregen moeten wecê- uitgifte van obligaties, een systeem", tegen president Hoover zich krachta zet. Het wetsontwerp, dat is inn door den democratischen afgevjg John Garner, zal Maandag in de ca» sies worden behandeld en binna dagen in het Huis van Afgevaa* zelf aan de orde komen. UITVAART VAN URIBURD, BUENOS-AIRES. 27 Mei. (V.D0 dag na de viering van den national gentünschen feestdag is gisteren tin felijk overschot van den voormali» der der revolutionnaire Argentijnse! ceering. generaal Uriburu, die ooS j.l. te Parijs aan de gevolgen vans, ratie is overleden, aan boord ri stoomschip „Atlantique" in het ui teruggekeerd. Op den jubel van hel feest is de stilte van een nationals, dag gevolgd. De regeering heef! sj eerbewijzen aan de nagedaclitrsii den overledene voorbereid ivaaran wordt deelgenomen door de voois politieke tegenstanders van Uribwi? haven van Buenos-Aires werd met het stoffelijk overschot onli door president Justo zelf omgevt: zlin ministers, hooge ambtenaren e eieren, delegaties van alle in hei Ca zitting hebbende partijen en hel rn plomatique. In plechtigen stoet n kist naar het regeeringsgebouw n bracht, waar zij in de ontvangm! opgebaard. Verschillende provincies zullen f- menten noemen naar generaal II: teneinde zijn naam in Argentinië 6 voortleven. o BETOOGING TE WEENEN TIC AMERIKA. WEENEN. 27 Mei (Reuteri gistermiddag' in tegenwoordlghil: den Bondspresident en den Ami schen gezant door burgemeester Selt trokken inwijding van het te Weena gebrachte relief van den Amerikan president, wilden Communisten, i de a.s. terechtstelling in Scottsto van zeven negers, een groote W op touw zetten. De stoet werd echter door de ontbonden. Tijdens de feestrede slingerde en gen een steen naar de auto, waard een ambtenaar van het Amerika: gezantschap bevond. De dader wed arresteerd. o HET CONFLICT IN HET \TRRI OOSTEN. TOKIO. 27 Mei. (V. D.) Een Japsfl divisie onder leiding van generaal! heeft Hoelan, ten Noorden van Cla waar het Japansche hoofdkwartier li gekomen, bezet. De opstandige China troepen trekken zich terug in noor lijke richting. TOKIO, 27 Mei. (V. D.) Uit Mandsjl zijn te Tokio berichten ontvangen, i Japansche troepen te Liosjang, 70 ten Zuiden van Moekden. die aldaar gerd zijn om de orde te handhaven, gaan muiten en zich zouden hebban gesloten bij de ogistandige Chineescit' scharen. LONDEN, 27 Mei. (V. D.) De staatssecretaris van het Britsche Fd Office, Eden, heeft medegedeeld dj afgetreden minister van buitenland zaken Yoshisawa in een vertrouwd' derhoud met eenige buitenlandse» bassadeurs te Tokio het voorstel lö j" had gebracht om te Sjanghai een int tionale bemiddelingsconferentie te den. die zou overeenstemmen met,W 29 Februari j.l. door den voorat» den Volkenbondsraad gedane vot Deze conferentie zou echter in i mogelijk zijn zonder de dcelnenw medewerking van China. De age»' conferentie is nog niet ter sprake men. Zij zou zich echter in elk ge™ ben te houden aan de in de Vólkern resoluties over het Chineesch-Jsr conflict neergelegde richtlijnen. TOKIO, 27 Mei (V.-D.) - Hed» vangt de Japansche Minister?"^ Satto voor de eerste maal den ambassadeur te Tokio Trjojanow» bespreking van den politleken toes" Mandsjoerlje. Reeds gisteren vonl1 kou een bespreking plaats tussen» rachan en den Japanschen amf aldaar, Shirota. GENEVE, 27 Mei (V.-D.) - Wjf Rusland-kenner dr. M. J. L3.r gisteren een interview met den schen ambassadeur te Londen wc over de verhouding t usscnen en Sovjet-Rusland. Matsadeira ven dat Japan zou trachten alies werk te stellen om de reet1» Sovjet-regeering in dat gene' Mandsjoerlje, dat door de Ji troepen was bezet, te eerbiedigen- van meening, dat alle Seru TjJ,,, oorlogsgevaar tusschen Japan er Jet-Unie uit de lucht gegrePe,n Jïfi dat er van oorlogsgevaar I beide landen geen sprake was. ^1

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2