m DONDERDAG 26 MEI 1932 No. 22140 eerste blad. hdEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. Ij* Jaargang LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 1 rti P« regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen [^«entschappen van ons Bia(i gevestigd zijn. Voor alle rr_ advertentien 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën b uilend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. I :tn maximum aantal woorden van 30. Lyo volgens postrecht. Voor eventueele opzending van Ejen 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden 1.2.35; per week f. 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Inummer bestaat uit VIER Bladen hinderwet. «meester en Wethouders van Leiden ra ter algemeene kennis, dat door a Gedeputeerde Staten van Zuid- Ed bij hun besluit van 9/20 Mei 1932, >(t Gemeentebestuur van Leiden en 'rechtverkrijgenden, vergunning is ld tot het uitbreiden der Stedelijke •citeitsfabriek op het perceel Lange- te Leiden, kadastraal bekend Ge- 'i Leiden, Sectie B. No. 2939. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, .Burgemeester, VAN STRIJEN, Secretaris. 1,26 Mei 1932. 389 ZILVEREN JUBILEUM BIJ I SUTHOFF's UITGEVERSMIJ. N.V. Fa viert de heer B. G. van Bemmel jHarig jubileum als letterzetter bij Hthoff's Uitg. Mij .N.V. Itoe uitgenoodigd werd van B. porgen met zijn echtgenoote ten K der Vennootschap ontvangen en utelljke bewoordingen door den p, den heer S. G. van Looy toe fen. Deze schetste den jubilaris als lust bekwaam vakman, en bracht Kjjiie voor de toewijding waarmede Tsteeds zijn werkzaamheden ver- Jbreker bood ten slotte de gebrui- (eratificatie en een fraai bloemstuk voerde, namens procuratie chefs en kantoorpersoneel de P. du Croix het woord, wiens [se toespraak werd gevolgd door waardeering getuigende speech sheer P. Merkeliin. den onmiddel- Ithef van den jubilaris. Namens pashouders en chefs bood spreker '"iris aLs herinnering aan dezen mooi geschenk aan. |de collega's lieten zich niet onbe- i verrasten Van Bemmel met zes serstoelen. waarbij de heer Boom, [woordvoerder optrad, den jubilaris peraadschappelijke wijze huldigde i tenslotte een door collega Hes bteekende oorkonde aanbood, [welgekozen woorden bracht Van mede namens zijn vrouw, den Benden sprekers dank voor de hem pte hulde. OOST EN WEST. Goedgeslaagde propaganda-avond. De gisteravond in den Schouwburg ge geven propaganda-avond van „Oost en West", met medewerking van de Indische Vereen, van het L. S. C. en de Indologen- vereeniging mag volledig geslaagd worden genoemd. Geopend werd bij afwezigheid van den voorzitter door den heer prof. dr. Ph. S. van Ronkel. Deze heette allereerst de civiele, militaire en universiteits-autoritei- ten welkom om dan de vrij talrijke aan wezigen te plaatsen voor de vraag: Is Lei den genoegzaam bekend met de vereeni- ging Oost en West? Juist Leiden moest dat toch zijn, gezien de groote universiteis- belangen met Indië, doch helaas is het anders. Hij deed een geestig beroep om zich aan te sluiten, verwijzend naar de diverse nuttige instellingen der vereeni- ging en aanhalend uit de statuten het doel: Oost en West en Nederland, krachtig in het Rijksverband. In de pauze was er gelegenheid om zich als lid op te geven en wij nreenen, dat dit beroep niet tevergeefsch is geweest Het door de vereeniging Eurasia deze stelt zich ten doel om Indische studenten, die in financieele moeilijkheden zijn, te steunen gegeven program was daar nevens zeker alleszins geëigend om liefde te wekken voor onze koloniën. Allereerst werd ten gehoore gebracht die aardige krontjong-muziek, die zoo typisch de Indische sfeer ademt. Nog sterker kwam dit echter tot uiting in het Javaansche tooneelspel „Wajang Wong", waarvan de gisteren den inhoud reeds vermeldden. Dit echt-Indische fragment waarvan de première in Arnhem is gegaan, doch sinds dien nog is bijgevijld en bijgeschaafd was ongetwijfeld interessant en werd in keurig spel over het voetlicht gebracht. Indisch van stijl, van taal en aanklee ding goed ook die ingevlochten Ja vaansche dans, al was het niet geheel in „stijl" kwam over tot het gehoor iets van de stemming van het schoone Insu- linde. Vooral de kratonwachter was prach tig getypeerd evenals de dalang Het door den heer van Ronkel aan Eurasia bij voorbaat gebrachte dankwoord was geheel op zijn plaats! Aan de dame, die de vrouwelijke hoofd rol vervulde, werden bloemen aangeboden. Na de pauze volgde opnieuw krontjong- muziek, afgewisseld door cabaret. De heer D. van Driest deed zich' kennen als onder houdend conferencier. De vrij talrijke aanwezigen zijn onge twijfeld nader gebracht tot onze Indische bezittingen. zesde lustrum der iwdologenvereeniging. Mologen-vereeniging (Ver. van In- fche studenten) te Leiden, zal 2 Oct. *)-iarig bestaan vieren, side lustrum zal op feestelijke wijze gevierd, waarvoor een speciale B-Commissie is gevormd. MUSSOLINI EN HET LEIDSCHE GYMNASIUM. De Italiaansche zaakgelastigde, de heer R. Silensi. heeft namens Mussolini, in een schrijven tot den rector van het Leidsche Gymnasium, zijn hartelijken dank betuigd aan de leerlingen van de zesde klasse A dier school voor het beminneltike en zeer gewaardeerde telegram hem gezonden bij de herdenking van Rome's Stichtingsdag. o ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaats-examen Indisch Recht mej. A. C. Th. van der Zijl (Den Haag). rDLN 1K. H. Prinses Juliana in den Wieringermeerpolder MIJ. DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. De a.s. jaarvergadering. Woensdag 8 Juni a.s. des morgens te 11 uur houdt de Mij. der Ned. Letterkunde in het Nutsgebouw haar jaarlijksche alge meene vergadering. Aan den vooravond spreekt dr. A. E. van Giffen op uitnoodiging dfr Commissie voor Geschied- en Oudheidkunde over „Vóór- en vroeghistorische schakels in ons land tusschen Engeland en het Europee- sche vasteland". De agenda voor de jaarvergadering luidt: I. Opening der Vergadering door den Voorzitter, den heer Dr. L. Knappert, met een toespraak. II. Verslag van den staat der Maat schappij en van hare belangrijkste lotge vallen en handelingen gedurende het af- geloopen jaar 1931/1932 III. Verslag van den staat der Boekver zameling gedurende hetzelfde tijdsverloop. IV. Verslag omtrent de rekening en verantwoording van den Penningmeester. V. Verslag der Commissie voor Taal- en Letterkunde. VI. Verslag der Commissie voor Ge schied- en Oudheidkunde. VIL Verslag der Commissie voor Schoone Letteren. VIII. Bekendmaking van den uitslag der stemming over de te benoemen gewone en buitengewone leden (zie Bijlage). IX. Bekendmaking van het werk, dat het Bestuur der Maatschappij, voor het vereenigingsjaar 19311932, op advies van de Commissie voor Sghoone Letteren, met den jaarlijks uitgeloofden prijs van aan moediging, geheeten „C.W. van der Hqogt- prijs". groot f. 1000, bekroond werd. X. Bekendmaking van de wijze, waarop het Bestuur, op advies van de Commissie voor Schoone Letteren, den nieuwen jaar- iijkschen „Mei-prijs", groot f. 1000, ditmaal besteed heeft. XI. Voorstel van de Maandelijksche Ver gadering om uit de renten van het Vaste Fonds f. 500 beschikbaar te stellen, ter completeering van een door vier leden on zer Maatschappij geschonken bedrag ad f. 1000 tot f. 1500. als benoodigd voor de door Mejufrouw Dr. H. J. A. Ruys bewerkte uitgave van het vierde of laatste deel (1921 1929) van Petit's Repertorium van Bij dragen betreffende de Geschiedenis des Vaderlands. XII. Voorstel van de Maandelijksche Vergadering om uit de renten van het Vaste Fonds een subsidie toe te kennen van f. 300. over de drie eerstvolgende jaren verdeeld, aan de Redactie der „Nomina Geographica Neerlandica". XIII. Voorstel van de Maandelijksche Vergadering om uit de renten van het Vaste Fonds f. 250 beschikbaar te stellen, te verdeelen over vijf jaar, voor tien abonnementen op de „Vondelkroniek". XIV. Verkiezing van twee Bestuursleden in de plaats van Mejuffrouw F de Meyier en den heer L. Knappert, die aan de beurt van aftreden en niet herkiesbaar zijn. De Maandelijksche Vergadering stelt voor de dubbeltallen 1. a. Dr. C. Serrurier; b. Mevr. A. van WageningenSalomons. 2. a. Mr. D. van Blom; b. Dr. J. H. Boeke. XV. Verkiezing van leden in de drie vaste Commissiën. 1. Commissie voor Taal- en Letterkunde. Verkiezing van twee leden in de plaats van de aftredende leden R. van der Meulen en J. A. N. Knuttel, waarvan alleen de laatste zich herkiesbaar stelt. De Commis sie stelt voor de dubbeltallen: 1. a. Dr. A. Zijderveld; b. Dr. D. C. Tin bergen. 2. a. Dr. J. A. N. Knuttel; b. Dr. K. H. de Raaf. 2. Commissie voor Geschied- en Oud heidkunde. Verkiezing van twee leden in de plaats van de aftredende leden A. Eekhof en L. Knappert. De Commissie stelt voor de dubbeltallen: I 1. a. Dr. A. Eekhof; b. Dr. N. J. Krom. 2. a. Dr. L. Knappert; b. Dr J. A. J. Barge. 3. Commissie voor Schoone Letteren. Verkiezing van twee leden in de plaats van Mr. J. C. Bloem, die is uitgetreden, en van het lid J. W. F. Werumeus Buning, die aan de beurt van aftreden doch herkies baar is. De Commissie stelt voor de dub beltallen 1. a. Dirk Coster; b. Frans Mijnssen. 2. a. J. W. F. Werumeus Buning; b. D. Th. Jaarsma. XVI. Voordracht van den heer Emm. de Bom over „Volkskunst in Vlaanderen". XVII. Rondvraag. In de pauze: gemeenschappelijk koffie drinken in de Nutszaal. Na afloop van de Vergadering tusschen 3'/: en 5 uur zal Dr Ph. Kuenen in het Laboratorium voor Tropen-hygiëne (Ra penburg 33) vertoonen en toelichten zijn film van de Snellius-expeditie 1929/30. Te 6 uur Maaltijd in Hotel-Café-Restau rant „Den Burcht" te Leiden. Juliana bracht gisteren een bezoek aan de Zuiderzeewerken en ".smeer, waar zij de waterleiding van de Wieringermeer in gebruik heeft gesteld. Het opendraaien van de hoofdkraan door H. K. H, ARBEIDSBEURS. Gisteren waren 2558 (v. J. 854) werkzoe- kenden bij de Arbeidsbeurs Ingeschreven. KINDERKOOR „EX ANIMO". Een frisch lenteprogramma. Directeur de Wolff verstaat uitnemend de kunst om een frisch en pakkend lente- programma samen te stellen met talrijke nummers, waarvan niet alleen de melo dieën, doch ook de teksten de kinderen schijnen te boeien. Dikwijls neemt hij een aardig gevalletje uit het kinderleven en componeert er dan een gemakkelijk in 't oor liggend wijsje bij. dat er al heel gauw ingaat en niet te zware eischen stelt. Vlot en rhythmisch markant met een onver wachte .pointe" hebben deze stellig sterk tot de jeugd sprekende frisch opgezette koortjes bij de kinderen zoowel als bij het publiek een groot succes: wii denken bijv. aan „De tafelmaker" het „Jongens (Meis- jesllied". „De Ruitentikker" „Muzikale jongens", ..Hoempaliedje" etc. die allen een welverdiend plaatsje op een „vroolijk lenteprogramma" innemen. Dikwijls is er ook iets bij. dat muzikaal hooger staat, als „De eer Gods in de natuur", van Beet hoven. hetgeen door het immer grooter wordende koor op veelszins indrukwekken de wijze werd voorgedragen. De discipline onder de menigte jonge zangers en zangeresjes, over wie de heer De Wolff den scepter zwaait is werkelijk verheugend en strekt den dirigent evenals het zeer groote koor tot eer. Nu wij eenige malen den groei en de ontwikkeling van ,Ex Animo" konden observeeren, is ons naast het vele goede waarvan wij reeds dikwijls gewaagden, toch ook iets opgevallen, waar over wij een bemerking moeten maken: het frissche en krachtige zingen, dat ook dezen avond weer viel op te merken mag niet zoodanig opgevoerd worden, dat het mogelijk de nog onvolgroeide kinderorga nen kan schaden. Soms hebben wij ons gis teren afgevraagd, of het uitzetten van het geluid niet al te ver ging. Zeker: de frisch- heid bijv. in het „Jongenslied" was opmer- keliik, de klank bleef goed, doch toch wa ren er eenige aanwijzingen, die ons naar meer voorzichtigheid deden verlangen. Er is ontegenzeggelijk veel uitstekend mate riaal in het koor. dat heel wat verdragen kan. doch de verleiding om tegen elkaar op te zingen is groot en het kwam ons voor. dat daar ditmaal wel een wat al te ruim gebruik van gemaakt werd. waartegen waakzaamheid alleszins geboden is. Voorts werd het zeer uitvoerige programma wat machinaal afgezongen: dit vooral viel ons na de uitnemende prestatie van het kin derkoor uit Boehum. waarvan wii eenige dagen geleden zoo waardeerend mochten getuigen, sterk op! Over het algemeen stond het programma van dat kinderkoor op hooger peil, en be vatte tal van nummers, die ook voor „Ex Animo" in aanmerking kunnen komen, want het materiaal is bijzonder goed en stellig voor een zwaardere keuze rijp. Het succes wordt wel eens te goedkoop gezocht, al zijn de teksten alleraardigst! Dit zijn eenige opmerkingen, die overi gens niets willen afdoen aan het gepres teerde. terwijl de nummers volkomen aan de opzet beantwoordden! Hard wordt er onder de leiding van den heer De Wolff gewerkt en het resultaat is bevredigend: ongeveer 25 nummers, die er buitengewoon vlot inzaten boeiden het pu bliek. dat telkens door een ongemeen ap plaus blijk van dankbaarheid gaf! Verschil lende werkjes moesten dan ook gebisseerd worden! Wanneer nog meer gewerkt wordt op nuanceering en verfijning, dan is er tot volle tevredenheid alle aanleiding. De heer De Wolff brengt pleizier in het zingen, den kinderen ongetwijfeld in hooge mate bij. hij zorgt tevens voor een schat van nieuwe kinderliederen en voorziet te dien opzichte in een dringende behoefte! Alles schijnt echter wel eens al te gemak kelijk van stapel te loopen! De heer Ter Haar, voorzitter der veree niging en tekstdichter van verschillende der inslaande liedjes, ooende met woorden van welkom en gebed, terwiil ds. Riemens, die wegens omstandigheden eerst later kwam. den uiterst geslaagden avond met gebed sloot. OPLEIDINGSSCHOOL VOOR U. L. O. LANGEBRUG B. Ouderavond. Gisteravond werd een goed geslaagde ouderavond gehouden in het gymnastiek lokaal van bovengenoemde school. De op komst van ouders was zeer bevredigend. Na een openingswoord van het hoofd der school den heer J. Verhage, gaf deze het woord aan den heer Ch. L. Wald- kötter, voorzitter van den Centralen Ouderraad alhier, die eene bespreking hield over „Het doel en het nut van de Ouderavonden" Spr. schetste breedvoerig het mooie werk, dat door het geregeld houden dezer ouderavonden kan worden bereikt en achtte het tevens van groot belang om zooveel mogelijk contact te houden met den Centralen Ouderraad en ook de daar van uitgaande bijeenkomsten te bezoeken. De voorzitter bedankte den heer Wald- kötter namens alle aanwezigen voor deze rede. Als tweede punt der agenda volgde ver kiezing oudercommissie. Gekozen werden mevr. van WijkJansen, mevr. de Cler de Bruyn en de heeren Bakker, Weerlee en Marks. Hierna bestond er gelegenheid voor de ouders om met het onderwijzend per soneel der school te spreken, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Na de gebruikelijke rondvraag, dankte de voorzitter de aanwezigen voor de op komst en sloot deze bijeenkomst. BINNENLAND. Adres van de Kamer van Koophandel voor Rijnland aan den Ministerraad in zake defensieve en constructieve handels politiek (3e Blad). De ontwikkeling van Slootdorp; bezoek van Prinses Jnliana (3e Blad). Welgeslaagde Smeenge-avond te Am sterdam (Binnenland, 2e Blad). Wetsontwerp tot steun aan de melk veehouderij aangenomen (Parlementair Overzicht, 3e Blad). BUITENLAND. Hevige vechtpartij in den Pruisischen Landdag (2e Blad). De regeeringsverklaring van het nieuwe Belgische kabinet Renken (Buitenland le Blad). New-York's burgemeester voor het ge recht (Buitenl., le Blad). In Japan is een kabinet Saito gevormd (Buitenland, le Blad). CENTRAAL ISRAËLIETISCH WEES- EN DOORGANGSHUIS. Jaarlijksche algemeene ledenvergadering. In de alhier onder voorzitterschap van den heer L. Levisson gehouden algemeene ledenvergadering van het Centraal Israë- lietisch Wees- en Doorgangshuis alhier heeft de voorzitter de overleden regentes sen mevr. NijkerkHerschel uit Amster dam en mevrouw Van Dijk uit 's Herto genbosch, herdacht, terwijl spr. verder eenige sympathieke woorden wijdde aan de nagedachtenis van dr. Hartogs uit Arnhem, die, hoewel hij geen deel uit maakte van het college van regenten, vele blijken van belangstelling in het Leidsche weeshuis heeft gegeven. De heer E. Viskoper Szn. uit Den Haag, penningmeester der vereeniging bracht vervolgens het financieel verslag over 1931 uit. Hieraan is het volgende ontleend: De crisis heeft ook het weeshuis niet ge spaard. Tot geruststelling kan echter wor den aangemerkt, aldus het verslag, dat vóór de algemeene inzinking kwam, de zich steeds in onderpand voor de de ge wone loopende kasrekening bevindende effecten op tijd zijn verzilverd, terwijl door een gedeeltelijk herstel van de koer sen van staats-, provinciale en gemeente obligaties in den aanvang van 1932 het koersverlies voor een belangrijk gedeelte weder werd ingehaald. Het koersverlies bedroeg op 31 December 1931 f. 10.150; op het oogenblik is dit verlies weer bijna voor de helft ingehaald. In totaal bleken de inkomsten hooger te zijn. dan voor 1931 geraamd, wel ver toont het hoofd contributiën een stijging boven de begrooting, doch het zal de vraag zijn, in hoeverre 1932 dit cijfer zal blijken te handhaven: verscheidene leden zagen zich genoodzaakt hun contributie te verlagen en in het ongunstigste geval te laten ophouden. De uitgaven hebben bedragen f. 28.826, waaronder: levensmiddelen f.1874, huis houdelijke artikelen f. 739, administratie en propaganda f 2353, loonen en salaris sen f. 7316. De ontvangsten hebben bedra gen f. 23.380, waaronder: verpleeggelden f.5952, contributie f. 10.241, busjes f.2622, interest f. 4218. Het nadeelig saldo be draagt dus f. 5446. De kapitaalrekening sloot per 1 Januari 1931 met een bedrag van f. 233.646, ter wijl dit bedrag per 31 December 1931 be droeg f. 234.589. Aan giften en legaten werd in 1931 in totaal ontvangen f. 16.545. De penningmeester werd gedechargeerd voor het financieel beheer; hem werd dank gebracht voor zijn vele bemoeiingen ook in het afgeloopen jaar in het belang der vereeniging verricht. Hierna bracht de heer L. Levisson het jaarverslag uit. Hieraan is het volgende ontleend: De pensioneering van het per soneel werd een voldongen feit; ook de ziekteverzekering kreeg voor hen kracht. Het aantal verpleegden was op 1 Jan. van het afgeloopen jaar 45, te weten 28 jongens en 17 meisjes. Aan het einde van het jaar waren er 46 verpleegden. 28 jon gens en 18 meisjes. De kinderen zijn van de volgende plaatsen afkomstig: Amster dam 20, Rotterdam 7, Den Haag 9, Gro ningen 1, Utrecht 1, Haarlem 2, Leiden 2, Lisse 1, Wormerveer 1, van oost-joodsche ouders waarvan de vader in Katwijk be graven werd 1 In den loop van 1931 wer den opgenomen drie kinderen, waarvan twee jongens en een meisje, alleen uit Amsterdam, terwijl twee jongens het ge sticht verlieten Intusschen maken de ge wijzigde economische omstandigheden het zeer bezwaarlijk om voor kinderen, die den 18-jarigen leeftijd bereikt hebben, een passende en loonende betrekking te vin den. Tenslotte wordt hulde gebracht aan de directie en aan het personeel, die met groote toewijding zich aan hun moeilijke taak geven. De aftredende regenten mevr. Hirschler uit Haarlem en de heeren Menko uit En schedé en Van Lier uit Rotterdam wer den bij acclamatie herkozen.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1