LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 23 Mei] UIT DE OMSTREKEN. TUIMELTJE EN KRUIMELTJE IN HET KABOUTERLAND. SCHEEPSTIJDINGEN, CORRESPONDENTIE. AALSMEER. Arm gebroken. Een zoontje van. den heer E., aan de Hortensialaan alhier, had het ongeluk bij het spelen te vallen, waarbij de jongen een arm brak. Na voorloopig door een ge neesheer geholpen te zijn, is het knaapje ter verdere behandeling naar een zieken huis te Amsterdam gebracht. o HAARLEMMERMEER. De vereoniging ,.Tua Res Agitur" ontbonden. De in 1924 opgerichte vereeniging tot wering van en ondersteuning bij werkloos heid onder de zinspreuk „Tua Res Agitur" met het doel om personen, die bezwaren hadden om zich bii een of andere vak organisatie aan te sluiten, toch in de ge legenheid te stellen zich tegen werkloos beid te verzekeren, voorzag aanvankelijk in een behoefte. Van het aantal (ruim 100) als lid toegetreden ongeorganiseerde ar beiders, zijn er echter successievelijk velen naar vakorganisaties met een daaraan ver bonden werkloozenkas overgegaan en hoofdzakelijk als gevolg van de oprichting van eenige afdeelingen van den Chr. Land- arbeidersbond in deze gemeente is het ledental zoo Bterk gedaald, dat er nog slechts 4 leden overbleven. Het bestuur, van meening zijnde, dat er thans geen behoefte meer bestaat aan deze vereeniging, heeft in een daartoe gehouden bijeenkomst besloten tot ontbinding van de vereeniging met de daaraan verbonden werkloozenkas over te gaan, met ingang van 20 Mei 1932. Aanbesteding. Bij de gehouden aanbesteding van het bouwen van een dubbel woonhuis met garages voor den heer T. van Beek te Hoofddorp, werd het hoogst ingeschreven door den heer Oppenkamp te Haarlem voor f. 11.820 en het laagst ingeschreven door den heer H. de Jonge te Nieuw Vennep voor f.6190 De gunning is aangehouden- Zwemsport in deze gemeente. Vanwege de vereeniging „Bad- en Zwem inrichting Hoofddorp" werd in de Land bouw te Hoofddorp een propagapda-avond gehouden voor de zwemsport. Bij afwezig van den voorzitter, dr. Nanninga, hield de heer Heilker, na allen welkom te hebben geheetcn, een causerie over het nieuwe zwembad. Hierna trad als spreker op de heer Wesselo met een lezing over het nut van zwemmen in het algemeen en van het sportzwemmen in het hijzonder, af gewisseld door lichtbeelden, die een leer zaam beeld gaven van de zeer voorname plaats, die de zwemsport in de rij der sporten inneemt. Van de geboden gelegenheid om zich op te geven als lid van de zwemsport- vereeniging, werd een druk gebruik .ge maakt. zoodat deze vereeniging wel reeds als opgericht kan worden beschouwd. De officieele opening van de Bad- en Zweminrichting is bepaald op Vrijdag 27 Mei a.s. des avonds te 7 uur en zal worden opgeluisterd door demonstraties van leden van den Nederlandschen zwembond en dc Amsferdamsche Reddingsbrigade. HILLEGOM. Ernstige val. Gistermorgen is de lieer van B. bij den ingang van het Postkantoor gevallen en met liet gelaat op het trottoir geslagen. Hij bloedde vrij ernstig en werd bij den beer Lubbe binnen gedragen. E.H B.O. beeft den liatiént thuis gebracht. Bij het geneeskundig onderzoek hleek het ncusbeepije gebroken te zijn. De val is tc wijven aan een botsing met iemand, die doorliep alsof er niets gebeurd was. Eerste Heilige Mis. Gistermorgen beeft de lieer J. Qroot om tien uur in de St. Martinuskcrk alhier zijn eerste H. Mis opgedragen. De feestpredi katie werd gehouden door den heer M. Groot, kapelaan te Krommenie, broeder van den neomist. Voor dezen dienst en voor de receptie, die in den middag ge houden is, was zeer veel belangstelling. Het feest is besloten met een plechtig Lof en Te Deum om 3 uur. o KATWIJK AAN ZEE. De rollede, voor de weduwe van C. Hoek. die onlangs tengevolge van een aanrijding overleed. heeft opgebracht f. 551.851/;,. De voorzitter van het comité bracht tijdens een bespreking dank aan den burgemeester ,den inspecteur van politie en den hoofdagent Ruwhof voor de betoonde medewerking tijdens de inzameling en den ingezetenen voor hun hulpvaardigheid. De Zendingscollecten in de Herv. Kerken gehouden heeft opgebracht in to- taa, de som van f. 512.87. Dr. W. E. Hueting zal op Woensdag 25 Mei des n.m. te 2 uur in liet Weeshuis alhier zitting houden voor kostelooze in enting en herinenting. NOORDWITKERHOUT. Een gehouden bollenveiling, ten bate der St. Joseph-kerk en der R.K. Armen bracht bijna f.1900 op. en wel ruim f.600 voor de Kerk en ruim f.1200 voor de armen. In de Ned. Herv. Kerk bracht, een gehouden Pinkster-collecte ruim f.55 op. 68 ouden van dagen van alle ge zindten zullen deelnemen aan de te houden auto-tocht. OEGSTGEEST. Ontslagaanvrage wethouder Riibcnkamp. Naar wij vernemen, heeft dc lieer H. W. Rilbenkamp ontslag ingediend als lid van den Raad dezer gemeente en mitsdien als wethouder. RIJNSBURG. Paard op hol. Aan den Oegstgeestarweg sloeg Zaterdag middag een hit, gespannen voor een met rabarber geladen liar van L. de M. alhier, op hol. In wilde vaart ging het langs Tramstraat, Heerenweg en Sandtlaan in de richting Katwijk, gelukkig zonder echter op dezen drukken weg onheilen aan te richten. Halverwege den Sandtlaan kwam de kar in aanraking met een boom, waardoor het dier tot stilstand kwam. De voerman werd van de kar geslingerd, maar bezeerde zich niet ernstig. Met een lichte beschadiging van kar en tuig liep bet ongeval nog goed af. SASSENHEIM. Geslaagd concert van „Crescendo". Zaterdag- Het concert dat „Crescendo" avond naar aanleiding van haar succes ïc Driebergen behaald, in de tent gegeven beeft, is in alle opzichten, schitterend geslaagd. De vertolking van de versclilllende*hum- mers was onberispelijk, het weer schitte rend en liet publiek, dat in groote getale opgekomen was, toonde zijn tevredenheid door een dankbaar applaus. Onder bet publiek zagen wij vreemdelingen, o.a. leer lingen van de Zendingsschool te Oegstgeest, aan welke instelling de heer W. J. Smol ders, directeur van „Crescendo" inuziek- leeraar is. Na het eerste nummer feliciteerde de eere-voorzittcr, de hepr W. Warnaar de vereeniging inet liet succes en bracht den directeur hulde voor de lofwaardige wijze waarop deze het corps steeds in bekwaam- lieid doet toenemen. Wij hopen dezen zomer „Crescendo" nog dikwijls in de tent te mogen hooren! De Herv. Zangvereeniging „De Lof- stem" zal deelnemen aan liet concours, rlat Woensdag 27 Juli te Zeist zal wor den gehouden. VEURLEIDSCHENDAM. GEMEENTERAAD. De Winkelsluitingswet Benoeming vertegenwoordigers gemeentebestuur. Onder voorzitterschap van burgemeester Keyzer kwam de raad van Veur in open bare zitting bijeen. Afwezig zonder kennisgeving de heer Kranenburg en wegens ziekte weth. van Heijningen. Ingekomen stukken. Goedkeuring door de Kroon van de ver ordening betreffende verpleging bij be smettelijke ziekten. Mededeeling van. den Minister van Arbeid inzake de woning- bouwver. St. Willibrordus, van de Rijks dienst voor arbeidsbemiddeling en werk loosheidsverzekering dat de bijdrage van de gemeente over het 3e kwartaal 1931 be draagt f. 336.55 en in verband met de cri sis over het 2e kwartaal 1931 f 137.52, dat de rente van de aandeelen van de Bank van Ncd. Gemeenten bedraagt 6 pet., dat in de kosten van de 10 jaarl. volkstelling zal worden bijgedragen f. 89,90. Voor ken nisgeving aangenomen. Volgt een adres van het Nat. Comité tegen het alcoholisme hetwelk ln handen wordt gesteldvan B. en W. voor prae- advies. Voorstel Inzake adres van den ontslagen tijdel. deurwaarder A. J. Coljé. De heer Schroder wil dit punt evenals punt 8 aanhouden tot een geheime zitting, waartoe wordt besloten. Voorstel inzake adres van C. Vrolijk, be treffende uitvoering Winkelsluitingswet. De heer Raaphorst zou hem graag wil len tegemoet komen, daar hier het vent- verbod ondanks de mooie borden niet wordt toegepast. De voorzitter zou niet graag het vent- verbod ten opzichte van visch geheel toe passen, dit zou den handel in dit artikel tegenwerken, terwijl juist propaganda wordt gemaakt voor eet meer visch, bo vendien als de handel niet vrij was, zou den onze bakkers etc. als tegenmaatregel ook wel eens in andere gemeenten ge weerd kunnen worden. Adressant is ech ter ln dienst van de N. Z. H. T. M., de win kel is dus bijverdienste. De heer Raaphorst moet nog opmerken dat het loon als tramman te laag is, zoo dat deze bijverdienste noodig is. Het afwijzend prae-advies van B. en W. wordt hierna z. h. st. aangenomen. Vaststelling verordening, regelende het georganiseerd overleg in ambtenaarszaken z. h. stemming aangenomen. Benoeming vertegenwoordigers gemeen tebestuur. de voordracht luidt: leden de heeren Borst en Blank, pl. v. leden de hee- ren Koerts en van Veen. De heer Raaphorst kan zich met deze voordracht niet vereenigen, de minderheid is ook nu weer gepasseerd; hij had ge dacht in dit geval zelf te zijn voorgedra gen. De voorzitter, de heer Blonk maakt reeds 12 jaar het overleg van de arbeiders mede, terwijl de heer Borst, daarvan ook deel uitmaakt en bovendien veel werk heeft gehad aan de voorbereiding hiervan, het gaat dus niet op deze menschen te zeggen: „je wordt bedankt". De heer Raaphorst: en ln georgani seerd overleg kunnen punten naar voren komen, welke beter kunnen worden bezien door de arbeiders zelf. De thans voorge stelde personen zijn de beter gesitueerden en deze hebben niet het juiste inzicht in dc arbeidersbelangen. De voorzitter, de heer Raaphorst be hoort tot de R.K. fractie, er kan dus geen sprake zijn van meerderheid en minder heid. De uitslag der stemming is: Borst 7 st., Blonk 7 st., v. Veen 7 st., Koerts 7 st.. Raaphorst 3 st., de Koning 1 st., Schrader 2 st., Zandwijk 1 st.. Kranenburg 1 st. Gekozen zijn dus de leden de heeren Borst en Blonk en als pl.v. leden de heeren v. Veen en Koerts. Voorstel, tot wijziging gemeenschappe lijke regeling geneeskundig schooltoe zicht. z. h. st. goedgekeurd. Vaststelling vergoeding lager onderwijs ex. art. 101 L.O wet 1920 over het jaar 1928. z. h. st. goedgekeurd. Vaststelling verordening op de heffing van leges ter secretarie en van rechten wegens verrichtingen van de ambtenaren van den Burgerlijken Stand. De heer Borst zou gaarne in art. 3 wil len opnemen dat B. en W. vrijheid hebben on- en minvermogenden vrijstelling te verleenen van betaling bij huwelijken. De voorzitter merkt hierbij op dat er reeds een gratis dag bestaat Zaterdag). Het voorstel wordt z. h. st, goedge keurd. Ingekomen is een vraag van den heer Raaphorst om te trachten met de Voor- burgsche Zweminrichting een overeen komst te sluiten, teneinde de leerlingen van de hoogste klasse der scholen gratis te laten zwemmen. De voorzitter heeft deze vraag pas he denavond gekregen; er liggen echter op dit terrein zooveel voetangels en klemmen dat een antwoord niet direct mogelijk is. B. en W. zullen echter een onderzoek instellen en daarna prac-advles uitbrengen. Hierna gaat de raad over in geheime zitting ter behandeling van het bouwplan van de Coöp. Ver. „Nooit Gedacht" en tevens ter behandeling van het ontslag deurwaarder Coljé. Na heropening verklaarde de heer Borst dat hij gezien de aard van het ver richte werk en de mentaliteit van den heer Colje 't voorst, van B. en W. zal steu nen. hetwelk hierna z. h. st. wordt aange nomen; ten opzichte van het bouwplan van de Coöp. „Nooit Gedacht" wordt be sloten advies in te winnen bij den ont werper van het uitbreidingsplan en bij Ged. Staten. Hierna sluiting. VOORSCHOTEN. Uitvoering „Bcnvcnuto". „Benvenuto" gaf onder leiding van den lieer J. Bokhoven, lid K.M.K. directeur, op dc Voorstraat haar eerste uitvoering- Er was zeer veel belangstelling en tijdens de uitvoering meer aandacht dan vorige jaren: maar bovenal gaf „Benvenuto" veel te genieten en de toevoeging onder aan het programma, dat voortaan voor een gering bedrag wordt verkocht, „De muziek is het waard om rustig beluisterd te wor den", was niet tc veel gezegd. Een goed begin. leden van „Benvenuto"! 119. Toe jongens help mee, de slang doorsnijden, beval het kaboutertje en dat lieten ze zich geen twee keer zeggen. Ze kropen boven op de gasslang en staken er groote gaten in. Van alle kanten kwam er gas uitge vlogen, maar dat gaf niets; het vuur was gedoofd en Tuimeltje werd uit dc pan gelicht. Och. wat was het arme ventje er slecht aan toe. Zijn velletje was heele- maal rood van het wanne water cn zijn oortjes zaten vol groene erwten. 120. Dat hebben jullie goed gedaan, zei Tuimeltje met zijn zachte stem, maar wat ruikt het hier toch gek. En dat was waar ook. de gasslang was stuk en met een reuzevaartje stroomde het gas dc keuken in. De kabou tertjes kregen het benauwd. Tuimeltje, die er toch al zoo verbrand uitzag, had er de meeste last van. RECLAME. Eerste Heilige Mis. Gisteren had in de R.K. Kerk alhier een plechtigheid plaats. Een zoon der familie Deklèermaeker, die zoovele jaren in deze gemeente heeft gewoond en zich de laatste jaren heeft gevestigd in den Haag, had op Zaterdag 21 Mei j.l. in de Kathedrale Kerk te Haarlem dé Heilige Priesterwijding ontvangen uit de handen van Mgr. J. D. J. Aengenent en droeg thans in zijn voormalige parochiekerk zijn eerste plechtige H. Mis op. Zaterdagavond was de heer W. Dekleer- maeker in deze parochie aangekomen en de neomist celebreerde met assistentie van de heeren N. A. Hoek, diaken en A. Beiers- bergen O.S.G. als subdiaken te 8 uur een- plechtig Lof. terwijl liet zangkoor „St. Caecilia" met het knapenkoor verschillende Gregoriaansche en meerstemmige lofzangen zong. Vóór het lof gaf de neomist zijn eersten priesterlijken zegen. Gistermorgen werd de jonge priester óoor de assisteerende geestelijken achter in dc kerk binnengeleid naar het rijk ver sierde altaar, terwijl de parochianen, die in groeten getale aanwezig waren, hem een welkomstlied toezongen. De jonge priester droeg daarna zijn eerste plechtige H. Mis op in tegenwoordigheid van zijn ouders en familieleden, die vóór in de kerk hadden plaatsgenomen, geassisteerd door den hoer P. Meijer, pastoor, als presO -assist.; den heer G. Henning, leeraar aan liet Seminarie Hageveld, als diaken; den heer F. Lohman .-kapelaan te Amsterdam, als subdiaken en den heer N. A. Hoek, kapelaan, als cere- moniarius. Op het altaar was mede aan wezig Mgr. Th. M. Bekkers. Rector van huize Bijdorp. De feestpredikatie werd ge houden door den heer Th- W. Pichot. secretaris van het Bisdom. Spr. had tot tekst gekozen de woorden van Paulus: „Ais de bediening van de wef gfans voort bracht, hoeveel te meer zar dan de be diening van den Geest glans voortbrengen- Tijdens de Hoogmis zong het parochiale zangkoor „Missa pontificalls tribus vocibus in acqualibus concinenda, organo conii- tante tuctore preb. Laurentia Perosi", met knapenkoor op zeer verdienstelijke wijze onder directie van den heer M. Lakeman. Hol was een treffend moment toen de ouders, broeder, zuster en verdere familie leden uit de handen yan den neomist de H. Communie ontvingen. Na de Hoogmis zong het zangkoor de priestercantate van Th. Vis voor 2 mannenstemmen met orgel, 's Avonds om 7 uur had een plechtig Lof plaats, gecelebreerd door den neomist. Met den Lofzang „Te Deum Laudamus" werd deze feestdag besloten. Aanrijding. Gisteravond omstreeks Half acht zijn de heer E. en zijn echtgenoote, terwijl zij per rijwiel in de Schoolstraat redem aan en omvergereden door een auto bestuurd door den heer G. de W. uit Scheveningen, 'die met zijn auto vanuit de Gebr. Treubstraat, de Schoolstraat in wilde rijden en plot seling vooruit schoot. Mej. E. bekwam verwondingen aan hoofd en lieenen terwijl de rijwielen en kleeren van beiden gedeeltelijk vernield werden. Bii de politie is aangifte gedaan. WARMOND. De vermelding van het behalen van een eersten prijs der Chr. Zangvereeniging „Excelsior" alhier op het concours te De Bilt, was abusievelijk onder Wassenaar. ZOETERWOUDE. De steunregeling. Naar wij vernemen heeft de Minister goedkeuring verleend aan de door den raad vastgestelde steunregeling, ingaande evenwel 15 Mei j.l. reeds eindigende op 4 Juni a.s. Tevens heeft de Minister be paald, dat do toeslag per gezinslid moet gebracht worden op f. 0.50 in plaats van f. 0.60, zooals de raad had besloten, terwijl omtrent het toekennen van een huurtoeslag nop eene nadere beslissing door den Minister zal worden genomen. Een en ander beteekent eene verslechtering van de thans geldende regeling. o ZEVENHOVEN. Hedenavond te 8 uur tkomt de raad in openbare vergadering bijeen. op i Eerste Heilige Mis. Zaterdagavond deed de heer Teijlingen, die des morgens door dn schop van Haarlem tot priester was? op zeer eenvoudige wijze zijno mtn deze gemeente. Alleen zag men lar.n weg tal van vlaggen, waaruit op lei viel dat er iets bijzonders aan del was. 's Avonds te acht uur werd d«J neomist een plechtig Lof gedaan i Parochiale kerk van St. Joannes 0: ding in de Zuidbuurt, terwijl gistere de eerste H. Mis door den jongen p werd opgedragen. Des namiddags h de pastorie in de Zuidbuurt bezochte receptie plaats. Bij een drietal kinderen va heer B. op liet Watertje alhier is| vonk geconstateerd. Van de lichting 1933 zijn 12 j goedgekeurd voor den militairen I terwijl vier personen voor goed zijn verklaard. Aan de heeren van der Laan tel is opgedragen het bouwen van eenl huis in de Zuidbuurt alhier. Dit zal I te staan in den tuin van de pastij Door de politie werden een dronken zwervers per gemeentelijke auto naar de arrestantenlokalen v omdat zij niet in staat waren wijze genoemde inrichtingen tc Een hunner had de bewijzen bij een tiental veroordeelingen kenschap en was pas sinds enl uit de gevangenis ontslagen. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA t ALWAKI, 21 Mei v. R'dam tc Hambl HOLLAND—AMERIKA-LUN. DRECHTDIJK. Pacific Kust n. 1 Mei te Londen. HALCYON LIJN. STAD AMSTERDAM. 20 Mei V. Orw| Rouaan. ROZENBURG. Rouaan n. Newport,* Mei 3 u. v.m. 100 mijlen Z.W. van J HOLLAND—BRITSCH-INDIE I HOOGKERK, uifcr., pass. 21 Mei I STREEFKERK, thuisr. pass. 21 MeiC tar. MAATSCHAPPIJ NEDERLANT P.C. HOOFT, wordt Dinsdagochtend f Batavia te IJmuiden en 10 u. te J verwacht POELAU ROEBIAH. 21 Mei v. Bata«| Amst. KON. NED. STOOMB.-MU- BOSKOOP, uitr.. pass. 21 Mei OuessJj STOOMV. MIJ. „OCEAAN" POLYPHEMUS, 19 Mel v. New tol Philadelphia. DIVERSE STOOMV AAR TB ERI Cl ALCOR, Santa Fe n. R'dam. pa* Madeira. AMSTEL. 13 Mei v. Kopenhagen te t CELAENO, Grangemouth n. Mont 19 Mei 7 u. 55 n.m. 500 mijlen N* valentia. f DUIVENDRECHT. 21 Mel v. Londen j Philadelphia. KATENDRECHT. R'dam n. pass. 20 Mei Gibraltar. MIJDRECHT. 20 Mei v. TemeuzWI burg. THEMISTO. Bahia Blanca n. Mei van Las Palmas. MITRA, Curacao n. Aalesund. 1 u. 45 v.m. 1110 mijlen Valentia. „.J NOORD, 13 Mei v. Casablanca CM D. B„ to N. Ongeteekendf r, kunnen wij in deze materie me'

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 10