LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 21 Mei 1932 Derde Blad No. 22136 WETENSCHAPPEN. Een kind als een wolk Buiten!. Weekoverzicht. VAN NELLE'S PAKJES KOFFIE „MaDCHEN IN UNIFORM". Jaargang JAARVERGADERING VAN „HET SPINOZAHUIS" EN HERDENKING VAN SPINOZA. Uitreiking medaille aan Amsterdam's Burgemeester. Hedenmorgen werd in de Agnietenkapel te Amsterdam de jaarvergadering van ..Het Spinozahuis" gehouden onder leiding van den voorzitter, dr. J. D. Bierens de Haan van Aerdenhout. Blijkens het door den secretaris, den heer W. G. van der Tak. uitgebracht ver slag. was het ledental der Vereeniging we derom iets toegenomen, terwijl de belang stelling voor het Spinozahuis te Rijnsbuig even groot was als in andere jaren De laatstelijk uitgevoerde herstelling werd on der het welwillend toezicht van den direc teur van het Museum „De Lakenhal" te Leiden voltooid. Nog werd vermeld, dat dr. Bierens de Haan en mr. J. Coert thans ge durende tien jaren onafgebroken de func ties van voorzitter en penningmeester ver vuld hebben, in verband waarmede de se cretaris elk hunner een ..Decennium Spi- nozanum" aanbood. Hierop bracht de penningmeester ver slag uit omtrent den staat der financiën, welke bevredigend kon worden geacht, mede tengevolge van een belangrijke bij zondere bijdrage. Tenslotte werd prof. dr. Tj. de Boer. die volgens rooster aan de beurt van aftreden was. als bestuurslid herkozen, terwijl in een nog bestaande vacature in het bestuur werd voorzien door benoeming van dr H. Wolf. Ter gelegenheid van de 300ste verjaring der geboorte van Benedictus de Spinoza, werd op initiatief van het bestuur een her denkingssamenkomst gehouden. De voorzitter dr. J. D. Bierens de Haan, opende de bijeenkomst en heette de ter bijeenkomst uitgenoodigde autoriteit en de verdere aanwezigen welkom. In zijn ope ningswoord herinnerde hij aan het Amste- lodamensis waarmee Spinoza zichzelf aan duidde en noemde den wijsgeer een Ned - landsche Stem in het koor der groote den kers van de Europeesche wereld. Na deze openingwoorden hield hij een rede over: De beteekenis van het menschbegrip in Spinoza's wereldleer." Prof. dr. H. Brugmans, hoogleeraar aan de Amsterd. Universiteit, sprak daarna over Spinoza en Amsterdam (zijn geboor teplaats). Tenslotte sprak de heer W G. v. d. Tak. secretaris van het Spinozahuis, over „Spinoza's Persoonlijkheid." Hedenmorgen te kwart voor twaalf heeft de burgemeester van Amsterdam, de heer W. de Vlugt, die verhinderd was des mor gens de vergadering van de vereeniging Het Spinozahuis bij te wonen, den voorzit ter en den secretaris dezer vereeniging. de heeren dr. J. D. Bierens de Haan en W G. van der Tak op het stadhuis ontvangen. Namens het bestuur van de vereeniging Het Spinozahuis boden deze beide heeren den burgemeester de zilveren Spinoza-pen- ning aan. De voorzijde van deze penning vertoont den beeldenaar van Spinoza overeenkom stig de in 1744 naar het portret der Opera Posthuma gestoken koperen plaat in B v. S. Sittenlehre widerleget von Christian Wolf. met een door wijlen mr. dr J B. Kan vervaardigd randschrift. De keerzijde van de penning vertoont een afbeelding van het Spinozahub te Rijnsburg. RECLAME. wordt ook Uw baby. als hij zijn slaapje maar ongestoord kan genieten. En slapen doet het, wanneer U de roode, gesmette en stukke plekken van zijn huidje ver zacht en geneest door ze in te wrijven met Mijnhardt's Kinderzalf. Doos 25. Tube 40 c. Bij Apoth. en Drogisten. 95 Een ontroerend moment uit de film „Madchen in Uniform". Albert Schweitzer. eer ..Schweitzer?" meer over hem schrijven of lezen. Et niet „uilen naar Athene dragen"? blijk gezegd, waren dat m'n eerste jchten. toen men mij, in 'n bijeen- t ran 't comité, dat z'n komst alhier lereidt, vroeg, iets over hem te (ven. 't zij dan meer speciaal over Jmusicus Schweitzer. Hoewel ik dan (b beroep op bovengenoemde „uilen" bleef men er toch op aandringen, waar deze belangrijke en begena- e figuur, van welke zijde dan ook be- altijd een merkwaardig beeld geeft, j we trachten, enkele indrukken, die jan hem kregen, mee te deelen Eraf echter nog iets anderes. irrdere malen kan men de tegenwer- vernemen, dat 'n man van zijn ga- I en kunde, eigenlijk allereerst z'n Jiten aan eigen omgeving, althans (Europa heeft te geven. Ook wordt de Tderstelling wel gehoord, dat hulp- fcvende lichamen van eigen bodem j zn „actie" wel eens in 't gedrang |n. (ar vragen we ons af heeft 'n 1 als Schweitzer niet 't volste recht ie geven, daar, waar hij dat zelf fcdit? En als men dan daarenbo- (jf motieven weet. die hem er toe he li naar Afrika te gaan, dan komt |h toe. alle tegenwerpingen ongemo- 1 te achten t dezer motieven vonden we zoo tee- ki uitgedrukt in 'n artikel van J. F Fetter, waarin hij een der beweeg- |(ii van Schw. om naar Afrika te als volgt omschrijft: iropa heeft van het oogenbllk dat i schepen de Afrikaansche stranden Ireikten zoo onnoemelijk veel kwaad i de negers gedaan, door den im- van alcohol en syphilis, dat alles, i het hun goeds bewijst, geen wel- is. maar verzoening voor het vele hun berokkend." Ziedaar, (veitzer's motief! Voor zulk 'n mo- hebben we ons eenvoudig te bui- I, wetend dat het juist voor Europa mogelijk ook voor andere „be- (uafde" werelddeelen) een lichtend beschamend voorbeeld kan zijn. i van de eerste indrukken die men (dezen merkwaardigen mensch krijgt, i groote eenvoud ('t geen hij met ke werkelijk „grooten" gemeen heeft) «1 gepaard gaat met 'n ongekun- hartelijkheid en 'n aanstekelijke Rktheid. i zin voor humor is trouwens be- We denken aan 't kostelijk geval (den neger in Lambarene, aan wien ftitzer om hulp vroeg bij het bouwen [een schuur, naar 'k meen. 't Ant- 1 van den Afrikaan was: dank u. ludeer voor „intellectueel". (De neger lam. lezen en schrijven geleerd). 1 was t antwoord van Schweitzer, [probeer ik al zoo veel jaren, maar 't f nog niet gelukt! (Dr. in filosophie, theologie, medicijnen en daarenboven een beduidend musicus.) 'n Tweede geval komt ons in de herinne ring van z'n vorige Europeesche tournée. In de een of andere plaats in Engeland had men hem een extra-feestelijke ont vangst toegedacht. Hij aou met ceremonieel worden „in gehaald" en o.a. zou Schweitzer dan voorafgegaan worden door plaatselijke jeugdige schoonen, in 't wit gekleed Echter vond men 't wenschelijk hem er vooraf over te polsen en hij hoorde de plannen rustig aan. Z'n antwoord was. dat hij er over dacht om dan te verschij nen in 'n paar dierenhuiden met bokke- hoorns op 't hoofd, z'n vreugde uitend in I dansen en sprongen De Engelschen (met hun bekende zin voor humor) voelden al spoedig, dat die optocht maar liever niet moest doorgaan. 't Werken met Schweitzer, aan z'n voorbereidingen voor z'n laatste concert alhier was wel inspannend maar n genot. Als wetenschappelijk mensch werkt hij systematisch en met den tijd uiterst economisch. Toen we hem van den trein haaiden was z'n eenige ontspanning voor dien dag, een wandeling van Station naar de Pieterskerk Daar aangekomen werd ongeveer 6 uur onafgebroken gewerkt. De grootste zorg werd besteed aan de te kiezen klank-combinaties, 't geen zóó consciëntieus werd opgevat, dat daarbij zeker dien dag een 25 maal de ongeveer 40 treden hooge orgeltrap op en af werd gegaan, om zich beneden te vergewissen van 't effect der gekozen klank-kleur, 't Resultaat was bijna altijd goed geweest, en al spoedig was dan de uitroep: „wunderbar. wunderbar" Want. Schweitzer vond het orgel in de Pieterskerk een pracht-instrument. 'n Instrument met 't echte oude individueele toonkarakter. in tegenstelling met veel fabrieks-massa-werk uit den tegenwoordi- gen tijd. 'n Staal van echt oud-Nederland- sche orgelbouwkunst, maar. dat noodig (zaakkundig en in stijl natuurlijk) ge restaureerd dient te worden. Als musicus ontving Schweitzer z'n op leiding grootendeels van Widor te Parijs. Merkwaardigerwijs was het echter Schweitzer, die z'n leermeester de oogen opende voor Bach, althans voor de won dere symboliek die bijv. in de koraal-voor spelen verborgen ligt. Vooral door de tekst-verklaring werden deze compositie's voor den Franschen meester 'n openbaring en hij zegt het dan ook in 't voorwoord dat hij in Schweit zer's standaard-werk over Bach schreef, dat hij zonder eenig voorbehoud Bach voor de universeelste van alle kunstenaars houdt; wat hij in z'n werken uitdrukt is 't godsdienstig gevoel in den meest reinen vorm. Schw. heeft over Bach vooral, 'n geheel eigen opvatting, die men gaarne aan vaard wetend dat ze echt en waar achtig is. Niettegenstaande hij groote zorg besteedt aan z'n klank-combinatie's, moet de aandachtige hoorder zich toch voor namelijk instellen op 'n manifestatie van de architectonische bouw. op de structuur van 't werk. Schweitzer is man van de daad. óók op muzikaal gebied. Hij toont hiermee de superioriteit van ,.'t zelf musiceeren" boven het passieve ondergaan dat ons de moderne techniek, helaas ook op kunst-gebied heeft ge bracht. Door dit „zelf musiceeren" toont hij dat muziek van haar waarde als „vrije" kunst, nog niets heeft ingeboet „Vrij" in den zin van vrij maken van onszelf; wellicht is dit een van de rede nen. waardoor Schweitzer, mee naast z'n ijzersterk gestel, den indruk geeft, 'n gelukkig mensch te zijn. Kerkvoogden stonden Hooglandsche- en Pieterskerk voor lezing en concert welwil lend af, 't geen niet anders dan gewaar deerd kan worden. In St. Pieter gaat het in samenwerking niet 't bekende koor Sursurn Corda onder Anton van der Horst. Mogen velen zich opmaken. Maandag en Vrijdagavond te gaan. niet zoozeer om den persoon Schweitzer, maar voorname lijk om de geestelijke motieven van 'n eerlijk man. Schweitzer zal dan den in druk kunnen meenemen, dat werkelijk geestelijke waarden in Nederland nog altijd hoog worden aangeslagen. LEO MENS. Moord en crisis. Een tijd van moorden en regeerings- crises.Ziedaar het weinig opwekkend beeld van den tegenwoordige» snel voorbij schietenden kalender! Aan alle zijden knallen de revolver schoten, opeischend hun buit. Viel in het Westen de Fransehe president Doumer ten offer aan een Rus waaromtrent nog nim mer volledige zekerheid is verkregen, in het Oosten is de Japansche premier Inukai neergeknald als een slachtoffer van Ja- pansch fascisme, zooals dat officieel wordt betiteld. Juister zou het o.i. zijn om te praten van eng Japansch nationalism i van de meest gevaarlijke soort! Enkele militaire „Draufganger", te beschouwen als afgevaardigden der krachtige militaire kaste, hebber, zonder gewetensbezwaar den premier neergelegd, onafhankelijk van diens persoonlijkheid, om het regime te treffen en hun optreden, dat voor hen zelf de doodstraf beteekent, heeft maar al te goed doel getroffen. Alle twijfel is bui tengesloten. dat in Japan een nieuw ka binet zal optreden, dat geheel is geïnspi reerd op den wil van deze nationalisten pur sang. De Japansche politiek naar buiten en binnen zal dientengevolge een uiterst agressief 'karakter gaan aannemen en elke voorspelling, waarop dat zal uit- loopen. lijkt ons vooralsnog ondoenlijk. Baas in Japan worden de militairen te land en ;er zee Een geluk bij een ongeluk is nog, dat tenminste te Sjanghai een overeenkomst is geteekend en de Japanners reeds ern stig zijn begonnen met het terugnemen hunner troepen. zoodat direct gevaar daar als geweken is te beschouwen Anders staat het er voor met Mandsjoerije. Men mag veilig aannemen, dat de Japansche aspi raties om dit gebied eenvoudig te annexee- ren thans meer rechtstreeks tot uiting zullen komen, zonder rekening te houden met de belangen van anderen: China telt niet mede, maar ook met de belangen van sovjet-Rusland of Amerika zal slechts amper te rade worden gegaan! Welke ge varen daaraan zullen zijn verbonden Hoezeer de Chineesche tegenstand bij Sjanghai een verrassing is geweest, toch behoeft het militaire Japan zich in Mand sjoerije weinig rekenschap te geven van de Chineesche macht. Ook het verzet der Chineesche vrijkorpsen zal, wanneer Ja- jian een groote schoonmaak Inzet, vermoe delijk niet veel te beduiden hebben. Wat de sovjets betreft, in den loop var, het conflict in het Verre Oosten ls ook hun militaire onmacht voldoende naar voren getreden en slechts als het niet anders kan zullen de sovjets zich daar wagen aan een strijd, die inwendig ln Rusland bovendien verstrekkende gevol gen zou kunnen hebben; vooral als het daar in het Oosten niet voor den wind zou gaan. zooals niet anders te verwach ten is En ook de Vereenigde Staten zullen niet te hard van stapel loopen, want ook voor hen zou een oorlog zoo ver van huls niet meevallen. Militair Japan weet dat en zal daarvan maar al te zeer gebruik maken. Als het echter daarbij nu maar niet al te brutaal wordt. Naast deze nieuwe crisis in het Oosten, waarvan een integer staatsman als Inukai het onschuldig slachtoffer is geworden, ls er een crisis uitgebroken in België, en Oostenrijk: om te zwijgen van de reeds bestaande crisis in Fankrijk en de slui merende crisis in Duitschland. In België is natuurlijk de taalstrijd de regelrechte oorzaak van het aftreden van het liberaal-katholieke kabinet Renkin. Vlaanderen voor de Vlamingen willen de liberalen daar te lande nog steeds maar niet erkennen: zij begrijpen blijkbaar niet, welk gevaarlijk spel zij spelen met deze minachting voor het Vlaamsch, dat zich niet meer zal laten terugdringen, integen deel vasthoudt aan zijn goede recht! Om verkiezingen te vermijden doet Renkin thans bovenmenschelijke pogingen om ter elfder ure het met de liberalen nog op een accoordje te gooien, doch zelfs al zou dit succes opleveren, blijft het slechts uitstel van executie. Met groeiend gevaar, dat de splijtzwam bij onze Zuiderburen zich gevaarlijk zal uitbreiden! In Oostenrijk breidt de macht van het fascisme zich eveneens uit en daaraan moet de val van het kabinet Buresch worden toegeschreven. Vermoedelijk zal er evenwel weinig veranderen, want de nieu we kabinetsformateur Dollfuss zal even eens een regeering vormen, steunende op de rechtsche en midden-partijen, al is het dan niet officieel. De meeste moeite ver oorzaakt de vervulling van het departe ment van buitenlandsche zaken. Het is een brandpunt van belangstelling in de huidige tijden voor Oostenrijk, dat vecht voor zijn economisch bestaan zooals alle Europeesche staten van het midden. Het liefst zouden de socialisten daar nieuwe verkiezingen zien uitgeschreven voor den Nationale» Raad. rekenend op een over winning. doch dit juist is voor de middenpartijen een reden te meer om zich tot het uiterste in te spannen ver kiezingen te vermijden, in de stille hoop, dat de'toekomst verbetering zal brengen' In Frankrijk komt nu spoedig de beurt aan Herriot om te trachten een regeering te vormen Erg hoopvol ziet het er echter trots de aanvankelijk gekoesterde ver wachtingen niet uit. Voor zoover betrouw bare gegevens beschikbaar zijn, valt reeds te voorspellen, dat van een herstel van het z.g. kartel niets zal komen. Eensdeels stellen de socialisten te zware eischen, anderdeels voelt blijkbaar Herriot zelf niet veel voor een samengaan met de so cialisten. verkiest hij een combinatie met Tardieu zonder de groep Marin. Blijkt dit juist te zijn, dan verandert er niet veel in de Fransehe politiek en zal deze slechts een zeer bescheiden ruk naar links maken en blijft ten aanzien van ontwapening en herstel- en oorlogsschulden vrijwel alles bij het oude Het zou een geduchte te genvaller zijn! En tenslotte, in Duitschland heerseht feitelijk een sluimerende crisis, gelijk ge zegd Uiterst moeilijk is de situatie voor rijkskanselier Brüning! Waarschijnlijk zal komende week. wanneer de Pruisische Landdag bijeen komt. veel worden opge helderd. hoewel zekerheid daaromtrent ontbreekt als gevolg van het feit, dat de verhoudingen tusschen Nazis en Centrum veel is verslechterd en alleen een samen gaan van deze beiden rust kan brengen in het parlementaire leven naar binnen en naar buiten! RECLAME. SPECIAAL AANBEVOLEN GROEN MERK 40 Cf. per halfpondspakje BLAUWMERK 35 Ct. per halfpondspakje CIRKELKOFFIE 32 Cf. per halfpondspakje MAGNEETKOFFIE 28 Cf. per halfpondspakje FAKKELKOFFIE 24 Cf. per halfpondspakje VRAAGT UWEN WINKELIER 7452 Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. Deze allereerste film van. door en over vrouwen, bovendien de eerste film van een nieuwe filmmaatschappij De Deut sche Film Gememschaft heeft in alle landen, waar zij vertoond werd, een onge kend succes gehad. In den grond is „Meisjes ln Uniform" een ernstig stuk werk, dat een ernstig probleem met groote aandacht behandelt. Als v.n oorzaak van dit succes noemt de productieleider Carl Froelich wel het feit, dat deze film tot stand kwam door een zóó innige samenwerking van scena rist, regisseuse, spelers en productieleider, als zelden of nooit in de filmproductie werd aangetroffen. Het compliment ..gemeenschapsfilm" staat niet alleen op de sociale stof, die de film behandeld, doch ook en vooral op de gemeenschappelijke gevoelens, waaronder alle medewerkers hun taak hebben ver vuld. Wie zal uitmaken of de grootste ver diensten toekomen aan de dichteres Chxista Winsloe, die uit haar tooneelstuk „Gestern und heute" de stof voor de film putte, aan Carl Froelich. die de algemeene leiding van de film had, aan Leontine Sa- gan, de artistieke leidster in engeren zin. aan Dorothea Wieck of Hertha Thiele, die zoo voortreffelijk de rollen van Fraulein von Bernburg en Manuela vertolkten; aan de honderd andere medespelenden, die met een bewonderenswaardige feeling hun dienende taak in het geheel vervulden. Froelich beweert zich dagelijks verbaasd te hebben om de geestdrift, waarmede allen zonder uitzondering zich één voel den in hun zwaren arbeid. Dit één-voeler, j ls volgens hem de groote oorzaak van de boeiende kracht, die de film vrijwel zon der inzinking uitstraalt. Het merkwaardigste verschijnsel bij dit alles is het feit, dat alle honderd meisjes voor het eerst van hun leven voor de camera-lens stonden. Routine en virtuositeit waren haar dus 1 volkomen vreemd Ook de regisseuse Leon tine Sagan volbracht haar eerste film daad. En welk een daad! Er zijn talentvolle regisseurs, die dezen x trap van volmaaktheid pas na jaren ex- perimenteeren bereiken en dan over de doorgeworstelde ontwikkeling van hun filmvermogen allerminst ontevreden zijn. •Leontine Sagan echter deed een eerste gooi die onmiddellijk raak was, doch die misschien minder meesterrijk ware ge weest, indien haar honderd medewerkers minder geestdriftig haar ter zijde hadden gestaan. Men zal daarom de film „Meisjes in Uniform" door de critiek algemeen ge loofd als de beste film van het seizoen beter gezegd van de laatste seizoenen niet mogen prijzen, zonder in dien lof allen te betrekken die aan de vervaardiging heb ben medegewerkt Er is hier n.l. geen plaats voor bijzondere hulde aan een of meer adressen, doch alleen voor een ge meenschappelijke hulde aan de meisjes in uniform en hun leidsters Is het wonder, dat de filmvrienden over de geheele wereld uitzien na een tweede poging van een talent als Leontine Sagan. Inderdaad: zij heeft weer nieuwe plan nen en is reeds begonnen aan een tweede film. waarvan spoedig nadere bijzonder heden zullen bekend worden o OM VERDER TE VERTELLEN: Men zegt, dat Lewis Stone het beste ge heugen heeft van alle acteurs in Holly wood Hij leest zijn rol over vlak voor met ae opnamen begonnen wordt en kent ze steeds woordelijk Stone zegt. dat dit het resultaat is van zijn langdurige ervaring met reizende tooneelgezelschappen en dat het voor hem voldoende is te weten in welke studio hij werkt en in welk costuum om direct een scène te kunnen speler.. Hoe zal het vliegtuig van de toekomst eruit zien? Deze vraag werd onlangs aan de Metro Goldwijn Mayer technici gesteld voor een scène in Strange Interlude, welke in 1945 speelt. Men was overtuigd, dat een autogyro, welke op een dak kan landen en opstijgen, het meest waarschijn lijke type zal zijn. 1 01 Dorothea Wieck in de veelbesproken film „Madchen ln Uniform" .welke deze week hier gedraaid wordt.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9