'f Humor uit het Buitenland. njCH DaudlAD - Vierde Blad Zaterdag 21 Mei 1932 I MEEL OVERZICHT. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. KUNST EN LETTEREN. HEERENBAAI Mary (nadat de oude zeerob uitgepraat is over z'n thlpbreuken en ongelukken op de Zeven Zeeën): „Nu, Bendrit vertel JIJ hem nu eens van toen onze boot rcnslwe op de Vecht." Vrouw, met haar man op reis. gaande„Nee, nee, ik zal dat koffertje wel dragen ik wil niet dat j« meer neemt dan Je dragen kunt." (Happy Mag.) Piet zei dat hij me zou kussen of sterven." „En.... heb Je1" „Nou, Je hebt zijn overlijdens-advertentie niet in dë .oranten gezien, wel (Sunny Mag.) DOMME VRAAG. (Humorist). toen ik aan mijn maaltijd bezig was in het poolgebied, sloop een ijsbeer zoo dicht achter me, fn adem in mijn nek voelde. Wat denk je wel deed?" lette zeker Je kraag op?" (Judge). Maar. meneer Dubois, u gaat tóch nog naar het ministerie, terwijl u zoo ver moeid bent Zeker, madame, daar kan ik nog het best uitrusten 1 (Pê/e Mêle). i'ji- ('l/IjlWji'-* Mevrouw Kregel bij den schouwburguitganf„En iï zeg Je, Hendrik, dat een gemeente die vermakelijkheids belasting heft op zóó'n stuk, geen geweten heeft." (Humorist). Wat zou er nou gebeuren, als de kabel brak? Domme vraag dan zou de ballon om laag vallen, natuurlijk 1 lische zorgen van Japan Japansche concurrentie in Ned. Dividenduitkeeringen van Neder- industrieeie ondernemingen i liquiditeitspositie door vermin der bedrijvigheid Verdere ^_,ing van den beurshandel Het eindproces in de rubbercultuur der internationale petroleum- onderhandelingen. inlster-Vacantiedagen hebben geen fi? in de stemming op de inter- fondsenmarkten kunnen bren- le kooplust is thans zoo gering, dat |een beurssluiting van enkele dagen ipiake is van een „opeenhooplng" tos. die bij de hervatting van zaken oerd zouden moeten worden. Men ilfs kunnen zeggen, dat de terug- van het publiek zoowel als van latie gedurende de vacantle-dagen toegenomen. Het optreden van bemisticli-nationalistische elemen- bJapan heeft een onbehaaglijk ge- Jmor.aakt, zonder dat hiervoor een jte basis aanwezig was, behalve t vage vrees, dat de politieke en sche zorgen van het Eilandenrijk mede de verwarring in het Verre t ei nog door kunnen toenemen, [economische toestand van Japan feeds sinds geruimen tijd veel te Ven over. De uit de mislukte actie I China voortgevloeide oorlogskosten (p een druk op het land gelegd, die e meer heeft doen gevoelen, omdat |nd ook in sterke mate onder de crisis gebukt gaat. De in verhouding [grootte van Japan zeer omvangrijke Tie is voor een belangrijk deel van riort afhankelijk. Deze uitvoer nu Met alleen bemoeilijkt door de ver laag van koopkracht en de belem- K van den invoer in vele landen, look door het feit, dat de voornaam- FWrtgebieden van Japan. Britsch- len China, in de laatste jaren in jjende mate hun eigen industrie tot iweung trachten te brengen. Als een f -i factor komt hierbij de Chlneesche F van Japansche artikelen, welks E?. duidelijk blijkt uit het feit, f,i ?.m eerste kwartaal van dit Vca '8 millioen Yen aan Pjctie artikelen heeft betrokken, tegen Ir!. in overeenkomstige periode vonge jaar. alleen de afzet van Japansche ttH ,?htaa ze'* wordt door dezen fc'uïï?overa', waar Chineesche aten gevestigd zijn, wordt deze E»n iw?ucnt doorgevoerd. Zoo b.v. waar de Chineesche handel Jr]„8sten tijd een duidelijk alkeer i e-i?sc artikelen aan den dag L*t"yan de Nederlandsche import- t, ™nen Profiteeren. Dit vormt ten- fcte r!L ?f'ere compensatie voor de Cttia rtckrtping der Japansche con- hw gevolg is van de sterke t». '^5 van de Yen na de opheffing fflkJ™en standaard in Japan in 1 B'i een pariteit van f. 1.24 Raakt» ald tot f- °-80- De hierdoor valuta-concurrentie zou. f£ Mrt bi den Chineeschen boycot Iujj?, had gevonden, het aan- I»apanschen handel in onzen t, ris!, heidijk verder hebben ver- deze de laatste jaren reeds [Ssjwjljdor een deel ten koste van i ij"d^he aandeel, was gestegen. aandeel van Japan in den s eSmToer van Java van 34.02 CïS!en tot 56.90% in 1931; in de tküiW Tan 11.70 #/n tot 38.28%. De 1' A.tvcci stoffen was in 1931 met h'»»»va 200 S°ed als geheel in ii-ji, n In ongebleekte stoffen "Hit,/' van Japan in de Java- gestegen tot 85.39 en ook 511 gedrukte stoffen staat Japan met 77.97% van de Java-invoeren aan de spits van alle importeerende lan den. Het aandeel van Nederland in den manufactureninvoer van Japan is in 1931 nauwelijks iets toegenomen, en wei tot 26.16% van den totalen invoer tegen 25.48 in 1929. Daarentegen is het Neder landsche aandeel in den manufacturen invoer van de Buitengewesten van 24.23% in 1928 gedaald tot 15.73 in 1931. Deze cijfers spreken wel een duidelijke taal; er blijkt duidelijk uit, hoe moeilijk de positie voor onze Twentsche katoen industrie die voor een belangrijk deel haar afzetgebied in Ned. Indië vindt, als gevolg van de industrieeie ontwikkeling van Japan is geworden, en dit te meer, waar door de belemmering van den in voer in de meeste andere landen geen compensatie hiervoor kan worden gevon den door een uitbreiding van den afzet op andere buitenlandsche markten. Door deze invoerbelemmeringen wordt overigens niet. alleen de textielindustrie getroffen; ook de meeste andere bedrijfs takken hebben er in sterke mate onder te lijden. Onder de in den jongsten tijd gepubli ceerde jaarverslagen van industriëele on dernemingen is dan ook wel haast geen een, waarin niet over een bemoeilijking van den afzet als gevolg van deze invoer belemmeringen wordt geklaagd. Niet in de laatste plaats hieraan is het toe te schrijven, dat vele maatschappijen» die het vorige jaar nog een vrij bevredigend divi dend hadden kunnen uitkeeren, dit thans aanzienlijk hebben moeten verlagen of wel een dividenduitkeering geheel achterwege hebben moeten laten. Wij laten hieronder een staatje voi0ën van de tot dusverre door een aantal i/ïdustrieele ondernemin gen, wier aandeelen op de Amsterdamsche beurs genoteerd zijn, uitgekeerde, resp. aangekondigde dividenden over 1931, in vergelijking met die over het voorafgaan de boekjaar. 1931 1930 pet. pet. Amsterdamsche Droogdok Mij. 0 0 Calvé-Delft 4 5Vi Fijenoord 0 10 Wilton-Fijenoord 0 7 Gouda Kaarsenfabr 0 14 Hazemeyer 5 8 Stoommeelfabr. Holland 0 0 Hollandia Fabr Kattenburg 0 0 Holl. Draad- en Kabelfabi 0 0 Intern Gew. Beton Mij 6 12 Kiene en Co. Fbr. v. Choc. Werk. 6 13'/! Lijm- en Gelatinefabr. „Delft" 0 0 Ned. Gist en Spiritusfabr. 18 24 Ned. Kabelfabr. 17 25 Ned. Ford 0 20 Ned. Scheepsbouw Mij 0 6 Rotterdamsche Droogdok Mij. 6 12 Kon. Mij. de Schelde 0 6 Unilever 3 10 Philips Gloeilampen 4 6 Papierfabr. van Gelder 0 0 Hoek's Mach. en Zuurstoffabr, 12 19 Er zijn verschillende gevallen, waarbij de dividenduitkeering ten tweede, soms zelfs ten derde of vierde male achterwege blijft. Voor het loopende jaar zijn de vooruitzichten meestal nog somberder, al is in het algemeen het streven waar te nemen, om de vermindering van de in komsten zooveel mogelijk door een beper king der uitgaven door verdere besparin gen op te vangen. Voor zoover in het afgeloopen Jaar reeds met verlies is gewerkt, kon dit in vele ge vallen bestreden worden uit de vroeger gekweekte reserves. waarop tevens vaak een beroep werd gedaan voor het dekken van extra valuta-verliezen, waardevermindering van het effectenbezit e.d. Dit zijn verliezen die, naar men mag aannemen, zich niet, of althans niet op zoo groote schaal, zullen herhalen en in dit opzicht zullen de balansen voor het loopende jaar dus een gunstiger beeld kunnen vertoonen Een andere vraag is het, of het kapi taal, dat thans in vele ondernemingen ge stoken is, op den duur wel rendabel zal blijken te zijn, wegens de inkrimping van den omzet, en mede in verband met het feit, dat door de prijsdaling de behoefte aan bedrijfskapitaal sterk verminderd is. Dit heeft het gevolg, dat de liquidltelts- positie van de meeste maatschappijen op het oogenblik bijzonder bevredigend is. een feit. dat in de jaarverslagen speciaal wordt gereleveerd. Inderdaad is het ook in zooverre gunstig, dat er uit blijkt, dat iinanciëele moeilijkheden als gevolg van geldgebrek, opzegging van credieten e.d. voor de desbetreffende maatschappij niet te vreezen is; aan den anderen kant weer spiegelt zich in de ruime kasposltie vaak een vermindering van de bedrijvigheid die, wanneer zij langen tijd mocht aan houden, de rentabiliteit der onderneming zou beperken. Een duidelijk voorbeeld hiervan vormt de groote liquiditeit van Philips Gloeilam penfabrieken; blijkens het jaarverslag be droegen de op korten termijn realiseer bare middelen van het geheele concern eind 1931 reeds f. 47.30 millioen, en bij het ter perse gaan van het verslag f. 59 mil lioen, wat stellig niet in de laatste plaats te danken is aan de verdere vermindering van den omzet, de daling van gTondstof- fenprijzen enz. Rentewinst wordt er op de beschikbare of op korten termijn opvraag bare gelden nauwelijk gemaakt; slechts als deze middelen weer in het bedrijf zelf kunnen worden aangewend, zullen zij tot ae winst kunnen bijdragen. Men mag aannemen, dat bij een alge- meene economische opleving voor de thans beschikbare middelen weer loonend emplooi zal kunnen worden gevonden en het is ongetwijfeld een geruststellende ge dachte, dat de financiering ook dan ge heel uit eigen middelen bekostigd kan worden, zonder dat men bij de banken behoeft aan te kloppen of door uitgifte van nieuwe aandeelen of obligaties een beroep op het publiek behoeft te doen op een tijdstip, waarop de markt hiervoor nog niet rijp zou zijn. De gunstige liquide positie, die uit het jaarverslag van Philips bleek, heeft op de beurs weliswaar een goeden indruk ge maakt, maar in het koersverloop der aan deelen is deze nagenoeg niet tot uiting gekomen, aangezien men teleurgesteld was over het feit, dat de betaling van 't dividend slechts daardoor mogelijk is ge maakt, dat verschillende afschrijvingen en reserveeringen, die eigenlijk uit de winst bestreden hadden dienen te worden, ten laste van de agio-reserve zijn gebracht, waaronder de waardedaling van voorraden valuta-verliezen en extra reserveering te gen dubieuze debiteuren. Veel beweging is er in aandeelen Phi lips overigens niet geweest, evenmin trou wens als in de meeste andere koersen. Een lichte verbetering van de stemming op de New Yorksche beurs heeft zich te Am sterdam zelfs nauwelijks in het koersver loop weerspiegeld. Hoogstens kan men zeggen, dat de grondstemming tijdelijk iets vaster is geweest ,mede onder den in vloed van een gering prijsherstel voor sommige producten, waaronder tarwe en koffie, al valt deze stijging in het niet, vergeleken met de voorafgegane prijsda ling. Voor suiker en rubber laat een her stel nog steeds op zich wachten. In de jaarverslagen van verschillende rubberondernemingen is medegedeeld, dat nog geen beslissing is genomen over de stopzetting van den tap, omdat men eerst wilde afwachten, hoe de markt zich ver der zal ontwikkelen, nu de gedwongen restrictie-mogelijkheden geheel van de baan zijn. Slechts de financieel krachtige ondernemingen zullen de periode van aan passing echter kunnen doorkomen; gelei delijk zullen er hoe langer hoe meer on dernemingen zijn, die wegens gebrek aan werkkapitaal het bedrijf moeten staken en de in erfpacht genomen gronden zul len moeten abondonneeren, waarna deze met andere gewassen zullen worden be plant. Op deze wijze zal het evenwicht tusschen productie en verbruik worden hersteld. Door drastische bezuinigingen op de exploitatie zullen de voortwerkende on dernemingen hun productie-kosten verder dienen aan te passen aan den lagen stand der verkoopprijzen. Naar In verschillende jaarverslagen werd medegedeeld, zullen de kostprijzen in 1932 inderdaad weer lager worden dan die in het vorige Jaar, wat van te meer belang is, omdat bij een alge- meene herleving van zaken lage rubber- prijzen het verbruik zullen kunnen stimu- leeren. In de scheepvaartafdeeling blijft dê stemming nog troosteloos. Ook voor de Indische lijnen, wier bedrijf direct afhan kelijk is van den economischen toestand in onzen Oost, zijn de vooruitzichten alles behalve rooskleurig. Zoowel het passa giers- als het vrachtvervoer is sterk ver minderd en de „toeristen-vacantiereizen" vormen slechts een geringe compensatie voor de derving van inkomsten uit het gewone bedrijf. Het eenige fonds, waarvoor ook in de afgeloopen week iets meer belangstelling bestond, was Koninklijke Petroleum. Veel lekt er wel niet uit van de besprekingen tusschen de internationale petroleumpro- dueenten, die thans te New York gaande zijn, maar het is toch voldoende, om te laten zien, dat zoowel van de zijde van de ondernemingen als van de Sovjets de wil tot samenwerking aanwezig ls. Voor de Engelsch-Nederladsche en Amerikaan- sche concerns gaat het er blijkbaar in de eerste plaats om, een dam op te werpen voor den stroom van petroleum uit Sovjet- Rusland, aangezien elke poging tot rege ling van productie en afzet tusschen de maatschappijen onderling door nieuw aanbod van Sovjet-olie te niet dreigt te worden gedaan. Men schijnt de Russen er nu toe te wil len brengen, zich te verplichten, den pe- troleumuitvoer in de eerstvolgende tien jaren te beperken tot de hoeveelheid, die in 1931 is geëxporteerd; mocht hiervoor geen afzet op de markt kunnen worden gevonden, dan zouden de petroleumcon- cerns het betreffende kwantum tegen een vasten prijs overnemen. Een overeenkomst op een dergelijke basis zal stellig niet ge makkelijk te bereiken zijn; voor een be langrijk exportproduct als petroleum zul len de Russen zich vermoedelijk, wel niet voor zulk een langen tijd aan banden willen leggen Daartegenover staat echter het voordeel van een hoogere opbrengst van den uitvoer, wanneer een interna tionale afzetregeling tot stand mocht ko men, een voordeel, dat de Russen zich ook wel niet gaarne zullen laten ontgaan. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Ned. Handel Mij. 61—57 1/4. Aku 26 7/8—24—25. Philips Gloeilampen 68'/i69'/:66% 69 3/4. Unilever lOl'/s10297 1/4—100 1/4— 99'/.. Ned. Gist- en Spiritusfabr. 247—237 1/4 —241. Alg. Exploratie 105—10698% exdivi- dend 100. Koninkl. Petroleum 113 3/4122 Perlak 77 1/867 en ex div. 71. Bandar Rubber 251/-28—27 1/4. Kendeng Lemboe 45*/i53. Ned. Scheepvaart Unie 45'/:47'/:-46 7/8. Handelsver. „Amsterdam" 137'/:134 135'/:. Tjepper Cultuur Mij. 101110104. Dell Mij .101—99'/:. Senembah 114 3/4105'/:. Sedep Cultuur Mij. 127—134. Kali Tello 41'/—-36'/:—38'/:. NIEUWE UITGAVEN „Sleeswijk's ^tlas der geheele aarde" is de titel waaronder dit practische boek werkje verscheen, dat 37 hoofdkaarten en 18 bijkaarten bevat, benevens een register van 1000 namen. Het handige formaat waardoor echter aan duidelijkheid en overzichtelijkheid niet te kort werd ge daan. zal ongetwijfeld voor velen een fac tor zijn om deze atlas een trouwe reisge zel te kunnen noemen Uitgave J. A. Slees- wijk, Bussum. J. B. Wolters' Uitg. Mij. Groningen. C. P. Dijksterhuis und J. Zuidweg. Deut sche Gedichten fur die unteren klassen. Drs. J. Karsten, Deutschland. überset- zungs und Ubungsbuch mit idiomatischen und grammatischen Bemerkungen. A. L. J. Wytzes en J. T. de Jager, Klank en Teeken. Tekst en Uitleg; De kleine profeten I Hosea, Amos door Prof Dr. L, H. K. Blee- ker. Scheltens en Giltay. Amsterdam. 7e aflevering, Nederl. Alg. Encyclopaedic (kleine uitgave). Bij de N.V. Drukkerij Jacob van Campen te Amsterdam kwam van de pers een boekje New-York en Politie, waarvan M. J. M Gemmeke, inspecteur van politie te Amsterdam de auteur is. Zij. die over de moderne politie-organi- satie iets meer willen weten, kunnen wij dit prettig-geschreven boekje met de tal rijke illustraties en afbeeldingen, zeer ter lezing aanbevelen. Bij de Uitgevers Valkhoff en Co., te Amersfoort verscheen de elfde druk van Joh. Kievit's „Toen Dik Trom een jongen was", met illustraties door Joh. 'Braaken- siek en de 3e druk van „Ina en hare moeder" door Willy Pétillon. Bij Andries Blitz, uitgever te Amsterdam verscheen onder den titel „Klaar achter?" een spoorwegboek van J. B. Uges (nono) dat werd ingeleid door de Directie der Nederlandsche Spoorwegen en waarin deze o.a. zegt: „Wat hier werd gegeven is geen zwaarwichtig, wetenschappelijk, technisch of economisch werk. maar een luchtige populaire causerie, waarin de auteur het Spoorwegbedrijf met zijn vele aspecten in vogelvlucht laat zien. En dc wijze waarop hij dit laat zien is prettig en onderhou dend, waarbij nog komen de 100 foto illustraties die de waarde van het geheel nog verhoogen. „Septemberdagen" is de titel van een nieuwen roman van Pamela Wynne, die in de „Society reeks" der N. V. van Hol- kema en Warendorf's U. M. te Amsterdam verscheen. Bij H. J. Thieme en Ciete Zutphen verscheen een nieuwe bewerking van „De spreuken der vaderen" een der oudste zedekundige geschriften der Joodsche lite ratuur door I. Maarsen, opperrabijn te 's Gravenhage. Nederlandsche Staatswetten. Editie Schuurman en Jordens No. 64. N.V. Uitg. Mij. W. R. I. Tjeenk Willink Zwolle 1932. „Woningwet" door Dr. G. G. Pekelharing. Referendaris ter Gemeente- Secretarie van Utrecht. RECLAME. •zij ECHTE FRIESCHE I 20 50 a per ons zachte at yeuzife rooktabak, f 117 3i

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 15