C.G.SMIT Geheimzinnige Inbreker LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 13 Mei 1932 Derde Blad No. 22130 PARLEMENTAIR OVERZICHT FINANCIEN. FEUILLETON. Luit.-Gen. Weber. Luit.-generaal b. d. Ph. W. Weber te I Haag. oud-commandant van de Gre- Eiers en Jagers en van de Haagsche .jerwacht, is gisteren 75 jaar gewor- ,°De herdenking van dezen dag droeg fijn verzoek een zoo veel mogelijk be- karakter; intusschen ontbrak liet I aan blijken van belangstelling. De Icieren van de Grenadiers en Jagers Tien, evenals vele particulieren, een anstuk; namens het moderamen der L Herv. kerk kwam een deputatie den |ge, die lid is van het college van erlingen, gelukwenschen en langs te- (sfischen en telefonischen weg kwa- j tal van felicitaties binnen, r den namiddag ontving generaal We- I nog veel bezoek; zoo kwam o. a. een Vitatie van de hoofdofficieren en of- Jtren der Grenadiers en Jagers, o. w. fimmandant der beide regimenten. Va-jarige, die de laatste commandant I het toenmalige gemeenschappelijke inent is geweest, de hand drukken; (hi o .a. luit.-generaal Muller Massis, i Bentinck, le stalmeester van H.M. [Koningineen deputatie van de Haag- iBurgerwacht, t. w. generaal Gerth [Wijck, en de heeren Croockewit en «rteus, leden van den Kerkeraad der [Herv. gemeente en tal van anderen. minister van Defensie zond een dijk schrijven van gelukwensch. ontving generaal Weber tele- aen uit alle deelen des lands, w.o. I tal van oud-militairen van allerlei POVACS LAJOS AAN BOORD VAN DE „DEMPO". 1 bekende orkest van Kovacs Lajos is mn met het stoomschip Dempo uit >rdam vertrokken om in Kalundborg concert te geven. Aan boord bevinden verder de Amsterdamsche burgemees- De Vlugt, de inspecteur voor de ipvaart. vice-admiraal Fock, de vlieg- mwer Fokker, de bouwmeester van :Dempo". directeuren van den Rott. [1. hoofdingenieur Dg Voogt van den I-dienst, de secretaris der N. en Reddingmaatschappijen, de heer De de Avro-directeur, de heer W. Vogt, Sederlandsch cricket-elftal, dat Zon- te Kopenhagen tegen de Denen speelt Toen de Dempo zich gisteravond ter J van IJmuiden bevond is draadloos concert uitgezonden dat via Radio ffld op een ultra-korte golf van 180 1 «b doorgegeven naar IJmuiden, van i het per lijn naar Hilversum werd Jiden w'Ontvangst voor het publiek liet na- ~b)k zeer veel te wenschen over, even- tb een korte toespraak van den heer 'rogt, maar als proefneming is deze iding ongetwijfeld interessant ge- DE VISSCHERIJ-MOEILIJKHEDEN. De heer Drop verzoekt overleg onder leiding der Regeering. De heer Drop vroeg aan de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Econo mische Zaken en Arbeid: I. Is het de Regeering bekend, dat in het Trawl-visscherijbedrijf te IJmuiden de bedrijfsmoeilijkheden zich in de laatste weken zoodanig hebben verscherpt, dat niet minder dan 4/5 van de plaatselijke vloot is opgelegd, zoodat 1500 zeelieden, 300 havenarbeiders, 100 kolenwerkers en losse arbeiders. 200 metaalbewerkers en 200 vischknechts geheel of nagenoeg ge heel werkloos zijn? II. Is de Regeering niet van oordeel, dat het wenschelijk is vooral nu het rap port der departementale commissie, die zich bezig houdt met een onderzoek naar de toestanden in het Trawlvisschersbe- drijf, blijkbaar nog niet gereed Is onder haar leiding en met haar medewerking overleg te bevorderen met en tusschen ge meentebestuur, vereenigingen van reeders en handelaren, alsmede de vakbonden van arbeiders in de betrokken bedrijven, ten einde na te gaan wat ter bestrijding der in vraag I omschreven moeilijkheden kan worden gedaan? III. Is het waar, dat besturen van ver eenigingen, betrokken bij de haringvis- scherij te Vlaardingen, Scheveningen en Katwijk, zich tot de Regeering hebben ge wend met de mededeeling dat de bedrijven onder de tegenwoordige omstandigheden wat de prijspositie en de afzetmogelijk heid betreft, gevaar loopen niet te kun nen worden uitgeoefend, tengevolge waar van personeel is ontslagen, dreigt te wor den ontslagen of niet kan worden aange nomen? IV. Is het waar, dat de Regeering voor- loopige medewerking om tot oplossing der in vraag III bedoelde moeilijkheden te ge raken, heeft afgewezen en op welke motie ven heeft die afwijzing plaats gehad? HET BEZÜINIGINGSRAPPORT WELTER. De heer Van Rappard heeft aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken. Voor zitter van den Raad van Ministers de vraag gesteld: Wil de Minister mededeelen, wanneer het eerste gedeelte van het rapport der Bezuinigingscommissie-Weiter, dat reeds eenigen tijd geleden gereed gekomen is en aan de Regeering is aangeboden, openbaar gemaakt zal worden? JHR. MR. W. E. T. M. VAN DEN DOES DE WILLEBOIS "i In den ouderdom van 74 jaar is gister middag te Arnhem overleden jhr. mr. W. E. T. M. van der Does de Willebois, presi dent van het Gerechtshof aldaar. DE POSTVLUCHTEN. Bij de K. L. M. is bericht ingekomen dat de „Ekster" op de uitreis gisteren om 13.55 te Weenen is geland. DE INDISCHE TENTOONSTELLING. Taptoe door de mariniers. Naar gemeld wordt zal morgen na de opening van de Indische tentoonstelling te Den Haag, 's avonds tusschen 9 en 9.30 uur op het groote plein van de Tentoon stelling de taptoe worden geblazen door het muziekkorps van de mariniers. UIT NED. OOST-INDIE. IN BRAND GERAAKT. MEDAN, 12 Mei (Anetal. Op de onder neming Dolok Meranger van de Goodyear Rubber Plantations Company heeft een noodlottig ongeluk plaats gehad doordat bij het dichtsoldeeren van een bus lak- verf de inhoud in brand geraakte waar door de kleeren van de technicus Nieu- wenhuis vlam vatten. De heer Nieuwenhuis sprong in wan hoop in een watertank, waaruit hij ernstig gewond werd opgehaald. TWEEDE KAMER UITVOERING VAN DE ONGEVALLENWET. De Kamer heeft gisteren de behande ling van de moties inzake de uitvoering der Ongevallenwet voortgezet. Zij luidden aldus: MOTIE-TER LAAN. De Kamer, van oordeel, dat een onderzoek naar de vraag, of de Ongevallenwet 1921 geheel wordt uitgevoerd in volledige overeen stemming met het sociale doel en de sociale strekking der wet, gewenscht is; noodigt den Minister van Economische Zaken en Arbeid uit dit onderzoek te doen instellen door een commissie, be staande uit vertegenwoordigers der Re geering, het Bestuur der Rijksverzeke ringsbank. de Beroeps-organen en de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers, met de uitvoering der wet bekend, en gaat over tot de orde van den dag. II. MOTIE-KUIPER. De Kamer, van oordeel, dat het gewenscht is grondig te onderzoeken of de toepassing der Ongevallenwet 1921 wijziging be hoeft, en of voorts de daarmede verband houdende bepalingen dezer wet, alsmede van de Beroepswet en van de Wet op de Rijksverzekeringsbank dienen te worden herzien. noodigt de Regeering uit daartoe een commissie te benoemen, met de bevoegd heid eventueele concrete voorstellen te doen, en daarin ook vertegenwoordigers der vakcentrales van werkgevers en werknemers op te nemen, en gaat over tot de orde van den dag. Minister Verschuur heeft op de moeilijk heden gewezen, die bij de uitvoering en toepassing der Ongevallenwet zich voor doen. De bepalingen der wet zijn goed; de moeilijkheden ontstaan bij de toepas sing, vooral ook bij de schatting en her- schatting der invaliditeit. Op verschillende van die moeilijkheden heeft de Minister in het bijzonder de aandacht gevestigd, vooral ook op die, welke verband houden met de bepaling, dat er een causaal ver band moet zijn tusschen het ongeval en de invaliditeit. Bij het onderzoek door de medici spreken wel degelijk ook sociale en menschelijke motieven mede. De Rijksver zekeringsbank tracht natuurlijk de renten tot het redelijke te beperken, maar zij streeft er volstrekt niet naai' om renten niet toe te kennen, waar ze wél toegekend zouden moeten worden. Het is dan ook een feit, dat de reserve van de Bank aardig aan het interen is en de Minister schreef dit toe aan een meer sociale toepassing der Ongevallenwet. Hij deelde mede, dat slechts 3 pCt. van de aangiften niet tot een uitkeering leiden. Daarom de Minister achtte een speciale motie niet noodig en vroeg de Kamer, aan de Regeering over te laten om te onderzoe ken, wat op het punt van de Ongevallen verzekering nader bekeken dient te wor den. Hij hoopte dit de moties zouden worden ingetrokken. Bij dezen wensch sloot de heer Heems kerk zich aan, omdat hij meende, dat de moties in strijd zijn met de onafhankelijk heid der rechterlijke macht. De moties vragen zeide hij feitelijk een com missie van regeeringswege om rechterlijke uitspraken op verzekeringsgebied te cen- sureeren en eventueel op een andere toe passing aan te dringen. Dit achtte de scherpzinnige staatsman in strijd met de moreele onafhankelijkheid der rechter lijke macht, hetgeen een der grootste be langen in onzen staat is. Hierna zijn de replieken gevolgd, waarin verschillende sprekers hun opvatting nog eens hebben toegelicht. Om aan het be zwaar van mr. Heemskerk tegemoet te komen, wijzigde de heer Kuiper zijn motie in dien zin, dat daarin niet meer ge sproken werd van „toepassing", maar van „uitvoering". En de heer Ter Laan richtte eenige verwijten tot den heer Kuiper, dat ook deze met een eigen motie gekomen was, hoewel zij precies hetzelfde bedoelde als die van de sociaal-democraten. Maar toen aan het eind der replieken de Mi nister nogmaals had verklaard, dat hij bereid is een departementaal onderzoek in te stellen naar hetgeen er inzake de uit voering der wet te onderzoeken valt, j trokken beide voorstellers hun motie in. En zoo liep dit debat tenslotte eigenlijk nog met een sisser af. N, V. LEVENSVERZEKERING MAATSCHAPPIJ VAN „DE NEDERLANDEN" VAN 1845 Gevestigd te 's-Gravenhage. In de gisteren te 's-Gravenhage gehou den algemeene vergadering van aandeel houders werden de winst- en verliesreke ning over 1931 en de Balans per 31 Decem ber 1931 goedgekeurd. De hoofddirecteur deelde mede, dat het bedrijf zich in het afgeloopen jaar gunstig ontwikkelde, en dat de verkregen uitkom sten in hooge mate bevredigend zijn. In den loop van 1931 kwam een belan gengemeenschap tot stand met de Ver zekeringsbank Kosmos te Zeist, waarbij de door de Kosmos gereduceerde verze kerde sommen tot het volle oorspronkelijk verzekerde bedrag in kracht werden her steld en de indertijd uitgegeven winstbe wijzen A. onmiddellijk ten volle door „de Nederlanden" van 1845 werden voldaan. De productie bedroeg in 1931 f. 32.422 600 Op 31 December 1931 waren van kracht 52.191 contracten met ruim f. 269.140.000 verzekerd kapitaal. De uitkeeringen op grond van kapitaal- en lijfrentenverzekeringen bedroegen f 3 398 255 Aan rente werd geboekt f. 3.022.728; de gemiddeld gekweekte rente bedroeg 5,10"/o De berekening van de Premiereserve ge schiedde, evenals vorige jaren, volgens de (zuivere) netto methode, rentevoet 3 Noch door „de Nederlanden" van 1845. noch door de „Kosmos" werd eenigerlei wijziging gebracht in de grondslagen of berekeningswijzen. De Effecten zijn in de balans opgeno men tot de koersen van 30 December 1931. Het daarop geleden koersverlies ten be drage van f 2.390.794 komt, overeenkom stig het bij de Statuten bepaalde, ten laste der extra-reserves. Evenwel mag worden aangenomen, dat bij herstel van het eco nomisch evenwicht het thans op effecten afgeschreven bedrag, zooal niet geheel, dan toch grootendeels naar de reserves zal terugvloeien. In de wijze van waardeering der vaste goederen kwam geen wijziging. De „Reserve voor event, afschrijving op de waarde der vaste goederen", groot f. 217.620, bleef ongewijzigd. De vergadering besloot f. 150.000 divi dend uit te keeren, en f. 1.387.329 aan de Extra-Reserve toe te voegen. De totale Extra-Reserves bedragen thans f. 1.945.279. Het geplaatst maatschappelijk kapitaal is f. 2.000.000, waarop f. 1.500.000 is gestort. De aftredende Commissarissen, de hee ren mr. H. R. van Maasdijk en Mr. J. M, Th. Cohen Tervaert, werden herkozen. PHILIPS GLOEILAMPEN FABRIEKEN. Uit het jaarverslag blijkt een verdere vermindering van den omzet. Ook in het eerste kwartaal van 1932 was de omzet min der dan in het le kwartaal 1931. De direct realiseerbare middelen van het geheele concern bedragen thans f. 59 millioen. De afschrijvingen ten bedrage van f. 19 mil lioen (waarvan f. 10.87 millioen op deelne mingen en f. 3.24 millioen op voorraden) komen ten laste van de Reserve voor uit breiding De exploitatie-winst bedraagt f. 7.518.389 (vorig jaar f. 12.780.340). Divi dend (gelijk reeds gemeld) 6 pCt. op pref. en 4 pCt. op gewone aandeelen (vorig jaar op beide 6 pCt.). CONTINGENTEERINGS- ONTWERPEN. Aan het eind van den middag is nog kort gesproken over de wetsontwerpen in zake de contingenteering van schoeisel, tricot-goederen, wollen en half-wollen stoffen en bovenkleeding. Alleen de heer IJzerman heeft gespro ken en de hoofdstrekking van zijn betoog was het aandringen op matigheid. Reeds heeft de ervaring aangetoond, dat con tingenteering geen gunstigen invloed heeft op onze handelsbalans. De afgevaar digde was van oordeel, dat het voorstel in zake de tricot-goederen gerechtvaardigd en aannemelijk is, maar de overige voor stellen niet. Die gaan volgens hem te ver Inzonderheid is er geen aanleiding de dames-confectie te contingenteeren. Op deze vier wetsontwerpen zijn ver scheidene amendementen ingediend. HAGENAAR. N.V. ASSURANTIE-MAATSCHAPPIJ „DE NEDERLANDEN" VAN 1845. (en de met haar samenwerkende maatschappijen.) In de gisteren te 's-Gravenhage ge houden algemeene vergadering van aan deelhouders werden de Winst- en Verlies rekening over 1931 en de Balans per 31 December 1931 goedgekeurd. Zooals uit de jaarstukken blijkt, heeft het jaar 1931 alleszins bevredigende be- drijfsuitkomsten gebracht, hoewel de on gunst der tijden niet ongemerkt aan de wijdvertakte bedrijven voorbij is gegaan. Bovendien bracht de economische crisis een ongekende koersdaling van de meest solide beleggingsfondsen met zich. Het geleden koersverlies f. 3.078.678.bedra gende, komt, overeenkomstig het by de Statuten bepaalde, ten laste der Extra- reserves. Evenwel mag worden aangeno men, dat bij herstel van het economische evenwicht het thans op effecten afge schreven bedrag, zooal niet geheel, dan toch grootendeels naar de Reserve zal terugvloeien Het bedrijf verkeert in bloelenden toestand. Aan Brand- en Varia-premien werd een bedrag van f. 9.765.062.— geboekt. Hier van werd f. 2.241.592.aan Herverze keraars overgedragen. Voor eigen reke ning bleef derhalve een premie-inkomen van f. 7.523.470.—. Aan schaden, met inbegrip van een ruime reserve voor op 31 December 1931 nog onafgedane schaden, was een bedrag van f. 4.813.195.te boeken, waarvan voor eigen rekening der Mij. f. 3 575.846 - kwam. Voor Transportverzekering bedroeg het premie-inkomen f. 1.568.347.waarvan een bedrag van f. 341.991.in herver zekering werd afgegeven, zoodat voor eigen rekening bleef f. 747.926. De Ongevallenverzekering, het bedrijf door „Fatum" uitgeoefend leverde dit jaar slechts een matige winst. Het toene mend verkeer met door motorische kracht gedreven voertuigen verhoogt het onge vallenrisico en dat der wettelyke aan sprakelijkheid in sterke mate. Weliswaar zal dientengevolge de vraag naar dekking tegen dit risico toenemen, anderzijds is het zaak, dat de Maatschappyen maat regelen treffen, opdat voorkomen worde, dat dit verzekeringsonderdeel zijn toch reeds bescheiden winstkansen ziet teloor gaan. De Bedrijfsverzekering door „Labor" be oefend. gaf zeer gunstige resultaten. Het pemie-inkomen voor eigen rekening steeg van f. 424.686.— tot f. 439.867.—. De effecten zijn in de balans opgeno men tot de koersen van 30 Dec. 1931 De vergadering besloot f. 576.000.di vidend uit te keeren, d, i. f. 64— per aandeel (onveranderd) en f. 1.339.554. toe te voegen aan de Reservefondsen. De totale Extra-Reserves bedragen thans f. 5.413.311.—. De aftredende Commissarissen, de hee ren Mr. H. R. van Maasdyk en Mr. J. M. Th. Cohen Tervaert, werden herkozen. KON. PETROLEUM MAATSCHAPPIJ. Dividend 6 pCt. (v. j. 17 pCt.) In de gisteren gehouden vergadering van den raad van commissarissen van de Kon. Ned. My. tot Exploitatie van Petro- leumbronnen in Nederlandsch-Indië is besloten aan de algemeene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over 1931 een dividend van 6 pet. uit te keeren. Zooals bekend werd over het boekjaar 1931 geen interimdividend uitgekeerd. Over het boekjaar 1930 werd een inte rimdividend van 10 pet. en een slotdivi- dend van 7 pet., dus in totaal 17 pet. uit gekeerd. RECLAME. Steenstraat 49 Telefoon 485 UW HUIS VOOR FIJNE VLEESCHWAREN, WARME CROQUETTEN EN SALADE's. 9716 het Engelsch door A. TREUB. irtie moe'; ie ijdelheid niet al te ver "ÏÏJöJ. Arthur, raadde hy spottend f» kaartengeschiedenis is a'les heel p ie hebt zeker een kaart- :t° feoals andere zakenmenschen ït hebben je code gevonden. Je met dat wij dit konden doen, hè? irt w voor elke gelegenheid, niet- i hoïï zouden je tenslotte toch gekre- neoben. Wees daar maur niet bang h/ht toch zeker niet gedacht dat altijd goed (joup zou k0meni wej? -ikLee Wang! Ik echt Chinees! waakte een haastige beweging i Lee Wang's linker wenkbrauw Ze plakken er in China de wenkbrau- yj™woor.dig niet al te best op! zei lachte* bitter. jj°™ °P den kop getikt. Arthur, zei m. 01®iskenbaar Engelsch. Spaar je I" en laten we naar huis gaan! net hij er zoo gek uit! zei Eric iB^wk den jongen man fronsend ïw?ep de jonge dwaas niet dat het JBiam Clinton's eenig en uitslui- 10S?I,was bij deze gelegenheid grap- - Kt i mgen maken? l'&h t w broeder, sir Peter? vroeg E,- hen baronet wendend. JJ®„lichtte zijn hoofd langzaam •S"t<e te spreken, maar zijn lip- fn smartelijk en zwijgend. Zijn gezicht was geaderd, als door hoogen ouderdom. Broeder! spotte Lee Wang. Clinton glimlachte grijnzend, toen hij weer de stem van den persoon hoorde, die eens versmaad had hem zijn automa tisch pistool te ontnemen. Houd je mond! snauwde hy. Maar Clinton, zei Lee Wang op een toon van smartelijk verweer, een broeder zou toch iemand niet met opzet wegens valschheid in geschrifte doen vervolgen? Houd je mond, als ik het je zeg! Je zult gelegenheid genoeg hebben om voor het gerechtshof grappig te zyn. Sir Peter kreeg, een kleur by het noe men van het gerechtshof en zyn stem klonk heesch. Moet ik bepaald nu spreken? vroeg hy. Als ik een vraag doe. verwacht ik gewooniyk een of ander antwoord, ant woordde Clinton kortaf. Maar U behoeft niet in bijzonderheden te treden als U niet wil. Dat kan U voor het gerechtshof sparen. Sir Peter's hoofd zonk weer. Lee Wang is mijn halfbroeder, zei hij, met byna onhoorbare stem, Oh! riep Clinton luid uit. Van Uw vaders kant? Ongelukkig ja, antwoordde Lee Wang met een boosaardigen glimlach. De spot deed sir Peter's oogen schitte ren en hy ging rechtop staan. Eeuwen van opvoeding bleken uit zyn hooghartige houding, toen hy fronsend keek naar het wezen, dat eeuwige schande over zijn huis gebracht had en die zich op dat feit scheen te beroemen. Er sprak nu geen ver waandheid uit sir Peter's houding; alleen beleedigde trots. Ik zal U nu in het kort bijzonderhe- den zeggen! zei hy, met zyn hand over die van zyn dochter, die sympathiek op zijn mouw lag. Waarom een onnoodig martelaar schap oproepen. Peter? vroeg Lee Wang sarcastisch. Moeien wij. Braces, lijden tot stichting van het volk? Kan je je mond niet houden? snauw de Clinton, zyn hand dreigend opheffend. Lee Wang glimlachte met zijn vriende- lijksten glimlach en zweeg. Lee Wang is mijn halfbroeder, her haalde sir Peter, Clinton recht aanziende, maar zelfs al was hy mijn volle broeder geweest, zou ik hem geen seconde onder dak verleend hebben, als ik geweten had dat hij de bedrijver was der misdaden, die aan den Decker toegeschreven worden. Oh, zei Clinton, zich niet bloot gevend. Zelfs nu vind ik het moeilijk te ge- looven, dat zyn uitbarsting hedenavond iets anders was dan het gevolg van een dwaze ingeving een romantische wensch. om den Decker na te streven Hy lijdt aan die dwaze ingevingen, zei Clinton droogweg, met zyn hoofd knikkend in de richting van het stuk staal, dat in het deurpaneel stak. Twee er van zyn noodlottig geworden voor andere menschen. U zei, dat Lee Wang Uw halfbroeder is? Sir Peter aanvaardde de berisping met saamgeklemde lippen en de koele aandui ding om voort te gaan zonder verzet. Enid kwam dichter naar hem toe en hy ging niet weg. Toen mijn moeder stierf, zei hy zon der verderen omhaal, beweerde myn vader dat zyn hart gebroken was. Zijn stem werd opeens bitter en Enid drukte begrij pend zyn arm. Met byna het laatste van zyn geld scheepte hij zich in voor een reis om de wereld, om vrede en den dood te zoeken. Hy vond den dood in Tsinan, in de armen van zy'n Chineesche vrouw! Paatje! riep Enid vol medelijden uit. Beknopt verteld. Uitstekend, zei Lee Wang goedkeurend. Arthur! Arthur! zei Clinton op vader lijke manier. In zyn testament liet hij mij weinig van de oorspronkelijke bezitting na, ging sir Peter voort, zonder te letten op de on derbrekingen. Alles, behalve het kleine onvervreemdbare goed was weggegaan, om zijn Chineesch thuis te onderhouden. Maar hy vermaakte mij een kind van zes jaren Lee Wang en zyn Chineesche moeder. Ik was toen achttien jaar. Het kind werd naar Engeland gezonden, ver moedelijk door zijn moeder, die graag van hem af wilde zijn. Ik had natuurlijk het land over zijn aanwezigheid, maar uit eer bied voor de wenschen van myn vader zond ik hem naar een particuliere school. Je vindt het zeker wel goed als ik tijdens de preek zit? vroeg Lee Wang iro nisch. Ook een sigaret als ik mag? Sir Peter gaf geen antwoord, maar Clinton wenkte zijn gevangenen naar den Chesterfield met een beweging van zyn pistool. Lee Wang boog voor Nina, die de be leefdheid met een bekooriyken glimlach beantwoordde en zij beiden liepen onver schillig door de kamer en gingen zitten. Clinton zocht zijn zakken na en schoof hun een gehavend pakje sigaretten en een doosje lucifers toe en na eerst het pakje aan Nina gepresenteerd te hebben, die er volstrekt niet afkeerig van was. koos Lee Wang met zorg een sigaret, en ging ach terover zitten om er van te genieten. Als dit het einde van het spel was, nu, dan was het het einde van het spel! En wat deed het er toe? Hij peinsde, dat het vroe ger of later moest komen. Nu? zette Clinton aan, zich weer tot sir Peter richtend. Lee Wang was buitengewoon knap op school bijna schitterend, ging de ba ronet rustig voort, maar, bij het ouder worden openbaarde zich een wreede, lis tige trek bij hem. Hij martelde vogels en andere dieren, blijkbaar alleen voor het plezier, dat het hem verschafte. Ik kan slechts denken, dat het de Chinees in hem was Nonsens! kwam Lee Wang driftig tusschenbeide. Zijn de Chineezen wreeder dan de blanken? Ik geloof dat eerder het tegendeel het geval is, behalve in je sen satieromans. Waarom krijgt de Brace' in mij niet de schuld? spotte hij. Wij zullen later van jou hooren! viel Clinton scherp in. Lee Wang trok zijn eenigen wenkbrauw op en ging weer achterover zitten met een sarcastischen glimlach. Ik ontdekte echter, ging sir Peter kalm voort, dat hij een dief was. Sensa- tielectuur trok hem machtig aan en zijn sympathie was altijd voor den dief. Toen kwam er een reeks onbeduidende diefstal len, gevolgd door belangrijker beroovingen in onze onmiddellijke nabuurschap, en deze laatste werden altijd voorafgegaan door een kennisgeving aan het gekozen slachtoffer, die onveranderlijk den vorm had van een Ruiten Aas anders niets. Het was een romantische handelwijze, zooals die haar oorsprong vinden kon in het hoofd van Lee Wang en toen ik hem beschuldigde dezen geneimzinnigen dief te zijn, ontkende hij het niet. Ik probeer de met hem te redeneeren. Ik pleitte bij hem, sprak over den goeden naam van onze familie en hij hij lachte me uit! Hij beknorde me over mijn belachelijken trots, mijn verwaandheid, mijn armoede, zoodat ik ik de gelegenheid gretig aan greep om hem naar de gevangenis te zen den, toen hij voor een klein bedrag mijn naam vervalschte, een bedrag, dat ik hem graag gegeven zou hebben als hij het mij gevraagd had. Ik dacht, dat een tijd in de gevangenis hem zou veranderen. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9