LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 13 Mei 1{ TELEGRAMMEN. DUFTSCHLAND. Minister Groener treedt af als hoofd der Rijksweer Het incident in den Rijksdag. De onverwachte gebeurlijkheden volgen elkaar op. Nu heeft de Rljksweerminister Groener als zoodanig zijn ontslag ge vraagd. Hij zal echter aan het departe ment van blnnenlandsche zaken blijven. Het heet, dat aan het ontslag een démarche van de generaals Schleiger en Hammersteln alsook van generaal Raeder, den leider der marine, is voorafgegaan, die verklaard hebben te vreezen dat mi nister Groener niet langer het vertrouwen van de weermacht bezit. Verwacht wordt dat de rijkspresident die zich nog op zijn landgoed te Neudeck bevindt het ontslag zal aanvaarden. Voorts wordt er op gere kend, dat Groener, die slechts waarne mend als rijksminister van binnenland- sche zaken optreedt thans definitief in deze functie zal worden benoemd. Een nieuwe rijksminister van rijksweerbaar heid zal niet worden aangewezen. Admi raal Raeder die het grootste aantal dienst jaren heeft zal voorloopig met de leiding van defensie worden belast. Maar alles is weer onzeker.... Officieel wordt over Groener's motieven gemeld Groener. Hij beschouwt de In October 1931 ver strekte opdracht de autoriteit van het Rijk door dc concentratie van alle machts middelen van het Rijk in den bijzonder zwaren wintertijd te verzekeren als ver vuld. De verdere leiding der belde mi nisteries zou te veel van zijn krachten ver gen. Bovendien is het gelijktijdige beheer over een uitgesproken politiek ministerie, zooals het Rijksministerie van Binnen- Iandsche Zaken door den minister van Rijksweerbaarheid met het onpolitieke en boven de partijen staande ministerie van Rijksweerbaarheid op den duur onver- cenigbaar Aangezien hij als Rijksminis ter van Binnenlandsche Zaken eenige be langrijke kwesties heeft geëntameerd waarvan de ten uitvoer legging van bij zonder belang is, wil minister Groener in de gelegenheid zijn in de toekomst zijn geheele werkkracht aan dit ministerie te wijden. De Berlijnsche bladen leveren uitvoerig commentaar over het aftreden van Groe ner als rljksweerminister. De „Germania" wijst ook op de geruch ten over een z.g. „generaalscamarilla" en vindt het uiterst bedenkelijk, wanneer persoonlijkheden, die geen staatsrechte lijke en parlementaire verantwoordelijk heid te dragen hebben, in deze kwestie een rol zouden hebben gespeeld, waartoe zij niet bevoegd waren. Het blad legt er verder den nadruk op, dat het aftreden van Groener in verband met het nat. soc. incident ongetwijfeld een verslechtering van den politieken toestand beteekent. Het is onbegrijpelijk, hoe regeering en rijksdag op 'n oogenblik, waarop de gecon centreerde kracht van het geheele volk en van zijn parlementaire vertegenwoordi ging gericht moet zijn op de a.s. buiten- landsch politieke beslissingen, in deze verwarring kunnen zijn geraakt. Juist om deze verwarring is het noodzakelijk er met nadruk op te wijzen, dat het voort bestaan en de politiek van het kabinet Brüning door deze gebeurtenissen op geen enkele wijze geraakt worden. De „D.A.Z zegt. dat het de vraag is. of Groener niet juister gehandeld had, wan neer hij ook het rijksministerie van bin nenlandsche zaken had neergelegd. Het is bovendien de vraag of luitenant-generaal Fleischner die reeds de politieke ziel is geweest van de Bendlerstrasse niet ook naar buiten moest worden bekleed met de verantwoordelijkheid. De „Vossische Zeltung" schrijft, dat kameraden, aan wie Groener trouw is ge bleven hen hi den steek hebben gelaten. De „Boersenkoerier" is van meening. dat verrassingen zich hebben voorgedaan, die niet alleen onverwacht gekomen zijn voor de buitenstaanders, maar ook voor de meest ingewijden. De „Vorwaerts" wijst er op. dat Groener bij zijn laatste optreden in den Rijksdag niet geestelijk, maar lichamelijk te zwak is gebleken Het spreekt van zelf, dat de a.s. rijksminister vanbinnenlandsche za ken in den nieuwen rijksweerminister een steun moet vinden. Groeners opvolger zal moeten begrijpen, dat hij in den aan vang bij de republlkeinsch gezinde bevol king niet te veel vertrouwen zal vinden. Hij moet echter ook genoeg politicus zijn, om de behoefte te gevoelen aan dit ver trouwen. wanneer hij zijn taak wil ver vullen. De toekomst zal leeren of het af treden van Groener als rijksweerminister een overwinning is der nat. soc. of dat hooge officieren hem zijn afgevallen. In verband hiermede was semi-offi- cieele nog verklaard: De vermoedens over de redenen, die Groener tot zijn ontslag bewogen heb ben, zijn grootendeels verkeerd. Zonder twijfel speelt daarbij de verhouding tot zijn naaste ondergeschikten in het Minis terie van de Rijksweer, de leidende gene raals dus. een zekere rol. Zonder twijfel ook is de indruk der rede door Groener in den Rijksdag gehouden, een der ele menten, die zijn besluit Ingegeven hebben Maar de beweegredenen kunnen waar schijnlijk hersteld worden tot de een voudige formule, dat het leger in Duitsch- land van oudsher niet een eigenlijke par- lementaire belichaming pleegt te heb ben. doch in het Duitschland van voor den oorlog en eigenlijk ook in den tijd sedert 1918 min of meer exponenten had, wier voornaamste taak tegenover het Par lement en het Kabinet in de vertegen woordiging der beroepsbelangen van de Rijksweer en ook de marine dus van een administratief organisme gelegen was en niet in een eigenlijke politieke medewerking. Reeds door het overnemen van het Rijksministerie van Binnenlandsche Za ken in den vorigen herfst is met deze traditie gebroken en den minister van de Rijksweer tevens een taak toevertrouwd, die hem eenerzijds sterk in de politiek betrok en het inzetten van zijn geheele persoonlijkheid voor de speciale Rijks- weerbelangen niet meer toeliet, die an derzijds echter ook een soort politieke in werking op de Rijksweer beteekende. Deze dubbelzinnigheid van zijn taak heeft Groener in de laatste weken dubbel moe ten voelen en zijn jarenlange medewer kers aan het Ministerie van de Rijksweer hebben blijkbaar niet verheeld, dat een voortduren van dezen toestand nadeelig was voor de hun toevertrouwde beroeps- belangen. Bleef dus de mogelijkheid de portefeuille van binnenlandsche zaken op te geven, om met het oog op de vooruitgegane ge ruchten over allerlei dwarsdrijverijen voortaan weer zijn geheele kracht aan 't Ministerie van de Rijksweer te wijden. Groener heeft in overleg met Brüning de voorkeur gegeven aan den omgekeerden weg, die hem voor het Kabinet behoudt niet in zijn beroepmatige, maar in zijn po litieke functie en daardoor tegelijk een bekentenis insluit, die tot voortzetting verplicht der politiek, die het Rijksmi nisterie van binnenlandsche zaken in de laatste weken en maanden in beslisten vorm gevoerd heeft. Dit beteekent dus, dat het voorgeno men ontslag van Groener als Minister van Rijksweer, dat nog door den Rijkspresl- dent moet worden goedgekeurd, noch een verloochening van het S. A.-verbod, noch een wijziging van de persoonlijke positie beteekent. Hoe het vrij wordende departement be zet zal worden, staat nog niet vast, maar men kan aannemen, dat daarbij op eeni- gerlei wijze rekening zal worden gehouden met de boven vermelde tradllioneele be hoeften van het leger aan een gedeci deerde beroepsmatige vertegenwoordi ging. Hierin wordt o. i. impleciet de cama rilla erkend en tevens het bestaan van een aparte macht in de Rijksweer. Toen gisteren na het gemelde incident de RUksdagzitting werd heropend, deelde voorzitter Löbe mede dat hij zijn straf- bevoegdheden aan de politie had overge dragen, en alle maatregelen had laten tieffen opdat de zaak niet in den doofpot zou worden gestopt. Onbekenden hadden tic vrouw van den journalist Klotz opge beld en haar medegedeeld dat haar man zich in het Rijksdaggebouw onbehoorlijk had gedragen, aat men hem daarom in elkaar had geslagen, en dat zij zijn over schot in den Rijksdag kon laten afhalen. (Gefluit en uitroepen van verontwaardi ging.) Bij onderzoek was gebleken aat dc nationaal-socialistische afgevaardigden, Heines Weitzel, Stegmann en Krause zich zich aan de strafbare feiten hadden schuldig gemaakt, weshalve Lóbe hen. wegens schending van de orde van het Huis, voor dertig dagen van de zittingen van den Rijksdag uitsloot. Toen de genoemde afgevaardigden aan het bevel om de zaal te verlaten geen ge volg gaven, sloot Löbe de zitting. Bij het sluiten van de zitting ontstond op de tribunes eenig rumoer. De tribunes werden daarop ontruimd. In de zaal heerschte groote opwinding, die haar hoogteput be reikte. toen plotseling in den voor ministers bestemden ingang 20 Schupo's in uniform in de zaal verschenen. Zij sprongen over de ministersbanken in de rijen der natio- naal-socialisten. Ook de vice-politie-pre- sident Weiss verscheen en gaf den be ambten opdracht de vier geschorste nationaal-socialistische afgevaardigden weg te leiden. Onder onbeschrijfelijk tumult verlieten dc vier politiebeambten met hun vier arrestanten de zaal. De communistische afgevaardigde Tögler deelde zijn fractie mede. dat de commu nistische fractie het bijeenroepen van het seniorenconvent eischte. Löbe deed dit zelf tegen 5 uren De zit ting duurde tot c.a. halfnegen. De voorzitter van den Rijksdag werd gemachtigd de volgende zitting van den Rijksdag in overleg met de Rijksregeering te beleggen Men verwacht dat dit 6 Juni a.s. zal zijn. Voor de zittingzaal van het Senioren convent hadden reeds verschillende poli tieambtenaren plaats genomen om na afloop van de zitting den aan de bespre kingen deelnemenden nationaal-soclalist Strasser aan te houden, omdat hij ver dacht wordt van medeplichtigheid aan de vechtpartij. Wegens het groote gewoel, dat in de zaal heerschte, werd blijkbaar Stras ser niet herkend, zoodat hij ongemerkt wegkomen kon Strasser zal door de politie verzocht worden naar het politiepresidium te komen om gehoord te worden. Krause is gisteravond weer in vrijheid gesteld. De parlementaire onschendbaarheid is in dit geval niet van kracht want volgens de rijksgrondwet is een afgevaardigde niet door de immuniteit beschermd wan neer hij op heeterdaad of vlak daarop wordt gearresteerd. De goedkeuring van den rijksdag is dus in dit geval niet noodig. OOSTENRIJK. De Crisis. Naai- uit Weenen gemeld wordt, zijn de onderhandelingen over de definitieve vor ming der regeering uitgesteld tot de vol gende week. Ondertusschen zal het pro gram der toekomstige regeering in over leg met de partijen worden vastgesteld. De Nationale Raad heeft, in overeen stemming met het besluit der Grondwets commissie, de wet betreffende de ontbin ding van den Nationalen Raad vóór af loop der wetgevende periode, en de vast stelling van de nieuwe verkiezingen bij het begin der herfstzitting, aangenomen met 80 stemmen van de Christelijk-socia- len, van den Landbond en de Groot-Duit- schers, tegen 77 van de sociaal-democra ten en het Heimatblok. ENGELAND. De Valera onwrikbaar. De Valera heeft verklaard, dat hij een mandaat had voor de afschaffing van den eed van trouw en dat geen enkele bedrei ging van buiten de regeering van dezen weg zal laten afwijken. VEREENIGDE STATEN. De bestrijding der werkloosheid. President Hoover heeft gisteren met de leidende figuren van het Congres en van de Schatkist op het Witte Huis een plan besproken, volgens het welk, teneinde de werkloosheid in de Ver. Staten te verhel pen, aan de Reconstruction Finance Cor poration machtiging zou worden gegeven om aan de staten 300 millloen dollar te leenen en tot een bedrag van 1200 millioen leeningen tegen onderpand toe te staan, waaruit productieve openbare en parti culiere werken zouden kunnen worden gefinancierd. Naar verluidt zal voor dit doel de lee- ningsmogelijkheid voor de Reconstruction Finance Corporation met l'/j milliard verhoogd worden. Het tekort in de begrooting van de Ver- eenigde Staten heeft een bedrag van 2.5 milliard dollar bereikt tegenover een te kort van 903 millioen in het begrootings- jaar 1930/31 en een overschot van 184 millioen in het begrootingsjaar 1929/30. RECLAME. HET CONFUCT IN HET VERRE OOSTEN. De Russen weigeren inlichtingen. De Enquête-commissie voor Mantsjoe- rtje. ingesteld door den Volkenbond, heeft gisteren de Russische ambtenaren te Charbin mededeelingen verzocht betref fende de gebeurtenissen in den laatsten tijd en hun meening omtrent den nieuwen staat Mantsjoerije. De Russische ambte naren weigerden evenwel, op instructie hunner regeering, eenige mededeeling. De gevechten duren geregeld voort. HET AFTREDEN VAN GROENER. MiiNCHEN, 13 Mei. (V. D.) Het hoofd orgaan der nationaal-socialistische partij, de ..Völkische Beobachter" van hedenmor gen. schrijft dat de val van Rijksweer minister Groener politiek van niet te overziene draagwijdte is. Het beteekent althans voor de weer macht de definitieve liquidatie van de November-politiek Groener's val is het eerste beslissende succes der nationaal- socialistische politiek. Dit succes betee kent tevens de garantie, dat de volkomen overwinning van het geheele systeem slechts een kwestie van tijd is. Op een andere plaats schrijft het blad. dat de Minister gevallen is door het ver bod der S.A.'s. Ondanks de verwerping van de moties van wantrouwen tegen de Rijks regeering beteekent de val van Groener de grootste nederlaag voor het kabinet Brü ning sedert zijn bestaan Wanneer de Rijksweerminister door het S.A.-verbod moet aftreden, dan is dat de openbare be kentenis van de mislukking van de ge voerde actie. Het spreekt vanzelf, dat de Rijksregeering hieruit de noodige conse quenties zal moeten trekken. PARIJS, 13 Mei (V.-D.) De Fransche pers schrijft uitvoerig over het verras sende aftreden van Groener als Minister voor de Rijksweer. De meeste Fransche bladen zien er een onbetwistbaar succes der Nationaal-sociallsten in. De „Echo de Paris" schrijft o.a., dat het aftreden van Groener het feit onderstreept dat de politiek van Duitschland steeds meer naar rechts gaat. De ..Petit Parisien" schrijft, dat het af treden van Groener een zeer groot succes voor de nazi's is. Havas gelooft dat Groener's aftreden als Rijksweerminister ingrijpende gevol gen zal hebben voor de ontwikkeling der binnenlandsche politiek en ziet er het eerste gevolg van de verkiezingen van 24 April in. LONDEN, 13 Mei (V.-D.) Naar aan leiding van het aftreden van Groener schrijft de Berlijnsche correspondent van de „Times", dat het sedert eenigen tijd een publiek geheim was, dat men In de Wilhelmstrasse streefde naar ingrijpende wijzigingen In het kabinet, met generaal Von Schleicher als Rijkskanselier en Dr. Brüning als Rijksminister van Buitenland- sche Zaken. In een zoodanig gevormde regeering zouden ook de nationaal-socia llsten vertegenwoordigd moeten zijn. Oogenschijnlljk is van dit plan niets ge komen. Men dient echter te rekenen met de mogelijkheid, dat Von Schleicher de thans opengekomen plaats zal innemen wanneer zij hem wordt aangeboden. De „Daily Telegraph" noemt het af treden van Groener een overwinning der Nationaal-soclalisten. Zij hebben hem van het Ministerie van Defensie wegge jaagd om de maatregelen, die hij als Mi nister van Binnenlandsche Zaken had getroffen. Dat hij nog Minister van Bin nenlandsche Zaken blijft is waarschijnlijk slechts een tactische manoeuvre om het „gezicht" van het Kabinet te redden. Het blad hecht aan Groener's aftreden zeer groote beteekenis, want zoolang hij Rijksweerminister was kon men zich inge val van een nationaal-soclalistischen op stand op de Rijksweer verlaten. Groener's aftreden toont echter duidelijk dat de na- tionaal-socialisten bij de leidende man nen ln de Rijksweer terrein hebben ge wonnen. De „Daily Express" is van meening dat of een nieuw Kabinet verwacht kan wor den, waarin de nationaal-socialisten zij aan zij met het Centrum regeeren, of een militaire dictatuur met Hindenburg aan het hoofd en de generaals en admiraals als de drijvende krachten op den achter grond. De .Daily Mail" acht het aftreden van Groener voldoende verklaard door 't feit, dat het voor één man onmogelijk is belde ministeries tegelijk te beheeren. UDDlMGFAJBRLEJ<i -VPOCi^K GRONrNCJEN DE MOORD OP LINDBERGH'» BABY. HOPEWELL, 13 Mei (Reuter). De arts die de officieele lijkschouwing van Lind bergh's baby heeft verricht verklaarde, dat de schedel van het kindje een breuk vertoonde van boven het hoofd tot achter het linker oor. De doctoren zijn van mee ning. dat de breuk veroorzaakt is door een hard voorwerp ofwel, doordat de baby uit een rijdende auto is geworpen. Naar de meening der artsen is het best mogelijk, dat het lijkje reeds op den avond van de ontvoering neergelegd is op de plek, waar men het gevonden heeft. Kolonel Lindbergh, die niet thuis was toen de ontdekking werd gedaan, bevindt zich onderweg naar Hopewell. Mevrouw Lindbergh verklaarde dat zij de tijding zou dragen met den gebruikelijk geworden moed, niettegenstaande haar zwakke gezondheidstoestand. HOPEWELL. 13 Mei (Reuter). Bij het nader onderzoek is gebleken, dat het zoontje van Lindbergh ook aan de rech terzijde van het hoofdje een wond ter grootte van een gulden vertoonden. Het lijkje is herkend, niet alleen door de kleertjes, doch ook door het doorkomen van de tandjes en andere teekenen van het beenderengestel. De beide doktoren, die bij de geboorte aanwezig waren, hebben het herkend en ook de kinderjuffrouw. De politie verdenkt een zekere groep misdadigers. De minister van politie is voor een con ferentie naar het huis van Lindbergh ge roepen. Condon en Curtis, die als bemiddelaars zijn opgetreden zullen binnenkort door de politie worden verhoord. Men vermoedt, dat zij vertrouwelijke mededeelingen omtrent, dc daders zullen kunnen geven. Het lijkje werd gevonden in de nabijheid van den weg naar New York, en eiken dag zijn de zoekers deze plek gepasseerd. NEW-YORK, 13 Mei. (V.D.) Op het be richt. dat het lijkje van zijn kind gevonden was is overste Lindberg ijlings naar Hope well in New-Jersey teruggekeerd. In de omgeving van Norfolk had hij onderhande lingen gevoerd met, vertegenwoordigers van de z.g. ontvoerders. Dr. Condon en de scheepsbouwer Curtiss, die bemiddeld hadden tusschen Lindbergh en de z.g. ontvoerders, zijn in opdracht van het hoofd der politie aan een verhoor on derworpen en zullen daarna ter beschik king van de justitie worden gesteld, om materiaal over de ontvoerders te ver schaffen. De nurse van de Lindbergh's. Betty Cow heeft definitief het hemdje, dat men bij het kind heeft gevonden als een hemd van het kind herkend. De ambtenaar die de overltjdensacte in orde moest maken, ver klaarde echter dat hij door de identificatie van het lijkje door de kinderjuffrouw niet ten volle was bevredigd. Hij maakte zijn voorloopige acte op over de doodsoorzaak bij een onbekend kind. Indien de familie Lindbergh het lijkje zal beschouwen als dat van haar kind. kan de doodsacte alsnog worden veranderd. De geneesheer, die het kind nog ongeveer 14 dagen voor de ontvoering had onderzocht, verklaarde het lijkje definitief als dat van baby Lindbergh te herkennen. Zijn mee ning wordt door andere medici gedeeld. Zij verklaren dat de wonde aan de linkerzijde van den schedel, die ongeveer 2'/s c.M. groot is moet zijn toegebracht door den slag van een stok of een ander hard voor werp. doch het is mogelijk dat zij is ver oorzaakt. doordat het kind uit een auto Is geworpen Het lijkje moet ongeveer 2 maanden in de openlucht hebben gelegen, zoodat de mogelijkheid bestaat, dat de ont voerders zich van het kind wilden ontdoen toen zü vreesden ontdekt te zullen worden, De neger-chauffeur, William Allen, die het lijkje heeft gevonden, deelde mede, dat hij midden in het bosch een panne kreeg. Terwijl zijn begeleider bij den wagen bleef, zag hü plotseling in de aarde den vorm van een lichaam. Klaarblijkelijk hebben de moordenaars aarde over het lijkje ge worpen. De chauffeur beroerde zijn vondst niet. doch ging terstond op zoek naar den sherif die zich onmiddellijk naar de plaats van de vondst begaf. Het „Hbld.' 'verneemt nog: Over geneel Amerika sloeg een golf van woeaenae verontwaardiging, toen gister avond het schokkende nieuws bekend werd. Uit den aard der zaak leeft men daar meer mede met de ongetwijfelde meest populaire (gelukkig in den meest goeden zin van het woord!) familie van de Vereenigde Staten en er ging overal maar één kreet op: „Wraak!' In alle Amenkaansche steden was het gisteravond op straat bijzonder druk. Groote menschenmenigten stonden te wachten op nadere oy zonderheden voor de bureaux van de kranten. Men verwacht dat onder pressie van de publieke opinie binnenkort een groote campagne op touw gezet zal worden om strenger te gaan optreden tegen ontvoering en chantage, twee van de meest verachtelijke misdrij ven die er bestaan en die in de Ver eenigde Staten hoe langer hoe meer voorkomen. In het Congres zal nu dadelijk begon nen worden met de behandeling van een voorstel om in alle staten van Noord- Amerika op genoemde misdrijven de dood straf te stellen, opdat het niet weer mo gelijk is dat personen die zich aan derge lijke misdrijven hebben schuldig ge maakt, in der een of anderen staat niet anders dan tot gevangenisstraf of geld boete kunnen worden veroordeeld. OOSTENRIJK AAN HET EIND y.« ZIJN KRACHTEN. WEENEN. 13 Mei. (Reuter). Der >l Mei heeft de Oostenrijksche bondek lier dr. Buresch een schrijven aar, daij cretaris-generaal van den Volkenboa 3 zonden, waarin hij de bijna boveal schelijke inspanningen van Oostenrijk] de voorschriften van de financieele cd missie na te komen uiteenzet en uriiy dat Oostenrijk thans aan het einde n, zijn kracht is gekomen. De Volkenboa) raad moet ingrijpen, aangezien Oost®] zijn verplichtingen niet verder kan tj men. Sindsdien heeft een geregelde j dachtenwisseling tusschen Weenen en 0 nève plaats, welke door Engeland *j ondersteund. Vermoedelijk zal in den van de volgende week een conferentie J het financieele comité te Weenen tij hebben. o DOUMER'S MOORDENAAR. PARIJS. 13 Mei (Reuter). De „Mii is van meening, dat het onderzoek li steld te Praag het vermoeden aan de k doet, dat Gorgoeiof een agent der S is en legt er den nadruk op, dat de i denaar van Doumer Tsjecho-Siowaldj binnengekomen met een Sovjet-Fc) schen pas, terwijl hij beweerde gestn te hebben in de legers der Wit-Russal „Matin" brengt verder een telegram f de „Daily Mail" uit Praag, waarin i vastgesteld, dat Gorgoeiof een oud tl missaris van de G.P.O.E. zou zijn. STRASSER GEARRESTEERD. BERLIJN, 13 Mei, (Wolff). De Natie Socialistische afgevaardigde GregorS ser, die volgens getuigen aan de mist deling in de Rijksdag heeft deelgend is hedenochtend, toen hij op het stond af te reizen, door de politic sf resteerd. o MOORDENAAR OPNIEUW VEROORDEELD. HAMBURG, 13 Mei. (Wolff.). Het B burgsche schepengerecht heeft de i tijd door den moord op Rosa LuxeirJ bekend geworden „luitenant Ernst r wegens oplichting tot zesjaar gevar.sj straf veroordeeld. Hij heeft een tweetal vrouwen o valsche voorspiegelingen geld afgepsl BRAND IN EEN UNIVERSITEIII VALENCIA, 13 Mei. (Reuter). Itl Universiteit is een groote brand ultgeT ken, welke tot dusver nog niet gebls is. De blussching wordt bemoeilijkt i het gebrek aan water. Een aantal studenten hebben meil vensgevaar gepoogd een aantal kostr documenten in veiligheid te brengsj Omtrent de oorzaak van den bnt| niets bekend. o FABRIEKSBRAND. LEIPZIG. 13 Mei (Wolft). In de t ste verdieping van de fabriek vanJ Tietze Maatschappij te Anger-ZrottSJ is in den afgeloopen nacht brand r broken. Na eenige uren kon de brandweeil vuur bedwingen. De schade Is aanzie! VLIEGONGEVAL. WARSCHAU, 13 Mei (Reuter), hl nabijheid van Lodz is een militair i™ tuig omlaag gestort. In weinige oogenblikken stond toestel in vlammen. De bestuurder en de waarnemen geheel verkoold uit de overblijfsel!» voorschijn gebracht. FOTOGRAAF GEWOND. NEURENBERG, 13 Mei. (Reuten. een fotograaf gisteren een ga<1M wilde kieken, weigerde dc lont can I bliksemlicht. Bij het vaststellen w oorzaak hiervan, ontplofte hij efa] waarbij de photograaf en zijn leeriw, stige brandwonden opliepen. luchtdruk sprongen bovendien een s- aantal ruiten. SUCCESSEN DER CHINEESCBf VRIJSCHAREN. CHARBIN, 13 Mei (V.-D.) - j neesche vrij scharen in Noord-Ma" rije zetten hun actie tegen de Man rjjsche regeering voort, waarbij zu om verschillende successen te hebben. Door het in de lucht latcDpj-1 gen van een spoorbrug hebben verkeer op het traject stilgelegd, terwijl zij de stad Toe» een belangrijk punt aan de -1* hebben bezet. GESTART VOOR EEN OCEAANïW NEW YORK, 13 Mei. (V. D.) De Amerikaansche vlieger Reichers u afgeloopen nacht te 4.22 (Amst. Newark gestart voor een Ocew naar Europa. Reichers hoopt vanavond tegen nacht Parijs te bereiken.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2