BERICHT. 73 «te Jaargang VRIJDAG 13 MEI 1932 No. 22130 STADSNIEUWS. LEIPSCHE SCHOUWBURG. Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIENs o Cts. per tegel voor advertentlên alt Lelden en plaatsen Ciar agentschappen van ons Blad gevestigd zlja Voor alle indere advertentlên 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. til een maximum aantal woorden van 30. j;casSo volgens postrecht Voor eventueele opzending van rieven 1" Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT;! Voor Lelden per 3 maanden f.2.35, per week f. 0.13 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f.2.35 4- portokosten. I nummer bestaat uit VIER Blades EERSTE BLAD. Maandag, Tweeden Pinksterdag, rschijnt ons Blad niet en zijn onze leaux den geheelen dag gesloten. DE DIRECTIE. DE LEIDSCHE HOUT. |»r wij vernemen ligt het in het voor ren van het Bestuur van de Stichting Ij's voor Aanleg, Onderhoud en Beheer (Wandelparken", om dezer dagen bij t van proef een theehuisje in te rich- |in den Leidschen Hout. rtoe zal bij den plasvijvcr een kiosk utst worden, waar kinderen limonade indere versnaperingen kunnen ver lat. o [VOERING BURGERZANGSCHOOL Een geanimeerde avond! heerscht bij alle kinderzanguit- igen, die wij in een seizoen meema- een opgewekte stemminghet is niet de medewerkende jeugd, die in ing verkeert over het al of niet wel ls. De ouders zijn evengoed wat op- rden, nu zij hun kinderen op het po- laillen zien. vooral als er een operette ■state wordt uitgevoerd, waarin niet K gezongen, maar ook geacteerd en limeerd moet worden! beginnen ditmaal maar eens met de pauze werd vertoondhet zang- I lentebloemen" van Catharina van lts. eenige maanden geleden reeds ten andere vereenlging hier opge- zangspel was wel de hoofdschotel 1 avond, waarop een ieder zich ge- t had! Direct zij hier geconstateerd, t 'n uitstekend verloop had: het be- klde spel, de alleraardigste costuums pral de gevoelige declamatie van al- "e wat te zeggen hadden tot zelfs pintjes toe! trok onze onverdeelde :ht! Hoe moet er gewerkt zijn, om :deren op te wekken tot de vrijmoe- !d, waarmede zij hun versjes zegden! urdlgst was de inleiding voor ieder li van het oude grootmoedertje, ver- Idoor mej. Gaykema, die dit op een TSlke en innemende manier deed. J levendige en natuurlijke explicatie plde de fantasie, die,in het verder lp der uitvoering door de frissche I alleszins bevredigd werd. Veel zorg |ook aan de costuums besteed: een Jig, waar in het bijzonder het ac- |(elegd was op het lieftallige. De nog zoo onbedorven en onschul- saren in dit lieflijke sprookje in hun Bit. Het was een succes voor den foir den heer de Rook, evenals voor Jiseuse mej. Gaykema. Jammer, dat Jhaar uitleggingen af en toe de hulp ►rt manuscript noodig had. Doch dit r kleinigheid, in aanmerking geno- [het vele goede, dat er te genie- de pauze deden het koor der klei- ider grooten, alleen of gezamenlijk toren ln een reeks cantate's en lie- t die veelal bijzonder aardig klonken, pais Lente Cantate van H. van Tus- Jook liep zelfs buitengewoon goed ■stapel: zuiver, gelijk, prachtig van I Een reeks liedjes van Wierts, een [Mol, wat Schubertachtige composi- Nico van der Linden, „De Wind", tsche „Heien", dat zeer beschaafd Catharina van Rennes's uiterst pose Avond-Cantate, een werkje firecteur de Rook „Moed" op de be- schoone en reeds meermalen be geerde woorden: „O zon, komt mij |Wiezen" en nog zóó veel meer: het alles lieflijk voor den dag, hoewel voordracht nog wat meer bezieling wenschen. Vooral de altsolo klonk "el gewoontjes! «dringende opmerking moet ons van f2", naast het vele goede, dat van 'eelverscheidenden avond te be ft valt: er is zóó veel goede en klas- I ®uziekliteratuur voor vrouwenkoor, p de keuze van gisteravond voor de rre meisjes (haast of reeds volkomen 15®) wel wat erg kinderachtig von- L'1! berinneren ons van vorige uit- Tyb een voor haar leeftijd waardiger F hopen dat zulks ook een volgend ?et Eeval mag zijn! 'tenjjverigen directeur, den heer de 1 j* het overigens een succesvollen t'e zijn school eer aandeed. Ver is het, de voorzichtige wijze te constateeren, waarmee hij het -materiaal behandelt. Er zijn zéér Ihe v n: vooral onder de sopranen E toor der groote meisjes. De be- m°°' gearticuleerde uitspraak Af en toe mag nog bij de Wndacht aan de zuiverheid 'Wjl! j»? werd door twee schattige J~®°°ie bloemenmand aangebo- wkhtttardigst moment Muzikaal i-r® begeleidde de heer Han Zirk- 'duidelijk aangeeft, doch er - hoeden moet, niet te luid te ROOMSCH KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ, Redevoeringen van de heeren Wesseling en Felix Dormers. De Leidsche afdeeling van de Roomsch Katholieke Volkspartij heeft gisteravond in „Concordia" een propaganda-avond ge houden, waarbij als sprekers optraden de neeren C. D. Wesseling en Felix Donders, resp. voorzitter van de afdeeling Den Haag en lid van den gemeenteraad van Tilburg. De voorzitter opende de bijeenkomst mét den Chr. groet en heette vervolgens allen hartelijk welkom. Als eerste spreker trad op de heer Wes seling, die sprak over het onderwerp: „De R. K. V. P. Wat zij is, wat zij wil." Spr. memoreerde de moeilijkheden welke de R. K. V. P. in verschillende plaatsen ondervindt en de hinderpalen, welke haar in den weg worden gelegd. Onbegrijpelijk vond spr. het dat in het begin van de maand April de R. K. V. P. geweigerd werd door de Paters Jezuïeten te Nijmegen om een Mis te lezen voor het congres, de partij en haar leden en dit wel toegestaan wordt aan de R.-K. Staatspartij, welke binnen kort ook in deze stad haar congres zal houden. Dit onderscheid maken tusschen kinderen van dezelfde kerk is voor snr. onbegrijpelijk. Wat jarenlange propa ganda niet heeft kunnen bereiken, dat heeft de economische en maatschappelijke toestand thans verricht. Door de omstan digheden gedwongen gaan de menschen meer en meer denken en alle Roomsch Katholieken, die gaan denken komen naar de R. K. V. P. Daarom is de R. K. V. P., al klinkt het eenigszins ongeloofwaardig, thans tevreden. De S. D. A. P. ondervindt meer en meer hinder van de R. K. V. P.; waar beide partijen dezelfde principes na streven, hoewel onderling door een diepe, oogenschijnlijk voorloopig nog niet te overbruggen kloof gescheiden. Hoewel de S. D. A. P. ook in den loop der jaren prin cipes overboord heeft moeten gooien, nochtans bestaat er geen enkele S. D A. P.'er, die den klassestrijd niet aanvaardt. Daarin schuilt het verschil met de R. K. V. P.. welke den klassenstrijd niet aan vaardt, hetgeen niet zeggen wil, dat zij het bestaan hiervan ontkent. Een tweede ver schilpunt is, dat de R. K. V. P. het privaat bezit erkent. Geen enkele pauselijke en cycliek of er wordt melding gemaakt van het feit, dat elke arbeider het recht heeft door arbeid zich bezit te verschaffen. Daar natuurlijk nooit het geloof los gemaakt kan worden van de partij, zal de in de toekomst noodzakelijke samenwerking met andere sociaal-democratische partijen slechts op federatieven basis geschoeid kunnen zijn. Verweten werd de R.K.V.P. dat zij de groo te R.-K. eenheid heeft verbroken. Deze eenheid heeft nooit bestaan; was dus niets anders dan een fictie, een hersenschim en zelfs een bij uitstek R.-K. stad als Maas tricht, vaardigde Thorbecke naar de Twee de Kamer af! Versch in het geheugen ligt het gebeur de met den Oostenrijkschen prof. Ude, vol komen analoog aan hetgeen vroeger in het diocees Haarlem met dr. Schaepman ge schiedde. In de 17 jaren, dat spr. voor de R.-K. Staatspartij in den Haagschen Ge meenteraad zat viel bij elke gelegenheid als gestemd moest worden voor de on- of minvermogenden de 8 man sterke fractie in twee helften uiteen, met het gevolg, dat beide deelen elkaar ophieven en met het zelfde resultaat geen enkele R.-K. afge vaardigd had kunnen worden. De eenheid van de R.-K. Staatspartij zoowel in ge meenteraden als in de beide Kamers, is niets dan schijn. Naast de R.-K. Staats partij en R.K.V.P. is thans onlangs' nog de R.-K. Boerenbond opgericht, maar desal niettemin gewaagt men eiken dag van de R.-K. eenheid. In strijd met de vele tegen werpingen tegen de R.K.V.P. over het recht zich politiek zelfstandig te organi- seeren, is door spr. aangehaald seeren, is de door spr. aangehaalde ency cliek van Paus Leo XIII. In 30 jaren tijds gelukte het spr. niet de democratische be ginselen met vrucht te dienen in het ver band van de R.-K. Staatspartij. Wel moge lijk was het een zetel in de Eerste of Tweede Kamer te bezetten, maar slechts op de voorwaarde, dat de conservatieve richting van de fractie werd gevolgd, vaak tegen de principes van de vertegenwoordi gers zelf in! Alles wat de vertegenwoordigers van de R.-K. Staatspartij sinds 1929, de vier R.-K. ministers inbegrepen, gedaan hebben is in strijd met de Quadragesimo Anno en de verschillende encyclieken dienen slechts als reclame-middel bij de verschillende ver kiezingen. Op alle onderdeden is thans op salaris sen enz. bezuinigd, uitgezonderd echter op defensie-begrootingen. Met behulp van de R.-K. is men er in geslaagd het leger en de vloot te versterken en jaarlijks verdwijnen 120 millioen gulden aan militaristische doeleinden! De reden hiervan is dat straks als men verder gaat met het geweld het heft in handen gehouden moet worden. Zonder machtige hulpmiddelen en slechts met een eigen weekblad voert de R K.V.P. den strijd tegen de R.-K. Staatspartij, drij vende op haar enthousiasme Veel overeen komst is er tusschen dezen en den strijd van David tegen Goliath, maar ook hierin zal de oogenschijnlijk zwakke over den sterke zegevieren. Hiermede besloot spr. zijn herhaaldelijk door toejuichingen onderbroken rede. Na een korte pauze hield de heer Don- ners zijn rede over de Leuzen en Daden der R.-K Staatspartij" Teruggegaan werd naar de verkiezingen van 1929 toen jhr Ruys de Beerenbrouck het volk werd voor gesteld als een edelman die voor de on- vermogenden zou strijden, terwijl daar naast vermeld werd de heer De Bruin, de voorzitter van het R.-K. Werkliedenver- bond.Behoudens enkele kleinere punten was het programma schitterend te noemen en zelfs voor een R.K.VJ.er aanvaardbaar. Spoedig bleek het reeds anders te zijn! Aan de hand van verschillende courantenarti kelen uit het jaar 1929 en de feiten van thans, becritiseerde spr. op scherpe wijze de, gelijk hij het noemde, geraffineerde wijze van regeeren van het huidige kabi net met 4 Katholieke minister. Hoe geraf fineerd het huidige regeeringssysteem wel is. zette spr. uiteen door een uitleg van de vermindering van de uitkeeringen voor de werkloozen en de verplichte salarisvermin dering van het gemeentenersoneel enz. Wordt een afgevaardigde in de Kamer een beetje weerspannig dan wordt de por tefeuille-kwestie gesteld en komt het re- geeringsvoorstel er met behulp van de 30 R.K. er toch. De saamhoorigheid van het kabinet en de R.-K. Kamerfractie heeft ten doel het weer instellen van de oude be proefde coalitie: R.-K. Staatspartij. A.-R. en C.-H. fracties. Door deze samenwerking zal het, aldus de heer Donners nooit mo gelijk zijn de vrijheid van missionarissen in Indië, en van processie en wederinstel ling van het gezantschan bij den Paus door te voeren. Vóór alle andere desiderata gaan voor de R.K.V.P. de Katholieke desiderata. De coalitie had haar doel en nut voor de onderwijs-pacificatie. maar mag niet eeuwig blijven bestaan! In plaats van een einde te maken aan de liberale wijze van regeeren steunt de R.-K. Staatspartij deze. Naar aanleiding van het congres van de R.-K Werkgevers waar de klacht werd ge uit, dat de regeering niet genoeg doet tot beperking van de werkloosheid kwam spr. tot de conclusie dat de regeering moed willig als een onderdeel van het systeem de werkloosheid op dit hooge peil houdt, ten einde aldus het loonpeil te drukken. Wanneer men op het platteland ver neemt. dat men nog afgunstig Is op het overheidspersoneel met ziin salarissen en het niet erg vindt dat daarop gekort wordt, dan gevoelt men aldus spr.. eerst goed hoe noodzakelijk het is dat ook de arbeiders organisaties on dit platteland haar intrede doen. Zoo naïef om de R.-K. Staatspartij, de schuld van alles te geven. Is de R.K.V.P. niet. maar wel is zij van meening. dat de gevolgen van de crisis zoo gering moge- gemaakt moeten worden en daartoe werkt de R -K Staatspartll niet mede. Door een aanmerkelijke bezuiniging od leger en vloot kan zeer veel bereikt worden, dan grijpt men tevens de bron aan van de ellende en den crisisnood. Een gedachtenwisseling, waaraan werd deelgenomen door de heeren Van Noord, Lombert en Heemskerk, besloot den avond. plaatsen. Verschillende voorbeelden haalde spr. hiertoe, aan, om vervolgens aan te toonen, dat wij al ons doen en denken betreffende Kerkherstel in ver band met Pinksteren moeten brengen, onze waarheden iedere keer te werpen in het vuur van Gods geest, en de bemoedi ging van Pinksteren, Kerkherstel komt met een oproep tot de kerk, dat zij weer worde een tempel des Heiligen Geestes. Ds. A. Luteijn te Vlaardingen als laat ste spreker het woord voerende, zette in duidelijke vastomlijnde trekken uiteen hoe Kerkherstel een goddelijke taak is. De kerk der vaderen heeft een roeping: den Christus te prediken. We moeten ons weer bewust worden dat we hier een god delijke taak hebben te vervullen. God wil het, aldus besloot spr in een krachtige peroratie, dat de kerk weer zal worden een belijdende kerk. Na 't zingen van Ps. 89 vrs. 7 sloot spr. deze bijeenkomst, die goed bezocht was, met gebed. o ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal exa men rechtsgeleerdheid mej. E. A. Werker (Den Haag). Candidaatsexamen Neder- landsche letteren de heer C. H. A. Kruys- kamp (Hillegersberg). Artsexamen le deel de heeren A. Schutz (Den Haag). C. A. van Heer (Delft) en W. J. M. Brounts (Schie dam). Bevorderd zijn tot arts de heeren O. L. E. Raadt (Oegstgeest), cum laude, A. Stok (Rotterdam), J. W. Kamerling (Leiden) en A. J. Schoo (Leiden). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen. Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij, Zuidsingel 66, Leiden, ma chinefabriek, constructiewerkplaats, enz. Overleden Commissaris: Th. F. A. Delprat, Amsterdam, dd. 2 April 1932. J. F. Allart, Raadhuisstraat 206, Alphen a. d. Rijn, apotheek. Vestiging filiaal: Alphen aan den Rijn, Julianastraat 10. KERKHERSTEL. Classicale bijeenkomst in de Marekerk. De afd. Leiden en omstreken van het Nederlandsch Hervormde Verbond tot Kerkherstel hield gisterenavond in de Marekerk een classicale bijeenkomst. Ds. Joh. W. Groot Enzerink, die als eer ste spreker het woord voerde, bepaalde zijn gehoor, na op de gebruikelijke wijze te hebben geopend, bij het onderwerp: „Kerkherstel en de zekerheid onzer ver wachting." Spr. begon met erop te wijzen, dat geestelijke arbeid is een moeilijk werk, omdat het gewoonlijk is een zaaien in hope, dat wil zeggen: zaaien zonder re sultaten te zien. 't Is deze, die plant, een ander, die nat maakt en God, die den wasdom geeft. Echter, er zijn ook oogen- blikken, dat God doet ervaren, dat onze arbeid niet ijdel is .Zoo'n moment was het ook, toen het kwam tot de oprichting van Kerkherstel. Het gaat er om, dat we verlost worden van den knellenden band, die sinds 1816 ons door de overheid is op gelegd. Afscheiding en doleantie. aldus spr. zijn alleen te verklaren uit ongeloof. De Confessioneele Vereeniging is desniette min in dien tijd rustig doorgegaan in de zekerheid, dat God het doen zal op zijn tijd. Plotseling, zonder dat iemand het verwachtte, werd opgericht het Verbond tot Kerkherstel en van verschillende kan ten werd aandacht en medewerking ge schonken aan het ideaal van Kerkher stel: groepen, die tot op heden aan el kaar voorbij gingen tot elkander te bren gen. onder de eenheid van Christus. Ds. Groot Enzeripk bepaalde zijn ge hoor voorts eenige oogenblikken bij Amos 9 vrs. 11: „Te dien dage zal ik de ver vallen hut Davids weder oprichten, en ik zal hare reten dicht maken en wat aan haar is afgebroken weder oprichten en zal ze bouwen als in de dagen van ouds" en verklaarde hieruit de zekerheid van onze verwachting als het gaat om Kerk herstel. Onze verwachting Is niet van de menschen. maar van den levenden God. De tweede spreker, ds M. Groenenberg van Oosterend (Texel) sprak vervolgens over „Kerkherstel en Pinksteren." Er zijn, aldus spr menschen die het onderwerp als een tegenstelling zouden willen zien en hel; niet op één lijn willen Naar wij vernemen zal dr. J. W. P. Fransen, een der directeuren van de Anna- khniek a.s. Dinsdag zijn 25 jarig jubileum als arts herdenken. Des middags vindt in de Annakliniek een receptie plaats. Prof. dr. N. J. Krom is aangewezen als gecomitteerde bij de eindexamens aan het R.K. gymnasium voor meisjes te Ven- ray en het R.K. gymnasium te Roermond. Dr. G. J. Thierry is als zoodanig aange wezen voor de eindexamens aan de afdee- lingen gymnasium van het St. Jans- en het St. Marialyceum te 's Hertogenbosch, aan 't gemeentelijk gymnasium te Gouda, aan het gemeentelijk gymnasium te Hil versum en aan de afdeeling gymnasium van het St. Ignatius College te Amsterdam Onze stadgenoot, de heer H. J. Vis ser, dansleeraar, heeft deelgenomen aan de Werelddanswedstrijden te Parijs, geor- geniseerd door le Syndicat Nat. des Pro fesseurs de danse et la Fèdèration Inter nationale de Danse en heeft daarbij het brevet de Capacitè behaald voor de mo derne dansen 1932. Zondag a.s. zal de heer Kroes, vertegen woordiger van het Syndicat Nat. de Prof. de Danse in Hotel Royal te Noordwijk ge noemd Brevet aan den heer Visser uitrei ken. Hedenmorgen vertrokken met den trein om 9 uur naar Utrecht ongeveer 25 kinderen van de Centrale Kinder- vacantiekolonie Leiden, onder geleide van een pleegzuster naar het Kinder- vacantiehuis de Steeg, waar zij vijf weken fn bosch en wei hopen door te brengen. De kinderen werden uitgeleide gedaan door hun ouders. Moge de bleekneusjes met roode wangen terugkeeren. De Ver. „Motordienst" sectie Leiden heeft de volgende week Donderdag in „Concordia" een feestavond georganiseerd Bij de politie is een onbeheerd ge vonden rijwiel te bevragen. LEIDSCH STUDENTEN-TOONEEL. Dokter Smith, blijspel in 3 bedrijven van P. G. Wodenhouse. In intiemen kring, in hoofdzaak alleen voor leden van het L.S.C. en de V.V.S.L., heeft gisteravond het Leidsch Studenten- tooneel ten bate van het Leidsche Crisis- Comité een opvoering gegeven van boven genoemd blijspel. De schouwburg was keu rig bezet en heeft een geestig stuk te ge nieten gekregen, op sublieme wijze vertolkt. Kunst en liefdadigheid waren op wel bijzondere wijze hier vereenigd! Het gees tige ..Good-morning Bill", is door het corpslid den heer J. dé Blieck prachtig ver taald en de nu en dan flonkerende dialoog kwam volledig tot haar recht. Het gegeven fs niet nieuw, berust feite lijk op het welbekende stuivertje-wisselen op de meest ongelegen momenten van een tweetal dames, doch natuurlijk volgt een happy-end: Bill krügt zijn aangebedene, de vrouwelijke dokter Sally Smith al kost het ontzettende inspanning. Kostelijk Is het uitgewerkt af en toé heerlijk spottend en ironisch. De auteur heeft van de verschillende fi guren markante typen gemaakt en even markant zijn zij over het voetlicht ge bracht. Namen zullen wij niet noemen, wij zouden het geheele program moeten over schrijven. Tot in details was ieder type getroffen en keurig werd het type volge houden Voor den heer De Blieck die tevens de regie verzorgde een reden te meer tot groote voldoening. Bijzonder hartelijk was het applaus De dames ontvingen bloemen. De tournée door ons land. reeds te De venter zoo gunstig Ingezet, voorspellen wij een uitbundig succes. BINNENLAND. Huldiging van luit.-generaal Ph. W. We ber, op zijn 75stcn verjaardag (Binnen land. 3e Blad). De moeilijkheden in het visscherijbedrijf, vragen aan de regeering. (Binnenland. 3e Blad). Ons parlementair overzicht. (3e Blad). Gevaarlijke inbrekersbende aangehouden dank zij de activiteit van de politie te Bo degraven: vele inbraken in deze omgeving en in kasteel Nyenrode bekend. (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. De Duitsche Rijksweerministcr Groener neemt als zoodanig ontslag. Hij blijft aan Binnen!. Zaken. (Buitenl., le Blad). Pinkster-stilstand te Genève. (Buitenl., le Blad). Oostenrijk's bondskanselier verklaart Oostenrijk aan het einde van zijn krach ten. (Tel.. le Blad). Het lijkje van Lindbergh's baby is ge vonden in de nabijheid der villa. (Buitenl., Gemengd. 2e Blad en Tel. le Blad). De Amerik. vlieger Reicher is gestart voor een Oceaan-vlucht. (Tel., le Blad.) DE ALGEMEENE TOESTAND. Nieuwe onzekerheid in Duitschland. Stilstand te Genève. Zooals te verwachten was. heeft Brue- nings' jongste rede in Frankrijk een slech te pers. Zulks in tegenstelling met Enge land. Wat de Duitsche inwendige toestand betreft, deze is plotseling zeer moeilijk ge worden. Bruenings rede kwam de Nazi's zeer ver tegemoet en men meende, dat Bruening er de hoeksteen mede had ge legd voor nadere bespreking met Hitier. Plotseling volgde daarop in den Rijks dag het gemelde incident, dat de Nazi's deed kennen van oude zijde en zoodanig, dat het Centrum met hen moeilijk in rela tie kan treden Door dit incident is bo vendien alleen de motie van wantrouwen in het gansche kabinet afgewerkt en ver worpen. terwijl de moties van wantrouwen tegen enkele ministers apart als het ware onder de tafel gleden Dat belooft straks dus nieuwe spiegelgevechten! En om de maat vol te meten, de cama rilla in de Rijksweer tegen Groener als rijksminister der Rijksweer. heeft succes gehad - trots offlcieele ontkenning.Groener blijft echter aan buitenl. zaken. Dat even wel zoo'n wegwerken door niet verantwoor delijke personen mogelijk is. spreekt te dui delijke taal tegen een werkelijk democra tisch bewind In ieder geval: in Duitschland is de on zekerheid weer groot Te Genève is het werk stilgelegd met het oog op Pinksteren. De commissie van deskundigen van den Volkenbond voor samenwerking op het ge bied der civiele luchtvaart heeft haar zit ting geheel beëindigd. De luchtvaartcom missie der ontwapeningsconferentie moest door de beslissing van de deskundigencom missie een basis verkrijgen voor de behan deling van het Fransche voorstel tot inter- nationaliseering van de civiele luchtvaart. In verband met deze taak was de vraag, of de vorming van een boven de staten staan de luchtvaartmaatschappij voor het mono- poliebedrijf van het Europeesche luchtver- keersnet doelmatig was. het voornaamste punt der beraadslagingen. Deze gedachte werd vooral door de Fransche Belgische. Poolsche en Zuid-Slavische deskundigen verdedigd. De Duitsche deskundigen wezen echter met beslistheid de gedachte van een internationale luchtvaartmaatschappij af op technische juridische en verkeerspoli- tieke gronden. Hierbij werden zij gesteund door de Nederlandsche. Engelsche Italiaan sche. Amerlkaansche en Zweedsche des kundigen. Het rapport der deskundigencommissie geeft alleen de scherp tegenover elkander staande opvattingen weer en stelt duidelijk in het licht dat door de meerderheid der in de civiele luchtvaart in het bijzonder ontwikkelde mogendheden een dergelijk streven naar internatlonaliseering voor niet doorvoerbaar wordt gehouden. FRANKRIJK. Doumer's uitvaart. Het stoffelijk overschot van Doumer is gisteren na de plechtigheid in het Panthéon met een lijkauto naar het kerk hof Vaugirard vervoerd. De familie en de leden van de regeering volgden in auto's. In allen eenvoud heeft daar de teraarde bestelling plaats gehad.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1