ai»vwsB»rji-.ireiri ?73«te Jaargang VRIJDAG 13 MEI 1932 No. 22130 Donderdag 12 Mei 1932 No. 20 ZIJN KLEINE MEISJE Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. tfBMRG. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Jaargang ipronkeiijke Pinkstervertelling. lit IS met zijn vertelling begin, wil even uitleggen, wat een „Pink- Is: _ige Duitsche, dicht bij de grens Elzas gelegen dorpen, bestaat het aardige Pinkstergebruik, dat op -Maandag door de opgeschoten ;ens, allen te paard, den Pink- wordt gezocht en natuurlijk ook want reeds lang van te voren ten een ..Pinksterman" gekozen, ikieed als een nar, in een rood, kenhuisjes versierd pak, en staan- tn boerenkar, die wordt voortge- door een paar ezeltjes, wordt op :-Maandag. de „Pinksterman" het idgevoerd. om, bespot door groot ten slotte naar een troebel beekje in gedragen en daarin eenige idergedompeld te worden. Bemod- iat. als hij is, zet men'hem daarna dc kar en zoo gaat de tocht weer dorp. naar een door het lot aan- boerderi), waar dan „de Pink- behalve een droog pak en geld, goed, stevig maal krijgt. Vaak ch daarom mannen, die reeds .Pinksterman" geweest zijn. tel- aan 't Zijn zij, die de vernede- het baantje niet voelen. Doch zij bittere armoede er toe worden gaan onder de vernedering van nan" te moeten zijn, bepaald En van zulk een man vertelt dit Ik igen hoofd en den rug gekromd, een oude man was, liep dag aan as Stork de schaapherder van ras. met de kudde over de heuvels leide. Doch nooit waren zijn ge- bij de schapen, altijd waren die vrouw, die kort geleden gestorven bij Trude, zijn dochtertje, dat hij zorgen van een buurvrouw, even bi] zelf. had toevertrouwd. Trude, ;e, zes-jarige meisje, geleek op rven moeder, en zelfs al was ze loedig gekleed, dan was ze toch te kind uit het dorp. Telkens als nar vader zag. vertelde zij hem, vriendinnetjes, die altijd beter ge- iren dan zij, haar uitlachten, om- versleten jurk droeg, en zelfs als was, op klompjes liep. En toen a Pinksteren was en zij weer hui sde, dat zij. als ze geen nieuw en leeren schoentjes kreeg, niet andere kinderen naar de Pinkster- lurfde gaan, had vader gezegd: uilen, liefje; vader zal een mooi i witte kousjes en leeren schoen- je koopen, hoor! Je zult een echt rbioempje worden, en prettig met iren spelen op de Pinksterwelde i Hans Stork een paar weken vóór ren tot Trude gesproken, en om kunnen koopen. wat hij haar had wilde hij aan boer Claus wat op zijn loon vragen. Natuurlijk boer hem dit wel geven, dacht hij. juist op dit oogenblik dacht ook san hem. „Hans, de scheper, is onverschillig geworden", sprak hij i oudsten zoon, die hem kwam ver bat twee schapen kreupel liepen: Met meer op de dieren, 't Is alsof Neen, we zullen een anderen Boeten nemen, jongen «ken na dit gesprek was 't Zater- "fce overigens een succesvolien z'in school eer aandeed. Ver- jjj J*1 dbiiuui trtri ctctiiucrcu. vtri- het, de voorzichtige wijze te oonstateeren, waarmee hij het - Mbtehaal behandelt. Er zijn zéér vooral onder de sopranen li» ier Sfoote meisjes. De be- mo°i gearticuleerde uitspraak is n! Af en t°® mag nog bij de -J^Maeht aan de zuiverheid D gewijd! Kï^ur werd door twee schattige I Sn iif100115 bloemenmand aangebo- „!~braardigst moment Muzikaal „^begeleidde de heer Han Zirk- I duidelijk aangeeft, doch er boeden moet, niet te luid te dag; Hans, de scheper, kreeg zijn week loon en nog vóórdat hij om wat voorschot kon vragen, werd hem de dienst opgezegd. Met hemelvaartsdag kon hij heengaan! ,,'t Is best, boer" sprak toen Hans, die niet liet blijken, hoe bedroefd hij was. En zijn grootste droefheid voelde hij pas bij zijn thuiskomst, »toen hij Trude zag, die was gekomen om hem te vertellen, dat zij zoo heel graag een wit jurkje met roode bloempjes wilde hebben. „Liesje van den smid krijgt er ook een," zei ze. De scheper zei hierop niets, telde alleen het weekloon na en rekende uit. wat hi.1 daarvan moest betalen. „Als de bakker en 't kostgeld aan buurvrouw is betaald, schiet er niet zoo heel veel meer over mompelde hij. Even keek hij naar Trude en toen kwamen zijn oogen vol tranen. Trude keek vader aan en nauwelijks zag ze het droeve in zijn oogen, of ze sloeg haar armpjes om zijn hals en sprak: „U huilt zeker weer. omdat moedertje nu niet meer bij ons is? Maar die is toch in den Hemel en speelt met de EngeltjesEn toen. als om vader weer vroolijk te maken snapte zij voort: „O. en ik heb zulke mooie schoentjes gezien bij den schoenmaker Met zijn oogen vol tranen keek dc sche per naar Trude's versleten kleeren „Neen, zoo mocht zij met Pinksteren niet loopen," dacht hij. ,,'t Kind moet een heerlijke Pinksteren hebben?" Den volgenden morgen, reeds heel vroeg ging de scheper op weg, om werk te zoe ken. 't V/as Zondag en hij trof dus alle boeren thuis. Hij liep alle dorpen in den omtrek af, doch 't was overal, waar hij. kwam: „We hebben vóór den hooitijd geen hulp noodig. Kom tegen dien tijd nog maar eens terug, hoor!" Deze telkens herhaalde woorden maak ten Hans radeloos van droefheid. Hooitijd was 't nog lang niet, en Pinksteren was zoo nabij! En wat zal Trude bedroefd zijn! Nog radeloozer maakte hem de gedachte, dat hij de beloften, aan 't kind gedaan, niet zou kunnen houden. Deze gedachten dreven hem nog dienzelfden dag, en wel dien avond terug naar boer Claus. Hij. Hans Stork, wilde den boer smeeken, hem terug te nemen, ter wille van zijn lief, klein meisje. Als met looden schoenen liep hij naar de boerderij en toen hij vóór de groote deur stond en had aangeklopt, trilde hij op zijn beenen, want van achter de gesloten deur vroeg een barsche stem: „Wie is daar nog zoo laat in den avond?" „Ik, Hans, de scheper", antdoordde hij met bevende stem. „Wat heb jij hier nog te zoeken?" werd nu nog barscher gevraagd. „Je werk is hier toch afgeloopen, nietwaar?" „Ach, baas, neemt u mij toch weer terug", smeekte Hans. „Ik kan nergens werk vin den „Daar kan ik toch niets aan doen!" bromde weer de stem van den boer. „Kom, ga naar huis en zoek morgen maar werk in den omtrek; 't is bijna nacht Hans vroeg niets meer. Nog radeloozer dan hij gekomen was ging hij heen. En toen hij thuis kwam. werd hij nog ellen diger. Rusteloos liep hij toen het armoe dige vertrek op en neer. al maar peinzen de over Trude. die hij nu met Pinksteren geen nieuw jurkje en geen schoentjes zou kunnen geven. En zoo weer aan Pinksteren denkende, kwam hem op eens „de Pink sterman" in de gedachte. Zou hij zich daarvoor aanbieden? Voor dit zoo vernede rende narrenspel, waarvoor men altyd be delaars en gekken nam? Natuurlijk zou men hem óók bespotten, als hij daar stond in een rood narrenpak! En als daarna eens het lot hem naar de hoeve van boer Claus voerde? Als hij Hans Stork, daar bemod- derd en druipnat zou aankomen? Dit zou toch wel de allergrootste vernedering voor hem zijnNeen. geen ..Pinksterman" wilde hij worden Maar Trude kon toch niet in haar ver sleten jurkje en op gebarsten klompjes loo pen. en dat op Pinksteren! En zoo héél veel geld krijgt een ..Pinksterman".Zou hij zich toch maaraanbiedenEn als hij zich dan bij de jongens van Grupe ging aanmelden. zeggen, dat hij ..Pink sterman" wilde zijn, en dan vroeg om eenig voorschotZou hij zich zóó diep vernederen? Maar 't was toch voor zijn lief kind. voor Trude Zoo dacht Hans Stork nog. toen de nieu we dag was aangebroken. Toen was zijn besluit genomen, en nog vóórdat de zon opkwam, was hij reeds op weg naar de jongens van Grupe. die altijd voor een Pinksterman" zorgden, en voor 't roode pak en de kar. Bevende van schaamte kwam hii bij het huis: bevende van smart verliet hij dit weer. Doch in zijn zak ram melde het geld. waarvoor hij het jurkje en de schoentjes voor Trude kon koopen. Zijn kind zou op Pinksteren gelukkig zijn! 't Was Pinkster-Zondag. Hans Stork keek naar zijn kleine meisje, dat er nog liever dan anders uitzag, in haar wit jurkje met roode bloempjes. En hoewel hij dacht aan de groote vernedering, die hem den vol genden dag wachtte, genoot hij toch van de vreugde, die uit TTUde's blauwe oogjes hem tegenstraalde. Wat gaf het, dat hij morgen bespot zou worden door iedereen, nu hij zijn kind zoo gelukkig had gemaakt? Rustig, zooals gewoonlijk in 't stille dorp, ging de eerste Pinksterdag voorbij. Doch niet voor Hans Stork, die heel dien dag met schaamte dacht aan de ontzettende vernedering, die hem den volgenden dag wachtte. En wat zou Trude wel zeggen, als zij haar vader in het roode narrenkleed zag enbespot door groot en klein? Diezelfde gedachten had Hans ook op Pinkster-Maandag, toen het kleine meisje al heel vroeg bij hem kwam om te vertel len, dat zij straks met de andere dorpskin deren zou gaan spelen en bloemen plukken op de Pinksterwei. .Komt u ook eens kij ken, vader?" vroeg ze. „En gaan we dan vanmiddag samen kijken, als die gekke ..Pinksterman" voorbij komt Hans Stork rilde bij deze woorden. Hij zou toch zelf die „gekke Pinksterman" zijn. Ach. alle bespotting en vernedering wilde hii vandaag ondergaan, als zijn eigen lief kind hem toch maar niet zag. als hij. ge kleed ais een nar. op de kar door het dorp trok! Dan zou immers zijn leed nog veel grooter zijn. Vervuld van deze sombere gedachte, zat ook den namiddag Hans Stork op den stil len landweg aan den slootkant, vlak bij het roggeveld van boer Grupe. Deze plek was hem door Johan Grupe aangewezen. Daar, op die plek. moest dit jaar de .Pinkster man" gevonden gekleed en op de kar gezet worden door de daarvoor uitgekozen dorps jongens. Aan de overzijde van het rogge veld lag het groote bouwland, dat vroeger zijn ouders toebehoorde, doch dat sinds lang in vreemde handen was overgegaan. Lechner heette de boer. wiens eigendom het nu was. Wel vreemd, dat ik hier juist over dit bouwland moet zitten", mompelde droef de PRIJS DEZER COURANT:] óeiden per 3 maanden f. 2.35, per week ƒ.0.18 i Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 o per post f. 2.35 4- portokosten. voorbeelden >m vervolgens ons doen en irstel in ver ten brengen, te werpen in de bemoedi- cherstel komt dat zij weer ,gen Geestes. ïgen als laat- ;nde, zette in ekken uiteen ïlijke taak is. een roeping: moeten ons hier een god- jllen. God wil een krachtige r zal worden s. 7 sloot spr. bezocht was, MENS. octoraal exa- E A. Werker imen Neder- H. A Kruys- ;amen le deel ag), C. A. van ounts (Schie- •ts de heeren eum laude, V. Kamerling den). dr. J. W. P. van de Anna- arig jubileum dags vindt in plaats. i aangewezen (examens aan lisjes te Ven- te Roermond, danig aange- tan de afdee- St. Jans- en ertogenbosch, im te Gouda, ■sium te Hil- gymnasium e Amsterdam er H. J. Vis- enomen aan Parijs, geor- Jat. des Pro ration Inter- daarbij het voor de mo- les, vertegen- Nat. de Prof. Toordwijk ge- Visser uitrei ken met den ongeveer 25 tie Kinder- ïder geleide het Kinder- ij vijf weken e brengen, leide gedaan oode wangen :ectie Leiden mderdag in eorganiseerd ibeheerd ge- BINNENLAND. Huldiging van luit.-generaa! Ph. W. We ber, op zijn 75sten verjaardag (Binnen land. 3e Blad) De moeilijkheden in het visscherijbedrijf, vragen aan de regeering. (Binnenland 3e Blad). Ons parlementair overzicht. (3e Blad). Gevaarlijke inbrekersbende aangehouden dank zij de activiteit van de politie te Bo degraven: vele inbraken in deze omgeving en in kasteel Nyenrode bekend. (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. De Duitsche Rijksweerminister Groener neemt als zoodanig ontslag. Hij blijft aan Binnenl. Zaken. (Buitenl., le Blad). te Genève. (Buitenl., Pinkster-stilstand le Blad). Oostenrijk's bondskanselier verklaart Oostenrijk aan het einde van zijn krach ten. (Tel., le Blad). Het lijkje van Lindbergh's baby is ge vonden in de nabijheid der villa. (Buitenl., Gemengd. 2e Blad en Tel. le Blad). De Amerik. vlieger Reicher is gestart voor een Oceaan-vlucht. (Tel., le Blad.) DE ALGEMEENE TOESTAND. met een eigen weeKDiaa voert ae k.k.vp. den strijd tegen de R.-K Staatsparty drij vende op haar enthousiasme. Veel overeen komst is er tusschen dezen en den strijd van David tegen Goliath, maar ook hierin zal de oogenschünlijk zwakke over den sterke zegevieren. Hiermede besloot spr. zijn herhaaldelük door toejuichingen onderbroken rede. Na een korte pauze hield de heer Don- ners zijn rede over de .Leuzen en Daden der R.-K. Staatsparty Teruggegaan werd naar de verkiezingen van 1929 toen ihr Ruys de Beerenbrouck het volk werd voor gesteld als een edelman die voor de on- vermogenden zou strijden, terwijl daar naast vermeld werd de heer De Bruin, de gen. onder de eenheid van Christus. Ds. Groot Enzeripk bepaalde zijn ge hoor voorts eenige oogenblikken bij Amos 9 vrs. 11: „Te dien dage zal ik de ver vallen hut Davids weder oprichten, en ik zal hare reten dicht maken en wat aan haar is afgebroken weder oprichten en zal ze bouwen als in de dagen van ouds" en verklaarde hieruit de zekerheid van onze verwachting als het gaat om Kerk- herstel. Onze verwachting is niet van de menschen, maar van den levenden God. De tweede spreker, ds. M. Groenenberg van Oosterend (Texel) sprak vervolgens over „Kerkherstel en Pinksteren." Er zyn, aldus spr., menschen die het onderwerp als een tegenstelling zouden voorzitter van het R.-K. Werkiiedenver- willen zien en hei riet op één lijn willen JONEEL. i. blyspel in van P G. izaak alleen de V.V.SL., Studenten- ische Crisis van boven- rg was keu stuk te ge- ijze vertolkt, iren op wel I! Het gees- is door het •rachtig ver- inde dialoog lerust feite- •tje-wisselen ten van een k volgt een angebedene, lith. al kost Kostelijk is het uitgewerkt af en toé heerliik spottend en ironisch. De auteur heeft van de verschillende fi guren markante typen gemaakt en even markant zyn zy over het voetlicht ge bracht. Namen zullen wy niet noemen, wij zouden het geheele program moeten over- schryven. Tot in details was ieder type getroffen en kburig werd het type volge houden. Voor den heer De Blieck. die tevens de regie verzorgde een reden te meer tot groote voldoening. Bijzonder hartelijk was het applaus De dames ontvingen bloemen. De tournée door ons land, reeds te De venter zoo gunstig ingezet, voorspellen wy een uitbundig succes. Nieuwe onzekerheid in Duitschland. Stilstand te Genève. Zooals te verwachten was, heeft Brue- nings' jongste rede in Frankrijk een slech te pers. Zulks in tegenstelling met Enge land. Wat de Duitsche inwendige toestand betreft, deze is plotseling zeer moeiUjk ge worden. Bruenings rede kwam de Nazi's zeer ver tegemoet en men meende, dat Bruening er de hoeksteen mede had ge legd voor nadere bespreking met Hitier. Plotseling volgde daarop in den Ry'ks- dag het gemelde incident, dat de Nazi's deed kennen van oude zyde en zoodanig, dat het Centrum met hen moeiiyk in rela tie kan treden Door dit incident is bo vendien alleen de motie van wantrouwen in het gansche kabinet afgewerkt en ver worpen. terwijl de moties van wantrouwen tegen enkele ministers apart ais het ware onder de tafel gleden Dat belooft straks dus nieuwe spiegelgevechten! En om de maat vol te meten, de cama rilla in de Rijksweer tegen Groener als rijksminister der Rijksweer heeft succes gehad - trots officieele ontkenning.Groener blijft echter aan buitenl. zaken. Dat even wel zoo'n wegwerken door niet verantwoor delijke personen mogelijk is spreekt te dui delijke taal tegen een werkelijk democra tisch bewind! In ieder geval: in Duitschland is de on zekerheid weer groot Te Genève is het werk stilgelegd met het oog op Pinksteren. De commissie van deskundigen van den Volkenbond voor samenwerking op het ge bied der civiele luchtvaart heeft haar zit ting geheel beëindigd. De luchtvaartcom missie der ontwapeningsconferentie moest door de beslissing van de deskundigencom missie een basis verkregen voor de behan deling van het Fransche voorstel tot inter- nationaliseering van de civiele luchtvaart. In verband met deze taak was de vraag, of de vorming van een boven de staten staan de luchtvaartmaatschappü voor het mono- poliebedrüf van het Euroneesche luchtver- keersnet doelmatig was. het voornaamste punt der beraadslagingen. Deze gedachte werd vooral door de Fransche. Belgische, Poolsche en Zuid-Slavische deskundigen verdedigd De Duitsche deskundigen wezen echter met beslistheid de gedachte van een internationale luchtvaartmaatschappii af op technische juridische en verkeerspoli- tieke gronden. Hierbij werden zü gesteund door de Nederlandsche. Engelsche Italiaan sche, Amerlkaansche en Zweedsche des kundigen. Het rapport der deskundigencommissie geeft alleen de scherp tegenover elkander staande opvattingen weer en stelt duideliik in het licht, dat door de meerderheid der in de civiele luchtvaart in het bijzonder ontwikkelde mogendheden een dergelijk streven naar internationaliseering voor niet doorvoerbaar wordt gehouden. FRANKRIJK. Doumer's uitvaart. Het stoffelijk overschot van Doumer is gisteren na de plechtigheid in het Pantheon met een lijkauto naar het kerk hof Vaugirard vervoerd. De familie en de leden van de regeering volgden in auto's. In allen eenvoud heeft daar de teraarde bestelling plaats gehad.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1