DONDERDAG 12 MEI 1932 No. 22129 eerste blad. cieele Kermiskinnen. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN ner regel voor advertenüën alt Lelden en plaatsen itrentscbappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle «dvertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertenüën fend bl] vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. maximum aantal woorden van 30. volgens postrecht. Voor eventueele opzending van 10 cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden f.2.35, per week f.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. mmer bestaat uit VIER Bladen eester en Wethouders van Lelden weten, dat door den Raad dier te In zijne vergadering van den laart 1931. is vastgesteld de vol- rordening: VERORDENING, e wijziging van de verordening van mber 1923 (Gemeenteblad No. 56) eemarkt, laatstelijk gewijzigd bij erordening van 11 Mei 1926 (Gemeenteblad No. 4). Artikel I. el 23 wordt ingevoegd een nieuw kei 23bis, luidende: verboden gedurende de veemarkt waaronder ook begrepen is vee, allen nabij het marktterrein tij- ondergebracht, te melken, tenzij riltelijke vergunning van Burge en Wethouders en met inacht- van de daarbij gestelde voor- _nning wordt verleend voor een emeester en Wethouders te be- 'dvak en kan door hen te allen ingetrokken. Zij moet op de rdering van de ambtenaren, in 34 belast met de opsporing van en van dit artikel, worden ver- Artikel II. el 34 worden na „de met de uit- van den veeartsenijkundigen laste ambtenaren" ingevoegd de „en voorzooveel betreft artikel ambtenaren van den Keurings- Waren". id door den Gemeenteraad van zijne openbare vergadering van Maart 1931. Burgemeester, VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Secretaris, AN STRIJEN. deze verordening aan de Gede- Staten van Zuid-Holland, volgens cht van den 2/7 Mei 1932, B. No. Afd.) G. S. No. 147/1, in af- edegedeeld. 'ervan afkondiging geschied, waar "rt, den 12den Mei 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. N STRIJEN, Secretaris. 9609 tester en Wethouders van Leiden weten, dat door den Raad dier in zijne vergadering van den ruari 1931, is vastgesteld de vol- ordening VERORDENING, wijziging van de verordening van ber 1922 (Gemeenteblad No. 56) eemarkt, laatstelijk gewijzigd bij ordening van 16 Maart 1931. Artikel I. 3 lid der bovengenoemde veror- ordt „Dinsdag" vervangen door Artikel II. 33 der bovengenoemde verorde- dt gelezen als volgt: eding van de bepalingen van deze ng wordt gestraft met hechtenis hoogste zes dagen of geldboete hoogste vijfentwintig gulden". Artikel IH. I dezer verordening treedt in op 1 Januari 1933. "teld door den Gemeenteraad van n zijne openbare vergadering van Februari 1932. Burgemeester, VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Secretaris, VAN STRIJEN. deze verordening aan de Gede- Staten van Zuid-Holland, volgens ht van den 2/7 Mei 1932, B. No. '2e Afd.G S. No. 147/1, in af bedeeld. lervan afkondiging geschied, waar 'rt, den 12den Mei 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. STRIJEN, Secretaris. 9610 k'i gelijken prijs en kwaliteit, vlandsche Industrie. d'ent gij Uw land i" gij de werkloosheid. PROF. DR. G. J. J. RADEMAKER ONDERSCHEIDEN. De „Kaiserlich Deutsche Akademie der Naturforscher" te Halle heeft Prof. Dr. G. J. J. Rademaker, hoogleeraar in phy- siologie aan de Rijks-Universiteit alhier tot haar medelid benoemd. Deze Akademie der Naturforscher werd in 1652 gesticht en heeft Celslus, Cuvier, Darwin, Goethe, Alexander von Humboldt, Linné, Virchow en andere geleerden onder hare verkozen leden geteld. Deze onder scheiding is aan Prof. Rademaker wegens zijne bijzondere wetenschappelijke ver diensten op het gebied van de genees kunde en de natuurwetenschappen ver leend. LEIDSCH CRISIS-COMITé. Kostelooze vakcursus. Het Leidsch Crisis-comité moet tot zijn leedwezen mededeelen, dat de aanmel dingen voor bovengenoemden cursus zoo gering zijn geweest, dat van de oprich ting moet worden afgezien. Het is wel te betreuren, dat onder de vele jonge werklooze vaklieden geen der tig (het minimum aantal dat voor den cursus noodig is, en wel circa 15 uit de bouwvakken, circa 15 uit de metaal-nij verheid) bij elkaar gebracht konden wor den, die lust gevoelen, hun vakkennis vermeerderen of te onderhouden. Wellicht zal het Comité in September a.s. nog weer eens de gelegenheid open stellen tot aanmelding. Blijkt er dan ge noegzame deelneming te bestaan, dan kan de instelling van een cursus als boven genoemd alsnog worden overwogen. VEREENIGING „ARMENZORG". Het Jaarverslag. Bijzondere gebeurtenissen vonden niet plaats. In November 1931 werd in Leiden het Crisis-Comité opgericht, waarin onze Vereeniging door mej. D. Coebergh wordt vertegenwoordigd. terwijl verschillende dames zich beschikbaar hebben gesteld als huisbezoekster. Door onze Vereeniging werden 39 ge zinnen gesteund, waarvan 12 met man als gezinshoofd; 15 met vrouw als gezins hoofd; 12 alleen wonende vrouwen. Verder werden verschillende gezinnen door ons bezocht, die de Maatschappij van Weldadigheid aan ons had overge dragen. Evenals altijd werden melk of andere versterkende middelen verstrekt, waar dit noodig was. of een enkele keer met extra geldelijke hulp geholpen. Met Kerstmis hebben wij aan onze gezinnen weer kle dingstukken kunnen uitdeelen, die ons zijn gegeven door de Nederlandsche Naai- vereeniging en door de Leidsche Katoen- Maatschappij, waarvan wij katoen ont vingen dat door de vrouwen, die voor de Werk-commissie naaien, tot kleedingstuk- ken werd verwerkt. De werk-commissie heeft jurken, schorten en ondergoed laten naaien voor de Vereeniging voor School- kinderkleeding en -voeding Het kniopen en uitdeelen van het goed geschiedde in het lokaal Pieterskerkgracht 11. Katoen, keper voor ondergoed, schorten, stof voor de jurken werd ons gegeven door de Ver. voor Schoolkinderkleeding en -voeding. In totaal werden genaaid: 175 meisjesjur ken; 173 schorten; 325 hemden; 325 broe ken; 378 jongenshemden: 378 broeken; 162 blouses. In het geheel werden dus 1780 stuks genaaid, waarvoor aan naailoon werd uit betaald f. 1013.25. De Werk-commissie bestaat uit de da mes; M. C. de Bruyn, D. Coebergh en J. H. Wichers Rollandet—Touw In Januari heeft mevrouw Ch. Rei- meringervan Vollenhoven bedankt als lid van Armenzorg. Haar plaats werd in genomen door mevrouw W. Stuurman, ter wijl mevrouw A. LenteFaber in het Dagelijksch Bestuur werd gekozen. Dit jaar waren aan de beurt van aftre den: mej. R. Driessen en mej. M. C. de Bruyn. in wier plaatsen mevr. A. Dros van Rijn en mevrouw A. KroonBlomhert werden gekozen. Waar door de economische crisis ver schillende bijdragen werden verminderd of ingetrokken en door deze crisis tevens meerdere aanvragen tot steun ons bereik ten, zijn zware eischen aan onze kasmid delen gesteld. Zeer zouden wij het be treuren indien wij hierdoor onze werk zaamheden moeten inkrimpen. Wij doen een ernstig beroep op allen, die sympathie voor ons werk hebben om onze kasmidde len te versterken. SCHIETTEItRpIN TE KATWIJK AAN DEN RIJN. De garnizoenscommandant alhier heeft het volgende ter kennis gebracht van de Burgerwachten en Schietvereenigingen. Vanaf nader te bepalen datum (vermoe delijk pi. minus 16 Mei) zullen gedurende pl. minus 14 dagen de schietoefeningen der Korpsen dagelijks eindigen om 12 uur en zullen de schietoefeningen der Burger wachten en Schietvereenigingen worden beperkt tot het schieten op de banen 4, 5, 6, 7 en 8; de nadere verdeeling dezer ba nen volgt .evenals de juiste datum waarop bovenstaande regeling ingaat en eindigt. VOORDRACHT PROF. DR. H. FRIJDA. De huidige crisis en de ontwikkeling der economische organisatie. Op uitnoodiging van de Vereeniging van Staatkunde en van de Studentenvereeni- ging voor Sociale Lezingen is gisteravond prof. dr, H. Frljda hoogleeraar te Amster dam in het klein-auditorium der Leidsche Universiteit als spreker opgetreden over het onderwerp: .,De huidige crisis en de ontwikkeling der economische organisatie". De vraag of de huidige crisis slechts een gewone crisis is een neergaande golf der conjunctuur of dat zij veeleer uit struc- tureele veranderingen haar oorzaak heeft, is. aldus spr door de feiten genoegzaam beantwoord De tegenwoordige crisis is ten deele ook een gewone crisis een reactie op de wanverhouding tussehen vraag en aanbod, welke zich in de voorafgaande pe riode heeft ontwikkeld Als zoodanig is zij slechts de herhaling van het wisselende spel van hausse en baisse dat ons bij er varing bekend is Een tijdlang scheen het dat de hevige crises, zooals die van de eer ste helft der 19e eeuw tot het verleden be hoorden en dat het economisch organisme, dank zij oa. de ontwikkeling van het cre- dietsysteem en de kartelorganisatie, het kwaad van de ernstige conjunctuurschok- ken had weten te overwinnen. Vooral in de Vereenigde Staten heerschte in de jaren vóór 1929 de overtuiging dat men den weg naar een stabiele welvaartsontwikkeling had bereikt. Nochtans ook ditmaal kwam de crisis, voor de meesten onverwacht. Spr kan haar slechts zeer ten deele als een reactie op de voorafgaande hausse beschouwen. Daartoe is zij te weinig algemeen, noch voldoende sterk geweest. Sommige landen, zooals Nederland en Engeland hebben een hausse nauwelijks gekend in Duitschland is er slechts een enkel jaar van krachtige bedrijvigheid geweest, terwiil zelfs in Ame rika, zooals de cijfers leeren de hausse vol strekt niet zoo buitensporig was dat zij een zoo geweldige reactie ten gevolge kon hebben. Ongetwijfeld hebben bijzondere fac toren een aandeel in het ontstaan der huidige depressie gehad: de onzeker heid op het gebied der internatonale po litiek, de toenemende Industrialisatie in het Oosten, het groeiend streven naar autarkie, het verlies van Rusland als af zetgebied en dergelijk. De duur en de hevigheid dezer crisis is echter niet zoozeer te verklaren uit oorzaken die haar 'deden ontstaan dan wel in de omstandigheden waaronder de depressie bestaat en zich handhaaft. Elke depressie heeft de tendenz zich te bestendigen. Zij eindigt omdat en als de bodem vruchtbaar genoeg is dat daarop het zaad voor nieuwe bedrijvigheid kan ontkiemen. Naar ervaring kan éen uitwendige oor zaak niet worden gemist om de machine in tijden van depressie in haar loop weer te doen versnellen Het is de vraag of zulke uitwendige oorzaken, zooals die in de geschiedenis werkzaam zijn geweest, thans nog in dezelfde mate te verwachten zijn. Er zijn er die meenen, dat de moge lijkheden van expansie door zakelijke en persoonlijke factoren thans minder zijn dan voorheen. Van meer beteekenis acht spr. het dat de krachten, die een natuur lijk zelfherstel zouden moeten teweeg brengen, thans niet of onvoldoende werk zaam zijn. Er heeft in den loop der tij den een verstarring in de economische verhoudingen plaats gevonden. Door het optreden der monopolistische organen hebben tal van prijzen, de loonen daar onder begrepen, de soepelheid verloren, die zij eenmaal hadden. Bovendien rea geert in tal van bedrijfstakken, waar de vaste posten een groote rol spelen, het aanbod slechts onvoldoende op de prijzen, en blijft dit nagenoeg constant, zoodat ook langs dezen weg de noodzakelijke aanpassing van het aanbod aan de vraag achterwege blijft. Het automatisme van de markt blijkt te falen. Daardoor ontstaat de parado xale toestand waarin de wereld zich be vindt, de nood temidden van den over vloed. Er is productief vermogen in ruime mate aanwezig en dringen behoeften die geen dekking vinden .Maar de be- hoeftenbevrediging blijft achterwege om dat de vraag ontbreekt. Waarom ont breekt echter de vraag? Volgens spr. daarom omdat de bedrijvigheid gering is. Als de bedrijvigheid toeneemt vermeerdert vanzelf de vraag. Maar de bedrijvigheid komt onder de gegeven verhoudingen niet vanzelf op gang. Daaruit volgt dat zij van begin af op gang gebracht moet worden. Dat kan echter alleen het or gaan der gemeenschap, de staat, omdat immers deze alleen de productie tot stand kan brengen enkel en alleen op grond van het feit dat er behoeften zijn die dekking vragen en dat er productiekrach ten zijn om aan die vraag te voldoen. Spr. denkt aan tal van collectieve be hoeften aan de mogelijkheid van publieke werken, maar ook aan de voorziening van ir.dividueele behoeften die thans in zoo groote mate zonder dekking zij. Ook nu reeds tracht de staat op verschillende wijze in te grijpen. Maar zijn arbeid is symptomatisch, niet echter op de ophef fing van het kwaad gericht. Dat gebeurt echter wel als hij waakzaam is om de machine der productie op gang te bren gen. Want als eenmaal de bedrijvigheid vermeerdert, vermeerdert ook de vraag, daarop weer de bedrijvigheid enz. Een dergelijke hulp va nden staat is in derdaad slechts crisishulp. In het geschet ste geval werkt de staat zooals een hulp- motor werkt. Maar eenmaal in werking geweest zal de hulpmotor in reserve wor den gehouden. De staat zal, is eenmaal„ door zijn optreden in de baisse, erkend dat hij op het gebied der productie voor de gemeenschap gereed moet staan, ook in andere tijden waakzaam blijven. Spr. gelooft niet aan een naderend einde van het kapitalisme. In baissetijd vergeten wij al te zeer de baten, die de vrije krachtsontwikkeling ons in de tijden der hausse heeft gebracht. Maar de staat zal, door zeggenschap in sommige be drijfstakken, door medezeggenschap in andere en door controle ,op verschillend gebied, zooals op dat van de credlet- en kapitaalmarkt en op dat der rationalisa tie, waken dat de werkzaamheid der pri vate krachten het welvaartsdoel der ge meenschap tot verwezenlijking brengt. Spr aarzelt hier van plan-huishouding ^e spreken. Indien men daaronder ver staat een bepaald stelsel van voortbren ging op grond van een bepaald productie plan onder de directe leiding der centrale organen zal haar komst slechts het resul taat van een langdurige en volstrekt niet rechtlijnige ontwikkeling zijn. Geeft men echter aan de gedachte der planhuishou- ding een beperkter inhoud, dan gelooft spr. dat wij ons reeds een goed eind op weg daarheen bevinden. De economische organisatie zal en moet in deze richting gaan. De wijziging in de economische structuur eischt een organisatie, die daar mee in overeenstemming is. In zooverre is de crisis slechts een proces van aanpas sing. Het staat aan ons te bepalen, hoe dit proces, geleidelijk of schoksgewijze, zal verloopen. MILITARIA. De reserve-kapitein O. Kuipers die voor herhalingsoefeningen bij het 6e Regiment Veld-Artillerie onder de wapens is, ver trekt op 14 Mei a.s. met groot verlof. De reserve-eerste luitenant H. M. Har- denberg van het 7e Regiment Veld-Artil lerie komt op 23 Mei a.s. bij het 6e Regi ment voor herhalingsoefeningen onder de wapenen. De kapitein J. M. Mante van het 6e Regiment Veld-Artillerie gedetacheerd in de Legerplaats bij Oldebroek keert op 14 Mei a.s. in het garnizoen terug. De le luitenante A. H. Weijns en E. Stoorvogel van het Ge Regiment Veld- Artillerie, zullen op 17 Mei a.s. te Leger plaats bij Oldebroek worden gedetacheerd tot het volgen van een schietcursus bij het 2de Regiment Veld-Artillerie. DE BLAUWE WEEK. Gisteravond hielden de geheelonthou ders hun tweede straatpropagandatocht. Nadat men met muziek en ontplooide vlaggen naar het Heinsiusplein was ge trokken, werd daar het woord gevoerd door Mevr. Geijs uit Amsterdam. Vervol gens ging men naar de Vogelenbuurt al waar het woord voerde de heer Wepster uit Rotterdam. Beide sprekers werden door een groot en aandachtig publiek aange hoord. Vrijdag a.s. wordt de laatste tocht ge houden. Sprekers zullen zijn de heer G. de Haas uit Utrecht, Secretaris der Spoor weg Onthouders Vereeniging en de heer V, d. Eist uit Den Haag. Zij zullen resp. het woord voeren in Tuinstadwijk en op de Geeregracht. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: J. J. van Konijnenburg, Lage Rijndijk 43, Leiden. Tabak en sigarenwinkel. Wijzigingen: Textielfabrieken v.h. Gebrs. van Wijk en Co.. Heerengracht 46, Leiden. De sta tuten zijn gewijzigd. Wijziging handels naam in: Textielfabrieken Gebrs. v. Wijk en Co. N.V. Stoomzeepfabriek ..De Gekroonde Haan", Dros en Gebr. Tieleman, Zoeterwoudsche- weg 3, Leiden. Nieuwe President-Com missaris: R. J. H. Jurgens, Nijmegen. Nieuwe Commissaris: A. J. Jurgens, Hzn. Londen. Nieuwe Gedelegeerd Commissaris J. G. Vaes, Rotterdam. W. Wagemans, Hoogewoerd 50, Leiden. Handel in oude en nieuwe boeken. Uit tredende Eigenaar: W. Wagemans, Leiden d.d. 30 April 1932. Wijziging handelsnaam in: M. L. Sweris. W. C. van Dorp, Havenplein la, Lelden. Brandstoffenh. Uittredende Eigenaar: W. C. van Dorp. Leiden, d.d. 1 Mei 1932. Nieuwe Eigenaar: J. J. van Dorp, Leiden. Wijziging handelsnaam in: van Dorp's Kolenhandel. SNELLER GOEDERENVERVOER PER SPOOR. Met den a.s. Zomerdienst zal de loop van verschillende goederentreinen belang rijk versneld worden (2 en 3 uur) waar door de aflevering van bestel en vracht goederen vlugger plaats heeft. Zoo zal trein 4279 LeidenMaastricht die anders 10.10 in Maastricht aankwam nu reeds 7.05 daar aankomen, waardoor de bestel- en vrachtgoederen die 's mid dags in Lelden ter verzending worden aangeboden reeds den volgenden morgen vóór 12 uur in Maastricht besteld zullen worden. (Vertrek Leiden 18.36). Ook in het verkeer met Duitschland en Frankrijk worden de goederentreinen be langrijk versneld. BINNENLAND. De steun aan de melkveehouderij; cri- tiek op het menggebod. (Binnenl. 2e Bi.). De garantie voor de kippenhouders; voorloopig verslag der Tweede Kamer. (Binnenland, 2e Blad.). Moord te Strijp, bij Eindhoven; de dader nog onbekend. (Gemengd, le Blad.). Ons parlementair overzicht. (2e Blad.). Het spoorwegongeluk bij de Vink; de spoorwegarbeider v. d. B. voorwaardelijk veroordeeld. (Rechtzaken, le Blad.) BUITENLAND. Uitvaart van den vermoorden Franschen president. (Tel. le Blad.). Rede van den Duitschen Rijkskanselier in den Rijksdag. (Buitenland, le Blad.). Stemmingen en een incident in den Duit schen Rijksdag. (Tel., le Blad). Dreiging van minister Thomas aan Ierland. (Buitenland, le Blad.). VERGADERING VAN N. Z. H.T.M.- PERSONEEL. Tegen de loonsverlaging. Zooals gemeld, had een conferentie plaats tussehen de Directie der N.Z.H.T.M. en de hoofdbesturen der organisaties, over de voorstellen tot loonsverlaging aan deze Maatschappij In een buitengewoon drukbezochte ver gadering in den nacht van 10 op 11 Mei zijn de resultaten van deze conferentie door de leden van den Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel besproken. De ontstemming, welke in vorige verga deringen bleek, is door het starre stand punt der directie toegenomen en algemeen kwam dit tot uitdrukking in het sterke verlangen tegen deze loonsverlaging op te treden. Uit het verslag door het hoofdbestuurslid H. W. Peterse uitgebracht, bleek dat de directie het volle totaalbedrag der loons verlaging bleef eischen en slechts wenschte te spreken over eventueel verschil in toe passing. De organisaties wenschten daarop niet in te gaan, zij waren eerst dan bereid tot onderhandehng als de directie met be langrijk minder wilde genoegen nemen. Zij wezen er op dat de juistheid van hun critiek op de cijfers van de directie in vo rige conferentie verstrekt, door deze moest worden erkend, terwijl als de directie thans met nieuwe becijfering voor 1932 een tekort verwacht, zij daartoe komt doordat ze de obligatiehouders geen cent minder dan andere jaren, dus een bedrag van 3 a 4 maal het geraamde tekort wil uitkeeren De organisatie acht echter het recht op belooning voor geleverden arbeid sterker dan het recht op belooning voor kapitaalverstrekking. De directie deelde eindelijk mee dat ze de loonsverlaging wil omzetten in een loonkorting. dat ze deze 1 Juni a.s. wenscht te doen ingaan en dat tot de eer ste loonklasse zullen behooren, Amster dam, Haarlem, Zandvoort, Leiden, Rijns burg en Voorburg. Deze zeer geringe tegemoetkoming acht het hoofdbestuur absoluut onvoldoende, ze stelt daarom voor, zich tot de andere orga nisaties te wenden om samen te komen tot een volgende stap op den weg welke tot afweer van deze loonsverlaging leidt. De vergadering plaatste zich zonder voorbehoud achter het hoofdbestuur, ter wijl uit de besprekingen bleek dat het per soneel zich ernstig de toestand heeft inge dacht, de konsekwenties doorziet en bereid is deze te aanvaarden. ARBEIDSBEURS. Op den lien Mei 1932 waren 2601 (v. j. 918) werkzoekenden ingeschreven. Mej. H. J. Nijhof alhier is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. Uloschool te Wassenaar. Behalve de extra treinen op Zater dag 14 en Maandag 16 Mei a.s. zal er Za terdag 14 Mei a.s. nog een snelverbinding met Zeeland zijn. Vertrek Leiden 13.53, Roosendaal 15.43, Bergen op Zoom 16 09, Goes 16.42, Middel burg 17.05, Vlissingen 17.12. (Van Utrecht en naar Vlissingen 13.29). Bovendien is er op Zaterdag 14 en Maandag 16 Mei een extra verbinding met Antwerpen en Brussel. Vertrek Zaterdag 14 Mei van Leiden 14.06, Antwerpen 18.20, Brussel aankomst 19.05. Terug Maandag 16 Mei vertrek Brussel 17.62; vertrek Antwerpen 18.36; aankomst Leiden 21.05 (overstappen te Rotterdam, vertrek 20.30).- Van 11 tot 18 Juni a.s. houdt de firma Gerzon in al haar magazijnen in geheel Nederland een propaganda-verkoop voor het Nederlandsche fabrikaat. De firma beoogt hiermede aan te toonen dat ook op modegebied de Nederlandsche industrie een eervolle plaats inneemt.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1