LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 11 Mei BURGERL. STAND V. LEIDEN BUITENLAND. VISSCHEBUBERiCHTEN. SCHEEPSVERBINDINGEN. TELEGRAMMEN, GEBOREN. Hendrik, z. van H. Kraaaij en J. Tigche- laar Agnita Petronella, d. van H C Vermij en A. P. Bedgen Anna, d, van S. Schouwstra en A. Faber. OVERLEDEN. M. van Die, d. 24 jaar. GEVESTIGD-, W. Alkema, verpleegster, Jan Lievensstr. 21 A. Appeldorn, dienstbode, Steenstr. 45 J. O. Baron, adv. en procureur, Ra penburg 13 J. Th. Beugelsdijk, fruithan delaar, Haarl.str. 212 C. Borman, ver pleegster, Rijnsb.weg 10 L. S. Borra, R. Vlsscherstr. 22 J. P. van der Burg R. Visscherstr. 22 A. J. Colijn, H. Rijndijk 106a A. C .Disco, hulshoudster, Hansen straat 28 D. Nijnensvan den Einden, Magd. Moonstr. 22a N. G. Geelkerken, adv. en procureur, Haagweg 28 A H. Gerritse, ingenieur, Fagelstr. 19 M. M. W. Grol, verpleegster, Rijnsb.weg 10 C van den Heuvel, pensionhoudster, Jan Vossenst. 59 H. W. van der Heijden, de Genestetstr. 77a A. M. den Hollander, dienstbode, Hoogewoerd 168 C. W. Jager, H. Rijndijk 99a C. S. Jiiger, H. Rijndijk 99a J. Chr. Keet, buffetchef, Roodborststr. 45 J. M. Kloeke, huis houdster, Morschslngel 1 W. Maasiand, 11. verpleegster, Rijnsb.weg 10 J. A. Ma- tatula, v. Ledenb.str. 6 W M. P. van Mechelen, Oude Vest 45 E. P. van der Wolfvan der Meer, Utr. Jaagpad lOd A. C. Meester en fam., motor en rijw. herst., Haven 3a C. Meurs, broodbakker. Haven 20a S .van der Meij en farm, mo lenaar, Langegr. 135 E. Meijers, Sta tionsweg 6c M. T. Moolenburgh, adv. en procureur, Plantsoen 29 J. W. M. Peltzer, verpleegster, Rijnsb.weg 10 S. J. Le Poole, technicus, da Costastr. 21 Chr. G. J. Raat en fam., Plantsoen 65 A. Rank en fam., stationschef, L. Morsch- weg 33 A. C. Reijst, hulp in de hulsh., Rijnsb.weg 10 J. Roege, kinderverzorg- sler, Rijnsb.weg 10 W. de Roode, Park straat 17 N. Rozler, opperman, L. Ag- nietenstraat 9 R. Rosier, Rijnsb.weg 31d F. Salemink, Breestr. 43 E. M. A. Sandmann, privé-secretaresse, Steenstraat 12 L. Schafer en fam., schoenmaker, Merelstr. 8 D. Schoneveld en fam., ar beider, Langestr. 14 W. A. Schrandt en fam., proc houder, Lammeschansw. 7 E. V. van Schravendijk, Rijnsb weg 31d A. van Slooten en fam., constr. werker, R. Visscherstr. 24a J. van Slooten en fam., monteur, Oude Rijn 15 J. W. Teunissen. Roomb.weg 13 J. J van Ulden, assistent, H. Rijndijk 195 M van Velthoven, buf fetjuffrouw. Statlonspl. 3-D. Verhoop, ingenieur, Oude Singel 220a A. Verwer, ingenieur, Zoeterw. Singel 16 J. F. Vink, huishoudster. Cobetstr. 48 Th. Voorn, dienstbode. Heerenstr 1 J. M. Wentzel en fam. contr. le kl. P.T.T.. Lijsterstr. 15 H. P. Wisse en fam., P C. Hooftw. 2 A. W. Witten berg, wlnkelbed.. Fagelstr. 20 J. Zwikstra, verpleegster, Rijnsb weg 10. VERTROKKEN. A. G. Ammerlaan en fam.. Voorschoten, Leldschew. 70 A. J. P. Bakkers en fam., Oegstgeest Rhijngeesterstr.w. 116 B. B. H. Bekman. Schiedam Nieuwe Haven G Bllkman Maastricht Heile Geest 2 G. de Boer en fam Aengwirden 2e Fok 44 H. Z de Boer Den Haag Jacob Ma- risstraat 80 A Bosma Groningen H. Brussee Rijnsburg Heerenweg 27 S v. den Burg en fam Zuilen La Croixstr 38 J. F. van Cleef Delft Oude Langedijk 8 A. van Driel. Den Haag, Dr. v. Wely- laan 2 M. Dijkhuizen en fam.. Oegst geest, Javastr. 2 M. R. van Dijk Nieuw Guinea H. van Ewljck. Hillegersberg, Berglustlaan 84 D C. Geijskes. Oegst geest, Fred. Hendrlkl 17 N. Gordijn Den Haag, Drijfriemstr. 50 E. J. van den BergGros. Belgisch Congo C. Hane- veld en fam. Voorschoten. Leldscheweg 197c H. G. Hartgers Wlldervank Stads kanaal H 200 A. J. van Heiis en fam.. Haarlem Palmstr. 3 J. Hoogendam. Oostvoorne Konnewee J. Huisman en fam.. Leiderdoro Hoofdstr. 148 G. A. G. Koeman Den Haag Groenew°gie 94 A. C. van Ewiick—Kolkman Hillegersberg, Berglustlaan 84 M A, Teunissen—Kool. Nijmegen Stelnbuvsstr 18. K Kramer en fam. Oegstgeest Terweewee 61 Ph. H Kuenen OesHgeest Emmalaan 23 B. B. Kügelchen Noord wijk Boulevard 6 A, A. DoornveldKunst en fam. Oegst geest. Reeentesselaan 21 J. G. Lantrok en fam. Haarlem postadr. Breestraat 19 E. Lesker Wassenaar Zijlaan 9 A. Luteijn Wageningen Ka^elstr. 6a C. F. Marsman Oegstgeest Oranlelaan 20 G. Meel 's-Graveland Stadwijk 317. J. A. M. Moors Rotterdam Cl.de Vriesel. 52 J W. Nieuwenhui'°n S'gaar en fam Was senaar Tulnwee 30 - V. K A Offenberg. Den Haag A Pau'owna'traat 75 M van Os, Voorschoten Leid'chew. 14 A. A J. Schuerman, Hulst Burg. Fr. v. Waes- berghestr. B39. A. Schumacher Wasse naar Langstr. 91 - E C. Seeaar Oegst geest, Wijtenbachw. 41 A. M. Smits Wassenaar Lange Kerkdam 105 J. G. van der Son. Noordwükerbout. J. Szala- ttj Voorburg. Vijverhof Th. Veenstra. Renkum. Hotel Bilderberg B. de Keiizer De Vink Oegstgeest Javastr. 2 J. Vis ser, Vlaardingen Hofsingel 34 P. Visser, Den Haag L. v Meerderv. 450 C. W. de Vos Rotterdam Havenz'chtstr, 7 J W, Vred°nbm-g ZeiH J W. M van de Wak ke- Dm Haag C Sneelman-tr 35 A A. Kunst—Wak" Oeo-st'-est Rtg°nt«?e'aan 21 A. M. C Leenders—Van Wiik, Am sterdam le Oosteruarkstr. 214 HI C. Chr M Wijnans Brussel Avenue du Lonéeh 255 W Zee Den Haag Anthm- nisstr 62 G. Zeegers Leiderdoro. Ko- ningstr. 29 C. B Zijlstra. Oegstgeest, Warmonderweg 86. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. DE ALGEMEENE TOESTAND. Bijeenkomst der Kleine Entente. Lebrun heeft DQumer opgevolgd! Poli tiek zal daar door niets veranderen. Wel zal dit het geval zijn tengevolge van het aftreden van Tardieu, doch welk kabinet daarvoor in de plaats zal komen, zal men rustig moeten afwachten. Voor Pinksteren zal wel geen beslissing vallen! Officieel wordt medegedeeld, dat de conferentie van de ministers van buiten- landsehe zaken der Kleine Entente op 13, 14 en 15 Mei te Belgrado zal worden ge houden. De besprekingen zullen slechts een voorbereidend informatief karakter dragen. Op het programma staat de economische toestand van midden-Europa en in het bijzonder de Innige samenwer king van de Donaustaten, terwijl verder de in Montreux begonnen gedachtenwis- seling over ontwapenlngs- en veiligheids vraagstukken zal worden voortgezet. Ten slotte zal ook de conferente te Lausanne worden besproken. Van officieele zijde wordt uitdrukkelijk verklaard, dat het bezoek van den Poolschen minister van buitenlandsche zaken Zaleskl op 15 en 16 Mei niet met de conferentie- der- Kleine Entente in verband staat. DlJiTSCHLAND. Tumult in den Rijksdag. Gistermiddag is het in den Rijksdag weer tot rumoerige tooneelen gekomen, toen het verbod der Hitler-stormtroepen aan de orde kwam. In het eerste gedeelte van de zitting behandelde de nationaal-socialistlsche af gevaardigde Strasser op kalme en zakelijke wijze het programma zijner partij voor de werkversciiafling. Hij waardeerde op objec tieve wijze hetgeen de socialistisch georiën teerde vakvereenigingen op dit gebied verricht hebben en toonde zich ook zeer welwillend tegenover dr. Brüning. Hij verklaarde, dat de rijkskanselier dit vraag stuk met den besten wil onderhanden heeft genomen, doch de uitvoering van zijn plannen is afgestuit op de veelheid der partijen, waarmede hij rekening moet houden. Een succes kan slechts met be hulp van sterke partijen worden ver kregen. Bij de algemeene beschouwingen was de eerste spreker de sociaal-democraat Grass- mann, die de kapitalistische leiders van het economische leven aanviel en spoedige invoering van de 40-urlge werkweek en uitvoering van het programma tot werk verschaffing van de vakvereenigingen vorderde. Daarna lichte de nationaal-socialist Górlng in het kort de motie van wantrou wen toe, die zijn partij tegen het kabinet in zijn geheel heeft ingediend. Vervolgens verlangde hij in een uitvoerige rede de opheffing van het verbod der nationaal- soclallstische stormafdeellngen. Het eerste lawaai ontstond, toen Göring den sociaal-democraten landverraad ver weet. Dit gaf aanleiding tot stormachtige protestbetooglngen van de sociaal-demo craten. De door Göring gestelde vraag, of de Dultsche gezant te Parijs in een tele gram de opheffing der stormafdeellngen niet noodzakelijk in het belang der buiten landsche politiek heeft genoemd, werd door den kanselier in een interruptie ont kennend beantwoord. Ook in het verdere verloop van de rede- voerin van Göring kwam het herhaalde lijk tot rumoerige tooneelen tusschen de nationaal-socialisten en de linksche afge vaardigden, die telkens luide protestroepen deden hooren. Toen dr. Weiss, de vice-president der Berlijnsche politie, gezien werd dicht bij de zaal, waar de rijksraad vergaderde, be gonnen de nationaal-socialisten hem uit le jouwen, zoodat herhaaldelijk afgevaardig den tot de orde moesten worden geroepen. Het lawaai aam nog toe, toen de rijks minister van binnenlandsche zaken. Grö- ner, de rede van Göring beantwoordde en het verbod der stormafdeellngen verde digde. Hij noemde dit verbod in het belang van het staatsgezag, daar niet toegelaten kon worden, dat een zee groote schaar van streng georganiseerde jongelieden, die naar daden haken, onvoorwaardelijk aan één man gehoorzamen. Het gevaar voor een revolutie van deze zlide was zeer sterk. Voorts las dr. Gröner verschillende pas sages voor uit het materiaal, dat aanlei ding heeft gegeven, een instructie wegens landverraad te openen. De nationaal-socialist Strasser riep uit. dat de rede van Gröner op gramofoon- platen opgenomen moest worden, teneinde het kabinet gelegenheid te geven, om te beoordeelen, of aan Gröner nog langer de handhaving van de openbare orde en vei ligheid kan worden toevertrouwd. Aan de voorzitterstafel werden tenge volge van het groote lawaai deze woorden zoo" verstaan, dat StrassT den minister een gevaar voor de openbare orde en vei ligheid noemde. Vice-president Esser verwees daarop Strasser uit de zaal. tegen welken maat regel de nationaal-socialisten zoo te keer gingen, dat de zitting geschorst moest worden. Bij de heropening van de zitting stelde vice-president Esser den juisten tekst van St-asser's opmerking vast en trok de uit wijzing in, zoodat deze afgevaardigde slechts tot de orde geroepen werd. Gedurende het verdere verloop van de zitting heerschte er meer rust. De cen- trumsafeevaardicde dr. Bell hield een rede. waarin hii het standpunt van ziin partij ten opzichte van verschillende poli- t.'»ke vraagstukken uiteenzette Hij ver klaarde zich tegen de opheffing van het verbod der stormafdeellngen en vermaande de oppositie meer zakelijk werk te verrich ten. ondat, in dezen ernstlgen tijd het Dnitsche volk zich. evenals in Augustus 1914. tot gemeenschappelijken arbeid zal aaneen sluiten. Tenslotte is de wet tot delging van de schulden in eerste en tweede lezing met de stemmen der nationaal-socialisten Dnitsch-nationalen en communisten tegen; aangenomen. Paragraaf 8 van deze wet. welke voor ziet in de machtiging tot soaarpremte- leeo'pgen vnn» ,,prkverscnaffing. wprd met 245 teapn 274 stemmen qanerenomeiy In dit. gens! v,qd mV He TanlfecV-e ,'olkS- partH met de onnos'tip teeeo gestemd. De derde lezing zal heden plaats vinden. FRANKRIJK. De verkiezing van Lebrun tot president - Ontslag van het kabinet-Tardieu. Met het gebruikelijke ceremonieel, echter getemperd door de rouwstemming over den moord op Doutner, heeft giste ren de presidentsverkiezing plaats gehad. Om 2 uur nam de zitting der Nationale Vergadering een aanvang onder presidium van den Senaatsvoorzitter Lebrun. Na den voorzlttersstoel te hebben inge nomen hield Lebrun een korte openings rede, waarin hij zeide: ..De president der republiek is dood. Er is een misdaad gepleegd, die Frankrijk in rouw dompelt en de wereld met afschuw vervult. De parlementen van vele landen hebben mij verzocht tegenover U uiting te willen geven aan hun deelneming. De voorzitters van onze beide Kamers zullen te gelegener tijd uitdrukking geven aan de gevoelens der volksvertegenwoordigers. Thans wil lk slechts mede in Uw naam hulde brengen aan de loyale en voorname persoonlijk heid van Paul Doumer, en tegenover zijn onder de gevolgen van de misdaad gebo gen nabestaanden de deelneming van de Nationale Vergadering uitspreken". Toen Lebrun zijn rede begon, hadden de aanwezige leden der Nationale Vergade ring zich van hun zetels verheven, en het openingswoord werd staande aangehoord. Daarop werd gestemd. Palnlevé en Tar dieu toegejuicht. De communisten werden overschreeuwd. De officieele uitslag luidt als volgt: Aan de stemming hebben deelgenomen 826 le den. Ongeldig of blanco waren 49 briefjes. De absolute meerderheid bedraagt: 389. Lebrun, de president van den Senaat werd met 633 stemmen gekozen. De vroegere socialistische afgevaardigde Paul Faure behaalde 114, Painlevé 12 en de communist Cachin 8 stemmen, verdeeld: 10 stemmen Na de zitting droeg Tardieu de volmach ten van den Raad van Ministers aan den nieuwen President over. Zich richtend tot Lebrun, verklaarde hij: Het in rouw gedompelde Frankrijk ziet U met volle vertrouwen bezit nemen van den gevaarlijken eerepost, dien een af schuwelijke misdaad beschikbaar gesteld heeft. Het weet inderdaad, dat U dit ver trouwen in den dienst van het land ver diend hebt. Tardieu gaf een overzicht van de amb ten, die Lebrun bekleed heeft en besloot: In naam van den Ministerraad, verzoek ik U de wenschen te aanvaarden, die mijn oude en eerbiedige vriendschap koestert voor het succes van Uw persoon en Uw zending. Op de tot hem gerichte toespraken ant woordde Lebrun: Hij verzekerde dat hij de hem opgedragen taak moedig en vastbe raden uitvoeren wilde. Hij kon hiervoor geen beteren leermeester vinden in leven en sterven dan Paul Doumer. Hij, als zoon van de Oostelijke grensgewesten, wil de eerste dienaar zijn van den Staat en be looft de hem door Doumer nagelaten tra ditie trouw voort te zetten. Als trouwe zoon der Republiek, staat hij boven den strijd der partijen, waarin hij slechts het gemeenschappelijk gevoel van den wedijver zien wil, Hij zal trachten net werk van den wederójjbouw en den voor uitgang onder waarborging van de orde en de veiligheid van den arbeid in het bin nenland en van den bultenlandscnen vrede tot een goed einde te brengen, tot dien vrede, waarnaar alle Franschen loyaal verlangen, omdat zij van meening zijn, dat zij hem voor altijd met het bloed van zoo vele hunner edele zonen bezegeld hebben. De rede werd stormachtig toegejuicht. Daarop had de plechtige intocht van den nieuwen president plaats. Een groote menigte juichte hem toe. Allereerst bracht Lebrun nog een groet aan het stoffelijk overschot van Doumer om vervolgens het traditioneele bezoek te brengen aan het graf van den Onbekenden Soldaat. Ook aan mevr. Doumer werd een condoleantie- bezoek gebracht. In het Senaatsgebouw werden hem de eereteekenen van het Grootkruis van het Legioen van Eer overhandigd. Nauwelijks in functie, staat Lebrun voor een crisis. Het kabinet Tardieu vroeg ont slag in volgenden brief: VVD hebben de eer U te verzoeken van de traditie te willen afwijken, die wil, dat bij den aanvang van een nieuw President schap, de afgetreden ministers in hun ambt bevestigd worden De wijziging in de meerderheid, zooals zij uit de verkiezingen blijkt, ontneemt ons de vrijheid van han delen, die een Kabinet behoeft, om aan de moeilijke omstandigheden het hoofd te bieden Belangrijke internationale onder handelingen zijn aan den gang, die ieder oogenblik beslissingen kunnen vergen, die voor de toekomst bindend zijn. Wij verzoeken het definitieve ontslag aan te nemen. Ons ministerie laat bij zijn heengaan met trots een gezonden toestand achter: een rustig en goedgeordend Frank rijk, een gewaarborgde veiligheid, een tegen de wereldcrisis verdedigde productie, een werkloosheid, die 20 maal geringer is dan bij onze buren, een onaangetaste ste vige valuta, een evenwichtige begrooting. een met 20 milliard verminderde openbare schuld, een vredes- en herstelpolitiek, die door alle partijen goedgekeurd is. De regeering Tardieu zal waarschijnlijk de zaken behandelen tot begin Juni, aan gezien Lebrun bezwaarlijk reeds stampen voor de vorming eener nieuwe regeering zal kunnen doen voor de nieuwe Kamer bijeen is. President Lebrun heeft het ontslag van het kabinet Tardieu echter aanvaard In de wandelgangen van het gebouw der Nationale vergadering is het nog tot hand tastelijkheden gekomen tusschen afge vaardigden. die het bij de laatste verkie zingen afgelegd hadden en andere afge vaardigden. O.a. werden de voorzitter van de soc. republikeinsche partij, senator Viollette, en de tot dezelfde partij beboe rende afgevaardigde Bourgot handgempen Bourgot verweet Viollette, hem bij de ver kiezingen om persoonlijke redenen te heb- b" bestreden en daardoor zijn herkiezing onmogelijk gemaakt te hebben en d'ende hem eenige oorvegen toe. Een tweede inci dent had nlaats tusschen den rad'calen senator Boret en den linkq renn^'ikein en bti de verkiezingen verlagen afgevaar digde Sevestri. Ook in dit geval eindigde de twist met handtastelijkheden. ENGELAND. Rede van Neville Chamberlain. Op de jaarlljksche bijeenkomst der ver- eeniging van Engelsche Bankiers heeft Ne ville Chamberlain een rede gehouden. Hierin liet hii ten eerste doorschemeren de mogelijkheid van groote bezuinigingen op de staatsuitgaven De oorzaak der crisis besprak hü daarna en merkte oo. dat vol gens de algemeene opvatting de belang rijkste oorzaak de groote prijsdaling van de basis-producten is. doch er heerscht geen overeenstemming wat de middelen betreft, die ten doel hebben de nrllsdaling te keeren. De regeering zal er wellicht naar streven mogelijke maatregelen te nemen, tot het doen stijgen der prijzen tot een peil waarbij de handel wederom winsten zal kunnen behalen Deze politiek kan ech ter niet tot volle ontwikkeling komen, zon der dat met den toestand in het buiten land rekening wordt gehouden. De aller eerste overweging te Lausanne moet ziin tot een definitieve regeling te komen, die uit vrijen wil wordj; getroffen omtrent de herstel-schulden en de daarmede verband houdende vraagstukken. De conferentie zal zich echter ook dienen bezig te houden met het instellen van een onderzoek naar de moeilijkheden van economischen en fi- nancieelen aard, die de geheele wereld treffen Of men nu den door belemmerin gen beperkten handel of het door devie- zen-maatreeelon ingekrompen geldverkeer in het oog houdt, de staatslieden staan voor een groote taak. waaraan politieke eerzucht en vooroordeel ondergeschikt moeten worden. Of men te Lausanne volkomen de ge wen schte oplossing zal bereiken dient te worden afgewacht. Ik ben overtuigd zeide Chamberlain nog. dat mlin collega's dat gene zullen doen wat meer dan alle andere middelen zal helpen zorg en twijfel te ver drijven die in een deel van Europa heer- schen. Het Lagerhuis heeft met 275 tegen 36 stemmen de resolutie inzake de nieuwe in voerrechten op zijde aangenomen. OOSTENRIJK. Dollfuss met kabinetsvorming belast. De Bondspresident heeft dr. Dollfuss. thans minister van Landbouw, belast met de vorming van 'n nieuwe regeering. Doll fuss, de vroegere secretaris van de Land- bouwkamer van Beneden-Oostenrijk, be kleedde voor het eerst in het den 4den December 1930 gevormde kabinet-Ender de functie van minister van Landbouw en maakte later deel uit van de kabinetten van Buresch. ZUID-SLA VIE. Alarmeercnde complot-geruchten. De viering van den zestigsten verjaardag van mgr. Korosetz, den leider der clericale Slovenen. die een tijdlang in goede be trekking tot de dictatuur stond, doch later daartegenover positie nam. heeft aanlei ding tot demonstraties tegen de regeering en den koning gegeven. Er werden portret ten van dezen verscheurd, terwijl studen ten on landkaarten de grenzen van het oude Croatië hadden geteekend. Te Mari- bor zijn in verband met deze betooging een majoor, 13 lagere officieren en 3 on derofficieren in hechtenis genomen en onder biizonder militair geleid naar Bel grado gebracht, om daar in de militaire gevangenis te worden opgesloten. Deze gebeurtenissen hebben blijkbaar aanleiding gegeven tot zeer alarmeerende berichten in de Weensche pers over een comnlot tecen den konhie. over een ge heimzinnige moord in Marburg en andere wilde geruchten. IJMUIDEN, 11 Mei. VISCHPRIJZEN Tarbot per K.G. f. 1.301.05; Griet per kist van 50 K.G. f. 66—18; Tongen per K.G. f. 1.300.75; Zetschol per kist van 50-K.G, f. 2910; Kleine Schol per kist van 50 K.G. f. 224.10; Schar per kist van 50 K.G. f.53; Tongschar per kist van 50 K.G. f.2823; Vleeten per stuk f. 3.40; Pieter man en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 8 3.90; Middel Schelvlsch per kist van 50 K.G. f. 3628; Kleinmiddel Schelvlsch p. kist van 50 K.G. f.26"—-21; Kleine Schel vlsch per kist van 50 K.G. f.2210; Ka beljauw per kist van 125 K.G. f.44--22; Gullen per kist van 50 K.G. f. 22—10.50; Lengen per stuk f. 2.500.50; Heilbot per K.G. f. 1.05—0 75: Wijting per kist van 50 K G. f. 11—3.50; Koolvisch per stuk f 0.45 0.30: Makreel per kist van 50 K.G. f 12.50 —4.70. Aangekomen 5 stoomtrawlers: IJM. 146 met f.2386; IJM. 18 met f.4001; IJM 137 met f.2642: IJM 39 met f.3779: IJM. 106 met f.2118;: 5 kotters: O. 335 met f.566; E. 20 met f.716: E.'157 met f.1161: E. 24b met f.458: E. 322 met f 666. en 4 loggers: IJM. 17 met f. 606: KW. 175 met f 777; SCH 72 met f.749; SCH. 35 met f.645. De navolgende passagiersschepen zijn morgen in radio-telegrafische verbinding met de daarnaast vermelde kuststations en via die stations rechtstreeks te berei ken. (Medegedeeld door de N.T.M. Radio- Holland, N.V.). Chr. Huygens. Scheven. Radio Costa Rica, idem Crijnssen, Rugby Radio Dempo, Scheven. Radio Flandria, idem Indrapoera, idem Kota Pinang. Co lombo Radio Maasdam, Rugby Radio Oranje Nassau, Rugby Radio PC. Hooft; Scheven. Radio Poelau Tello Co lombo Radio Sibajak, Scheven. Radio Simon Bolivar idem Statendam Idem Stuyvesant, Le Havre Radio - Tara- kan, Alexandria Radio Volendam, Scheven Radio Zeelandia idem. Ter voorkoming van vertraging der te legrammen Is het noodig de namen der kunststations te vermelden zooals in bo venstaande lijst wordt aangegeven. DE MOORD OP DOUMi! PARIJS, 11 Mei. (Reuter) Dtp nistische Humanité stelt een ond- naar de houding van de politie 03^ van den moord op president Domf Het blad verklaart, dat de poife' gebruikelijke voorzorgsmaatregel genomen en beschuldigt de FtV« litie er bovendien van met den» naar Gorgoelof in verbinding gestaan. Ook de leiders der Wit-gardist,. beschuldigd. DE PERS OVER DEN KIEEIq PRESIDENT. PARIJS. 11 Mei (V. D.l De «hj den wijden in het algemeen harte? groetingswoorden aan den nieuwe, dent. Zij schrijven dat Lebrun alt en deugden van een echten Loth bezit. Als zoon van een landbon Ingenieur en als reserve-officier begrip voor alle lagen en alle bèdr ken van het land en zal hij de h van de verschillende groepen wetej dedigen. Ook de linksche pers, die zich 1 kelijk op het standpunt stelde dat! indien hij de overwinning zou b zich op 1 Juni a.s. weer vrijwillig tt moeten trekken aangezien hij r oude Kamer en niet door de nieuwe vertegenwoordiging is gekozen, nee verkiezing in het algemeen rustig 1 leen de socialistische „Populaire" g dat de candidaat van de Natiocü het Elysée zal betrekken, hoewel hi zerscorps op 1 en op 8 Mei j.l den nale Unie veroordeeld hebben. Léü schrijft in zijn hoofdartikel, dat Fr, sedert de tijden van president Fac nooit een zoo reactionnair staal heeft gehad. De radicaal-sociaü „République" schrijft, dat de omst heden waaronder Lebrun werd 5 hem de vervulling van zijn grondig taak zal vergemakkelijken. 5 te DE FRANSCHE CRISIS. PARIJS, 11 Mei. (V. D.) Naan zijn de radicaal-socialisten voon hun Congres, waarin de beslissing! len over de regeeringsvorming en ding hunner partij tegenover ante tijen, uit te stellen van 18 Mei, 1 tum als congresdatum was aangek tot 2 Juni a.s. Dit bericht is nogt vestigd, doch van socialistische zijs wijt men den radicaal-socialisten, door een dergelijk uitstel de ontel onnoodig vermeerderen. De soc; verklaren dat zij zelfs zonder overleg kunnen mededeelen, niet bereid met de huidige meerderheid of 1 sonen die tot deze meerderheid tó samen te werken. In politieke breekt zich trouwens meer en overtuiging baan, dat het Congresi cialistische partij zich tegen deeli aan de regeering zal uitspreken. HET CONFLICT IN HET VERRE 0 TOKIO, 11 Mei. (Reuter). De heeft besloten alle troepen in binnen 30 dagen terug te roepen Uit Sjanghai wordt gemeld, dal Japansche divisie te WoesoengS scheept met besteming voor Daire MOEKDEN, 11 Mei (V. D.). mededeeling van het Japansche t vel zijn in de afgeloopen drie maa Mandsjoerije 102 Japansche officie soldaten gedood en ruim 500 gewei: gens Chineesche opgaven zouden 1 pansche verliezen meer dan 1500 (1 en gewonden bedragen. MOEKDEN, 11 Mei (V. D Op! hebben Japanscne vliegtuigen ten I van Tsitsikar een aanval gedaan troepen van generaal Ma. De strijd ruim 3'/i uur en een honderdtal b: werd omlaag geworpen. VerscheideB den en gewonden bleven op 't veld Een Japansch vliegtuig moest e?: landing maken. Het lot van de i" den is onbekend. TOKIO. 11 Mei. (Reuter) Ten van het besluit van de regeerin?' troepen uit Sjanghai terug te trekke klaarde de woordvoerder van hel r rie van buitenlandsche zaken daK sluit is genomen ten einde de as bewijzen, dat Japan niet het plat gehad deze plaats in te lijven. Hii' hieraan toe dat slechts een klein1 Jaoansche mariniers te Sjanghai blijven, teneinde levens en eigend van de Japansche bewoners te bta hoewel men vertrouwt dat de Ci zich aan de voorwaarden van den stilstand zullen houden. Japan acht de overige mogendhe» antwoordelijk indien tengevolze r terugtrekken van de Japansche stad opnieuw wordt bedreigd Ja» de overtuiging dat het niet ai- eigen belangen doch ook die vu rige mogendheden beschermde Sjanghai bezette en als dank B- slechts de algemeene miskenning geheele wereld. BOSCHBRAND IN CA!tU>1 OTTAWA, 11 Mei. (Reuter) geving van Quebec zijn gTOOte m-'- aen uitgebroken. In den namiddag werd de sta" en de eigendommen van de mijnbouw-maatschappij to P bracht. Van alle zijden spoeden zien f naar den brand. DUITSCH CONTINGENTEERINGSVOOlto" BERLIJN. 11 Mei. (Wolff I socialistische fractie van den heeft een wetsontwerp ingedien* welk de invoer in Duitschl3nd, - kelijk van de douaneregeling®' den gecontlngenteerd.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2