UIT DEN LEIDSCHEN RAAD. UW NIEUWE ELECTRISCHE FIETS Geheimzinnige Inbreker Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 3 Mei 1932 Derde Blad No. 22122 FEUILLETON. e De salariskorting is aanvaard - Staking der stemmen I over twee bijkomstigheden De verdere agenda niet meer behandeld. nten 1 tot en met 7 werden z. h. st. [genomen korting op de loonen. voorstel in zake de toepassing van ii tijdelijke korting op de wedden en jLn van het gemeentepersoneel. (99) Wethouder TEPE deelt namens B. en W. mede. dat de bezwaren tegen een af- van f. 700 (B. en W. kwamen in het •stel met een kleine afwijking van het [es van 't G. O. f. 700 aftrek werd f600) nader onderzoek niet onoverkomelijk en en alsnog stellen B. en W. thans f den aftrek te bepalen op f. 700 en ■ndien zal op den kindertoeslag niet jen gekort De korting zal dan echter net. worden, heer KUIPERS betreurt deze verla ten zeerste en hij zal stemmen tegen re korting, te meer, waar de loonen nog aan den lagen kant zijn, zooals (ethouder zelf erkende. Leiden betaalt M, )r releveert de totstandkoming van kortingswetje en den tegenstand >r partij daartegen in het parlement ioe nu ook de gemeenten van hoo- land gedwongen worden tot korting op alarissen. Van diverse zijden uit ar- erskringen is geageerd doch tever- s. Spr. citeert uitvoerig verscheidene ren, die de korting onverantwoordelijk nden en bestreden. en W. hier bleken steeds voor korting, als het Kortingswetje niet was aan- 'd en willen de korting toepassen over leheele linie, dus ook voor tijdelijk personeel, die toch al zoo karig wor- betaald. Het vrijlaten van f. 700 is its een zeer kleine tegemoetkoming, rvolgens schetst spr. uitvoerig het ver- In het G. O., waar ook scherpe crltiek oefend op de korting, vooral waar Lei- op de 39ste, dus bijna de laagste plaats it der 1ste klas gemeenten en de in ingestelde commissie ad hoe nog altijd gereed is met haar voorstellen, zoodat ibtenaren weer de dupe zijn van de lamheid, waarmede hier gewerkt Jt De wethouder zelf zeide met tegen- met het kortlngsvoorstel te komen, oordeelde deze onafwendbaar. Alle lisaties stemden tegen de korting, later draaiden enkele organisaties om invaardden een korting, mits f. 700 vrijgesteld. ir de politie, ook gehoord, al is deze ia het G. O. opgenomen, geldt het- Zelfs erkende de voorzitter in 1931 jen van den heer Eikerbout. dat te fluctuatie plaats heeft als gevolg van ite loonen. Van verbetering is echter It gekomen, trots aldus gewekte ver- 'itingen! n fractie zal tegen alle kortingsvoor in stemmen en de druk van den mi- ir negeeren. Het personeel, vooral het e, wordt, zooals gezegd, hier al slecht 'i. Nader geeft spr. voorbeelden van om dit aan te toonen. Leiden staat onderaan, speciaal wat de politic (Vervolg van gisteren). fiter BERGERS is op zich zelf geen mier van korting, doch nu het rijk everplicht, moeten wij meegaan als I staatsburgers. Spr. brengt B. en W. r de wijze waarop in het G. O. tot stemming is gekomen tusschen het Ne en het grootste deel der organisa- (uitgezonderd zijn die drie, die alle igiog weigeren) en is dankbaar, dat |den kindertoeslag niet wordt gekort. Interen Schüller en Knuttel interrum- ln herhaaldelijk en het wordt rumoe- I Laten de ambtenaren met hun vaste fles ook eens zien naar de vele werk- i en denken aan hun pensioen, heer ELKERBOUT is tegen iedere tag tenzij de noodzakelijkheid wordt Betoond dat deze onafwendbaar is, «in B, en W. z.i zijn geslaagd Met ge len vernam spr. het gewijzigde voorstel IB en W.. zoodat aan het in het G. O. fffen compromis genoegdoening wordt Iven, jjeen ten aanzien van de politie be- hij de korting nog bijzonder, gelet op het antwoord van den burgemeester op zijn vrager, in 1931 is er geen wos? om politie compensatie te geven? Ook waar h!i ?."ders vreest voor een verder verloop bij dit corps. B.v. door vervroegde toeken ning van verhooging' De heer VERWEY moet ook even stil staan bij het kortingswetje. Spr. beschouwt dit als een staatkundig monstrum om al degenen, die verlangen naar loonsverla ging. doch daarvoor niet uit willen komen de gelegenheid daartoe te bieden Dat is onoprechtheid. Spr.'s partij heeft echter niet de minste verantwoordelijkheid voor dit wetje en zal deze ook hier niet aan vaarden. B. en W. gaan verder dan waar toe de wet verplicht, hetgeen bewijst dat zu voor loonsverlaging zijn! Waarom an ders de korting op de subsidies? Spr vraagt, hoe ver deze zich zal uitstrekken en ot ook de loonen van het personeel van gesubsidieerde inrichtingen daaronder zul len vallen. En hoe. waar een collectief ar beidscontract bestaat? De conclusie van de commissie ad hoc was in principe dat er aanleiding was tot sala- risverhooging in verhouding tot elders. Vnjwel voor alle rangen. Tal van verdien stelijke ambtenaren hebben Leiden dan ook verlaten. Er is dus wel allerminst aan leiding voor korting, tenzij, dat men daarin het eenige middel ziet om uit de impasse te komen. Het stelsel, waaronder wij thans leven is de oorzaak dat de wereld schudt en beeft op haar grondvesten. De heer WILMER zegt. dat het kortings wetje van den beginne af aan leidde tot korting voor het gemeentepersoneel. De poging van spr.'s partijgenoot v. Vuuren, dit te voorkomen, werd afgestemd met be- huln der S.D.AP.! Het kortingswetje oor deelt ook spr. een monstrum, doch het wetje is er! En Leiden kan zich daaraan niet onttrekken. Een ander medicijn weet echter blijkbaar ook de heer Verwey niet anders zou hij dat wel genoemd hebben, meent spr. Maar hoe anders uit den financieelen chaos te blnven. die anders zou ontstaan? Eenmaal de korting moetende aanvaar den. ziet spr. met vreugde de zekere de- gressie in het voorstel van B en W.. al zou spr. deze gaarne nog verder hebben zfen uitgewerkt. De vrijstelling der kindertoe slagen juicht spr. ten zeerste toe. Spr. betreurt dat hier verslagen van niet- publieke vergaderingen worden gebracht en oordeelt dat verkeerd. Ook spr. oordeelt de salarissen van het politie-corps laag, doch uitschakelen zou de korting voor de ande ren nog hooger maken, wil men aan de wet-De Geer voldoen. Gaarne steunt spr. den heer Eiberbout om te doen. wat kan. Spr. vraagt bewiis van een opmerking van den heer Kuipers, dat de chefs der politie zouden tegenwerken bij sollicitaties naar elders. Dat zou rechtsverkrachting zijn. Spr. is echter, al aanvaardt hij de voor stellen van B en W in 't algemeen, tegen sub d. en e. Zijn gesubsidieerde vereenigin- gen te royaal, late men dan de subsidie be perken doch dezen weg oordeelt spr. voor alsnog verkeerd De heer WILBRINK heeft ruggegraat ge noeg om openlijk voor zijn meening uit te komen en heeft geen achterdeurtje 1100- dig. zooals de heer Verwey liet doorsche meren. Gezien de omstandigheden, had z.i. korting op den duur niet achterwege kun nen blijven, doch het komt hem vroeger dan hij gehoopt had. Nu de wet-De Geer er is zou het onverantwoordelijk van B. en W, zijn geweest, als zij deze wet hadden genegeerd om nog een f. 80 000 te offeren, waar er toch reeds een tekort dreigt. In het G. O. is afgesproken geen publi citeit te geven van het gesprokene, en nu geeft de heer Kuipers een eigen verslag daarvan. Is dat behoorlijk? Spr, oordeelt anders. Spr. zou in tegenstelling met den heer Wilmer niet gaarne grooter degressie heb ben gezien, gelet op de hoogere salarissen, die veel lager zijn in verhouding tot de particuliere loonen dan de lagere sala rissen. Sub d. en e. zou spr. alleen willen zien toegepast daar. waar de gemeente geheel de loonen betaalt: hij vertrouwt in deze op het college. De heer SCHÜLLER meent, dat de heer Bergers gezegd heeft, dat hij maar in de bladen heeft geschreven of doen schrijven over de L.E.M.V.O.G. Spr. wil wel zeggen dat het hem een eer is geweest, de dieven bende van de L.E.M..O.G. aan de kaak te hebben kunnen stellen. Partijgenoot Kort heeft dat in 't openbaar ook gezegd. Is het onjuist, dat aan de gemeente Oegstgeest voor f. 22.000 5pCt. obligaties is gegeven, die waardeloos waren? Spr. durft het in het openbaar te zeg gen en te schrijven, desnoods voor Den Haag. Maar ter zake De heer Bergers vergat nog een 4e organisatie die tegen was, doch het hoofdbestuur van den R.-K. politie bond lapte het advies aan zijn laars. Hoe veel ambtenaren zijn niet ontslagen, op wachtgeld gesteld enz.? Ook hier op een wijze, die niet door den beugel kan: spr geeft ,een voorbeeld daarvan. Zooiets doet een Chr. gemeentebestuur, dat zoo begaan is met de arbeiders! Waar het geld dan vandaan moet ko men. zal een ander lid van zijn fractie aangeven. Wat funest werkt, is. dat B. en W. bui ten het G. O. om eerst de raadsleden bij eenroepen, om ze murw te maken. Wethouder TEPE: Dat is om het G. O. te bevorderen. De heer SCHÜLLER: ik noem het onbe hoorlijk. Wethouder TEPE: u hebt u aan de waarheid te houden; uw conclusie is on juist. De heer SCHÜLLER: die trek ik er uit. (Geroep oh). Spr. verdedigt nader het verslagje van den heer Kuipers. Hoe kunnen anders be sproken worden de meeningen der diverse organisaties. Waarom mag de raad en het publiek de meeningen in het G. O. niet weten? De heer BOSMAN: waarom dan in het G. O. zelf bepaald om niets te publicee- ren? De heer SCHÜLLER: al weer een geval van binden welk recht spr. niet erkent. (Geroep: er is ook niet over gestemd). 26 Maart ontvingen de leden van het G. O. de uitnoodiging voor een bijeenkomst, die 16 Maart gedateerd was, toen het kor tingswetje nog niet was aangenomen! Het besluit in het G. O. Is niet eenstem mig, doch al was dit zoo, dan zou het spr. nog niets zeggen, waar de commissies hier slechts adviseeren. zooals B. en W. altijd zelf zeggen. Met de commissie ad hoe wordt weer vreeselijk getraineerd. De loonbetaling is hier slecht, doch B. en W. ontduiken ech ter ook nog de getroffen regeling, door maanden lang te onthouden het loon van een hoogere functie, als die wordt vervuld bij plaatsvervanging enz. Het zelfde geldt voor het werkliedenreglement. Maar als het korting geldt, zijn B. en W. er als de kippen bij Waar moet het geld vandaan komen? Wel toevallig, dat de benoodigde f. 96.000 plm. het bedrag is, dat de gemeente in de zak heeft gespeeld der L.E.M.V.O.G- in zake Zuiderzicht.. Spr. zal dit telkens her halen, waar de wethouder een onderzoek weigerde. Voor de arbeidersbelangen heeft de wet houder geen tijd. wel" om geld binnen te krijgen. De heep BOSMAN zegt, dat zijn partij meent, dat het loon der ambtenaren voor al niet hooger moet zijn dan in de vrije beroepen; de positie toch is veel vaster en gewaarborgder. Hier staat de zaak echter iets anders, het betreft een korting van vastgestelde loonen. Sympathie moet spr. voelen voor die 7 der 10 organisaties die de korting aan vaardde; da? niit spreekt gemeenschaps zin. Er zijn echer nog wel andere midde len ter bezuiniging door rationalisatie etc. en daarom voelde hij in eerste instantie nog weinig voor deze korting, die de regee ring echter eischt zoodat hij toch zal mee gaan. De rationalisatie blijft hij toch aan bevelen, want spr. vreest dat de 3 j>ct. slechts een begin van bezuinigen zal zijn. De groote belastingen worden maar door een klein deel opgebracht en daar heeft veel fluctuatie plaats gehad. Die Inkom sten zullen dalen tegen een stijgen der uitgaven. Naast de werkloozen is er b.v. de toestand op het platteland! Er zal ge financierd moeten worden, aan praten heeft men niets. De heer MANDERS zegt, dat het begrij pelijk is, dat het voorstel van B. en W. be treurd wordt. Hoe verkeerd spr. de alge- meene strekking vindt van het kortings wetje spr releveert de veiligstelling van den gulden, hoewel inflatie nog niet zoo gek was geweest! die z. i. een ave- rechtsche uitwerking zal hebben zooals ook belasting wordt geheven van fictieve bezittingen en fictieve inkomsten, spr. kan het niet genoeg zeggen. Maar waar met de organisaties overeenstemming is bereikt, zal spr. meegaan De heer KNUTTEL zegt. dat deze loons verlaging weer eens bewijst de stedelijke werking van het G.O. Door allerlei onder- handsche bespreking is de strijdlust der organisaties ten zeerste beperkt; men tracht het terstond op een accoordje te gooien in het voordeel van B. en W. Wat tegen de voorstellen van B. en W. is aangevoerd door de S.D.A.P.. is louter een papieren protest, dat zelfs in zekeren zin is een aanvaarden. Om twee redenen is dit protest van geen beteekenis, le omdat deze partij als geheel niet tegen verla ging is geweest, zie naar Rotterdam en Den Haag, 2e om de manier, waarop dit protest hier wordt geplaatst. De S D.A.P. gooide het op formeel recht, op billijkheid etc., maar tot wie richt de S.D.A.P. zich? Tot het personeel of tot de raadsmeerder- heid!> Het is louter vuurwerk, terwijl be kend is, hoe de raadsmeerderheid de ver laging zal doorzetten! Er is totaal geen sprake van strijd van het jjersoneel en dat had moeten zijn op gemerkt. Dat hebt gij niet gedaan, S.D.A.P. Tot daden van verzet, b.v. een protest staking van een dag, is niet aangezet! De heer VALLENTGOED: hebt u het gedaan? De heer KNUTTEL: neen, wij hebben hier in de vakorganisaties weinig invloed, doch onze fiers doet het geregeld. U had wel invloed, doch hebt die niet gebruikt. Spr. richt verder scherpe verwijten tot de S.D.A.P. Voor ons is hoofdzaak het te wapen brengen van het gemeentepersoneel. Deze verlaging is er, de volgende ook al, zie de commissie Weiter! Gewoonlijk wordt in deze gevallen ge werkt met het index-cijfer, dat in gunsti ger conditie heet te zijn gekomen. Dat aanvaardt spr. niet, los van de vraag, dat dit cijfer geen vastheid heeft, zoodat door regeeringsmaatregelen zelfs spoedig ver hooging is te verwachten. De strijd der arbeidersklasse gaat om verovering van het kapitalisme in het geheel, uitbreiding van haar positie, stap voor stap, tegen iedere achteruitgang dient dus fel te wor den gestreden. Wanneer de zaken vastloofien voordat de arbeiders sterk genoeg zijn om de macht over te nemen, zou een vastloopen een voordeel zijn voor de kapitalisten. Een vastloopen zullen wij niet uit den weg gaan, overtuigd dat wij de macht kunnen overnemen, doch dit bevorderen doen wij niet. Het eenige is, het gemeentepersoneel paraat te maken vóór den volgenden aan slag. De heer v. ECK zegt, dat hij in den raad moet spreken tot de raadsleden, doch ook daaroverheen tot de arbeiders. Zoo doet de heer Knuttel zelf ook. Spr. wil de kwestie nog even van alge meen publiek standpunt bezien. Hij ziet in de voorstellen een wanhoopspoging van het kapitalisme om zich nog te red den. Natuurlijk aanvaardt spr.'s partij niet de minste verantwoordelijkheid daarvoor. De wet der regeering is immo reel. De regeering laat de gemeenten maar ploeteren om als ze in moeilijkheden zitten, ze eenvoudig te dwingen, inbreuk- makend zelfs op de gemeente-autonomic De eerste stap heeft de gemeente al gezet door aanvaarden der rijkssubsidie voor de werkloosheidsondersteuning. Men zal nu moeten voortgaan, doch zonder spr.'s fractie. Dit is een nieuw aantasten van het levenspeil der massa. Elke loonsver laging is verkeerd, ook uit algemeen eco nomisch oogpunt. Spr. zet dit nader uit een. (Getwist met den heer Knuttel over het conflict in Twenthei. Spr. meent, dat de rationalisatie van den heer Bosman zou neerkomen op nog grootere werkloosheid. En is in overheids bedrijf ooit zooveel corruptie enz. als in particuliere bedrijven? In het algemeen belang moeten de lagere loonen gehand haafd blijven en zij, die in het G.O. dit voorstel goedkeurden, handelden tegen het belang der arbeidersmassa. Zonder de Lichtfabrieken zou Leiden onbestuurbaar zijn. Door kleine bezuini gingen als deze redt men den toestand niet. Het gemeentebestuur is slachtoffer der kapitalistische maatschappij. Waar het geld dan vandaan moet ko men? Het vermogen van Nederlanders, in de vermogensbelasting aangeslagen, is 10.000 millioen, schatte een deskundige. Wie kan het daarvan daan halen? Het rijk. Moeten de gemeenten zich nu onder- werpen, aan de regeeringsmaatregelen of RECLAME. Verkrijgt met BATCO-de wereld-COUPONS zoodra dit nieuwe wonder in den handel wordt gebracht. BATCO-de wereld-COUPONS worden verpakt bij o.s. Internationale Sigaretten merken van hooge kwaliteit: CLYSMA No. 30 MAVRIDES MASPERO No. 2 BRISTOL NORTH STATE GOLD DOLLAR PIRATE FLAG WEEST GEREED EN BEGINT NOG HEDEN MET HET SPAREN VAN DEZE WAARDEVOLLE COUPONS! 8986 het rijk dwingen tot optreden? Er is toch de vereeniging der Nederl. Gemeenten? De heer Knuttel spreekt van een pa pieren product. e11 het zijne dan? Boven dien, de SD.A.P. heeft niet meer macht als zij bezit. De strijd is niet altijd te voeren, zooals men zou eischen. Er is hier nog geen sprake van de mo gelijkheid van een staking, gelet op de mentaliteit. Geen strijd mag aanvaard zonder voldoende strijders en voldoende strijdmiddelen. De meeningsverschillen tusschen S. D. A. P. en de burgerlijke partijen verscher pen zich door de omstandigheden en steeds minder wordt de lust tot het aanvaarden van verantwoordelijke posities, gelet op de belangen der arbeiders. De heer v. STRALEN ontkent, dat mo derne vakorganisaties medehelpen aan verslechtering van het levenspeil. Ook in Twenthe ging de strijd niet door hun schuld verloren, maar door verraad der chr. en R.-K. organisaties (Tal van interrup ties). Dat niet alleen werd doorgestaakt, is volkomen logisch om de mannen niet te slachtofferen. Uitvoerig gaat spr. daarop nog in, telkens van verschillende zijden ge ïnterrumpeerd, zoodat de voorzitter nau welijks het rumoer kan overhameren. ANTWOORD VAN B. EN W. Wethouder TEPE zegt, dat de redevoe ringen tegen het voorstel van B. en W. voor 99 pCt. totaal overbodig waren. Het stand punt van de partijen tegenover het kor tingswetje en de weinige sympathie daar voor is bekend genoeg uit de pers. (Ook spr. heeft er weinig sympathie voor). S. D. A. P. en communist zullen in geen enkel opzicht voor B. en W. stemmen, dat stond vast en spr. beschouwt het onnoodig ver schieten van kruit om op dit principieel verzet in te gaan, vooral, waar niet een middel is aangewezen om voor Leiden het verlies te dekken op andere wijze. Het is geen belang voor Leiden hier te debattee- ren over de wereldeconomie, want Leiden kan in dit opzicht niet pioneeren dan slechts in eigen nadeel. De concrete vraag is: is het in het be lang der gemeente deze voorstellen van B. en W. te aanvaarden? Waar geen ander middel is gegeven het verlies van het Kor tingswetje te neutraliseeren. terwijl de ge meentelijke huishouding toch moet door gaan. ook met het oog op de werkloosheid etc., acht spr. zich ontheven van een uit voerige verdediging op politiek en econo misch terrein. Het verzet is tweeledig: eenerzijds de heer Knuttel, anderzijds de S. D. A. P. Dooi den eerste wordt geen oogenblik de goede trouw van B. en Wzonder bewijs aange tast, trots alle verschil van meening. Wan neer echter gesproken wordt van geen tijd voor arbeidersbelangen te behartigen, dan is dat een beschuldiging van plichtsver zuim aan het college en als een raadslid praat van wantrouwen, valsche beschuldi gingen en verdachtmakingen, dan lust het spr. niet met dusdanig lid te debatteeren. De heer SCHÜLLER: zoo komt u er toch niet af! Den WETHOUDER spijt het. dat ook de de heer Verwey B. en W. van zekere on eerlijkheid beschuldigde door het voor te stellen alsof het college geporteerd is vóór |Uit het Engelsch door A. TREUB. -Niet alleen dat sir Peter lompweg zijn pemming geweigerd heeft, klaagde hij, C®et meisje, aan wie ik mijn alles 1 geschonken heb, heeft Beregd dat zij U een won- I vinat! T5jc! rteP het meisje uit met een die- 1 oios en een klap op zijn knie gevend. Nu, is het niet zoo? üt ben zeer vereerd door de meening irnnwa 1 zei Spencer ernstig. Ik l,i™ flal de gebeurtenissen van dezen Étorü! geheel het goede zullen ver- waarop zulk een meening ge- EtJ»?iin. Hij glimlachte met zijn fenE ghmlach. Je vader kan nu ieder êrü zi^n' E"c- Misschien willen i hij P003!® verdwijnen? fcnr,letsJ?1ons vanavond doen ver- fd beslist er antwoordde w'! moeten den afloop bijwonen, zei j ih^moet U waarschuwen, dat er groote fchtie f*°P een ongeluk, zei Spencer 1 dat'miss hatonrlijk graag we- R blootlto^d tenminste niet aan ge ide er mÜn hart op gezet het fencer mhSPfT zaak te zien, mijnheer ÏEeloo'i HatP? de Enid vastbesloten, en pen niet Ui hier ben, vader mis biet zon .i1. Den' va hbidnuSbcV Zl) aarzelde, tnd. Tvri"„P: vroeg Spencer glim lacht piet aan Uw vaderj miss tend, Enid. Het gevaar, waaraan ik dacht, was de Decker! Er volgde een verschrikt stilzwijgen. Bedoelt U dat U hem verwacht? vroeg Eric ongeloovig Spencer knikte. Goed! riep Eric uit, zijn biceps span nend. Dan krijg ik de kans zijn beleefd heid te beantwoorden! Ik zal er bij zijn, zei Enid met een hooge zenuwachtige stem en eenigszins bleek gelaat. Daar ben ik blij om. zei Spencer een voudig. Pas langen tijd daarna kwam het bij hen op. dat zij de merkwaardige woorden van dezen buitengewonen man nooit in twijfel getrokken hadden Als Spencer zei, dat iets zoo was, dan was dit alles, wat noodig was. om iets volkomen te begrij pen. Dat hij rustig op het haardkleed stond en bijna onverschillig zei dat hij een bezoek verwachtte van den misdadi ger, om wiens gevangenneming en spoe dige uit den weg ruiming het heele volk riep, werd door de anderen aanvaard als iets, dat voor hem zeer logisch was. Komt in de studeerkamer, als ge gereed zijt, vroeg hij, terwijl hij de kamer verliet. HOOFDSTUK XXX. Toen Henry Aimsbury dien morgen op zijn kajitoor kwam. en op zijn lessenaar een dringend briefje van Spencer vond, was hij een oogenblik hevig geschrikt. De inhoud was kort en zakelijk. Hij werd er aan herinnerd, dat de obligaties, die hij beleend had bij sir Peter Brace voor de som van vijftig duizend pond, dien dag om 10 uur des avonds moesten ingelost worden; hem werd gevraagd niet later dan 9 uur 's avonds aan het huis van sir Peter te komen, daar er een paar forma liteiten moesten plaats hebben, voordat de obligaties overgedaan konden worden. Het was niet onderteekend, Aimsbury zat langen tijd in de verte te staren, nadat hij het briefje gelezen had. Alsof hü aan iets herinnerd moest wor den, dat zes maanden lang niet uit zijn gedachten was geweest! Hij vroeg zich af, waarom hij voor dit oogenblik niet over vluchten gedacht had. Hij vroeg zich af, welke macht hem aan het werk gehouden had, terwijl zijn verstand hem toegeroe pen had weg te gaan. Hij had het geld gehad in contanten dat hem buiten het bereik van de gevolgen van zijn schanddaad zou gesteld hebben en wat had hij gedaan? Zijn schulden betaald! Hij ging opeens rechtop zitten en las het briefje nog eens over. De obligaties waren dus beschikbaar. Natuurlijk waren zij dat! Hij had ver vloekt goed geweten dat Brace al dien tijd wist waar zij waren! Hij kreeg een kleur toen hij het leelijke woord uitsprak en hij keek verontschuldi gend op toen Eric het kantoor binnen kwam. Eric was dien morgen zeer strak en za kelijk. Hij keek zijn vader een oogenblik fronsend aan, lei toen een open cheque boek op den lessenaar voor de oogen van zijn vader en reikte zijn vulpen aan. U zal een chèque noodig hebben om die obligaties in te lossen, vader, zei hij koel Teeken dit! De zaak kan het lijden. Ik heb op eenige effecten verdiend en het bedrag op onze creditzijde geplaatst. Henry Aimsbury kreeg een kleur, nam werktuigelijk de pen en keek zijn zoon bleek na toen de jonge man het kantoor verliet. Het was de eerste maal in zes maanden dat Eric de obligaties genoemd had. Ieder oogenblik werd het moeilijker te vluchten. Hij teekende de cheque zorgvuldig, zijn geoefende hersens rekenden automatisch den interest van de vijftigduizend pond uit. Het was een massa geld. En de zaak kon het lijden. Dat was in ieder geval toch iets om te weten. De zaak scheen onder Eric's leiding te bloeien Hij had geweten, dat dit zoo zou zijn. Eric was geknipt voor de biscuit-zaken. Hij scheurde de cheque uit het boek en was bezig ze op te vouwen om ze in een enveloppe te steken, toen hij ophield. Hij wierp vlugge, steelsche blikken door het kantoor, stond haastig op, nam zijn hoed van den kapstok en hield weer op. Hij stond eenigen tijd bij zich zelf te overleg gen, zijn lippen bewogen zicli snel en zwijgend: toen vouwde hij de cheque zorg vuldig op. stak ze in zijn portefeuille, zette zijn hoed recht, strekte zijn schouders en ging met zijn gewone deftigheid heen. En noch in zijn kantoor, noch in zijn huis was hij dien dag meer te zien. Toen het negen uur had geslagen en zijn vader niet verschenen was, overwoog Eric of hij zijn vrees aan Spencer zou mededeelen, want ondanks zijn luchthar tige houding en opgewekt gesprek, was de jonge man in hooge mate ongerust. Henry Aimsbury had de cheque dien morgen kort ne tien uur geïnd en daarna had men niets meer van hem gehoord. Eric wachtte tot kwart over negen; toen werd zijn onrust hem te machtig. Ik hoop, dat vader niets overkomen is, zei hij, opstaande en door de kamer loopende. Er is niets gebeurd, antwoordde Spen cer kalm. Binnen een paar minuten zal hij hier zijn. Eric gelooide hem en ging weer zitten. In dat oogenblik stond Henry Aimsbury op het bordes, dat naar de voordeur voer de. Hij had daar een kwartier gestaan en probeerde zich gereed te maken om te bellen. Hij droeg eén en vijftig duizend tweehonderd en vijftig pond bij zich in biljetten van hoogere en lagere waarde. Hij had een ellendigen dag gehad. Hü had op banken gezeten in het Albert Park en het Domein, door saaie, stille, hem tot nu toe onbekende straten geloopen, was tot den rand van den krater op Mount Eden geklommen en gedroeg zich in het algemeen als iemand, die wenscht te vluchten, maar wien het aan moed ont breekt. of als iemand, die inziet, dat Nieuw Zeeland met al zijn vrüheid, in zün heerlijke afzondering, een land is, waar een misdadiger niet gemakkelijk onge merkt ontsnappen kan. Hij was van de eene openbare plaats naar de andere ge dwaald en was tenslotte aan den drempel bejand, dien hij vurig gewenscht had te vermijden, en dat hij ongehinderd was ge bleven door diefachtige heeren en „ver trouwensmannen", was te danken aan zijn droevige en in gedachten verzonken hou ding, een laakbare ineenstorting van het spionagestelsel der onderwereld en aan Clinton Hoe lang hij op den drempel zou geble ven zün als Robert Harker zich niet bij hem gevoegd had, is onmogelijk te zeggen, maar de procureur nam een beslissing voor hem door krachtig aan de bel te trekken. Goed getroffen. Aimsbury, begroette Harker hem vroolijk. Ik ben büj te zien dat je ook van de party zult zün. Aimsbury lachte zenuwachtig. Ik hoop dat de partij een succes zal zijn, antwoordde hij bevend, maar ik twüfel er aan. Harker grinnikte onbeduidend. Hij wist wat hü wist De deur werd door sir Peter open ge daan en Harker begroette hem, zooals hü iederen butler zou doen Goeden avond, Brace. Een mooie avond voor Mei. Nogal kil, münheer, antwoordde sir Peter ernstig, de jas van Harker over zijn arm nemend en den hoed er op leggend. U zal mijnheer Spencer in de studeerka mer vinden, mijnheer, voegde hij er be leefd aan toe. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9