LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Dinsdag 3 Mei Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. NOORDWITKERHOUT. GEMEENTERAAD. Langdurige besprekingen over de salarisvermindering. De raad kwam in openbare vergadering bijeen. Voorzitter burgemeester van lersel. Af wezig met kennisgeving Jhr. J H. Gevers en .J Passchier. De voorzitter opende met gebed, waarna de notulen onveranderd werden vastgesteld. Van Ged. Staten kwam in de goedkeuring var verschillende Raadsbesluiten. Goedgekeurd werd het voorstel van B. on W. om twee bruggen over te doen aan de provincie, tegen civielen prijs. Hierna was aan de orde het hoofd punt der vergadering: Voorstel van B. en W. tot verlaging der wedden van ambte naren en loonen der werklieden. De voorzitter lichtte dit punt nader toe. Buiten deze kwestie blijven de salarissen van burgemeester, secretaris en ontvanger tiaar deze niet door de gemeente zijn vast gesteld. Hoewel Ged. Staten reeds te ken nen gaven dat ook deze salarissen met minstens 3 pet. dienen te worden verlaagd, zal hiertoe in deze vergadering niet worden overgegaan. Deze salarissen blijven thans buiten beschouwing. Het voorstel betreft alleen de loonen der ambtenaren, politie agenten en werklieden en wel ingevolge het bekende „Kortingswetje". Voor 1 Mei moeten deze kortingen worden vastgesteld. Het spijt den voorzitter met dit voorstel ie moeien komen, daar de wedden der ambtenaren hier niet hoog zijn. Maar als B. on W. niet komen met een voorstel tot korting, bestaat de kans dat Ged. Staten zelf gaan korten. De wedden dor ge meentelieden werden vastgesteld toen de loonen in 't bollenbedrijf bedroegen van T. 26 tot f. 30 per week. Een gemeente werkman verdiende daarom ook ongeveer f.30. Nu de loonen in 't Bollenbedrijf slechts f. 21 per week bedragen, is een loon van f.33 per week, dat dë gemeente werkman thans verdient, te hoog. Het geeft reden tot naijver en moet verlaagd worden. Na discussies, die den geheelen voor middag in beslag namen werd besloten het salaris der werklieden te ver minderen met 7 pet., dat der gemeente ambtenaren met 2 pet. en wel voor een tijdvak van 3 jaren. De heer L. M. v. Noort achtte een tijd vak van drie jaren te lang; ook de heer Th. Langevcld. De voorzitter, zeide, dat er gehandeld moet worden volgens wettelijke voor schriften. Hierna nam de heer C. v. d. Klauw liet woord. Hij sprak er zijn ongenoegen over uit, dat in deze werklieden-kwestie de organisatie niet werd gehoord, teneinde over het voorstel advies te kunnen uit brengen. Bovendien bevreemdde het spr. flat B. en W. juist 2 maanden geleden, van meening waren, dat op de salarissen, nie hier niet te hoog zijn, niet zou worden gekort. En nu plotseling zulk een haast en nog wel 7 en 2 pet. Al kriigt een werkman in 't bollenbedrijf minder Joon, dan is dit volgens spr. geen reden, om een gemeente-werkman te ver lagen. Voor de ambtenaren betreurt spr. het dat hier geen ambtenaren-reglement is, dat periodieke verhoogingen inhoudt. Ook deze menschen beklaagt spr. Geen periodieke verhoogingen en nu bovendien nog 2 pet. korting. De politiemannen zijn hier klein in aantal, terwijl haar dienst zeer uitgebreid is. Waren de organisaties gehoord, ze hadden zeer zeker alle ver laging afgewezen. Al is het kortings- wétje gekomen er behoefde hier niet gekort te worden, daar aan gemeenten boven de f>000 zielen, vrijstelling van korting verleend kan worden. Hij verzocht daarom B. en W. deze vrijstelling aan te vragen en dan op de arbeiders niets te korten. B. en W. zullen vrijstelling aanvragen en dan geen 7, doch 5 pet. korten. Deze korting levert voor de gemeente een voordeel op van f.900. Het blijft den heer C. v. d. Klauw een raadsel, waarom nu tegelijkertijd ook niet gekort wordt op de salarissen van den burgemeester, den secretaris en den ont vanger. Deze drie functionarissen verdienen .samen f. 12.000 per jaar, hierop zou ook 7 pet. bezuinigd kunnen worden, wat de gemeente ook een voordeel van bijna f. 900 zou kunnen opbrengen. De voorzitter was van meening, dat door den tijd, ook de salarissen van deze drie ambtenaren wel eens aan de beurt zullen komen. De heer C. v. d. Klauw betreurde het nogmaals, dat de minst bezoldigden in deze gemeente het gelag moeten betalen. Er moet betaald worden, waar men het missen kan. Dat is de bedoeling van den wet gever. Na eindelooze gesprekken, werd be sloten: Geen korting op het salaris van den burgemeester, van den secretaris en van den ontvanger. 2 pet. korting op het salaris van alle gemeente-ambtenaren en 7 pet. korting op het salaris der gemeente werklieden. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. om over te gaan tot het sluiten van een ongelukken-verzekering van het brandweerpersoneel dezer gemeente. Eveneens werd aangenomen het voorstel van B. en W. tot verhooging van het voorschot voor de St. Jozef-school, vol gens art. 101 L.O.-wet 1920, voor het jaar 1931. Ingetrokken werd het raadsbesluit van 32 Jan. 1932 om bij de Coöp. Boeren leenbank als borg op te treden voor kleine kweekers en wel om de volgende redenen: Reeds eerder was de gemeente borg voor dergelijke menschen. Dit is een groote strop geworden voor de gemeente, o.r deze thans als borg in rechten is aangesproken door de Coöp. Boerenleenbank en alles zal moeten betalen, wat de bewuste tuin- dersvereeniging niet heeft afgelost, hetgeen een aardig kapitaaltje bedraagt. Bij die tuindersver. gingen de zaken niet zooals het behoorde. De gemeente heeft eenmaal bij te passen en mag zich niet voor de tweede maal in de waagschaal stellen, hoe jammer dat ook is, voor de kleine kweekers, «lie 12 Jan. 1.1. verblijd werden met een doode musch. In geheime zitting zal deze zaak nader onder de oogen gezien worden. Eveneens werden hierin behandeld verschillende reclame's tegen de bedrijfsbelasting. OEGSTGEEST. GEMEENTERAAD. Langdurige besprekingen over de salaris kwestie, de werkverschaffing en de L. E. M. V. O. G. De raad dezer gemeente kwam gister avond 7 uur in openbare vergadering bijeen ondei voorzitterschap van burgemeester van Gerrevink. De notulen der vorige ver gadering werden goedgekeurd. Volgden de ingekomen stukken; bij het punt verslag van den «iistrictsscfyoolartsendienst maakt no lieer Kruizinga een opmerking inzake oen volgens dit verslag slechten toestand van de bewaarschool aan den Morschweg. De hoer Bakker vraagt, of deze toestand niet wat somber is voorgesteld. De voor zitter meent wel, dat de school niet geheel aan redelijke eiscben voldoet. De zaak heeft de aandacht van B. en W. reeds sinrls eenigen tijd. Inzake het verzoek van de nationale com missie tegen liet alcoholisme om thans reeds aan H M. de Koningin te verzoeken het maximum voor liet aantal verloven A. te verlagen tot 8, zegt de voorzitter, dat zulks wettelijk niet geschieden kan vóór 1935. Besloten wordt bij den minister van Financiën in hooger beroep te gaan tegen het door Ged. Staten schrappen der kosten van het aanbrengen van witte banden om boomen f 27.97) en van de kosten van de belooning van kweekelingen met akte 'f. 729.99). Medegedeeld wordt o.a. dat aan den heer Hofman een vergoeding is betaald van f. 500 voor bet uitbrengen van het laatste radio-rapport (f.250 te dragen door de gemeente en f. 250 door den heer Perk). De heer Bakker vraagt of B. en W. deze som voor dit rapport wel waard vonden. Ingekomen is nog een verzoek van Ged. Staten van Z.H. tot medewerking 0111 tot salariskorting van 3 pet. van den burge meester, den searetaris, den ontvanger de ambtenaren van den Burgerlijken Stand en de Wethouders te geraken. De heer Kruizinga verklaart zich tegen deze korting, omdat hij vreest dat deze verlaging een precedent zou kunnen schep pen voor de andere ambtenaren. De voor zitter zegt, dat liet een geheel onafhan kelijk van hét ander is. Hij acht overigens den tijd voor een salarisverlaging voor de ambtenaren in deze gemeente nog niet gekomen. De heer Bakker acht de eisch van Gedeputeerde Staten zeer be scheiden en vindt dat men zich hierbij moet neerleggen, met het oog op den ernst van den tijd. De heer den Ouden zou gaarne zien, dat B. en W. praeadvies over deze eventueelo verlaging uitbrengen, de lieer Kraan wenscht dit praeadvies ook uit te breiden tot die van de andere salarissen, hetgeen bestrijdi ng ondervindt. De lieer Kortman meent dat men niet tot een verlaging der salarissen moet overgaan dan na de beschikking te hebben over de meest ernstige gegevens. Het voorstel den Ouden tot uitbrengen van praeadvies door B. en W. over een eventueele salarisvermindering voor alle ambtenaren wordt aangenomen. Komt in behandeling een voorstel van B. en W. tot liet stopzetten der werk verschaffing met 12 Mei en hen te mach tigen. zoo noodig deze weer open te stellen tegen verminderd loon f.2 50 p. d. De heer Kruizinga meent dat na 18 Mei de werkverschaffing zeker weer zal moeten worden opengesteld en vindt het niet juist, wanneer men dan met verminderde loonen zal komen. Hij zou de oude regeling be stendigd willen zien. De heer v. Egmond informeert naar het aantal werkloozen en naar de nog voorhanden zijnde werk gelegenheid. Dit aantal bedraagt momen teel plm. 48; veel werkgelegenheid is er niet meer nu met het oog op den tijd zuinigheid geboden is. Het zal moeilijk zijn de menschen nog eenige weken aan liet werk te houden. De lieer van Egmond acht de marge van f. 2.50 te laag, hij stelt f.3 voor (gedurende 4 dagen per week). Dit toch, is nog veel lager dan het con tractloon in het vrije bedrijf; er blijft nog voldoende prikkel over om werk te zoeken Dr Simon Thomas vestigt er de aandacht op, dat vele ar beiders langer per week werken dan andere, hetgeen een onjuiste regeling is. Er zijn soms wol 32 arbeiders «lie 6 «lagen per weck werken, hetgeen volkomen in strijd is met de bedoeling van den Raad (3 dagen per week). Men is in de practischc uit voering der besluiten zeer inconsequent. Het gevolg van dit permanent werkzaam zijn is, «Jat de werkgevers hun arbeiders uit andere gemeenten moeten betrekken en dat geen Oegstgeester arbeiders zich bij het particuliere bedrijf meer aanmel den. Bij rle werkverschaffing geldt een hooger loonpeil (f. 4 per dag) dan in eenige gemeente in den omtrek. De lieer Uitenbogaard gaat met de opmerking van den lieer Simon Thomas volkomen accoord; bij hem meldt zich geen Oegstgeestenaar om werk meei aan. Van buiten de gemeente wil men zelfs voor minder dan f. 2.50 per dag wei ken. De voorzitter zegt, dat liet in sommige gevallen noodzakelijk is, ar beiders in bepaalde takken voortdurend werkzaam te doen zijn, doch hierop wordt in overleg met den gemeente-opzichter strenge controle uitgeoefend. Wat lietreft liet loon van f.4: B en W. konden dit niet vrijelijk verlagen voor degenen, die permanent werkten. B en W meenen dat de beste prikkel is een loon, dat zich be weegt aanmerkelijk beneden het peil van de markt: de voorgestelde regeling (2.50 per aag) zal een einde maken aan de invasie van arbeiders uit andere gemeenten. De heer van Egmond zou graag het aantal weten van de niet-ingezetenen. die hier werk vonden. Do heer Uitenboogaard zegt, dat er bij 3 firma's reeds tien zijn. De heer Bakker wil vaststellen, dat de uitvoering der rege ling geheel geweest is tegen de bedoeling; Oegstgeest was tot nu toe een dorado voer werkzoekenden! De voorzitter wil na drukkelijk verklaren, dat niet willens en wetens tegen de bedoeling in gehandeld is, doch slechis in overleg met het advies van den opzichter. Hij wil hier nog aan toevoegen, dat er een buitengewoon sterke prikkel moet zijn, om van de ramp der werkverschaffing af te komen en de men schen weer naar de werkgevers toe te krijgen. Na lange discussies wordt het voorstel van B. en W. (loon f. 2.50, 4 dagen voor kleine en 6 dagen voor groote gezinnen) met 7—5 st. aangenomen (Tegen de heeren den Ouden, Kruizinga, Kort man, Breda en v. Egmond) Volgt het punt benoeming van een tij delijk adjunct-gemeenteopzichter. De aan beveling van B. en \V. luidt als volgt; 1. L. J. Nieuwenhuis, Berlikum; 2. B. ten Hof. Kampen: 3. J. D. Koolhaas, Zullen; 4 D. Lautenbach, Ruurlo; 5. G. J. Veld kamp, Veenendaal. Na geheime zitting wordt benoemd na drie stemmingen de heer Brummel (Oegstgeest), (buiten de voordracht om), tot nu toe werkzaam bij de Lemvog. B. en W. stellen overeenkomstig een verzoek van de Bank voor Ned. Gemeen ten de rekening-courant te splitsen, in verband met een betere controle op de buitengewone uitgaven. Goedgekeurd. Volgt voorstel van B en W. tot vaststel ling eener verordening betreffende uit voering art 9 der winkelsluitingswet 1930 naar aanleiding van een verzoek van den heer J. de Mooy, barbier, wonende Oegst- geesterweg. Deze grondt het verzoek op den toestand van de gemeente Rijnsburg. Daar is op grond van de omstandigheid, dat het overgroote deel der bevolking het landbouwbedrijf uitoefent, bij raadsbesluit van 24 Maart j.l. een gelijksoortige veror dening vastgesteld Het gevolg zal zijn, dat de kapperszaken in Rijnsburg wel geopend mogen zijn en die in het onmiddellijk aan Rijnsburg grenzende gedeelte van Oegstgeest niet. De Mooy vreest, dat zijn zaak daardoor zal verloopen. B. en W. onderschrijven ten volle de bezwaren van de Mooy en stellen den Raad voor het verzoek in te willigen. Goedgekeurd. Voorstel tot vaststelling van verordenin gen op de heffing van vergunningen en verlofsrecht, in verband met de 1 April jl. in werking getreden nieuwe drankwet. Goedgekeurd. Idem tot onbewoonbaarverklaring van de woning Abtspoelweg no. 14. Goedge keurd. Idem tot vaststelling van de subsidie voor de volkshuishoudschool te Duinzicht over 1930. Idem tot vaststelling van het kohier van de verlichtingsbelasting over 1932. Goed gekeurd. Idem tot wijziging van het in het huis houdelijk reglement van de commissie tot wering van schoolverzuim. Goedgekeurd. Idem tot aankoop van rentegevend goed. Goedgekeurd. Tijdens de rondvraag vraagt de heer Kruizinga of het juist is, dat de aandee- len die de gemeente Oegstgeest ter waar de van plm. f 23.000 van de L.E.M.V.OG. heeft gekocht, bij aankoop reeds waarde loos waren. De voorzitter geeft een korte uiteenzet ting van deze zaak. Het gaat hier over den aanleg Rijnzichtweg (Noordzijde) van de Assendelftstraat t/m het plan Kort (Buitenlust). De Lemvog zou deze straat voor woonstraat aanleggen, zooals gebrui kelijk. De gemeente wenschte hiervan echter met het oog op de toekomst een verkeers weg te maken en zou de meerdere kosten dragen. De Lemvog zou echter de kosten voor woonstraat moeten dragen in totaal plm f. 30.000, waarvan de Lemvog zou be talen f. 20.266.61 (bij notarieele akte vast gelegd) en de heer Kort f. 9643.02 die In middels door den laatste bet. zijn. De Lem vog gaf voor dit bedrag af 46 obl. a f500 (5'/« pet.) is f. 23.000 nominaal in onder pand als waarborg. Bij geruchte heeft de voorzitter echter vernomen, dat deze obligaties administra tief waardeloos zouden zijn. hoewel zij for meel in orde waren. Immers, zij waren gedekt door de handteekeningen van de Trustee, den president-commissaris en de directie der Lemvog. Echter is geble ken, dat dit obligaties in portefeuille (dus niet-uitgegeven) zijn geweest. Nu de L. E. M.VO.G. in andere handen dreigt te ko men is het de bedoeling om de schuld van de L.E M.V O G in te vorderen en zoo noodig daartoe in rechten te gaan B. en W. meenen echter, zoolang de belangen van verschillende ingezetenen zijn in han den van menschen die de L.E.M.V.O.G. wellicht liquide kunnen houden, nog geen maatregelen te moeten nemen. De heer Kruizinga meent, dat de commissie tot on derzoek, bestaande uit de heeren Kort, Paardekooper, mr Nord Thomson zoo goed als ontbonden is en vraagt den heer Paar- oekooper mededeellngen daaromtrent. Deze wenscht in openbare vergadering geen mededeellngen te doen, zich beroe- jrende op ambtsgeheim. De heer Bakker: „Het zou anders wel Interessant zijnl" Nogmaals dringt de heer Kruizinga op mededeelingen aan. De heer Paardekoo per zegt dit niet te mogen doen. Op een vraag van den heer den Ouden zegt de voorzitter dat de vordering op- eischbaar is. De heer den Ouden meende reeds 4 jaar geleden, dat de aandeelen niet de volle waarde hadden. De heer Kruizinga vraagt, welke maat regelen B en W. denken te nemen, wan neer mocht blijken dat fraude is gepleegd. Dan zullen wij ons tot den officier van justitie wenden, aldus de voorzitter. De heer van Egmond vraagt, waarom B. en W niet voorzichtiger zijn geweest. De heer Zandbergen merkt op wel degelijk geïnformeerd is. doch dat toen de heer Rubenkamp verklaard heeft, voor dit be drag borg te zullen staan Opgemerkt wordt, dat het dan wel in orde zal zijn! De heer Kortman vestigt de aandacht op den toestand van de brug in het dorp. Deze maakt een ratelend leven, wanneer er auto's overheen gaan Dat is onhoud baar voor de omwonenden! Hij vraagt dringend of hieraan een einde kan worden gemaakt. De voorzitter zegt alle mogelijke mede werking toe om hierin verandering te brengen en hoopt in dezen op hulp van „Rijnland". Hierop ging de Raad tegen 11 uur in comité-generaal ter behandeling school geldreclames. Aanrijdingen. Achter het Groene Kerkje kwamen twee auto's met elkander in botsing, waardoor de auto van F. J. G. L. wonende te IJmut- den werd beschadigd en tegen een boom gedrukt. De eigenaar van de aanrijdende auto G. B. wonende te Hillegom. beloofde de schade te vergoeden. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. Op den Rijksstraatweg werd de wielrij der P. v. W wonende te Leiden, aangere den door een naard en wagen bestuurd door C de W te Leiden, waarbij zijn rij wiel werd beschadigd. De politie heeft de zaak in onderzoek, daar de schade door C. de W niet werd vergoed Door het bestuur van de Primavera- tentoonstelling te Rotterdam werd nog een getuigschrift van verdienste toegekend aan de narcis Henriëtte van Gerrevink van de firma G Lubbe en Zn. alhier. Voor 't examen Bouwkundig-opzich ter B.N.A. is o.m. geslaagd de lieer P. den Besten, alhier. R1TNSBURG. GEMEENTERAAD. Het werkloozen vraagstuk Tot steun regeling besloten. De raad dezer gemeente kwam in spoed- eischende vergadering bijeen. Afwezig de heeren: Wethouder C. D. v. d. Vijver en G. van Delft. Na opening met gebed, deelde de voor zitter mede, dat de vergadering uitslui tend was belegd ter bespreking van het werkloozenvraagstuk. Nadat op 23 April j.l, de werkverschaffing was stopgezet, hebben zich op 23 en 30 April en ook nu nog eenige personen aangemeld, die geen werk in het vrije bedrijf konden bekomen, waarom bij B. en W. de vraag is gerezen, of de werkverschaffing niet hervat moet worden cn of het niet wenschelijk is, daarnaast een steunregeling in het leven te roepen. Vali den Minister is zoo juist een telegram ingekomen, waarin voort zetting van de werkverschaffing wordt toegestaan, voor ten hoogste 4 weken, niet meer dan 15 personen en een maxi mum uurloon van 24 cents. Gezien het maximum aantal van 15 personen komt het den voorzitter gewenscht voor, ook al is deze vóór werkverschaffing, daarnaast een steunregeling in te stellen. De hepr K. van Delft vraagt, hoeveel personen zich om steun hebben aange meld, waarop de voorzitter antwoordt, dat dit er Zaterdag 10 waren en nu nog 4. De heer van Duijn vraagt naar het be drag der steunregeling, de heer Knijff naar den aard der te verrichten werk zaamheden De voorzitter en de heer Kralt merken op, dat eerst beslist moet worden, of de raad op zijn besluit van de vorige raads zitting tot stopzetting van de werkver schaffing zal terugkomen. Een voorstel van B. en W. daartoe wordt met 7 stem men vóór en 2 stemmen blanco, van de heeren den Haan en Kralt, aangenomen. De voorzitter stelt hierna voor in prin cipe te besluiten tot het in het leven roe pen van een steunregeling, met een com missie om over al of niet toekennen van steun te beslissen. Wethouder Schoneveld deelt mede, dat dit voorstel zijn sympathie niet heeft, en vraagt of een werkregeling als voorheen, mei splitsing van ploegen, niet mogelijk is. Weliswaar is het loon lager, maar daar staat tegenover, dal de omstandigheden om in den tijd cat niet aan de werkver schaffing gewerkt wordt, elders wat te verdienen, thans gunstiger zijn dan in den winter. Spr. is de menschen goed ge zind, maar de algemeene toestand van de gemeente vordert, dat men zich afvraagt, vanwaar de nuddelen moeten komen. De voorzitter antwooict, dat het geval zich kan voordoen, dat zich meer men schen aanmelden, dan aan de werkver schaffing kunnen deelnemen, waarmede spr. meer dan de raadsleden kennis maakt Spr. wil in de gelegenheid gesteld worden, ook hen te helpen, wat echter nog in het geheel niet wil zeggen, dat dan ook maar ieder die zich aanmeldt, geholpen wordt. Er dient dan een commissie van advies te komen. De heer van Duijn is van meening, dat het, zooals het de laatst eveertien dagen gegaan is, dat arbeiders naar de armenkas werden verwezen, voor de arbeiders ont- eerend was. Dat behoeft niet. De patroons moeten bezuinigen en deze arbeiders zijn slachtoffers van de crisis. Is er een steun regeling, dan is verwijzing naar de ar menkas onnoodig, laat het dan ook zijn dat de steun gering is. Verder wil spr. er op wijzen, dat waar vele Hervormden zich aan de secretarie melden, dit bij de Gere formeerden veel minder het geval is, dat deze ten laste van de diaconie komen. De heer Kralt merkt op, dat de ge dwongen bezuiniging, waarover de heer van Duijn sprak, inderdaad juist is. Dat de datum van heden (betaling der ge kochte bloembollen) nog zoo kalm verloopen is, is het gevolg van veel gepraat en veel vergaderingen, maar de schuld is daarmede nog niet weg. Bij de menschen, die naar opgaaf van den voor zitter zich om hulp hebben aangemeld zijn er ook, die altijd hun brood op den weg verdiend hebben, maar daar thans j blijkbaar geen lust meer in hebben. Wat betreft de diaconie, merkt spr. op, dat de Gereformeerden de armen met liefde on derhouden. Met liefde heeft spr. jaren het ambt van diaken uitgeoefend en nim mer werd het helpen van minder geze- genden beschouwd als het komen ten laste van de «iiaconie maar als een lust. De heer v. d. Gugten is het met wat de heer Kralt opmerkte eens. Spr. is sterk tegen eiken steun, maar vóór werkver schaffing. De voorzitter stelt hierna voor te be sluiten een steunregeling vast te stellen, voor nader aan te duiden bedragen. Wethouder Schoneveld vraagt dan vooraf de middelen aan te wijzen, waar uit de kosten bestreden moeten worden. Het voorstel van den voorzitter in stem ming gebracht, wordt hierna met 71 stem (dr. Jonker is intusschen van de i vergadering weggeroepen) verworpen. De voorzitter stelt vervolgens voor de i wijze van werkverschaffing te regelen, i Wethouder Schoneveld is er vóór, wan- neer zich niet meer dan 15 menschen aanmelden, deze den geheelen week te laten werken, volgens de reeds genoemde voorwaarden, doch wil daarvan geen voor stel maken, doch het van de stem van de vergadering laten afhangen. De heeren den Haan en Kralt stellen voor de oude regeling, drie dagen per week arbeiden, te handhsven. Dit was in den winter zoo, en naar hun meening moet dat besten digd blijven nu de mogelijkheid op ander werk groot is. De heer van Delft wil in ieder ge val deze week allen aan het werk zet ten en eerste de volgende week gaan splitsen. Het voorstel van de heeren den Haan en Kralt wordt met 62 stemmen aangenomen. Tegen de heeren van Duijn en Oudshoorn. De vergadering wordt hierop door den voorzitter gesloten. Het zwembad zal Dinsdag 17 geopend worden. In de plaats van den heer L, j- wen, die wegens lioogen leeftijd, als nig bedankt had, is tot voorzitter Raad van Toezicht der Coöp. Spaa. Voorschotbank voor Land- en Ttf-' alhier gekozen de heer P. W. van o STOMPWITK. Burgerlijke Stand. Bevallen: S. S. Muussers geb. Korts1 J. M. v .Rijn geb. v. Haaster, Z Getrouwd: N. \V. Gahniann en I v. d. Voort; J. A. den Hollander e C. Vogelaar. Overleden: D. V. v. Esveld, m. 20L E. J. Koelman, m. 28 jaar. o VALKENBURG. Burgerlijke Stand. Bevallen: B. v. Egmond—Los, d - v. VughtVis, d. Getrouwd: W M. Bodaan en J. E terbroek van Amsterdam. De collecten in de Herv. Kerk h:' in April opgebracht voor de D f37.81 en voor de kerk f. 80.14. De ie der bussen bedroeg f. 16.70. o VEUR. Burgerlijke Stand. Bevallen: J. v. Oosten geb. Goedhi O. A. Kouwenhoven geb. Kuiper, D. E. v. Rijn, geb. v. Heijningen, Z. Getrouwd: M. J. de Oraaf en H. H. H. Hilgersom en A. W. Christ Overleden: G. E. v. Keulen, m. 6! o VOORHOUT. Zaterdag 7 Mei zal om half" veiling plaats hebben van de bloem die ten bate van het Orgelfonds r- Ned.-Herv. Kerk alhier verkocht i Over de maand April is aan hé' postkantoor der Rijkspostspaarbank" ingelegd een bedrag van f. 1625.96; betaald f 1982.95. o VOORSCHOTEN. Loop der Bevolking. Gevestigd: Mej. A. Lienesch, 7, van Driebergen; P. Meuldijk en Donkiaan 56, van Voorburg; G. J Franke en gezin, Haagweg 8, van luiden; L. A. Keijsper en echtgen, gaardenlaan 27, van Voorburg; A. Papelaan 23, van 's Gravenhage. Vertrokken: E. J. M. Turkenburj, Heemstede. H. C. Viveen, naar Noo hout; A. C. van der Burg, naar Wed. P. M. Strang, naar HiUeg Burgerlijke Stand. Geboren: Jannetje Cornelia, d. t. Langeveld en F. Boekkooi Anna rina, d. v. C. J. van der Wal en 1 Wijsman Anna Petronella, d. 11 van der Valk en M. H. Mulder. Overleden,: Jac. van der Zwart H. J. den Hollander, 58 jaar. Ondertrouwd; C. Zonneveld 221, den Haan. 25 jaar N. J. Olsth" en A. M. Hooijmans, 23 jaar. Getrouwd; W. van der Jagt en A. der Burg. Gevonden voorwerpen. Een belastinginerk, portemonnaie met paar glace-handschoenen, schijn auto, sigarenkoker, heeren-rijwiel i teltje. Inlichtingen worden aan he huis verstrekt. Wij vernemen nog, dat hé. doorswerk aan de nieuwe School n1 Bijbel aan de Van Wijngaardelaar verzorgd werd door de aannemers!^ J. M. Bourquin. ,0 WARMOND. De Emmabloem-collecte. Niettegenstaande de tijden voor (3 verre van rooskleurig zijn, bracht collecte een bedrag op van f.14011 f. 133.75 in het vorige jaar Een opbrengst, welke ieders tingen verre overtrof. In de eerste is deze te danken aan den gTOOia, van de jeugdige collectrices, maar™ de goede voorbereiding, waarbij mé - en schrift de aandacht speciaal of collecte gevestigd werd. SASSENHEIM. Aangereden. Gistermiddag werd de heer K. W. van Breda, gemeenteraadslid op de Hoofd straat alhier aangereden door de Brock- waybus. De heer Van Breda werd van zijn fiets geslingerd en door omstanders in den winkel van den heer Van der Meer bin nengedragen. Gelukkig bleek spoedig, dat de heer Van Breda geen ernstige verwon dingen had opgeloopen. Een abnormaal verschijnsel Te Houten (U.) doen zich veel sterfg. voor onder het vee. Het is een ge*® schijnsel, dat in dezen tijd van M verschillende veehouders hier en dt" eens een koe verliezen. Zooveel laatste dagen echter in die sneuvelen is ongetwijfeld een verschijnsel te noemen, wat den deze benarde tijden nog komt Zoo werden in de afgeloopen minder dan 6 cadavers in den stopt of vernietigd. In een weilstj den Koningsweg lagen twee koelen dciod, bij onderzoek aan de vee» kundige hoogeschool te Utrecht dieren door het eten van slerdend;- giftigd. In het weiland van denj- uit Utrecht bleek een koe aan wc gestorven; verder vielen er in t»; de Wetering en op de Heemst®' slachtoffers. De nieuwe week zette in dit op» ongunstiger in, want gisteren 1 wederom twee cadavers den gro™_ weder in 't Goy en een in het Nee BETALINGSTIJD IN DE BOLlI*1 Men schrijft ons uit Sassenhei» De met zooveel gemengde ge™f? gemoet geziene 1 Mei (betalingw' bollenwereld) is boven verwacnw verloopen als zijn niet alle v°™ voldaan kunnen worden. Slechts enkele firma's hebbe» klein percentage of geheel nidy taald; doch ook verleden jaar verschijnsel voor en toen werd 1 weken de zaak vereffend. J

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 14