DE WINKELSLUITINGSWET. 73ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 2 Mei 1932 Derde Blad No. 22121 Wat iedere winkelier er van moet weten. BINNENLAND. FEUILLETON. Ié Geheimzinnige Inbreker T'&S»LUuIVet? vr°eg Eric onrustig. in. Standplaatsen. Inoals reeds eerder is medegedeeld, rden standplaatsen als winkels be huwd De wet toch verstaat onder „win- 1 allé .open" of besloten ruimten, waar kan waaruit voorwerpen of stoffen aan 1 publiek in het klein plegen te worden kocht of afgeleverd. Bet gevolg hiervan is. dat de bepalingen J de wet op de standplaatshouders van Tuassing zijn. Voor de regelen, die zij _ïben te volgen, geldt dus hetgeen in de ffige rubrieken is medegedeeld ten aan- i van de winkels die dezelfde artikelen koopen. Voor een bloemenstandplaats Men derhalve de bepalingen voor de fmenwinkels, voor een standplaats ten foop van visch de bepalingen voor Ibwinkels, enz. tjj meenen te kunnen volstaan me; Imaar te verwijzen. Londcre regeling voor de Israëlieten en [roor hen. die den Zevendedag vieren. 1. Burgemeester en Wethouders zijn ver- ht aan het hoofd of den bestuurder i een winkel, die tot een kerkgenoot lap behoort, dat den wekelijkschen rust- i op den Sabbath of op den Zevendedag ft waimeer in dien winkel uitsluitend Sn' hoofdzaak brood, banket, suikerwerk "chocolade wordt verkocht, op zijn ver- r vergunning te verleenen om zijn win- fop Zondag tusschen 5 en 20 uur voor publiek geopend te hebben. Hij mag i echter na 14 uur alleen brood, banket, ferwerk en chocolade verkoopen; i Aan hoofden of bestuurders van alle [ere soorten winkels moeten B. en W. _j zij tot een kerkgenootschap behoo- I. nat den wekelijkschen rustdag op den Ibath of op den Zevendedag viert, op li verzoek vergunning verleenen om hun ikels op Zondag tusschen 5 en 14 uur r het publiek geopend te hebben. JJ, die een vergunning, als onder a of b oeld. hebben verkregen, mogen echter j winkels gedurende den Sabbath of i Zevendedag niet voor het publiek ge nui hebben. Inder „den Sabbath" moet worden ver- Jan de tijdruimte ongeveer liggende tus- Sben Vrijdag zonsondergang en Zaterdag ■jontiergang. Zij. aan wie een vergun- I; als bovenbedoeld is verleend, mogen f hun winkels op Zaterdagavond na af- p ran den Sabbath weder openen, doch i natuurlijk gebonden aan het alge- |t,t sluitingsuur op Zaterdagavond. Ein- t derhalve de Sabbath b.v. te 20 uur, jl nogen zij op Zaterdagavond hun win- s nog geopend hebben van 20 tot 22 J (de kappers tot 23 uur) terder zijn nog een aantal dagen in de V genoemd, waarop het hoofd of de be- lurder van een winkel, die tot een lèlietiseh kerkgenootschap behoort, |iro hem een vergunning, als onder a d bedoeld, is verleend, dien winkel tot rir voor 't publiek geopend mag houden, eredagen zijn: [de twee dagen, onmiddellijk vooraf- 'e aan den dag, waarop het Israëlie- hPaaschfeest aanvangt; L de Woensdag en Donderdag, vooraf- Jbdejan het Israëlietisch Paasehfeest, Idif feest op Zaterdag aanvangt; |df dag, onmiddellijk voorafgaande aan waarop de zevende dag van het lietisch Paasehfeest aanvangt; de dag. waarop het Israëlietisch schfeest eindigt; de dag. onmiddellijk voorafgaande J den dag, waarop onderscheidenlijk [Israëlietisch Wekenfeest, het Nieuw- Weest, het Loofhuttenfeest en het Beest aanvangt; I de Donderdag, voorafgaande aan het «elietisch Wekenfeest, zoo dit feest op Jcrdag aanvangt, gatuurlijk moet de winkel in dat geval Jens den duur van genoemde feesten Br het publiek gesloten zijn. Ns de inrichting een kappers- of bar- (rswinkel. dan mag deze winkel tot 23 geopend zijn, terwijl na 22 uur uit etend kappers- en barbierswerkzaam- pen mogen worden verricht, paast. de bovenstaande regeling ten aen van de Israëlietische feestdagen, pen ook voor den Israëliet, die een vergunning als ln den aanhef dezer ru briek onder a en b bedoeld, heeft verkre gen. onverminderd van kracht de rege lingen voor de bijzondere dagen en tijd vakken, voor zooveel dit werkdagen (be halve Zaterdagen) zijn Deze regelingen zijn in elke der daarvoor in aanmerking komende voorafgaande rubrieken mede gedeeld. Een Israèlietische kapper kan die dus vinden in de rubriek „Kappers- en barbierswinkels", een Israëliet, die een zaak drijft in bloemen in de rubriek „Bloemenwinkels", enz. Ten slotte wordt nog de aandacht ge vestigd op een verplichting van het hoofd of den bestuurder van een winkel, aan wien een vergunning als onder a of b in den aanhef van deze rubriek bedoeld, is verleend. Hij moet nj. zorgen, dat aan de toegangsdeur tot den winkel een ge schrift of drukwerk is bevestigd, zoodanig, dat daarvan te allen tijde van buiten af gemakkelijk kan worden kennis genomen. Op dit geschrift of drukwerk moet duide- 'ijk zijn vermeld gedurende welke uren de winkel op Zondag voor het publiek is ge opend. Tevens moet in den winkel op een plaats, die vrij toegankelijk is voor het publiek en zoodanig, dat het daarvan ge makkelijk kan kennisnemen, de akte der vergunning opgehangen zijn en blijven. Het venten, verkoopen en te koop aan bieden aan den openbaren weg. Het venten, het verkoopen en het te koop aanbieden op of aan voor het ver keer openstaande land- en waterwegen id geregeld. Het is billijk, in verband met de concurrentie, den winkeliers aangedaan, dat in het algemeen het venten, verkoo pen en te koop aanbieden op de openbare straat verboden is op de uren, waarop de winkels als regel gesloten moeten zijn. De wet spreekt van „op of aan voor het openbaar verkeer openstaande land- en waterwegen". Ook particuliere wegen, die voor 't openbaar verkeer ^ijn opengesteld, vallen derhalve hieronder. Op Zondagen is het venten, enz. ver boden, behalve met geringe eetwaren. Met deze eetwaren mag op Zondagen worden gevent van 5 uur v.m. tot 24 uur. Dit is eveneens toegestaan op den Nieuwjaars dag, den tweeden Paaschdag, den Hemel vaartsdag, den tweeden Pinksterdag en de beide Kerstdagen. Dat deze dagen voor het venten gelijk gesteld worden met Zon dagen. houdt verband met een overeen komstige bepaling, voorkomende in de Zondagswet, welke wet Zondagsheiliging beoogt. Men lette er op. dat op Zondagen en de andere bovengenoemde dagen, alleen is toegestaan het venten met eetwaren, niet met drinkwaren. Wat onder „geringe eet waren" moet worden verstaan, is niet aan gegeven. In de praktijk komt dit neer op haring, fruit enz. Op Zaterdagen gedurende het geheele jaar. alsmede op de overige werkdagen in het tijdvak van 25 November tot en met 5 December en in het tijdvak van 18 tol en met 24 December mag met alles ge- veht worden van 5 uur v.m. tot 22 uur. Op alle overige dagen van het jaar is het venten geoorloofd met alle waren tus schen 5 uur v.m. en 20 uur. Het venten, enz., met dag- en weekbla den en ijs is steeds geoorloofd. Het gemeentebestuur heeft natuurlijk de bevoegdheid het venten ook met ge drukte stukken in bepaalde straten te verbieden. Strafbepalingen. De overtreding van de bepalingen der wet, of van een ingevolge de wet vast gestelde verordening, wordt een straf ge steld van ten hoogste zes dagen hechtenis of ten hoogste f. 25 boete. Deze straffen kunnen worden verdub beld indien tijdens het plegen van het feit nog geen twee jaar zijn verloopen sedert een vroegere veroordeeling van den be schuldigde wegens gelijke of andere over treding der wet of van een ingevolge de wet vastgestelde verordening. Aansprakelijk voor de naleving der voorschriften van de wet, is het hoofd of ae bestuurder van den winkel of degene, die hem geregeld als zoodanig' vervangt. MOEILIJKHEDEN DER HARINGVISSCHERIJ. De Rcgeerinit weigert prijsgarantie. Onlangs is medegedeeld, dat de haring- reeders zich tot de Regeering hadden ge wend met het verzoek, bepaalde prijzen voor de verschillende haringsoorten te ga randeeren. ten einde de uitoefening van de Noordzee-haringvisscherij,- althans in noemenswaardigen omvang, mogelijk te maken. De Reedersvereeniging voor de Neder- landsche haringvisscherij heeft thans een afwijzende beschikking oo dit verzoek ont vangen. Heden houdt de Reedersvereeniging voor de Nederlandsche haringvisscherij een hoofdbestuursvergadering, waarin bespro ken zal worden, wat verder te doen staat. Intusschen ts de toestand nog ernstiger geworden door een besluit der Duitsche re geering, om voor den invoer van Holland- sche haring slechts de helft van het be drag aan deviezen beschikbaar te stellen, dat tot dusver was toegestaan. Was dit be drag tot nog toe 55 pCt. van hetgeen noo- dig zou zijn voor een uitvoer, als in 1930 naar Duitschland plaats vond. thans is dit percentage dus tot 27V: teruggebracht. (Vad) DE OPENING NEDERL.-INDISCHE TENTOONSTELLING. Naar wij vernemen zal H. K. H. Prinses Juliana bij de opening van de Indische tentoonstelling in het Westbroekpark te 's-Gravenhage tegenwoordig zijn. o AMBTENAREN BIJ DE SPOORWEGEN. De Bond van Ambtenaren bij de Ned. Spoorwegen (B. A. N. S.) hield te Utrecht een congres, waarop de volgende motie is aangenomen: Het congres van den Bond van Ambte naren in dienst bij de Nederlandsche Spoorwegen op 30 April 1932 in Tivoli te Utrecht, gehoord de besprekingen over het door de directie der Nederlandsche Spoorwegen Kenbaar gemaakte voornemen om de loo- nen van haar personeel met 10 pCt. te ver lagen; verwijzende naar de vele bezuinigingen, welke in de laatste tien jaren reeds op hei- personeel zijn toegepast; vaststellende, dat het spoorwegpersoneel in tegenstelling met andere groepen van overheids- of semi-overheidspersoneel tij dens de betere bedrijfsjaren geen enkele verbetering in de loonregeling als tege moetkoming in de opgelegde verslechte- rigen heeft ontvangen dan een zeer Be scheiden uitkeering in eens en eenige ver laging van den aftrek in verband met de classificatie; van oordeel, dat op dit oogenblik aller minst de bedrijfsuitkomsten voor het ge heele jaar kunnen worden overzien; verklaart vast te houden aan de einde 1931 met de directie, gemaakte afspraak, geen wijziging van cïë looncn voor 1 Jan. 1933 en draagt het hoofdbestuur op zoo mogelijk in samenwerking met de hoofd besturen der andere organisaties, den strijd tegen de voorgestelde loonsverlaging met alle mogelijke middelen, onafgebroken voart te zetten, waartoe van de zijde der leden ieders gewenschte medewerking zal worden verleend. o OPENING VAN HET VARA-GEBOl XV. Zaterdagmiddag had in het Palace-hotel te Hilversum de officieele opening plaats van het nieuwe Vara-gebouw. Aanwezig waren o.m.: dr. F. M. Wibaut. namens het partijbestuur van de S. D. A. P., de heeren v. d. Lende, namens het N.V.V., P. Voogd, namens het Instituut voor Arbeidersont wikkeling. de heeren Tolk en De Waart, resp. namens de N. C. R. V. en den K. R. O., de gemeente-secretaris van Hilversum de heer Kardux, wethouder Lopes Dias, bene vens een aantal Hilversumsche raads leden. Nadat de voorzitter, de heer A. de Vries, een schets had gegeven van den groei van de arbeidersradiovereeniging, opende hij, na dank te hebben gebracht aan alle medewerkers, de nieuwe Vara-studio's. De heer Bomli bood namens het Vara- personeel een betonnen beeld aan. ont worpen door Hildo Krop, waarvan voor- loopig een afgietsel van gips in den tuin bij den vijver geplaatst is. Verschillende personen voerden daarna nog het woord. DE HEER EDO BERGSMA VRAAGT ONTSLAG. Als burgemeester van Enschedé. burgemeester Edo Bergsma. De burgemeester van Enschede, de heer Edo J. Bergsma, heeft met ingang van 15 Juli a s. eervol ontslag als zoodanig aan gevraagd. De heer Eergsrua is sinds 3 Augustus 1896 burgemeester van Enschedé en heeft buitengewoon veel bijgedragen tot de snelle ontwikkeling dier gemeente. Op 6 Juni wordt hij 70 jaar. DE NEDERL. RONDVLUCHT 1932. Ook de tweede dag welgeslaagd. De tweede dag van de Nederlandsche Rondvlucht 1932. georganiseerd door de Commissie voor Luchttoerisme, is uitmun tend geslaagd. Gestart werd ditmaal van Waalhaven, vanwaar allereerst naar Venlo gt '.ogen werd. vanwaar de tocht- via Gilze- Rijen naar Vlissingen werd vervolgd. Na een kort oponthoud te Haamstede, werd daarna naar het uitgangsterrein koers ge zet. Zoowel te Venlo, Vlissingen als te Haamstede wachtte den deelnemers een enthousiaste ontvangst van de Vereenigin- gen voor Vreemdelingenverkeer DE INTERN. TENTOONSTELLING KLANK EN BEELD. Op Vrijdag 6 Mei zal de minister van Waterstaat, mr. P. J. Reymer. des voormid- dags te elf uur in het R. A. I.-gebouw te Amsterdam de internationale tentoonstel ling Klank en Beeld openen. Na een- begroeting door den voorzitter van het uitvoerend comité, den lieer M. J. van Eeghen, en inleidende woorden door den heer K. R. van Staal, zal de heer A. 3. van Santên, voorzitter van het eerecomite liet een en ander zeggen over de zakelijk» beteekenis van deze tentoonstelling. Minister Reymer zal vervolgens de ten toonstelling openen. Hierna volgt orgelspel en bazuingeschal, waarna een rondgang over het tentoonstel lingsterrein plaats vindt. De tentoonstelling wordt Vrijdag a.s. om lialféén voor het publiek opengesteld. De sluiting' vindt plaats op Maandag 11 Mei, 's avonds te elf uur. UIT HET STEENDRUKKERSBEDRIJF. Zaterdag is de bestaande collectieve ar beidsovereenkomst in het steendrukkersbe- drijf afgeloopen Intusschen is een nieuw contract gesloten, inhoudende een loons verlaging van f 3 per week, en wei in twee termijnen. De eerste verlaging (met f2 gaat in 1 Mei, de tweede (f.1) op 1 Aug. TAXI-CHAUFFEURS-STAKING TE 's-GRAVENHAGE. Te 's-Gravenhage is gisteren een sta king onder de taxi-chauffeurs uitgebro ken. Met uitzondering van de gele-band- auto's en de z.g. eigen rijders, die geen officieele standplaats hebben, ligt het taxibedrijf stil. Omtrent de oorzaak van deze staking, welke omvat de Haagsche Taxi-onderne mingen „Atam", „Hotam", Proosdij's Taxi onderneming „de High Speed" en eenige kleinere ondernemingen, tezamen een 130 tal vergunningen hebbend, kan worden medegedeeld, dat zij geproclameerd is, bui ten verantwoordelijkheid van het Bestuur van den Centralen Bond van Transport arbeiders, zoodat het hier een wilde sta king betreft. De staking, waarbij ongeveer vierhon derd chauffeurs zijn betrokken, grooten- deels georganiseerd in de Haagsche Chauf- feursvereeniglng is gistemacht geprocla meerd, nadat unaniem afwijzend was be schikt op het voorstel van den Centralen Bond, om een definitieve beslissing nog vier dagen dus tot Hemelvaartsdag, aan te houden. Van werkgeverszijde hadden wij een kort onderhoud met den heer v. d. Klugt, directeur van de „Atam"; die ons mede deelde, dat de hierboven genoemde werk gevers, dus ook de kleine, met den Cen tralen Bond in onderhandeling waren over een oplossing van het dreigend con flict. Het contract was opgezegd tegen 1 Mei. Van patroonszijde was reeds twee maal een voorstel gedaan dat door de chauffeurs niet was aanvaard. Men had besloten, nog gedurende 4 dagen den sta tus quo te handhaven, zoodat dus tot 4 Mei a.s. de chauffeurs nog tegen het oude loon zouden rijden. Van werknemerszijde vernamen wij, dat ir. de laatste dagen reeds vier personeels vergaderingen aan deze kwestie waren gewijd en men daarin op het standpunt was blijven staan, dat het loon van f. 18 moest worden gehandhaafd. De chauffeurs wenschten derhalve geen genoegen te nemen met het voorgestelde garantie-loon van f. 9 voor 45 ritten, plus de 20 pet. van de ontvangsten daarboven, noch met het vaste loon van f. 15 zonder verderen toeslag. De Haagsche chauffeursvereeniging, welke aangesloten is bij den Centralen Bond, heeft in dit conflict de leiding ge nomen, dus buiten den Bond om, zooais hiervoor reeds is vermeld. R.-K. HANDELSREIZIGERS-VEREEN. ST. CHRISTOFFEL. Te Utrecht had de jaarvergadering- plaats van de Ned. R.-K. vereeniging van Handelsreizigers en Handelsagenten „St. Christoffel." Wegens enkele candidaatstelling werden de periodiek aftredende alg. secretaris en penningmeester, resp. de heeren J. Hoorn berg Jr.. Nijmegen en C. Th. Distelbrink, Amsterdam, bij acclamatie herkozen in hun functies. Hierna werd overgegaan tot verkiezing van een viertal commissarissen in het be stuur. Gekozen werden de heeren H. Riet veld, Utrecht (namens vakgroep 2 con sumptie-artikelen); L. Hofmeester. Amster dam (namens vakgroep 6 galanterieën enz.; J. Schutjens, Maastricht (namens vakgroep 8 papier- en drukwerk) en H. J. Mirck. Tilburg (namens groep 10 handels agenten). Diverse commissiën werden, als gepubliceerd in het orgaan, z.h.st. gevormd De begrooting voor 1932. sluitende met een eindbedrag van f. 25.374.04, werd goed gekeurd. Een motie van groep 2 betreffende aan sluiting bij RK.W.V. zoodra uitspraak over W. M. is verkregen, werd na toezegging van het bestuur, dat direct bij mogelijk heid stappen zullen worden beraamd, voor kennisgeving aangenomen. Het concept-reglement .fonds voor loon- on provisie-regeling", inhoudende 18 arti kelen, werd tenslotte met enkele kleine redactioneele wijzigingen door de vergade ring accoord bevonden. <Msb.) EEN NATTE MAAND APRIL. Van het begin der regenwaarnemingen Augustus 1909 af. is April 1932 met 94 m.m. de natste geweest, deelt het Am- sterdamsch filiaal van het K.N.M.S. mede. Natte Aprilmaanden waren 1927 met 83 1922 met 72. 1920 met 70 m.m.. terwij] het gemiddelde over 23 jaar 49 m.m. bedraagt. Uit het Engelsch door A. TREUB. HOOFDSTUK XXIX. i.^en^y°nd van den twintigsten Mei m Ene zien zelf uit om bij Spencer 3i„. te kol"en eten, en niet éénmaal den geheelen maaltijd maakte HL f-3-1' ééne opmerking, die eenigs- gerekend kon worden betrekking te lx ?p de waardigheid van den but- f™ too uitstekend bediende. Hij s nu en dan, wat zulk een ELlewo?e omstandigheid was, dat Mtëen niet Iaten kon er 'ets van SeP 'p ie durf verloren, Eric? a selooven, mijnheer Spencer. w r^eek over de tafel Enid aan, hevig bloosde. L,® "?oit een betere gelegenheid (DM Er'c' toen En'd °P- Kï de salon ging. deel wat minderwaardig voor- ton ie dji? i 5? een voordeel is, waarom vioci"d°~Jobben over de mate er van? een 111 ga in de studeerkamer over rooke" en laat je aan je lot ■gers een poosje met zijn B"?e»aao kfeliaken nadat Spencer Fwendens !s'. toen- een vertrouwen Fe wenrid» U hÜ volstrekt niet koes- [eetkamer w«r ï?h to£ Sir Peter' di3 Ik hoon h t bmnenkwam. lelt, Brawv je je vanavond goed Troeg hij min of meer Heel goed, dank u. Sir Peter kon er nooit toe komen „mijnheer" er bij te voegen als hij tot dien brutalen jongen kerel sprak. Dat is heel goed, begon Eric diepzin nig. Zie je Brace, ik voel vanavond weer de echte oude joie de vivre. Een uitste kende avond om zich goed te gevoelen, vindt je niet? Ik heb het niet in het bijzonder op gemerkt. was het koele antwoord. Neen? Ik verzeker je. dat het zoo is Eric trommelde nog wat, stond toen op en kwam naar sir Peter toe. Hij tikte hem zacht op den schouder met den top van zijn vinger. Hij voelde, dat hij zich niet met eere van zijn taak kweet hij verloor inderdaad zijn durf. Zeg. begon hij. Maar de ander brak den gedachtengang af door op zij te gaan om den vinger te ontwijken. Tik me als het je belieft niet, zei sir Peter scherp. Zeg wat Je te zeggen hebt en laat me verder gaan met mijn werk. Heel goed, antwoordde Eric, diep ademhalend en zijn schouders strak trek kend. je hebt het aan je zelf te wijten. Nu misschien schijnt het, dat ik een minderwaardig voordeel trek uit je staat van dienstbaarheid, kerel, maar binnen 'n paar uur zal je je hondsche humeur weer terug hebben, ik bedoel verbeterde hij zich haastig zal je weer de goede oude feudale baron en wat niet al zijn. Sir Peter snoof nijdig. Nu? snauwde hij. Zie je, Brace, als ik die vraag tol na tien uur uitstel, kan Je me op straat zetten, voordat ik een woord zeggen kan Die mogelijkheid bestaat natuurlijk. Juist. Eric friemelde zenuwachtig aan zijn das. Nu. luister Brace. Ikik wil graag met Enid trouwen, maar zij zegt me, dat je toestemming noodlg is voor deze hoogst wenschelijke vereeniging. Ik ben het natuurlijk niet met haar eensmaar ik heb mijn leven lang de gewoonte gehad van meening te verschil len met het schoone geslacht. Ik ben nu eenmaal zoo geboren. Nu. wat vindt je er van? Als je op mijn toestemming wacht, jongmensch, zal je lang wachten, ant woordde sir Peter ijskoud. Hm. Ik dacht wel dat je dat zeggen zoudt. Verder? vroeg Eric vol verwach ting. Verder beschouw ik je als een jonge deugniet zelfs al vindt de politie dat niet en totdat je me van het tegen deel overtuigt Je bent nog al brutaal, hoor! viel Eric vermanend in de rede. Ik geloof dat ik je daarover al gesproken heb. Nu, als de gebeurtenissen van den avond zouden bewijzen dat ik in werkelijkheid een van die zwijgende, heldhaftige duiders ben het onschuldig voorwerp van een wreed noodlot, en al dat moois mag ik dan op je toestemming rekenen? 'n Zachte hand viel op sir Peter's mouw. Toe, paatje. Het hart van den baronet sprong op toen hij den liefkoozenden naam hoorde op een toon, die zoo lang weg was geweest uit de stem van zijn dochter. Hij keerde zich tot haar en trachtte scherp te zijn. Wees niet dwaas, Enid, snauwde hij. Wat heeft mijn toestemming er mee te maken? Ik begTijp best, dat je je bis cuitfabrikant met of zonder mijn toe stemming zult trouwen. Brace! riep het meisje scherp. Brace? antwoordde haar vader met een spotlach. Wacht maar tot morgen, jonge dame. Wat er oot. gebeurt, ik zal dan niet langer verplichtingen tegenover Spencer hebben! Enid greep zijn linker elleboog met beide handen. Paatje, antwoordde zij zacht. U zal altijd verplichting aan Spencer hebben. En ik ook. Hij heeft ons aan elkaar terug gegeven. En U doet maar alsof U boos is, nietwaar? Is het niet zoo? smeekte ze. Ik kan boos zijn als ik wil! gromde hij onvriendelijk, en zich los makende nam hij een blad van de tafel en ging in de lichting der provisiekamer. Het doet ons veel genoegen te kun nen zeggen dat het onderhoud in hooge mate onbevredigend was, zei Eric deftig, toen de baronet verdween. Misschien heeft hij wat tijd noodig om er over te denken, Eric, zei het meisje, zijn arm nemend en hem naar den salon en een sofa leidend. Ja, stemde Eric peinzend toe, mis schien overviel ik hem te plotseling. Men kan eigenlijk niet verwachten dat hij de onbeduidende attenties heeft opgemerkt, die ik deze lange, vervelende jaren aan zijn dochter bewezen heb. Zijn ze zoo erg vervelend geweest? Hoor eens, kindje, ging hij voort, ter wijl hij een sigaret opstak en geen acht sloeg op de vraag, die hij volkomen onbe duidend vond. Ik ga iets van bewondering voelen voor een man, die een rammeling krijgt en er geen drukte over maakt. Als ik je vader was geweest zou ik geneigd geweest zijn er den brui aan te geven en al lang weggeloopen zijn. Het meisje keek hem enkele oogenblik- ken strak aan. Denk je dat hij zijn trots op deze ma nier zou opofferen, alleen omdat de marktberichten hem niet gunstig waren? vroeg zij ernstig. Geloof je, dat hij eenig mensch over zich zou laten regeeren als er geen andere reden dan vrees voor de gevangenis was? Nu, als ik mij zelf vond zonder êen enkelen onrechtvaardig verkregen stuiver begon Eric. Hij heeft nu meer geld dan hij ooit te voren had! viel het meisje in de rede. Eric ging rechtop zitten en zijn oogen gingen wijd open. Dan wordt zijn toestemming tot ons huwelijk dubbel wenschelijk, zei hij met overtuiging. Zie je, vertrouwde Enid hem toe. Spencer heeft me geraden en ik heb in vader's naam gehandeld. Ik weet alles over surplus en optie En weet sir Peter dit niet? riep Eric uit. Nog niet. Spencer stelde voor dat we het als een aangename verrassing voor hem zouden bewaren later. Hij zegt, dat het heel mogelijk is dat vader zeer boos zal zijn als hij weer „sir Peter" wordt en de wetenschap van zijn rijkdom kan zijn woede binnen redelijke grenzen houden. Enid sloot zijn mond en knikte. Die man. Spencer, is een Charlatan, zei hij vol bewondering. Hij valt sir Peter goed en hard aan, wrijft zijn aristocra- tischen neus over de koude, ongevoelige aarde, neemt een minderwaardig voordeel over hem als hij aan lager wal is en wint achter zijn rug een vermogen voor hem! Hij keerde zich snel om toen een plotse linge gedachte hem inviel. Hij is toch niet verliefd op jou? vroeg hij achterdochtig. Hij heeft het niet gezegd, antwoordde Enid zedig. Maar hij heeft zoo gekeken? Ik ben niet verwaand genoeg om me dat te verbeelden. Maar ik vind dat hij een wonder is! voegde zij er opgetogen bij. Eric keek, gromde jaloersch en ging achterover in de sofa liggen. Die moderne meisjes! kreunde hij somber. Spencer kwam de kamer binnen. Nu? vroeg hij opgewekt, naar het vuur komende. Eric schudde droevig het hoofd. (Wordt vervolgd), f

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9