LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 2 Mei R. S. STOKVIS' NEDERLANDSCHE KROON RIJWIELEN KERK- EN SCH00LN1EUWS. FINANCIEN. FAILLISSEMENTEN. GEVEILDE PERCEELEN. Mijnhardt's Laxeertabletten GEMEENTERAAD v. LEIDEN TUIMELTJE EN KRUIMELTJE IN HET KABOUTERLAND NAGEKOMEN BERICHTEN. STADSNIEUWS. BINNENLAND. UIT DE OMSTREKEN. BUITENLAND. RADIOPROGRAMMA, BOND VAN BELASTING-AMBTENAREN. Deze bond vergaderde te Breda. Het da- gelljksch bestuur werd herkozen. De vergadering stelde de begrooting vast, sluitende met een totaal van f 12.900. De contributie-heffing werd na eenige bespreking vastgesteld volgens de be stuursvoorstellen, nadat eenige ingediende amendementen waren ingetrokken en een voorstel van de afdeeling Eindhoven, dat niet ln behandeling kon komen omdat het niet ondersteund werd. hierdoor eveneens van de baan was. Vervolgens was aan de orde de bespre king van het reglement voor federatieve samenwerking tusschen de groepen van personeel, ressorteerende tusschen de groe pen van personeel, ressorteerende onder 't departement van financiën. Rotterdam had op dit reglement een aantal amende menten voorgesteld, waarvan de voorzitter aanneming ontried. Het reglement ln zijn geheel, zooals het door het bestuur was voorgesteld, werd daarop met algemeene stemmen aange nomen. De voor het federatie-bestuur door de afdeeling Rotterdam candidaat gestelde heer J. Matthljssen, werd vervolgens bij enkele candidaatstelling gekozen, ter ver vanging van den heer K. Goet. die voor- loopig voor deze functie was aangewezen. VERSPREIDE BERICHTEN. Met ingang van 16 Mei a.s. is benoemd tot bunrgemeester van Scheemda, de heer H. K. Venema, met toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag als burgemeester van N. Pekela. Met ingang van 8 Mei a.s. opnieuw be noemd tot nlet-militalr lid van den Raad van Defensie, de heer mr. J. Limburg, lid van den Raad van State. RECLAME. Waarom zoudt U met een onbekend merk 'genoegen nemen, nu U overal voor f 53.50 een echte Nederlandsche Kroon fiets koopen kunt? 5880 NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Schaarsbergen, R. Wil- lemse, cand. te Amsterdam. Bedankt. Voor Randwijk, W. Wessel- digt te den Ham Voor Driessum, J. J. v. d. Berg te St. Johannesga. Voor Krim pen a. d. IJsel, B. Tuinstra te Soesterberg. GEREF. KERKEN. Aangenomen. Naar Geesteren-Gelsclaar S. R. Smilde, cand. te Hattum Naar Westerlee, Ph. J. Huyser, cand. te Assen. N.V. IIERO CONSERVEN (BREDA). Uit het jaarverslag blijkt dat de omzet gestegen is. De winst bedraagt f. 312.650 (vorig Jaar f 319.174). Dividend 6 pCt. (on veranderd). Uitgesproken: B. Opmeer, verzekeringsagent. Leider dorp. Hoofdstr. 138. R.-c. mr. J. L. L. Wery. cur. mr. J. M. Sormani, Leiden. A. de Groot, bloembollenhandelaar. Voor hout, M. Broerestr. 3, handelende onder de fa A. de Groot en Co. R.-c. mr. jhr. Th. W. Calkoen. cur. r.ir. L. Weijl, Leiden. J. J. van Breemen, handelsbediende. Lei den. Rijnsburgerweg 183. R.-c. mr. J. C. v. d. Burcht van Lichtenbergh, cur. mr. W. Hugenholtz. Opgeheven wegens gebrek aan actief: M. van Zoen. Sassenheim. In de week van 2530 April zijn in Ne derland uitgesproken 90 faillissementen. Gehouden verkooping in het Notarishuis te Leiden op Vrijdag 29 April 1932, ten overstaan van: H. C. A. Vermeulen van Kruiningen, Notaris te Wassenaar. Morschweg 147 kooper L. A. de Kier qq. voor f. 2600. Morschweg 149, D Sloos voor f. 2800. Boerhavestraat 18, M. van Harmeien voor f. 2320.—: Dorpstraat te Oegstgeest 21. 23 en 25. C. van Rijn voor f 2350.Dorp straat te Oegstgeest, 84, 86 en 88. W. v. d. Kroft voor f. 4300.Een perceel bouwter rein c.a. te Oegstgeest, C. Koordes voor f. 11.600.—. RECLAME. regelen zonder Kramp of Pijn. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 8887 (Zitting van hedenmiddag). Voorzitter.' de burgemeester mr. A. van de Sande Bakhuijzen. Afwezig met kennisgeving de heer Bee kenkamp. Na goedkeuring der notulen deed de voorzitter mededeeling van eenige Inge komen Stukken (w.o. missives van Ged. Staten, houdende goedkeuring van raads besluiten, etc.) De door ons vermelde adressen zullen worden behandeld bij desbetreffende pun ten of gaan naar B. en W. voor prae- advies. Voor kennisgeving wordt aangenomen het adres van Patrimonium. Aan H. K. H. Prinses Juliana is op haar verjaardag een'telegram van gelukwensch gezonden, waarop een dankbetuiging is terugontvangen. De heer Knuttel diende een voorstel in om de kwijtschelding van pacht te bepa len op ten hoogste 50 pet en daarvoor f. 5060 beschikbaar te stellen. De heer Aug. L. Reimeringer vraagt ont slag als onbezoldigd Ambtenaar v. d. Burg. Stand en als lid van het Stembureau. AGENDA. lo. Praeadvies op het verzoek van P. C. Labrijn, om ontslag als Ud van de Ge meentelijke Commissie voor Maatschap pelijk Hulpbetoon. (94) Conform besloten. 2o. Voorstel tot aanvaarding van de voorwaarden, waaronder Gedeputeerde Staten vergunning hebben verleend tot het leggen en exploiteeren van een hoog spanningskabel van de transformatorzuil in de Zuidbuurt ln de gemeente Zoeter- woude naar de bestaande kabelkast aan de Weipoort in die gemeente. (92) Conform besloten. 3o. Voorstel inzake de verhuring van eenige oppervlakten grond en water in 't Poelmeer, aan de Oegstgeester Zwemver- eeniging „Poelmeer." (95) Conform besloten. 4o. Voorstel tot overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van een 3-tal strooken grond en water, gelegen aan den Zoeterwoudschen weg, den Lagen Morschweg en den Zoeterwoudschen Singel. <96) Conform besloten. 5o. Voorstel tot aankoop, ln verband met de verbreeding en verbetering van den Heerensingel, van nog eenige aan die singel gelegen gedeelten van voortuinen. (97) Conform besloten. 6o. Voorstel tot verhooging van verschil lende posten der begrooting, dienst 1931, waarvan de raming te laag is gebleken en tot toevoeging van eenige nieuwe pos ten aan die begrooting. (101) Conform besloten. 7o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de verbouwing van het tijdelijk Gemeentehuis. (98) Conform besloten. KORTING OP DE LOONEN. 8o. Voorstel ln zake de toepassing van een tijdelijke korting op de wedden en loonen van het gemeentcpersoneel. (99) Wethouder TEPE deelt namens B en W. nog mede, dat de bezwaren tegen een af trek van 1'.700 van het advies van het G.O.: f.700 vrijstelling werd (B. en W. kwamen met een kleine afwijking: f.600) bij nader onderzoek niet onoverkomelijk bleken en alsnog stellen B. en W. thans voor den aftrek te bepalen op f. 700 en bovendien zal op den kindertoeslag niet worden gekort De korting zal dan echter 4.2 pet. worden De heer KUIPERS betreurt deze verla ging ten zeerste en hij zal stemmen tegen iedere korting, te meer, waar de loonen hier nog aan den lagen kant zijn, zooals de wethouder zelf erkende. Leiden betaalt slecht. Spr. releveert de totstandkoming van het Kortingswetje en den tegenstand zijner partij daartegen in het parlement en hoe nu ook de gemeenten van hoo- gerhand gedwongen worden tot korting op de salarissen. Van diverse zijden uit ar beiderskringen is geageerd doch tever geefs. Spr. citeert uitvoerig verscheidene figuren, die de korting onverantwoordelijk noemden en bestreden. B. en W. hier bleken steeds voor korting. Zelfs als het Kortingswetje niet was aan vaard en willen de korting toepassen over de geheele linie, dus ook voor tijdelijk en los personeel, die toch al zoo karig wor den betaald. Het vrijlaten van f. 700 is slechts een zeer kleine tegemoetkoming. Vervolgens schotst spr. uitvoerig het ver loop in het G. O., waar ook scherpe critiek is geoefend op de korting, vooral waar Lei den op de 39ste, dus bijna de laagste plaats staat der 1ste klas gemeenten en de in 1929 ingestelde commissie ad hoe nog altijd niet gereed is met haar voorstellen, zoodat de ambtenaren weer de dupe zijn van de langzaamheid, waarmede hier gewerkt wordt. De wethouder zelf zeide met tegen zin met het kortingsvoorstel te komen, doch oordeelde deze onafwendbaar. Alle organisaties stemden tegen de korting, doch later draaiden enkele organisaties om en aanvaardden een korting, mits f.700 werd vrij gesteld. Voor de politie, ook gehoord, al is deze niet in het G. O. opgenomen, geldt het zelfde. Zelfs erkende de voorzitter in 1931 op vragen van den heer Eikerbout. dat te veel fluctuatie plaats heeft als gevolg van slechte loonen. Van verbetering is echter nooit gekomen, trots aldus gewekte ver wachtingen) Zijn fractie zal tegen alle kortingsvoor- stellen stemmen en de druk van den mi nister negepren. Het personeel, vooral hel lagere, wordt, zooals gezegd, hier al slecht betaald. Nader geeft spr. voorbeelden van elders om dit aan te toonen. Leiden staat- bijkans onderaan, speciaal wat de politic betreft. (De zitting duurt voortV Steant, bij gelijken prijs en kwaliteit De Nederlandsche Indastrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. 87. Ik zal het zelf wel weer maken, huilde Tuimeltje en zoo ging ie aan het werk. Het was waar, hij had er wel slag van. Binnen een kwartier zat het hok weer in elkaar, maar hij was natuurlijk weer heel erg dom, want toen hij de laatste plank er tegen geslagen had, zat hij er zelf ook heelemaal in en kon ie alleen zijn hand nog door een gat steken. Help me Kruimeltje, gilde de arme ondeugd, ik ga dood. 88. Ik kan je niet helpen, antwoordde Kruimeltje, jl zal direct naar het palels gaan en hulp halen. De kabóu I terbaas was erg verwonderd toen hij Kruimeltje alleen terug zag komen, maar hij hoorde spoedig wat el aan de hand was. Laat direct de timmerkabouters meel gaan, beval de kabouterbaas en daar ging het h«L>| tlmmerpersoneel naar het hondenhok. Voorop liep Dofc-I bertje, die weer een ongeluk had gehad met zijn neml daarachter de oude Ernst, dan volgde Dik, die de gereed' I schapskist droeg, dan Langelaartje en achter hec Kruimeltje. AFSCHEID BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Hedenmorgen te ongeveer 11 uur heeft in de 1ste klasse wachtkamer, welke hier voor gereserveerd was, het personeel van den heer W. F. Schimmel bij het verlaten van den spoorwegdienst afscheid genomen. Nadat de heer Schimmel met zijn familie door een commissielid was binnengeleid, nam de stationschef, de heer Van Gijn, het woord en sprak den heer Schimmel als volgt toe: Toen bekend werd dat u 1 Mei onzen spoorwegdienst met pensioen zou verlaten. :ieeft- zich een commissie uit het personeel gevormd om u een blijvend souvenir aan te bieden. Namens het geheele spoorweg personeel bood spr. hem een divan aan en hij besloot met den wensch, dat de scheidende nog lang van zijn pensioen mocht genieten. Nadat de stationschef hem nog een bolemstuk had aangeboden, nam 'n collega de heer Penseel het woord, die er aan herinnerde dat hij in die jaren, dat hij met Schimmel mocht samenwerken, hem had leeren kennen als een goed kameraad. De heer Schimmel dankte voor de har telijke woorden en voor het mooie cadeau. Met een handdruk namen daarop ver schillende superieuren en collega's van den heer Schimmel afscheid. HOLL. KUNSTZIJDE-INDUSTRIE (BREDA). Uit het jaarverslag blijkt dat de toe stand der kunstzijde-industrie in 't afge- loopen jaar weer verslechterd is. Tot dus ver is men er echter in geslaagd, het be drijf op volle capaciteit te laten werken. Het winstsaldo vóór de afschrijvingen be draagt f. 140.430. De afschrijvingen te verrichten op Ter reinen. Fabrieksgebouwen, Machinerieën en Inventarissen en op de Hoorden: Oc trooien. Debiteuren, Deelnemingen ln Aanverwante ondernemingen en Effecten, stelt het bestuur op f. 1.464.235. zoodat het verlies bedraagt f. 1.323 408. Voorgesteld wordt dit bedrag aan het Reservefonds te onttrekken. nET BEZOEK AAN DE BLOEMENVELDEN Gisteren kwameli en vertrokken voor een bezoek aan de bollenvelden te Noord- wljkerhout 950 reizigers (vorig jaar 625), tc Lisse 1180 (v. jaar 950) en te Hlllegom 1260 (v. jaar 1050) reizigers aan. BRAND. Hedenmorgen omstreeks half vier brak brand uit in de boerenwoning, bewoond door de gezinnen, Tamming en Vos. staande aan den straatweg Bellen— Assen. De bewoners die nog rustig lagen te slapen, werden gewekt en konden zich nog ternauwernood redden Eenig vee kwam in de vlammen om er. het huis werd zoo goed als geheel ver nield o Z. K. H. de Prins zal zich 4 Mei naar Het Loo begeven. De Rotterdamsche Lloyd Rapide aan sluitend op het motorschip „Dempo" zal Woensdagochtend te 8 uur 31 te 's-Gra- venhage arriveeren. OEGSTGEEST. Ledenvergadering „Burgerwacht". In „het Witte Huis" hield de Burger wacht Oegstgeest Zaterdagavond de Alge meene ledenvergadering. Wegens afwezigheid van den heer Rubenkamp werd de vergadering geleid door Dr. D. Timmersmans. die, na een woord van welkom verzocht uiting te ge ven aan de verknochtheid aan 't Oranje huis, in verband met den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana, door het zingen van het Wilhelmus. De secretaris, de heer B. J. v. d. Meene las de notulen van de vorige vergadering welke onveranderd werden goedgekeurd. Naar aanleiding van het wijzigings- besluit inzake de indeeling bij te houden schietwedstrijden deelde de voorzitter mede dat de B.W. van Katwijk besloten heeft, op die voorwaarden niet meer te zullen deelnemen aan de kring-wedstrij- den. Het bestuur der B.W. Oegstgeest besloot in denzelfden geest en zeer zeker zullen meerdere volgen. Het rapport over 1931 van den Com mandant was weer tot in de kleinste bij zonderheden schitterend in orde. Het ledental bleek wederom uitgebreid; de onderlinge goede kameraadschap bleef bestendigd en de oefeningen te Katwijk werden regelmatig bezocht. In den afge- loopen zomer heeft de B.W. in de verschil lende wedstrijden een goed figuur ge maakt. Aan het slot deelde de Comman dant mede dat hij in verband met zijn leeftijd aan het einde van dit jaar als zoo danig ontslag zou nemen. De voorzitter dankte den Commandant voor dit verslag en voor zijn altijd bezie lende leiding. Hij deelde mede, dat het bestuur met zeer veel leedwezen kennis had genomen van dit voornemen van den Commandant, maar in verband met den hoogen leeftijd dit besluit zal eerbiedigen. Ook het jaarverslag van den Secretaris was goed verzorgd. Het financieel verslag gaf aan: Inkomsten f. 1143.49; uitgaven f. 1095.88'/!', batig saldo f47.60'/!. In verband met de verlaging van de ge meentelijke subsidie was het niet gemak kelijk de begrooting 1932 sluitend te ma ken. Door verschillende toegezegde schen kingen is de penningmeester daarin ten slotte geslaagd tot een bedrag van f. 947.60'/!. De voorzitter dankte daarna ln 't bijzon der de schenkers voor hun groote mede werking. Met groote meerderheid werden her kozen de periodiek aftredende bestuurs leden de heeren' J. M. Pos, J. v. d. Voet en H. W. Collee. Tenslotte wees óe Commandant op den ernst der tijden. Hij verwachtte, dat alle leden der B.W. paraat zullen blijven en in 't geval van nood volgens de door hen afgelegden eed hun verplichting zullen nakomen tot handhaving der orde. Het is daarom van zoo groot belang dat de leden bevoegd zijn de wapenen te kun nen handtceren en spoort daarom allen aan geregeld aan de oefeningen deel te nemen. De voorzitter sloot daarna onder dank voor de opkomst de vergadering waarna allen onder genot van een vroolijk strijkje nog eenigen tijd bijeen bleven. MAC DONALD OVER GENEVE. LONDEN, 1 Mei. (Reuter). Ten aanzien van zijn bezoek aan Geneve verklaarde Mac Donald, dat er nog veel werk gedaan moet worden. Het is uiterst moeilijk, doch hij is er zeker van. dat het gedaan kan worden. De onderhandelingen zijn gestaakt we gens de ziekte van Tardieu en zullen zoo spoedig mogelijk hervat worden. MacDonald zal trachten te bewerken, dat het Londensch Vlootverdrag, dat door drie mogendheden is onderteekend. door allen wordt aangenomen. Niettegenstaande alle moeilijkheden ge looft hij dit te kunnen bereiken. MacDonald verklaarde verder, dat hij te Genève de gelegenheid heeft gehad econo mische kwesties te bespreken. UIT CHINA. DE „GRAF ZEPPELIN" FRIEDRICHSHAFEN, 2 Mei (V.-D.) De „Graf Zeppelin" is hedenmorgen te ruim 5 uur onder stroomenden regen op gestegen voor de vierde reis van dit jaar naar Zuid-Amerika, onder bevel van kapi tein Lehmann. Aan boord bevinden zich tien passagiers, waaronder een 8-jarig knaapje, een groote hoeveelheid vracht goederen en ruim 120 K.G. post. HARBIN 25 Mei (Reuter) In de na bijheid van Wukimiho hebben opstande lingen de rails van de oostelijke tak van den Oost-Chineeschen spoorweg opgebro- j ken. waardoor een militaire trein, waar mede een deel van de brigade van gene raal Murai naar Harbin werd vervoerd, niet verder kon. Door een dicht woud be schermd vielen de opstandelingen den trein aan en konden eerst na 24 uur te ruggeslagen worden. De Japanners hadden 30 dooden en gewonden. MOEKDEN, 2 Mei (Reuterl Opstan delingen hebben opnieuw een spoorbrug in de lucht doen vliegen. 25 Mandsjoerij- sche soldaten zijn hierbij gedood. De Ja panners verklaren, dat deze aanslag door Russen is gepleegd. VOOR DINSDAG 3 MEI, Hilversum, 296 M. AVRO-uitijJ —6.00: Onderwijs Binnenvaart - Gramofoonpl. 10 00; Morgenwijd 10.15: Gramofoonpl. 10.30: Conti G. de Jong (piano), Marie Zorn ij en Egb. Veen (begeleiding) - Kookpraatje door Nanny Wolf—; mann 11.30: Vervolg concert-1 Orgelconcert door Pierre Palla, mf| dewerking van Eddy Noordijk (ïiój I.00: AVRO-kamerorkest o. 1. v. L Marijke van Tooren (zang) en Egt 1 ((piano) 2.45: Pauze 3.00: sus 4.00: Piano-recital door Ea| thenius 4.30: Kinderuur 5.30: j| deonmuzlek door „The Three courts" 6.00: Onderwijsfonds 1 vaart 6.30: Omroeporkest o I Treep 7.30: Engelsche les SO) volg Omroeporkest, o.a. uit „Ross Schubert 8.30: „Dolores Dirt Schuldig of onschuldig, radio-diai Kenneth M. Ellis, vertaling: W. 9.15: Kovacs Lajos en zijn orkest.! Marta Eggerth (zang) 10.00: Val 10.15Vervolg Kovacs Lajos cl orkest 11.0012.00: Gramofooajtl Huizen, 1875 M. Uitsl. KR0-C.-J 8.00—9.15 cn 10.0011.30: GramoöJ 11.30: Godsd. halfuurtje 12.15- Concert 1.45: Gramofoonpl. - j Causerie 3.00: Cursus 490 foonpl. 4.25: Cursus 5.00: Coat 7.00: Lezing 7.45: Causerie - I Gramofoonpl. 8.20: Concert - Vaz Dias 10.4512.00: Gramoioa Daventry, 1554 M. 9.35: Moid ding 9.50: Tijdsein en berithlu 10.05: Lezing 11.20: Orgelconcerti Foort 12.20: Leonardo Kemp's f 1.25: Voor de scholen 3.20: f studio-orkest o. 1. v. G. Daines Grosevenor House-orkest o. 1. v. J.| 4.35: Kinderuur 5.20: BetlcU 5.50: Schumann-kwartetten doorhsl cher kwartet 6.10: Fransche caasi 6.40: ..Little Miss Make—Believe'T kaal hoorspel van Ch. Brewer r W. H. Beach, m. m. v. solisten, rt en Theaterorkest 7.40: Lezing- Berichten en beursnieuws 8» I mermuzlek. Geza Frid (piano) «I Griller Kwartet o.a. Kwartet d-nj 46, Sibelius en 12 Caricatures mar Geza Frid (piano-soli) 35. Bertini's band. Parijs „Radio-Paris". 1725 M. - II.50: Gramofoonpl. 8.05: Rafli neel „La chance de Franco!:.' Porto-Riche. Kaiundborg, 1153 M 1:31 Concert uit het Palace-hoteln 4.20: Radio-orkest o. 1. v. Reeselt van W. L. Jensen (zang) en V. r (piano7.50-8.20Duitsche ko: ren. Mannenkoor „Bel Canto" o. L1 Rachlew. O.a. Wiegenlied BnW| 9.20: Cembalo-recital door F. 9.50—10 20: Fransche suite's o, I.M ny Gröndahl. O.a. Suite voor orttJ Saëns en Suite voor klein orkest, bj Ducasse 10.20—11.50: Dansmur Rest. „Nimb". Langenberg. 473 M 6.25—is| 10.4011.20: Gramofoonpl. 12.10: Concert uit Stuttgart H?| Concert door orkest van werkloosI sicl 4.20—5.35: Middagconcert -I Militaire muziek c I. v. Cellariu;-P „Westfalen reimt und singt durert' Rome. 441 M. 7.25: Gramoiwl 8.05: Concert m. m. v. Arrglo (viool). O.a. La Vestala, Spontini; dansen, Mozart; Tambourin Kreisler. Brussel, 508 en 338 M. 508 M Gramofoonpl. 4.20: Concert0'! Andre 5.40. Gramofoonol. - Tearoom-orkest o.a. Strauss-potp-T Weber en uit „Vienna nights 6 20: Concert O. L v. Ch. WaiPj'l Wiener Blut, wals. Straus enW»| sionnelle. Razigade 9.30—UW) Remue en zijn Band (dansmuS" J 338 M.: 11.20: Trio-concert Zang- en piano-voordracht 1251] Ronnie en ziin Band 4.20: Tn°"f1 5.20—6.50: Gramofoonpl. - 'Ut eert o. 1. v. Meulemans oa '71 ballet, Eloeks' Ouv. „Don JW®,JI 9.30: Concert o. 1. v. Ch. Laf Roses of Picurdy, Haydn-Wood- Zeescn, 1635 M. 7.00: WeeW*| ziek door Otto Römisch en ff 8.00: Muzikale voordracht Tschaikowski's piano-concert op. 23 door Alfred Hoehn en £3 9.00: 3de Symphonie op 44. 'V_l (Berlijnsch Omroeporkest) - Mei-concert uit Hamburg o. Seeker.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 10