„DE BLAUWE DRUIF' Eerste Blad Vrijdag 29 April BUITENLAND. E. J. COSTER FAILLISSEMENTEN. SCHEEPSVERBINDINGEN. KUNST EN LETTERE! LIBERALE STAATSPARTIJ. Crisisvergadering van den kieskring Leiden Onder voorzitterschap van den heer C G. Roos, burgemeester van Lekkerkerk, hebben de liberale kiesvereemgingen in den kieskring Leiden gisteren te Gouda eer. vergadering gehouden, waarin dr, Bierema lid van de Tweede Kamer een rede heeft gehouden over den crisis in den landbouw Na hert openingswoord van den voorzit ter behandelde dr. Blersema uitvoerig de oorzaken van de crisis. Hij betoogde, dat Rusland, dat eerst van de wereldgraan markt was verdrongen door Canada, Ar gentinië en Australië gedurende de laatste jaren, dank zij de geforceerde politiek van de sovjets, weer als graanexporteerend land is opgetreden, en hoe tegelijkertijd in West Europa een intensiveering van den landbouw had plaats gehad. Overproductie was het gevolg, dat mede veroorzaakt werd door de tegenwerking van de natuui bij de pogingen om de prijzen op peil te houden. Eenige jaren met rijke oogsten deden het overschot stijgen. Als voorbeeld stelde spreker de aardappeloogsten in de Nederlandsche veenkoloniën, die in 1928 en 1929 70 pCt. boven de normale oogsten bedroegen. Maatregelen van de overheid om steun te verleenen aan den landbouw, voorna melijk in Amerika, verstoorden 't natuur lijke proces van aanpassing van aanbod en behoeften. De daling van de prijzen der agrarische producten verminderde in zeer sterke mate de koopkracht van de boerenbevolking, en daar 2/3 gedeelte van de totale bevolking van de aarde van agrarische productie leeft kon deze gang van zaken niet zonder invloed blijven op de industieele productie. Verstoring van het evenwicht tusschen de prijzen van agrarische en industrieele producten was het gevolg. Op de econtynjsche conferentie van Genève in 1927 heeft men dezen gang van zaken voorzien. Daarbij kwamen nog de invloeden van de herstelbetalingen en de monetaire Invloeden als oorzaken van den tegenwoordigen crisis. Sommigen verwachten nu van sociali satie en „planwirtschaft" uitkomst, doch spreker stelde daartegenover een verbe tering van het marktmechanisme, door vrij ruilverkeer en vrije prijsvorming. Dat goede liberale beginsel kan niet onmiddel lijk worden hersteld, met name niet ln Oost-Europa, zooals dr. Biersema nog nader aantoonde met verwijzing naar de gebrekkige credietfaciliteiten. In beginsel dient men toch aan het vrije ruilverkeer vast te houden. Dr. Bierema besprak daarna de crisis en de gevolgen daarvan speciaal voor den Nederlandschen landbouw en veehouderij. De crisis begon, zooals te verwachten was in den akkerbouw; de ervaring heeft ge leerd, dat hij ook zou doorwerken tot in de veehouderij. Spr. heeft ln de Kamer onmiddellijk aangedrongen op maatrege len ten einde dit doorwerken te voorko men. Bij een bespreking van de door de regeering genomen maatregelen tot steun aan de veehouderij, betoogde hij dat deze bedrijven niet op zulk een eenvoudige manier zijn tc steunen als de akkerbouw bedrijven. De veehouderij ls een exportbe drijf, zoodat de moeilijkheden hior liggen op het gebied van den uitvoer. Daarna behandelde dr. Biersema het gemeenschappelijk urgentieprogram van de samenwerkende landbouw-organlsaties. De liberale partij deelt het standpunt van het Kon. Ned. Landbouwcomlté, inzake de betaling van de premies voor de invalidi teitswet. Bij de bespreking van uitvoering tan de crlsls-lnvoerwet zelde dr. Biersema, dat de verhooging van de invoerrechten don achterstand van de agrarische artikelen bij de z.g.n. toonbankartikelen heeft goed gemaakt. Onjuist achtte hij het, dat men bij de maatregelen tegen den invoer van Deensch vleesch ook het jaar 1931 bij de berekening van het toegelaten contin gent heeft medegerekend, waardoor de invoer nog te groot is. Over het menggebod wilde dr. Bierema zijn houding nog nader bepalen. Op zich zelf is de gedachtengang van de regeering niet onlogisch. De kaasproducenten zullen bij aanneming van het wetsontwerp ook eenige verlichting van druk verkrijgen, maar aangezien kaas een export-artikel is, waarnaar de vraag hier te lande tamelijk in-elastisch is, liggen de moeilijkheden voor de kaasproducenten op internatio- riaal gebied. In dit verband herinnerde spreker aan de kwestie van de verhooging van den wijn-accijns. De liberale partij heeft hier tegen gestemd, wat verkeerd is uitgelegd. De bedoeling van de fractie was, om Frankrijk geen aanleiding te geven tot» nieuwe belemmering van onzen kaashan del. De Fransche wijnboeren vormen een machtige groep, die grooten invloed heeft op de politiek. Met- deze zaken houdt ook verband het manifest, dat de samenwer kende landbouworganisaties mede uit naam van een groep industrieelen deze week aan de regeering hebben aangeboden cn waarin gevraagd wordt maatregelen te nemen om den export naar Dultschland minder moeilijk te maken. Daarin wordt gewezen op het feit, dat Nederland voor Dultschland een zeer goede klant is, en dat Duitsche uitvoer naar Nederland, de Hollandsche uitvoer naar Duitschland ver overtreft. Nederland moet volgens de on derteekenaars van dit manifest van deze sterke positie gebruik maken om facilitei ten af te dwingen. Aan het verleenen van hulp aan de pachters heeft de liberale fractie meege werkt, nu moet er nog wat gedaan worden voor de hypotheek-boeren. Ten slotte waarschuwde dr. Bierema er tegen, om de belangen van den landbouw te verwaarloozen. Het bevolkingsaccres moet worden opgenomen door de industrie daar de landbouw dit niet kan. Terwille van een harmonische verdeeling van de bevolking over de onderscheiden bedrijfs takken moet evenwel ook de agrarische productie op peil blijven. Engeland geeft ons het voorbeeld van de gevolgen van 'n verwaarloozlng der agrarische belangen. Sedert het midden der vorige eeuw was daar alle aandacht gevestigd op de in dustrie. en nu men de menschen naar het platteland wil terugbrengen omdat de in dustrie door verlies van afzetgebied in een impasse is geraakt, heeft men met de moeilijke gevolgen van de verwaarloozlng der agrarische belangen te kampen. Spr. heeft de overtuiging, dat de liberale party steeds voor de belangen van het platteland heeft gestreden. Een reeks voorbeelden werden hiervoor door den spreker aangehaald. Maatregelen van de overheid kunnen wel het licht hier en daar doen doorbreken, maar alles er van te verwachten zou verkeerd zijn. Rekening houden met de internationale verhoudin gen is noodig. Namens de liberale partij zegde dr. Bierema evenwel den noodlijden de boeren allen steun toe. Van de gelegenheid tot debat werd ge bruik gemaakt door een communist; bovendien stelden eenige aanwezigen vragen. De heer C. G. Roos bracht dr. Bierema dank voor zijn mooie rede, en stelde in zijn slotwoord nadrukkelijk vast, dat de bestaande landbouw-organlsaties steeds met succes de belangen van de boeren onder de aandacht van de regeering heb ben gebracht. Spr. waarschuwde ook tegen versnippe ring van politieke macht, en het optre den van allerlei kleine partijen Zooals de economische belangen van de boeren veilig zijn bij de bestaande landbouworganisaties zoo zijn hun politieke belangen het best toevertrouwd aan de bestaande politieke partijen, en naar spreker's meening voor al aan de liberale partij, die ernstig ge waarschuwd heeft tegen de gevolgen van de steeds toenemende staatsbemoeiing, waarvan men nu de wrange vruchten Plukt. „N.R.C." o ZWEMINRICHTING „DE ZIJL." De Zweminrichting de Zijl zal, gelijk gemeld, aanstaanden Maandag wederom voor het publiek worden opengesteld. Direct bij het binnentreden ziet men, dat men de inrichting, waar-het noodig was, flink onderhanden heeft genomen. De kleedkamers in de dames-afdeellng, de kamer van het personeel, de machine kamer en het kantoor van den kassier heeft men opnieuw van een verfje voor zien Waar herstellingen noodig bleken zijn deze op goede wijze uitgevoerd. Zoo wel het dames- als het heeren-bassin heeft men met zand doen aanvullen. De laatste werkzaamheden worden thans door den zwemmeester P, Arnoldus uitgevoerd. De gepensioneerde luitenant-kolonel van het Indtsche leger K. Brevet is bij Kon. Besluit benoemd tot reserve majoor bij het 4de regiment infanterie alhier. Mej. J. W. Hoek uit Alphen aan den Rijn is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school aan den Hooge Morschweg. De Adjunct-onderofficier A. F. Nan- ning die ln de maanden Februari tot en met April een cursus heeft gevolgd voor opleiding tot Magazijnbeheerder der Ar tillerie bij het Algemeen Verdedigings park te Amsterdam, keert morgen weder naar zijn korps terug. De Stcrt. No. 82 bevat de statuten betreffende de textielfabrieken der N.V. Gebrs, van Wijk en Co. Het provinciaal kerkbestuur van Groningen heeft tot de evangeliebedie ning ln de Ned. Herv. Kerk toegelaten den heer J Zuurdig Jr., geboren te Rotter dam, cand. aan de universiteit alhier. Voor de a.s. Sieboldherdenklng zijn alsnog ter beschikking gesteld een groote zilveren wisselbeker met wapen aangebo den door de gemeente Lelden, een groote verguld zilveren medaille aangeboden door den Burgemeester van Leiden mr. A. v. d Sande Bakhuyzen en een zilveren medaille geslagen op het stempel van het Leldsche Studentencorps. In ons Blad van gisteravond stond vermeld, dat het schilderwerk aan de nieuwe Rijnzichtbrug door de Directie van Gemeentewerken is opgedragen aan Joh. Kret en Zoon schildersbedrijf alhier; dit moet zijn Joh. Koet en Zoon. DE ALGEMEENE TOESTAND. RECLAME. WIJNHANDEL EN GEDISTILLEERD ALPHEN AAN DEN RIJN - TELE1. 242 RAADHUISSTRAAT 271 LEIDEN - STEENSTRAAT 8 - TEL. 1361 NEEMT DE TIP VAN BOOTZ IN ACHT en gebruikt het BEURSGLAASJE p. H. f. 2.85; II. f. 1.45 VRAAGT BOOTZ ORANJE-BITTER, HALF OM HALF, VOORBURG cn zijn RECORD OUDE GENEVER 1.3.55 per Literkruik. ZIET ONZE ETALAGES Uitgesproken: W. Aangeenbrug. mandenmaker, Hille- gom. v. d. Endelaan 14. R.c. Mr. F. Th. Raedt. Cur. mr. A. Bruch. Haarlem. N V. Bloembollenhandel Walter Blom Zoon. Hillegom. R.c. Mr. F. Th. Raedt. Cur. Mr. W. de Rijke, Haarlem. De volgende schepen zijn morgen in radlotelegrafische verbinding met de daar naast vermelde kuststations en vla die stations rechtstreeks te bereiken. Mede gedeeld door de N. T. M. Radio-Hol land N.V. Baloeran, Scheven. Radio Chr. Huy- gens, idem Dempo, idem J. v. Olden- barneveldt, idem Kota Agoeng, Malta Radio Kota Nopan. Idem Kota Pining idem Kota Tjandi, Batavia Radio Leerdam, Rugby Radio Orania, Scheven. Radio P. C. Hooft, idem Poelau Roebiah, Singapore Radio Poelau Tello, Bonifacio Radio Simon Bolivar, Scheven. Radio Statendam, idem Stuyvesant Rugby Radio Tabinta, Colombo Radio Venezuela, Scheven. Radio Volendanj Loulsburg Radio Vas Zeelandia, Scheven. Radio Hr. Ms. Van Galen, Idem Ter voorkoming van vertraging der tele grammen is het noodig de namen der kust stations te vermelden, zooals ln boven staande lijst wordt aangegeven. Rondom Genève Weer een motie van Lithauen. Rijkskanselier dr. Bruening heeft gister avond in Hotel Metropol te Genève de in ternationale pers ontvangen. „Ik heb", aldus de Rijkskanselier, „de gelegenheid te baat genomen om niet alleen over de Ontwapeningskwestie, doch ook over een aantal andere de wereld en ons bezig houdende kwesties te spreken met talrijke vertegenwoordigers van andere landen. Van dergelijke gesprekken stel ik mij buitengewoon veel voor. Deze ge sprekken hebben er ongetwijfeld ook toe bijgedragen dat het terrein voor een groot aantal kwesties ln zooverre is geeffend, dat men de wederzijdsche opvattingen scherp en duidelijk kon herkennen. Dat beschouw ik als essentieel om te komen tot practische oplossingen en resultaten. Ik heb het buitengewoon betreurd, dat de Fransche premier ongesteld is. en ik heb zijn vertegenwoordiger mijn oprechte deelneming uitgesproken. Ook heb ik de ongesteldheid van Tardieu betreurd, om dat de deze week aangevangen besprekin gen niet meer konden werden voortge zet. De Duitsche opvatting ls niet gewijzigd. Van het Duitsche standpunt uit bezien, moeten wij onder alle omstandigheden vast houden aan een feitelijke ontwape ning. Daar is het geheele Duitsche Volk. hoe groot de partijpolitieke tegenstellin gen ook mogen zyn, het volkomen over eens. Ik ben ook van meening dat het noodzakelijk is den toestand op dit gebied evenzoo als dien op andere punten, de herstelbetalingen en de hulpmiddelen ter bestrijding en verzachting van de crisis volkomen duideiyk te bezien Al deze kwesties behooren bij elkaar. Het gaat niet alleen om kwesties van financieelen en economlschen aard. doch het gaat er evenzeer om de psychologische basis te scheppen, waarop ae volkeren wederom een sterk vertrouwen in elkaar kunnen stellen, omdat naar mijn mcening slechts daarvan het economisch herstel der wereld afhankelijk is. Dr. Bruening verklaarde voorts, dat de zaken ter wereld thans een buitengewoon snel beloop hebben en dat de beraadsla gingen tot oplossing der moeilijkheden slechts hi een nog sneller tempo moeten komen en zich moeten aanpassen bij den toestand, voor het geval de oplossing niet te laat zou komen. Men moet tot inter nationale samenwerking komen, waarbij een samenwerking van Dultschland en Fraukrjjk noodzakelijk is. Hieruit spreekt een zekere gematigdheid al houdt Dultschland zijn standpunt overeind. Volgens mededeeling van Engelsche zijde te Genève bestaat het plan een nieuwe bijeenkomst te arrangeeren tus schen Briintng. MacDonald en Tardieu en wel gedurende de week na Pinksteren. Voorlooplg heeft? mm 18 Mei als datum van aanvang gesteld. Getracht zal worden bij die gelegenheid die kwesties te be handelen, welke thans ten gevolge van de ongesteldheid van Tardieu niet verdei konden worden besproken. In Engelsche kringen neemt men aan dat ln deze be spreking voor alles de prlncipieele kwesties der Ontwapening, de kwestie van de ge lijkberechtiging van Duitschland en de Fransche plannen in zake internationali satie aan de orde zullen komen. De Ontwapeningsconferentie zal tijdens de Pinkstervacantie haar werkzaamheden gedurende vier dagen onderbreken en wel van 13 tot 17 Mei. Tardieu is wel wat opgeknapt doch moet nog volstrekte rust houden. Hij mag zijn kamer niet verlaten Brünlng ontving gisteren nog graaf Apponyl en Thomas. Hedenmorgen is hij met von Bülow naar Berlijn teruggekeerd. Van Italiaansche zijde schijnt er geen duidelijke uiteenzetting te wachten ten gunste van het denkbeeld van herziening der vredesverdragen. Polverelli, die met Mussolini ln de bultenlandschc politiek ten nauwste samenwerkt, heeft aan het fascistische parlement zijn rapport over de begrooting aangeboden. Italië, zoo wordt daarin gezegd, wil door zijn eigen richtlijnen Europa tot erken ning van den werkelljken toestand bewe gen. De Italiaansche regeering wil het herstel van den toestand der rechtvaar digheid onder de volkeren, opdat men de stemming uit den oorlogstijd te boven komt en een weg omhoog kan betreden. Italië eischt rechtvaardigheid onder de naties. Er moet een streep gezet worden onder de tragische boekhouding, waarvan de eerste post het bloed van tien millioen Jonge menschen is, die de zon niet zullen weerzien. Italië eischt omverwerping der douane muren welke weliswaar den invoer kunnen beperken, doch allen uitvoer lam slaan. De Donau- en Balkanstaten moeten nood zakelijk gesaneerd worden, temeer daar eenige reeds voor den wereldbrand door oorlog sterk waren uitgeput. De herziening der verdragen is een his torische noodzakelijkheid, die bovendien in het Volkenbondsverdrag ls voorzien. Italië wil binnen het kader van den Vol kenbond tot verhindering van een nieu wen wereldbrand geraken. De vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland en Italië hebben den minister van Buitenlandsche Zaken van Lithauen in kennis gesteld met de opvatting hunner regeering Inzake de verkiezingen voor den Landdag van Memel, die de volgende pun ten behelst; 1. de benoeming en de werkzaamheid der verkiezingscommissies moet onder rechtvaardige voorwaarden gewaarborgd worden. 2. Het stemrecht mag slechts verleend worden aan personen, die hun vaste woon plaats ln Memel hebben. 3. Tijdens de verkiezingen moeten waar borgen gegeven worden voor de vrijheid van vergadering en van de pers. De minister van Buitenlandsche Zaken verklaarde dat de Lithausche regeering 't volkomen eens ls met de opvatting der mogendheden. Hij heeft reeds bij voor baat alle maatregelen getroffen, die hij noodig acht om de vrijheid der over eenige dagen olaats hebbende verkiezin gen te waarborgen. Maar de practijk. RECLAME, UDDINGFAJ3&IEK •3T-POJL,^K GROWfNCElA DUITSCHLAND. Rondom de Nazi-beweging. In den Landdag van Lippen is een natlo- naal-socialistische motie van wantrouwen tegen de regeering verworpen. Voor de mo tie stemden de Duitsch-Nationalen, de Na- tionaal-Socialisten, het Landvolk en de Economische Partij. De Duitsche Volks party onthield zich van stemming. De commissie uit den Thiiringschen Landdag die een onderzoek instelt naar de actie van dr. Frick. die destyds als minis ter van binnenlandsche zaken heeft ge tracht Hitier aan het Duitsche staatsbur gerschap te helpen door hem te benoemen tot commissaris der gendarmerie te Hild- burghausen, heeft besloten den Landdag voor te stellen Frick deswege strafrechte lijk wegens wetsschennis te vervolgen. Nader biykt dat de moord te Berlijn op architect Freeck op den verkiezingsdag is gepleegd door drie Nazi's, zy zijn gear resteerd. Te Dortmund is eer, uitgezette nationaal- socialist. die een leidende rol speelde bij j politieke relletjes, waarbij 2 dooden vielen, veroordeeld tot 15 jaar gev.straf. In Anhalt besloten de afgevaardigden der nationaal-sociallsten en der burgerlüke partijen zich aaneen te sluiten tot een re- geerings-coalitie. ENGELAND. De verhouding tot Ierland. Hot debat over afschaffing van den eed van trouw Is gisteren in den lerschen Landdag voortgezet. Norton dc leider van dc arbeiderspartij, verklaarde, dat zijn partij voor het ontwerp zou stemmen (van de arbeiderspartij hangt, zooals bekend de Valera's meerderheid af). Een hevig tumult ontstond later toen Daubreen, een afgevaardigde van de Repu- blikeinsche partij, zinspeelde op onlusten bij den lerscnen 'opstand en verklaarde, dat hij, indien mogelijk, maarschalk French had willen dooden, teneinde de betrek kingen met Engeland te verbreken. „Ik zou hetzelfde doen", zei hij „als de ge legenheid zich maar voordeed". OOSTENRIJK. Uit den Nationalen Raad. Dc Ooslenrijksche bondskanselier, Buresch heef! zich gisteren in den Nationalen raad op grond van overwegingen van grond- wettelijken aard, tegen ontbinding van den raad verklaard. Met algemeene stemmen werd daarop een chr. sociaal voorstel aangenomen om do voorstellen van socialisten, grqpt-Duit- schers en Heimatbloc tot ontbinding van den raad naar de grondvvetconimissic te verwijzen. Deze zal Woensdag bijeenkomen. Voorts heeft Buresch nog eens het re geer ingsstandpunt uiteengezet ten aanzien van de Donaukwestie. De regeering is principieel voor het ver leenen van wederziidsche preferentie, als het geschikste middel voor een economische opbeuring; in de verhouding tot andere Staten is het verleenen van eenzijdige preferenties, vooral voor producten van industrie en landbouw, een noodzakelijke aanvulling van het eerste systeem. In dit laatste opzicht zal Oostenrijk juist op die Staten een beroep moeten doen, wier invoer naar Oostenrijk grooter is dan de Oosten- rijksche uitvoer daar heen. Dat bij de bespreking van de groote economische problemen, ook de politiek om den hoek komt kijken, zal niemand ver wonderen. Het standpunt van Oostenrijk is, onder handhaving zijner volle zelfstandig heid, elke politieke verbintenis ie vermijden, ofschoon het ook geneigd is en vast be sloten, om met alle nabuurstaten en met alle andere Staten, die liet willen, zijn economische betrekkingen tot ontwikkeling te brengen. Bij het debat verklaarde de sociaal-demo cratische afgevaardigde Bauer, dat, wan neer van sociaal-democratische ziide niet het ontslag der regeering geëischt wordt, daarvoor de eenige beslissende overweging is, dat de regeering tegenwoordig in ge- wiciitige onderhandelingen mot het buiten land gewikkeld is. Over de Donauplannen zeide Bauer: Het plan-Tardieu is gevallen. Oostenrijk heeft geen reden het te betreuren, want het plan zou aan de economische behoeften van Midden-Europa niet beantwoord heb ben. Namens zijn partij kwam spr. op tegen elke buitenlandsche controle over de Oos- tenrfjksche Staatsfinanciën. GRIEKENLAND. Een nieuwe waarschuwing;. Naar aanleiding van de stappen onder nomen door de gezanten van Frankrijk, Engeland en Italië inzake een leening, heeft de minister van buitenlandsche zaken de vertegenwoordigers der kleine mogendheden medegedeeld, dat naar de meening der Grleksche regeering, het advies van den Volkenbondsraad geen be sluit was, dat de kwestie tot een oplos sing bracht. Overigens was de regeering van meening. dat de kwestie moest wor den opgelost tusschen Griekenland en zijn schuldelschers. De minister legde er den nadruk op, dat indien de algemeene eco nomische toestanden voor de kleine staten geen definitieve regeling kregen op de conferentie van Juni. Griekenland naar radicale oplossingen zal moeten zoeken in eigen besprekingen met ztjn schuld- eischers. ARGENTINIË. I Oud-president Uriburu. t De oud-president generaal José Fr«, Uriburu ls aan de gevolgen van eeniL operatie, waaraan hij zich geduretol verblijf te Parys moest onderwerpet| dennacht op 64-jarigen leeftijd over] Uriburu kwam in September 1930 ui macht door de leiding te nemen vaal opstand tegen de radlcaal-soclaUsJ president Irigoyen. Hij bleef voofjJ president tot 2 maanden geleden en de politiek van de 6terke hand toe rende zijn bewind heeft hij tal van] vinciale besturen gezuiverd van ined tente ambtenaren en gouverneur! wenschte zich niet beschikbaar te ij als candidaat voor het constitutioneel] sidentschap. Onder zyn leiding wefel verkiezingen gehouden, waarbij gecef Justo tot president werd gekozen. Nadat Justo in Februari j.l. zijn f had aanvaard, vertrok Uriburu met lm tie naar Frankryk, HET CONFLICT IN HET VEüj OOSTEN. EEN BOMAANSLAG OP DE JAP AM AUTORITEITEN TE SJANGHiil Waar zoowel Japan als China hetl gelsche compromis-voorstel hadden f vaard. al had Japan nog bezwaren] stond er gegronde hoop, dat te 8|ui verdere verbeteringen zouden kunne] treden. Plotseling is echter iets gefe dat er zeer bedenkelijk uitziet. Tijdens een parade in het Hon;d park in de internationale nederzettia] Sjanghai ter gelegenheid van den* jaardag van den Japanschen keizer 1 een Koreaan een bom geworpen nu] tribiine, waarop tal van Japanschelf riteiten bijeenzaten. De opperbevelti" der Japansche troepen te Sjanghai, raai Shirokawa, de Japansche legen! voerder generaal Oeyeda, de JapiUj zegant Shigemltzu, de opper-bevelh' der Japansche marine strijdkradij Sjanghai, admiraal Nomura, delg sche consul-generaal Mural, Shimada, generaal Faikro en eenlgui aanstaande Japansche burgers gewond. De gezant werd zelfs zeer ernstig! wond en moest voor een dringende f tie onmiddellijk in het ziekenhui! I opgenomen. Admiraal Nomura kr« wonde aan het hoofd. De Japansche troepen vormden L stonds een cordon rondom het pa!| fouilleerden duizenden toeschouwen! uit te maken, wie hunner in hel f waren van wapenen. Ten slotte weJ| man gearresteerd, waarvan meu moedt, dat hij de dader van den i ls. Verder werden nog zeven Chlnee hechtenis genomen. Duizenden toeschouwers vlucht»! paniek, toen de aanslag had en ln de heerschendc verwarring l de Japansche troepen de grootste om te verhinderen, dat de menigte! dader van den aanslag zou lynchel] Toen de bom geworpen werd, m allen die zich op de tribune bevonden] de kracht van de ontploffing, op grond geworpen. De dader van d;tj slag is een Koreaan genaamd YinW Hü is 25 jaar oud. Het feit, dat hy aanslag bedreven heeft, juist op dltl! blik, dat gegronde hoop bestond vw] sluiten van een wapenstilstand zal T men aanneemt, de verbittering in «J sche militaire kringen, sterk aaWfl ren. Men vreest, dat de terugslag in 6] zeer hevig zal zyn. Aan het Z.O. front van Manos™ zijn hevige gevechten ontstaan tusB Japansche troepen en ongeregelde 1 neesche benden, die zich in opsta»] vinden tegen de nieuwe regeerin? r Mandsjoekwo. De Japansche hoofd®! onder bevel van generaal Murai, «I rebellen aan. die zich van HaUin hij meester gemaakt. De strijd duurde oj heelen nacht van Woensdag op Wr dag. Aan de zijde der Chineezen. 1 sterkte geschat werd op 6000, vielSJ dooden. De Japanners hebben Halkin bezet en veroverden een P trein, twee stukkengeschut en ander] logsmateriaaL LOUIS DE VRIES IN ROMI De voorstelling van „Hendrik;R Pirandello, welke gisteravond doo. gezelschap-Louis de Vries, te R°®ji geven, is een enorm succes gevvowt elk bedrijf volgde een ovatie, die tf' maal toe werd herhaald. Aanwezig waren minister Bottai. e't derlandsche gezant te Rome, mr.M Patyn, en talryke andere aul< alsmede de élite van Rome. f™ van de voorstelling verscheen zelf op het podium, die Louins de Vt"j der beste vertolkers van de rol drik IV noemde. Louis de Vries had een groot bloemstukken in ontvangst te o.m. van de Nederlandsche kol«^ ministers en den gouverneur rw Ja Tot slot werd een echt """ia solrée gehouden, die belialve Congressisten, werd bygewoond cosmopolitisch publiek. De Italiaansche pers spreekt on gunstig oordeel over de voorstem»

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2