dl 73ste Jaargang DINSDAG 26 APRIL 1932 No. 22116 t,r agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle hrtcre advertentlên 35 Cts. per regel Kleine Advertentlên fluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. I een maximum aantal woorden van 30. [nummer bestaat uit DRIE Bladen eerste blad. Leidsch Crisis-Comité. DFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: cts pér regel voor advertentlên alt Lelden en plaatsen ]SO volgens postrecht. Voor eventueele opzending van Heven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT;] Voor Lelden per 3 maanden 1.2.35, per week f.0.1» Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 4- portokosten. Giro No. 188690. Krantwoording van bij den Penning ester ingekomen giften van 8 April tot L met 22 April. N.Z I1.T.M.-bussen f. 1.87, vr. geld uit col- eden f. 5.90. f. 0.45, f. 3.23; Ned. Chr. Reis- Tnifing f. 93.50; E. L. S. f. 4.70, f.6.20; hi C. en A. Brenn. f. 35,25; U. L. O. Hoogl. Jgi, 2de kl. f. 2.41; C. R. f.10, f.10. fcekelijkschc bijdragen 11, 18, 25 Mrt, 1 lÉ Politie f. 15.55; 8ste collecte f. 863,11, (collecte f. 862.78. Jaandclijksche bijdragen: Pers. Ende- jat, Voorgeest, Rhijngeest, Jan. t/m. Mrt. 1118.10; Comm. en bewoners K. M. Inv., Bt f. 30.50; Mr. A. v. d. S. B. April f.50. (faal f. 28.071,21'/!. [brige verantwoording abusievelijk ver- J D. B. f. 15, moet zijn t25. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, t op MAANDAG 2 MEI 1932. des namiddags te twee uur, let gebouw „Tot Nut van 't Algemeen", (Steenschuur 21). vergadering zal, zoo noodig, des ids worden voortgezet. f 4 behandelen onderwerpen B. Praeadvies op het verzoek van P. C. fijn, om ontslag als lid van de Gt- jntelijke Commissie voor Maatschap- Ik Hulpbetoon. (94) 1 2o. Voorstel tot aanvaarding van de waarden, waaronder Gedeputeerde ten vergunning hebben verleend tot i en exploiteeren van een hoog- hningskabei van de transformatorzuil de Zuidbuurt in de gemeente Zoeter- "de naar de bestaande kabelkast aan Weipoort in die gemeente. (92) Voorstel inzake de verhuring van Ige oppervlakten grond en water in 't Imeer, aan de Oegstgeester Zwemver- ffiing .Poelmeer." (95) I. Voorstel tot overneming in eigendom [onderhoud bij de gemeente van een II strooken grond en water, gelegen I den Zoeterwoudschen weg, den Lagen pehweg en den Zoeterwoudschen lel. (96) fc. Voorstel tot aankoop, in verband de verbreeding en verbetering van I Heerensingel, van nog eenige aan die lel gelegen gedeelten van voortuinen. (97) J. Voorstel tot verhooging van verschil de posten der begrooting, dienst 1931, Irvan de raming te laag is gebleken |tot toevoeging van eenige nieuwe pos- jen aan die begrooting. (101) Voorstel tot beschikbaarstelling van pn ten behoeve van de verbouwing bet tijdelijk Gemeentehuis. (98) Voorstel in zake de toepassing van l tijdelijke korting op de wedden en pn van het gemeentepersoneel. (99) Voorstel in zake de opheffing van taande- en de stichting van nieuwe J°™- (100) P? Voorstel van den heer van Stralen, T'! voortzetting van de cokesverstrek- J (90) Voorstel van den heer Schüller, in- fcpn i aank°0P van een complex ter- kro.t 11 Ro°denburgerpolder en den f'steinpolder. (87 en 91.) fet» 'jjkrpellatie van den heer Koole, f stadwijk UW Van een badlluis in leidsch crisis-comité. tesder conecte van 20 April van het Trianon-Theater, «aabod pL.Ï r' heeft het vriendelijk Len in °,m gedurende eenige we- Pliatóen tÜr ïbeader eiken avond 50 zit- Wouwen van j S stellen voor de «leunde werkloSzenSteUnde e" °ndCr" LeidjchenWBe«t°oz!in' georganiseerd in den stuurdersbmH fUr SDOnd, Neutrale Be ll inlichting F1 den R-"K- Volksbond, te bekomen erover bÜ hun organi- uw een'twmerl!'00zen kunnen voor hun IVer de Tooml art verEfiigeh. voor- «Bun dj zoove gedenkt de crisis-slachtoffers! De winter ls zoo langzamerhand voorbij en tot zijn leedwezen moet de penning meester van het Leidsche Crisis Comité constateeren, dat meerdere stadgenooten thans het tijdstip gekomen achten om ook een einde te maken aan den tot dus verre verleenden finantieelen steun. Men geeft wekelijks nog een kleine bijdrage aan de Woensdagcollectanten, maar de oorspronkelijke „eigen gift" blijft achter wege. Dat mag niet en dat kan niet. Het aantal crisis-slachtoffers is nog steeds niet verminderd, de werkloosheid is even groot als tevoren en daarom is het zaak, dat het Crisis-comité over dezelfde in komsten blijft beschikken, wil het niet genoodzaakt worden zijn toch al niet breed arbeidsterrein nog te beperken. Gaarne brengen wij het verzoek van den penningmeester aan onze stadgenoo ten over: Gedenkt de crisis-slachtoffers; niet al leen in de wintermaanden, maar het ge- heele jaar! DE WINKELSLUITINGSWET. cr ae vnn— - «wiuijecji, vuui- A- htm ztemneika,.? stvekt, op vertoon van K®siscomité „ïf, °P Imt bureau van het I 1 April a s 'rtcV- ^'in 3, op Woensdag s"dcs namiddags van 3 tot 5 uur. Treedt 1 Mei a.s. in werking. Wat het publiek weten moet. In verband met de inwerkingtreding van de Winkelsluitingswet op 1 Mei a.s. wijzen wij er onze lezers op, dat het is verboden een winkel voor het publiek geopend te hebben van Maandag tot en met Vrijdag tusschen 8 uur na middag en 5 uur voorm., zoomede op Zaterdag na 10 uur namiddag, behalve voor kappers- en barbierswinkels, die tot 11 uur des avonds geopend mogen zijn, na 10 uur echter alleen voor kappers- en barbierswerkzaamheden. (Dus na 10 uur 's Zaterdagsavonds mogen zij geen waren verkoopen) Het is verder verboden op Zondag een winkel voor het publiek geopend te heb ben. Dit verbod is niet van toepassing op winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht. Deze winkels mogen op Zondag gedurende 4 achtereenvolgende uren, gelegen tusschen 9 uur voormiddag en 8 uur namiddag, geopend zijn. doch uitsluitend voor den verkoop van brood, banket, suikerwerk en chocolade en on der voorwaarde, dat de uren, gedurende welke de winkel op Zondag voor het pu bliek geopend is, duidelijk zichtbaar zijn aangegeven op een drukwerk of geschrift, hetwelk aan de toegangsdeur van den winkel moet zijn bevestigd, zoodanig dat daarvan van buiten af kennis kan worden genomen. Melkwinkels, fruitwinkels en vischwin- keis mogen op Zondag tot 12 uur des mid dags geopend zijn voor den verkoop van melk, room, fruit en visch (andere waren mogen dus niet verkocht worden). Gedurende den tijd, dat een winkel voor het publiek gesloten moet zijn. mag men iemand niet vanuit dien winke! of het winkelhuis bedienen. Ook mogen daaruit, gedurende den tijd dat de winkel gesloten moet zijn. geen voorwerpen of stoffen ter aflevering aan het publiek bezorgd worden. Publiek, dat bij het sluitingsuur reeds in den winkel aanwezig is. mag gedurende ten hoogste een half uur na het sluitings uur bediend worden Het venten, verkoopen of te koop aan bieden op of aan voor het openbaar ver keer openstaande land- en waterwegen is verboden: lo. Op Zondag; (verkoop van geringe eetwaren is op Zondag na 5 uur voor middag toegestaan); 2o. Op de eerste 5 werkdagen der week na 8 uur namiddag en vóór 5 uur voor middag; 3o. Op Zaterdag vóór 5 uur voormiddag en nk 10 uur namiddag. r De regeling op feestdagen zal nader worden bekend gemaakt. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen Indisch recht de heer J. P. D. de Bruyn (Leiden)taalkundig candidaats-examen Indologie de heer F. E. Ohlenroth (Lei den); doctoraal examen geneeskunde de heeren L. van der Molen (Vlaardingen) en J. J. Bleeker (Drongrijp). „de tuinstadwijk". In de ledenvergadering van bovenge noemde woningbouwvereniging is bij de periodieke verkiezing van het bestuur, de penningmeester, de heer B. Wij land, niet herkozen. In zijn plaats werd benoemd de heer F. Kooistra. In een vacature (wegens vertrek van den heer Harmsen) werd tot lid van het bestuur gekozen de heer A. Segaar, oud-bestuurder-penningmeester De vergoedingen van den len secretaris penningmeester en 2den secretaris werden op voorstel van commissarissen met f. 75 verhoogd en nader vastgesteld op resp. f. 375, f375 en f. 125. GENOOTSCHAP TOT ZEDELIJKE VERBETERING DER GEVANGENEN. Afd. Leiden. Jaarverslag over 1931. In de vacature, welke nog steeds in het bestuur was, werd voorzien door de benoe ming van prof. dr. J. de Zwaan. Door uitbreiding van het aantal be stuursleden nam ook dr. mr J. W. Verburgt in het bestuur zitting. Het bestuur was op 31 Dec. 1931 samen gesteld uit: ds. Joh. W. Groot Enzerink, voorzitter; mevr. de wed. prof. J. Vürt- heim—Valk, 's-Gravenhage; dr. A. Gans; dr. J. R. F. Rassers; mr. dr. J. Schokking, Katwijk; mr, dr. J. W. Verburgt; prof. dr. J. de Zwaan; P. C. G A. Wijkmans, secre taris-penningmeester. De Laat de Kanter straat No. 9, tel Nr. 1015. Het ledentai vermeerderde met 17 en bedroeg op 31 December 1931: 155. Aan contributies, giften, subsidies van regeering en hoofdbestuur werd ontvangen f2163.94. De uitgaven bedroegen f 2194.37V;. Het nadeelig saldo van f. 892.11Vi over 1930 is derhalve f. 30.43'/! over 1931. Dat het tekort met ruim f. 850 is ver minderd, hebben wij in de eerste plaats te danken aan de nog in 1931 toegekende Rijkssubsidies en de propaganda, welke wij, dank zij de medewerking van liet hoofdbestuur, door den heer Van Hengel in Leiden en Omstreken hebben kunnen voeren. Aan rechtbanken, politierechters en an dere rechterlijke autoriteiten werden 35 rapporten uitgebracht over aard en vroe ger leven van beklaagden. In 33 gevallen gingen de rechtbanken enz. met de conclusie van onze rapporten nccoord. 26 rapporten werden uitgebracht over verdachten wonend te Leiden, en 9 over verdachten, wonend buiten Leiden. In 1931 werden 15 mannelijke voorwaar delijk veroordeelden aan onze afdeeling toegewezen, d.w.z. aan de afdeeling werd het toezicht op de naleving der bijzondere voorwaarden opgedragen. Op 31 December 1931 stonden er nog 23 mannelijke en 4 vrouwelijke voorwaarde lijke veroordeelden onder onze leiding. 17 definitief ontslagen gevangenen kwa men voor hulpverlening in aanmerking. Aan allen moest materieele steun verleend worden, terwijl 10-maal werk voor hen werd gevonden. De afdeeling heeft in 1931 ook getracht een drietal verpleegden uit het Rijksasy! voor psychopethen in de maatschappii te herplaatsen. Alle pogingen in dezen mis lukten evenwel. Wij willen dit jaarverslag niet beëindi gen, zonder den bewoners van Leiden en haar omgeving hartelijk dank t.e zeggen voor de vele giften, welke de afdeeling in 1931 mocht ontvangen. Het. tekort van honderden is op eenige tientallen guldens na verdwgnen; onder zware financieele zorgen gaan wij niet meer gebukt en daarom kunnen wij weer met vertrouwen en opgewektheid onze zware, maar schoone taak ook voor 1932 aanvaarden. HERVORMD JEUGDHUIS DER CHR. JEUGDVEREENIGING „N.O M.A.T.E.G." .Je opening van den bazaar. De plaatselijke afdeeling van de Chr. Jeugdvereeniging „N.O M.A.T.E.G. heeft heden in de Graanbeurs een bazaar ge opend. welke gehouden wordt ten bate van haar Hervormd Jeugdhuis. Heden middag te ongeveer half drie werd de ba zaar in tegenwoordigheid van vele ker kelijke autoriteiten, afgevaardigden van verschillende zusterverenigingen enz., geopend door den eere-voorzitter dr. J. Riemens In zijn korte rede herinnerde spr. er aan hoe zijn kennismaking met de vereeniging nog maar van recente datum is Door den frisschen geest welke de vereeniging uitstraalt getroffen liet spr. zich het aangeboden eere-voorzitterschap welgevallen. De hoop uitsprekend, dat de bazaar een belangrijk voordeelig saldo ten bate van het Jeugdhuis mag afwerpen, verklaarde spr den bazaar voor geopend. Dr W. Th. Boissevain bracht vervolgens dank aan allen, die bij de totstandkoming van den bazaar hadden medegewerkt en wekte de bezoekers op niet zoozeer te let ten op den ernst der tijden, dan wel op het goede doel van den bazaar. Vervolgens vergeleek spr. 't werk van „N.O.M.A.T.E.G" met dat van den Kerkeraad, het een spon taan uit de gemeente zelf opgekomen en zich uitstrekkend over elk gebied en het ander beperkt door terrein en afkomst. Hierna wera onder leiding van het co mité, bestaande uit de heeren J. Heymans en L. J. Veldhuyzen, een rondwandeling gemaakt door de in een woord prachtig gearrangeerden bazaar herschapen zaal. Direct bij den ingang wordt men getrof fen door een door den heer Vavier ontwor pen transparant met als middenstuk de letters ..N.OM.A.T.EG Op een groote middentafel zijn verschil lende handwerken sigaren toiletartikelen enz. uitgestald op een wijze, welke tot koo- pen uitlokt. Met medewerking van de Leid sche Katoenmaatschappij welke batikdoe ken afstond en het costuumhuis .JErato" dat vlaggedoek ter beschikking stelde werden muren en stands benevens de ach ter de zaal gelegen thee- en koffiescherv- kerij van v. Nelle op artistieke wijze ver sierd. Gezien de verschillende attracties welke aanwezig zijn. den keur van voorwerpen welke zijn verzameld, kan het niet anders of de bazaar zal een succes voor „N.O.M.A. T.E.G." worden. J. H. A. SCHAPER BEDANKT ALS GEDEPUTEERDE. om gezondheidsredenen. Naar „Het Volk" meldt heeft het so ciaal-democratische Kamerlid, de heer J. H. A. Schaper, tegen 1 Mei a.s. om ge zondheidsredenen ontslag genomen als lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland en dus ook als lid van Gedeputeerde Staten. De heer Schaper, die te Voorschoten woont zal eenige weken rust nemen en na Pinksteren zijn werkzaamheden als Kamerlid hervatten. De heer Schaper werd in 1919 lid der Prov. Staten dezer provincie en werd in 1926 benoemd tot lid van Gedeputeerde Staten. LEIDSCHE CHR. ORANJE-VEREENIGING. De Leidsche Chr. Oranje-Vereeniging hoopt Zaterdag 30 April, des avonds om 8 uur, in de Stadsgehoorzaal weer een feest avond te organiseeren ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Ju liana, met medewerking van het Haagsche Volkszangkoor en solisten van den neer Arnold Spoel, beschermvrouwe H. M. de Koningin. Wij twijfelen niet dat er geen plaats onbezet blijft in de Stadsgehoorzaal. Men leze verder de advertentie voorko mend in dit blad. AANRIJDING. Gistermiddag vond op den hoek van den Lammenschansweg en de Koninginnelaan een aanrijding plaats tusschen een vracht auto van P. B. en den hittewagen van C. B. De oorzaak ligt waarschijnlijk in het elkaar verkeerd begrijpen inzake voorrang verleenen. De auto werd beschadigd, ter wijl de hit een 5-tal wonden opliep aan den linkerachterpoot. Tevens is de terzijde liggende afrastering van de trambaan ontzet. DE TOESTAND IN HET VARKENSHOUDERSBEDRIJF. Bespreking van belanghebbenden. Op uitnoodiging van eenige landbouw organisaties heeft hedenmorgen de heer Noordman uit Zoeterwoude voor een vrij groot aantal veehouders in „Concordia" gesproken over den noodtoestand in het bedrijf, in het bijzonder wat betreft de varkensmesterij. Als een der voornaamste oorzaken van de malaise noemde spr. de moeilijkheden, welke het buitenland aan onzen export in den weg legt Vooral de Duitsche deviezen- politiek werkt funest. Om uit deze impasse te geraken staan twee wegen open. produc tiebeperking. hetgeen eerst in laatste in stantie in aanmerking komt of repres- saillemaatregelen van onze regeering Je gens het buitenland. De overheid staat niet afwij zend ten opzichte van de steunverleening aan de varkenshouders, doch dit zou dan moeten geschieden langs organisatorischen weg. dus door bemiddeling der landbouw organisaties. Als een der middelen ter ver betering noemde spr. den uitvoer naar Rus land. Spr stelde voor om een commissie te benoemen, welke deze plannen nader zal onderzoeken en uitwerken. Na deze inleiding was het woord aan den heer C. Eakker, die de moeilijkheden er kende. maar dit onderzoek wilde doen plaats vinden door het bestuur van de alhier gevestigde vereeniging van mesters en varkenshouders. De heer Noordman wees er daarna weer op, dat de minister wel steun wil geven, doch alleen voor de thans bestaande var kens. Hij wil daarmede voorkomen, dat er overproductie van varkens komt Slechts een concentratie van belanghebbenden kan via de drie centrale standsorganisaties tot de regeering doordringen. De heer Bakker zeide, dat de regeering geenszins onkundig is van den noodtoe stand, maar onmachtig om daarin verbe tering te brengen. De heer T. van der Stoel waarschuwde er tegen de landbouworganisaties te passee- ren. Zij alleen kunnen iets bereiken; daar om is het voor de belanghebbenden nood zakelijk met hen contact te zoeken. Boven - BINNENLAND. B. en W. van Leiden doen voorstellen tot verlaging der salarissen, loonen en subsi dies en tot bezuiniging op onderwijs. (Gemeentezaken, 3e Blad). Eere-doctoraten der Amsterdamsche Universiteit ter gelegenheid van het derde eeuwfeest. (Kerk en School, 2e Blad), De heer J. H. Schaper bedankt als lid van de Provinciale Staten van Zuid- Holland. (le Blad). Gevaren voor automobilisten aan de Duitsche grens; een waarschuwing van de K..N. A. C. (Binnenland, 2e Blad). Doodelijk vliegongeluk te Soesterbcrg. (Gemengd, 2e Blad). De roofoverval te Nijmegen; de aange houdenen hebben bekend. (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. Na de verkiezingsuitslagen in Duitsch- land. (Buitenl. en Tel., le Blad). De besprekingen te Genève. (Buitenl. en Tel., le Blad). Griekenland heft den gouden standaard op. (Buitenl., le Blad). Turksch bezoek aan sovjet-Rusland. (Buitenl., le Blad). dien had hij verwacht hier iets te zullen vernemen omtrent bezuinigingen in de be- drijfs-exploitatie, bijv. door verlaging van markt- en waaggelden, abattoirkosten, enz.). De heer Uittenbogaard wilde de export- expansie niet zoeken in Rusland en Duitschland, daar deze landen toch niet kunnen betalen. Engeland is veeleer een wenschelijk object voor onzen export. Veel heil van den overheidssteun ver wacht spr. overigens niet; z.i. is de var kensfokkerij op den goeden weg. De ver hoogde meelprijs zal de varkenshouderij ten goede komen. De heer T. van der Stoel wilde eerst afwachten hoe de actie ten gunsté van de melkveehouderij zich ontwikkelt. Wan neer wij nu weer aankloppen om steun voor de varkenshouders, krijgt geen van, beide groepen iets. De heer S. v. d. Stoel betreurde het, dat de boeren in Zuid-Holland in alle mogelijke groepen verdeeld zijn; er moest evenals in Friesland één boerenbond zijn. Op die wijze is hier nooit iets te bereiken. Laten wij trachten in die richting werk zaam te zijn. Een voorstel van den heer Noordman, om een commissie te benoe men, welke via de stands-organisaties zal rapporteeren over den toestand aan den minister en aandringen op verbete ring, werd uitvoerig besproken. De heer T. van der Stoel bepleitte de instelling van een varkensfederatie. In de oorlogsjaren was de regeering er ook als de kippen bij om maximum-prijzen vast te stellen, waarom dan nu geen minimum prijzen? Als leden van de commissie bovenbe doeld werden tenslotte benoemd de hee ren T. v. d. Stoel, J. van Leeuwen en J. D. Reyneveld. Hierna werd de vergadering gesloten. OPSTELLEN- EN TEEKENWEDSTRIJD. De filmvoorstelling, welke door de Ned. Ver. tot bescherming van dieren op 12 Maart was georganiseerd, is ook bijge woond door de kinderen van leden en do nateurs der Leidsche Geitenfokvereeniging. De uitslag van Opstellen- en Teeketïwed- strijd luidt als volgt: 1ste prijs Pietje Kereboom. Voordorp; tweede prijs Geertruida Jongbloed Vrou- wenweg E84: 3de prijs Dina Hoogeboom; 4de prijs Jansje Rijsbergen. De laatste twee kinderen zijn ook uit Voordorp De prijzen voor de teekeningen vielen ten deel aan: lste prijs Daan de Graaf. 3-Octoberstraat 62, 2de prijs Annie v. d. Moolen, Hyacin- thenstraat 7; 3de prijs Jantje V. d. Reyden. Leuvenstraat 4. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: N.V. Leidsche Fabriek van Lampepit en Breigaren v.h. Firma van 't Hooft en Co. Oude Rijn 3133, Leiden. Procuratie ver leend aan: W. van Koppenhagen, Oegst- geest. De dezer dagen alhier tot arts bevor derde semi-artsen, dr. J. W. F. A. van den Berg de Bruijn en J. W. R. Everse zijn be stemd tot reserve-officier van gezondheid 2de kl. bij den geneeskundigen dienst der landmacht.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1