25 April 1932 Tweede Blad No. 22115 GEMENGD NIEUWS. Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag branden. Molen „Adriaan" te Haarlem in de asch gelegd. Zaterdagavond te ongeveer tien minu ten over zes is brand ontdekt in de his torische molen „Adriaan" te Haarlem, waarin een graanpakhuls was gevestigd van de Boerencoöperatie „De Handels- raad." De brandweer rukte met groot ma teriaal uit, doch werd bij haar blus- schingswerk gehinderd door het ieit, dat de molen achter in een steeg staat, waar door hij zeer moeilijk is te benaderen. Met al het beschikbare materiaal slaagde de brandweer er tenslotte in, het vuur te be naderen dat zij met tien stralen, water aantastte. Het tijdverlies is echter oor zaak geweest, dat de molen zoo goed als afgebrand is en de brandweer zich ten slotte moest beperken tot het tegengaan van verdere uitbreiding van het vuur. Om trent de oorzaak van den brand is nog niets met zekerheid bekend. Men ver moedt, dat kortsluiting de brand heeft doen ontstaan. De molen Adriaan, werd ln 1778 ge bouwd en is sinds 1925 eigendom van de vereeniging De Hollandsche Molen, welke hem had verhuurd aan de Coöp. Vereeni ging De Handelsraad. Verzekering dekt de schade. In den nacht van Zaterdag op Zondag te ongeveer 3 uur ontdekte een surveil- leerende agent van politie dat rook kwam uit het Ooster-Theater aan den Midden weg 1824 te Amsterdam. Bij nader on derzoek bleek hem dat er brand was uit gebroken in deze bioscoop. Hij alarmeerde de brandweer. Intusschen had de brand zich reeds uitgebreid en stond het ge deelte aan de straat in lichte laaie. Met twee stralen op de motorspuit werd het vuur bestreden. Het voorste gedeelte van de zaal brandde uit. De oorzaak van de brand was niet te constateeren; men kan alleen gissen, dat Zaterdagavond bij het uitgaan van de bioscoop een bezoeker onachtzaam een sigaret heeft weggewor pen, die is blijven smeulen. Zaterdagavond omstreeks negen uur brak een felle brand uit «in de schuur van de boerderij van den heer L. de Haas te Oss. Het vuur greep snel om zich heen en spoedig was ook de boerderij aange tast. Ofschoon de brandweer spoedig ter plaatse was en met twee stralen water gaf, brandden de schuur en de boerderij geheel af. De belendende woning van den heer Ottens liep nog een oogenblik gevaar, doch de brandweer slaagde er in, deze woning te behouden. Een varken en twintig kippen kwamen in de vlammen om. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. WEL VAN HUIS, MAAR NIET MET f. 80.000. Het geval te Groede. Het bericht, (ontleend aan de N. R. Crt.) dat de zoon van den secretaris-ontvanger van de Onderlinge Brandweerborgmaat- schappij te Groede spoorloos verdwenen zou zijn, met medeneming van de bezit tingen der maatschappij aan geld en ef fecten tot een bedrag van f. 80.000, is wat het laatste betreft zeker volkomen onjuist, zoo wordt thans gemeld. De zoon is begin Maar het laatst bij zijn vader thuis geweest en is toen naar het buitenland vertrokken, terwijl de ef fecten der maatschappij zijn onderge bracht bij een kassier. Het bericht moet dan ook op een misverstand berusten. U. D. INBREKER AANGEHOUDEN. De „Crt." meldt uit Heerlen: In verband met de verschillende inbra ken, die de laatste weken in Heerlen en omgeving hebben plaats gehad, werd door de recherche alhier een uitgebreid onder zoek ingesteld. Gistermorgen is door den hoofdinspecteur van politie en een recher cheur gearresteerd de 19-jarige J. H, H. K., wonende te Heerlen. Aanvankelijk ont kende hij hardnekkig, doch ten slotte werd zooveel bewijsmateriaal tegen hem aan gevoerd, dat hij zeide te hebben inge broken in het Heerlensche Sporthuis en de Amstelbrouwerij, alsmede bij den schoen winkelier Van D. in de Stationstraat al hier. In laatstgenoemde zaak werd een be drag van ruim 150 gulden gestolen. Rijwiel banden en rijwielkettingen, die ontvreemd waren in het Heerlensche Sporthuis, wer den in beslag genomen boven op het dak van een huis in de Willemstraat. De ver dachte. die zich meermalen aan dergelijke praktijken heeft schuldig gemaakt, zal ter beschikking worden gesteld van de justitie. o behooving nabij valkenburg. Zaterdagmorgen te ongeveer halftien is de heer Cobbenhagen uit Houtem, die per rijwiel naar een bank te Valkenburg (Limburg) reed, door twee personen aan gevallen. die hem een bedrag van onge veer 800 gulden ontroofden. De heer C. passeerde in de nabijheid van de brug bij Koningswinkel een voet ganger, die hem plotseling een hevigen slag op het achterhoofd gaf. Een tweede slag op het voorhoofd werd hem toege bracht door iemand die enkele meters verder stond opgesteld. Deze slag kwam zoo hevig aan, dat de aangevallene het bewustzijn verloor en kwam te vallen. Uit de tasch met geld, die het slacht offer onder zijn overjas geborgen had, hebben de daders het papieren geld, ten bedrage van acht honderd gulden gesto len. Doordat de roovers haast moesten maken om uit de voeten te komen, heb- spaansche vischtrawler gezonken. De Spaansche vischtrawler Upia Mendï is aan de kust van Pembrokeshire op een rots geloopen en onmiddellijk gezonken. Van de opvarenden worden 10 man ver mist. Twee personen konden worden gered o industrieel verduistert millioenen. Naar de „Ostrauer Morgenzeitung" meldt is de algemeene directeur van de Larisch Roemmische Mljnbouwonderne- ming in Tsjecho-Slowakije, Dr. Karl Za- Jizek in verband met groote verduisterin gen gevlucht. Zajizek maakte jarenlang deel uit van het bestuur der ondernemin gen van graaf Larisch Melnik en was vroeger als particulier secretaris van aartshertog Friedrich van Habsburg werkzaam geweest. Tot nu toe is reeds komen vast te staan, dat Zajizek 7 mil- lioen kronen heeft verduisterd. Zajizek is verleden week verdwenen. Hij zou uitge weken zijn naar Alexandrië. In zijn kwa liteit van algemeen directeur der Larisch Roemmische ondernemingen, maakte Zajizek ook deel uit van den Raad van Beheer der Tsjecho Slowaaksche Stikstof- werken en eenige andere belangrijke Tsjechische industrieele ondernemingen. o inwijding van het nieuwe shakespeare-theater. Zaterdag, op den verjaardag van Sha kespeare en den heiligendag van den na- tionalen heilige St. George, is, gelijk reeds kort gemeld, te Stratford on Avon het nieuwe Shakespeare theater door den prins van Wales plechtig geopend. Di plomatieke vertegenwoordigers van alle naties waren aanwezig en ontplooiden persoonlijk de vlaggen van hunne landen, welke aan 70 masten werden geheschen. Tijdens een aan de opening voorafgaand diner werd het woord gevoerd door Bald win, den Amerikaanschen gezant Mellon en den Franschen gezant De Fleuriau. Uit alle deelen van het land en uit het bui tenland waren duizenden naar de geboor teplaats van Shakespeare gekomen ten einde de opening bij te wonen. In zijn openingsrede gaf de Prins van Wales uit naam van den Engelschen Ko ning uiting aan de hoop, dat Stratford on Avon mocht worden tot een pelgrims oord voor de geheele wereld. Hier in het hart van Engeland zal men een schouw burg vinden waar de edelste Engelsche dichtkunst tot ontplooiing komt en waar drama's worden gespeeld die de hoogste prestaties der Engelsche kunst vormen. Want Shakespeare is vóór alles een En- gelschman geweest. Na de opening werd voor een uitgelezen gezelschap „Koning Hendrik IV" (beide deelen), opgevoerd, ben zij het zilvergeld niet eens aange roerd. Rijksdaalders en guldens lagen op de plaats der berooving verspreid. Onge veer een kwartier later werd de heer C. door een voorbijganger gevonden. De slag schijnt met kracht te zijn toe gebracht met een niet hard voorwerp, daar geen ernstige verwondingen te constateeren vielen. Wel was de versla- gene door de slagen zoozeer verdoofd, dat hij eerst na een uur weer goed bij kennis kwam. „Tel." o „Ik heb een paar woorden met mevrouw gehad, Henri. Ik ga nu uit; denk er om, dat je de deur hard achter mij dichtslaat!" (Judge) BUITENLANDSCH GEMENGD. ROOFOVERVAL OP EEN KASLOOPER. Zaterdagmiddag is in de Berthastrasse te Hamburg een wielrijder, die voor zijn werkgever gelden- ten bedrage van 4000 Mark geïncasseerd had, door een auto van achteren aangereden. Op hetzelfde oogen blik sprong een man uit de auto, rukte de handtasch met het geïnde geld van het rijwiel van den kaslooper af en sprong weer in de auto, die in volle vaart weg reed. De daders konden tot dusverre nog niet worden achterhaald. weer een aardbeving in argentinië. De Argentijnsche provincie Mendoza, die door de laatste vulkanische uitbarstingen bijzonder te lijden heeft gehad, is door een nieuwe aardbeving geteisterd, welke twee volle minuten duurde en waardoor de be volking in paniekstemming geraakte. Iedereen rende de straat op, daar een catastrophe verwacht werd. Aan den hori zon getuigden roode vlammen van een nieuwe vulkanische uitbarsting. OM HET VOETBALKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De ontmoeting En schedeAjax eindigde gisteren in een gelijk spel, 33. Een moment uit den wedstrijd. j>00r een motor aangereden. 1Sp]op1iora"-t0m?treekS 3 uur Werd de riiTOiSiulAmidden-Beemster, die op rechts van den weg reed, bij P r €en duo-rijder aange- '°eg van zijn rijwiel en bleef H„!!?gen- Na door een lid van hïï» „"bonden te zijn, werd hij Reeks uit Amsterdam, die Ju auto passeerde, naar het vemil^ urmerend vervoerd, waar «Pleging werd opgenomen. OPENINGSWEDSTRIJDEN van de Rotterdamsche Wielrbaan zijn gisteren gehouden. Een moment uit de race. Rechts: DE HISTORISCHE MOLEN, DE „ADRIAAN", op den Scheepmakers- dijk aan het Noorder Buitenspaarne te Haarlem, is Zaterdagavond door brand totaal verwoest. Duizenden sloegen het vlammenspel gade. )G GEEN „ECHTE" BOLLEN-ZONDAG. Drukte niet overweldigend. bollen-Zondag heeft nog niet dat ht, wat men er van verwacht had. werkt dan ook dit jaar wel bij weinig mee, om den bloei der bloe- bevorderen. De drukte was dit- lang niet overweldigend; in waren er weinig fietsers en terwijl de file auto's ook niet andere jaren. Op sommige vormde zich een rij auto van 1 K.M. lengte, bijv. wanneer Teijlingerlaan te Sassenheim het werd stopgezet, doch het „echte" niet! koude, gure wind zal hieraan niet geweest zijn. 's Middags werd de grooter, al bleef zij verre ten ach- vorige jaren. De bloemenverkoo- maakten dientengevolge geen goede Eigenaardig is, dat er haast geen naar bloemen was; wel gingen de narcissen en hyacinthen grif van bet passagiersvervoer per spoor was groot. De Ned. Spoorwegen hadden "laatregelen genomen. Te Haarlem bijv. een extra electrische trein gereed, om direct bij groote tusschen Haarlem en Leiden kunnen doen. Dat is evenwel geweest. Hier wordt algemeen weer verlangd, hetgeen on- het bezoek zal verhoogen. Wie nyacinthen wil profiteeren, ga aangereden door auto. üg verkeersongeval te Rotterdam. '-jarige knaapje L. H. v. d. Jagt Mattienesserbrug te Rotterdam en auto aangereden. Hij kreeg een e™ der bumpers en werd met inwendige kneuzingen in het zie- k bedenkelijkPgen0men' IN BLOEMBOLLENLAND. Gisteren was het Bollen- hoewel het weer nog lang niet idéaal was. Wat men vanuit den trein zag.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 5