73«le Jaargane DONDERDAG 21 APRIL 1932 No. 22112 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. (jeefe Kennisgevingen. STADSNIEUWS. DE ONTVANGST VAN KATWIJK'S NIEUWEN IGEMEESTER AAN DE GRENS ZIJNER GEMEENTE. Het voornaamste Nieuws van heden. leidsch dagblad PRIJS DER ADVERTENTIEN a regej voor advertentlên alt Lelden en plaatsen .«ntscbappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle advertentlên 35 Cts. per regeL Kleine Advertentlên °d bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. maximum aantal woorden van 30. volgens postxecht. Voor eventueele opzending van 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35, per week f.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post t. 2.35 4- portokosten. nnier bestaat uit VIER Bladea eerste blad. Lester en Wethouders van Leiden Iter algemeene kennis, dat zij, uit- |ten aanzien van de door de Chr. leniging „N.O.MA.T.E.G.", op 26, 29 April a.s. in het gebouw van Janbeurs" aan de Burgsteeg No. 14, (te houden fancy-fair, ontheffing lerleend van het sluitingsuur voor VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. STRIJEN, Secretaris. 21 April 1932. 8235 o HINDERWET. leester en Wethouders van Leiden ter algemeene kennis, dat door ilissing op het verzoek van: Gorthuis, om vergunning tot het oramn van een ondergrondsche bewaar- ^^^oor benzine met bovengrondsche y/«*nnchting in het trottoir van den ÏSBgel vóór de perceelen Maresingel 57 er. 58, Sectie K No. 2779 en 2780; 5. Alvan Leeuwen, om vergunning tot oprichten van een ondergrondsche be ls voor benzine in het perceel •aat No. 5, Sectie M No. 3970, met Ichting op de Heerenstraat vóór ceel. c. de Leidsche Coöperatieve Jcerij en verbrulksvereeniging U.A., om vergunning tot het van de brood-, beschuit- en lek in het perceel Korevaarstraat lie E No. 1607; d. J. J. Verberg, inning tot het oprichten van een van vleeschwaren in het perceel aat No. 43b, Sectie M No. 3021, gd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. 19 April 1932. 8236 ZAAK VAN HET LEIDSCHE DIERENASYL. GeUJk te verwachten was, ls het bezoek bazaar van het Leidsche Dieren- selke in den Foyer van de Stads- lal wordt gehouden bevredigend I Het was den geheelen middag en |en gaan en komen, waardoor de pen nog levendiger aanblik kreeg, hedenavond als het Oegstgeester or onder leiding van mevrouw I Offers concerteert, zal de organi- commissie niet over gebrek aan !rs en daardoor natuurlijk koopers! i hebben. VERKOOPEN DER L.E.M.V.O.G. Toestand veel verbeterd. Naar wij vernemen is de grond in den Roomburgerpolder welke aan de gemeente te koop was aangeboden, thans aan ande ren verkocht voor f. 540.000, terwijl het Rijnzichtwegplan te Oegstgeest en een groot complex huizen te den Haag geza menlijk voor f. 700.000 verkocht zijn; alle tegen contante betaling. Van deze transacties waardoor de posi tie van de L.E.M.V.O.G. belangrijk wordt verbeterd, zal op de vergadering van aan deelhouders op Zaterdag a.s. officieel mededeeling worden gedaan. Verder vernemen wij, dat over verkoop van andere belangrijke complexen nog onderhandelingen gaande zijn. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. ACADEMISCHE EXAMENS. «d is voor het doctoraal examen Aeerdheid de heer S. G. M. van '0WR iet Voorst (Den Haag). Nieuwe Inschrijvingen: Unitas (filiaal), Aalmarkt 13, Leiden, hoofdzetel: Wagenstraat 118, 's-Graven- hage. Hygiënische artikelen. Beheerder filiaal: W. P. Hess, Leiden. Nederlandsche Handelsvennootschap v.h. W. v. Amerongen G. Azn. (f.) Hoofd straat 48, Noordwijk aan Zee. Hoofdzaak: Amsterdam, Haarlemmer Houttuinen 90, 92, 92a en 92b. Handel in kolon grutters waren, vleeschwaren, enz. Wijzigingen H. Star, Vliet Z.Z. 5, Rijnsburg. Bloem- bollenhandel en groentekweekerij. Wijzi ging zaakadres in: Leiden, Hoogerbeets- straat 2. Firma „Morpheus", Patentbeddenfabriek Oude Vest 179, Leiden. Uittredend ven- noote: Mej. J. Beurschgens, Leiden, dd. 8 Maart 1932. Café „Central", Geversstraat 48, Oegst geest. Uittredend Gevolmachtigde: A. A. Lafort, Oegstgeest. Firma I. Zandvoort, Oude Vest 55, Lei den. Vleeschhouwerij. Wijziging handels naam in: Firma I. Zandvoort's Slagerijen. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: import van vleesch, grossierderij in varkens- vleesch, exporteur van vleesch en spek. Naamlooze Vennootschap E. Hollants' Schoenenmagazijnen, Vischmarkt 23. Uittredend Commissaris: J. C. Hollants, 's-Gravenhage en A. P. van der Sanden, Rotterdam. Algemeen Werktuigkundig en Electro- technisch Bureau „Electra", Oude Var kenmarkt 3, Leiden W. M. Brandt. (Hu- welijksche Voorwaarden.) Coöp. Boerenleenbank te Hazerswoude- Koudekerk, Rijndijk A. 160, Hazerswoude. Nieuw lid van het bestuur: J. A Heems kerk, Hazerswoude. Coöp. Boerenleenbank Alphen aan den Rijn. Stationsstraat 21c, Alphen aan den Rijn. Nieuw bestuurslid:: B. Lemkes, Alphen aan den Rijn. M. van Dijk, Gerrit Doustraat 29, Leiden Koloniale waren. Nieuwe Eigenaar: M. v. Dijk, Leiden. Maatschappij tot Exploitatie van Villa parken en Bouwterreinen „De Brêloft", Douzastraat 19, Noordwijk Overleden commissaris: T. Breedveld, Noordwijk. dd. 16 Nov. 1928. Nieuwe Commissaris: Wed. G. A. BreedveldBreedveld, Noordwijk. Opheffing: A. G. Verboog, Kloksteeg 12, Leiden. Handel in oudheden enz. Foto Bleuzé. KON. NED. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Laatste bijeenkomst in dit seizoen. Gisteravond hield de afd. Leiden en Omstreken haar laatste bijeenkomst in dit winterseizoen. De voorzitter opende de zen avond met een hartelijk welkom tot de vele aanwezigen, in het bijzonder tot den eere-voorzitter prof Baas-Becklng en den heer F. Wezelenburg. van Hazers woude. Na voorlezing der notulen, welke onge wijzigd werden aangenomen, werd door den secretaris medegedeeld dat van de Primavera te Rotterdam een schrijven was binnengekomen om gezelschappen te for- meeren tot bezichtiging van de tentoon stelling. waaraan de spoorwegen krachtig medewerken door het geven van een aan merkelijk groote reductie. Blijkens mededeelingen van voorzitter en secretaris hadden er in het bestuur een zakelijk en een huiselijk jubileum plaats gevonden, waarbij het bestuur was verte genwoordigd geworden door voorz. en 2e secr. Beide jubilarissen brachten de ver gadering dank voor de hun gebrachte hulde Als leden der jury voor het puntenstelsel werden aangewezen de heeren H. Veen- dorp, J. v. d. Berg en J. Verlind. Hierna had de uitreiking plaats der di ploma's voor gouden en zilveren medailles in 1931 op diverse keuringen en tentoon stellingen behaald. Met een hartelijke speech van den voorzitter, mochten de hee ren Lubbe, Ballego. Van Veen. G. F. He- merik en de directeur van den Hortus er verscheidene in ontvangst nemen. Vervolgens werden de leden in de gele genheid gesteld zich op te geven om te assisteeren bij het arrangeeren van de Von Siebold-tentoonstelling. waarvoor er zich verscheidene aanmeldden, terwijl de voorz. mededeelde dat de officieele opening zal plaats vinden om 2 uur des namiddags, de onthulling van het Von Siebold monument om halfvier en dat te 4.15 uur prof. dr. Rahder een lezing over Von Siebold zal houden in het groot auditorium der Leid sche Universiteit. De leden der af deeling hebben op ver toon van hun diploma éénmaal recht van toegang tot de tentoonstelling met één dame. de leden der Maatij. éénmaal per soonlijk. Na de pauze werd door den heer Veen- dorp medegedeeld dat de mooie Inzending cactussen van den heer Kriest 14 punten had verworven. Deze groep bestond hoofd zakelijk uit soorten voor den liefhebber. Hierna hield prof. dr. Baas-Becking een breedvoerige inleiding over de prikkel baarheid van gevoelige planten, waarbij spreker zeide dat er zeer gevoelige, minder snel gevoelige en zeer langzaam gevoelige zijn. De eerste is wel het „kruidje roer mli niet", de laatste verschillende acacia-soor ten en Biophytum. De bladeren der gevoe lige planten zitten door een dun gewricht aan de hoofdas verbonden; de organen der beweging zijn bijzonder merkwaardig en bestaan hoofdzakelijk uit spiercelletjes, die met een zeer sterk spannende vloeistof zijn gevuld. Door aanraking der bladeren wor den de onderste cellen lek. waardoor dus de spanning verloren gaat. het blad doet zakken of sluiten en zoodoende de gevoe ligheid veroorzaakt. Op zeer interessante wijze deelde prof. eenige, met de gevoelige planten genomen proeven mede, die hier jammer genoeg niet kunnen plaats vinden .omdat de tempera tuur te laag is en het licht te zwak, waar door de planten minder goed reageeren. Verder behandelde spr. het reageeren bij duister, de z.g.n. slaaptoestand, de alzij dige beweging en de roeibeweging voor welke laatste telkens ongeveer 2 uur noo- dig is. Bij alle vertegenwoordigers der Le- guminoseae treft men de gevoeligheid aan. terwijl ook enkele bloemen een soortgelijk mechanisme bezitten. Een aantal aan prof. Baas-Becking ge stelde vragen werd zeer duidelijk beant woord. Een mooie demonstratie was het werk der leerlingen van den Tuinbouwteekencur- sus. De aanwezige teekeningen toonden, dat onder de goede leiding van den leeraar den heer A. Galjaard, in het eerste half jaar groote vorderingen waren gemaakt. Na de rondvraag, waarbij de nomencla tuur voor de Von Sieboldtentoonstelling breedvoerig werd besproken, sloot de heer J. G. Ballego, met woorden van dank aan de verschillende sprekers, deze laatste win- terbij eenkomst. Uk, mr w T toH1?1 twee werd de nieuwbenoemde burgemeester van Kat- k>egesDrok<m van der Hoop aan de grens der gemeente verwelkomd Rt ra,KK°?ï ds' Kalkman, waarna zijn echtgenoote door de jongedames "uooeldam en A. Veltkamp bloemen werden aangeboden. R.-K. POLITIE-AGENTEN „ST. MICHAEL." De afdeeling Leiden van bovenge. ;mde bond viert heden haar vierde lustrum. Ter herdenking van dit feit werd hedenmorgen in de Sint Jozefkerk door den geestelijk adviseur, kapelaan Dorbeck een H. Mis op gedragen. waarna de leden met echtge- nooten en kinderen, in totaal circa 140 personen aanzaten aan een gemeenschap pelijk ontbijt in .Zomerzorg". Na afloop droegen eenige kinderen een feestlied en een jubileum-samenspraak voor. Hedenmiddag maakte een 50-tal dames en heeren een autorit door de bloembollen streek. terwijl het bestuur in het gebouw .Zita" in de Pieterskerkkoorsteeg een re ceptie hield. Hierop en op den feestavond komen wij morgen nader terug. ARBEIDSBEURS. Op den 20en April 1932 waren 2605 (v.j. 1058) werkzoekenden ingeschreven. FEDERATIE VAN DIACONIEËN NED. HERV. KERK. Voorjaars-vergadering der classis Leiden. Gisteravond hield de federatie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk, classis Leiden in het Nutsgebouw haar voorjaars vergadering. De voorzitter, de heer G. F. E. Kiers, opende deze vergadering met een kort woord en heette in het bijzonder den nieuw benoemden secretaris van de fede ratie der Diaconieën, den heer Hemmes, hartelijk welkom, om vervolgens het woord te geven aan prof. G. R. Slotemaker de Bruine van Wassenaar, die sprak over 't onderwerp: Crisis en diaconalen arbeid. Spr. begint met op te merken dat dit onderwerp bewijst dat men de teekenen der tijden verstaat. Dit spreekt niet van zelf noch voor de kerk, noch voor de diaconie, 't Is voorgekomen, nog niet zoo lang geleden, dat diaconieën handelden naar een stelsel van voor 50 of 100 jaar en dus het werk der barmhartigheid ver achteraan kwam bij het werkelijke leven. Spr. vindt het verblijdend dat hierin ver andering is gekomen. Spr. meent echter ook te moeten waarschuwen voor een eventueel vervallen in het andere uiterste waardoor later de geheele diaconale ar beid ontwricht kon blijken te zijn. De diaconieën kunnen als gevolg van de crisis vermindering van inkomsten hebben: snr. denkt hier aan den ont wrichten landbouw, het pachtvraagstuk. Verder collectedaling, door vermindering van den welstand in 't algemeen. Hoewel de collectedaling niet zoo gemakkelijk gaat, omdat wij ongelukkigerwijze door een niet gelukkige verhouding tusschen Kerk en Staat, te veel vastzitten aan de „kerkcent." De vermeerdering der noodlijdenden maakt de taak der diaconie moeilijker. Spr denkt aan middenstanders, kleine ren tetrekkers, welke zich vroeger konden bedruipen. Verder geweldige teistering van de arbeidersklasse door werkloosheid. Zoo leggen steeds meerderen beslag op de mo gelijkheden van den dienst der barmhar tigheid. Spr. zegt nadrukkelijk tegenstander der dubbele bedeeling te zijn, de betrokken noodlijdende moet dan tweemaal uitleg van toestanden doen, men denke dit zich psychologisch in. Bovendien geeft dan de diaconie een subsidie aan Maatsch. Hulp betoon. De diaconie steune geheel of in 't geheel niet! 't Zal een vermindering van invloed beteekenen zeker, men zal speciaal wijzen op de nood der crises, dat acht spr. de taak van het Nat. Crisiscomité. De Diaconie moet ook positie bepalen ten opzichte van de maatregelen van overheidswege en het werk van maat schappelijke organen: steunbeweging, ziekte-, invaliditeits- en werkloosheidsver zekering. Door een en ander wordt het terrein waarop de diaconie werkzaam is beperkter. Spr. wenscht geen toeslagen op steun: die kunnen critiek op de steun in houden. Men zij hiermede voorzichtig. De steunregeling wordt met grooten ernst en zorg in den Haag geregeld. Ook hier géén dubbele bedeeling, wel, en hier wordt mo gelijk het „dogma" doorbroken, steun i. z. de aanvulling van linnenkast etc. Bij de discussie vraagt de heer v. Noort uit Noordwij kerhout hoe de referent denkt over toestanden als te Noordwij kerhout i. z. dubbele bedeeling. 't Gemeentebe stuur stelt onbeperkt vertrouwen' in de diaconie, de diaconie steunt en dient voor 50% rekening in bij 't Gemeentebestuur. Wat denkt spr. over voorschotten aan Middenstanders? De heer v. d. Hoom vraagt hoe te han delen als geen Maatsch. Hulpbetoon be staat? De heer Keereweer vestigt de aan dacht op eigenaardige moeilijkheden i. z. dubbele bedeeling. evenals dr. Groot En- zerink. Ook de voorzitter, de heer Kiers vestigt de aandacht op de moeilijkheid der dubbele bedeeling. Een gemeente zonder Maatsch. Hulpbe toon is in strijd met de Armenwet. Spr. is voor voorschotten aan middenstanders, maar crisisslachtoffers behooren door 't crisiscomité te worden geholpen. Indien het Burgerlijk Armbestuur niet voldoende steunt, moet de uitkeering wor den verhoogd' Geen subsidie aan B. A. B. en W. hebben niet te heerschen over de kas der diaconie. De idee contact bewaren door de dubbele bedeellng acht spreker uit den booze; met geid koop je geen geestelijk contact. Spr. acht een toestand als in Noord- wijkerhout onjuist naar wet en reglement. Indien de nood dringt en de staat der steunregeling zeer sterk moet versoberen (zooals reeds b.v. in Duitschland en En geland) dan laat spr. het dogma los en acht voor zeer abnormale tijden abnor male maatregelen toelaatbaar. Prof. Slotemaker de Bruine sloot hier na de vergadering op de gebruikelijke wijze. STICHTING VAN ROME OOK IN LEIDEN HERDACHT. Door de leerlingen van klasse Vla van het Leidsch Gymnasium werd heden op enthousiaste wijze (versiering der klas etc.) de stichting van het oude Rome herdacht. Eveneens werd een gelukstelegram aan den Duce Mussolini verzonden, dat luidt: Imbuti magna admiratione Romae, disci- puli classis Vla Gymnasii Lugdunensis Batavorum Mussolino duci gratulantur diem natalem Romae Hetgeen vertaald luidt: Vervuld van groote bewondering voor Rome wenschen de leerlingen van klasse Vla van het Leidsch Gymnasium den Duce Mussolini geluk met den geboortedag van Rome. BINNENLAND. Ingediend is een wetsontwerp tot steun aan de melkveehouderij. (Binnenland. 2e Blad). Huldiging van Jhr. van Sasse van Ysselt op zijn tachtigsten verjaardag. (Binnen land, 2e Blad). De algemeene vergadering van Schutte- vaer. (Binnenland, 2e Blad). Ons parlementair overzicht. (3e Blad). De postroof te 's-Gravenhage: opnieuw 4 jaar gevangenisstraf gecischt. (Recht zaken. 4e Blad). De plechtige installatie van den nieuwen Burgemeester van Katwijk, Mr. IV. J. Wol- dringh van der Hoop. (3e Blad). Verduistering van f. 80.000 door een pro curatie-houder te Den Haag. (Laatste Ber. Ie Blad). BUITENLAND. De diverse besprekingen te Genève. (Buitenl. en Tel., Ie Blad.) Het debat over de Engelsche begTooting. (Buitenl., Ie Blad.) Overleden is de Weensche kardinaal aartsbisschop dr. Piffl. (Tel.. Ie Blad). Crisis-toestand in Zuid-Slavië. (Buitenl., Ie Blad). OUDERAVOND OPENBARE JONGENSSCHOOL VOOR U. L. O. PIETERSKERKSTRAAT. De Ouderavond van bovengenoemde school was goed bezocht; omstreeks 90 personen waren aanwezig. Nadat de notulen waren gelezen en goed gekeurd, hield de heer Hibma een causerie over een onlangs verschenen werkie van dr. J. A. vor der Hake, getiteld: „Fouten van Kinderen, van Leeraren, van Ouders met betrekking tot de School." Dr. Vor der Hake is rector van een lyceum. Nu is wel een lyceum een andere inrichting dan een M.U.LO.-school en de betrekkingen van rector en hoofd eener M.UL.O.-school ver schillen evenzeer, maar toch vond spreker in het boekje zooveel belangrijks en sym pathieks, dat hij de lezing gaarne aanbe val en voor verschillende opmerkingen de aandacht vroeg.Aliereerst was hij 't met den schrijver volkomen eens. dat de school een belangrijk opvoedingsinstituut is. Met in stemming werd aangehaald, wat dr. Vor der Hake, zoo juist omschrijft als het doel: „opvoeding tot het leven in de waarheid, tot het leven zonder vrees, tot het leven zonder j aioerscheid, tot het spreken met gepaste vrijmoedigheid, tot het zwijgen uit respect, tot het zich vrij voelen, tot vrij willig dienen, tot het ontzien van het eigen dom van een ander, tot de innerlijke tucht, die je je buiten het gezicht van den mees ter niet anders doet gedragen dan binnen dat gezicht, tot het aanvaarden van ver diende straf, tot het. als het moet, onrecht lijden liever dan onrecht doen." Deze punten gaven spreker aanleiding tot verschillende opmerkingen, rekening houdende met het practische leven en ge tuigende van het streven, het leven der kinderen blijder en dus beter te maken. Van de onderwijzers mag verwacht wor den. dat ze bij 't ontstaan van conflicten de kwestie ook willen bekijken van den kant der leerlingen, 't Is bovendien voor hen niet altijd gemakkelijk, te weten te komen, wat of bijzonder moeilijk is voor de kinderen en daarom is 't zoo gewenscht, dat dezen met hun moeilijkheden voor den dag durven komen. Eindelijk werden de ouders met nadruk gewaarschuwd, de verhalen van hun kin deren niet onvoorwaardelijk te gelooven. Hetgeen zij te hooren krijgen is lang niet altijd: „de waarheid en niets dan de waar heid". maar gewoonlijk een feit, gekleurd in 't belang van den schuldige. Vertelt een kind thuis: .Ik kreeg straf en ik had niets gedaan", dan beteekent dit volstrekt niet: „Ik kreeg straf en Ik had den geheelen schooltijd mij voortreffelijk gedragen maar: „Ik kreeg straf en het bepaalde feit waaraan ik denk. beging ik op dat oogen- blik niet." Spreker hoopte door zijn opmerkingen mee te werken aan 't doel der ouderavon den: de samenwerking tusschen school en huis te bevorderen. Ongetwijfeld is dit doel bereikt. Van de gelegenheid tot opmerkingen en vragen werd geen gebruik gemaakt. Daarna werden lantaarnplaten van Zwit serland vertoond, waarbij o.a. duidelijk werd gemaakt hoe deze plaatjes kunnen meewerken tot verheldering van 't begrip „gietscher". De voorzitter der Oudercommissie be dankte den heer Hibma voor de moeite die hij zich voor de Ouderavonden getroostte. De avond had een bijzonder prettig ver loop. evenals de er op volgende besprekin gen van verschillende ouders met het per soneel.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1