DE ONTWAPENINGSCONFERENïr KERK- FN NlFlfWS. KUNST EN LETTEREN. PARLEMENTAIR OVERZICHT HET NEDERLANDSCHE MEMORANDUM Hetj3 ^1 BURGERL. STAND V.LEl in S* te benoemen. Wij begroeten u dan ook hier met vreugde en wenschen u op dezen voor u en onze gemeente zoo gewichtigen dag recht harelijk geluk. 't Zal een groote overgang zijn voor u. U verliet een betrekkelijk kleine gemeente van ruim 2900 inwoners om te komen naar een gemeente met 16000 Inwoners. Deze overgang heeft plaats in ontroerende tijden. Wij leven immers in tijden waarin een geweldige crisis gaat over gansch de wereld. Wellicht ls de verwarring op elk levensterrein nog nimmer zoo groot ge weest als In onze dagen. Feitelijk ls men verlegen onder den toestand De ernstige denkers, die met breeden blik het geheel overzien, houden hun harte vast. Het kookt en bruischt in de voikerenzee en onder de verschillende lagen der maatschappij. Het spook der werkloosheid grijnst alle landen op de wereld aan. Algemeen wordt een matheid geconstateerd, grenzend aan on verschilligheid, bij sommigen zelfs begeer te om maar met het leven af te rekenen. De economische worsteling, Ja de econo mische inzinking wordt onder alle stan den zeer zwaar gevoeld. Daar staan, als wij het goed zien, wel licht nog zware tijden voor de deur en niemand, die weet in welke richting het maatschappelijk leven zich verder zal ont wikkelen. 't Trof mij dezer dagen zoo een rede te lezen van den burgemeester van een provinciestad, waarin hij o a. dit zeide: Daarbij komt nog dat in deze buiten gewoon moeilijke tijden de aandacht van de meeste menschen gespannen is op het herstel van het economisch evenwicht door het nemen van allerhande maat regelen, die naar het oordeel van vele bevoegden hier en daar verbetering kun nen geven. De groote moeilijkheden, waar in de maatschappij op het oogenblig ver keert, zijn van te ingewlkkelden bijzonde ren aard, dat 't ons menschen mogelijk zou zijn aanstonds daarboven uit te stij gen en daarom is naar mijn vaste over tuiging op het oogenblik meer dan in andere tijden noodig een sterk, levend, innerlijk geloof. Wij moeten blijven ge denken: Dieu est dans tout les hommes, mals tout les hommes ne sont pas en Dieu; c'est pourqoi ils souffrent. Wij moeten ons dus realiseeren, dat dat eigenlijk de grondroden is, waarom onze maatschappij op het oogenblik zoo onnaspeurlijk in zulke ellendige omstandigheden verkeert, dat de grondoorzaak ls gelegen ln het feit dat wij allen te samen God verloren heb ben. Dat is een kloek en waar woord van dezen burgemeester. En dit is zeker: Wan neer niet eendrachtig met ernst wordt gewerkt aan den wederopbouw van 't ge schokte wereldleven en aan den desolaten toestand van het maatschappelijke leven en de schare in tuimelenden vaart haar eigen gekozen wegen volgt, gelijk dat in onze dagen plaats heeft, dan is er niet veel heil te wachten. Dat inderdaad de toestanden steeds ge- wrongener worden, is duidelijk en de ge volgen kunnen niet uitblijven. Zullen zij allen misschien moeten meewerken, om de crisis te voltooien en de wereld rijp te maken voor een algeheelen ommekeer, dwars door het louteringsvuur? Wie zaï het zeggen? 't Spreekt vanzelf, dat ook Katwijk van de crisis en de malaise ernstig heeft te lijden. Onze geachte weth. heeft in de vergadering v. d. gemeenteraad vanmid dag daar reeds op gewezen, zoodat ik niet in details behoef af te dalen, Katwijk is ijl zijn verschillende bedrijven ook van andere landen afhankelijk en op de we reldmarkt aangewezen. In het vlsscherlj- bedrjjf gaat het lang niet naar wensch. Daar wordt gevangen, maar daar kunnen geen prijzen worden bedongen overeen komstig de bedrijfskosten, die enorm zijn. Land- en tuinbouw zijn schier met lam heid geslagen. Velen zijn ook hier tot werkeloosheid gedoemd. En gedachtig aan het spreekwoord: in troebel water is het goed vtsschen roert de geest van den af grond zich om de tijdsomstandigheden uit te buiten en de menschen op te ruien tot verkeerdheid en verzet. Daar zijn men schen overigens zeer welmeenend, die de toestanden in de gemeente zoo donker inzien, dat ze gansch geen lichtpunten meer schijnen te kunnen ontdekken. Dit alles doet heel de plaats onzer inwoning den druk der tijden in zeer sterke mate gevoelen. Onder zulke omstandigheden aanvaardt u. burgemeester, het bestuur over onze gemeente. Voorwaar, het ziet er niet roos kleurig uit. De moeilijkheden en proble men waarvoor u gesteld zult worden zijn velen Wij mogen het niet verhelen dochik wil niet al te somber worden Het is vandaag voor u een promotiedag, dus een feestdag! Dan moeten we niet al te zeer op den donkeren kant der dingen zien. Wij mogen waarlijk ook de lichtzijde wel onder het oog zien. En dan vergunt u mij wel de dingen ietwat subjectief te beschouwen Het is toch blijkbaar geen toevalligheid dat men mij als één der voorgangers van de groot ste kerkelijke gemeente in de burgerlijke gemeente, heeft gekozen als woordvoer der van de burgerij. U zijt hier gekomen in een gemeente, waar de bevolking bijna geheel godsdien stig ls en kerkelijk. In hoeverre hun Christendom en hun geloof en hun kerk- gaan maar een vlag is. die de lading moet dekken of een stiket, waarmee ondeugde lijke waar aan den man moet worden ge bracht zal ik thans niet beoordeelen. Maar dit is zeker, dat het bij velen zeer velen, heilige ernst is. in practijk te bren gen. wat in theorie wordt beleden. Volgens het Evangelie van Jezus Christus en naar de Wet des Koninkriiks. Natuurlijk blij ven de Christenen ook menschen en wor de zij hier beneden geen heiligen. Zoo wordt hier dan gevonden en be oefend. zelfs in deze benarde tijden een groot Godsvertrouwen. En als dat er is, dan kunnen we ook gerust de toekomst tegemoet gaan in de wetenschap, dat het wereldgebeuren en de maatschappelijke toestanden niet afhankelijk zijn van men schen, maar dat er Een is. die regeert. In de hand van Hem zijn wij veilig en kun nen we zeggen met de bekende spreuk: seavis tranquillus in undis, rustig te mid den van de woedende baren, van der tij den nood. Met een koel hoofd en een helderen blik. bovenal met een hart, dat door de liefde Gods is aangeraakt en verteederd, de vraagstukken van het leven te bezien en te trachten tot oplossing te brengen, lijkt ons meer dan ooit eisch van dezen tjid Daaraan mee te werken, ja daarin leiding te geven als hoofd der gemeente, moge u een grootsche en verheven taak zijn. Zoolang onze regentenzetels bezet zijn door mannen, die zich willen laten lei den door de beginselen van Gods woord, wat toch ook uwe begeerte is, nietwaar, scharen wij ons met vertrouwen om u en degenen, die met u de gemeente besturen, om zoo de moeilijkheden het hoofd te bieden en kon het zijn te overwinnen. U kunt u dan verzekerd houden van de liefde en de steun van alle goedgezinden. Wij vragen uw medewerking voor het kerkelijk leven, voor het vereenlglngsleven in al z'n geledingen voor het bedrijfsleven met al z'n moeilijkheden, voor het bad- bedrljf met z'n nog zoo groote mogelijk heden Wij vragen u om uw medewerking op alle terrein van het leven. Wij mogen in u begroeten een man in de volle kracht van het leven, die al zijr. tjjd en krachten kan wijden aan het wel zijn van onze groote gemeente. Moge Katwijk onder den zegen des Almachtlgen, door uw vaste hand geleid, groeien en bloeien en moge het zoo zijn, dat over korter of langer tijd kan worden getuigd: Burgemeester Woldringh van der Hoop is of was in Katwijk the right man en the right place (de rechte man op do rechte plaats.). Ik heb gezegd. Hierna was er voor de diverse vereeni- gingen en particuliere personen uit Kat wijk aan Zee gelegenheid den burgemees ter te complimenteeren, waarvan een ruim gebruik werd gemaakt en waardoor het mogelijk was reeds nu kennis te maken met mr. W. J. Woldringh van der Hoop den nieuwen burgervader, die dadelijk 'n zeer gunstigen indruk wist te vestigen. De waardige plechtigheid was hiermee afceloopen. Katwijk heeft weer een bur gemeester! Een burgervader, waarvan men hoopt en verwacht dat hii. met Gods hulp en in samenwerking met den raad der gemeente. Katwiik door de moeilijke tijden heen tot bloei zal trachten te bren gen! On een en ander komen wij morgen nog terug. PREDIKBEURTEN. VOOR VRIJDAG 22 APRIL. BODEGRAVEN Geref. Gem.: Nam. 7 uur, ds. J. D. Barth van Borselen. KATWIJK AAN ZEE Geref. Gem. (Gemeentezaal): Nam. half acht, ds. N de Jong van Rijnsburg. NED. HERV KERK. Beroepen: te Workum B. C. Verhagen te Wateringen; te Ridderkerk W. Wessel- dijk te Den Ham. Bedankt: voor Huisduinen-Julianadorp W. A. Plug te Eierland (De Cocksdorp). GEREF KERKEN. Berocepn: te Oudewater S. Wesbonk te Hoorn. Tweetal: te Stadskanaal G. F. Hajer te Schoonebeek en A. van Wijngaarden te Bedum. CIIR. GER, GEMEENTE. Bedankt: voor Aalten J. Drenth te Broek op Langendljk. ROSTRA GYMNASIORUM. De Rostra Gymnasiorum, het officieele maandblad der Nederl. Gymnasiasten Federatie heeft in zijn April-nummer, dat over enkele dagen verschijnt, een enquête opgenomen, waaromtrent het volgende kan worden meegedeeld: De Rostra-Enq'ête zal ten eerste pogen den buitenstaander meerdere klaarheid te verschaffen over de verhouding van den gymnasiast, tegenover de klassieke schrij vers, een gebied, waarvan in het algemeen tot nog toe niets met zekerheid viel te zeggen. „Hoe oordeelt de gymnasiast over Livius?" Andere vragen hebben betrek king op Homerus. Herodotus, Plato én de Romelnsche schrijvers. De vraag geteld over Marsmans .Port" zal toonen os de gymnasiast staat tegenover een zoo spe cifiek expressionistische kunstuiting. BACH'S WEIHNACHTS-ORATORIUM. Dinsdag 26 April zal de z&ngvereeniging van de Mij. tot Bevordering der Toonkunst een uitvoering geven van Bach's Welh- nachts-Oratorium. Dit concert wordt in samenwerking gegeven met de Maatschap- Pij voor Toonkunst. Als zang-solisten zul len medewerken: Mara Dyxhoorn, sopraan Dzjobs Ising, alt, C. Smulders tenor, en J. van Duüren. bas; orgel mej. C. M. de Haas clavecimbaal, mr. J. A. Leerink, terwijl de begeleiding in handen zal zijn van de Haarlemsche Orkest-vereeniging. Het Weihnachts-Oratorium is eigenlijk een cyclus van zes cantaten voor de zes Zondagen van den Kersttijd, t.w. de drie Kerstdagen, Nieuwjaar, den Zondag na Nieuwjaar, en Driekoningen. Dit verklaart de enorme lengte van het werk, die het onmogelijk maakt, het op een avond ln zijn geheel ten gehoore te brengen: daar om zullen alleen de vier eerste deelen en het eerste koor van het vijfde dee! worden uitgevoerd. De tekst, geschreven door den dichter Picander. is van diepe en overtui gende innigheid en Bach heeft hiervan de schoonheid diep ondergaan en het aan grijpende verhaal op even innige en ge niale wijze op muziek gezet. Tot een van de hoogtepunten van het werk behoort de Aria: „Schlafe mein Liebster geniesze der Ruh", een alt-aria met begeleiding van fluit, twee oboe d'amore. twee oboe da caccia strijkorkest en generale bas. Behalve de koren die van buitengewone schoonheid zijn, zooals bijv. het eerste koor met zijn feestelijk en vroolük karakter be vat het Weihnachts-Oratorium vele kora len. Sommige zijn eenvoudig vierstemmig getoonzet zooals wij de koralen kennen uit de Passionen (soms is zelfs de melodie gelijk aan een dier koralen) waar het or kest de zangoartiien meesoeelt terwijl an dere koralen een zelfstandige orkestbege leiding hebben b.v. in: ..Ach mein herz- liebes Jesuleln" waarvan de afzonderlijke versregels gescheiden worden door een tus- schenspel van trompetten en pauken. Het geheele werk draagt het stempel van groo-' te eenvoud en kinderlijke vreugde. TWEEDE KAMER. ONTWERP-EBELS. Bij het begin der vergadering was aan de orde de eindstemming over het wets- ontwerp-Ebels inzake vóór 1932 gesloten pacht-overeenkomsten. Het werd met 73 tegen 1 stem aange nomen. Tegen stemde de heer Wijnkoop. De heeren Ebels en Oud zullen het ont werp ln de Eerste Kamer verdedigen. MOTIE-KNOTTENBELT. Daarna werd voortgegaan met de be handeling der motie-Knottenbelt in zake de ontbinding van burger-rechtelijke overeenkomsten. De heer Colljn vestigde er de aandacht op, dat tijdens de crisis al heel wat mo ties zijn voorgesteld, maar, verworpen of ingetrokken, op den loop van de crisis hebben ze geen Invloed geoefend en ze zouden het ook niet gedaan hebben, als ze aangenomen waren. De afgevaardigde wees er op, dat de toelichting van mr. Knottenbelt niet had geklopt met de Ingediende motie. De motie wil ontbinding van burgerrechte lijke overeenkomsten; de toelichting wilde verlaging van productie-kosten en daarvoor allereerst loonsverlaging. Na tuurlijk ls behoud van onzen export een levens-voorwaarde voor ons land. Dat behoud is primair. Met onzen export be talen wij de voor onze lndustrieele ont wikkeling onmisbare grondstoffen, die in gevoerd worden. Maar onze export moet dan ook op de bultenlandsche markt kunnen concurreeeren. Is loonsverlaging nu het eenige middel om tot vermindering van productie kosten te komen? Neen. Maar aldus de afgevaardigde men mag aan den anderen kant loonsverla ging ook niet afwijzen, al zal men er geen overdreven verwachtingen van mogen koesteren. Engeland heeft bewezen, dat zelfs een zeer radicale loonsverlaging (Chamberlain sprak van „loonsverlaging met een blinddoek voor") op den export veel minder invloed heeft dan men dacht. Niettemin was dr. Colijn van oor deel, dat voor enkele onzer bedrijven loonsverlaging volstrekt noodzakelijk is, al vormt zij niet het eenige middel. Moet nu vroeg hij de Regeering op dit punt ingrijpen? Moet zij tot loons verlaging gaan dwingen? Geenszlps. Eenerzijds mist zij er de macht toe, aan den anderen kant zou zij, al had zij de macht, er toch niet toe mogen overgaan. Zij moet zich hier buiten houden. En bovendien zou het weinig helpen. Tegen een motie, om tot regeerings-ingrijpen te komen, heeft de afgevaardigde dan ook ernstig bezwaar Maar kan de Regeering misschien indirect iets doen? Dat wel. Zoo zou zij maatregelen kunnen nemen om tot verlaging van woning-huren te komen, en ook op het gebied van haar eigen bedrijven zou zij nuttig werk kun nen doen, en daardoor indirecten invloed oefenen. En als de particuliere loonsver lagingen onvermijdelijk zijn, komen ze wel. Ook van een nationale Planwirtschaft, zooals de motle-Hiemstra die bedoelde, moest dr. Colljn niets hebben. Daarom er is voor dé fcwalen feitelijk slechts één geneesmiddel, namelijk dat de deuren en de vensters weer opengaan, opdat de producten weer overal heen kunnen, maar dit middel moet Internationaal worden toegepast. De heer Colijn heeft ln het bijzonder nog het betoog van ds Kersten bestre den. wlen hij „pure demagogie" verweet. Deze heeft gezegd dat de sociale lasten den ondergang vormen voor den boeren stand. Spr deed zien dat op f. 5000 be drijfskosten voor een boerderij f.74 uit gaven voor sociale verzekering komen. Dan te zeggen dat het bedrijf door dit bedrag ondergaat is ln strijd met het zevende gebod (Beweging). Scherp kwam dr. Colijn op tegen de beschuldigingen van ds. Kersten, alsof de Kamer de boe ren zou geeselen en vertrappen. Die verwijten van ds. Kersten komen voort uit de troebele bron van eigengerechtig heid, zelfverheffing en zelf-overschat- ting (beweging), die hem in opruiend vermogen den heer de Visser naar de kroon doen steken (groote beweging). De heer Wijnkoop: Is dat een Minister van Staat, die daar spreekt? REDE VAN DEN MINISTER. Hierna hebben de heeren Kuiper en van der Heide nog gesproken, waarna Minister Verschuur zijn meening heeft uiteengezet. Hij wees er op, dat de werk loosheid een sterken tendenz vertoont van toe te nemen. Ons volk heeft over het algemeen nog niet voldoende besef van den toestand, omdat dikwijls het een voudigste economische Inzicht ontbreekt. Onze uitvoer ls aanzienlijk gedaald; 1/3 van de scheepsrulmte is opgelegd; nog slechts 2/3 van den Invoer wordt door uitvoer gedekt. De Minister achtte echter ingrijpen door de Overheid ln de rechts verhoudingen een gevaarlijk werk. Een I dwingen tot lagere huren zou het hypo- j theekwezen aanranden, het ontbinden van collectieve contracten ware geen 1 nieuw en opbouwend werk. Als loonver- lagingen onvermijdelijk zijn. zullen ze wel komen, maar dan moet ln de vrije maat schappij door verlaging van de huren en van de levensmiddelenprljzen compensa tie volgen. Spr. deelde mede dat de Re geering overleg pleegt met belanghebben den uit de bouwnijverheid. Bij de daarop gevolgde replieken heeft de heer Knottenbelt, omdat hij zijn doel bereikt achtte, de motie ingetrokken, doch de heer Hiemstra handhaafde de zijne. En: daarna is er nog eenig getwist gevolgd tusschen de heeren Kersten en Colijn, waarbij eerstgenoemde protesteerde tegen de wijze, waarop de leider der anti-revo lutionairen tegen hem was opgetreden. Heden voortzetting. EERSTE KAMER. DEPARTEMENTALE INDEELING. Het Hoogerhuls heeft een korte verga dering gehouden om het wetsontwerp betreffende de gewijzigde departementale Indeeling (de departementen van Blnnen- landsche Zaken en Landbouw en van Ar beid betreffend) af te doen. Enkele bezwaren van den heer Wester- dijk. Daartegenover de opmerking van den heer de Gljselaar, dat de Kamer het ontwerp moet goedkeuren, omdat de It het O SmgBj GENEVE, 18 April 1932. 1 oefende reservetroepen" behajijeiwe ro aangelegenheid die vooral in [Casten zooveel hartstocht heeft opge»fl,~^^M regeering heeft in dit memoranv11"1® 1 een der helderste en overtuigen),s' w?rt dooien voor een verbetering Voorzitter Ar'hur Henderson heeft naast vele andere goede eigenschappen ook deze, die hem als voorzitter der zoo belang rijke Ontwapeningsconferentie zeer ten goede komt: dat hi) klaarheid, duidelijkheid wenscht, wel inziende dat het dulden (of zelfs misschien wel uitlokken) van mis verstanden wel eenigen tijd een geflat teerd beeld van den werkelijken toestand kan helpen in stand houden, doch op den duur toch tot 'n des te tragischer onthulling van bestaande meeningsverschillen moet leiden. Henderson is dus steeds erop uit helder heid te verzekeren, vaagheden uit den weg te ruimen. Zoo heeft de voorzitter der conferentie terstond na bet einde der al- gemeene beraadslagingen in Februari alle ae'egaties uitgenoodigd, om de voornaam ste door hun woordvoerder in zijn alge- meene rede geuite wenschen nog eens kort en bondig oo papier te stellen, opdat het allen duidelijk zou b'ijken, we'ke prec'eze denkbeelden te midden van b'oemrijke wel sprekendheid Ivp'eit werden. En zoo heeft voorzitter Henderson ook op 17 Maart, toen de algemeene commiss-'o besloot een Paaschvacen'ie van drie weken te houden, alle delegaties dringend uitgenoodigd, om dezen tijd, dien de meesten in hun eigen lana gingen doorbrengen, niet geheel zon der nut voor de conferentie te la'en voor bijgaan, doch de na de Paaschvacantie volgende debatten te helpen vergemakke lijken dnor de inzending van memoranda, waarin de bovenbedoelde precese omschrij vingen van de wenschen der delegatie na^'er zouden worden toegelicht, waardoor een ieder zich een precies denkbeeld zou kunnen vormen, wat eigenlijk verlangd werd en waarom zulks werd gewenscht. Aan deze beide aansporingen van voor zitter Henderson heeft de Nederiandsche regeerin" volkomen voldoening geschonken. Naoat M n'ster Beelaerts van Blokland eerst in Maart de hoofdpunten zijner op 15 Februari in de voltallige Conferentie uit gesproken redevoering nog eens duidelijk had weergegeven, is thans ter voldoening aan den tweeden wensch van Henderson nog een uitvoeriger Memorandum gevolgd, waarin onze Minister met alle gewenscfate cluidellikheid uiteenzet, wat hij precies op het oog had en welke de voornaamste motieven voor zijn verlangens waren. Het Nederiandsche memorandum bestaat uil vijt hoofdstukken: 1. De beperking en vermindering van de onm'ddellijk mob'li- seerbare gewapende strijdkrachten: 2. De beperking van het oorlogsmateriaal der lanomarht. 3. Verbod van het gebruik van automatisch werkende contactmijnen op hooge zee: 4. Verbod van' het luchtbom bardement; 5. Volledige openbaarheid van bewapening overeenkomstig artikel 8 van liet Volkenbondsverdrag. De punten 3 of 4 vereischen weinig toe lichting. Ook onze delegatie heeft hierbij niet uitvoerig stilgestaan. Het Nederland- sctie memorandum volstaat ten opzichte van het eerste nirnt ermede, in herinnering te brengen, dat tn den wereldoorlog dui zenden niet-strijdende zeelieden ten ge volge van de mijnen het leven hebben ver-, loren. Met betrekking tot het luchtbom bardement spreekt minister Beelaerts als zijn ovei tuiging uit, dat „de eenig doel treffende wijze, om de burgerbevolking tegen de afgrijselijkheden van een bombar dement te beschermen, het volstrekte ver bod van een bombardement uit de lucht is". Het memorandum wijst erop, dat iedere methode, die uitzonderingen op zulk een verbod zou toelaten, de deur voor mis bruiken openzet, waarvan de burgerbevol king het slachtoffer zou zijn. Een volstrekt verbod van luchtbombardement zou boven dien dit voordeel met zich brengen, dat daardoor liet belangrijkste gebruik, dat men in oorlogstijd van de burgerlijke lucht vaart zcu kunnen maken ten dienste van militaire doeleinden, eens voor al ver hinderd wordt. Terwijl de Nederiandsche delegatie in de voorier i injs-commi si -L u oi o.er deze beide punten in het geheel niet of nauwelijks gesproken had, zijn de drie andere Nederiandsche voorstellen stellig geen verrassingen. Vooral de punten 2 en 5 behoorden, om het met een weinig eer biedig woord te zeggen, tot de „stok paardjes" van onzen gedelegeerde aldaar Prot. Mr. V. H. Rutgers. Geen wonder dus, dat wij de met zooveel volharding in eerste en tweede lezing door hem be pleite voorstellen over de rcchtstreekschc beperking en vermindering van het oor logsmateriaal der landmacht en over de uitwisseling van gegevens omtrent het in werkelijken dienst gebruikt wordende of ln voorraad opgeslagene oorlogsmateriaal in het Nederiandsche memorandum opnieuw aantreffen. Nieuw is daarbij, dat onze re geering met betrekking tot de rechtstreek- scbe beperking en vermindering van het aantal mitrailleusen, kanonnen en tanks (voor zooverre natuurlijk die kanonnen en tanks niet geheel afgeschaft worden, zooals Amerika heeft voorgesteld en ook onze regeering van harte zou toejuichen) thans een maatstaf voor deze beperking aan de hand doet. Zij geeft in overweging, dat de conferentie voor iedere 1000 man der landmacht, die terstond mob liseerbaar zijn. een maximum-cijfer aan mitra Ileuses, aan kanonnen en aan tanks zal vaststellen. Bij de vaststelling van dit cijfer, dat onze re geering natuurlijk gaarne zoo laag moge lijk zou zien, zal de conferentie z ch naar het oordeel onzer regeering slechts hebb -n af tc vragen, hoeveel stukken van dit oorlogsmateriaal per 1000 man strikt nood zakelijk voor zuiver defensieve doel einden zijn. Hei interessantste hoofdstuk van het Nederiandsche memorandum is echter het eerste, dat de befaamde kwestie der „ge- Kroon bevoegd is de departementen in te deelen Eindelijk een antwoord van Mi nister Ruijs de Beerenbrouck, die daarin nog even deed uitkomen, dat een afzon derlijk Departement van Landbouw niet gewenscht is Of er een Directeur-Gene raal voor den Landbouw wordt aange steld. zal nader worden beoordeeld, ook ln verband met de vraag, of er een ge schikt man voor te vinden zou zijn. Het ontwerp werd aangenomen. HAGENAAR. -o van wer p-conventie op dit punt Het Nederiandsche memoranda in herinnering, dat het ontwerp^ van het standpunt uitgaat, dit alleen maximum-cijfers zullen woi gesteld met betrekking tot het aantal soldaten, dat per dag in dienst is. Hierdoor wordt geen gehouden met de vele duizenden, der dienst te doen, toch militair zijn en in geval van oorlog tersiq kunnen gemobiliseerd worden, om dienst te verrichten. De aanwerf zoovele duizenden personen, die ge van militaire oefeningen terstonjj gemobiliseerd worden, zou voor die een oorlog zou willen ontki groote beteekenis zijn. Onze regeering meent dus, dit plicht der Ontwapeningsconferenü] hiertegen de noodige maatregelen fen. Hiervoor is noodig de ven van de jaarlijksche contingents plichtigen. Indien ieder jaar sonen dan thans ingelijfd woi mindert daardoor van zelf het oefende reservetroepen, die oi_ voor een oorlog te mobiliseer*» zijn. Het in de commissie-Lohdon i bezwaar, dat een vermindering contingent onvereenigbaar met d* deling van alle burgers eischen, regeering niet deelen. Het mtm wijst op de Nederiandsche diens:>j die het jaarlijksche aantal in dend dienst ingelijfden beperkt door H der loting en door de vrijstel kostwinnaars en van personen, wit broeder reeds in dienst is. D>[ landsche ervaring heeft volstrekt leerd, verklaard onze regeering.S" volk dergelijke uitzonderingen 1 acht met de gelijkheid van beL waarop de burgers van een strijd recht hebben Overtuigd dat de conventie ooi ming van groote legers, die evi aanvalsinstrument kunnen zijn, ten tegengaan, stelt onze ree voor, dat hot ontwerp-convenlt gewijzigd worden, dat maxim zullen worden vastgesteld, hetzij aantal jaarlijks ingelijfden (dien- zoowel als vrijwilligers), hetzij totaal aantal personen boven ee leeftijd, die een militaire opra noten hebben. Het is te hopen, dat het Ni memorandum door do gedelcgi dezer dagen met officieele en pi schriften overstelpt worden, ind-::: lezen en ernstig overwogen zal en dat wij later eenige der vra artikelen in de eerste Ontwap ventte zullen aantreffen, die in menden winter (wat klinkt dit a wij dezen winter eigenlijk nog maal overwonnen hebben!) hier geboren worden! de Dls RECLAME. D WETENSCHAP CONTRA VEBU Nieuwe uitvinding did bacteriën doodt Men weet nu dat verkoiiM veroorzaakt door bacteriën. DB tl om een verkoudheid te genezen rif bacteriën te dooden, die de veroorzaken. Dat is het doel, scheikundigen het Karsote inllili hebben samengesteld. Proevenl wezen, dat de damp van Karsotil teriën van verkoudheid, inflsq catarrh in minder dan 10 mlnat komen vernietigt. Alles wat oen] heeft als men Karsote wil een paar druppels op een zakdoek]] kelen en de machtige, bacteriën-' damp in te ademen. In een paarj opent Karsote de verstopte verwijdert het slijm achter uit deC maakt een einde aan het hoorbui halen. Karsote is verkrijghaa op apothekers en drogisten a f. OM 4jl con (zakformaat) en f. 1.50 p-jj (2x de kleine maat). GEBOREN. Martinus Cornells, z. van H J. M. Brussee Lena, d. van C. <1 Wilk en M. E. van Atten MsrtJ rina, d. van K. van Ees en P. van l Louis Pieter, z. van J. D. Wjl Scheepmaker Petronella k-f van M. van der Linden en J »A Lubbe Jan Johannes, z. van en K. Koolhaas Adrianus. z. '-A Laarhoven en H. C. Klaassen -/L z. van W. Smit en J. Zwanenhal' GEHUWD: A. J. C. Roeleveld jm. en i jd. A. H .van F'sen jm. en Tielemans jd. W. J. Otten jM F. Godthelp jd. - J. Bentveld ju Kienjet jd. J. J. Hogervorst P van der Pluijm jd. P. A. Kling en A. Stouten jd. R. Molenaar i- van der Steen jd. P. C. Sega]- A. H. Voorwinden jd. J. Was® en M. M. Faas jd. J. W. Zeeger J. van Es jd. OVERLEDEN. J. Ravensberg ongeh. vr. 55ij van Herwijnen—van Dijk wede.",» H. Bernard wedn 68 j. J- J0 "ffl van Putten vr. 69 j. J. Pau« a-T A. VerraNleboer wede. 70 j. 9 r

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 10