Herinneringen van een Oud-Commissaris van Politie. Directie en Administr. 2500 Redactie1507 HEERENBAAI SCHEEPSTIJDINGEN. De voornaamste weerkundige waarnemingen. RADIOPROGRAMMA. 8 XXV. DE VERBAASDE KLEERMAKER. Een kleermakertje had er de voorkeur aan gegeven zijn leven als vrijgezel te slijten; was het, omdat hij misdeeld was door de natuur of was hij filosofisch aan gelegd? 't Doet hier niet ter zake; ik ver meld dit alleen maar als Inleiding om te vérklaren, hoe het kwam, dat hij op zijn vijftigste jaar een voorkamer bewoonde, die hem tevens tot slaapkamer diende en met het oog op zijn leeftijd gelijkstraatscli was. De man had zich op een avond ter ruste gelegd, zijn kleeren voor zijn bed over een stoei gehangen en zijn zilveren horloge op het nachtkastje gedeponeerd, opdat hij bij 't ontwaken spoedig kon zien of het tija was om op te staan. Dat had hij al veel malen zoo gedaan en des morgens vond hij alles in den staat, waarin hij het had gelaten voor hij de oogen sloot. Hij was, als gezegd, ongetrouwd, had geregeld werk en alzoo was er geen enkele reden, waar om hij door onrustige droomen geplaagd zou worden. Hij sliep als een os, doch juist zijn gemoedsrust zou hem noodlottig woi- den. want toen hij op den morgen, waarop dit verhaal begint, ontwaakte en de hand uitstrekte naar zijn horloge, tastte hij te vergeefs: het lag niet op het nachtkastje. Man van vaste gewoonten als hij was, be vreemde hem dit en hij richtte zich op in zijn bed. Verbeeld u zijn verbazing, toen hij ont dekte, dat het horloge niet op het nacht kastje lag en evenmin op de tafeL Hij greep naar zijn vest en ook daarin was het niet. terwijl hij tevens zag, dat zijn pantalon eveneens verdwenen was, ja. ook zijn schoenen, die hij voor het bed had geplaatst, waren nergens meer te zien. Terwijl onze goede man in zijn geest naging of hij den avond te voren mis schien in een minder normalen toestand was thuis gekomen, maar weldra vast stelde. dat dit niet het geval was geweest, drong het tot hem door, dat 's nachts iemand in zijn kamer was geweest en breek, schoenen en horloge had meege nomen, wat hem hoogst onaangenaam 1rof, temeer daar met zijn broek zijn por- lemonnale was verdwenen, waarin zijn ht-fle geldelijk bezit: vijftien guldeu. De kamerdeur was nog op slot en de men- schen, bij wie hij woonde, waren brave lieten, die ook geen flauwe grappen zou den uithalen, zoodat het niet anders kon, of iemand had 's nachts het raam open geschoven en was er door gekropen om langs denzelfden weg v eer te vertrekken. t' Leen geen twijfel of zoo was 't gebeurd, want hét raam stond nog op een kier en een bloemenstandaard voor het raam was verschoven. De kleermaker bevond zich in een heel lastige positie, want hy had geen tweede pantalon en kon zich in oen onvoegzaam toilet niet aan zijn Kostvrouw vertoor.en. Zoo kon hij toch ook niet blijven en hij opende de kamerdeur op een kier om de juffrouw te roepen, wie hij ln weinig woor den mededeelde wat er gebeurd was, zorg dragende, dat niets dan zijn hoofd zicht- baar werd. De Juffrouw begreep haalde een panta lon en een paar schoenen van haar man en stak die behoedzaam om de deur, ter wij! zij het hoofd zedig afwendde. De kleermaker haastte zich, zich 'n pre sentabel uiterlijk te geven, waarna hij met de juffrouw het geval kon bespreken, die hem aanried naar de politie te gaan. te zijner opbeuring er bij voegende, dat- er wel niets van terecht zou komen. Hoopvol gestemd zocht de man mij op en toen hij mij in enkele woorden het geval had medegedeeld, verzocht ik hem te gaan zitten; ik zou dan proces-verbaal opmaken, doch voor ik daarmee begon, verwyderde ik me even uit de kamer om ceu mijner rechercheurs een opdracht te geven. Ik liet hem alles vertellen zooals dat ge bruikelijk is en schreef. Toen we bijna klaar waren, werd de deur geopend en een rechercheur verscheen met een man, dien ik zoo zette, dat de kleermaker hem wel moest zien en hij sprong van verbazing van zijn stoel. Was hij verrast geweest, toen hit 's morgens broek en schoenen miste, zijn verbazing was zeker nog groo- ter, toen hij de pantalon terug zag om de beenen van den man en zijn schoenen aan diens voeten, terwijl hij met blijde verrassing zag, hoe de rechercheur de ver miste portemonnaie met inhoud uit een der zakken van de bewuste broek haalde. Hij verwachtte natuurlijk ook het horloge terug te zien, maar dat konden wc niet te voorschijn tooveren. De kleermaker was stom, iets, wat men even tevoren van het praatgrage mannetje als een onmogelijk iets beschouwd zou heb ben. Hij ging weer zitten en toen hij de spraak terug kreeg was 't om alleen maar te kunnen uitroepen: hoe is 't mogelijk, hoe is 't mogelijk! Neen, dat ging boven zijn pet, maar ik deed of het de meest ge wone zaak van de wereld was, dat als in Amsterdam 's nacht Iets gestolen werd, je den volgenden morgen dief en gestolene op het bureau had. „Ja", zei ik, „dat gaat zoo bij ons, hè!" ,,'t Is een mirakel", repliceerde de man en hy had graag gevraagd hoe dat zoo kon, maar durfde het niet goed; wees er verzekerd van, dat na dien tijd nooit iemand wat ten nadeele van de recherche moest zeggen, ais hij het hoorde. Om te voorkomen, dat men mij er van zou verdenken, dat ik fantaseerde, wil Ik een verklaring van het geval geven. Misschien denkt men. dat dien nacht een man was betrapt of onder verdachte omstandigheden aangehouden en dat nu toevallig bleek, dat dit de persoon was, die den kleermaker had bestolen, maar zoo was het toch niet. Toen de kleermaker bij mij kwam. had ik geen verdachte en wist ik ook niets van den diefstal af en niettemin had ik zonder eenige aanwijzing omtrent den dader dezen een half uur later te pakken. Hoe dat kon? Een paar weken te voren wa6 In een andere straat bij ons in de buurt bij een kastelein diefstal gepleegd onder soort gelijke omstandigheden. Daar zou men het raam van een opkamer hebben open- gesehoven nm daarbinnen te gaan en van daar langs een trapje een onder dat ver trek gelegen kamer te bereiken, waar man, vrouw en vier kinderen sliepen, Uit den jaszak van den man zou een portefeulle met bankpapier zyn gestolen. Toen ik daarvan aangifte kreeg, geloofde ik er niet veel van; het leek me hoogst onwaarschynlijk, dat men ln die slaap kamer kon komen en er rondscharrelen, waarbij zelfs licht gemaakt moest worden, zonder dat een der zes personen daarvan iets zou bemerken: de kastelein moest bovendien juist nog al wat geld aan de brouwerij betalen en de zaken gingen niet al te best, dus was zoo'n diefstal wel ge schikt om een surseance van betaling te krijgen. Eén ding was er, dat op inklim ming kon wijzen en dat waren krassen op de steenen onder het raam der opkamer, maar veel zei dat niet. Ik werd niet wyzer in die zaak, maar toen kreeg ik een paar dagen later weer een aangifte van inklim ming, zonder dat ik ook daar eenige aan wijzing omtrent daders had. Doch één ding stond nu wel vast: de kastelein had niet gelogen en tweedens had ik te doen met een of meer jongens, brutaal als de beul. die mijn buurt bhjk- baar als operatie-terrein hadden gekozen en er dus hoogstwaarschijnlijk ook woon den, want die buurt, meer bekend als „de Pijp" genoot het twijfelachtig voorrecht, dat het verbazend veel „gajes" tot schuil plaats strekte, een omstandigheid, die het al heel moeiiyk maakte om een bepaald persoon te verdenken, als er een diefstal was gepleegd, want er waren er wel hon derd, die gezien hun antecedenten, in aan merking kwamen. Een greep in de lucht deed ik dus niet. Op verklikkers behoefde ik ook niet veel te rekenen, want de knapen waren solidair. Weet echter, de meeste dieven zijn dom, in de beteekenis van weinig intellectueel en daaruit ls te verklaren, dat ze er gewoon lijk maar één systeem op na houden; bo vendien zijn ze ook veelal bügeloovig. Hebben ze als resultaat van hun denken een systeem ontworpen en slagen zij een paar keer by hun operaties volgens dat systeem, dan is het zeer onwaarschijnlijk, dat ze op een heel andere manier zullen gaan gappen, want dan staan ze voor vreemde risico's. De recherche is dan ook goeddeels ingesteld op recidive. Ik maakte me sterk, dat er meer in- klimmingen zouden volgen en ik wist, dat voor een inklimming het terrein verkend moest worden en daarom droeg ik een paar handige agenten op, in burgerkleeding en per flets 's nacht de straten te doorkruisen om te zien of er bekende jongens aandacht schonken aan ramen van benedenwonin gen. Door hen werd toen mijn aandacht gevestigd op een paar snaken, die op een nacht schijnbaar achteloos tegen een ven sterbank leunden en een hunner stond in een slecht blaadje. Toen de diefstal bij den kleermaker eer- paar dagen later was gepleegd, zei ik daar om op goed geluk tegen die agenten: Haal Arie. Ze gingen er op uit en vonden Arie, die van beroep glazenwasscher was, bezig aan het zeemen van de ruiten der kerk. Arie werd meegenomen: het resultaat is bekend; het horloge werd bij hem thuis gevonden, zoodat de kleermaker zijn hee- len inventaris weer terug kreeg. Zonder geluk vaart niemand wel. maar aan geluk alleen was 't hier toch niet te danken, dat wc den dader kregen; het was het preventieve optreden, dat hier het spoor gaf: van een dergelijk preventief op treden ken ik nog een treffend staaltje. H. KON NED STOOMB-MU. AGAMEMNON, 14 April van Genua naar Livorno, ARIADNE. Middel. Zee n. R'dam, pass. 14 April Ouessant. AJAX, 14 April van R'dam n. Middl. Zee. ATLAS arr. 12 April te Curacao. BAARN, 13 April van Arica n. Callac. CERES, 14 April n.m. 10 uur van A'dam te Hamburg. HERMES, 13 April van Salonica te Limni ORION, 14 April van Algiers te Palermo ORPHEUS. A dam n. Kopenhagen, pass. 15 April Holtenau. SIMON BOLIVAR, 14 April van Curacao naar Puerto Cabeilo. THESEUS. 14 April van Kopenhagen naar Aalborg. MEROPE, 14 April van Hamburg te A'dam HOLLAND—AFR1KA-LIJN AMSTELKERK, 15 April van Durban te Lorenzo Marques. HEEMSKERK, arr. 15 April te Amsterdam MAASKERK, uitreis, 13 April van Free town naar Takoradi. MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. BENGKALIS. 14 April n.m. van Amster dam te Hamburg. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. BEEMSTERDIJK, 14 April van New York te Baltimore. ROTT LLOYD. KOTA INTEN. thuisr„ 14 April te Havre: wordt 15 April n.m. te Londen verw. DEMPO, thuisreis, 15 April v. Singapore. SIBAJAK. uitreis, 14 April van Colombo. KOTA NOPAN, thuisreis, 15 April van Belawan. SOEKABOEMI, uitreis, 15 April te Padang TOSARI, 15 April van Schiedam n. Brake. JAVA—NEW-YORK LIJN. BLITAR, Java n. New York, pass. 14 April Perim. o DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. LEKHAVEN, 13 April v. Tampa te Mobile. ONZE TELEFOONNUMMERS: (op 2 lijnen) BAROMETERS. I. Er zyn tal van menschen, die zich heb ben aangewend op geregelde tijden naar het weer te kijken en dan uit de waar genomen verschijnselen een voorspelling van het te verwachten weer op te maken. Bij dit kijken naar het weer stelt men zich in den regel tevreden met het waar nemen van den wolkenhemel, het klop pen tegen den barometer om te zien of dit instrument een stijging of een daling van den luchtdruk aantoont, en het af lezen van een thermometer, die ergens buiten hangt. Aan dit stelsel van waarnemingen ont- j breekt heel wat. Het is gemakkelijk ge noeg om het te verbeteren en ik wil dan nu ook verschillende gebreken aanwijzen eD de middelen tot verbetering behan delen. Om een goed inzicht in de weersgesteld heid te krijgen, moet men ten minste de I volgende weerfactoren nagaan; de lucht- I drukking in verband met de veranderin- I gen sedert de vorige waarneming, de temperatuur, den wind, de bewolking, de stroomingen in hoogere luchtlagen en de I vochtigheidsgraad van de lucht. Het behoeft nauwelijks gezegd te wor- I den, dat de luchtdrukking en hare ver- I anderingen alleen maar kunnen waarge- 1 nomen door middel van een meet-instru- ment, den barometer. Minder algemeen bekend is, dat men verschillende soorten barometers kan gebruiken. De meest be kende en meest gebruikte is de zg. ane roïde-barometer. het klok-achtig uit ziende instrument, dat gewoonlijk ge monteerd is op een meer of minder in gewikkeld uitgesneden houten onderstuk. Niet zelden wordt de prijs van het instru ment aanzienlijk door dat onnoodige ver siersel verhoogd. Er zijn stellig ook veel menschen, die de waarde van het instru ment naar de grootte en grilligheid der versiering beoordeelen en zich bij hun keuze daardoor laten leiden. Dat is na- tuuriyk niet juist, want de bruikbaarheid van den barometer moet uitsluitend wor den beoordeeld naar het mechanisme. Nu Ls dit in het algemeen niet ieders werk en ook niet gemakkelijk. Velen hechten ook geen waarde aan de goede werking van een barometer maar beschouwen hem als een aankleeding van de vestibule van het huis. die fatsoenshalve niet mag ont breken. Toch is het ophangen van den barometer in de vestibule geen kwade ge woonte, die waarschljniyk ontstaan is nit de zucht om nog even. voor het uitgaan, de kansen op regen na te gaan. Deze plaats ls trouwens voor den barometer zeer geschikt, vooral omdat daar de tem peratuurswisselingen niet groot zijn. Met het bezit van een barometer van zeer goede kwaliteit is men echter nog niet zeker van zyn juiste aanwijzing. Aneroïde-barometers hebben n.l. de on aangename eigenschap, dat zij op den langen duur een miswijzing krijgen, die men niet opmerkt voordat men zijn aan wijzingen vergelijkt met die van een stan daard-barometer in de buurt, of doordat deze zoo groot wordt, dat zijn aanwijzin gen al te gek worden, b.v. wanneer het instrument zwaren storm aanwijst, ter wijl het bijzonder mooi en rustig weer is. Kent men. b.v. door vergelijking met een standaard-barometer, de miswijzing nauwkeurig, dan kan men het instrument „gelijk zetten". Aan de achterzyde vindt men in de sluitDlaat een klein gaatje en daarachter, eenigszins in de diepte, een schroefje. Door daaraan met een schroe vendraaier heel luchtig "en klein beetje te draaien, kan men X wyzer zooveel verstellen als noodig is X de miswijzing op te heffen. De wijzer beweegt zich in dezelfde richting als waarin men de schroef draalt. Het is noodig den barometer van tyd tot tijd opnieuw te regelen. Sommige ba rometers verloopen snel, anderen lang zaam. Een ander euvel van vele aneroïde- barometers is, dat zij gevoelig zijn voor de temperatuur, d. w. z. dat zij bij de zelfde luchtdrukking verschillend wijzen naarmate de temperatuur hooger of lager is. De fout is niet te herstellen en is las tig te controleeren. Hecht men aan juiste waarnemingen, dan zou men zoo'n instru ment buiten gebruik moeten stellen. Het gebrek kan veroorzaakt worden doordat de z.g. aneroïde-doos niet voldoende lucht- ledig is. Deze doos, het eigenlijke werk zame orgaan van den barometer, is een platte, cirkelvormige doos met gegolfden bodem en deksel, die luchtledig behoort te wezen. Binnen in de doos heerscht dus i geen druk, bulten drukt de dampkring er op. De doos zou totaal plat gedrukt wor- I den (met een kracht van 1 K.G. per c.M.2 oppervlak aan weerszijden) wanneer niet j een sterke U-vormige stalen veer de doos j in model hield. De spankracht van deze veer maakt evenwicht met den luchtdruk. Wanneer deze laatste vermindert, geeft de veer na. wordt de doos iets uitgezet, en komt de wyzer van den barometer, die ermede verbonden is, in beweging, en om gekeerd. Is er nu een beetje lucht in de doos aanwezig, dan zal deze by wisse lende temperatuur verschillende span kracht hebben en de werking van den atmoafertschen druk tegengaan, waar door de wyzerbeweglng verkleind wordt. De barometer kan dan niet gelijk wijzen. Het bekende tikken tegen den baro meter dient om den geringen tegenstand die het mechanisme door onderlinge wrij ving der bewegende deelen ondervindt, te overwinnen. Deze wrijving maakt, dat de wyzer van den barometer iets op zyn be weging ten achter is. Door het tikken neemt hy den stand In, die overeenkomt met de heerschende luchtdrukking. Daar na leest men den stand af en noteert dien, zonder te letten op de woorden: veran derlijk, mooi weer, storm, enz., die op de schaal staan en geen byzondere beteeke nis hebben. Een losse, verstelbare wijzer dient om den stand van den barometer te markeeren in verband met een latere aflezing. Verscheidene aneroïde-barometers heb ben z.g. vertraging, die ontstaat doordat de aneroide-doos tengevolge van gebrek aan inwendige soepelheid van het metaal, waaruit zij is gemaakt, in haar vorveran- deringen achter blijft. Tegen dit euve! ls niets te doen. Bij snelle drukveranderin gen kan de aanwijzing wel een paar mili- meters mis zijn. De aneroïde-barometer moet worden opgehangen op een plaats, waar hy be veiligd is tegen stooten en schokken, stof, vocht en groote temperatuur-wissellngen. Men zal alty'd veel genoegen beleven van VOOR ZONDAG 17 APRIL. Hilversum, 298 M. 8.15—10DO: VARA 10.00—1ÏDU: VPRO 12.00—5.00: AVRO 5.00—8.00: VARA 8.00— 12.00: AVRO 8.15: Gymnastiekles 8.30: Esperanto-cursus door J, Lem 8.55: Voetbal- en Postduivennieuws 9.05: Tulnbouwhaltuurtje 9.3010.00: Gramofoonp). 10.30: Kerkdienst uit de Ver. v. Vrijz. Herv. te Haarlem 12.00: Omroep-Kieinorkest onaer leiding van W. Knikker 1.45: Boekenhalluurtje 2.154.00: Ooggetuige-verslag Voetbal wedstrijd Holland—Belgié door H. Hollan der 4.00: Kovacs Lajos en zijn orkest (Refreinzang: Bob Scholte.) 4.45: Vaz Dias en Gramofqon.pl. 5.00: Kinaer- uurtje 6.00: VARA-orkest onder leiding van H. de Groot. O.a. Ouv. Dichter una Bauer, Suppé 6.45: Literair halfuurtje A. M. de Jong en Andr. Latzko. 7.31): Vervolg concert. Oa. Slavische Rhapsodie Friedemann 8.00: Vaz Dias 8.15: Kovacs Lajos en zijn orkest (Refrein zang: Bob Scholte.) Met medewerking van „The Twinkling Five" 9.30: Koos Koen in „Het Bruiloftsdiner" 10.00: Concert voor 2 plano's met orkestbegeleiding (Mo zart). J. Callenbacli en Gerda Nette m. m. v. het Omroeporkest o. 1. v. A. van Raalte 10.25: Gramofoonpl. 10.40: Omroeporkest onder leiding van A. van Raalte. M. m. v. Frank Titterton (tenor.) O.a. Ouv. Zar und Zimmerman, Lortzing 11.3012.00: Gramofoonpl. Huizen, 1875 M. 850: NCRV 9.30: KRO 5.00—7.45: NCRV Hierna KRO 8.30: Morgenwijding met medewerking van NCRV-dameskoor 9.30: Gramo foonpl. 10.00: Hoogmis uit de Kerk v. d. H. Franciscus van Assisië te Amsterdam 11.45: Middenstandskwartiertje 12.00: Gramofoonpl. 12.10: Literaire causerie 12.30: Haydn-Herdenklng. Met mede werking van Dr. Willem Mengelberg en het Concertgebouw-strijkkwartet (2 violen altviool en cello) 2.30: Verslag van de Voetbalwedstrijd Holland—Belgie 4.30: Ziekenhalfuur 5.00: Orgelspel door Ir. C. C. G. van Buuren 5.20: Afvaardl- gingsdienst van het Zend. Echtpaar D. Rijkhoek naar Samosir (Sumatra) van uit de Vrije Evang. Gem. te Dordrecht. Hierna Orgelspel door Ir. C. C. G. van Buuren 7.45: Boekbespreking 3.10: Voetbaluitslagen 8.15: Uit de voorm. Dominicaner Kerk te Maastricht: Kon. Zangver. „Maasteechter Staar", o. 1. v. P. Gielen. Sted. orkest van Maastricht on der leiding van H. Hermans en Anny Woud (alt.) 0.a. Ariadne auf Naxos, Haydn en Feuervogel-Suite, Strawinsky Ca. 9.30: Vaz Dias 10.40—11.00: Epi loog. Daventry ,1554 M. 9.50: Tydsein. Be richten 250: Concert. Fred. Hartley's kwintet 3.05: Lezing 3.20: Missie praatje 3.35: Britsche muziek voor strijkinstrumenten. BBC-orkest onder lei ding van A. Boult 4.35: Concert. L. Llubera (sopraan) en Serge Prokofieff (piano) 5.205.40: Kinderuur 7.20: Kerkdienst 8.05: Orgelspel 8.10: Be richten 355: BBC-Theater-Orkest o. 1. van L. Woodgate. Met medewerking van Tom Jones (tenor). O.a. Suite Four Ways, Coates; Serenade, Toselli en liederen van Donaudy 9.50: Epiloog. Parijs „Radio-Paris". 1725 M. 7.05: Gramofoonpl. 11.40: Religieuse muziek 12.20—2.50: Gramofoonpl. 2.50: Ver slag van den Voetbalwedstrijd Corin thians—Sochaux 6.20: Gramofoonpl. 7.20: Gramofoonpl. voor de jeugd 3.05: idem 8.50: Dansmuziek. Kaiundborg, 1153 M. 11.20—12.20: Radio-orkest o. 1. v. Reesen 250: Koor concert 2.454.20: Radio-orkest onder leiding van Gröndahl. Met medewerking van M. Jacobsen (zang) en F. Jensen (piano) 7.20: Fragm. uit „Fatinttza", Suppé. Orkest en solisten onder leiding v. Reesen 8.35: Muzikale voordracht 9.45: Serenade D-dur, Op. 25 (fluit, viool en viola) Beethoven 10.1511.50: Dans muziek, Langcnberg, 473 M. 6.207.45: Ham burger Havenconcert 10.50: Bach-can- tate 12.20—1.50: Concert oJ.v. Wolf 3.505.20: Koor- en orkestconcert o. l.v. Heinz Eccarius 7.20: „Zigeunerllebe", romantische operette van Fr. Lehér. Di rigent: Kühn. Regie: Anheisser 10.05 11.20: Dansmuziek o. 1. v. Eysoldt. Rome. 441 M. 755: Gramofoonpl. 3.05: Gevarieerde concert- en tooneel- avond. O.a. Spaansche Symphonie voor viool en orkest. Lalo en uit „Don Carlos", Verdi. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 6.20 en vervolgens elk uur: Postduivenberich- ten 11.35—1.05: Gramofoonpl. 2.20: Verslag Voetbalwedstrijd Holland—België 4.20: Concert o. 1. v. Poppelsdorff 5.35: Gramofoonpl. 7.20: Opera-comique „Le Postillon de Lonjumeua", van A. Adam 338 M.: 6.20 voorm.: zie 508 M. 11.351.05: Gramofoonpl. 2.20: Zie een zelfregistreerenden barometer (baro- graaf.) Bij dit instrument is het werk zame deel een stapeltje ancroïd-doosjes. waardoor de bewegingen vergroot worden. Deze worden bovendien door hefboom overbrenging op een schrijfarm met schrijfstift verder vergroot en in een doorloopende lijn opgeteekend op een papierstrook, die door een uurwerk in een week wordt voortbewogen. Over de aan- teekeningen (barogrammen) van dit in strument hoop ik later het een en ander te schrijven. Voor de weervoorspelling zijn zij van groot nut. Voor zeer nauwkeurige luchtdruk-me tingen. die vrij van fouten zijn, moet men eigenlijk gebruik maken van een kwik barometer. De aflezingen moeten worden gecorrigeerd voor temperatuur. De lengte van de kwikzuil, die de maat is voor de luchtdrukking, is n.l. by dezelfde druk king grooter naarmate de temperatuur van het kwik hooger ls. Een goede kwik barometer moet dus voorzien zijn van een thermometer. Bij temperaturen boven nul moet men van de aflezing in inch een bedrag aftrekken, dat bij 10 gr. C. 15 inch, by 16 gr. C. 2.0 toch, by 25 gr. C. 3.1 inch, dus voor eiken graad C. iets meer dan 0.1 inch bedraagt. Alle afgelezen standen, ook van den aneroïde-barometer, moeten gecorrigeerd worden voor de hoogte, waar op het instrument boven normaal peil (N AR.) hangt. Deze correctie ls negatief en bedraagt voor eiken meter hoogte-ver schil 0.1 inch. Ik ben gaarne bereid aan lezers, die be zwaren met hun barometer ondervinden. Inlichtingen en raad te geven. Ten slotte wil ik er nog op wyzen dat antieke barometers, waarvan meestal de buis stuk of in het ongereede is geraakt, gemakkelijk hersteld kunnen worden. (Nadruk verboden.) C. N. 508 M. 450: Concert o. 1. v. tta. 5.20: Gramofoonpl 750; cw 1, v. Kumps O.a. London-Symphont t. han Williams 3.05: „Het Kind*' Heyermans 8.35—950: Verrok, cert. O.a. Mephisto-wals, Liszt., Zeesen, 1635 M. 7.10: Sportniai 7.20: „Der letzte Walzer", operette,; Strauss. Bewerking: Max Ast. tfli J. Holzer 9.35: Berichten en rt tot 11.50: Dansmuziek door Juan u, en zijn orkest. 30 Hl i Inca brie' Lelde B VOOR MAANDAG 18 APRR, Hilversum. 296 M. Algemeen gramma, verzorgd door de VARA. - 7.00 en 7.30—7.45: Gymnastiekles Gramofoonpl. 9.00: Amsterdams^] listenkwintet o.l.v. L. Cohen en c foonplaten 10.00: Morgenwijding 10.15: Voordracht door Mlnnij Et 10.30: Vervolg concert 11.45, dracht door Mlnnij Erfmann - I.45: VARA.-septet o.l.v. Is. Eijl et mofoonpl. 2.15: Boekbespreking Martien Beversluis 3.00: Fluit Joh. Feitkamp. m. m. v. P. Tiggers 3.50: Zang en piano. resp. Ellzed» en Joh. Jong afgew. door gramofa ziek 4.00: Gramofoonpl. 450 de kinderen 5.00: Trio W. Dm! Gramofoonpl. 6.40: Prof. W. Het bevolkingsvraagstuk 7.00: P; glsch concert. VARA.-orkest 0. l.v.j] Groot .Inleiding: P. Tiggers m. nu Renesse (cembalo), L. Sjouwerman 8.00: M. Beversluis: De plastiek;] poëzie 8.20: Gramofoonpl. - „Sonja" ,spel in een bedrijf van K koff. regie: W. v. Capellen 9.30: ïj orkest o. 1. v. H. de Groot KM Dias 10.15: VARA.-orkest o.Lv.: Groot 11.00—12.00: Gramofoonp! Huizen, 1875 M. Uitsl. NCRV-' ding 8.00: Schriftlezing Gramofoonpl. 10.30: Zieken: II.00: Chr. Lectuur 11.30: Grami 12.30: Orgelconcert Jan Zwart - Voor de scholen (voordracht doo; Lange) 2.35: Causerie door A. J 3.153.45: Knipcursus 4.00: uurtje 5.00: Gramofoonpl. 51 J Liederenuurtje door Joh. de Heer - X Vragenuurtje 7.45: Ned. Chr. Per j 3.00: Speciaal programma v. d. 8.15: Vanuit „Hof van Holland"LÏ sum: Hilv. Mannenkoor „Apollo" 0 j Andriessen. Huldiging van Corn. Kt sloot door den Burgem J. M. J. 8 booy, m. m. v. W. Snoeks (tenor) t Xeessen (viool) 9.15: Causerie mi Zuiderzee Droogmaking 9.30: Vt| concert, o.a. Sonate no. 5 F-Dur Beethoven en liederen van Brahms 10.45: Vaz Dias 10.5511.30: foonplaten. Daventry, 1554 M. 955: Morgf ding 9.50—10.05: Tijdsein, Berichl 11.20: Concert. Win. Campbell (sop en het Rene Cook Trio 12.05: G: foonplaten 1.45: Voor de scholq 3.05: Concert Phyllis McDonald (via Kathlee; Murray (piano) 3.35 schetto's orkest 4.35: Kinderuur -j Berichten 5.50: Laf fitte speelt Del pianowerken 6.10: Boekbesprel 650: Muzikale causerie door Help j chinson 7.20: Jack Payne's Dai 8.20: Berichten en lezing 8 55' Brummell", operette naar het Fram Rip en Rob. Dieudonné door Dennis 1 dell. Muziek van Reynaldo Hahn. Ki Theaterorkest o. 1. v. Woodgate 3 11.20: Ambrose's Bleu Lyres. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. .il 11.50: Gramofoonpl. 7.50: tragedie in 5 actes van Racine. Kaiundborg, 1153 M. 11 Strijkconcert uit Hotel Angleterre 4.50: Concert voor werkeloozen. iM solisten o.l.v. Reesen 7.20: Ini china opera in 5 actes van m.m. v. Deensch Philh. orkest haagsch Philh. koor o.l.v. Ander «W^ei lew 9.351150: Dansmuziek. JMjg Langenberg, 473 M. - 6.25-7.20et —1150: GramofoonpL Concert uit Stuttgart 1250—lfO: eert o. 1. v. Eysoldt, m. m. v. H. GoaWHF nova (alt) 4.20—5.35: Concert mij»?3 chen O.I.V. Klosz 7.20: Werag-afgg1" o. 1. v. Kühn. Wanda Achsel <sopmo(l>rtw^ Ouv. Verkaufte Braut. Smetana: dito: Slavische Dansen, Dvorak. 11.20: Dansmuziek o.l.v. Eysoldt. I Rome, 441 M. 7.20: Gramofooc* 8.20: Concert, aangeboden door de BIJ Americana Petr.Co. 9.30: Lichte t Brussel, 508 en 338 M. 508 Mn een i 1.05: Max Alexys' orkest 450: 0® op d 0.1.v. F. André 5.20: Gramofoot? jang, 5.50: Belgische sonatencyclus viool p dezei 6.20 en 7.20: Gramofoonpl. Hier: P't.ite Wesene". stuk van Mathieu V.J Ook set. Muziek Delvigne 8.20—950: Cö vaar, 1. d. Memlinc-zaal te Antwerpen - levee 11.351.05: Gramofoonpl. 450: C® meet o.l.v. Kumos o.a. Homerisch' sviro? Am 8.20: Intermezzo 8.35: Vervol!] eert. Tod und Verklarung en Wals 0 Rosenkavalier", R .Strausz. Zeesen. 1635 M. 7.30: Concert Wl legenhcid v. h. 50-jarig juhileum v-j Berüjnschc Philharmonic. Concert «J Furtwangler. Beethoven's 9de (met koor) 9.05: „Die Völker W manuscript G. Pohl. Leiding: E Kötr 10.05: Berichten en hierna tot 11J®' muziek door Oscar Joost en zUn orns u RECLAME. %vae&Ub-tabak\ lukw per Vz pond ECHTE FRIESCHE 20cl.perons lOcf.per'/zons

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 20