f 73«fe Jaargang WOENSDAG 13 APRIL 1932 No. 22105 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor I nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Leidsch Crisis-Comité. OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. LOOPT U MOEILIJK? PRESBURG %RSTEUN8CH0ENEN BINNENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. ASFALT-WEGEN Economische wegen LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN an cts. per regel voor advertenüën alt Lelden en plaatsen I «aar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regeL Kleine Advertenöën X Uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. B Wl een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] 1.0.18 Voor Leiden per 3 maanden 1.2.35, per week Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f.2.1:5 4- portokosten. Giro No. 188690. Door ons werd ontvangen j. l. f. 5. I De Burgemeester van Leiden brengt ter jlgemeene kennis, dat de Raad dezer ge- jieente in zijne vergadering van den 11 ■pril J.I. heeft besloten te bepalen, dat de rststelling van een plan van uitbreiding or de gemeente Leiden wordt voorbe- bid. De Burgemeester voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. eiden, 13 April 1932. 7697 PROF. DE ZWAAN 25 JAAR PREDIKANT. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn, dat irol. dr. J. de Zwaan, hoogleeraar aan de Universiteit alhier, het predikambt aan- laardde in de Ned. Herv. Kerk. In verband hiermede zal prof. de Zwaan as. Zondag een gedachtenisrede uitspre ken in het Kerkgebouw te Heemse (Ov.), Tvaar hl) ook bevestigd is. P. J. STOFFERS, t In den ouderdom van 63 jaar is gister- ivond na een ongesteldheid van slechts Jrele dagen te Wassenaar overleden de leer P. J. Stoffers, sedert ongeveer dertig ar directeur van de N.V. v.h. R. M. euth en Zn., alhier. De heer Stoffers bewoog zich weinig in et openbare leven alleen was hij lid an den Raad van Beheer der Ned. Jaar- eurs doch wijdde zich geheel aan de langen der N.V. Beuth, welke zeer veel aan hem te danken heeft en waarvan hij de stuwende kracht vormde, i Zijn stoffelijk overschot zal morgen- Iddag om halfdrie op de begraafplaats ud Eik en Duinen te Den Haag worden er aarde besteld. leidsch crisis-comité. Men schrijft ons: Het is een verheugend feit, dat de op- engst van de laatste collecte weder ooger is. Dit resultaat is zeker voor een deel te anken aan enkele personen, die zich reid hebben verklaard het Crisis-Comité «aan behulpzaam te willen zijn bij e wekelijksche collecten. [Het Comité zou echter nog veel meer willen ontvangen om zijn arbeid te winnen uitbreiden in meerdere wijken, ■5~ Wfiens onvoldoende hulp niet be hoorlijk kunnen worden bezocht. Tevens if ae* noodzakelijk een aantal medewer- tf - kun arbeid voor het comité hulp BfreS'?en' daar het niet mogelijk is, lie a inspanning te blijven vragen, den zijn" 1)1111 werkzaamlleden verbon- LpTJ'a ?e" zich iederen Woensdag onge- vtert J"ir besehikbaar om aan dit mooie - On. arbeiden? L®,en worden gaarne ingewacht bij lii "e Vries—de Vries, Rapenburg 38, 'erkrijgen Z' gewenschte inlichtingen te Lüf( Penningmeester van het comité ver- iekt ons (est!...- ef, nog eens de aandacht op te levcrV Z? in het bijzonder van werk- Bupt, i beefden van instellingen, dat te kantore (De Twentsche Bank, bear"zijn nog collectebusjes beschik- 'u w!u eden kunt U helpen mor- ini misschien gaarne geholpen kunti daarom zooveel en zoolang RECLAME. GA NAAR donkersteeg EN HET LEED IS GELEDEN! VOORDRACHTAVOND JAC. VAN ELSaCKER. 5315 Ontroerend-schoone vertelkunst. Gelukkig! ook onze stadgenooten worden rich eindelijk bewust van het groote talent van den declamator den heer Jac. van Elsacker, die in ons. gansche land reeds groote bekendheid bezit. De opkomst in de Nutszaal was ditmaal zeer bevredigend, al hadden wij een uit verkocht huis" gewenscht. Het gebeurt zóó uiterst zelden, dat een waarlijk begenadigd kunstenaar te beluisteren valt! Onvoor waardelijk kunnen wij Jac. van Elsacker een onzer grootste „vertellers", zoo niet de belangrijkste van het oogenblik in ons land noemen. In zijn zeldzaam beheerschte wijze van voordragen, komt iedere nuan ce tot haar recht; zijn sonoor en prachtig zittend stemgeluid ontroert voor al in het dikwijls zacht gesproken woord. Het hoogste schatten wij echter het in nerlijk beleven en doorleven van hetgeen hij brengt, zoowel in proza als in poëzie: het klinkt bii hem alles zoo rustig en ge woon, daarbij zoo aangrijpend en door voeld, terwijl de grenzen tusschen gevoe ligheid en overgevoeligheid scherp getrok ken zijn. Welk een ontroerende vertelling „De onzichtbare verzameling" van Stephen Zweig; hoe zuiver bracht Van Elsacker deze tragische geschiedenis over den blin den verzamelaar van kostbare gravures, die zijn familie echter in den zorgelijken in flatietijd voor het behoud der familie heeft moeten verkoopen. Levend stond deze voor ons; de doode pupillen van dezen arme doch rijke van geest verhoogden de suggestiviteit van het woord. Wij herinne ren aan het leutige Vlaamsche genre. Kos telijk dat Vlaamsche accent In de vertel lingen van den onvergetelijken Ernest Claes, aan het teedere en innige ..Wande ling van Top Naeff" aan zijn als door de zaal gebazuinde „Scheepspraet" van Huy- gens het bitter-wrang humoristische ..De lange broek", van A. M. de Jong of het geestige „de Kraker" van Jan Feith. Elk genre komt bij dezen meesterlijken vertel ler tot zijn recht, grijpt den toehoorder tot in de ziel of wekt hem op tot een spon taan opwellenden lach. Gezond en krach tig, dan weer teeder is hij in zijn woord; nergens sentimentaliteit of onwaarachtig heid! Dit is de zuiverste en edelste vertel kunst. die wij sinds jaren hoorden. Wij zouden voor een ieder wenschen, dat men zóó iets hoort in dezen tijd, waarin de schijn zoo dikwijls voor de waarheid wordt gehouden en velen helaas niet meer in staat blijken te beoordeelen. wat werkelijk „schoon en goed" is. Deze voornaam-beschaafde verteller heeft ons opnieuw eenige uren van zeld zame vreugde doen beleven. Wat ons betreft: hij zou tot ver na mid dernacht door kunnen gaan. zonder dat hij ons minder boeide. Wij veronderstellen zelfs, dat het gansche auditorium heeft gedacht als wij. Zijn succes was oprecht en welverdiend! Prof. dr. J. H. Kern leidde als voorzitter van het „Algemeen Neder- landsch Verbond" den kunstenaar In en dankte hem tenslotte voor het gebodene. Wij hopen nog vele malen den heer Van Elsacker hier te zien. En vertrouwen dan, dat een ieder hem gaat hooren! TEGEN VERHOOGING DER VERMAKELIJKHEIDSBELASTING. Het bestuur van de Muziek- en Too- neelver. „Nut en Vermaak" deelt ons mede, dat er zich een voorloopig Comité heeft gevormd uit haar bestuur teneinde de be langen te bespreken van alle vereeni- gingen, welke door een eventueele invoe ring van een belasting-verhooging op de publieke vermakelijkheden zullen worden getroffen. Een vergadering van belang hebbenden zal plaats hebben op Maandag 18 April a.s. des avonds te 8'/ü uur in de bovenzaal van café-rest. „In den Vergul den Turk". „LITTERIS SACRUM" IN HAARLEM. Een groot aantal werkende leden der Kon Ver. „Litteris Sacrum" was gister avond aanwezig in den Haarlemschen Schouwburg teneinde getuigen te zijn van de uitreiking der prijzen behaald óp den nationalen tooneelwedstrijd uitgeschre ven door de Kon. Letterlievende Ver. „J. J. Cremer" ter gelegenheid van haar vijftigjarig bestaan. Gelijk bekend won „Litteris" hier met „Nora" van Ibsen den eersten prijs voor de beste opvoering (gouden medaille van het gemeentebestuur van Haarlem en f.400l en een medaille 7an H. M. de Koningin voot de beste uitspraak: voorts behaalden mevr. C. HagemanVerhagen, mej. Wessels en de heer H. de Wilde per- soneele prijzen. Aan de uitreiking ging vooraf de pre mière van Fabricius' nieuw blijspel „Hans Hopper maakt carrière", opgevoerd door de jubileerende vereeniging. De auteur was voor deze gelegenheid speciaal uit Londen overgekomen en werd na afloop gehuldigd met een fraaie krans en het eere-voorzitterschap. Als gevolg van gisteravond tusschen de heeren Fa bricius en Hageman gevoerde besprekin gen zal dit aardige stuk hoogstwaarschijn lijk in het volgende seizoen hier ter stede door „Litteris" ten tooneele worden ge voerd Het critisch verslag van de jury, voor zoover op „Nora" betrekking hebbende, hopen wij morgen te publiceereru NAT. CHR. ONDEROFFIC. VEREENIGING 24ste Jaarvergadering der afd. Leiden. Gisteravond hield de afd. Leiden van de Nat. Chr. Onderofficieren Vereeniging in de groote zaal van het Chr. Mil. Tehuis aan den Morschweg haar 24ste jaarver gadering. Qe voorzitter, serg.-maj. de Geus open de te ruim acht uur deze feestvergadering heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in 't bijzonder ds. I Voorsteegh, waarn. leger-predikant van Den Haag. den voorz. van het H.B., den heer C. Oranje van De venter, mej Smolders, de pianiste en ver schillende afgevaardigden van plaatselijke en omliggende vereentgingen en de huis vader en de moeder van het Tehuis. Spr. hoopte, dat vooral de jongelings- vereenigingen een warme actie voor het Chr. Mil. Tehuis zouden voeren. Met begeleiding van de pianiste werden daarna op enthousiaste wijze twee cou pletten van het Wilhelmus gezongen. Het jaarverslag van den secretaris den heer De Moed was in majeur getoonzet, dat van den penningmeester den heer Middelkoop meldde een batig saldo van ruim f. 60. De opzichter van fortificatiën, de heer C. Oranje hield vervolgens een korte pro- paganda-rede, naar aanleiding van het bekende lied van Schiller „De Klok", welks inhoud spr. overbracht op Jezus Christus. Spr. eindigde met een warm pleidooi om het Chr. Mil. Tehuis te steunen en wekte de militairen op tot trouw bezoek aan dit tehuis. Na de pauze sprak ds. Voorsteegh nog een kort woord en teekende hierin hoe de Christelijke en de Nationale gedachte sa men behooren te gaan. Nadat verschillende afgevaardigden nog het woord hadden gevoerd werd besloten met het zingen van Ps. 72: laatste vers en gebed van den heer Oranje. De pianiste had voor haar belanglooze medewerking een bouquet bloemen in ontvangst te nemen. DE WIJZIGING DER VUURWAPENWET. handelsregister kamer van koophandel. I Wijzigingen: E. J. Coster. Wijnhandel „De Blauwe Druif", Steenstraat 8, Leiden. Slijterij en wijnhandel. Het filiaal te Alphen aan den Rijn, Raadhuisstraat 208, is overgegaan aan Mej. C. E. J. Coster, te Leiden, die deze zaak drijft onder den naam „De Blauwe Druif". Servaas' Muziekhandel, Breestraat 102, Leiden. Handel in muziek. Bijvoeging uit geoefend bedrijf: handel in muziekinstru menten en aanverw. artikelen. Mr. H. D. M Knol alhier is benoemd tot lid van de commissie, welke in 1932 is belast met het examineeren van hen, die eene akte van bekwaamheid wenschen te verkrijgen tot het geven van middel baar onderwijs in het boekhouden (akte K XII en Q) of tot het geven van lager onderwijs in de beginselen der handels kennis (akte U). Onze stadgenoot, de heer Dingstee, beroepen predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Almkerk hoopt 8 Mei zijn intrede te doen. Als bevestiger zal ds. A. Dönszelmann te Meppel optreden. De dezer dagen alhier tot arts bevor derde semi-arts L. van Herk is bestemd tot reserve-officier van gezondheid 2e kl. bij het reserve-personeel van den genees kundigen dienst der landmacht. Op Vrijdag 29 April des avonds te 8 uur en Maandag 2 en Dinsdag 3 Mei des middags te 4 uur zal de heer N. Roo sevelt, gezant der Ver. Staten van Amerika te Budapest en vroeger gedurende vele jaren redacteur buitenland van de „New York Times" in de Leidsche Aca demie lezingen houden over de Ameri- kaansche pers in den meest uitgebrei- den zin. Op de gisteren gehouden keuring te Amsterdam van de Koninkl. Nederl. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde van nieuwe zeldzame planten, werden aan Saxifraga Elisabethaea, Saxifraga Biaso- letti, Saxifraga Paulinaea en Saxifraga hybrida Gloriana, ingezonden door de AlpenplantenkweekerijK. J. van Veen, alhier, getuigschriften van verdienste toe gekend. Gistermiddag omstreeks halfeen is doordat eerP onbekende de rem losmaakte, een transportfiets van den bakker A. v. O. inhoudende 50 broodjes in de Langegracht gereden. Toegeschoten voorbijgangers trokken het voertuig weer op den wal. Hedenmorgen zijn tengevolge van verkeerd uitwijken op het Rapenburg twee fietsers met elkaar in botsing ge komen, waardoor een van hen, de 13-jarige F. J. O. te water geraakte. De 20-jarige chauffeur H. van de B. sprong hem geheel gekleed na en slaagde er in den drenke ling, die reeds zinkende was, behouden op het droge te brengen. De redder werd in het politiebureau van droge kleeren voorzien. J. H. heeft bij de politie aangifte ge daan, dat in den afgeloopen nacht in de van der Werffstraat ten nadeele van het Gem. Radiodistributiebedrijf een dekzeil is ontvreemd. De politie alhier heeft zekeren C. W. de G. in bewaring gesteld als verdacht van diefstal van drie wollen dekens. Te Amersfoort is een minderjarige L. W. aangehouden, die de ouderlijke wo ning alhier was ontvlucht. Het gevaar der alarmpistolen. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de wijziging der Vuurwapenwet is het volgende ontleend: In de mededeellng. dat zeer vele leden bezwaar hebben tegen het voorstel om ook de alarmpistolen onder de Vuurwapenwet 1919 te brengen, heeft de minister gereede aanleiding gevonden nog eens ernstig te overwegen, of indtrdaad zijn voorstel wel voldoenden grondslag vindt m de eischen der praktijk. Het blijft echter zijn oordeel, dat het voor de handhaving van de open bare orde en veiligheid zeer gewenscht is bedoelde voorwerpen onder de voor vuur wapenen geldende regeling te brengen en deze niet in den vrijen handel te laten. Een tweetal gevallen van betrekkelijk recenten datum hebben hem in die mee ning versterkt. Hij heeft het over den op 10 December 1.1. plaats gehad hebbenden roofoverval in een wisselkantoor te Rot terdam, waarbij een der aanvallers den kassier met een alarmpistool te lijf ging. Niet alleen slaagde de overval met behulp van dat wapen, maar de kassier kreeg ook lichamelijk letsel. Een onderzoek door een oogarts wees namelijk uit, dat het ge zichtsvermogen van den kassier ernstig had geleden en dat in de nabijheid van zijn oogen een aantal kleine verwondingen door binnendringend kruitslijm waren ont staan. Het tweede geval betreft een over val in het postkantoor te Ginneken op 12 December d.a.v., waarbij eveneens met succes door den dader van een alarm pistool gebruik is gemaakt. Uit het bovenstaande volgt, dat 'n alarm pistool wel niet als onschadelijk is aan te merken. De gevallen illustreeren voorts de meening, dat het misbruik, dat van die voorwerpen wordt gemaakt, zóó ernstig ls, dat de voor zoover bekend nog weinig in toepassing gebrachte mogelijkheid om het als verweermiddel te bezigen daar tegen niet als voldoende voordeel kan op wegen. WERKLOOZE ZEEVISSCHERS Het steunfonds uitgeput. Men meldt uit IJmuiden aan het Hbld. Her fonds voor sociale voorzieningen, dal indertijd volgens de collectieve loon- overeenkomst lusschen reederijen en zee- visschers werd opgericht en waarin eerst genoemde vijf gulden per man en per maand der varende schepen storten, moet zijn werkzaamheden ten zeerste beperken, omdat de geldmiddelen bijna uitgeput zijn. Door het groote aantal opgelegde sche pen gaan de inkomsten van het fonds regelmatig achteruit en de uitkeeringen omhoog. Van 1 Januari van het vorige jaar af tot 1 April van dit jaar, dus over 15 maanden werd f. 190.000 uitgekeerd. De I geheele reserve van het fonds is opge- i teerd en nu moeten de uitkeeringen uit sluitend bekostigd worden uit de scliaar- scher wordende inkomsten. Er is nu besloten met ingang van 1 Mei de uitkeering bij werkloosheid geheel stop te zetten. Het fonds zal tijdelijk zijn arbeidsterrein inkrimpen tot uitsluitend de I zorg voor door ziekte of ongeval getroffen opvarenden, terwijl ook de verplichtingen tegenover de nagelaten betrekkingen van ten gevolge van ziekte overleden opva renden blijven gehandhaafd. Op 1 Maart was nog van de reederijen een bedrag van ongeveer f. 14.000 te vor deren, doch hiervan kan f. 3500 wegens faillissement der debiteuren oninbaar ver klaard worden. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. De jaarlijksche vergadering. Gistermiddag is te Hilversum onder voor zitterschap van mevr. J. MarcusNijland de 19e jaarlijksche vergadering van de Vereeniging vam huisvrouwen gehouden. Er waren 76 afdeelingen vertegenwoordigd. Tot hoofdbestuursleden werden gekozen de dames N. A. W. AdemaGroenman, C. EerdmansDe Holl. A. C. ScheersVon Saher en H. G. van AnrooyDe Kempe naar. Gistermiddag zijn de dames ten stad- hudze door Hilversum's gemeentebestuur ontvangen. Zij werden toegesproken door burgemeester Lambooy De presidente be antwoordde de rede. Nadat men thee had gedronken, werd het stadhuis bezichtigd. Gisteravond was er de verkiezing van een nieuwe presidente. Gekozen werd mevrouw EerdmansDe Holl. De tegenwoordige pre sidente was niet herkiesbaar. (N.R.Ot.) de postraad. Bij Kon. besluit zijn voor het tijdvak van 1 April 1932 tot en met 31 Maart 1936 benoemd tot leden van den Postraad: A. Pierson, bankier te Amsterdam, wonende te Baarn, tevens voorzitter; E. J. Aalders, lid van de firma D. Burger en Zoon. Ree- derij te Rotterdam; H. Amelink, secreta ris van het Christelijk Nationaal Vakver bond, te Utrecht; A. Asscher, lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam; F. van de Walle, tevens voor zitter van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, te Amsterdam; J. Warner, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Noordelijk Overijssel, te Zwolle. BINNENLAND. Ons Parlementair Overzicht. (3e Blad). De wijziging: der vuurwapenwet (Bin nenland, le Blad). Utrechtsch bankbediende in den trein beroofd van een portefeuille met f. 6000. (Gemengd, 2de Blad). Mislukte poging tot roofoverval op twee Amstcrdamsche kooplieden te Parijs (Ge mengd, 2de Blad). Op een onbewaakten overweg bij Meppel zijn twee meisjes door een trein gegrepen en gedood. (Gemengd, 2e Blad). Tegen den verdachte inzake den overval op de Incassobank te Rotterdam is negen jaar gevangenisstraf geëischt. (Recht zaken. 3e Blad). Het „Florapark 1932" te Noordwijk-Bin- nen; morgen officieele opening. (3e Blad). BUITENLAND. Behandeling van het rapport van den Volkenbondsraad over de financieele be hoeften der Donaulanden (Buitenl., le BI.) De Memelkwestie voor het Permanente Hof van Internationale Justitie. (Buitenl., le Blad). De actie der in werking getreden vulca- nen in Zuid-Amerika vermindert. (Bui tenl. en Tel., le Blad). RECLAME. Asfaltweg of kinderkopjes? Zeker luidt het antwoord: zeg! Vraag, als je me wat wilt vragen, Niet naar den „bekenden weg". 7646 VERDWIJNT DE RAAD VAN STATE? Voor de Katholieke Kiesvereenlging te Maastricht, het woord voerend over da huidige crisis en de te nemen maatrege len, deed de heer Henri Hermans, lid der Tweede Kamer, een uitlating, als zoude het rapport der commissie-Welter een voorstel inhouden, op grond van bezuini gingsmotieven den Hoogen Raad en Raad van State af te schaffen. Limb. Dagblad. Dr. HUGO ECKENER TE AMSTERDAM GEARRIVEERD. Gisteravond te 8.18 uur arriveerde met den „Rheingold-Express" aan het Wees- perpoort Station te Amsterdam de be- kede leider van de luchtschepenwerf te Friedrichtshafen en commandant van het luchtschip „Graf Zeppelin", dr. Hugo Eckener, die te Amsterdam een voor dracht zal houden in de Aula van het Koloniaal Instituut. Aan het station was een aantal belang stellenden aanwezig. Na voor eenige pers fotografen geposeerd te hebben, begaf dr. Eckener zich naar het Carlton Hotel, waar hij gedurende eenige dagen zijn verblijf zal houden. Hedenmiddag zou dr. Eckener zich naar Den Haag begeven, waar hij bij een lunch de gast zou zijn van Prins Hendrik. J. R. SNOECK HENKEMANS. De voorzitter van de Chr.-Historische Kamerfractie, de heer J. R. Snoeck Henke- mans, zal op 21 Mei zijn zeventigsten ver jaardag herdenken. Mr. J. T. LINTHORST HOMAN. Men meldt aan de „N. R. Crt.", dat de toestand van mr. J. T. Linthorst Homan, oud-commissaris der Koningin in Drente, thans zeer ernstig is. De dokters hebben de hoop op herstel opgegeven. DE POSTVLUCHTEN. De „Valk" (terugreis) vertrok gisteren morgen om 5.40 uur uit Jodphur en arri veerde, na 'n tusschenlanding te Karachi, om 13.47 uur te Dj ask. De „Uil" (uitreis) vertrok gisteren om 5.30 uur uit Rutbah en arriveerde om 7.33 uur te Bagdad. Het vliegtuig vertrok niet .verder wegens het slechte weer.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1