UIT DEN LEIDSCHEN RAAD Inbreker 73*,e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 12 April 1932 Derde Blad No. 22104 JUBILEUMTENTOONSTELLING „FLORAPARK 1932" TE N00RDWIJK FEUILLETON. De Geheii imzinnige De belastingvoorstellen aangenomen, doch de verhooging der vermakelijkheidsbelasting uitgesteld - Nieuwe aandrang bij de regeering inzake verbetering van de rijkssteun regeling voor de werkloozen Rondom de L.E.M.V.O.G. £en nederlaag voor B. en W. bij de havengelden. ilerwljl M de benoemingen alle aftre- JBen werden herkozen, werden de pun- #3 toten met 9 z.h.st. aangenomen. de belasting-voorstellen. IOo Voorstel: a tot vaststelling van: in de verordening, regelende de heffing van opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting te Leiden; L de verordening regelende de invor dering van die opcenten; de verordening, regelende de invor- dering van de opcenten op de hoofd som der Grondbelasting; de verordening, houdende wijziging van de verordening van 18 Mei 1931 (Gem.blad No. 15), op de heffing van een belasting op tooneelvertoo- I ningen en andere vermakelijkheden; h in zake de intrekking van de verorde- ïs nine van 28 October 1873. regelende de invordering der opcenten op de hoofd- Bsom van 's Rijks directe belastingen binnen de gemeente Leiden (Gem.blad H i r 284 VOORZITTER stelt voor sub a 4 aan te houden tot een volgende vergade- nform wordt besloten. i algemeene beschouwingen. De heer BOSMAN begrijpt, dat dit nog maar een begin-voorstel is. en dat spoedig andere voorstellen zullen komen van meer ingrijpenden aard. Hij zal nu voor B. en Wlstemmen, daar de gelden er toch moe- teh zijn, al zag hij liever bezuinigd dan veïhooglng der belastingen. De heer KNUTTEL meent, dat deze voor stellen geen getuigenis geven van zijn be leid van het college. Deze voorstellen ko men nauwelijks 3 maanden na de begroo ting1 De begrootingscijfers zijn lukraak gdweest, anders behoefde nu niet 2 ton ge dekt te worden. I vteub a 4 wordt maar uitgesteld, nu blijkt, dat daaraan gevaar zit! Waaraan blijk baar niet eens gedacht is hoewel Gronin gen er is als voorbeeld! Tbe hondenbelasting zal niet opbrengen wa' B. en W. denken, die maar zeggen: verdubbelen zal dubbele opbrengst geven. JBsof dit het geval zal zijn. Spr. rekent op f|[000 in plaats van f.4000 zooals B. en W. Zonder progressie wordt het een luxe- "asting voor de meer gegoeden, boven- fn De heer VERWEY meent ook, dat spoe- de iinantieele toestand geheel onder i zal worden gezien en daarom lijkt Èm thans uitvoerige behandeling over- dig. 3pr. fractie zal stemmen voor sub a 1 arvoor zijn partij al zoovele jaren streed eveneens voor sub a 2. De hondenbelas- ting-verhooging oordeelt hij klein. Deze belasting is op zich zelf al zeer onsympa thiek en zoden aan den dijk zetten zal het bovendien niet. .•Ook de verhooging der vermakelijk- .HSldsbelasting zou z.i. niet geven, wat B. en W. ervan denken. Verhooging zou de stabiliteit van deze belasting slechts aan tasten. De ervaring in Groningen zegt toch ook wel iets. ■■De heer DE REEDE betreurt het uitstel van behandeling van sub a 4. Dit getuigt niet. van kracht van het college, eerder |n zwakheid De zeer bescheiden verhoo- der vermakelijkheidsbelasting zou z.i. ien invloed hebben gehad op het blos- ppbezoek. oerigens vereenigt hij zich gaarne met Ivoorstellen. Wethouder GOSLINGA zegt, dat door tot kortingswetje, B. en W. spoedig den jfeantieelen toestand nader zullen moe ten doen beschouwen. Dat zal wel vaker gebeuren nog dit jaar, ook ten aanzien van de kapitaalspositie. De toestand is wel zorgwekkend doch toch zorg- •chend. Deze voorstellen zijn inderdaad een begin. Bezuinigen is beter dan belas- tmgverhooging doch deze verhoogingen zijn z.i. alleszins billijk en zullen alleen treffen de betere gesitueerden. De crltiek van den heer KNUTTEL is zeer onbillijk. De begrooting is zeer laat afgedaan, hoewel zij zeer vroeg afkwam. Dat de raad er vijf maanden over deed, is niet de schuld van B. en W Zelf gaf spr. destijds al toe. dat vele posten wel nader zouden moeten worden bezien en dat ge beurt nu ook. Wat betreft aanhouden van sub a 4, dit is geen teeken van zwakheid. In een on derhoud met leden van den Bioscoopbond zijn Zaterdag hem argumenten genoemd, die hij nog niet nader kon toetsen en het is toch billijk, dat dit geschiedt. Ook het voorstel Verwey was bovendien nog niet goed te bekijken in practische uitwerking. Een fatsoenlijke behandeling van bezwa ren en voorstellen is toch geen bewijs van zwakheid! Ook kleine middelen moeten meehelpen, wanneer er niet voldoende groote zijn. Dit wat betreft de hondenbelasting, die z.i. niet progressief is te maken. De heer KNUTTEL zegt, dat als de oe- grooting 5 maanden is blijven liggen, B. en W. toch dien tijd gelegenheid hadden voor nota's van wijziging! Een volkomen fic tief karakter droeg de begrooting, hij kan dit volledig handhaven. Spr. verwijt juist het college, dat het uit Groningen niet wist, wat nu Zaterdag blijkbaar is meegedeeld. Voor de indiening had alles moeten zijn overzien. Wethouder GOSLINGA wijst den heer Knuttel op de finantieele rijkswetten die groote veranderingen brachten. Daarmede konden B. en W. bij de begrooting geen rekening houden. Wat de bioscoop-kwestie betreft, Gro ningen is Leiden niet. Veel is anders. En verdient het zelfs niet weerdeering. reke ning te houden met ingebrachte bezwa ren? De algemeene beschouwingen worden gesloten en de voorstellen van B. en W. z. h. st. goedgekeurd. RECLAME. llo. Voorstel om Burgemeester en Wet houders te machtigen tot het verhuren van de daarvoor in aanmerking komende ge meente-eigendommen voor reclamedoelein den. telkens voor een tijdvak van ten hoog ste 5 laren. (85) De heer GROENEVELD vreest, dat de schoonheid in gevaar zal komen door dit reclame-voorstel. De voorgeslagen weg lijkt hem onpractisch. Erger nog oordeelt hij de aanstelling van een Utrechtenaar. Het zoti toch wel het toppunt zijn, als er hier in Leiden niet iemand was te vinden. Hij dient een motie in, waarbij aanstel ling van Leidsche krachten wordt ge vraagd. De heer KNUTTEL oordeelt de motie Groeneveld al zeer verkeerd. Het is in het klein, wat de landen doen: protectie etc. Zoo gaan we terug naar de Middeleeuwen. Iets anders zou het zijn, zoo er sprake was van loondruk door arbeiders van buiten. De heer v. ES heeft ook eenige bezwaren. Er is niet gebleken, dat hier in Leiden is gezocht naar zoo'n werkkracht. De erva ring van den heer Schaap kan een Leide- naar z.i. ook opdoen. De kans dat benoo- digd werk in Leiden zou blijven, is z.i. ook grooter als een Leidenaar wordt aange steld. Ook de heer BERGERS pleit voor een Leidsche arbeidskracht en voor gebruik van Leidsche krachten in het algemeen. De heer WILBRINK juicht het toe, dat B. en W. alles doen om binnen te halen wat mogelijk is en eveneens, dat het col lege daarbij den juisten weg kiezen door te komen met een ervaren kracht. Juist die ervaring is hier zooveel waard. Het betere van buiten mag z.i. niet geweerd worden. OPENING OP A.S. DONDERDAG. Foto Bleuzé. Verschillende malen heeft men in ons blad reeds mededeelingen kunnen lezen over de voorbereidingen aan de volle- gondsbloemententoonstelllng .florapark 1932, welke vanaf Donderdag a.s. te Noord- wijk wordt gehouden ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum der afdeeling Noord- wijk van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Reeds langer dan een jaar is men daar aan het werk een ge deelte van het landgoed van Graaf van Limburg Stirum om te tooveren in een fraai aangelegd park met tallooze sierlijk gelijnde vakken en perken, waarin schier eindeloos varieerende en steeds wisselend benaamde hyacinthen-, narcissen en tulpensoorten prijken. Tijdens een heden gehouden voorbezich tiging, waarop wij morgen uitvoerig terug zullen komen, konden wij reeds consta- teeren, welk een „dorado" hier geschapen is. Een prachtig park ontstond daar op het landgoed „Offem", waar nog een jaar ge leden slechts weiland en boschgrond zich uitstrekten. Een weelde van kleuren zal er binnenkort volkomen zijn ontloken, hiel en daar omgeven door rustieke boomgroe pen, terwijl een artistiek aangelegde rots- tuin met veelsoortige merkwaardige bloe- mensoorten, een schilderachtig vijvertje, waarin gemoedelijk de jonge eendjes zwemmen en snateren, de verscheidenheid dezer aan natuurschoon zoo overrijke om geving op buitengewone wijze verhoogen. Op den achtergrond, onder hooge, oude boomen ligt in de verte het voorname „Huize Offem" als een indrukwekkend décor uit een romantisch tooneelstuk. In het centrum staat in moderne, strakke en sobere vormen opgetrokken het Paviljoen „Flora", in frissche. heldere wit-groene kleuren op voortreffelijke wijze harmo nieerend met de in verrukkelijke lentetooi pralende omgeving. Het biedt een heerlijk zitje, waar de bezoeker na zijn omzwer vingen over de witgeschelpte paden, die dit „bloemenparadijs" doorkruisen, uitrus ten kan en genieten van het uitzicht over de. ondanks stormvlagen, regen- en hagel buien, tot bloei gekomen bolgewassen, die de trots en de glorie der Hollandsche kweekers uitmaken. Door jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck zal Donderdag as. te 11 uur deze merk waardige tentoonstelling, waarop wij mor gen nog genoeg gelegenheid zullen vinden terug te komen, plechtig geopend worden. Gedurende eenige weken kan men zich dan verlustigen in- en laven aan een uitge lezen rijkdom van verfijnde kleurencom binaties: ongetwijfeld zullen de bezoekers van heinde en ver toestroomen, om het geen hier werd gewrocht, te bewonderen! Moge het weer meewerken; moge de zon warm schijnen, om deze tentoonstelling, die in den zorgelijken tijd, dien wij thans beleven, getuigt van een onvervaarde doorzettingskracht der Hollandsche kwee kers, in elk opzicht te doen slagen! lederen dag zullen er nieuwe bloemen ont spruiten, iederen dag zal getuigen van een grootsche daad, die den Noordwijkers tot eere strekt en hun datgene verdient te schenken, wat zij er zich van voorstellen: n.l. het geven van steeds meerdere bekend heid aan het goud, dat uit de geestgronden te voorschijn komt en dank zij ongemeene deskundigheid, groote zorg en vlijt altijd nog door hen veredeld wordt! Hierboven een der gedeelten van het schoone park: voor de rotstuin, in het midden een der bloemenperken, op den achtergrond het „Paviljoen Flora", Dat schilders zouden worden meege bracht, is te mal om over te praten. De heer BOSMAN_pieent, dat alleen met routine en ervaring"bp dit terrein iets te bereiken valt. En hier is iemand, die de allerbeste papieren heeft? Wethouder SPLINTER stelt den heer Groeneveld gerust wat de schoonheid be treft. Daarop zal gelet worden. In tegen stelling met den heer G. oordeelt spr. den voorgestelden weg zeer practisch en nader verdedigt hij dit. Nu de acquisiteur zelf. Waarom geen Leidenaar, wordt gezegd, doch gebleken is, dat hier groote ervaring noodig is. En bovendien, in dienst wordt niemand genomen, er wordt alleen ge werkt op provisie. Spr. komt dan tot aan beveling van den heer Schaap als iemand met vele relaties, met groote ervaring. De uitvoering blijft natuurlijk in Leiden; het werk gaat niet de stad uit. De heer GROENEVELD is ook niet voor protectie, doch z.i. is in dit geval practisch hier iemand uit Leiden te nemen, die wel te vinden is; het is toch maar een onder geschikte positie. Kennis van Leiden is zelfs z.i. eisch om goed te kunnen werken. Utrecht zegt voor Leiden nog niets. Hoe kan de wethouder garandeeren, dat het werk hier zal blijven? De heer KNUTTEL wijst er den heer Groeneveld op. dat menschen, die protec tie voorstaan, altijd zeggen, niet daarvoor te zijn. Nogmaals bepleit de WETHOUDER, dat hier iemand van groote ervaring noodig is. Voor zoover mogelijk, blijft het werk hier. De motie Groeneveld wordt verworpen met 2112 stemmen. Voor de S. D. A. P. (behalve de heer Schüller) en de heeren v. Es en Coster. Het voorstel van b. en W. wordt z. h. st. aangenomen. 12o. Voorstel om, overeenkomstig art. 36, 4e lid. der Woningwet, te bepalen, dat de vaststelling van een plan van uitbreiding voor de gemeente Leiden wordt voorbe reid. (86) Conform besloten. DE WINKELSLUITING. 13o. Praeadvies op de verschillende adressen in zake winkelsluiting. (74) Hierbij is het voorstel van den heer van Eek. Ondergeteekende stelt het volgende voor De Raad besluit de Commissie voor de Strafverordeningen te verzoeken een wij ziging te ontwerpen van de Verordening op de Winkelsluiting waarbij het verbo den is: le. een winkel voor het publiek geopend te hebben: a. vóór des morgens 5 uur en na des avonds 7 uur op alle werkdagen behalve den Zaterdag en den dag bedoeld hij sub c.; b. op Zaterdag vóór des morgens 5 uur en na des avonds 9 uur; c. op een door den Raad vast te stellen dag per week vóór des morgens 5 uur en na des middags 1 uur. 2e. barbiers of kapperssalons voor het publiek geopend te hebben a. des Maandags. Dinsdags, Woensdags en Vrijdags vóór des morgens 9 uur en van 13 uur 's middags; b. des Donderdags vóór 8 uur 's morgens en na 1 uur 's middags; c. des Zaterdags vóór des ochtends 8 uur De heer v. ECK verdedigt nader zijn voorstel. Sluiting om 7 uur oordeelt hij ge- wenscht, opdat de avond wordt vrijgelaten Arbeid tot 8 uur geeft geen vrijen avond, waarop juist in de grootere steden zooveel prijs wordt gesteld voor diverse doelein den. Bovendien is de arbeidstijd voor win kelpersoneel veel slechter dan voor de an dere arbeiders, daarmede moet ook terdege rekening worden gehouden. In aansluiting met 7 uur stelt hij voor op Zaterdag 9 uur. De Zondag heeft pas zijn voile waarde, als Zaterdag niet te lang is gewerkt. Eén middag per week winkelsluiting vra gen alle bedienden-organisaties. Een mid dag is toch veel meer waard dan een mor gen. Vrijlaten van den middag is te be zwaarlijk voor de controle. Dat de wet bedoeld is om het Midden- standsbelang te dienen, is best mogelijk, doch een wet mag toch ook andere belan gen behartigen en de wet laat toe, wat spr. voorstelt in het algemeen belang. Met zijn voorstel betreffende de kappers salons heeft hij rekening gehouden met de wenschen van de betrokkenen zelf. Spr. geeft cijfers om dit aan te toonen. I Uit het Engelsch door A. TREUB. 401 JSpencer keek den baronet aan alsof hij gbheerde zijn boksvaardigheden te schat- Toen trok hij zijn jas met dreigend ■wieg uit. ,e zult mijn aanbod aannemen, 'Bi °e' m" de voorwaarden er van. zei hij jB™1 jas uitschuddend en zijn hemds- |°™en recht trekkend, juegenover deze duidelijke voorbereiding f.® handtastelijke overreding voelde om „al ziJn aristocratischen afkeer een rJ tcn naar boven komen. Hij ging lirh 5 treden achteruit en steunde °P de tafel te leunen. Soercrt rom doe je ditvoorstel, Wn toon Vr°eg op een meel' onderwor- TrV- zulien het wraak noemen, Brace. ;Sh Petov10 belie£t je ias t»«chenhen stond! 06 t0t bebherM geen gevecht hier in huis vlucht u't zün Plaats van toe eer bKcWuP m?est ik zeggen, zei Spen- wlcht kammP' dat ik vroeger licht-ge- je jas SIm? ln Engeland was. Wil je pe anKken' Brace? en toen hu „!!ÜP nog verder om de tafel 8lng zij w, ust zün dochter naderde, Ik heh weg' mijnheer' de gewoonte te boksen, - Dat soiiV1J onno°dig. geduldig me, antwoordde Spencer hier te komSf le zoo goed wilt zijn ■gen glimlach,Vr°eg met een Erïm- Enid, riep sir Peter scherp, vraag den detective te komen! Enid keek haar vader hooghartig ver baasd aan en lachte kortaf en minach tend. Dat is eigenlijk niet noodig, zei Spen cer luchthartig. Hij hield sir Peter de jas met beide handen voor, de voering naar buiten. Je hebt mijn voorstel aangenomen. Trek dit aan! Sir Peter was van plan te gaan zwetsen. Ik begrijp nietbegon hij plechtig. Maar Enid nam de zaak in handen. Ik wel! zei ze beslist, en zij liep de kamer door naar Spencer en nam de jas bij den kraag vast. Uit naam van mijn vader dank ik U. mijnheer Spencer, voor deze tijdige hulp, zei ze bekoorlijk en de jas schuddend, zoodat zij goed hing, wendde zij zich tot haar vader. Nu, vader, zei ze op een toon, die geen tegenspraak duldde, trek deze aan! Sir Peter keek haar in sprakelooze ver bazing aan Trek deze als het U belieft aan! herhaalde zij, even met haar voet stam pend. Wees niet zoo dwaas, Enid! antwoord de hij scherp. Als die gek denkt dat hij me ln het nauw gedreven heeft, heeft hij het mis. Ik wil die jas niet aantrekken! Het meisje keek hem vast «n de oogen. Ze mag U niet passen, vader, zei ze, maar ze voegt U wel! Sir Peter kreunde werkelijk. Enid! Enid! smeekte hij. Ai zijn strijdvaardigheid verliet hem voor het oogenblik. Jeje denkt toch niet dat ik weet waar de obligaties zijn. Je denkt toch niet. dat ik ze werkelijk gestolen heb? Wat ik ook denken mag, antwoord de zij scherp. Clinton zou niet meer twij felen als hij van de kaart afwist! Hij zou zeggen dat U op Eric schoot omdat hij U overviel, toen U ze uit de brandkast nam! Wat zou hij anders kunnen zeggen? Sir Peter's gelaat werd aschgrauw, en zijn lippen beefden een heel klein beetje. Hij wist, dat het waar was wat zijn doch ter zei en hij had een visioen van het hokje der beschuldigden. Hij wist, dat zij werkelijk dacht dat het zoo geweest was en hij las zijn veroordeeling in haar blik. Enid! steunde hij verwijtend. Trek deze aan! hield zij meedoogen- loos aan. Maar.... maar ik kan zulke voor waarden niet aannemen, verweerde hij zich zwak. Het is onzinnig. Wat zullen de menschen zeggen? Wij kunnen toch zeker wel andere schikkingen treffen? Hij keek Spencer smeekend aan, die zijn hoofd met koele vastbeslotenheid schudde. Hij keerde zich weer tot zijn dochter en strekte wanhopig zijn han den uit. Enid, jijjij Ik zou liever sir Peter Brace in vrij heid als een butler zien, viel Enid hem krachtig in de rede, dan in de gevangenis als de Decker! Sir Peter schrikte alsof hij inderdaad een slag had gehad. Enkele oogenblikken staarde hij ongeloovig naar zijn dochter, toen boog hij het hoofd. Nu? vroeg Spencer met diepe stem. Sir Peter keek op en zijn mond stond vastbesloten. Ik neem het aan, antwoordde hij stroef. Hij keek met afkeer naar de voorgehou den jas. Het is niet noodig, dat ik deze aan trek, ging hij hooghartig voort. Integendeel, verzekerde Spencer kalm, het is een voornaam deel van de overeen komst. Denkend aan de vijf dagen voordat de P.N. zou vervallen, zou sir Peter zijn aan neming der overeenkomst herroepen heb ben, als de koude blik in Enid's oogen hem niet het nuttelooze er van getoond had, en met een toornigen snauw trok hij zijn jas uit en wierp die boos op de tafel. Je zult hier tot je sterfdag spijt van hebben, Spencer, dreigde hij. Je maakt een fout. Dat geloof ik niet. Brace, viel Spen cer hem in de rede, over de tafel heenrei- kend en de weggeworpen jas opnemend. Laat miss Enid je helpen. Sir Peter brieschte, draaide zich om, en wierp zich in de jas van den butler met driftige rukken, die een bedreiging waren voor iederen naad er van. Enid kwam voor hem staan en trok de lapellen wat netjes, daarna ging ze even achter uit, om het effect te zien. Het past niet erg goed, dunkt me, zei ze droevig. We zullen een nieuw pak voor hem laten maken, stemde Spencer in, sir Peter critisch bekijkend. Sir Peter keerde zich om. Wat nu? vroeg hij. Wacht! antwoordde Spencer kortaf. Hij woog sir Peter's jas nadenkend in zijn hand, stak toen zijn hand in een buiten zak en haalde er een pak kaarten uit. Hij schudde treurig zijn hoofd. Geen misdadiger, die zich zelf respec teert. zou zulke dingen bij zich hebben, zei hij verwijtend. Als Clinton er over ge dacht had jou in plaats van Aimsbury te fouilleeren, Brace, twijfel ik er aan of we vandaag het voorrecht van je gezelschap zouden gehad hebben. Met buitengewone handigheid spreidde hij met een enkele handbeweging de kaarten waaiervormig over de tafel uit. Harten drie ontbreekt natuurlijk, wees hij aan. Was het noodig, dat te bewijzen? vroeg sir Peter sarcastisch. Het is noodig dat wij dit pak vernieti gen, antwoordde Spencer veelbeteekenend en scherp. Clinton zou lust kunnen krijgen om te bridgen. Hij nam de kaarten op en gaf ze aan Enid. Breng ze zoo gauw mogelijk buiten het terrein, beval hij. Probeer niet ze hier in huis te verbranden. Enid begreep het. Zij stak ze haastig in een zak van den sport-jumper, dien ze aan had, en ging sir Peter weer critisch bekijken. Met de overweging van een kenner koos Spencer een sigaar uit de kist op tafel. Mag ik rooken? vroeg hij Enid be leefd. Ik voel dat het mij wat grooter zelf vertrouwen zal geven om mijn rol vol te houden. Zeker, antwoordde Enid met een glimlach. Dank U. Spencer stak de sigaar aan en snoof den rook met merkbaar welbehagen op en sir Peter keek naar hem met verbijsterde vernedering. Nu, Brace, zei Spencer op harden eflen toon, moet je begrijpen dat ik hier meester ben. Ik moet gehoorzaamd wor den. Je kunt het chantage of wat je maar wilt, noemen, als je je meening maar voor je zelf houdt. Ik moet volledig en onmid dellijk gehoorzaamd worden, als ik je iets beveel, anders Hij spreidde zijn handen uit en haalde veelbeteekenend zijn schouders op. Maar je kunt niets bewijzen, verklaar de sir Peter Je begrijpt me verkeerd. Ik bedoelde andersbankroet! Sir Peter zuchtte diep en trok zijn lip pen samen. En ik geloof, dat we iets zouden kun nen bewijzen, zei Enid wraakzuchtig, want zij kon niet vergeten, dat haar vader ge tracht had haar geliefde te dooden. Sir Peter schudde diep treurig zijn hoofd en Spencer vermoedde met recht, dat de houding van zijn dochter hem bijna tranen deed storten, (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9