AGENDA. VfSSCHERUBEBICHTEN. BUITENLAND. TELEGRAFEN. Dinsdag. Jeroël (Groenesteeg)Samenkomst 8 u. nam. Nederl. Leger des Heils (Lammermarkt) Samenkomst 8 uur nam. Nutsgebouw: Voordrachtenavond Jac. v. d. Elsacker te 8 uur nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Sa menkomst te 8 uur nam. Woensdag. Den Haag: (Hoefkade 602): Voor dracht en film over autogeen lasschen. 8 uur nam. Oegstgeest (Irene)Prop. samen komst Chr. Nat. Werkmansbond, 71/: uur nam. Donderdag. In den Vergulden Turk: Alg. verg. v. aandeelhouders N.V. „Nationaal Veem". 4 uur nam. Volkshuis: Donateursavond V. C. J. B. Spr. dr. Tjalsma. 8 uur nam. Oegstgeest: Gebouw Chr. Belan gen): Feestavond Chr. Gem. Zangvereen. „Halleluja". Th uur nam. Vrijdag. K. Mare 22: Alg. verg. v. aandeelhouders N.V. Broodfabriek „De Zeeuw". 8 uur nam. Prinsenstr. 35: Evangelisatiebljeenkomst te 8 uur nam. Zaterdag. Concordia: Uitvoering „Wilskracht en Genie". 8 uur nam. Schouwburg: Litteris Sacrum „Hij, zij en de hottentot". 8 uur nam. Zomerzorg: „Selskip Tryslan". 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 tot en met Zondag 17 April a.s. waargenomen door de apotheek P. du Croix, Rapenburg 9, telefoon 807. Denkt morgen om de Woensdag collecte van het Crisis-Comité! NIEUWE KAMERLEDEN. Bij het Centraal Stembureau is bericht ingekomen, dat jlir. mr F. Beeiaerts van Blokland zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer niet aanneemt. Thans is benoemd verklaard tot lid dier Kamer ds. J. Langman te Wassenaar Voorts is een schrijven ingekomen van den heer K. Eelderink te Vlanen, waarin deze kennis geeft de benoeming tot Ud van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal niet aan te nemen. In diens plaats is thans benoemd ver klaard de heer B. G. Peereboom te 's-Gra- venhagc. DE GOEDERENTARIEVEN DER SPOORWEGEN. Het rapport gereed. Naar wij vernemen is het verslag van de commissie-De Vries in zake de goederen tarieven bij de Nederl. Spoorwegen giste ren aan den Minister van Waterstaat aan geboden. Het verslag zal binnen enkele dagen worden gepublioeerd. DE POSTVLUCHTEN. De ..Uil" vertrok gisteren om 5.45 uit Cairo, landde om 7.40 in Gasa, vertrok vandaar weder om 8.09 en arriveerde om 12.50 te Rutbah. De „Valk" vertrok om 5.34 uit Calcutta, landde om 9.45 In Allahabad, vertrok van daar weder om 10.40 en arriveerde om 16.28 in Jodhpur. o VERSPREIDE BERICHTEN. De Minister van Staat. Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland is verhinderd Woensdag 20 April audiëntie te verleenen. De gewone audiëntie van den Minis ter van Koloniën zal op Vrijdag 15 en 22 April niet plaats hebben. IJMUIDEN, 12 April 1932. VISCHPR1JZEN. Tarbot per K.G. f. 1,50—1.20; Griet per kist van 50 K.G. f 65—20: Tongen per K.G. f. 2.30—1.35: Zetschol per kist van 50 K.G. f. 49; Kleine Schql per kist van 50 K.G. f.2810: Bot per kist van 50 K.G. f.11; Schar per kist van 50 K.G. f. 7.50 3.40; Tongschar per kist van 50 K.G. f. 36— 32; Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f.10—7; Middel Schelvlsch p. kist van 50 K.G. f.28—23.50; Klelnmiddel Schelvlsch per kist van 50 K.G. f. 20 22.50; Kleine Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 19—10; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 4328; Gullen per kist van 50 K.G. f. 158.50; Lengen per stuk f. 1.65; Heilbot per K.G. f.1 70—1.35; Wijting per kist van 50 K.G. f. 60.75; Koolvisch per stuk f. 0.800.20; Zoute visch f. 22.5017.50 per pond. Aangekomen 5 stoomtrawlers: IJM. 91 met f.1098: IJM 146 met f.22 64; IJM. 48 met f. 20.59; IJM. 114 met f 19.18; IJM. 31 met f. 15.74; 1 beuger VL 103 met f.1075; 9 loggers: SCH. 379 met f 562: SCH. 341 met f.599; KW 151 met f.1070: KW 40 met f 747; KW 34 met f 430' KW 169 met f.434; KW 105 met f.476: KW. 135 met f.518 en KW. 101 met f.782. DE ALGEMEENE TOESTAND. Practische voorstellen te Genèvc. Ter Ontwapeningsconferentie is men bij de hervatting opeens geplaatst voor practische voorstellen tengevolge van de indiening door Gibson van Amerika's plan de aanvalswapenen te land af te schaffen. Natuurlijk moet daar als consequentie op volgen de afschaffmg voor de zee- en luchtmachten, doch het is goed, dat men niet te hard van stapel loopt. Dit Ameri- kaansche plan bracht nu al Tardieu vrij scherp in het geweer. Het is voor de Franschen inderdaad een hard gelag om de eigen voorstellen, direct bij den aan vang der conferentie ingediend, achteruit te zien geschoven door plotseling te berde gebrachte voorstellen, maar. niet waar. wat het zwaarst is, moet het zwaarste wegen en Amerika's plannen tasten het vraagstuk in de kern aan, terwijl de Fran- sche voorstellen alleen nog maar theore tische waarde hebben. We zullen nu spoedig moeten ervaren of uit Genève iets te verwachten is DUITSCHLAND. Dc Pruisische verkiezingen Na den aanslag op Luthcr. Natuurlijk wordt over de herkiezing van Hindenburg nog heel wat inkt gebruikt, doch nieuws is daar niet meer bij. Alle aandacht is echter thans gecon centreerd op de Pruisische verkiezingen en alle partijen hebben den verkiezingsstrijd ingezet. De periode voor het indienen der candi- datenlijsten voor de verkiezing van den Pruisischen Landdag is ten einde. In het geheel zijn 18 lijsten ingediend Morgen zal worden uitgemaakt of al deze lijsten toegelaten zullen worden. Elke groep, die tot nu toe niet in den Landdag is vertegenwoordigd, moet in een kieskring 500 handteekeningen hebben wil zij wor den toegelaten. De daders van den aanslag op dr. Luther zijn ter beschikking der justitie gesteld. Dr. Roosen verklaarde nog uitdrukkelijk, dat het geenszins in de bedoeling heeft gelegen, dr. Luther te dooden. Hun aanslag moest alleen als demonstratie worden be schouwd. zeide hij, teneinde in staat te worden gesteld, hun ideeën voor de recht bank in het openbaar te ontwikkelen. Ook de jonge Roosen is gearresteerd, doch alleen omdat in zijn woning een schietwapen werd gevonden. ENGELAND. De verhouding tot Ierland Wordt Lang gearresteerd? In het Lagerhuis heeft de minister voor de Dominions, Thomas, gezegd, dat de Britsche regeering in haar antwoord aan De Valera, opnieuw in do duidelijkste be woordingen gezegd heeft, dat zij zich vol strekt houdt aan de regeling van het ver drag. Uit den offioieelen tekst der gepubli ceerde correspondentie blijkt, dat De Va lera in zijn antwoord van 5 April beweert, dat de eed van trouw een ondraaglijke last was voor het lersche volk, dat op de meest formeelo wijze zijn verlangen te kennen had gegeven om hem onmiddellijk af te schaffen. De Valera betwist ook, dat de regeering van den Ierschen Vrijstaat zou overwogen hebben om op een onteerende wijze op te treden; hij voegt er aan toe, dat de geschiedenis der Engeisch-Iersche betrekkingen bevlekt is door tal van schendingen van het gegeven woord; schuldig was echter niet Ierland. De Valera zegt verder, dat de eed een zuiver binnen- landsche lersche aangelegenheid is, waar zijn afschaffing noodzakelijk is voor den vrede, de goede orde en een goede regee ring van den staat. Daarom dient de lersche regeering on middellijk een wetsvoorstel in met dit oog merk. Aangaande de landannuïteiten ontkent do regeering van den Vrijstaat het bestaan van elke formeele verbintenis; alle wette lijke Britsche eischen zullen echter nauw gezet door den Vrijstaat worden gehono reerd. De nota besluit, dat de lersche regeering vriendschappelijke betrekkingen wenscht maar deze kunnen niet gevestigd worden op een valschen schijn, maar op de stevige grondvesten van wederzijdschen eerbied en gemeenschappelijk belang. In het positieve antwoord aan De Valera d.d. 9 April, verklaart Thomas, dat de Britsche regeering de nota van De Valera met diep leedwezen gelezen heeft. De be woordingen van deze nota, zegt Thomas, bewijzen duidelijk, dat de eed en de annuï teiten slechts een onderdeel zijn van een veel uitgebreider kwestie en dat eigenlijk niets minder wordt opgeworpen dan de verwerping der regeling van 1921 in haar geheel. De Britsche regeering, vervolgt hij, kan zeker de algemeene vei'klaring van De Va lera niet aanvaarden, aangaande de schen dingen van het gegeven woord door Enge land in de geschiedenis der Engeisch- Iersche betrekkingen. De Engelsche regeering heeft de regeling van 1912 gesloten met den eenigen wensch, dat zij oen einde zou maken aan de lange periode van verbittering tusschen beide landen. De regeering meent dat men geen de minste hoop kan opvatten omtrent de vestiging van een verecnigd Ierland, be halve op den grondslag van zijn trouw aan de Kroon en zijn ongewijzigd deel genootschap aan het Britsche Gemeene- best. Thomas besluit, dat de Britsche regee- ring vurig hoopt en wenscht, dat de vriendschappelijke betrekkingen tusschen het Vereenigd Koninkrijk en den Ierschen Vrijstaat zullen voortduren, maar volgens haar opvatting kunnen deze betrekkingen niet dan vertroebeld worden door eenig in gebreke blijven om bewust aangegane verplichtingen na te leven. Behalve de reeds gemelde maatregelen heeft Lyons uit naam van de federale re geering van Australië bevolen beslag te leggen op dc vermakelijkheids- en ren baanbelasting te Sydney als antwoord op de sluiting der belastingkantoren door Lang. Ook het havengeld moet onmiddel lijk aan de federale autoriteiten uitbetaald worden maar men verwacht dat Lang deze maatregelen weer in 't hooggerechts hof aanveenten zal. Men verwacht dat spoedig een arres tatiebevel tegen Lang zal worden uitge vaardigd. OOSTENRIJK. Verklaring van Buresch. In de Centrale Commissie van den Na- tionalen Raad heeft de bondskanselier verslag uitgebracht van de buitenlandsche politiek. Trots vele en groote bezwaren rekende hij vast op een oplossing de: moeilijkheden. Buresch betoogde, dat de weg voor Oos tenrijk slechts vrijgemaakt kan worden, wanneer men met de Oostelijke en Zuide lijke staten, naar welke de uitvoer gaat, overeenkomsten kan sluiten over preferen ties. De regeering is voornemens met eiken staat afzonderlijk te onderhandelen. Poli tieke combinaties komen niet in aanmer king. Tot invoerverboden zal de regeering slechts overgaan, wanneer er geen andere uitweg is. De regeering is echter optimis tisch. o ITALIË. Mussolini laakt den Volkenbond. Mussolini schrijft in het Italiaansche hoofdorgaan van de fascistische partij, dat den Volkenbond een niet onaanzienlijk deel van de verantwoordelijkheid treft voor den tegenwoordigen moeilijken inter nationalen toestand, want de Volkenbond blijft bij een aantal ineenstortingen als werkeloos toeschouwer toezien. De Volkenbond bekommert zich niet om de telkens terugkeerende aanwijzingen der crisis, waaronder de geheele wereld lijdt De aarzelingen en de besluiteloosheid zijn des te erger en te meer te betreuren, daar de Volkenbond door zijn samenstelling, volkomen in staat zou zijn dergelijke on houdbare toestanden te doorgronden. Hij betoogt verder, dat men in dit op zicht slechts behoeft te verwijzen naar de bepalingen van het Volkenbondsverdrag, waarin de herziening van onmogelijke verdragen voorzien is. De vrede en de ontwikkeling der wereld zijn tengevolge der ongunstige bepalingen der vredesverdragen in gevaar. Dit- bliikt reeds hieruit, dat de ergste dezer bepalin gen in het geheel niet nageleefd kunnen worden. Verder blijkt de onhoudbaarheid dezer bepalingen in de vredesverdragen hieruit, dat men tot hun wijziging geen beter middel meer kent dan een beroep op het wapengeweld. Op deze wijze is de herziening niet te bereiken onder die geruststellende omstan digheden, welke de onmisbare voorwaarde zijn voor normale politieke en economische verhoudingen in Europa. Donald waarschijnlijk eenige dagen naar Geneve komen. Tardieu zette in een verklaring het standpunt der Fransche regeering ten aanzien van de Amerikaansche voorstellen uiteen, waarbij hij er den nadruk op legde dat de Fransche regeering er wel is waar sympathiek tegenover staat, doch de voor stellen ongeschikt acht, aangezien zij slechts betrekking hebben op landwapenen en geenerlei controle- of sanctiemaatrege len bevatten. De Fransche regeering staat op het standpunt van wederzijdsche af hankelijkheid van alle wapensoorten. Frankrijk is een groote koloniale mogend heid met vergaande vlootbelangen en elscht derhalve ook gelijktijdige behande ling van het vlootvraagstuk. Namens de Italiaansche delegatie ver klaarde generaal Cavarello dat de Ita liaansche regeering volledig instemt met de Amerikaansche voorstellen, waarbij hij wees op het onlangs door de Italianen ter conferentie ingediend memorandum. De hoofdcommissie besloot de Ameri kaansche voorstellen te zamen met alle in gelijke richting gaande voorstellen aller eerst ter behandeling door te geven aan het presidium. De hoofdcommissie zal thans in twee zittingen per dag de alge- meene beschouwingen inzake alle princi- pieele voorstellen verder behandelen en heden een nieuwe bijeenkomst houden. De voorstellen der Amerikaansche re geeringen zijn in breede kringen met groote genoegdoening ontvangen als eerste beslissende stap ter behandeling van practische ontwapeningskwesties. De Ontwapeningsconferentie. DE AMERIKAANSCHE VOORSTELLEN INGEDIEND VEP.ZET VAN TARDIEU Na een onderbreking van drie weken heeft de Ontwapeningsconferentie gister avond haar werkzaamheden hervat door een bijeenkomst van dc Hoofdcommissie. Voorzitter Henderson gaf in zijn openings rede een overzicht van het verloop der werkzaamheden. De Amerik. gezant Gibson diende daar op de reeds aangekondigde Amerik voor stellen in, omvattende: 1. De aanvalswapenen, zware artillerie, tanks en chemische wapenen af te schaffen. 2. De Commissie voor ontwapening te land krijgen opdracht een plan op te stel len betreffende de classificatie van ge schut boven een kaliber van 15'/i c.M. en van tanks, zoomede van gaswapenen. 3. De staten verplichten zich deze aan valswapenen in geval van oorlog niet te gebruiken. 4. De politieke commissie krijge op dracht dc definitieve resolutie uit te wer ken en de Hoofdcommissie binnen een week voor te leggen ter fine van beraad slaging. Gibson wees er op, dat door de reeds in gediende voorstellen een zekere verwarring is gekomen. Vooral de voorstellen inzake de veiligheid hebben bij het Amerikaan sche publiek slechts weinig sympathie ge vonden en het is voor het publiek ook moeilijk, de beteekenis van het Fransche voorstel te doorgronden. Het is noodlg. dat de burgerlijke bevol king een zeker gevoel van veiligheid ver krijgt. Dit kan het best verkregen worden door afschaffing van aanvalswapenen, aangezien voor de vervaardiging daarvan lange tijd noodig is. Namens de Zwitsersche delegatie ver klaarde bondspresident Motta, dat deze ten volle Instemt met de Amerikaansche voorstellen, welke hij in het bijzonder toe juichte omdat zij eindelijk het kader der theoretische discussies overschrijden en positieve voorstellen brengen. De Britsche minister van Buitenland sche Zaken, Sir John Simon verklaarde dat de Britsche regeering volledig instemt met de voorstellen der Amerikaansche regee ring. De Ontwapeningsconferentie staat thans voor een definitief en practlsch voorstel. De Britsche regeering spreekt dringend den wensch uit dat alle regeerin gen definitief de zware land-aanvals wapenen prijsgeven. Namens de Duitsche delegatie legde am bassadeur Nadolny een princlpieele ver klaring af. waarin hij het standpunt der Duitsche regeering nopens de taak der Ontwaoeningsconferentie en de nieuwe voorstellen der Amerikaansche regeering uiteenzette. De Duitsche regeering legt er grooten nadruk op, dat een bevredigend resultaat der Ontwapeningsconferentie nooit kan worden gezien in een beperking, doch slechts in een beslissende verlaging der bewapeningen. Nadolnv constateerde dat de these der Amerikaansche regeering veiligheid door afschaffing der aanvalswapenen in volko men overeenstemming is met het Duitsche standpunt. De Duitsche regeering zal zich echter niet tevreden stellen met een op lossing van het ontwapeningsprobleem, welke slechts betrekking heeft op de af schaffing der aanvalswapenen. Men acht aan Britsche zijde een aan vulling der Amerikaansche voorstellen door soortgelijke practische ontwapenings maatregelen op het gebied van de bewa peningen ter zee en In de lucht noodzake lijk De Britsche regeering eischt voor alles volledige afschaffing der onderzeebooten en der bombardementsvliegtuigen. Men is het. echter over de groote moeilijkheden welke een oplossing van deze vraagstuk ken met zich zal brengen geheel eens. Op het gebied der sancties legt de Britsche regeering beslissende waarde op den druk der openbare meening tegen een aanval lenden staat, evenwel niet op practische sanctiemaatregelen; 22 April a.s. zal Mac HET CONFLICT IN HET VERRE OOSTEN. Verdaging der onderhandelingen. De Crjineesch-Japansche waper.stil- standsondeihandelingen zijn vcor onbe- paalden tijd verdaagd. De Chineezen zijn in afwachting van nieuwe instructies uit Nanking. Tengevolge van den „verbeterden toe stand" is de keizerlijke goedkeuring' ver kregen voor de demobilisatie van de reser visten der 14de divisie, die in Februari 1.1. onder de wapenen waren geroepen, toen de divisie naar Sjanghai werd gezonden. Naar verluidt zal dit besluit de terug roeping van verscheidene duizenden man schappen uit Sjanghai met zich brengen, alsmede de demobilisatie van een groot aantal mannen, die op het oogenblik in het kader in het land zelf dienen. HET CONFLICT IN HET VERRE OOSTEN. TOKIO, 12 April. (Reuter) De woord voerder van het ministerie van buiten landsche zaken verklaarde, dat Japan de regeering van den nieuwen staat Mand- sjoeko niet kan verzoeken terug te komen op haar beslissing, machtiging te weige ren aan het Chineesche lid der Volken bondscommissie voor Mandsjoerije, Wel lington Koo, deze commissie te vergezellen. Evenwel, zoo voegde hij er aan toe, zal de Jaoansche regeering al het mogelijke doen óm de veiligheid van Wellington Koo te verzekeren, indien deze toch de com missie in Mandsjoerije vergezelt. GENEVE, 12 April. 'V.D.L De Chineesche gedelegeerde bij den Volkenbond heeft den secretaris-generaal een nota doen toeko men. waarin China dringend verzoekt, de Commissie van Negentien, ingesteld door de buitengewone assemblée van den Vol kenbond. bijeen te roepen. Naar verluidt staat dit verzoek in ver band met het afbreken der onderhande lingen te Sjanghai. NANKING, 12 April (V.-D.) Omtrent de Chineesche verliezen gedurende de gevechten te Shanghai worden thans de laatste cijfers gepubliceerd. In totaal zou den te Shanghai en omgeving 2000 Chi neezen zijn gedood en 8800 gewond, ter wijl 10.200 personen worden vermist. De materieelc schade bedraagt meer dan 600 millioen Chineesche dollar. LINDBERGH'S BABY. NEW-YORK. 12 April. (Reuter) Te Greenwich (Connecticut) heeft een bak kersvrouw een der bankbiljetten herkend, waarvan dc nummers in verband met deir betaalden losprijs voor het zoontje van Lindbergh, waren gepubliceerd. De bak kersvrouw herkende het biljet, toen een vrouwelijke klant haar inkoopen wilde be talen. Deze trok het biljet echter weer in en ontkwam in een buiten wachtende auto. De politie doet thans naar deze vrouw nasporingen. Curtis, een der drie bemiddelaars tus schen Lindbergh en de ontvoerders, is nog niet te Norfolk van zijn reis, welke met de affaire Lindbergh in verband stond, terug gekeerd. Dobson Peacock, een geestelijke, die ook aan het onderzoek naar de baby heeft deelgenomen verklaarde zich optimisti scher te gevoelen dan ooit sedert het be gin der onderhandelingen. NEW-YORK, 12 April. (Reuter). De „Evening Post" verneemt van een hoog geplaatst politie-ambtenaar in New Jer sey, dat Lindbergh tweemaal een bedrag van 59.000 dollar aan de ontvoerders heeft betaald, hot eerste veertien dagen geleden, het andere Zondag voor een week. Beide betalingen werden gedaan op grond van het feit, dat de onderhandelaars bekend Waren met den sleutel van het cijfer schrift, voorkomende in het briefje, dat in de kinderkamer was achtergelaten, het geen Lindbergh beschouwde als een be trouwbaar bewijs, dat zij ln betrekking stonden met de ontvoerders. ERNSTIG MIJNONGEVAL. GLADBECK, 12 April (Wolff). Maandag middag heeft in de mijnschacht „Mathias Slinnes" een ernstig ongeluk plaats ge had. Tengevolge eener instorting werden vijf mijnwerkers bedolven. Na urenlange reddingspogingen konden zij geborgen worden. Vier hunner bleken echter over leden te zijn De vijfde had slechts lichte verwondingen opgekropen. DE ONTWAPENING. GENÊVE, 12 April. tVJJ.) De R^. scne voiKscomnussaris van BuitemaiKiat, Za^en, Litwinon. neeft nedemuorgen ae eerste commissie oer umwapcnuig, conierentie een nieuw aigeiueen oniwap,. n.nysvcorsiel mgeaienü. nq steide voor,; aroiKel 1 van ae ontwei p-conyentle pnncipieele verandering aan te br-ngs- Het Russische voorstel houdt in, aaij contracoeerenae mogendneaen zich ver pnenten, nun nuiaige oewapening weiet njk te verminderen in vernouamg tot te- omvang van nun bewapening. Voigern re door Litwinolf ingediende voorstel zui.e legers, tot een stentte van 3O.UU0 man, vo; gesteld worden van elke beperking. Legó van 30.000 tot 200.000 man worden ve. houdingsgewijs verminderd met 5 tc 40 o van hun sterkte en legers van 200,0, man of daar boven met 50 De reet door de internationale verdragen ontm pende staten zullen eveneens van elk vermindering vrijgesteld worden. In prit- j cipe dient echter de gelijkberechtigaot. van alle staten bevestigd te worden. Ai) militaire bondgenootschappen en militair, overeenkomsten dienen te worden on:, bonden, terwijl alle zware aanvalswap,, nen moeten woraen afgeschaft. Litwinoff stelde de Conferentie de vraat of de vertegenwoordigende mogendhedc ja bereid waren tot een werkelijke vermi: VeJ dering van hun bewapening te besluitsM Ma of, indien zulks niet het geval was. opa .-„rar lijk te willen verUaren dat de ontwapv mngsconferentie een volledige misluklai yjjfc was geworden. in te', PARIJS, 12 April (V.-D.) De Amei kaansche voorstellen ter Ontwapening conferentie te Genève om zware tank ais zuivere aanvalswapenen te verbieas m worden door enkele Fransche bladen k schouwd als een manoeuvre, die specia L.J! tegen Frankrijk gericht is. Men ven; n°orl den Amenkaanschen vertegenwoordig van bovendien- in strijd met de bepalinga h°s geen der betrokken mogendheden vat; aar voren van zijn voornemen te hebben ln» u®u licht en niet den gebruikelijken weg a y051® het Bureau der conferentie te hebben p 'W;.. volgd, aangezien het Bureau alleen li voegd is voorstellen op de agenda plaatsen. De „Echo de Paris" schrijft dat met. Fransche vertegenwoordigers wilde al slaf Gist Hed T ».h. v. Hot E (lit rassen. Het blad acht het ongehoord, een vertegenwoordiger ter conferentie zelfs niet de moeite waard vond een meest belanghebbende staten van voornemens op de hoogte te stellen. rigens heeft Amerika zich wel er a behoed, de vllegtuigmoederschepen zware bombardementsvliegtuigen, die in zoo groote hoeveelheid bezit, in ha voorstel op te nemen. Tardieu heeft ech ter op meesterlijke wijze het voorstel n: den Amerikaanschen ambassadeur wetc af te wijzen. Aan zijn verklaring van gis teren heeft hij niets toe te voegen. 9 Fransche minister-president zal vac- avond uit Geneve vertrekken en er pi tegen het einde dër volgende week terug- keeren. Zuide afget; drukt plaat: maai' perat Ore tesnpt DE GRAF ZEPPELIN. MADRID 12 April (Reuter). bister- avond vloog het luchtschip „Gral Zeppe lin" boven de Golf van Biscaye. Het wordt heden te Friedrichshafen verwacht. DE VULCAANUITBARSTING IN ZUID-AMERIKA. SANTIAGO. 12 April. (V.D.) Geleide# worden nadere bijzonderheden bekend oc-a trent de uitbarsting van de drie vulkaal Descabazado Tinguiririca en Las Yegeaf die na langdurige rust. zoodat men eigc I lijk dacht dat zij uitgedoofd waren. Zet- d-agochtend plotseling met groote lie/tlf- held zijn gaan werken. Ondanks deucw- ten afstand kan men te Santiago Vet ge- I luid der uitbarstende vulkanen als h«t ge rommel van een verwijderden donder he ren. De in de omgeving van de wertoi: vulkanen gelegen steden en dorpen zijn ft- heel met asch bedekt en bevinden zich l( een half donker tengevolge van den ash-i regen, die het licht verduisterd en de zo:-l nestrMen in zoo sterke mate onderschept! dat de bevolking van de koude te lijdttl heeft. Het gebied van de aardbeving en vana vulkanische uitbarsting strekt zich uit ove| een afstand van meer dan 700 K.M. Hf reikt van Santiago tot ten zuiden va| Concepcion. De eene vulkaan na de an dere, die naar men dacht reeds lang uit gedoofd waren begint weer te werken c voortdurend wordt de bodem in bewesiï gebracht door sterke aardschokken. Het ff heele landschap is met aschwolken beien Zelfs te Montevideo dat 1300 K.M ïs- den dichtstbij gelegen vulkaan verwiidefi ligt. is een dichte aschregen gevallen f tuinen en voor de huizen heeft de bete king schermen gespannen. Vele persote loopen met doeken voor mond en neus de asch niet in te ademen. Men vreest, dat in de bergstreken schenlsvens verloren zijn gegaan. Het taf foon- en telegraafverkeer met de strcik die door de uitbarsting geteisterd words is verbroken. De chileensche regeerld heeft een escadsr vliegtuigen naar het ge teisterde gebied gezonden om waamenui- gen te verrichten. In de omgeving van Neuquem moest u verschillende plaatsen overdag het lit" opgestoken worden aangezien de aschrew- een bijna nachtelijke duisternis veroce zaakte. De aschregen heeft ook ernstlf- verkeersstoringen veroorzaakt. Auto's W" wel als treinen konden zich op tal plaatsen slechts met moeite een weg nen door de dikke laag asch die den «o dem bedekte. Eenige steden in de pro™' cie Mendoza hebben dringend om zuurst»- apparaten gevraagd aangezien zij bedreu- worden door vulkanische gassen. BUENOS AIRES, 12 April. (V.D.). - worden uitgebreide maatregelen geno®'] om de provincie Mendoza voor het groots- gedeelte te ontruimen, aangezien zwart-; houdende gassen het verblijf binnen ff afstand van 300 mijl van den vulWJ» Descabezado onmogelijk maken. Trc'nk'; volgepakt met vluchtelingen vertJW»» uit Mendoza naar Santiago de Chile.1; Chileensche regeering verwacht, dat ons- 80.000 menschen het geteisterde ge»"* willen ontvluchten. BUENOS-AIRES, 12 April (Reuter). aschregen in het door de aardbeving F teisterde gebied duurt nog steeds ™ou op enkele plaatsen ligt de asch 80 cea» meter hoog. Men berekent, dat ongeveer twee uj" lioen kubieke meter asch op Buenos-A" zijn gevallen Op vijfhonderd kilometer afstand de vulkaan Desc- bezado is de luclit n» bezwangerd met zwaveldampen. 2-1 i'HC terei de hav, eiecl geve ont\ stra,

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2