- 73stê Jaargang DINSDAG 12 APRIL 1932 No. 22104 eerste blad. Leidsch Crisis-Comité. STADSNIEUWS. BURGEMEESTERS-BEZOEK TE KATWIJK. BINNENLAND. Het voornaamste Nieuws van lieden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN rt. Der regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen toor agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle iTrtere advertentlën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentlën iMnltend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. Eli een maximum aantal woorden van 30. •incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. - Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:} f. 0.13 Voor Leiden per 3 maanden 1.2.35, per week Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 -1- portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen Giro No. 188690. CRISIS-COMITÉ. Door ons werd ontvangen: Bruiloft F. en B. f. 4.25; I». Jongmans f. 4.80. Personeel gouden huwelijksfeest. Van het echtpaar WijnbeekAmmerlaan. Morgen zal het juist vijftig jaar geleden Jjn, dat onze stadgenooten, de heer j. G. Wijnbeek en mej. l. C. Ammerlaan in den iijldertrouw traden, waarna hun huwelijk op 26 April d.a.v. werd voltrokken. De heer Wijnbeek geniet hier ter stede een groote pkendheid, waarvoor trouwens meerdere idenen bestaan. In de eerste plaats dreef gedurende bijna een halve eeuw eerst in het pand Donkersteeg 6, daarna op de Haarlemmerstraat 91 een sigaren- Winkel, ln de tweede plaats is hij vanaf 1 «Januari 1898 als kantoorhouder werkzaam bij den Markt- en Havendienst en ten der- i was hij gedurende vele decennia be- uurslid van „Nut en Vermaak." I Van deze populaire vereeniging nam hij luim 40 jaar op voorbeeldige wijze het se- Iretariaat waar. Geen wonder dat de ver- niging hem na zijn aftreden spontaan noemd tot eere-bestuurslid ln verband met den gezondheidstoestand ian zijn echtgenoote heeft de heer Wijn- leek zich sedert September 1930 uit het akenleven teruggetrokken en zijn demi- felle gekozen in het pand Haarlemmer- (traat 7. Daar zal hij ook gaarne a.s. Zondagmid dag vrienden en kennissen in de gelegen heid stellen het gouden echtpaar geluk te wenschen. Wij zijn ervan overtuigd, dat talloos ve len van die gelegenheid dankbaar gebruik Tullen maken en prijzen ons gelukkig, dat Pij de eersten zijn, die het kranige bruids paar van harte geluk mogen wenschen met ait prachtige jubileum. Mogen voor hen nog vele gelukkige jaren e midden van kinderen en kleinkinderen izijn weggelegd! RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Leiden en zijne bijkantoren werd, in den loop der maand op spaarbankboekjes ingelegd f. 194.313 52 terugbetaald f. 118.607.92. Derhalve neer Ingelegd dan terugbet. f75.705.60. Set aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedraagt 147. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes ngeschreven nominaal f. 500 en afgeschre- wan f. 4150. Derhalve minder in- dan afge schreven f3650. WACHTKAMER N. Z. H. T. M. Haar wij vernemen zal de wachtkamer Jan de Noord-Zuid-Holl. Tramwegmij. 'an het Stationsplein verbouwd en be- ■TOk vergroot worden. Hosk voor den verkoop van tijd- pCMtten zal verdwijnen, terwijl een tai Ja"e 'n vergroote wachtkamer "J komen waar verschillende dranken, «oude en warme prijzen verkrijgbaar zul- Sub-comm. Ontwikkeling en Ontspanning Het Crisis-comité is door N.V. Stoom- tabaksfabr. Th. Niemeyer te Groningen in staat gesteld voor de werkloozen en hunne gezinnen een vertooning te geven van de mooie en leerzame folkloristische film De Zuiderzee De heer D. J. van der Ven te Ooster beek heeft ons reeds meerdere waarde volle cultureele films geschonken. Zijn Zuiderzee-film behoort wel tot de aller beste. Binnen weinige jaren zal de Zuiderzee als zoodanig zijn verdwenen en met haar veel moois en bezienswaardigs van de eilanden daarin en meerdere dorpjes aan haar kust. Dit bijzondere nu van het volksleven van op en om de Zuiderzee heeft de heer van der Ven willen vastleg gen in deze film. Als eerste beeld zien wij de kaart van onze toekomstige twaalfde provincie, waar door Neerlands grondgebied met 200.000 H.A. zal worden uitgebreid. Dan gaat hij vanuit Enkhuyzen op ha ringvangst en laat ons zoo genieten van de mooie silhouetten langs de Zuiderzee kusten. Van de vlot. levende en gulgevende Volendammers vertelt hij ons en van de kindervreugde en volkskunst op Marken. Van een winter in het havenplaatsje Spa kenburg, van de Sinterklaasviering op het eiland Texel en in Volendam krijgen we aardige kiekjes te zien en we eindigen met een bezoek aan Urk in Pinkstertooi. Het is een resultaat van jarenlange voorbereiding, dat is vastgelegd in deze eerste Zuiderzee-film, maar een mooi en dikwijls ook ontroerend beeld wordt in de zes afdeelingen gegeven van veel belang rijks, dat de Zuiderzeebevolking in haar bijzonder leven nog heeft bewaard en dat nu gaat verdwijnen. Prof. dr. Röntgen heeft bij deze film muziek gecomponeerd, die een echt natio naal karakter draagt en geheel gebouwd is op oude Nederlandsche volksliederen, zang- en danswijzen, terwijl tevens veie Valerius-liederen hierin zijn verwerkt. Mevr. Elise van der Venvan Bersel zal deze muziek ten gehoore brengen. Deze film wordt Vrijdag 15 April a.s. voor alle werkloozen en hunne gezinnen vertoond in de Stadsgehoorzaal. Toegang wordt velreend op stempelkaart. Aanvang te acht uur precies. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen Coöp. Groenten- Fruit- en Bioemenvei- lingsvereeniging „Leiden en Omstreken" G. A„ Zoeterwoudsche weg 2, Leiden. Uit tredend lid Raad van Toezicht: J. A. van der Zeeuw, Leiden. Nieuw lid Raad van Toezicht: J. C. v. d. Meer. Hoogmade (gem. Woubrugge). Firma Van Duyn en Vink, Emmastraat 2, Noordwijk Timmer- en metselbedrijf in den rulmsten zin. De bepalingen der ven nootschap ten aanzien van derden zijn ge wijzigd. Onze stadgenoot, de heer P. Piket is benoemd tot onderwijzer-kweekeling aan de openbare lagere school te Lisse. J. P. heeft bij de politie aangifte ge daan van vermissing van een groengeverf- den handwagen. Bij de politie is een rijwiel te bevra gen, dat in de omgeving van de Pieters- kerkkoorsteeg onbeheerd werd gevonden. Foto Blenzë y. Gisteren heao Katwijk mr J wh reeds meldden, de nieuw-benoemde Burgemeester Na afloop va J' Woldringh van der Hoop, een bezoek gebracht aan zijn gemeente. Woldringh van 5iverse besprekingen en een rondrit door het dorp gebruikte mr. Waren zoo weWn r Ho°P de lunch bij zijn voorganger mr. dr. Schokking. Beiden willend voor onzen fotograaf te poseeren. Links mr. dr. Schokking, NEDERLAND EN BELGIË. Hymans betreurt het dat er nog geen overeenstemming is. In den Belgischen ministerraad, welke gistermiddag heeft plaats gehad, heeft de heer Hymans. minister van Buitenlandsche Zaken, breedvoerig gesproken over de be trekkingen tusschen België en Nederland. Hij zette uiteen in welke omstandigheid officieuse onderhandelingen tusschen twee staatslieden eenige maanden geleden waren begonnen om te onderzoeken of er eenige overeenkomst mogelijk was. Er was eenige ovreenstemming bereikt, waarbij de be palingen evenwel niet. konden worden be kend gemaakt, wegens het verzet dat in Nederland opging Dit verzet heeft den Nederlandschen minister aangespoord om de kwestie voor onbepaalden tijd te ver dagen Minister Hymans betreurde dat 13 jaren na den oorlog nog geen overeenkomst was getroffen, aangaande de herziening van het verdrag van 1839. hetwelk volgens de be slissing van de conferentie van Versailles gewijzigd diende te worden. BESLAG OP ROERENDE GOEDEREN IN SAFES. Een wetsontwerp ingediend. Ingediend is een wetsontwerp inzake be slag op roerende goederen in door derden in gebruik gegeven ruimten, lijfsdwang en dwangsom. Het eerste onderwerp heeft betrekking op het arrest van den hoogen raad van 17 Januari 1930 inzake het safe-loket. Daarbij besliste dit college, er van uit gaande dat het beslag op den inhoud van safe-loket een beslag onder den schulde naar zelf is en niet een derden-arrest. dat uit de bepalingen omtrent de gerechtelijke tenuitvoerlegging op roerende goederen niet is af te leiden een algemeene ver plichting tot medewerking, met zich bren gende gehoudenheid om de mededeelingen aanwijzingen en verdere handelingen te doen. die de deurwaarder mocht verlan gen, om tot beslaglegging te geraken. Er is wel betoogd, dat de door den hoogen raad bij de toepassing van art. 1401 B.W. gehuldigde regel, dat onrechtmatig is de gedraging, die indruischt tegen de zorg vuldigheid, welke in het maatschappelijk verkeer betaamt ten aanzien van eens vaders goed, in het geval van het safe loket kan leiden tot de constructie van een rechtsplicht voor de banken tot mede- deeling. opdat zij niet een door de wet gegeven executiemiddel verijdelen. Nu echter de Hooge Raad zelf zoodanige verplichting der banken naar geldend recht heeft afgewezen, is er alle aanlei ding de wet aan te vullen. Het ware onjuist de noodige voorzie ning te beperken tot het safe-loket. Het geval van het safe-loket toch is terug te brengen tot die ruimere rubriek, welke alle gevallen omvat, waarbij de voorge stelde voorziening is gebaseerd op een ontwerp van de Staatscommissie-Lim burg. De bestaande regeling van den lijfs dwang heeft in den loop der tijden ge breken getoond. Het strookt niet meer met het rechtsgevoel dat lijfsdwang zelfs 3 jaar kan duren. In de praktijk is dit dan ook geen regel. Ook bij ouden van dagen toegepast is deze maatregel zeker te hard. Het middel moet wel dienen om op den onwilligen veroordeelde dwang uit te oefe nen, evenwel toegestaan dat niet van on willigheid doch van onmacht om aan de veroordeeling te voldoen sprake is. Op grond van een en ander wordt thans een regeling vastgesteld, krachtens welke de schuldenaar die buiten staat is, aan de tegen hem uitgesproken veroordeeling te voldoen, kan vorderen, dat de gijzeling niet of niet verder worde ten uitvoer gelegd. Ten aanzien van personen van 70 jaren en ouder moet lijfsdwang in het geheel niet meer worden toegepast. Wat den duur betreft wordt voorgesteld den termijn van 5 jaar te veranderen in een jaar. 100 MILLIOEN EIEREN UIT DE MARKT. rechts de „nieuwe „burgervader". Tot steun van den eierprijs. De parlementaire redacteur van de „Msb." meldt: Naar we vernemen bestaat het voorne men, om tot steun van den eierprijs, in de eerstkomende maanden 100 millioen eieren uit de markt te nemen en in koel huizen op te slaan. De Coöperatieve vereenigingen zullen bij verkoop in het najaar onder bepaalde voorwaarden een eventueel verlies door staatgarantie gedekt vinden. De waarde der opslageieren zal dan on geveer f. 3.500.000 bedragen. De eierprijs zal dus ongeveer 3>/s cent moeten zijn. Wegens algemeene inkrimping van den kuikenopfok mag verwacht worden, dat het risico voor het Rijk gering zal zijn. De steun in dezen vorm werd, zooals men zich herinneren zal, in de Tweede Kamer onlangs bepleit door het Katho lieke Kamerlid baron van Voorst tot Voorst. Denkt morgen om de Woensdag collecte van het Crisis-Comité! REGELING VAN DEN INVOER VAN SCHOEISEL ENZ. Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de wets ontwerpen tot regeling van den invoer van schoeisel, van tricotgoederen, van wollen en halfwollen stoffen en van bovenklee- ding. De Minister is het niet eens met die leden, welke van meening waren, dat deze contingenteeringsbesluiten niet overeen stemmen met de bedoeling van de Crisis- invoerwet. Inderdaad wenscht de regee ring door middel van deze wet op te tre den tegen abnormalen invoer, doch bij de behandeling van deze wet in de Sta ten- Generaal is tevens gewezen op de mogelijk heid. dat invoer die onder andere omstan digheden normaal zou kunnen worden ge noemd, onder de huidige buitengewone om- standigheaen als „overmatig" zou moeten worden aangemerkt. Contingenteering op een lager percentage dan 100 behoeft dus geenszins in strijd met de bedoeling dei wet te zijn. De minister is zich bewust van de grooto moeilijkheden, welke in het bijzonder de contingenteering van bewerkte stoffen medebrengt. Hij is echter van meening, dat een behoorlijke indeeling van een be paalde groep, welke men wil contingeeren, niet ondoenlijk is. Dat van de bevoegdheid, welke de Crisis- invoerwet geeft, een veelzins te latent ge bruik wordt gemaakt, zooals door eenige leden wordt beweerd, kan de minister niet inzien. Ter adstructie van deze bewering werd er op gewezen, dat eenige contingen teeringsbesluiten, b.v. dat inzake de boven- kleeding zijn afgekomen, op een te laat tijdstip, in verband met seizoenbestellin gen. Deze besluiten zijn afgekomen op 5 Febr. 1932 Rekening houdende met den datum van inwerkingtreding van de Crisis- invoerwet en met den tijd die noodzakelij kerwijze verstrijken moest met de voor bereiding der onderhavige contingentee- ringsmaatregelen, kan men bezwaarlijk de stelling poneeren, dat de bedoelde beslui ten veel eerder tot stand hadden kunnen komen. Voor seizoenartikelen worden bijzondere vergunningen verstrekt en wel in minde ring van het in de volgende periode toe gestane contingent. Ten behoeve van zaken, opgericht in of na 1928 en vóór ingang van de contingen- teeringsperiode, waarvan kan worden aan getoond. althans redelijkerwijze kan wor den aangenomen, dat zijn in geenen deele ten gevolge van crisis- of valuta-dumping mogelijkheden zijn ontstaan, is 'n afdoende regeling getroffen. Deze regeling komt hierop neer, dat voor zaken voor welke 1929 of 1930 het eerste regelmatige be staansjaar was. gelet wordt op den invoer in deze beide of alleen het laatste jaar. Voor de ontbrekende jaren worden dan be dragen gefingeerd, welke met de bekende bedragen in een verhouding staan, welke evenredig is aan de verhouding tusschen de cijfers van den totalen import van die goe deren volgens de statistiek van in-, uit- en doorvoer in de verschillende basisjaren. Voor zaken in 1931 opgericht, is deze methode, vanwege de crisisinvloeden op de statistiek losgelaten. Hier wordt getracht een oplossing te vinden, door de nieuwe zaak te vergelijken met soortgelijke, reeds langer bestaande zaken, waarbij perso neelsbezetting, geïnvesteerd kapitaal e.d. punten van vergelijking bieden. De opvatting van verscheidene leden, dat bij contingenteering naar de waarde te groote invoeren zouden kunnen plaats vin den tengevolge van de sedert 1930 opgetre den waardedaling, meent de minister te moeten weerspreken Bij de vaststelling der waardecontingenten is steeds het contin gent naar de hoeveelheid berekend en met inachtneming van een coëfficiënt voor de waardedaling in een contingent naar de waarde omgezet. De exhorbitante voorraadvorming heeft in verband met het feit dat de contingen teering van schoenen op 5 Febr 1932 in werking is getreden, tengevolge gehad dat de toegestane contingenten voor het vierde kwartaal 1932 aanmerkelijk zijn overschre den. Eerst wanneer deze voorraden zijn uitgeput, kan worden waargenomen in hoeverre het vastgestelde contingentee- ringspercent waarlijk juist is geweest. Wat de tricotgoederen, wollen en half wollen stoffen en bovenkleeding betreft, loopt de contingenteeringstermijn met het einde dezer maand af: tegen 15 dezer wordt het advies ingewacht van de commissie van advies, waarna men zich zal beraden in hoeverre verlenging van de drie ter zake bestaande Koninklijke Besluiten noodig is. f. 10.000 IN PLAATS VAN VACANTIE. De directie der N.V. Kon. Maatschappij „de Schelde" te Viissingsn heeft zich met een circulate gericht tot de werklieden waarin zij mededeelt, dat, omdat dit jaar toch slechts een paar honderd werklieden vaoantie zouden kunnen krijgen, besloten is in overleg met de arbeidersvertegen woordiging, dit jaar geen vacantie te geven In plaats daarvan is een som van f. 10.000 uitgetrokken, waaruit de contributie voor het aanvullingsfonds zal worden betaald van de tijdelijk ontslagen werklieden, die niet meer uit de werkloozenkas trekken dus de uitgetrokken tijdelijk werkloozen (Msb.) BINNENLAND. Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de invoerregeling v. schoei sel enz. (Binnenland, le Blad.). Beslag op roerende goederen in safes; een wetsontwerp is ingediend. (Binnenl., Ie Blad.). Maatregelen tot steun aan den eieren- prijs? (Binnenland, le Blad.). Onbewaakte overweg bij de halte Zuid- piaspolder aan de lijn GoudaDen Haag eischt twee slachtoffers. (Gemengd, 2e BI.) De malversaties bij dr.. Pensioenraad te Den Haag; behandeling voor de Haagsche rechtbank (Recht'eken, le Blad). BUITENLAND. Amerika stelt ter Ontwapeningsconfe rentie voor de aanvalswapenen te land af te schaffen. (Buitenland, le Blad.). Ook nieuwe Russische voorstellen. (Tel., lste Blad). Engeland antwoordt op de laatste Iersche nota. (Buitenland, le Blad.). Oostenrijk's bondskanselier over de bui tenlandsche politiek. (Buitenland, le Bi.). Een spoor van de ontvoerders van Lind bergh's baby. (Buiteni. Gem. 2e Bi. en Tel., le Blad.). Onverwachte vulcaan-uitbarstingen in Zuid-Amerika (Buiteni. Gem., 2e Blad en Tel., le Blad). D. RAHUSEN. t Oud-directeur van de Ned. Bank. Op 74-jarigen leeftijd is te Amsterdam overleden de heer D. Rahusen. oud-direc teur van de Nederlandsche Bank. De heer Rahusen werd 16 Maart 1858 te Amster dam geboren. Hij bezocht de Amsterdam- sche Handelsschool, waarna hij vervolgens bij verschillende financieele instellingpn werkzaam was. In 1901 werd hij directeur van de Nederlandsche Bank, waarvan hij later commissaris werd. De begrafenis zal plaats hebben op Don derdag 14 April op de Begraafplaats Wes- terveld, na aankomst van den trein van 11.41 uur. GEEN CONTINGENTEERING VAN GLAS EN KRISTAL. Naar wij vernemen, heeft de Regeering tegelijkertijd met publiceering van het Koninklijk Besluit, houdende contingen teering van porselein, fijn en sanitair aardewerk en muur- en wandtegels beslo ten. dat voorloopig niet tot contingentee ring van glas en kristalwerk zal worden overgegaan. DE MACHT VAN HET KLEINE. Nederland telt ruim 7 millioen inwoners. Wanneer wij dus aannemen, dat Neder land l'/i millioen gezinnen telt zullen wij wel niet ver van de waarheid af zijn. Stelt, dat in elk gezin eiken dag door één der gezinsleden wie dit is komt er niet op aan, een artikel wordt gekocht van buitenlandsch fabrikaat in plaats van dat een even goed voortbrengsel van de natio nale industrie zou zijn gekocht en dat hiervoor was betaald het luttele bedrag van f0 40. Laten wij verder aannemen, dat de waarde van dit artikel toen het de fabriek verliet f. 0.20 bedroeg dan wordt daardoor door elk gezin per jaar aan de Nederlandsche industrie onnoodig ont trokken een bedrag van 365 x f. 0.20 f73 en dus in het geheel door alle Nederland sche gezinnen tezamen voor een bedrag van l'/ï millioen x f. 73 f. 109'/: millioen. Laten wij verder eens aannemen, dat het gemiddeld jaarlijksch inkomen van een gezin f. 2500 bedraagt, dan zouden, wamieer in plaats van het buitenlandsche artikel een voortbrengsel van de Neder landsche nijverheid was gekocht, een jaar lang 43.800 gezinnen zelfstandig in hun bestaan hebben kunnen voorzien. Nu kan men de opmerking maken, dat dit maar een theoretische beschouwing en een zeer eenvoudig rekensommetje is, maar in ieder geval blijkt uit dit eenvou dige voorbeeld wel de groote waarheid van het spreekwoord „Vele kleintjes ma ken één groote". Niet genoeg kan dan ook gewezen wor den op het groote nationale belang, dat er in is gelegen waar en wanneer mogelijk aan de voortbrengselen onzer eigen natio nale nijverheid de voorkeur te geven. Het is een verblijdend verschijnsel, dat deze leuze hoe langer hoe meer veld wint en het is te verwachten, dat de 150 Neder landsche industrieele openlucht filmvoor stellingen, die gedurende zes achtereenvol gende maanden door de Vereeniging Ne- derlandsch Fabrikaat" in steeds afwisse lende plaatsen zullen worden gehouden, krachtig er toe zullen bijdragen dat de' leuze „Koopt toch uit den vreemde niet wat het eigen land U biedt" hoe langer hoe meer ingang bij onze landgenooten zal vinden. Zooals reeds is medegedeeld heeft het Bestuur van de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" voor het organiseeren van deze openlucht filmvoorstellingen een speciaai hiervoor ingerichte auto" aangeschaft en zal deze rondreis door Nederland op 18 April a.s. aanvangen te beginnen met de provincie Friesland.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1