UIT DE OMSTREKEN. CHOLERA-EPIDEMIE TE BANKAÜ. Volgens een bericht uit Peking ls te Hankau 'n cholera-epldemie uitgebroken. De autoriteiten hebben geen maatregelen kunnen treffen, aangezien hun de midde len daartoe ontbreken. Tot nu toe werden 32 slachtoffers gemeld. VERKIEZINGSONLUSTEN IN MEXICO. Volgens een bericht uit Mexico-city heb ben ln Cuatepec de aanhangers van den bij de verkiezingen verslagen candidaat de leden van de andere partij, toen deze de verkregen overwinning feestelijk vierden, overvallen. 4 Dooden en 30 gewonden ble ven op het slagveld achter. De regeering heeft troepen gezonden voor het herstel der orde. LINDBERGH'S BABY. Eenigo dagen geleden ls de losprijs voor de baby van Lindbergh betaald door kolo nel Schwarzkopf, chef van de politie van New-Jersey. De politie heeft de medewer king Ingeroepen van alle Amerikaansche burgers om de aan de ontvoerders be taalde bankbiljetten weer op te sporen. Het ministerie van financiën heeft een circulaire gezonden aan alle banken ln de Vereenlgde Staten, waarin de serienum mers dezer bankbiljetten worden bekend gemaakt. Dit, waar de baby, trots de gegeven be lofte, niet is teruggegeven. De politie heeft in Brooklyn een man gearresteerd, die vroeger adjudant schijnt te zijn geweest van Al Capone. De politie weigert nadere bijzonderheden over deze aangelegenheid mede te deelen. Lindbergh heeft den ontvoerders een ultimatum gesteld, waarin hij dreigt over te zullen gaan tot niets ontziende achter volging met alle hem ter beschikking staande middelen. EEN FRANSCHE SCHOENER VERGAAN. De Fransche schoener „Rouzie", dle'van St. Malo op weg was naar St. Pierre op het eiland Mlquelon ls op 45 gr. 58 m. W.l. en 9 gr. 53 m. N.Br. ln den storm vergaan. Het Engelsche s.s. „Deerpool" heeft draadloos bericht gezonden, dat het 4 man van den schoener heeft opgepikt. Acht booten met 25 man worden echter vermist. BEROOVING IN DEN D-TREIN MARSEILLE—GENEVE. In den D-trein MarseilleGenève ls een overval met berooving gepleegd. Twee jon gelieden hebben dicht bij Valence (Rhone) vier reizigers in een eerste-klas-coupé on der bedreiging met revolvers tot het over geven van hun portefeuilles gedwongen. De slachtoffers waren twee Franschen, een Zwitser en een Oostenrijker. De Oosten rijker ls door een schot, dat zijn hoofd raakte, gewond; hij moest een cassette met geld en andere voorwerpen van waarde aan de roovers geven. Deze trokken 2 K.M. voor Valence aan den noodrem en spron gen uit den trein. Later zijn ze echter dooi de gendarmerie gepakt. Men vond behalve de revolvers 5000 frs. op hen. TWEE FRANSCHE VLIEGTUIGEN NEERGESTORT. Zaterdag zijn tijdens een eskader-vlucht van het Fransche 34ste vllegregiment twee militaire vliegtuigen met elkander in bot sing gekomen en neergestort. Drie der inzittenden slaagden er ln met hun val schermen veilig te dalen. De vierde werd dood onder de overblijfselen van zijn machine te voorschijn gehaald. De beide vliegtuigen waren op het dak van de vlieg- kazeme gevallen en werden volkomen vernield. MILLIONNAIR DOOR GANGSTERS VERMOORD. Joseph Cohen een mllllonnalr hoender fokker. was met zijn vrouw aan het kaar ten ln de waranda van zijn woning in Brooklyn, toen plotseling drie gangsters te voorschijn traden en hem met kogels door boorden. De bandieten slaagden erin te ontkomen. o D'ANNUNZIO'S VERSTANDSKIES. Naar de „Elcho te Paris" uit Milaan ver neemt, ls een stuk van een verstandskies van Gabriele d'Annunzio, Itallë's grooten dichter, bij opbod op een liefdadigheids feest voor 3000 lires verkocht. 9 DOODEN BIJ KETELONTPLOFFING. Op het Fransche s.s. „Armand Bous- seau", dat op het oogenblik in den haven van Saigoon (Indochina) ligt, is 'n hevige ketelontploffing ontstaan, waardoor 9 ma trozen gedood en 5 zwaar gewond werden. o SPORTVLIEGTUIG NEERGEVALLEN. Gisteren ls op het vliegveld Gera een ernstig vliegtuigongeluk gebeurd. Het sportvliegtulg D. 1919 van het technicum Frankenhausen am Kyffhauser ls van een hoogte van ongeveer 100 M. neergestort. De piloot, Ernst Tolksdorfeen student van het technicum en zijn begeleider, waren op slag dood. Het vliegtuig werd volkomen vernield. Tolksdorf was een der beste jonge Duitsche vliegers. Hij was reeds ver sierd met het zilveren piloteninsigne. „Je bent een luie nietsnut. Je weet nog niet eens aan welken kant je boter op je brood moet smeren!" Zoon: „Wat hindert dat, ik eet toch beide kanten op!" .(Judge). BENTHUIZEN. De Hoogeveensche weg. Nu de Hoogeveenscheweg alhier, welke aan de Provincie ls overgegaan, van een landweg ln een 6 M. breeden betonnenweg ls herschapen, en thans voor het publiek verkeer is opengesteld worden bestuur ders van auto's en andere voertuigen er op gewezen, dat het verboden ls, zonder te zijn voorzien van een schriftelijke ver gunning verleend voor of van Ged. Staten dezer Prov. over den Hoogeveenscheweg te rijden met een voertuig, dat zoo gebouwd of geladen ls, dat een deel daarvan hoo- ger reikt dan 3.80 M. boven den weg, of, dat, met Inbegrip van de lading, breeder ls dan 3 M. HAARLEMMERMEER. Gegund. Door het Bestuur van de vereeniging „Bad- en Zweminrichting Hoofddorp" ls het maken van kleedkamers, loopbruggen, schoeiingen, terrelnafscheidingen enz., ge gund aan de firma Kerkhoven te Abbe- nes alhier, voor de som van f. 1898. Jaarfeest „Wees een Zegen." De Chr. Meisjesvereenlging „Wees een zegen" hield in de Jeugdkapel te Hoofd dorp haar 7e jaarfeest. Na opening der bijeenkomst door ds. Salverda, werden en kele huishoudelijke zaken afgewerkt, waarna met het programma werd begon nen. De voordrachten en samenspraken en niet het minst ook de tableaux verwier ven een dankbaar applaus. Aan mej. v. d. Helm, presidente der vereeniging, werd namens de leden een vulpen en namens den Kerkeraad een zilveren potlood voor al hare bemoeiingen aangeboden. Een en ander werd door zang en toespraken der zustervereenigingen afgewisseld. Allen keerden hoogst voldaan huiswaarts. Hulp aan kleine tuinders. Door het Nationaal Crisis-Comité werd aan het plaatselijk crisis-comité te Haar lemmermeer verstrekt 20 ton eierkolen en f. 2500.aan geld, speciaal bestemd voor kleine tuinders in Haarlemmermeer. De eierkolen werden verdeeld onder de kleine kweekers die in moeilijkheden verkeerden, terwijl van de f. 2500.reeds f. 2000. werd uitgegeven aan tuinders voor aan koop van zaai- en pootgoed. Staking werkverschaffing opgeheven. Naar wij vernemen is de staking bij de gemeentelijke werkverschaffing te Zwa nenburg alhier, opgeheven. Door een nieuwe ploeg werklooze arbeiders is het werk hervat op de voorwaarden, zooals deze door het Rijk voor de gemeente Haar lemmermeer zijn vastgesteld. Te water gereden. Nabij de Cruquius in Haarlemmermeer reed door onbekend gebleven oorzaak een auto te water, waarin 4 personen waren gezeten. Het motorrijtuig zakte zoover in de modder weg, dat de Inzittenden zich niet dan met groote moeite uit hun be narde positie konden bevrijden. De auto werd later met een kraanwagen op het droge gebracht. Weldadigheidsconcert. Het dameskoor „Zang en Vriendschap" te Hoofddorp heeft het plan opgevat om een weldadigheidsconcert te geven ten bate van de kas van de afdeeling Haar lemmermeer van de N. H. vereeniging „Het Witte Kruis." Ter afwisseling zal in 11 schitterende gecostumeerde tableaux begeleid door het koor, de geschiedenis Willem Teil worden vertoond. Een lang verwachte verbetering. Reeds geruimen tijd werd verlangend uitgezien naar de meermalen hoogst noodzakelijk gebleken electrische verlich ting van de nieuwe brug te Hoofddorp. De gewenschte en lang verwachte verbetering is nu aangebracht en het bleek een ware uitkomst te zijn toen Zaterdagavond de lichten werden ontstoken. o HILLEGOM. Besluiten in geheime Raadszitting. Naar wij vernemen, is in de geheime zitting van den Raad besloten het verzoek van den oud-havenmeester aan te houden. Verder ls besloten op het verzoek van den oud-veldwachter, nog een half jaar het loon van buitengewoon dienaar van politie uit te keeren. Lage belastingen. Het gemeentebestuur is trots op het rangnummer, dat Hillegom inneemt in het vergelijkend overzicht van den belasting druk in 1931—1932. Dit overzicht berust op de basis van Inkomsten-, Gemeentefonds-, Vermogens- en Personeele belasting in 1077 gemeenten van Nederland. Hillegom Is nr. 143 voor Inkomens van f. 1500, nr. 97 voor f4000, nr. 112 voor f. 8000 en nr. 85 voor f. 16.000. Hedikhuizen met nr. 1 voor de drie eerste groepen ls de goedkoopste gemeente. Alle naburige gemeenten zijn hooger (uitgezonderd Heemstede) en zelfs veel hooger. Onze gemeente heeft inderdaad lage be lastingen. De werkloosheid. Bij de arbeidsbeurs zijn 471 werkzoe kenden ingeschreven, gesplitst als volgt: 5 fabrieksarbeiders, 1 snelpersdrukker, 1 betonwerker, 4 grondwerkers, 6 metselaars l metselaar-opperman, 17 opperlieden, 2 schilders, 15 timmerlieden, 3 halfwas, met selaars. 3 halwas timmerlieden, 1 loodgie- ter-zinkwerker. 1 stucadoor, 1 machn. houtbewerker, 3 mandenmakers. 1 vloer legger, 1 meubelmaker, 1 kistenmaker, 1 waschknecht, 2 electriciens, 1 verwar mingsmonteur, 1 halfwas verw. monteur, 1 scheepmaker, 1 boekbinder, 2 broodbak kers. 18 bloemistarbelders, 284 landarbei ders, 12 tuinarbeiders, 4 boerenarbeiders, 2 plantsoenarbeiders, 8 jeugdige landar beiders, 1 jeugdige tuinarbeider, 2 han delsreizigers, 1 winkelbediende, 1 vlsch- venter, 3 schippers, 1 dekknecht, 3 voer lieden, 1 wegwerker, 1 chauffeur, 1 vracht rijder, 1 boekhouder, 14 mannelijke en 1 vrouwelijke kantoorbedienden, 2 hand langers, 1 controleur, 33 losse arbeiders. Aanvragen werkgevers: 2, waaraan vol daan. Van 471 werkzoekenden zijn 3 „wer kend" de overige werkloos. De heer M. Adam te Haarlem, lid van de Haarlemsche Orkestvereeniging, ls benoemd tot directeur van de Hlllegom- sche Harmonie Kapel. KATWIÏK. Bezoek van den nieuwen Burgemeester. Hedenmorgen tegen 11 uur arriveerde hier de nieuwbenoemde burgemeester Mr. Woldringh van der Hoop, om kennis te maken met de beide wethouders, den ge meentesecretaris en de overige ambtena ren ter secretarie. Na afloop maakte ede burgemeeste r een autorondrit door de beide Katwijken, in gezelschap van de wethouders en den gemeentesecretaris, ten einde zich van zijn nieuwe gemeente op de hoogte te stellen. Na afloop hiervan ge bruikte hij den koffiemaaltijd bij den vroe- geren burgemeester Mr. Dr. Schokking. GEMEENTERAAD. Tijdelijke salariskorting definitief vastge steld Verlenging steunregeling Over dracht Wassenaarschcweg. De Raad dezer gemeente kwam Zater dagmiddag in openbare vergadering bij een. Voorzitter was Wethouder J. Dubbel dam, loco burgemeester. Aanwezig alle leden behalve de heer Meerburg die bericht van verhindering inzond. Na vaststelling der notulen van de ver gadering van 28 Dec. 1.1. volgt mededeeüng van ingekomen stukken waaronder eenlge missiven van Ged. Staten houdende goed keuring van genomen raadsbesluiten. Dan van de commissie van beheer der school- artsendlenst die er op wijst dat de rechts positie van den schoolarts niet voldoende nog geregeld is. Dit naar aanleiding van de plannen tot salarisverlaging van 5°/o. De heer v. Tongeren zegt dat het hem wel wenschelljk voorkomt dat het initiatief voor deze verlaging van den anderen kant komt. Vervolgens het voorstel tot tijdelijke kirting op de salarissen van het gemeente- personeel. B. en W. deelen mede dat zij, nadat het beginsel-besluit was genomen om op de bezoldiging van het gemeente- personeel een tijdelijke korting toe te pas sen van 5°/o, zij het gevoelen hebben inge wonnen van de verschillende organisatie's van ambtenaren en werklieden waarbij het gemeente-personeel is aangesloten. Uit de ingekomen antwoorden blijkt dat alle vereenigingen een andere meening zijn toegedaan dan den raad en door al die vereenigingen in overweging wordt gege ven de voorgestelde korting niet toe te passen. Intusschen zeggen B. en W., hebben wij met het oog op de tijds omstandigheden geen aanleiding kunnen vinden om een voorstel te doen het begin sel-besluit ln te trekken doch adviseeren den raad thans overeenkomstig genoemd beginsel-besluit, dit besluit thans definitief vast te stellen en een korting op de sala rissen te doen ingaan op 1 April 1932. Ten aanzien van den keuringsveearts en den hulpkeurmeester vloeit hieruit een wijziging voort van art. 2 van de gemeen schappelijke regeling inzake de vleesch- keuring; een ontwerp-besluit om op de salarissen van genoemde ambtenaren ook de korting van 5°/o toe te passen bieden B en W. thans den raad aan. Wat den schoolarts betreft, deelen B. en W. mede dat, te zijner tijd een voorstel tot korting van het salaris aan den raad zal worden gedaan. De heer P. Guyt zegt, dat het voorstel als zoodanig nooit zijn sympathie heeft gehad. De korting is over de geheele linie hetzelfde. Een progressieve korting lijkt hem billijker te zijn. De heer J. v. d. Perk zegt, zich geheel met het praeadvies te kunnen vereenigen. Na inzage van de brieven, van de orga nisatie's ontvangen, heeft spr. het betreurd dat men durft spreken van een niet gemo tiveerde korting. De gemeente-financiën zegt men, zijn niet zoo. dat zulks noodig is. Spr. zou de vraag willen stellen als het nu niet noodig is, wanneer het dan wél gemotiveerd zal zijn! Ook de opmerking dat dit personeel niet het eerste slachtoffer van den crisis behoort te zijn, raakt kant noch wal. Anderen zijn het ergst getroffen. Spr. is zelfs bevreesd dat de korting hierbij niet zal kunnen blijven en dat deze wel hooger zal worden, al hoopt spr. het tegen deel. De heer L. v. d. Zwan zegt het met de opmerkingen van den heer v. d. Perk ten opzichte van bedoelde correspondentie, ge heel eens te zijn. Wel gevoelt hij iets voor progressie. Het heeft spr. ook bevreemd dat de organisaties de gemeente-financiën zoo gunstig beoordeelen al wordt van ande re zijde ten opzichte van den slechten flnancieelen toestand der gemeente wel eens overdreven. De heer v. d. Bent spreekt zich ook uit voor progressie. De heer EUkelenboom stelt de vraag of dan nu nog kan worden tegen gestemd. Kan er nu nog iets veranderd worden? Er volgen dan eenige besprekin gen over de vraag wat in vorige vergade ring wel of niet ten opzichte va'n dit punt besloten is waarna het voorstel van B. en W. om thans definitief te besluiten tot een korting van 5"/», Ingaande 1 April 1.1, met op twee na alg. st. wordt aangenomen. Tegen de heeren P. Guyt en M. v. d. Bent. Punt 4 voorstel tot verlenging van de steunregeling voor de werklooze arbeiders. Op 20 Febr. 1932 werd door den raad een steunregeling in het leven geroepen voor den duur van zes weken, waarvan de kosten worden geraamd op f. 5000.per week. Aangenomen werd dat het Rijk een vierde zou bijdragen, zoodat deze aangele genheid de gemeente op f. 22500.zou komen te staan. In werkelijkheid heeft de regeling de eerste drie weken f. 6679.90 ge kost of f. 2230 per week. Blijkens schrij ven van den Minister is de regeling geldig verklaard voor de kuipers, visschers, sto kers, varensgezellen, mandemakers, land arbeiders, binnenschippers, scheepmakers, autogeen-lasschers en ijzerwerkers. H»t tor te kennen percentage der steun door hf.t Rijk is nog niet vastgesteld. Aange zien de steunregeling vermoedelijk de helft van het geraamde bedrag zal kosten, stellen B. en W. voor den duur der steun verlening welke op 17 April a.s. eindigt, wederom met zes weken te verlengen. Blijkens voorschriften van den Minister is de bepaling gemaakt dat de kindertoe slag respectievelijk dienen te worden ge bracht van f. 1.en f. 0.75 op f. 0.75 en f. 0.50. Ingekcmen is nog een schrijven van den Centraler. Bond van Transportarbeiders hetwelk op voorstel van B. en W. met het praeadvies op dit verzoek, tegelijk in be handeling komt. In dit verzoek wordt o m gevraagd de steunregeling onbepaald te verlengen en meer aandacht te schenken aan ontwikkeling en ontspanning der jeug dige werkloozen. Tevens om valide ar beiders van 60 tot 65 Jaar, die nu bulten de steunregeling vallen, ook in de regeling te betrekken. B. en W. kunnen zich met het verzoek niet vereenigen, en adviseeren afwijzend te beschikken. De heer Guyt vraagt waar de betrokkenen in beroep kunnen gaan als hun tekort is gedaan. De voorzitter antwoordt dat volgens bepaling van den Minister B. en W. het orgaan hiervoor zijn. De heer v. Tongeren zegt dat het hem lijkt dat de opstellers van het adres zich de zaak niet goed hebben ingedacht. Een steunregeling voor onbepaalden tijd, zou ook zijn voor onbepaald bedrag en ieder begrijpt dat zulks toch niet gaat. Er is trouwens nog wel een en ander te doen. Spr. noemt het misdadig als men komt halen en het niet noodig heeft. Hij hoopt dat de arbeiders zelf eens zullen gaan in zien, dat degenen, die het werkelijk noo dig hebben, voor moeten gaan. Wat de ontspanning betreft, kan men de overheid toch niet overal voorspannen. Er is een grens, 't Is maar erg gemakkelijk te roe pen: de overheid, de overheid. En ls er dan nog eenlg gevoel van meeleven, van eenige dankbaarheid. Voor degenen die werkelijk nooit hebben moet men zich opofferen. En zeer veel wordt er gedaan. De heer Guyt zegt ernstig bezwaar te hebben tegen de uitsluiting van de valide 60 tot 65 jarige arbeiders. De voorzitter zegt dat een wijziging der regeling op dit mo ment de geheele regeling in gevaar brengt, althans eenigen tijd kan stopzetten. Dr. Eijkelenboom zegt wel voor algemeen ont wikkeling te gevoelen. Dr. Lodder wijst er op dat de gemeente het geld noodig heeft voor directe steun en zich verdere weelde toch niet kan veroorloven. Wethouder Veltkamp wijst er op en noemt eenige feiten wat in dezen geest reeds is tot standgebracht en noemt b.v. een lezing met lichtbeelden waarna men zelfs niet eens kwam zien. De heer v. Tongeren meent er op te moeten wijzen dat het niet de taak der overheid is doch het particu lier initiatief waarna zoo noodig steun van de gemeente. Het voorstel Guyt om arbei ders van 6065 jaar in de regeling te be trekken wordt verworpen met 5 st. voor: Kulk, Eijkelenboom, v. d. Bent, Lodder en Guyt. Het voorstel van B. en W. wordt z.h. st. aangenomen. Ten opzichte van het ver zoek der Transportarbeiders wordt nog eenigen tijd gedlscusseerd, zegt de heer v. d. Zwan in overleg te willen treden over ontspanningsaangelegenheden. De voorzit ter verwijst naar het particulier initiatief, wethouder Veltkamp zegt dat wenschen als in dit adres staan, niet acceptabel zijn, terwijl de heer G. v. Duyn opmerkt dat met dikke woorden soms beweerd wordt dat er niets gedaan wordt terwijl het te gendeel gemakkelijk te bewijzen is. Hiermede is dan deze zaak afgehandeld Punt 5 is voorstel tot het wederinhuren van het strand waarvan de pacht per 1 Mpi 1932 afloopt. B. en W. stellen thans den raad voor te besluiten tot het weder in huren van het strand met recht tot het plaatsen van stoelen, banken, tenten, bad koetsen en losse houten getimmerten op het gedeelte tusschen het Uitwaterings kanaal en den watermolen van het Zee hospitium. Ingevolge mededeeling van den Ontvanger der Registratie en Domeinen kan dit recht weder voor 5 jaar worden verkre gen onder de oude voorwaarden en tegen denzelfden prijs zijnde f. 300.per jaar Geen der leden heeft hiertegen bezwaar zoodat zonder hoofdelijke stemming wordt besloten volgens het voorstel van B. en W. Punt 6, voorstel tot aanvaarding en over dracht van gedeelten van den Wasse- naarschen weg. In de vergadering van 18 Jan. 1932 is een dergelijk besluit genomen. Later ls gebleken dat overdracht van nog een stukje berm noodig was. De heer Baron van Wassenaer v. Catwijck in ook hier toe bereid gevonden. Het betreft een stukje grond bij den grens KatwijkWassenaar, liggend bij de nieuwe brug aldaar. Baron v. Wassenaer v. Catwijck staat het gratis aan de gemeente af, die het om niet aan de Provincie overdoet. Het vorige besluit wordt dan vernietigd en een nieuw voorstel van B. en W. om te besluiten tot overdracht aan de Provincie wordt aangenomen. Aan de overdracht ls de voorwaarden verbonden dat de gemeen te tevens in eigendom en onderhoud aan vaardt de brug, liggende over de Zanderij- vaart in den Wassenaarschen weg en zich verbindt niet tot vermindering van de doorvaart-hoogte. noch van de doorvaart- breedte van deze brug over te gaan. De kosten van overdracht komen voor reke ning der gemeente, aldus wordt besloten. De Katwijksche Kalkzandsteenfabriek vraagt 1800 M2 grond te mogen koopen ten Zuiden der fabrieksterreinen. B. en W. stellen voor dezen grond te verkoopen a f. 1.50 per M2 onder voorwaarde dat een stukje grond eigendom der fabriek, en en kele Meters groot, gelegen bij de Sandtlaan, wordt omgeruild met grond van de ge meente. Besloten. Rondvraag. De heer v. Tongeren vraagt of het aantal vergunningen voor het geven van straatmuziek niet bijzonder groot wordt en beperking niet gewenscht. De voorzitter antwoordt dat in 1930 256 dergelijke vergunningen zijn afgegeven en in 1931 321. Dit grootere getal zal wel ver oorzaakt zijn door werkloosheid. B. en W. meenen dat beperking nog niet noodig is. Dr. Hueting wijst op de buitengewoon slechte bestrating van de Voorstraat te Katwijk aan Zee en de Kerkstraat te Katwijk a. d. Rijn. De heer Grimbergen op het vernielen der trottoirs in de Kerkstraat, veroorzaakt bij het leggen der telefoonkabel vanwege het Rijk. De heer v. d. Zwan vestigt de aandacht van B. en W. op den slechten toestand van den straatweg vanaf Callaoweg tot hoek Kerkstraat. In volgende vergadering zal op de laat ste vragen geantwoord worden. Hierna sluiting der vergadering met ge bed KATWITK AAN ZEE. Verslag der Yisseherijschool over 1931. Aan het jaarverslag der Visscherijschool ontleenen wii het volgende: In den aanvang van tiit jaar hadden belangrijke veranderingen plaats. Was in den loop van het vorige jaar door het plotseling overlijden van den voorzitter, wijlen den heer Th. Haasnoot, nog voor zien doordat de heer P. Meerburg tijdelijk hel voorzitterschap op zich had genomen, liegin 1931 vei klaarde laatstgenoemde, dat hi> tham stellig den tijd gekomen achtte, waarop een jongere kracht zijn plaats diende in te nemen. De overige bestuurs leden meenden, gezien al hetgeen de heer Meerburg gedurende de lange reeks jaren, dat hn in het bestuur zitting had, voor de school heeft gedaan en de stelligheid van zlin thans genomen besluit, zich daar bij te moeten neerleggen. Om dezelfde redenen trad ook de secretaris de N. Parlevliet af. Beiden heeren zij deze plaats nog eens dank gebracht va hetgeen zi' ten behoeve van de visset*, school hebben gedaan. Tot voorzitter gekozen de heer D. F. E. Meerburg p; en tot secretaris de heer N. Haasnoot Tb Behalve deze heeren werden nog andere bestuursleden benoemd n.l. de ren C. Haasnoot en Jac. den Duik Aj Het tegenwoordige bestuur heeft pogingen om de hoog noodige verbeter;, in huisvesting der school te verkrijg op krachtige wijze voortgezet. Eenige ferenties met B. en W. en met de hoob van de afd. gemeentewerken werden gehouden en naar mag worden gehoo- zullen spoedig de resultaten hiervan kuni worden waargenomen. In Januari was het aantal leerlingen t volgt, examenklas 21; voorbereidend veartkundig onderwijs 10; motorcursus Engelsch 38; breien en boeten 42. Midi Januari vertrokken 7 leerlingen van examenklas naar zee. Eind Februari sla* den te Den Haag twee candidaten schipper en één voor stuurman op st en zellzeevisschersvaartuigen. Begin A; wederom vier leerlingen voor stuurman één voor schipper op zoodanige vaart De beide laatste chndidaten deden H- Mei examen voor stuurman, één hienv slaagde. Voor het eerst werden dit jaar machinisten voor stoom- en zeilzeevisschi- vaartuigen aan de school opgeleid. Hieno hadden zich vier leerlingen aangcirt waarvan twee met het doel -om gerep de lessen te volgen en de twee ander slechts alleen, wanneer zij, ongeveer in de tien dagen, met hun schepen dag binnen waren. Zij volgden de t> van de examenklas, deden actief mee t het onderwijs voor zoover dit ook t; hun examen van belang was en besteeii de overige uren aan zelfstudie onder t ding van den directeur Varkevisser. IV gaf hen ook verder, zonder andere fe dan het gewone schoolgeld, zoo eenij mogelijk aparte lessen. Half April slat beide candidaten voor het te Amstei en Den Haag gehouden machinisten-e® De school werd 12 Mei voorloopig gesli De motor- en voorbereidingscursi waren reeds eind April geëindigd, bezoek van het opleidingsschip vooi Binnenvaart „Prins Hendrik" werd op prijs gesteld en gaf een goede gek heid tot practische oefening. Voor de en boetcursus bestond wederom veel langstelling Doordat een groot deel stoom-trawlers werden opgelegd, oni echter vroeger dan andere jaren p aan oefenmateriaal. Door het opleggen trawlers werd evenals het vorige jaar (i ditmaal nog wat langer) door den dire gedurende Juni en Juli les gegeven een achttal personen, die op die scbe; plachten te varen. Er werd twee uur dag les gegeven onder voorwaarde, later een geheele cursus zou worden volgd. Aan deze voorwaarde hebben slechts twee personen voldaan. Vap 1 December af bestond de gek beid om zich aan te melden aan de scl Door een tweetal personen werd hier. onmiddellijk gebruik gemaakt en 2 r ber met het onderwijs begonnen. De toeloop begon na 5 December, toen t genoeg de geheele haringvloot binnemï Reeds spoedig overtrof het aantal kt lingen der examenklas dat van het ver jaar en bereikte een ongekende hors Ook voordo andere cursussen bear, veel animo. Eind. December -was het aantale-r lingen als volgt: examenklas 29; vmJ reidingscursus 14; motorcursus 15; Enpï' I 18; breien en boeten 20. De eerste iipUl van Januari namen deze aantallen steeds toe. Het kwam nu sterk uit, hoe bij I zins groote toeloop de ruimte en ouS%: I der school beslist onvoldoende zijn. Bij V kaartpassen moesten zoowel directeurI leerlingen zich tusschen de verschillij) I aanwezige voorwerpen als het ware dcc-.B wringen. Gelukkig is eenigermate Id ifl uitrusting tegemoet gekomen door de keuring welke de Minister van OndereiB heeft gehecht aan het verzoek van bestuur om eenige kleine bedragen mogen uitgeven voor het opstellen - een motor en het aanschaffen van ifl leermiddelen. De groote kwestie is tb* nog de ruimte om verschillen* leermiddelen op te bergen. Hopelijk a daarin met bereidwi lige medewerking 1 plaatselijke autoriteiten voor den volgenik cursus kunnen worden voorzien. Met dankbaarheid kan worden gewag van de medewerking der motorenfabrieia Kromhout en Bolinder: eerstgenoemde ve1 schafte een up-to-date type hoogdal' motor en laatstgenoemde gaf verlof tot X opstellen van de in bruikleen gegess middeldrukmotor. Daar door het onderwijs in het Engetsd meer speciaal met het oog op het bedrit in een noodzakelijke behoefte wordt voz zien, werd besloten de officieele goed keuring van dit vak aan te vragen. H* zelfde geschiedde op het vak electridU meer speciaal met het oog op behandf ling van dynamo's en radio-storingen a boord, hetwelk belangloos door den b« P. C. Bloot, Installateur alhier, wordt X geven. Engelsch wordt gegeven door directeur den heer C. Varkevisser en da de uitbreidingen kunnen plaats vinden zonder het budget te verhoogen, zijn 5 bereids reeds door den raad dezer geme-d goedgekeurd. Aan den voorbereidingscursl werd dit jaar voor het eerst les gegevs door den heer K. Seinstra, hoofd v" school alhier, die voorloopig 1 Decembe voor één jaar is benoemd. Den heer 1 Holtrust, die sedert 1901 aan de visscheh) school verbonden was, werd eervol ontslg verleend. Hem, die den pensioengereé tigden leeftijd bereikte, zij op deze ph;- nog eens dank gebracht voor alles wat t gedurende dertig jaren tot bloei van school heeft gedaan. Stand der werkloosheid. Bii het correspondentschap der arbeid) bemiddeling zijn thans ingeschreven werkzoekenden, zijnde: 83 grondwerk^ 34 kuipers, 22 opperlieden, 23 metsela»15 29 timmerlieden, 7 schilders, 12 stokd' 11 varensgezellen, 3 bloemisten, 13 binn® schippers, 1 expeditieknecht, 1 monW' 16a losse arbeiders, 1 kantoorbediende,- scheepmakers, 1 magazijnbediend", geenlas cher, l Ijzerwaker, 1 kjstennuw 1 bakkersknecht. Bij de werkverschal™» werden in totaal 36 personen geplaa"' Gistermorgen tegen 10 uur brak bii J. V. in de Michiel de Ruyterst»» een schoorsteenbrand uit, die door politie met een minimax gebluscht «¥rj

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 6