Oh! Kovacs Lajos AGENDA. BUITENLAND. DEDEN: Graanbeurs: Prop.-avond C. P. H. Spr. Louis de Visser. 8 uur nam. Jeruël (Groenesteeg)Samenkomst 8 u. nam. Langestraat 67—69: Teekententoonstel ling. 2'hVh en 79Va uur nam. P.K. Koorsteeg 18: Alg. Verg. v. Aandeel houders N.V. Boek-, Courant en Handels drukkerij v.h. J. J. Groen en Zn., 3 u. nam. Vrije Evang. Gem. (Middelstegracht): Samenkomst 8*/e uur nam. Zondag. Jeruël (Groenesteeg): Samenkomst 10 uur v.m. en 6Vs nam. Nederl. Leger des Hells (Lammermaiit) Samenkomst 10 uur v.m. en Th uur nam. Nutszaal: Vrije Evang. Gem.: Samen komst 10 uur v.m. en 6 uur nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 59)Sa menkomst te 8 uur nam. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Kors, Muyzert, Hovens Gréve en Simons. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Hugenholtz, tel. 390. RECLAME. en RHYMES, met refrelngezang van BOB SCHOLTEN. - Syccesplaat f. 2. Uit voorraad leverbaar. L. v. GEELEN - Haarl.straat No. 53 TELEF. 593 - Tegenover City-Theater. DE BIOSCOOP-KWESTIE. Adressen aan den Raad. Volgend adres is aan den Raad ge zonden: Geeft eerbiedig te kennen; het Hoofdbestuur van den Nederland- schen Bioscoop-Bond, gevestigd te Am sterdam, goedgekeurd bij verschillende Koninklijke Besluiten; dat het met ontsteltenis kennis heeft genomen van de voordracht van B. en W. waarbij bij wijze van z.g. „crisis-toeslag" voorgesteld wordt de Vermakelijkheidsbe lasting met 20°'o te verhoogen, waardoor volgens raming van B. en W. een hoo- gere opbrengst zal kunnen worden ver kregen van circa f. 12.500: dat er voor de bioscoopondernemers on overkomelijke bezwaren tegen dit voorstel toestaan dat immers met het bestaande heffings percentage van 20 de uiterste grens is be reikt en dus een hooger percentage on mogelijk door het bioscoopbedrijf kan worden opgebracht; dat het uitgesloten moet worden geacht, dat de verhoogde belasting op het publiek kan worden verhaald, daar onder de hui dige omstandigheden zeker geen sprake kan zijn van verhooging der entreeprijzen, waarvan alleen achteruitgang van het be zoek te verwachten ls; dat toch reeds de te Leiden gevestigde bioscoop-ondernemingen onder den be- staanden zwaren belastingdruk (achteraf is gebleken dat de totstandkoming van tie verordening van 18 Mei 1931 op de heffing van eene belasting op tooneelvertooningen en andere vermakelijkheden eene verzwa ring van belastingdruk met zich gebracht heeft) de in de bedrijven geïnvesteerde kapitalen tot nu toe niet rentegevend ver mochten te maken en. erger nog, zelfs exploitatieverliezen hadden te boeken: dat dus door een verhooging der Ver makelijkheidsbelasting met 20 pet. de exploitatie der Leidsche bioscopen verder doelloos zou worden gemaakt, daar nu reeds met zekerheid valt te voorspellen, dat het exploitatie-verlies zal verhoogd worden met het bedrag, hetwelk de ge meente als meerdere opbrengst van de belastlngverhooging verwacht te ont vangen; dat uit het voorgaande volgt, dat aan neming van het voorstel van B. en W. om de vermakelijkheidsbelasting te verhoogen de sluiting der bioscopen in Leiden ten gevolge moet hebben dat, wanneer het hiertoe noodgedwon gen zou komen de door B. en W. ge raamde meerdere opbrengst der Vermake lijkheidsbelasting fictief zal blijken te zijn, zoodat de gemeentekas, in plaats van de geraamde hoogere opbrengst, een aan merkelijk bedrag minder zou ontvangen: dat, daargelaten dat de Raad het doel van B. en W. om meer Inkomsten te ver krijgen zou voorbijstreven, indien tot ver hooging der Vermakelijkheidsbelasting zou worden besloten, bovendien vernietigd zouden worden een aantal bedrijven, waarin tal van lieden hun brood verdie nen, waarbij vele neringdoenden in Uwe Gemeente zakelijk zijn geïnteresseerd en waarvoor het grootste deel der burgerij, dat in de bioscoop ontspanning vindt, een steeds toenemende belangstelling aan den dag legt: dat het Hoofdbestuur dan ook het ver trouwen koestert, dat een beroep op de Raad om het bioscoopbedrijf voor onder gang te behoeden, niet tevergeefs zal zijn. Het is op grond van vorenstaande uit eenzetting dat het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoop-Bond den Raad eerbiedig verzoekt niet tot verhooging der vermakelijkheidsbelasting te willen besluiten. Het Algemeen Bestuur van den Koninkl. Nederlandschen Middenstandsbond heeft met bezorgdheid kennis genomen van het door B. en W. gedane voorstel tot verhoo ging van de belasting op openbare ver makelijkheden met 20" n. Reeds bij adres van 13 Augustus 1931 mochten wij onder de aandacht brengen, dat onze Bond de wijze waarop sommige gemeentebesturen de Vermakelijkheidsbe lasting opvoeren, een gevaar acht voor de kunst en het amusementsbedrijf, dat toch velen ingezetenen direct of indirect een biooawimung verschaft. Wij wezen er toen op, dat net ons inziens de taak der over heid is, deze oelasling, waartegen trou wens ook uit aiioeien nooide ernstige oe- cienkuigen rijzen, zoo laag mogelijk te stenen, om uaaruooi vooral in deze oe- nurue tijdsomstandigheden dezen tak van Dearijl althans eenige noodzakelijke verlichting van lasten te geven. Wu De- treuren het dan ook ten zeerste, dat mans zens verhooging dezer belasting wordt vooigesteid en dat daarbij geen rekening genouden wordt met de ongunstige be- uruisinlkomsien. Het oehoen, wu. „n betuog, dat van verhaal der belasting op het puohek in de praktijk weung oiiuets tereent komt, zoouat in werkelijkheid oe ondernemers ook de verhooging zullen heooen op te brengen. Moeten wij op deze gronden het voren genoemde voorstel reeds ten stelligste ont raden, voor verwerping daarvan bestaat te meer aanleiding, nu siuiting oer bioscoop theaters en scnouwDurgen oy aanneming verwacht kan worden, waardoor niet al leen oe gemeente een aanzienlijk bedrag aan belasting zal derven, oocn bovendien het piaatsenjk oeorijtsieven ernstig na„eel zal onoervinuen, geiyk onder dezelfde om standigheden te Groningen geoieken is. De aanwezigheid van noreerende amu sementsbedrijven is ook voor den plaatse lijken middenstand van groote oeteekems, inzonderheid wanneer zooals in Leiden deze voor een aanzienlijk oeel van zyn gebied is aangewezen op clientèle uit ue naaste omgeving net puollek wordt daar door toch gemakkelijker naar oe stad ge- tiokken en is oan veeial geneigd tot ook anaere verteringen, terwijl bovendien het theaterbezoek bevorderlijk is aan de aan schaffing van kleeoing e.d. Wij mogen derhalve, mede met het oog op oe oeiangen van den middenstand, er bij den Raad met kiem op aandringen om het voorstel tot verhooging der Ver makelijkheidsbelasting niet aan te nemen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het candldaats-examen wis- en natuurkunde letter E de neer J. A. Dijksman (Rotterdam); doctoraal examen Nederiandsche taal- en letterkunde de heer A. J. Staal (Breda). N.V. KON. NED. GROFSMEDERIJ. De balans en verlies- en winstrekening. De balans over 1931 van bovengenoemde vennootschap bevat de volgende activa aandeelen in portefeuille f. 490.000; ge bouwen f. 480.854; werktuigen f. 130.220 ketels en stoomwerktuigen f. 5.494; ge reedschappen f. 9.195; modellen f. 2.830; terreinen f. 37.540; effecten Reservefonds f. 275.300; effectenrekening f. 167.414; du- bieuse debiteuren f. 6.500; reservefonds Risicobank f 16 267; debiteuren f. 142.467; kas en kassiers f. 32.813; invent, f. 253.858; totaal f. 2.054.262. Daartegenover staan de navolgende pas siva: kapitaal f. 1.000.000! restant leening f. 300.000 ad f. 114.000; idem leening f 500.000 ad f. 480.000; reservefonds f. 275.883; winst reserve f. 71.529; afschrij ving dubieuse debiteuren f. 6.500; divi dendrekening f.1167; coupons f.75; inte rest f. 7.140; reserve belangen personeel f. 45.340; crediteuren f. 25.625; uitgelote obligaties f.2000; Nederiandsche Bank f. 25.000 totaal f. 2.054.259. De verlies- en winstrekening vertoont het volgende beeld: Debet: brutoverlies fabricage-rekening f. 22.575; interest f. 4.986; afschrijving ge bouwen f. 26.074; id. werktuigen f. 20.691; idem ketels f.506 idem vaartuigen f.807; idem gereedschappen f. 2.955; idem mo dellen f 1.926, totaal f. 52.961, waarvan f 3.132 komt ten laste van het ver nieuwingsfonds. Blijft aldus een totaal-af schrijving van f. 99.828; sociale wetten f. 20.652; pensioenen f. 31.100, waarvan ten laste van het Pensioenfonds f. 15.550, blijft f 15.550; wachtgeld f. 28.682. waarvan ,x en gemeente f. 14.573, blijft f. 14.109; du bieuse debiteuren f. 6.424; koersverlies op effecten f. 1400 totaal derhalve f. 148 129. Credit: reserve winst f. 118.470; reserve belangen personeel f. 29.659, totaal f. 148 129. DE BIOSCOPEN. Casino-Theater Een spannende ge schiedenis vertoont de hoofdfilm „Zijn eigen doodvonnis", waarin we weer eens kennis maken met de beruchte „gangsters" Eén van die „heeren", die met een paar collega's, wegens een juweelendiefstal ge arresteerd is, komt voor straf bij het leger en gaat wij schrijven najaar 1917 in den oorlog. Wanneer hij uit den strijd teruggekeerd is, verneemt hij, dat de echt genoot van zijn zuster vermoord is door een onbekende. Natuurlijk rust hij niet eerder, alvorens de moordenaar ontdekt is. Honderdtallen meters film volgen de toe schouwers in angstige spanning den loop der gebeurtenissen, welke ten slotte eindigt, met den dood van Beretti, die vermoord wordt door een oud vriend. Ter afwisse ling is er nog een liefdesgeschiedenis door het verhaal heengevlochten. Voor de pauze gaat „De geforceerde brandkast" met Eddy Polo in de hoofdrol We hebben wel eens betere films gezien dan deze rolprent. De heele film maakt een zw.-USen en primitieven indruk Het binnenlandsch journaal geeft o.a. de opening van de Jaarbeurs, benevens eenige interessante opnamen van Cor van der Lugt Melsert tijdens een repetitie. City-theater. - City-theater brengt deze week als eerste hoofdfilm „Ter dood ver oordeeld". De hoofdrol wordt hierin ge speeld door Richard Barthelmess, die dit op meesterlijke wijze doet. Door zijn spel blijft men dan ook in deze film tot aan het eind geboeid. Als cabaret-artist, opgevoed tussèhen misdadigers, wordt hij uitgestuurd om drank te smokkelen. Hij weigert dit en bij een groote ruzie met den directeur van het cabaret - die hem vertelt, dat hij zijn zoon is, schiet hij hem in zijn drift dood. Hij verneemt dan dat zijn moeder weer getrouwd is met den gouverneur. De jongen wordt ter dood veroordeeld omdat hij ter bescherming zijner moeder geen enkele reden van zijn daad kan opgeven. Zelfs als de gouverneur en zijn vrouw probeeren hem over. te halen. Dan wordt hij naar het schavot geleid, doch op het laatste moment belt de gou verneur op. De gevangene wordt terugge voerd en de gouverneur zegt, dat rijn RECLAME. '13) laatste goede daad zal zijn gratie te ver- leenen aan dezen jongeman. Als 2de hoofdfilm draait „Na den must" met de bekende filmactrice Mary Pliibbin. Trianon Theater. Siegfried Arno is een dier „sterren" die in den kortst moge lijken tijd hun culminatiepunt aan het film-firmament bereikt hebben. Niet zoo zeer in geestige gezegden dan wel in dol komische situaties ligt zijn kracht als speler. In de film „Huwelijksbureau Meyer" is de grondslag voor zijn spel wel ln ruime mate aanwezig! Als huwelijksmakelaar, als de reddende engel ln echtscheldingszaken, als de man. die in alle zaken raad en op heldering geeft, die alles weet, hoort en ziet, maar bijna zijn eigen zaken zou laten verloopen is Siegfried Arno kostelijk. In deze puike amusements-film wordt Arno bijgestaan door Adèle Sandrock, Lucic Englisch, Dlna, Gralla en Ralph Arthur Roberts, een viertal dat zeer zeker in staat is de zaal te doen schaterlachen. Vooraf gaat behalve het journaal, waarin de voetbalwedstrijd Belglë-Holland, een uitstekende teekenfilm, de sensationeele film „De Spion van den Keizer" met in de hoofdrollen Erich von Stroheim en Constance Bennet en handelend over het thema spionage en contra-spionage in den wereld-oorlog. Tezamen vormen deze films 'n interessant en aantrekkelijk geheel. Luxor-Theater Met „Heerscher der Duisternis heeft Emil Jannings z'n grooten roem als filmacteur volledig gehandhaafd en het komt ons voor dat zelfs de meest scherpe tegenstanders hier overtuigd moe ten zijn van z'n niet te miskennen kwa liteiten. Robert Siodmak zorgde voor een schitterende regie, met vele prachtige vondsten en hij bood Jannings, als den ontslagen gevangene. Gustav Bumke (die zich door de bekoorlijke Anja bedrogen ziet) volop gelegenheid tot z'n sterke, overtuigende spel, dat Imponeert en boeit en dat behoort tot het beste wat wij ooit van dezen filmacteur hebben gezien! „Heerscher der Duisternis" is de geschie denis van den wegens goed gedrag vóór zijn tijd ontslagen gevangene, die welge moed en met de beste voornemens bezield uit de cel naar z'n minnares Anja (Anna Sten) gaat om daar al te spoedig te erva ren dat er kapers op de kust zijn versche nen. Gevolgen: wraak...., moordde vlucht en het slot is dat Gustav naar de gevangenis terugkeert, bezield met min achting voor de vrouw, die hem en ande ren zonder eenige gewetenswroeging ten verderve voerde1 In dit sterke drama is Jannings de spil van iedere gebeurtenis, van iedere scène en alleen de geniale Anna Sten. toonbeeld van geslepenheid en list. is in staat haar spel zoodanig te verheffen, dat het door dat van Jannings niet volledig overschaduwd wordt. Siodmak's regie roemden wij reeds; zij is verrassend en grootsch van opzet en toch steeds gehouden in sobere, strakke lijnen, die aan deze film een cachet geven van bijzondere waarde! In de tweede hoofdfilm treedt George O'Brien op als „De Wreker", een sensatio neel verhaal, dat gisteravond nog al bijval wist te verwerven. Voor het hier ter stede afgenomen examen voor aoothekers-assistente slaag de mej. M. L. Graafland (Rotterdam). In ons Blad van gisteren vermeldden wij abusievelijk, dat de propaganda-avond van de Leidsche afdeeling der Ver. tot bev. der belangen van t b.c.-patiënten in Nederland werd besloten met een bal. Dit ls, als liggende buiten het kader der ver- eenlging, onjuist. DE ALGEMEENE TOESTAND. Italiaansche Ontwapeningsvoorstellen in een nieuw kleed. Natuurlijk praat men over de mislukte Donau-conferentie nog wat na, trachtend de schuld van zich af te werpen. Men zie daarvoor elders. Baat geven doet dit uit den aard der zaak niet. Flandin is gistermiddag naar Parijs te ruggekeerd. Von Billow en Grandi gaan heden gezamenlijk weg, misschien tegelijk met sir John Simon ZIJ gaan direct door naar Genève. Von Biilow zal te Parijs ech ter, nog een ontmoeting hebben met den Dultschen gezant. De Italiaansche regeering heeft de door Grandi ter Ontwapeningsconferentie inge diende voorstellen inzake ontwapening in een nieuw memorandum aan het presi dium van de Ontwapeningsconferentie sa mengevat. Er wordt nadruk op gelegd, dat de ontwapening alle offlcieele oorlogs middelen moet omvatten. In het memorandum wordt voorgesteld alle soorten zware artillerie, tanks en pant serauto's te verwoesten en tegelijkertijd de linieschepen, duikbooten, vliegtuigmoeder schepen, militaire luchtschepen en bom menwerpers te vernielen. Onder zware artillerie worden verstaan alle soorten be wegelijk geschut boven 100 m.M. en onder linieschepen de schepen met een water- verplaatsing boven 10.000 ton, of met stuk ken geschut van een kaliber boven 203 mM. Ook de affuiten en de munitie der zware artillerie moeten onbruikbaar worden ge maakt en de munitie der kustvuurmonden moet worden beperkt. Bovendien wordt voorgesteld het gebruik van chemische wapenen van iedere soort, vooral van gif- en traangassen, van welken aard ook, be nevens van procédé's die een gelijke uit werking hebben als deze gassen te verbie den. Voor de burgerlijke luchtvaart wordt op de noodzakelijkheid gewezen van: 1. Volledige openbaarheid. 2. Een technische en een bestuurscontrole en 3. de verplich ting bepaalde nog vast te stellen verhou dingen in sterkte niet essentieel te ver anderen. Voor den aanvang en de uitvoe rig van de vernieling van het oorlogstuig moet een bepaalde termijn worden vast gesteld. FRANKRIJK. Madame Hanau weer aangehouden. Er is beslag gelegd op het „Journal des Forces", geleid door Mme. Hanau, vroeger directrice van de „Gazette de France", en zij zelf is aangehouden geworden. Zij wordt beschuldigd van diefstal van documenten en medeplichtigheid. Het „Journal des Forces" publiceerde het politierapport over de financieele werkzaamheid van Mme. Hanau, rapport bestemd voor den minister van Financiën Flandin, dat op geheimzin nige wijze verdwenen schijnt te zijn uit het dossier in 't bureau van dien minister. Tardieu heeft den Parljschen politie- prefect ontvangen en heeft een verder onderhoud gehad over het geval-Hanau, in tegenwoordigheid van den minister van justitie Regnand en hoogere ambtenaren van het departement van justitie en bin- nsnlandsche zaken. De Bfesnrekingen duur den een uur. Besnroken werd de vraag hoe madame Hanau het document van het mi nisterie van financien, dat zij publiceerde, machtig is kunnen worden. DUITSCHLAND. De verkiczingsactie. ufl De verkiezingsstrijd om het presideii^B schap nadert zijn einde, maar alle krac: 4 ten blijven tot vanavond in volle actie. Volgens de Nazis hebben zich thans a M millioen leden doen inschrijven. |K De Duitsche Volkspartij deelt officii mede, dat zij geen bondgenootschap^ voor de aanstaande verkiezingen in Pruis zal sluiten. Zij zal eigen candidatenlijs indienen en er haar goedkeuring nietiï hechten, dat deze lijsten met die i' andere partijen worden verbonden. ENGELAND. na Rede van Grey De strijd in Australiij toe: Burggraaf Grey oud-minister van B z, tenlandsche Zaken, heeft gisteren voorzitter van den Liberalen raad een gehouden op de jaarlijksche bijeenki van dit lichaam. Grey was van meel dat de „nationale regeering" belani succes had geboekt. Engeland's credit! hersteld en staat nu hoog, ten deele wel waar doordat het crediet van andere I» den zoo laag gezonken is. De Engelsd muntstandaard, zei Grey, is steviger sinds langen tijd het geval ls geweest» de begrooting is in evenwicht gebracï maar niet ten koste van het nationale 1) komen. Toch geeft het land nog meer tl dan het mag uitgeven. Elke verzwakM van de pogingen der nationale regeeriS en elke wijziging van de tegenwoordig politiek zullen het land snel weer in d moeilijkheden brengen, waarin het ds afgeloopen herfst verkeerde. Ten slotte verklaarde Grey, dat het Vt ongelukkig zou zhn, indien op de conti- rentie te Otawa iets gedaan zou words dat de Engelsche regeering zou belette) ,J om indien mogelijk haar invloed aan* wenden om den vrijhandel te bevorderd en in ieder geval om de tarieven te 'et- lagen. Lang, de premier van Nieuw-Zuid-Wa» die blijkbaar niet van halve maatregels houdt, heeft de sleutels van de kluirs waarin de belastingbiljetten bewaard rt; den, in zijn zak gestoken en het persons van het hoofdbureau van de belasting® vacantie heeft gegeven. Men verwacht, dat de federale premi- een aanklacht tegen Lang zal indienenK het Hooggerechtshof, maar intussen® kunnen de belastingschuldigen natuurt' niet voldoen aan het ontvangen bevel o- hun belastingpenningen op het filiaal ri de Australische bank te Sydney te storte- Een ingrijpen van den gouverneur-gene raai Sir Isaac Isaacs, die zelf jaren u» voorzitter van het Hooggerechtshof is 6' weest, wordt waarschijnlijk geacht. 1 HONGARIJE. De bladen weer verschenen. De bladen te Boedapest zijn alle verschenen, met uitzondering va^ f „Nepszawa (het soc.-dem. verboden b.aa- trachtte gisteren 'n vliegend b,aadf- „de krant zonder naam" te verspreid® dat echter dadeliik door de politie in b?s« werd genomen. Het bevatte o.m. thietelegrammen. die de redactie uit buitenland had ontvangen, waaronder van de sociaal democratische pers in l<r derland en Oostenrijk

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2