73*{e Jaargang ZATERDAG 9 APRIL 1932 No. 22102 eerste blad. STADSNIEUWS. Leidsch Crisis-Comité. DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST. KATWIJK'S NIEUWE BURGEMEESTER. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LETOEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIENj ,n rts per regel voor advertentlên alt Lelden en plaatsen Laar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlên 35 Cts. per regeL Kleine Advertentiën Uitsluitend bi) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bil een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:; Voor Lelden per 3 maanden f.2.35, per week f.0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit ZES bladen Giro No. 188690. Verantwoording van bij den Penning meester ingekomen giften van 25 Maart tot en met 7 April 1932. Groote bussen in cafe's enz. f. 145,46; een Zondagsschool f. 3.35; Vijf Geref. Jeugd vereen. f. 14.50; J. B. 3de bijdr. f. 2.—; L. G. ƒ,1,50; Chr. zangver „Zang zij onze Leus" f. 32,16 uitvoering 17 Maart; 4e bijdr. Gem. H. B S. f. 27.50; Mr. J. S. f. 5.—; K N. f 1.—; C. R. f. 10.De B. 10 pCt. factuur f. 2.70; M, H. N. f. 10.D. B. f. 15.Verg. Han- deldr. en Industr. Middenstand 2de bij drage f.25.—. Wekelijksche bijdragen: 5de collecte |f. 940,92; 6de collecte f. 921.52; 7de collecte f. 810,19. Maandelijksche bijdragen: Pers. Raad v. Arb. f.10.Steenfabr. „Ouderzorg" f.30; Verg. v. Huisvr. f. 234.10. I Totaal f. 25.868,46Vï. Door ons werd ontvangen: Telefoon- i personeel f10. OFFICIEELE KENNISGEVING VERGADERING VAN DEN I GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG 11 APRIL 1932. des namiddags te twee uur, ia-het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen", (Steenschuur 21). Alsnog te behandelen: 7485 ■foorstel: a. tot aankoop van het perceel Nieuwe Rijn 73; b. tot aankoop van het huis en erf Nachtegaallaan 10; C. tot beschikbaarstelling van de voor i die aankoopen benoodigde gelden. (89) WIJKGEBOUW GELOOF, HOOP, LIEFDE. Tentoonstelling van cursistenwerk. In tegenwoordigheid van den wethouder van sociale zaken, mr. A. J. Romijn en een aantal genoodigden, waaronder vele ouders is gisteravond in een der zalen van het Wijkgebouw „Geloof, Hoop, Liefde" in de Langestraat een tentoonstelling geopend van door de leerlingen in het afgeloopen seizoen vervaardigde werkstukken, hoofd zakelijk rechtlijnige en bouwkundige tee- keningen. Het onderwijs werd gegeven door de hee- ren Marks en Verstraaten voor het hand en door den heer Alt voor het bouwkundig teekenen. De vruchten van hun onderricht weer spiegelen zich in een groot aantal langs de wanden opgehangen teekeningen, waar onder er verscheidene zijn, die getuigen van aanleg. Het middenvak wordt geheel gevuld door een inzending zaag- en timmerwerk, waar van de jongens vanaf 9 jaar de makets zijn. Een en ander bewijst, dat er in de af geloopen maanden onder leiding van den directeur, den heer G. H. Dirkzwager weer flink en met lust gewerkt is! Te ruim haifacht heeft de heer Dirk zwager een kort begroetingswoord gespro ken en daarna met een toepasselijk toe spraakje aan de jongens de prijzen uitge reikt. Deze werden als volgt gewonnen: Bouwkundig teekenen: A. de Vos (bei tel) A. de Wolf (waterpas)Flip Smitte- naar (schietlood), C. Lefeber (idem). Hand teekenen: I. Baart (hamer en breekijzer)A. Bakker (verfdoos)J. v. d. Berg (duimstok): W. Nieboer (passer doos); H. Doove (zakmes). Eervolle vermelding: J. Koster en J. de Boer. Wij bevelen een bezoek aan deze ten toonstelling, welke hedenavond nog van 7 uur tot halfnegen geopend is, bij onze lezers en lezeressen, hartelijk aan. MIJ. DER NED. LETTERKUNDE. KINDERFEEST „VOORUIT". In de Donderdag j.l. gehouden vergade ring van het bestuur der N.V. Volksver zekering „Vooruit", werd besloten, om evenals het vorige jaar, ook dezen zomer voor de kinderen van de bij haar aange sloten verzekerden een kinderfeest te orga- niseeren, waarbij o.a. ook weer werd op genomen een bezoek aan Artis te Amster dam. Foto Bleuzé. Maandelijksche bijeenkomst. Bij den aanvang van de gisteravond ge houden maandelijksche bijeenkomst van de Maatschappij der Nederlandsche Letter kunde heeft de voorzitter, prof. dr. L. Knappert, eenige gevoelvolle woorden ge wijd aan de nagedachtenis van den heer Frits Hopman, in leven redacteur „Kunst en letteren" aan de „N. R. C." en lid der Maatschappij. Vervolgens heeft dr. J. G. van Dillen uit Amsterdam een voordracht gehouden over „Maatschappelijke verhoudingen te Am sterdam, in Bredero's tijd." Voordracht van prof. dr. J. W. Muller. Daarna gaf prof. dr. J. W. Muller eene bijdrage over „het ontstaan van den naam Batavia", die, hoe gewoon hij ons nu moge klinken, welbeschouwd, onder de Neder- landsch-Indische plaatsnamen een vreem den indruk maakt: noch Indonesisch, noch Indisch, noch ook gewoon Nederlandsch, maar geleerd, Latijnsch in klank, vorm en herkomst. Bij onderzoek blijkt de naam reeds in een brief van de Bewindhebbers der Compagnie van 31 Oct. 1617 vastgesteld te zijn voor het reeds geruimen tijd ge- wenschte „rendez-vous" (loopplaats en middelpunt voor scheepvaart en handel) in den Oostindischen archipel. Dienovereen komstig werd het daartoe uitverkoren fort bij Jakatra op 12 Maart 1619 plechtig ge doopt met dien naam, die daarna overging op de stad, die twee maanden later door Coen op de plaats van het door hem ver overde en verwoeste Jakatra gesticht werd. Hoe kwamen nu Heeren XVII aan dien naam? „Batavia" was de toen in ver schillende Latijnsche en Nederlandsche boeken van geleerde Hollandsche oudheid kundigen veel gebruikte, uit de latere Ro- meinsche en Grieksche geschiedschrijvers opgediepte, naam van het in de oudere geschriften (van Caesar en Tacitus) meer malen genoemde „eiland der Bataven"; welken naam men wel allereerst in de „Betuwe" herkende, maar liefst ook met Holland vereenzelvigde, welks bewoners zoodoende de rechtstreeksche afstamme lingen dier roemruchte Bataven (of „Bata vieren") konden heeten. De hoofdplaats der volkplanting in het verre Oosten werd dus met dezen ciassiek-historischen naam als een „Nieuw-Holland" gedoopt, hare in woners werden ook wel als „nieuwe Bata vieren" aangeduid. Merkwaardig is echter hierbij dat in den bovengenoemden brief met nadruk het gebruik geëischt wordt van den naam „Nederlanders", niet „Hollan ders": waarin men, in spijt van de meer practisch-politieke dan ideale motiveering, toch ook wel een blijk van een niet be- krompen-Hollandsche denkwijze mag zien. Wie heeft nu echter dezen in oorsprong ge- loefden naam uit de studeerkamers der oudheidkundigen overgebracht in de raad kamer der Heeren XVII? Zou dit wellicht Laurens Rezel geweest zijn, staats- en krijgsman, gouverneur der Molukken, weldra gouverneur-generaal, maar tevens belangstellend bevorderaar en zelf ook be oefenaar van letteren en wetenschap, be vriend met dichters (Hooft, Vondel, Huy- gens) en geleerden, vooral met eerstge noemde, die in zijn spel Baeto (1616-7) de exodus of emigratie der Bataven uit het land der Chatten naar het (oude, wester - sche) Batavia herdacht en veraanschou welijkt had? Steun vindt deze gissing wel licht in de tegenstelling tusschen Rezel en zijn opvolger als gouverneur-generaal, Coen: twee mannen van gansch verschil lend karakter en structuur. Het is bekend dat laatstgenoemde aanvankelijk de nieuwe stad naar zijne geboorteplaats en ook v/el naar zijn (en Bontekoe's) schip „Nieuw-Hoorn" heeft willen noemen, dat hij bij zijne terugkomst uit de Molukken, zeer verstoord over den nieuwen, op het fort geschilderden naam „Batavia" dezen mede uit tegenzin tegen een door Rezel bedachten naam' heeft laten uitwis- schen, en dat hij hem in zijne brieven ook zoogoed als nooit bezigt, totdat een expres bevel van Heeren XVII hem eindelijk in 1621 daartoe noopt. Wie echter ook de schakel tusschen de geleerden- en de koop manskringen geweest moge zijn, de naam is weldra, ook door Vondel en andere dich ters gebezigd en bezongen, algemeen aan vaard en populair geworden. nöoton v. APril voor onze stadge- Bep;- er en mevrouw J. Fleurvan hocit ^ePde Haarlemmerstraat 250 een dKkt „.°eclenkwaardige dag. Dan her- zanie S»em<i echtpaar n.l. het zeer zeld- fjst van hun zestigjarig bruilofts- deden w£e' zooals wij dezer dagen bHde een praatje maakt met de de bruid s mn zeker niet denken, dat r"g heeft al ach„ter den nog Upix, Jl de bruidegom daarvan Want'w? vi^£ lentes verwijderd is. zondheid Vparen een lichamelijke ge- op hun lMf? !1 Heid van geest, welke als verhliu/. j even bewonderenswaardig beiden torh mag beeten. En dat terwijl mogen terugzij011 ui£erst werkzaam leven lende 1fkJ1!?,eur1' aanvankelijk bij verschil- bègon reedt a sigarenmaker werkzaam, eigen rekenin? n'i )eugdigen leeftijd voor Pand in de vS^en sigarenfabriekje in een wensch en erstraat. De zaak liep naar 11 -HU Ppnlrr/-. 3 J - na verloof"!!"" straat 250 ld naar de Haarlemmer- Gedurende heeft de heer m lange reeks van jaren dreven en JÏÏ?1 In dat pand zaken ge- verst de malaise in het vak verplaatst *naeen£ge laren werd de fabriek steeg, de toenmalige Bakker- s, thans Pelikaanstraat geheeten en in de na-oorlogsche jaren deed hem be sluiten na ruim een halve eeuw zelfstan digen arbeid het bedrijf neer te leggen. Sindsdien geniet hij met zijn vrouw en vier kinderen van de alleszins welverdien de rust, doch niettemin een levendig belang stellend in alles wat er rondom hem gebeurt. En met verwonderlijke nauwkeurigheid heeft hij ons deze week verteld van zijn moeilijkheden en successen in het zaken leven; van zijn kinderen, die hem dezer dagen natuurlijk danig in de bloemetjes hebben gezet en last not least van zijn trouwe echtgenoote, die hem zoovele jaren kranig ter zijde stond en ondanks haar een-en-negentig jaren nog zoo flink is En met zichtbare trots viel de diaman ten bruid hier in de rede, dat haar oogen nóg beter waren dan die van haar 85-jarigen echtgenoot en dat beiden al leen maar om te lezen een bril noodig hadden. Maar op straat zie ik veel beter zón der. aldus het kranige oudje! Van harte wenschen wij het diamanten bruidspaar toe dat de rust van hun levensavond nog eenige jaren bestendigd moge blijven, tot vreugde van velen en vooral van hun kinderen 1 PLAATSELIJK ARBEID-SECRETARLAAT. Adres aan den Raad. Volgend adres is aan den Raad gezonden: Ondergeteekenden, resp. voorzitter en se cretaris van het Plaatselijk Arbeld-Secre- tariaat, domicilie kiezende Haven 18b, hebben de eer den Raad het volgende on der de aandacht te brengen. Waar in den Raad van Maandag 11 April 1932 in behandeling zal komen het praead- vies van B. en W„ betreffende het opnemen van de georganiseerde transportarbeiders in de gemeentelijke steunverleening, mee- ■nen ondergeteekenden, dat, gezien de tijds omstandigheden, en waar deze groep als georganiseerden dezelfde rechten en ver plichtingen heeft tegenover haar organi satie, de gemeente Leiden de eenigste ge meente is, die een uitzondering maakt met de georganiseerde transportarbeiders. Adressanten zij n van meening, dat de Raad het besluit zal moeten nemen, om de georganiseerde transportarbeiders weer in de gemeentelijke steunverleening op te nemen. (w.g.) E. GROEN, voorzitter. L. DE BOLSTER, secretaris. ME. W. J. WOLDRINGH VAN DER HOOP. Zooals wij gisteren nog in een gedeelte van onze oplage en voorts per bulletin in Katwijk konden vermelden, is bij Kon. besluit tot burgemeester van Katwijk be noemd met ingang van 18 dezer, mr. W. J. Woldringh van den Hoop, met toeken ning van gelijktijdig eervol ontslag als bur gemeester der gemeente Westkapelle te Walcheren (Zeeland). Aan de onzekerheid inzake deze voor Katwijk zoo uiterst belangrijke benoeming is nu een einde gekomen! Er waren vele sollicitanten voor deze functie en steeds hoorde men andere na men noemen. Reeds gisteravond bleek voor de uitslag te Katwijk groote belangstelling te bestaan; men zag in de gemeente overal groepjes, die langen tijd over de benoe ming bleven napraten. Hierbij eenige bijzonderheden over de loopbaan van den nieuwbenoemde: Mr. W. J. Woldringh van der Hoop werd op 19 April 1891 te Groningen geboren en is dus 41 jaar oud. Te Zutphen bezocht hij het gymnasium en werd in 1911 als student in de Rechten aan de Leidsche Universiteit ingeschreven. Hij promoveer de aldaar tot doctor in de Rechtsweten schap op stellingen in 1919. Mr. Woldringh van der Hoop was tijdens zijn studenten tijd assessor van het Collegium var. het Leidsch Studentencorps en later president van de kroegcommissie van de Studenten sociëteit Minerva." Na zijn promotie maakte hij een reis om de wereld. In 1921 werd hij werkzaam ge steld op de gemeente-secretarie te Voor schoten. terwijl hij in de jaren 19161923 te Noordwijk woonachtig was. In laatstge noemd jaar werd mr. Woldringh van der Hoop benoemd tot lid van den gemeente raad van Noordwijk als afgevaardigde van de Christelijk-Hlistorische partij. In het zelfde jaar, volgde op 9 Nov. zijn benoe ming tot burgemeester van Westkapelle. In die gemeente heeft hij zich een per soonlijkheid getoond, die zich op velerlei terrein bewoog. De burgemeester was daar o.a. bestuurslid van de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen van Plat telandsgemeenten op Walcheren; lid van de Gezondheidscom. te Veere, voorz. van de Ziekenhuisverpleging op Walcheren; voorzitter van de afdeeling Walcheren van het Provinciaal Zeeuwsche Brandweer fonds; voorzitter van de Commissie voor verbetering van den weg Westkapelle Middelburg; lid van het bestuur der Chris telijke Wijkverpleging op Walcheren, als mede bestuurslid van diverse andere klei nere vereenigingen. Voor den benoemde, die evenals zijn voorganger de Chr.-Historische beginselen is toegedaan, ligt ook in zijn nieuwe ge meente 'n ruim arbeidsterrein. In een be langrijke plaats als Katwijk, waar men op het oogenblik zeer zwaar door de crisis Betroffen wordt, valt veel te doen en het ambt van burgervader stelt er hooge eischen! Moge het den nieuwen functio naris, die zich in vroeger jaren reeds een groote werkkracht getoond heeft en zich in onze omgeving, uit den tijd diat hij in Noordwijk bekendheid heeft verworven, ge geven zijn. vruchtdragend werk te leveren. Naar men weet, is er uit Katwijk op aan gedrongen iemand te benoemen, die zich geheel aan zijn in dezen tijd zware taak kon wijden. Welnu: Mr. Woldringh van der Hoop zal zulks zeker kunnen! Wij gelooven, dat men met den nieuwen functionaris een juiste en hoopvolle keuze gedaan heeft! De nieuwe ambtsperiode van dezen bur gemeester vangt aan onder voor een voor volledige krachtsontplooiing gunstige om standigheden. Immers: het heden verlangt voor een zich zeer snel ontwikkelende ge meente als Katwijk de oplossing van tal van moeilijke vraagstukken. Mogen deze in het binnenkort te openen nieuwe Raad huis door den nieuwen burgemeester, wiens installatie waarschijnlijk op 18 April zal plaats vinden, tot een juiste en bevredi gende oplossing gebracht kunnen worden. Wij wenschen den nieuwen functionaris geluk met zijn benoeming en spreken den wensch uit, dat hij Katwijk tot voortdu- renden groei en bloei zal. brengen! BINNENLAND. Tien procent loonsverlaging (ingaande 1 Juli bij Van Gend en Loos en de A.T.O. (Binnenland, 2e Blad.) De bezwaren tegen contingen teering; vorming eener centrale organisatie. (Bin nenland, 2e Blad.) Voorloopige verslagen der Tweede Kamer over de wetsvoorstellenAlbarda inzake mobilisatie en vrijwillige opkomst onder de wapenen. (Binnenland, 2e Blad.) BUITENLAND. Na de mislukking der Londensche confe rentie. (Buitenland, ie Blad.) Japan dreigt officieel met nittreding uit den Volkenbond. (Buitenland, ie BI.) De fascistische Raad over de crisis. (Buitenland, le Blad.) LEIDSCH CRISIS-COMITÉ. De Woensdag j.l. gehouden collecte ten bate van het Leidsch Crisis-Comité heeft f. 858.46 opgebracht. LEIDSCHE CHR. JEUGD-CENTKALE. Een definitief bestuur gevormd. In de eerste vergadering van den Raad van Afgevaardigden van de bij de L.CJ.C. aangesloten vereenigingen, die 7 April jj. is gehouden, is men overgegaan tot het kiezen van een bestuur der Centrale. Dit is als volgt samengesteld-: Voorzitter W. A. Smit; secretaris W. H. Beekenkamp; pen ningmeester J. Stigter. De aan de L.C.J.C, thans verbonden vereenigingen zijn de vol gende: Ned.-Herv. Jongel.-Ver. op G. G. „Calvijn" (uitgaand van Kerkelijke Wijk IV)Hervormde Jongerenorganisatie (H. J. 0 Chr. Jeugdvereeniging „Niet ons, maar alles teh eere Gods"; C.J.M.V. „Oude Vest". L.C.J.O. „Phebe", C.J.M.V. „Phebe"; CJ.M. V. „Pniëi" (Wijk VII)Ned.-Herv. Meisjes- véreeniging „Rehoboth" (Kerkelijke Wijk III)Ned.-Herv. Jongensvereeniging „Wees Sterk" (Kerkelijke Wijk IV). De Meisjesver. op G. G. „Voor onzen Koning" afd. A. en B. en de drie Jonge- lingsvereenigingen op G. G. „Obadja", „Dr. H. Bavinck" en „Eben-Haezer" waren ook mede ter bijeenkomst vertegenwoordigd. Aangezien deze afgevaardigden echter geen mandaat hadden meegekregen en dus niet tot definitief beslissen bevoegd waren konden zij, staande de vergadering, nog niet toetreden. Zij gaven echter uiting aan hun warme sympathie en gaven de verze kering de belangen der L.C.J.C. in hun kringen met klem aan te zullen bevelen. Verwacht kan worden, dat zij ook toetre den. De bedoeling is dan, dat die vereeni gingen, die de Geref. levens- en wereldbe schouwing zijn toegedaan, in een afzon derlijke sectie der Centrale worden onder gebracht en op deze wijze een der groeps verbanden zullen uitmaken. Voorts werden nog besprekingen gehou den over een in Juli te houden Jeugdmid- dag. Als onderwerpen voor dien middag werden gekozen: „onze dagelijksche ar beid" en „onze vrije tijd". Een sprekers lijstje is opgemaakt. Het adres van den secretaris der Jeugd- centrale is Rapenburg 45. Vereenigingen. die nog inlichtingen willen inwinnen of zich willen aanmelden, dienen zich daar te vervoegen. o HOOGHEEMRAADSCHAP van RIJNLAND. De uitslag van de gehouden verkiezingen voor hoofdingeland en hoofdingeland plaatsvervanger van het hoogheemraad schap Rijnland luidt als volgt: lste district, hoofdingeland G. Vreeburg te Haarlemmerliede-Spaarnwoude; 6de district: hoofdingeland P. Verdegaal te Lisse. Voor de benoeming van een hoofd ingeland-plaatsvervanger is herstemming noodig tusschen de heeren L. Onderwater te Lisse en jhr. J. H. Gevers te Noordwij- kerhout; 8ste district: hoofdingeland J. A. Bernard; 14de district: hoofdingeland E. J. Speelman te Sassenheim; hoofdinge land-plaatsvervanger C. van Schie te War mond. R.-.K. WERKLOOZEN. Hedenmiddag is in tegenwoordigheid van een aantal genoodigden, waaronder ver scheidene geestelijken, in het gebouw van den R.-K. Volksbond aan het Steenschuur een tentoonstelling geopend van door R.- K. werkloozen vervaardigd werk. Vrijwel alles wat er op het gebied van huisvlijt te koop is, kan men hier vinden vanaf eenvoudig houtsnijwerk tot en met een radiokast, welke in iedere kamer een eereplaats zou innemen. Het materiaal voor alle voorwerpen werd door den Volks bond beschikbaar gesteld. Door aankoop van één enkel lot heeft men reeds kans op een van de vele fraaie prijzen. Men stelle zijn bezoek echter niet al te lang uit, want de tentoonstelling blijft sleehts tot Maandagavond geopend.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1