Verdrijf die benauwdheid HEEREN BAAI JS0. s akkers Abdijsiroo „Voor de Borst" DAMMEN. SCHAKEN. NIEUWS UIT BEIGIE. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. Gebruik bij: Verkoudheid Hoest, Griep Influenza Kinkhoest Bronchitis en Asthma uitsluitend: a j0# 0 (Van onzen eigen correspondent). De openbare meening en de alcohol-kwestie België is, zooals men weet, droog gelegd, Hieruit volgt niet noodzakelijk, dat België, zooals Amerika, zijn gangsters heeft, met al de ellendige toestanden, die men kent. Er wordt alcohol gesmokkeld, er zijn vrij veel geheime stokerijen en de rechtbanken heb ben heel wat overtredingen van de wet te behandelen. Maar van al de landen die een alcoholreglementeering hebben be schikt België over een wet. die ondanks al haar onvolmaaktheden jn principe wordt gesteund door de openbare meening, in haar groot meerderheid, en ook door de meerderheid van de volksvertegenwoordi ging. Dit kan vreemd schijnen, want aan critlek op de wet schiet men niet tekort. Doch men is het er over eens. dat de regle- menteerlng, die in Augustus 1919, op ini tiatief van Vandervelde den toenmaligen minister van Justitie, tot stand kwam, zoo veel voordeelen heeft verschaft in sociaal opzicht, dat het beginsel er van moet wor den gehandhaafd. Officieel spreekt men overigens niet van reglementeering, maar wel van bescherming tegen het alcoholisme. Het probleem is sedert verscheidene ja ren aan de orde en in de Kamer is er een ontwerp voor wijziging hangende, dat in den volgenden zittingstijd eerst zijn beslag zal krijgen. Eigenaardig is. dat de herzie ning van de wet werd geëischt door al de genen, die bij vrijen alcoholverkoop belan gen hebben, zooals de herbergiers. Het pu bliek zelf meende in den beginne dat er veel redelijks was in de eischen van de café-bazen, doch het tij is gekeerd en alles wat invloed heeft komt er nu voor uit dat in plaats van het alcoholverbruik te verge makkelijken, integendeel de verbruiksbe- perking strenger moet worden gemaakt, waarvoor eenige strenge aanvullende be palingen bij de bestaande wet moeten wor den gevoegd, wat niet belet dat enkele ar tikels, die onredelijk of onpractisch zijn gebleken bij de toepassing, tevens kunnen worden gewijzigd. Het zijn liberalen, die zich tot kampioe nen van de buitensporige vrijheid inzake alcoholverbruik hebben gemaakt. De liberalen tellen onder hun vertegen woordigers in de Kamer den heer Marquet, voorzitter van den bond van herbergiers en hotelhouders, die zelf als kellner begon nen in het stationsrestaurant te Namen het gebracht heeft langs omwegen die over de speelzaal gaan. tot eigenaar van vele groote hotels, autofabrieken enz., met als bekroning eer. mandaat in de Kamer. De heer Marquet, die nochtans herhaalde lijk heeft blijk gegeven van zeer gezonde opvattiogee, Js op dit gebied .uiete toeacWfe- telijk en zou niet beter vragen dan herstel van de voor-oorlogsche vrijheid, en hij heeft hemel en aarde bewogen om de libe ralen tot zijn standpunt te brengen. Wij zeiden reeds, dat de meerderheid van de volksvertegenwoordiging den heer Marquet en zijn vrienden niet zal volgen. Stemmen de liberalen voor hun amendementen, die strekken tot vrijheid van alcoholverbruik in café's, of tot invoering van vrij gebruik gedurende zekere uren van den dag. de meeste leden van de rechter- en de uiter ste linkerzijde zullen, samen met de Vlaam sche nationalisten tegen stemmen, zoodat er niets van zal terecht komen. Het huidige régime kan samengevat wor den in een verbod en in een toelating. Het is verboden alcoholhoudende dranken te verbruiken of te verkoopen in een open baar lokaal. Het is toegelaten dezelfde dranken te koopen. bij hoeveelheden van ten minste twee liter, voor eigen gebruik. Aldus voorgesteld is het zeer eenvoudig en toch is het stelsel vrij ingewikkeld en niet steeds doelmatig. Wat de toelating betreft acht niemand zich gebonden. Men koopt zoowel een halve liter alcohol als een liter, maar zelden twee liter ineens. Maar, hoe dan ook, er zijn verbazingwek kende resultaten. In Belgié, waar vóór den oorlog reuachtig veel werd gedronken, zijn in tien jaren tijd niet minder dan 100.000 herbergen verdwenen. Er zijn minder kost gangers in krankzinnigengestichten tenge volge van alcoholisme. Men ziet minder dronkaards in het openbaar, enz. Kardi naal Van Roey heeft er aanleiding in ge vonden om te betoogen, dat. indien de wet moest worden opgeheven, dit een sociaal ongeluk zou beteekenen. Niettemin is men tot het besluit van de herziening gekomen en er werd een commissie gevormd, onder voorzitterschap van den eere-procureur- generaal Servais, die aan de regeering be sluiten overmaakt, waarin werd voorgesteld dat de cafébazen ook toelating zouden krijgen om alcoholische dranken in huis te hebben. De private clubs zouden ook onder toepassing moeten vallen van de wet, en geen toelating meer mogen hebben tot ver koop van likeuren. Bovendien werd voor gesteld de minimum-hoeveelheid bij aan koop door particulieren te verlagen tot een liter, terwijl de likeuren slechts zouden mogen verkocht worden door winkels, die uitsluitend wijn of andere dranken ver koopen. met uitsluiting van café's. Tevens werden maatregelen aanbevolen tot ver scherping van de straffen wegens open bare dronkenschap en beperking van de winkels voor verkoop van sterken drank, door een hoogere belasting, bii wüze van openingstax. Toen de commissie met deze voorstellen uitpakte, was de stemming nog voor de herbergiers. De drankbeperking is intus- «chea in d« sedan gedrongen en men waar deert nu zoozeer het régime van A vrijheid aan bier of wijn wordt al geraakt dat de regeering het itól aangedurfd de commissie te volgen* wijziging slechts heeft voorgesteld, dfl met een minimum-hoeveelheid van tl halve liter ineens alcohol koopen nsl Dat de wet blijft, staat dus vail kan er nog bijvoegen, dat zij nog sï^ zal worden gemaakt. Dat men in België tot dit resultaat! terwijl men in andere landen tel b vrijheid terugkeert, bewijst bij uliw er een middenweg is te vinden op bied. Het is in elk geval typisch, Dat' de arbeidersvertegenwoordigers, zoon! rechts als van links, de meest te voorstanders zijn van de handhaving! verscherping van de wet is bovendis -B een verschijnsel, dat den liberalen i# H' minister van Justitie. Janson. er to gin< bracht heeft zich af te scheiden vn figa groep, om persoonlijke contingent fler voor te stellen, dat is rantsoeneert® aan iedereen. Ieder zou b.v. op een r- voo: van zes liter alcohol per jaar recht bi Sha Dit stelsel heeft opgang gemaakt en e JB om de verschillende standpunten, r was met het oog hierop, nader tot eltë tior brengen, dat de beslissing over de 51- wat tot de volgende zitting van de Kar- me, verdaagd. uit - vor RECLAME. Ste Wo ©'l go ECHTE FR1ESCHE 2d 20 cl. per ons lOct.per '/zottf vll ge he on Alle correspondentie betreffende deze ru briek te zenden aan het Bureau van ons Blad of aan den Red. C. de Nie. Storten bekerstraat 176, 's-Gravenhage. Oplossin gen binnen drie weken na publicatie. WEDSTRIJDPROBLEMEN. Probleem No. 803 KI. A. Auteur A. G. de Jeu, Leiden. Zwart 9 sch. op: 6, 7, 8, 12, 14, 17, 18, 26 27, dam op 4 en 45. Zwart De oplossing van het probleem van Ga- litzki is 1 Kd3. Er kan volgen Kd5, Pe7t, of Pc6:, Pc8:t, of Pd7, Pc8t. Het probleem van Chicco heeft als sleutelzet een niet voor de hand liggende zet: g5. De varian ten Kc5, Pe4t en Ke5, Pc4:t zijn mooi. In België is een nieuwe periodiek ver schenen, genaamd „Het Schaakleven". Onze bekende landgenoot-componist F W. Nanning verzorgt de probleemrubriek, de partij af deeling staat o.a. onder leiding van den Belgischen meester Koltanowski. A. ELLERMAN. „Het Schaaklevev". No. 1. RECLAME. Wit begint en geeft mat in twee zetten. Wit: Kf7, Db5, Ta5 en h4, La8 en d4, Pf5 en g4, pi d5, g3 en g2. Zwart: Ke4, Tel en f4, La2 en g5, Pb2, pi d3, d2, g6 en h5. In den wedstrijd te Londen speelde de vrouwelijke wereldkampioene deze fraaie partij Miss Menchik Sir Thomas 1. d4 Pf6 2. C4 g6 3. Pc3 Lg7 Nimzowltsch speelde hier f3. Later werd hierna d5 geantwoord. 4. e4 d6 5. f3 0—0 Een der bekende stellingen van het ko- ningsindisch. 6. Le3 e5 7. Pge2 b6 Wit speelt niet d5, wat meestal gebeurt. Zwart antwoordt niet erg scherp. Beter was Pbd7. 9. d5 Pe7 8. Dd2 Pc6 10. g4 Pd7 Wit stormt onvervaard. 11. Tgl a5 12. 0—0—0 Pc5 Zwart probeert den damevleugel. 13. Pg3 Ld7 14. h4 a4 Hier was 16 beter. 15. h5 Db8 16. Lh6 Da7 Zwart maakt zich nog niet ongerust. 17. Lg7: Kg7: 18. Pf5t Pf5: Een mooi offer. gf5: geeft een débacle. 19. gf5: a3 Hier moest Tg8. Nu is zwart verloren. 20. f 6t KI18 Na Kf6: kan Dg5t, Kg7, h6t, Kg8 en Df6. 21. Dh6 ab3:t 22. Kbl Tg8 23. hg6: fg6: 24. Dh7:t opgegeven. Dr. P. FEENSTRA KUIPER. Den heer Ph. J. v. d. L. In probleem Kramer volgt na Dd2 Tc3. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Wit 12 sch. op: 26, 27, 31, 33, 34, 37, 40, 42, 44, 47, 48 en 50. Wit begint en wint. Oplossing wedstrijdprobleem No. 791, KI. A: Wit: 37—31, 22—17, 25x20, 40x18, 28x37, 32x1. Zwart: 26x39 11x31, 14x34, 13x22, 39x28. Oplossing No. 792 KI. B: Wit: 22—18, 17—12. 37—21, 43x3, 3x26. Zwart: 12x34 8x26 26x28. 4x31. Oplossing No. 793. KI. C: Wit: 35—30. 13—9, 33—29, 29x9. Zwart: 25x34, 2x23. 4x13. Goede oplossingen ontvangen KI A van: A. G. de Jeu, A. J. v. Driesten. J. Beij, G. G. Colin. J. A. Bernsen, J. W. Schüss, C, Melnema, P. Marck Jr., P. v. der Stel, H. de Water, I. Teling, M. Optendrees, allen te Lelden; A. Dannljs Gzn., Rens van Duin K. v. der Sluis. M. Drost, te Sassenheim; I. v. Duin, B. G. Kroon, te Abbenes; W. V. d. Voort. Nieuw-Vennep; P. Kooy, J. H. Hilders, C. Gastelaars, te Lisse; P. v. d. Zwart. J. Knoppert, C. Zuiderduin, te Noordwijkerhout, J de Graaf, Voorschoten F. Jacobi. te Waddinxveen. Klasse B: H. Teling. C. Klinkenberg, C. Teunissen, te Leiden;- D. Neut, H. Ver schuur, J. Rijnsburger, te Alphen a. d. Rijn; G. Sijtsema, te Oegstgeest; C. Ravensbergen. Katwijk a. d. Rijn. Klasse C: J. Hollem, C. Colpa. P. Bour geois. te Leiden; G. de Bruin, Oegstgeest; Joh. de Zwart. Noordwijkerhout; P. H. Philipse, te Abbenes. Correspondentie. A. G. de J.: Een verdienstelijk stukje! G G. Colin te Lei den. Spelregel verkrijgbaar bij B. Sleg- tenhorst, Schutterstraat 5a. te Leiden. C. Ravensbergen. de stand van het probleem is goed. A. J. van Driesten. in orde. W. v. d. Voort, u Is vermoedelijk ontgaan de me- dedeeling, voorafgaande n.l. voor elke kl. 10 pr prijzen beschikbaar gesteld doof de Directie, drie. voor elke kl. een. Aan alle inzenders van problemen, een mededeellng in de volgende rubriek, die naar ik hoop een elk zal voldoen. 0 't Was gisteren wederom een dag van depressie in de veehandelsbeweging. Er viel trouwens niets anders te verwachten. Voor het gebruiks- en weidevee werkt het weêr tegen. Nu er wat regenwater valt, hetgeen zoo hoog noodig was is het de vinnige koude, dfe den groei belemmert. Het oude spreekwoord „April doet wat ze wil", wordt hier weer eens terdege gedemonstreerd. Voor den tijd van het jaar was er niet be paald veel vee aan de markten. Te Leeu warden 1527 stuks gebruiks- en weidevee en 492 vette runderen. Te Zwolle alle grootvee gezamenlijk 1170 stuks en alhier te Leiden 233 kalf of melkkoeien, 455 vare koeien en 237 vette koeien, In gewone om standigheden zijn dit kwantums. die lang niet in de behoefte konden voorzien, doch nu bij terugslag in de prijzen houdt ieder zich zeer gereserveerd. De goede kwalitei ten konden voor alle soorten, zoowel ge bruiks, weide- of slachtvee, nog eenigszins prijshoudend worden opgeruimd, maar bui ten de matige klasse vallende soorten, wa ren gisteren vooral weer slecht verkoop baar. Andere dieren kon men zoo goed als niet verkoopen. Natuurlijk zou alles iets gunstiger zijn verloopen bij zacht en groei zaam voorjaarsweer. De kalverenhandel was weer slecht. We zagen meerdere hokjes van 5 stuks voor f. 10 a f. 11 totaal, van de hand doen. Vette kalveren brachten van 1418 cent per pond levend op, doch er waren alleen maar afwijkende kwaliteiten aangevoerd. Een best kwaliteit vet kalf kan altijd nog grif een schelling het pond maken. Het marktterrein van onze sleutelstad heeft door afbraak van oude panden aan het einde, gedeelte vette varkt. weer een mooie aanwinst gekregen, al was het gis teren nog niet geheel gereed. Er was toch al een dankbaar gebruik van gemaakt door de aanvoerders van nuchtere kalveren want voor dit vee en tevens zal het nieuwe gedeelte als pluimveemarkt worden be stemd, zooals we van directeur Mennes vernamen. De pluimveemarkt zal straks ook des Vrijdags worden gehouden en dit zal zeker den ouden bloei van de Leidsche pluimveemarkt doen herleven, want men heeft onder de nuchtere kalverenkooplie- den er vele die zich ook op dezen handel boeleggen. De schapenhandel was gisteren zooals viel te verwachten wel iets opge wekter doch de exporteurs die de consen ten in handen hebben en alzoo ook den marktprijs voelen er blijkbaar niets voor zich scherp te beconcurreeren. Op de var- kensmarkten weer een zeer saaie boel en d e prijzen zakten voor vette zouters en jong goed wederom terug. VAN DER S. Zeker is het dat Gij vannacht minder benauwd zult zijn, indien Gij vandaag Akker's Abdijsiroop neemt. Uw ademhalingsorganen worden bevrijd van de slijm, die daar vastzit. Zonder moeite, zonder pijn wordt Gij dan Uw benauwdheid of beklemming de baas. In ongelooflijk kor ten tijd werkt Abdijsiroop zuiverend, verzachtend en genezend. Morgen reeds kunt Gij daarvan de bevestiging ondervinden, en U een ander mensch gevoelen. Abdij siroop is door haar bijzondere samenstelling het aange wezen middel om U te helpen en heeft dat ontelbare malen bewezen. Per koker: f 1.50. f2.75, f4.50, Wit Wit 13 sch. op: 15, 23, 24, 29, 32, 33, 34, 37. 38, 40, 42, 43 en 49. Probleem No. 804. Kl. B. Zwart een sch. op: op 45, dam op 28. Zwart Wit Wit 4 sch. op: 38, 43, 48, 49, dom op 47. Probleem No. 805. Kl. C. Zwart 12 sch. op: 6, 9, 10, 11, 12, 14, 17, 18, 20, 22, 23 en 24. zei. tt geen ge baatjes. Toch kan s<>: karakt: Ik be Met 1 Wifker; gaanlal Dm? N3 bekwaa Maar volgS d er no? naam i lemaal te licht slooth ontvalt latere verlieze liisten Kamer dat we daarm' van tü

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 18