Wat de vrouw draagt. De mode in vroegere tijden. TUIMELTJE EN KRUIMELTJE IN HET KABOUTERLAND. VOOR DE HUISVROUW. VRAGENRUBRIEK. 7jste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 9 April 1932 Vierde Blad No. 22102 49. Juist waren ze met alles klaar en stonden Tui- meltje en Kruimeltje net hun jassen en mutsen uit te doen. omdat ze het zoo warm hadden gekregen van het werken, toen ze voelden dat ze opgelicht werden. Eerst een meter, toen twee en daarna nog heel veel hooger. Eerst dachten ze dat de wind een grapje met hen uit wilde halen, maar neen, hij zou de kabouters, die altijd zoo tegen hem aan het strijden waren, eens fijn te pakken nemen. 50. Wat was er aan de hand? Tuimeltje en Kruimeltje hadden er geen erg in gehad, dat ze boven op een cou rant waren gaan staan. En de wind, die wel wist, dat de kaboutertjes heel erg licht waren, zou hun nu eens lekker heel hoog laten zweven, boven huizen en wolken. Het was een echt griezelige tocht zoo midden in den nacht en hoe ze den wind om genade smeekten, deze stoorde zich nergens aan. Een lezeres vraagt mij om het patroon voor een badcape voor een dame. Uit haar brief maak ik op, dat zij die breien wil. Het lijkt mij leelijk voor een bad cape. Het zal ontzettend dik maken en heel zwaar op de schouders drukken. Waarom maakt u zoo'n cape niet liever van badhanddoekenstof of een ander der gelijk weefsel? Er bestaan tegenv, oordig zulke alleraardigste dessins in die stoffen: gestreept, geruit, gebloemd of effen met een rand in een andere kleur; daar kunt u veel beter badcapes van maken, dan dat u er een gaat breien of haken. U moet de stof zeer ruim nemen voor zoo'n cape; ongeveer l'/i maal de wijdte van den zoom van een wijde rok; lengte: van uw schou der tot uw enkel. Bovenaan rimpelt u de stof dan in, zet er een belegsel tegen, haalt daar een lint of zijden koord door heen en strikt dit vast om den hals. Het staat aardig als u een „hoofdje" op de cape zet, waar het ingerimpelde weer wat uitspringt en dus een soort pierrotkraag vormt. Natuurlijk hoort er geen ceintuur op de cape en behoeft u geen openingen voor de handen te maken. Ondertusschen zal ik nog eens informeeren of iemand een breipatroon voor een badcape weet. Ik moet u dat voor eenigszins gezette, kleine dames echter ten zeerste ontraden. Wat nu de kleur betreft; ik kan die on mogelijk voor u bepalen, want niet ik moet een kleurcombinatie kiezen, doch zij moet passen bij degeen voor wie de cape bestemd is. Zwartjes, ik bedoel meiskes met zwart haar, zullen er in een geel met zwarte badmantel heel aardig uitzien. Maar dan moet u een goed warm, zonnig geel kie zen; niet kanariegeel, dat is veel te bleek in het volle zonlicht. Wanneer u kleuren voor 's zomers op het strand noodig heeft, kunt U ze haast niet fel en schel genoeg kiezen. Ze verschieten toch al zoo gauw. Voor blondines zijn verschillende nuances van blauw en groen voor strand- of bad pak het fleurigst; oudere dames moeten wat kalmere kleuren kiezen. Nog werd mij gevraagd om een strand- pakje voor een kleinen jongen van 2'k jaar Hier heeft U een aardig gevalletje, dat geheel in tricotsteek is gebreid: d. w. z. 1 naald recht, 1 naald averecht, steeds om de andere. U breit dit pakje, beginnend onderaan met 88 steken op te zetten. Daar ik niet weet met wat voor wol en naalden U wenscht te breien, kan ik moeilijk de maat bepalen. Ik raad U aan even een eindje proef te breien en dat te vergelij ken met een pakje van Uw kleinen zoon, anders kunt u het aantal steken nog wat vermeerderen of verminderen, al naar het noodig is. Drie naalden gewoon breien; 4de naald afbreien tot op 4 steken na; 5de naald net zoo, en verder alle oneven naalden gelijk aan de voorafgaande even dito; 6de naald: afbreien tot op 8 steken na; 8ste tot op 12 steken na; 10de tot op 16 steken na; 12de tot op 20 steken na; 14de tot op 24 steken na; 16de tot op 28 steken na; 18de tot op 32 steken na; 20ste tot op 36 steken na. Dan de 21ste naald geheel afbreien. Vervolgens 50 naalden breien met om de 6 naalden aan beide kanten 1 steek meerderen. Zet nu aan beide zijden 30 steken op een hulpnaald voor de pijpjes en brei met de middelste 44 steken 8 naalden, waarbij bij 't begin van elke naald 1 steek geminderd wordt; dan 2 naalden gewoon, en 8 naalden, waarbij bij het begin van elke naald 1 steek gemeerderd wordt. Nu aan beide kanten 30 steken bijheften; dan 50 naal den. Om de 6 naalden aan beide kanten 1 steek minderen. Verder 30 naalden ge woon. Dan bij het begin en einde der vol gende naalden 2 steken bijheften, 3 naal den overbreien. Aan beide kanten 3 steken bijheften; 2 naalden overbreien; aan beide kanten 16 steken bijheften voor korte mouwtjes; 4 naalden overbreien. De helft van de steken op een andere naald zetten voor het split; dan tot aan de hals 30 naalden; 14 st. afkanten voor de hals en 10 naalden verder breien. De an dere helft zoover bijwerken; dan 28 ste ken bij heften voor de hals aan de rug zijde en alle steken weer op 1 naald zetten. Nu 34 naalden breien. Daarna aan belde zijden 16 steken afkanten voor de mouw tjes; 2 naalden overbreien; aan beide zij den 3 steken afkanten; 3 naalden over breien; 2 steken aan beide kanten afkan ten; nog 36 naalden gewoon breien; dan stevig afkanten. Naai vervolgens de na den dicht. Neem de lussen langs den hals en de halsopening, langs de mouwtjes en pijpjes op en brei hier een randje van drie ribbels langs als afwerking. Om den hals haakt U een open randje, waardoor U een koordje rijgt. Daarna breit U nog een randje, dat aan den voorkant wordt gehecht en aan de achterzijde over de sluiting gaat: een soort niet aansluitend ceintuurtje. U bevestigt het even voorbij de heupen met aan weerszijden een knoop U zet voor dit ceintuurrandje 106 st. op en breit er 10 naalden van. Nu kunt U met een andere kleur wol of waschzijde een versiering aanbrengen rond de hals, de mouwtjes, de pijpjes en over het cein tuur, door er een steelsteekje over te wer ken; zoo b.v. in geel of rood op een blauw pakje of omgekeerd: blauwe versiering op een pakje in geel; rood staat eveneens aardig op groen. U kunt ook succes heb ben met kleur op kleur, doch dan in ver schillende nuances; terwijl een wit steel steekje met wit parelmoeren knoopen alle donkere tinten heel goed „breekt." In een volgenden brief zal ik u nog een ander vlot pakje beschrijven, waar wel een blousje met lange mouwen bij past, doch dat mij ook voor uw doel zeer ge schikt lijkt. Een lezeres vraagt mij nog of zij eenig nut kan hebben van uitgeperste citroenen. Als poetsmiddel zijn deze citroenen uiter mate geschikt. U moet er de schil dan rondom afsnijden, het daarna overblijvend vruchtvleesch is uitstekend geschikt om allerlei metalen mooi blank te poetsen; het is bovendien volkomen onschadelijk. Ook kunt U met wat druppels citroensap en zout allerlei vlekken uit uw handen wegmaken. Wanneer U zeer vuil nikkel of staal heeft (messen) en ook koper en blankijzer, poets het dan met citroensap en fijn zand. Het wordt er prachtig door; na het poetsen afspoelen met water en opwrijven met zachte doeken. o T. R„ te L. Wendt u om inlichtingen tot den directeur van het Academisch Zie kenhuis alhier. N. v. W. te L. Tegen den tijd, dat de bollenvelden in bloei staan, zullen wij eenige routes opgeven. J. M„ te L. Er is inderdaad een pont verbinding tusschen de De Ruyterkade te A'dam en de overzijde van het IJ. Deze booten vertrekken elk oogenblik. M. W„ te S. Om de Belgische grens te overschrijden, heeft u voor u en uw vrouw een bewijs van Nederlanderschap noodig en bovendien voor uw auto een in ternationaal rijbewijs, een internat, bewijs voor uw auto en een triptiek of douane- kaart. Deze laatste grensdocumenten kunt u o.a. aanvragen bij de N.V. C. v. Werkho- ven's Automobielbedrijf te Lisse. De groote weg luidt over Leiden. Den Haag. Rotter dam. Dordrecht. Moerdijk. Breda. Zundert, Brasschaet, Antwerpen. Totaal 200 K.M. T„ te L. Het gebouw van den Chr. Metaalbewerkersbond Is hier ter stede ge vestigd. Apothekersdijk 4. J. van L„ te Z. Zoeterwoude. Alphen, Zwammerdam, Bodegraven. Woerden, Utrecht, De Bildt, Amersfoort. Nijkerk, Put ten. Ermelo, Harderwijk Nunspeet. Elburg, Oldebroek, Wezep. Katerveer. Zwolle. Ber- kummerbrug. de Lichtmis, Balkbrug. De- demsvaart, Slagharen, Coevorden. Totaal 198.8 K.M. H. K. van K„ te R. Leiden, Alphen, Utrecht. Houten, Culemborg Buurmalsen, Geldermalsen. Tiel. Zaltbommel Hedel. Den Bosch. Totaal 106 K.G.. Den Bosch, Vught, Helvoirt, Enschot, Tilburg. Totaal 21.7 K.M. D. B. te L. Het secretariaat van de Ned. Chr. Reisvereeniging is gevestigd Weteringkade 22a, Den Haag. fZoo omstreeks dezen tijd is de mode op eeri keerpunt gekomen. Eerst wenschte men de nieuwe mantel en het nieuwe mantelpak te leeren kennen en nu gaat de belangstelling uit naar een kleeding, die „enkel" gedragen kan worden, dus aar de garderobe die ook voor warmer >eer geschikt is. De modellen, die nu ontstaan onder- jhelden zich van die, welke vroeger ge- ,en werden, door hun neutraliteit, want iet is bekend dat men voor het overgangs- lizoen steeds naar een neutrale kleeding •eeft. (Dit komt zoowel bij de keuze der often en hun kleuren, als in de model- in tot uitdrukking). In den tijd na Pa- hen ziet men graag een vriendelijken oolijken stijl, die den indruk moet ma in, alsof hij al iets van de zomervreugde in de nieuwe lente in zich heeft. Dat de nieuwe mode hiermee rekening loudt, merkt men reeds aan de vele af- sselingen en de elegance der nieuwe mo dellen, die tevens ook jeugdig en fleurig aan. Het meest markante der nieuwe mode lijn de talrijke vest- en jakjesideeën, die iveral bijval vinden en de silhouette een ikere „geslotenheid" geven, welke altijd ■mpathiek aandoet. Afgezien van fantasievolle samenstellin- ïn der stoffen, worden ook goede kleur- hakeeringen op hoogen prijs gesteld en 'oor de meest levendige effecten schrikt en niet terug. Integendeel, het heeft er de schijn van isof de vrouw er op uit is, iedere ;edachte aan den nood en de zorgen der lijden door een vlotte vroolijke kleeding. ■veel mogelijk te verbergen en men moet egeven dat in deze verstandige opvatting iysteem zit. Wat bij de nieuwe mode opvalt is haar 'oote eenvoud, want al eischt het mo- lerne kleedingstuk nogal veel versieringen n garneeringen. toch zullen er maar leine materieele offers mee gepaard gaan m hieraan i6 het groote succes van de lieuwe mode dan ook toe te schijven. Een ilegant toilet behoeft nu dus niet het «recht van een enkeling te blijven, doch .er die smaak en combinatiezin heeft, iii zich dat aanschaffen. Om nu te toonen hoe men zich de eerste 'oorjaarsmodellen moet denken, die al di kt na de Paaschdagen gezien werden, lebben wij hier een paar bijzonder origi- Me ontwerpen afgebeeld. Buitengewoon mooi zijn de z.g. vestmo- Mlen, daar deze den stijl der wandelklee- llns en dien van het middagtoilet op ori- ineele en smaakvolle wijze vereenigen. '°b' de samenstelling van verschillende to,hb staat de mogelijkheid voor een imaaboue combinatie ,.open en hieruit 'olgt weer de verwerking van voorhanden lijnde stotresten. Zoo'n ontwerp hebben we dis eerste op de schets afgebeeld. Men ziet ®'er de slanke smalle alleen met punten Aangezette rok en het van bonte zijde ge- Diaakte bovenstuk dat als een vest onder de ceintuur te voorschiin komt; heel •maakvol ls de korte van hetzelfde weef- *1 gemaakte kelkmouw. waaronder de nauwsluitende, lange mouw uitkomt die Tan den stof van den rok gemaakt moet Een klein modern hoedje met gesty- feerae garneering. staat hier heel vlot bij. Bt). die een meer zakelijke stijl wen nen, zullen ongetwijfeld verrukt zijn van "et geometrisch samengestelde model. Een creatie, die het aparte van de komende nwde duidelijk demonstreert is in 't mid den afgebeeld. De donkere rok met inge- zette klokken zet zich trapsgewijze voort in net lichte bovenstuk. Bii pen zoodanig ge combineerde japon kan tuheel afzonderlijk een bolerojasje gedragen worden van den een ot anderen geruite of gestreepte stof. waarvan de kleuren echter met de scha- Keenngen van de japon in overeenstem- I ™ng moeten zijn. Schaft men zich hierbij S" nos een tasch in twee kleuren aan dan f™niD fe ons verheugen in het bezit van mpnTS en namiddagtoilet dat volko- J«Mtwoordt aan de eischen der nieu- i we mode. men weet zijn ook alle soorten eiPMrt kant" weer in de mo!ie en de en "nuw is blij dat ze deze mooie e sinffen zoowel voor het na- «„.r' als avondtoilet kan toeoassen. Het dran»t.jUctes hebben de aan één kant ge- stuk vl modellen met gekruist boven- T'ma 'brichen kant. beion-X™ sf>eelt in de nieuwe mode een die dit t i,ro' en het is daarom verstan- jasie dat t te voltooien door een kort mouw dL opvalt door ziin origineele weer hoewel tn gewijzigden vorm doet den tijd onzer grootmoeders netken. (Rechte). J WILLY UNGAR. Geachte lezeressen, denkt niet dat dit gewone kleederdracht uit het jaar 1874 is! Neen, het zijn gecostumeerde toiletten, die met prijzen bekroond zijn geworden op het jaarlijksche bal-masqué feest, dat in 1874 in de groote Parijsche Opera plaats vond. Van links naar rechts: lo. fantasie- costuum, voorstellende een lentekoningin; 2o. een romeinsche herdersknaap; 3o. een Fransch boerenmeisje; 4o. een Napoli- taansche orgeldraaister. G. N. APARTE CEINTUURS No. XL 1874. opeens weer in het middelpunt der belang stelling, kunnen zich met het oog op de „rok- en blouse-mode" in een grooten bij val verheugen. Het spreekt daarom vanzelf dat men aan dit modeattribuut veel aandacht schenkt en men ontdekt allerlei mogelijkheden om origineele en artistieke creaties te brengen. Buitengewoon elegant zijn de breede zeemlederen ceintuurs, die door een meta len gesp heen getrokken worden. Ook de modellen met groote knoopen zien er apart uit. Als het allernieuwste gelden de z.g. „vestoeintuurs". een bijzonder breede soort ceintuur, die in het midden dichtgeknoopt wordt en karakteristiek is voor de komen de silhouette, fn de naaste toekomst zul len we deze ceintuur nog maar zelden zien en ze zal nog wel vele gedaanteverwisse lingen moeten meemaken, voordat ze bij het groote publiek zal inslaan en hier van succes gesproken kan worden. W. U. o DIT IS DUS DE NIEUWE „ALL-WEATHER"-BESCHERMING, die de combinatie is van een niet-alledaag- schen stok en een origineele bespanning. De eerste vereischte ls veel kleuren, om dat en dergelijk exemplaar bij ieder klee dingstuk gedragen moet kunnen worden. Natuurlijk is het niet de bedoeling dat men hiervoor schelle opvallende kleuren kiest. Integendeel; al deze gestreepte en geruite patronen en de talrijke ..gebor duurde ornamenten" brengen vage in-el- kaar-vloeiende schakeeringen: nachtblauw zwart, grijs roestkieur en groen vereeni gen zich tot een voortreffelijke tint. De exemplaren die wij hier hebben af gebeeld laten u wel het nieuwste zien wat er od dit gebied geboden wordt o.a. een ivoren stok met onyx knop. een stok van een exotische houtsoort met een knop van bamboe waar als handvat een leeren riem doorheen getrokken wordt. Juist het weinig oDvallende en het als vanzelf sprekende dezer nieuwe mode, voorspelt haar grooten aanhang. WILLY UNGAR.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 13