Voorniemand verbergen wij 73ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 8 April 1932 Derde Blad No. 22101 BINNENLAND. het pONDENVERLlES der nederlandsche bank. I Ln uiteenzetting van den i minister. LBIJ NEURALGIE, MIGRAINE uit ned. oost-indie. LAND- EN TUINBOUW. de samenstelling van Palmolive FEUILLETON. De Geheimzinnige Inbreker X 0it 1st Engelsch door A. TREUB. „„henen is de Memorie van Ant- ner Tweede Kamer op het voor- wooia uc nopens net wetsontwerp WgXne wn net verlies van de Ne- ^fianosche Bank. geleaen in net boek- derlanascne ig31__31 Maart 19ï2 Aan deze Memorie wordt het volgende °*f?en terugkeer, in April 1D25, tot den Sri" stanaaard, stond de leiding van Nederlanascne Bank, in verband met S a Beringen omvang der eischen, welke f blnnenlandsche credietverstrekking ,!ide voor ae keuze tusscnen het blijven oïhouden van een onevenredig grooten mudvoorraad en net geven van uitbrei- aan de buitenlaiiasche wissels en SaVni der Bank, De beslissing viel in laatsc- Bonoemden zin. De overwegingen, waarop blWberustte, komen, kort samengevat, rftoo neer, dat: le. een belangrijke bui- fHandsche porteieunle de Bank in staat St spoediger en krachtiger ter verzeke ring van de stabiliteit der wisselkoersen no net buitenland in te grijpen dan bij nlbassing van den zuiveren gouoen oSEuaaru mogelijk is; 2e. een dergelijke IHteieWlle in staat stelt het overtollige JBteloos liggend goud rentegevend te ÏBteir 3e. ae beschikbaarstelling van 't «Kea'erland overtollige goud tei bevor- Henng van een betere gouddistributie en JH in het belang van de internationale Jgfienwerking op circulie-bankgebied .™Lclielijk was te achten. Naar het den minister voorkomt is HHnts plaats voor de vraag, o£ de Bank zich bij het betrachten van een voorzich- H beleid, tijdig van haar pondenbezit hai moeten ontcioen. Te dezer zAke komt in de eerste plaats voor overweging in aanmerking ae gedachtenwïsseling. welke de Nederlandsche Bank met de Bank ol Bfeland gevoerd heeft, toen onrust om trent de iinancieele positie van Engeland begon te heerschen. Deze gedachtenwïs seling heeft plaats gehad bij een bezoek, dat de heeren Vissering en Tetrode aan de Bank of England gebracht hebben. Een schriftelijke of mondelinge verklaring dat de Nederlandsche Bank geen verlies op haar pondenbezit zou lijden, is daarbij door de Bank of England niet gegeven. Wel hebben de heeren Vissering en Tet rode in het, terstond na het onderhoud op schrift gestelde overzicht der bespre- - Idng, geconstateerd, dat de leiding der Bank of Engfand de meest geruststel- I lende verklaringen had afgegeven over den vasten wil der Engelsche regeering en der Bank of England om den gouden ^Bririaard te handhaven en over de be- IwiUigheid der Bank om haren goud- [rraad ten volle voor dit doel aan te 'winden. Deze verklaringen, gepaard inde aan het feit, dat de Bank of Eng- Id, al verloor zij belangrijke bedragen ld, toch nog een aanzienlijken goud- irraad, die op 21 September 1931 nog |m 130 millioen p. st. bedroeg, te harer iluTfcmg had, hebben de directie van ^Nederlandsche Bank er toe geleid, aan r streven naar internationale samen- •king vast te houden en zich niet van r pondenbezit te ontdoen, ip grond van deze feiten heeft de di- ie, die op 27 September 1931 aan het ifd van de Nederlandsche Bank stond, ir communiqué van dien datum opge- kt en gepubliceerd. 'ert dien is gebleken, dat de Bank of :land zich op het standpunt plaatst, dat het loslaten van den gouden standaard een maatregel is, die voor de uitsluitende Tantwoording komt van de Engelsche Kering en voorts dat tegenover den zoo even bedoelden goudvoorraad van ruim 130 millioen p. st. gesteld moeten worden RECLAME. «[allerlei soorten pijnen werken Togal- ■bietten snel en zeker. Waar andere BSpdelen faalden en zelfs bij jarenlang •te werden met Togal verrassende tfcltaten bereikt. Onschadelijk voor maag, ha" en nieren Maar dan 6.000 dokters attesten! Neemt nog heden een proef, Raar sta er op, dat U Togal krijgt! In alle apoth. en drogist, reeds vanaf 80 ets. ^P®jgbaar. 7355 de leeningen, die door de Engelsche re geering en de Bank of England ter on dersteuning van het pond werden opge nomen. Nadat een en ander door monde linge en schriftelijke gedachtenwisseling was komqn vast te staan, heeft de direc tie van de Nederlandsche Bank haar com muniqué van 29 November 1931 openbaar gemaakt. Het bedrag aan. ponden, dat de Bank in haar bezit had buiten het voor Neder- landsch-Indië gereserveerde bedrag van 7.839.000 pond, bestaat uit de 425.000 in 't voorloopig verslag genoemd en waarom trent de aldaar bedoelde beslissing nog niet gevallen is en 2.496.795 pond, welke successievelijk tegen gemiddeld f. 9.55 ge realiseerd zijn, zoodat daarop een ver lies geleden is van rond f. 6.385.000 Dat de goudwisselpolitiek, zooals die in het laatste decennium gevoerd is. uitslui tend gericht is geweest op het behalen van zoo groot mogelijke winsten, iszeer betwistbaar. Het verlies van de Nederlandsche Bank zal door niemand anders gedragen wor den dan door de deelgereehtigden, m de Nederlandsche Bank, waartoe ook de Staat behoort. Zij zullen dat verlies dragen door winstderving gedurende een reeks van jaren. Indien het verlies op de balans niet dekking vond in een actiefpost. zou den in de eerste plaats de reserves ten volle moeten worden afgeschreven, zoodat de Nederlandsche circulatiebank verder zou moeten werken zonder één cent re serve. Het restant-verlies, bedragende on geveer f. 12 millioen. zou daarna moeten worclen afgeschreven op het aandeelenka pitaal, zoodat van dit laatste slechts f. 8 millioen zou overblijven. Op grond van art, 6 lid 1 der wet zouden nieuwe aan- deelen moeten worden uitgegeven, 'ten einde het kapitaal weder tot f. 20 mil lioen op te voeren. De kans van slagen van een dergelijke uitgifte zou op dit oogenblik uiterst gering zijn Aan de pu blieke functie van de Bank, haar prestige tegenover het buitenland en haar positie als hoedster van de gaafheid van den gul den zou een en ander niet bevorderlijk zijn. o LID TWEEDE KAMER. Naar Ons Noorden verneemt, zal de heer Keestra, burgemeester van Culemborg, die wijlen den heer A. C. A. van Vuuren op volgt als lid van de Tweede Kamer, deze benoeming' aanvaarden. DE rOSTVLUCHTEN. De „Uil", die gisterochtend te 6.45 uit Amsterdam naar Ned.-I-ndië is vertrokken, landde te 10.20 te Parijs, steeg aldaar te 11.48 weder op en arriveerde te 16.08 te Marseille. De „Raaf" (thuisreis) vertrok gisteren om 5.14 uit Bagdad, landde om 10.17 in Gasa, vertrok vandaar weder om 11.16 en arriveerde om 13.20 in Cairo. CONTINGENTEERING VAN VLEESCH. De minister verwacht van Denemarken geen repressaille-maatregelen. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot regeling van den invoel' van versch of ge koeld rund- en kalfsvleesch en van be vroren rund- en kalfsvleesch wordt het volgende ontleend Wat betreft de ontstemming welke in Denemarken zou zijn gewekt wordt opge merkt. dat de contingenteering van den vleeschinvoer voor de Denen geenszins als een verrassing kan zijn gekomen. Immers het overleg met de Deensche regeering werd reeds in October 1931 ingeleid, terwijl reeds einde Juli van Nederlandsche be langhebbende zijde stappen in Denemar ken werden gedaan. Het betreffende KB. verscheen twee dagen na de conferentie met de Deensche delegatie. Dit laatste kan alleen als een bewijs van den spoed worden aangemerkt, waarmede werd gewerkt toen het overleg met Denemarken niet tot een resultaat bleek te kunnen leiden dat de Deensche delegatie geheel zou kunnen be vredigen. Het is juist de bedoe'in? van de contingenteering om het bedrijfsleven hier te lanae zooveel mogelijk te behoeden voor de noodlottige gevolgen van overigens verklaarbare pogingen van buitenlandsche producenten om voor hun uitvoer een uit weg te zoeken naar Nederland ter vervan ging van geheel of gedeeltelijk verloren gegane markten. De regeering gevoelt hier levendig ae bezwaren, welke de contingenteering van den vleeschinvoer hier te lande voor Dene marken oplevert; anderzijds meent zij, dat men ook daar te lande begrip heeft van de moeilijkheden, waarmee ons be drijfsleven heeft te kampen. De regeering wenscht zooveel mogelijk rekening te houden, met de belangen van een land als Denemarken, een land bovendien dat met ons naar economische toenadering streeft. De minister kan dan ook niet aannemen, dat Denemarken indien het van maatrege len onzerzijds in eenig opzicht nadeelige gevolgen mocht ondervinden daarin aan leiding zou kunnen hebben tot tegenmaat regelen. Veeleer moet worden verondersteld, dat de Deensche maatregelen zooals die betreffende de Deensche deviezenrestrictie uitsluitend door de Deensche belangen ge boden zijn en dat derhalve elk element van repressaille daaraan vreemd is. Naar aanleiding van de vraag omtrent de hoeveelheden welke sinds 16 Januari j.l. zijn ingevoerd, kan worden medegedeeld, dat de contingenteering voor versch en ge koeld vleesch door Denemarken ziin over schreden met 383 ton. terwijl voor Dlltsen- land nog een contingent van 71 ton open staat. Van de contingenten voor bevroren vleesch stond per 31 Maart nog ruim 900 ton open van den totalen toegelaten invoer van 1463 ton MODDERBANDJIR VAN DEN MERAPI. DJOKJOKARTA. 8 April tAneta) Donderdagavond half zeven heeft de lang verwachte modderbandjir van de Kali Ba- tang de omg. van den gTOoten postweg na bij Salam over een afstand van 150 M. een halve tot twee meter onder gezet. De bandjir sleurde zware steenen mede. Per soonlijke ongelukken werden niet gemeld. De telefoonverbindingen tusschen het Magelangsche en Djokia'sche zijn verbro ken. De brug over de Kali Batang is ver nield Alle verkeer is gestremd. De Kali Bntang sloeg den spoordijk tei; lengte van 60 meter door De toestand van de spoor brug is nog niet bekend. groep veilingen uit den ned. tuinbouwraad. Algemecne vergadering te Utrecht. De groep van veilingen uit den Ned Tulnbouwraad hield gisteren haar verga dering in de groote zaal van het Jaar beursgebouw te Utrecht, onder leidmg van den heer F. V. Valstar te Naaldwijk, die zijn openingsrede begon met een hartelijk welkom toe te roepen aan de talrijke af gevaardigden uit alle deelen van Neder land doch ook niet minder aan de ver tegenwoordigers van de regeering de hee ren Wintermans en Bonthuis, alsmede de vertegenwoordigers van den handel. Spr. zeide dat de tuinbouw het op hoogen prijs stelt dat H.M. de Koningin bij herhaling blijk geeft van medeleven smet de tuin- bouwende bevolking, 'Aan de woorden van H. Majesteit dat zooveel in Haar vermogen is en zoo spoedig mogelijk de helpende hand zal worden geboden, mag groot ver trouwen worden gehecht. Niet alleen in het dorre .doch ook in het groene hout (de sterkste bedrijveni kraakt en steunt het. De koudegrondseultuur en de grove pro ducten werden het eerst getroffen al is geen enkel intensief bedrijf vrij gebleven. En nog groeien de moeilijkheden, zonder uitzicht op verbetering Ieder land nam voor ons belemmerende maatregelen Ve len moesten reeds gesteund worden en anderen zullen nog' wel volgen, 't Is niet de eigen schuld dat het zoover gekomen is. Het water is tot. aan bij velen over de lippen. Doch wat geen reden van bestaan heeft kan voor geen steun in aanmerking komen. De teelt van grove gewassen op landbouwland. waardoor de tuinbouw nog meer in het gedrang is gekomen zal niet kunnen worden gesteund. Dat de Regee ring wel den landbouw er. niet den tuin bouw gesteund zou hebben is niet juist. De'landbouw zat het eerst in de put en diende het eerst gesteund. Verder be treurde spr. dat nog niet tot verlaging der spoorwegtarieven was besloten. Het be kende rapport de Vries laat nog steeds op zich wachten en straks zal wel een ander rapport verschijnen waarin geadviseerd wordt met het uitbrengen van het eerste nog wat te.wachten! RECLAME. 7852 Let steeds op de groene Verpakking met den zwarten band! H-J2-M AB Iedere vrouw die zorg draagt voor haar teint, let in de allereerste plaats op de zuiverheid harer toiletzeep. Zij dient daarbij te bedenken, dat deze zuiverheid niet in de kleur of den vorm, doch in de samenstelling is te vinden! Vraagt u zich dus, voor u zeep koopt, af welke bestanddeelen deze bevat - want dat is uw grootste waarborg. Voor niemand verbergen wij, dat Palmolive zeep uit zuivere olijf- en palmoliën wordt be reid. Door de eeuwen heen hebben die oliën bekend gestaan om haar verzachtenden in vloed op de huid, waarom dan ook duizen den schoonheids-experts het regelmatig ge bruik van Palmolive zeep aanbevelen. 'fydxoud.t de temt" derc Van den export hangt de bestaansmoge lijkheid van den tuinbouw af. Wat den export naar Duitschland betreft heeft de regeering zich op de bres te begeven. De invoer uit Duitschland in Nederland be droeg in 1931 620 millioen gulden, de in voer uit Nederland in Duitschland 256 millioen. Wij eischen van onze regeering dat ze zich voor onzen export te weer stelt en zich stelt op het standpunt van weder- keerigheid. Sommige Engelsche tarieven i zijn gelijk aan een invoerverbod. Als men voor ons overal de deur voor den neus dicht klept, moet, als er geen ander middel meer is, de scheepsmast maar weer eens I gebruikt worden. De tuinbouw is ernstig 1 ziek, maar we mogen ons niet zwak too- nen, dat is niet de Hollandsche aard. Spr. memoreert het afbranden van het Pavil- joen in Parijs. Wij gaven liet niet op. Gin gen weer bouwen. Dat moet ook thans I onze leus zijn. De hand aan de ploeg. De roep om steun mag niet overheerschend worden. De positie op de wereldmarkt moet heroverd worden. Onze gunstige ligging kan ons niet ontnomen worden, evenmin onze vruchtbaren bodem, onze hechte or ganisatie en het vertrouwen op God. I Notulen en jaarverslagen werden goed gekeurd. Het aantal aangesloten veilin gen bedraagt 144. De totaal-omzet over 1931 was 80 mil lioen. I De rekening en verantwoording over 1931 werd goedgekeurd, met een eind- cijfer van f. 58639.01 De begrooting voor 1932 idem, f. 57785.97, de balans op f. 12512.15. Een bestuursvoorstel werd aangenomen om in verband met de vele belemmeringen die onzen export door het buitenland in den weg worden gelegd, aan de regeering de bevoegdheid te verleenen om „actieve handelspolitiek" te voeren op basis van wederkeerigheid. Naar aanleiding van een voorstel van het Veilingsbestuur Kapelle Biezelinge en Omgeving om bij de regeering aan te dringen op contingenteering van bepaalde buitenlandsche soorten van fruit en groen ten, tw. appelen, peren, pruimen, bloem kool en eventueel nog andere producten, had het. groepsbestuur prae-advies uitge bracht. Hierin werd voorgesteld, dat het bestuur aangezien een contingentee- ringsmaatregel in betrekkelijk korten tijd tot stand kan worden gebracht in den loop van het jaar voortdurend met de be langhebbende groepen zal overleggen in zake de vraag, of een contingeeringsmaat- regel ten aanzien van een bepaald product noodzakelijk is en aan de regeering moet worden verzocht. Ook met dit prae-advies van het groeps bestuur vereenigde de vergadering zich. Een tweede bestuursvoorstel inzake het maken van reclame in binnen- en buiten land en het bepalen van 1/20 °/o van den omzet over 1931 voor dit doel, gaf aan leiding' tot talrijke opmerkingen doch werd eveneens goedgekeurd. Verder werd aangenomen een bestuurs voorstel, waarin wordt gezegd dat, waar de Nederlandsche tuinbouw op export van zijn producten is aangewezen, groote schade wordt toegebracht aan den gehee- len Nederlandschen tuinbouw en den ex- porthandel wanneer onze producten niet voldoen aan behoorlijke eischen van qua- liteit, sorteering of verpakking, aan het bestuur vrijheid wordt gegeven ten spoe digste die maatregelen te bevorderen die den export van dergelijke producten kun nen voorkomen. Vervolgens werd een voorstel van het bestuur aanvaard om voor de verschillende producten minimumprijzen vast te stellen en een ander waarin het bestuur voor stelde met het oog op de wenscheliikheid dat alle veilingen bij het gebruik van een malig fust e°nzelfden prijs aan de koopers in rekening brengen, het groepsbestuur te machtigen ook voor 1932 tot vaststelling dier prijzen over te gaan. Nadat nog eenige afdeelingsvoorstellen we-öfi behandeld werd de vergadering ge sloten. antwoordde hij bitter, ter- wJ! hij haar hand los liet en zich in zijn J'mdraaide. Door haar vertrouwende iraen was zijn achterdocht weer op- Sfoon a?we; Vrienden Bah! Er is geen mensch in niet genieten zal van mijn Binnen tien dagen zullen we IWn h meer b°ven ons hoofd hebben. MJ** toorn overviel hem, toen mj toen'i?- i1 omvang van de ramp begreep, ïi!r i.™ "et stot "ook van de neerstorten- van het Huls Brace, en hij lïïii>En dat alles omdat je lieve Eric toe- f.^i dief is! riep hij. zijn verwrongen ■wenV tegen dat van zijn dochter bleek en stond met rustige is geen dief, vader, zei ze koel. fk •«ajgheidop" wil nS i8 seen di j? dat U hem zoo noemt. WonrSH.n^.m hem wat hij is, meisje, ant- ven a? J?1/ haal' plotseling krachtig bo- Wen.-rhtr gen vast grijpend. Gisteren zou Sij,ie' dat ik even arm als Spencer Vervuld nietwaar? Nu, je wensch is list ruw' bitter, en liet zijn greep ii j n bet meisje van pijn kreunde. Wat^h m«. bUh, vader daan? bij met de obligaties ge- in? ffiiar,de hij' Heeft h« ze J°u seie- een hardsn f eePte leder vraag met meisje en li kneeP in de armen van het oogen.' tranen kwamen haar in de w®es niet zoo dwaas, vader, hijgde zij, vergeefs trachtend zich los te maken. Laat me gaan! U doet me pijn! Waar zijn ze? Ikik kan het niet zeggen, vader. De oogen van sir Peter fonkelden en zijn woede steeg tot dat hij niet meer duidelijk sprak, maar in zijn keel kraste. Ik begrijp het! Hij gaf ze jou toen ik voor Clinton naar de deur ging. Daar doelde Clinton op. Waar zijn ze? Ik weet het niet! Je liegt! Waar zijn ze? Vader! hijgde Enid, toen hij steeds sterker kneep, Vaderi Waar zijn ze? Sir Peter's oogen keken brandend in de hare en een beetje schuim kwam in de hoeken van zijn mond. Je sprak samen af ze te stelen! Ja, dat deed je! snauwde hij, toen Enid zich afkeerde om de tranen van pijn te verbergen, die zij niet langer kon inhouden. Oh! ik be grijp je beweegreden! Je vertrouwde me niet! je dacht, dat ik de dingen van Aims- bury zou stelen! Ja, dat dacht je! Ik zie het aan je gezicht! Waar zijn ze? Vader! Laatlaat me los, riep Enid met een door vrees hooge stem. U doet me Dijn! Sir Peter grinnikte woest en draaide zijn handen weer kwaadaardig om. Enid kreunde zacht, haar hoofd viel voorover en zij zonk tegen haar vader aan Onmiddellijk kwam Sir Peter weer bij zijn zinnen Hij liet de armen van het meisje los nam haar op en droeg haar naar den Chesterfield, en terwijl zij de flauwte trachtte meester te worden, stond hij voor haar en bekeek met afschuw zijn handen. Toen hield hii zijn handen vastbesloten achter zich, en liep over het haardkleed, zooals hij er in de lange uren vroeg in den morgen over heen en weei geloopen was. Hij deed zijn best woorden tot veront schuldiging te vinden, toen de kleur in Enid's wangen terugkeerde en haar koude, verwijtende blik volgde hem meedoogen- loos. maar hij kon alleen er aan denken, dat hij zich beheerschen moest en aan zijn ernstige financieele moeilijkheden. Hij veranderde de richting van zijn schre den zoo, dat hij het zachte wrijven van haar gekwetste armen niet zag en ver vloekte zich zelf, dat hij een toestand ge schapen had. die een verontschuldiging noodig maakte. Hij kon geen verontschul digingen maken! Hij wist niet hoe hij dat doen moest! Je weet dus niet waar ze zijn, hè? vroeg hij grommig. En zijn toon was de eenige verontschuldiging, die hij ma ken kon. U vergeet, dat Spencer bij ons in de kamer was. antwoordde Enid, en haar toon was ijskoud. Misschien zal hij U kunnen overtuigen dat ik de waarheid spreek. Sir Peter hield op met loopen, keerde om en ging naar den belknop. Hij drukte er lang op, ging toen recht over de deur van den salon staan en keek daar naar met de dreigende onbeweeglijkheid van een zich bukkenden tijger, die een onge lukkige sterveling afwacht, welke niets van zijn nabijheid weet. Hij kon Spencer afsnauwen zooveel hij wilde en de nood zakelijkheid iejnand af te snauwen was dringend. Spencer trad nog ernstiger en plechtiger binnen dan gewoonlijk Hij had een glimp opgevangen van Enid's behuilde gezicht, toen hij de deur open deed, en dientenge volge werd zijn rug stijver en zijn oogen keken meer in de verte. Heeft CJ gebeld, mijnheer? Zijn stem was zelfs koeler en eerbiediger. Kom hier! Spencer gehoorzaamde aan het ge snauwde bevel en liep waardig naar het haardkleed Nu Spencer. Vertel me, wat er gister avond gebeurde, toen ik je hier liet met miss Enid en den jongen Aimsbury en naar de deur ging voor Clinton. Wat ge beurde er? I Niets, sir Peter, antwoordde Spencer, na ernstig nadenken. Niets? Wat.... I Vertel als het je belieft alles, wat je I weet, Spencer, viel Enid beslissend in. Is het raadzaam, miss Enid? begon Spencer Maar de baronet zei kortaf: Wat ge beurde er? Eh.miss Enid. Sputter niet! Wat gebeurde er? Miss Enid vroeg me, haar te helpen om mijnheer Aimsbury weg te brengen, voordat de politie kwam. sir Peter, be kende de butler met tegenzin. Zoo. Deed ze dat? vroeg sir Peter, met het hoofd schuddend en een woedenden blik op zijn dochter werpend. Zoo, werke lijk? Gaf hij haar papieren? Die obliga ties? Of wat anders? Niet dat ik weet, sir Peter. Denk nog eens na. Spencer! Denk nog eens na. Spencer dacht plichtmatig nog eens na, en schudde het hoofd. Niet voor zoover ik weet, sir Peter. Wat deed hij dan? Niets, sir Peter. Hij was te erg ge wond. Miss Enid vroeg mij alleen haar te helpen Hu! Vroeg je een misdaad oogluikend toe te laten, hé? En natuurlijk heb je ge zegd, dat je daartoe bereid was? Neen, sir Peter. Ik zei, dat de politie al in huis was en dat het-te laat was om over zoo iets te denken. Sir Peter lachte spottend. Met andere woorden, je was bang! Ikik zag de dwaasheid van zoo'n stap in, sir Peter. En ik was er zeker van, dat er een vergissing had plaats gehad. En al had er een vergissing plaats gehad? viel sir Peter uit. Welke man zou weigeren een dame te helpen, zelfs ln zulke omstandigheden? Hij legde een onbeschrijflljken klemtoon op het woord „man", en het was Enid duidelijk, dat haar vader zijn woede lucht gaf tegen den öngelukkigen butler. Maar Spencer bleef onverstoorbaar. Zij kon zich hem niet anders voorstellen. Ik dacht, dat U het niet goed zoudt vinden, sir Peter, Dacht, dat ik het niet goed zou vin den! spotte sir Peter, schijnbaar zich tot het plafond wendend. Dacht, dat ik het niet goed zou vinden! Werkeliik. sir Peter.... Je was bang! Sir Peter stiet de woor den uit, zijn drift werd tot kokende woede. Je was bang! God! Als je maar half een man was geweest zou je het dadelijk ge daan hebben' Dacht, dat ik het niet goed zou vinden! Wat had mijn goedvinden er mee te maken? Je was bang! Zooals je ge- heele soort, ben je een vervloekte lafaard! Vader! riep Enid scherp, opspringend. Neem me niet kwalijk, sir Peter? vroeg Spencer op zachten en eerbiedigen toon. Maar sir Peter was buiten zich zelf. en zijn gelaatstrekken waren vertrokken door zijn woedenden drift, terwijl hij voortging. Een kruipende lafaard! Een bedelaar! Een landlooper, tevreden met te leven van de brokken die ik hem wel wil toe gooien! In de goot geboren zal je leven in de goot! En je zult sterven in de goot'. De laatste woorden waren een gillende kreet en sir Peter bief ziin gebalde vuisten boven zijn hoofd op, alsof hij den butler wilde aanvallen Spencer keek hem koel aan Zijn waar digheid kwam er niets bii te kort, toen zijn linkerhand even aan ziin vest trok en toen hij zijn keel schraapte, deed bij dal met het zachte geluid, dat hem eigen was. Maar toen hij sprak, waren zijn woorden niet bepaald in overeenstemming met de positie, waarvan hij p°n sieraad was, Nog één woord. Brace, dreigde hij ernstig, en ik geef je het pak slaag, dat je verdient. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9