AGENDA. AMERIKAANSCHE NOTITIES TELEGRAMMEN, BEDEN: Stadsgehoorzaal. Uitvoering Nieuw Brun- hilde. 8 uur nam. K a t w Ij k-a a n-Z e e (Gemeentezaal), Geref. Bond. Spr. ds. Mulder van Voort huizen. 7'/s uur nam. Vrijdag. Langestraat 6769: Teekenten toonstel ling. 810 uur nam. Kat wij k-a a n-Z ee (Casa Cara)Spr. ds. Zandt van Delft. 7»/i uur nam. Zaterdag. Graanbeurs: Prop.-avond C. P. H. Spr. Louis de Visser 8 uur nam. Langestraat 67—69: Teekententoonstel- ling. 24'/» en 79'/: uur nam. P.K. Koorsteeg 18: Alg. Verg. v. Aandeel houders N.V. Boek-, Courant en Handels drukkerij v.h. J. J. Groen en Zn., 3 u. nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. ..Zeemansbruid". Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur Kinder- en famlUe-matinée. Zondags 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. City-theater, Haarlemmerstraat. Voor stellingen te 8 uur. „De laatste Compagnie". Zondags 4 uur 30 en 8 uur. „Luxor-theater Stationsweg blorooop- en Variëte-voorstellingen Dagelijks te 8 u. 's Woensdags en 's zaterdags matinee te 2 uur „Onder Curateele". Zondags 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. „Tnanon-Theater" Breestr.: Bioscoop- en Variëtè-voorstellingen Dagelijks te u. 's Woensdags en 's Zaterdags famillenia- tinée. „Kameradschaft". Zondags 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Zaterdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde Consultatiebureau voor moeilijke kinderen, Halftwee tot 3 uur n.m Inen ting tegen dlphterle 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 7—10 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 4 April tot en met Zondag 10 April, waargenomen door apotheek C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telefoon 523. FRANKRIJK. Boncour vertegenwoordiger Dij den Volkenbond 'i'ardieu's verkiezingsrede. Paul Boncour is door president Doumer benoemd tot permanent vertegenwoordi ger van Frankrijk bij den Volkenbond, als opvolger van Briand. In zijn gisteren reeds aangekondigde verkiezingsrede zelde Tardieu o.a.: Frankrijk heelt een politiek van vast heid en persoonlijkheid gekozen. Slechts de socialistische partij heeft zich uitge sproken voor het internationalisme en het prijsgeven der rechten van Frankrijk Door het plan-Young is een feitelijke verbinding tusschen herstelbetalingen en intergeallieerde schulden tot stand ge bracht, zoo zeer, dat het Hoover-morato rium deze niet heeft kunnen scheiden. Ter ontwapeningsconferentie is Frankrijk door zijn voorstellen en de bereidwillig heid tot directe vermindering der bewa pening, verder gegaan dan eenig ander land. Thans beheerscht het den gang dei- debatten door den invloed van con sterke idee. Een gelijkheid der bewapeningen is onmogelijkheid. Tardieu verdedigde vervolgens de finan- cleele politiek der afgeloopen wetgevende periode. In dat tijdvak zijn niet minder dan 47 milliard goudfranken naar Frank rijk gevloeid. Sinds 1926 Is meer dan drie kwart der 20 milliard bedragende Fran- sche binnenlandsche schuld geamorti seerd. de schulden op korten termijn voor 25 pCt., de vlottende schuld voor 50 pCt. Tardieu deelde mede, dat 61/4 milliard franken ter beschikking zijn gesteld van openbare ondernemingen, 1.3 milliard zijn uitgegeven voor de versterking der Oost grenzen en de completeering der natio nale bewapening. Drie-en-hall milliard zijn grootendeels uitgegeven voor credie- ten op langen termijn aan Hongarije en Zuid Slavlë. De plicht van ieder volk, aldus Tar dieu. is zijn bestaan en zijn onafhanke lijkheid bij de andere naties te garandee ren Frankrijk heeft de eischen nageko men. waarop de massa des volks, de oor logsweezen e.d. aanspraken konden doen gelden. In het belang der natie heeft de regeering zich opgeworpen voor de natio nale outillage. Tardieu eindigde met de verzekering, dat de meerderheidspartijen vol vertrouwen den verkiezingsstrijd kun nen tegemoet gaan. In zijn verkiezingsrede noemde Tardieu nog de afgeloopen wetgevende periode een der belangrijkste uit de parlementaire ge schiedenis. Hij verklaarde, dat het crediet van Frankrijk, na dat van Zwitserland, het beste was van Europa. Het tekort op de Fransche begrooting bedraagt slechts vijf procent van het to taal terwijl dit in andere landen wel 20 a 30 procent is. Wat Frankrljks verderen toestand betreft, zoowel op economisch als politiek gebied is deze van dien aard. dat vele landen, welke eertijds door Frankrijk Werden benijd, thans Frankrijk benijden. ENGELAND. Lloyd George neemt politieke rust Uit de Dominions- Naar verluidt, heeft Lloyd George beslo ten. niet meer actief aan de politiek deel te nemen ln het Lagerhuis. Hij zal echter zijn zetel niet opgeven Hij zal zich ln hoofdzaak gaan bezig houden met llterai- ren arbeid en met zijn boerderijen Vol gens de meening van personen, die hem zeer na staan zou hij niet voornemens zijn zich verder met de politiek in te laten, dan wanneer zich buitengewone gebeurtenis sen zouden voordoen, waai-van echter thans nog niets is te voorzien. Na een afwezigheid van meer dan 24 uur is de eerste minister van New Foutldland Squires op zijn bureau teruggekeerd Waarschijnlijk zal hij heden den gou verneur zijn ontslag aanbieden Een menigte van verscheidene honder den personen, met groote stokken gewa pend, ramden de deuren van verschillende depots van spiritualiën in de stad en maakten zich meester van een groote hoe veelheid sterken drank. Tenslotte werden zij door de politie uiteengedreven. Ten einde herhaling te voorkomen zijn onge veer 600 oudgedienden als rustbewaarders aangesteld. De regeering van Indië heeft besloten de gewone jaarlijksche vergadering van het Indische Congres dit jaar te verbieden Het hooggerechtshof van het Austra lische gemeenebest heeft uitspraak ge daan inzake het protest van Nieuw Zuid Wales tegen de bondswet, welke de staten, die deel van het gemeenebest uitmaken, moet dwingen hun financieele verplich tingen na te komen. Het hof heeft beslist dat de wet geldig is. ITALIË. Garibaldi-herdenking. Ter gelegenheid der herdenking ran den sterfdag van Giuseppe Garibaldi, 2 Juni 1882, zullen tusschen 1 en 5 Juni a.s. in Italië verscheidene plechtigheden plaats vinden. Op den Janiculus zal een stand beeld worden onthuld voor Anita Gari baldi, die aan de zijde van haar echtgenoot vocht voor de vrijheid van Italië. Een andere plechtigheid is het overbren gen van haar stoffelijk overschot van Genua, eerst naar Rome, dan naar het eiland Caprera (ten N.O. van Sardinië), waar het naast het graf van Garibaldi bijgezet wordt. Op dit eiland, waar de „held van twee wereldeelen" zich na iederen veldtocht terugtrok, bezat hij een klein landgoed, waar hij zelf zijn akkers bebouwde. Tegelijk zal een nationale bede vaart worden gehouden van Rome over Civitavecchia naar Caprera. Den 5en Juni zullen op de pleinen der voornaamste Ita- llaansche steden herdenkingsredevoerin gen worden uitgesproken. In het tentoon stellingspaleis te Rome worden van 30 April af kunstvoorwerpen, gravures, me dailles. enz. geëxposeerd, die een volledig beeld geven van het leven en de daden van dezen nationalen held In verband met deze plechtigheden wordt op retour- biljetten van alle Itallaansche stations naar Rome, van 15 April tot 31 Juli 50 pet. reductie gege^n op liet gewone spoorweg tarief. VEREENIGDE STATEN. De toetreding tot het Permanente Hof. Stimson heeft in de Senaatscommissie voor Buitenlandsche Zaken gezegd, dat volgens zijn meening de formule van Eliha Root inzake de deelneming van de V. S. aan het Intern. Gerechtshof in Den Haag volkomen de rechten van de V. S. beveiligt Borah verklaarde, dat het een goed vooruitzicht is. indien gedurende deze zittng van het Congres een beslissing wordt genomen ten gunste van. Amerka's deelneming aan het Incern Hof. HET CONFLICT IN HET VERRE OOSTEN. HONGARIJE. Heden algemeene staking. Vermoedelijk zal de krantenstaking worden voortgezet. De stemming onder de stakers is zeer strijdlustig. Heden zal den premier een manifest der socialisten worden aangeboden, bevattende hun eischen. Om klacht bij te zetten is vooi heden de algemeene staking uitgeroepen tiet radio-station van Boedapest heeft last gekregen het publiek zooveel moge lijk op d< hoogte te houden van de we reldgebeurtenissen. DE BESPREKINGEN TE SJANGHAI. Het groote struikelblok bü de besprekin gen te Sjanghai blijft het feit. dat Japan zich niet aan een datum wil binden wat betreft het terugnemen der troepen De clou der oneenigheid is gelegen in het Japansche besluit zekerheid te willen hebben tegen eeij hervatten van den boy cott en tegen een hernieuwd verschijnen van Chineesche troepen aan de grenzen van de internationale nederzetting. Zij bieden thans aan de volgende verklaring af te leggen: Zoodra de plaatselijke om standigheden zoozeer zijn verbeterd, dat de Japansche troepen worden terugge trokken naar de internationale nederzet ting en de wegen daarbuiten, gelijk dit het geval was voor 't incident op 28 Januari Een toevoeging, voorgesteld door Sir Miles Lampson, waarbij Japan zou waar borgen binnen een zeker aantal maanden terug te trekken, is onaanvaardbaar aan gezien zonder referentie op de omstandig heden waaronder de Japansche onder danen zullen leven, een terugtrekken on mogelijk is. Van officieele zijde wordt echter medegedeeld, dat, wanneer de Chi- neezen toestemmen in een ronde tafel conferentie, die onmiddellijk bijeen zou moeten komen, de Japansche verklaring gewijzigd kan worden in de richting van grootere zekerheden betreffende den tijd der terugtrekking. 459e STAATSLOTERIJ Niet officieel 2e Klasse. 4e Lijst Trekking van Donderdag 7 April 1922 Hooge Prijzen: 2990 t 200 8071 i 100 Prijzen van 30. 49 214 289 315 798 818 945 1620 1638 1718 1872 2334 2525 2618 2750 2925 3244 3560 3841 3916 4069 4153 4481 4603 4703 4932 5129 525 5519 5702 5929 6189 7049 7460 7522 8019 8045 8320 9137 9172 9293 9307 9358 9437 9499 9868 10072 10164 10196 10257 10269 10863 11545 11567 11742 12936 13323 13457 13785 13881 14081 14414 14577 14726 14983 15042 15355 15476 15533 15614 15699 15949 16712 16851 17433 17490 17580 17732 L7776 18110 18213 18529 18662 18696 18728 19044 19226 19529 19650 19964 20102 20113 20651 20725 20823' 20845 20901 20903 Verbeteringen: 2e klasse, 3e lUst 15187 nu. 15197 en 15418 m.z. 15408. (Van onzen eigen correspondent.) TEGEN HET POTTEN. I - Prekident Hoover heeft zich openlijk een tegenstander van „potten" verklaard en om dit menschelijke euvei te bestrijden ccn commissie van vooraanstaande mer,- schen in de handels- en zakenwereld Dij - een geroepen. Het is een vaste gewoonte van dezen President om elk vraagstuk, dat zjch bij hem opdoet, hoe gering het ook zijn moge, eerst aan een nadere be schouwing te laten onderwerpen door een aantal deskundigen op dat bepaalde ter rein. Het' is niets nieuws en volstrekt niet tot Amerika beperkt, dit ..op zijn geld zitten", zooals wij het duidelijk uitdrukker. Toen de Duitschers ln 1914 nog niet tot Ant werpen genaderd waren, begon men bij ons van alles te hamsteren, van rijksdaal ders tot koffie en rijst en iets dergelijks is er hier gebeurd na de Wall-Street-pa- niek van October 1929. Maar dan alleen met geld Een vergelijking trekken tusschen Amerikaansche toestanden en die in ons land is verbazend moeilijk omdat er bij alle groote overeenkomsten zooveel diep gaande verschillen bestaan. De over de heele wereld bekende „jacht op den dol lar" van de Yankees is mijns inziens geen lasterpraatje of een vernederende genera lisatie: elke Amerikaan man. vrouw en kind richt zich in gedachten vee! meer op den dollar dan wij op den gulden. Daar zijn een massa factoren voor aan te wij zen maar ik wil alleen maar even wijzen op den reusachtiger spaarzin der Ameri kanen, die voor een zeer belangrijk deel zijn oorsprong vindt ln de vraag: „waar moet ik op mijn ouden dag van leven?" Het pensioensysteem, zooais wij dat heel uitgebreid kennen, niet alleen in Rijks- of Gemeentelijke betrekkingen, maar ook In de burgerlijke, om niet eens te denken aan ouderdomsrente, is hier maar voor weini gen van kracht en dan nog is het bedrag vrij poover. omdat de tractementen bere kend zijn op sparen, d.w.z. het aanschaf fen van effecten, een huis of ander bezit, waardoor een onbezorgd bestaan op iateren leeftijd geleid kan worden Men kan veilig beweren dat heel Amerika spaart belegt, tracht van de eerste paar honderd dollar een duizendtal en van de eerste duizenden een ton te maken en zoo door. tot zij ein delijk dat tooverwoord „millloen" bereikt hebben. „Kerel, jc ziet er uit als een mll- lioen dollar!" of „Ik ben verloofd met een millioen-dollar-meisjc" zijn van die in Amerika gangbare uitdrukkingen om het toppunt van iets aan den dag te leggen, die onbewust in de spreektaal gekomen zijn. Wel zijn ze typeerend! Ik wil vooral niet den nadruk verwek ken als zou men hier een natie van vrek- Ken zijn, die de eene kous na de andere volstoppen, want in normale omstandig heden wordt er royaal met het geid omge sprongen bij hetgeen, dat opzij wordt ee- legd Nu de tijden veel magerder zijn, waarover niet verder uitgeweid behoeft te worden, moest het een of het ander er onder lijden en wat gebeurde? v'olgens dc Washingtonsche statistieken en medc- deelingen van het ministerie van Finan cien is er over het jaar 1931 meer spaar geld ingelegd dan over 193(1. Wat dus in de verdrukking kwam, was het uitgeven van geld. Daar is al veel eerder op gewezen, dan sinds de President er zich dezer dagen openlijk over uitsprak Toen de eerste donderslag van de 1939-paniek geklonken had. daalde de publieke kooplust Onrust barend, herstelde zièh voor een kort tijdje, omdat mannen van gezag beweer den. dat de malaise in Amerika hoogstens zes maanden zou duren en dan nog een nóg grooter voorspoed zou terugkeeren". maar deze voorspelling werd niet verwe zenlijkt en de koopkracht zakte opnieuw naar lagere regionen. Nu bestaan er mid delen in Amerika om zoo'n verkeerden toestand te bestrijden en dat is door er ruchtbaarheid aan te geven en er door middel van veel en aantrekkelijke publici teit op te wijzen. Wij kregen dus ruim een jaar geleden ook van hoogerhand te hoo- ren: lieve menschen, geef jc buurman werk! Laat je dal: nazien, je huls op verven, neem eens ëen nieuw behang, huur een werklooze om je grasveld te knippen! Doch in plaats van het. geld in omloop te laten werd het opgeborgen en met noodlottige gevolgen, zooals nu door deskundigen beweerd wordt en door ieder mensch op zijn vingers nageteld kan wor den. Het motto werd' besparen, bezui nigen en met welk een dwaze gevolgen toont het klassiek geworden voorbeeld van c-en schatrijke New-Yorksche dame, die zoo doordrongen was geraakt van de nood zaak om ook haar deeltje bij te dragen tot een eenvoudiger levenswijs, dat zij i drie kwart van haar oude vertrouwde per soneel ontsloeg en dat trotsch rondba zuinde. Wat zij in werkelijkheid deed, was het leger werkloozen vergrooten en voor zichzelf geid besparen of dat op een andere manier uitgeven, maar in elk ge- va! zij handelde precies verkeerd. Om nu maar met de cijfers aan te ko men: deskundigen schatten, dat er tus schen de 1.309.000.000 dollar en 1.400.000.000 vastgevroren zit op allerlei manieren van bankbiljetjes onder de pendule op den schoorsteen, tot onverhandelbare som men op de Bank. Hoe zij aan dat bedrag komen, zal men vragen. Het antwoord hierop is. dat de heele Amerikaansche za kelijke handelswereld in de laatste halve eeuw zulk een nauwkeurig bijgehouden dienst van statistieken en rapporten heeft bezeten, dat het geven van zulke cijfers eerder- een quaestie van zekerheid dan van schatting is. Men noemt het maar een schatting, omdat het misschien voor een paar procent onzeker is. In het kort is het plan nu om de door de Reconstruction Finance Corporation beschikbaar gekre gen 2.000.000.000 dollar te werk te stllen om die „frozen assets", die bevroren an derhalf billioen, te ontdooien. Banken, die door de Reconstruction Finance Corpo ration gesteund worden in den zin, dat zij als verantwoordelijk en solide worden erkend, hopen nu door een hernieuwing van deposito's en geldelijke transacties een herleving van zaken te zullen krijgen. De Amerikaansche regeering heeft bij monde van den President en andere hooge autoriteiten geen gelegenheid laten voor bij' gaan om te wijzen op de fundamen- teele soliditeit van de heele Amerikaan sche maatschappij, vooral en voorname lijk gebaseerd op de kolossale natuurlijke reserven die noe niet eens aangesproken zijn. Maar ook de reserve in goud, die aanwezig is ln de Federal Reserve Bank. is groot genoeg om nog grooter rampen dan de huidige malaise volkomen het hoofd te bieden. Waar de regeering en een groot aantal deskundigen voorname- DE PARIJSCHE PERS OVER DE REDE VAN TARDIEU. PARIJS, 7 April iV.D.i. De gister avond uitgesproken rede van Tardieu heeft in alle politieke kringen grooten in druk gemaakt. De rechtscne bladen heb ben slechts woorden van lof en ook de bladen die niet onvoorwaardelijk achter de Kamermeerderheid staan, prijzen voor het meerendeel de zakelijkheid en de loyaliteit waarmede Tardieu zijn politie- ken vrienden een overzicht heeft gegeven van de afgeloopen wetgevende periode. Het „Journal" verklaart, dat de rede van Tardieu de beteekenis heeft van het ver- deelen van de wapens onder zijn troepen. Goed uitgerust kunnen deze thans den verkiezingsstrijd beginnen. Ook de „Echo de Paris" spreekt van een onweerlegbare logica en het „Petit Jour nal" en de „Volonté" zijn het er over eens dat de Minister-president een van zijn beste redevoeringen heeft gehouden, die aan zakelijkheid en duidelijkheid niets te wenschen overlaat. De „Oeuvre" daarentegen wijst er op, dat Tardieu zich niet tot de groote massa vpn het volk doch tot zijn eigen meerder heid heeft gewend. De socialistische „Populaire" verwijt den minister-president juist die partij in zijn rede het slechtst te hebben behan deld. waaraan hij het meest te danken heeft. n.l. de groep Marin. Hij heeft echter vergeefs getracht het evenwicht der ko mende verk'-zingen te verstoren toen hij zichzelf de verdienste der geheele wet gevende periode toeeigende. Alle democra tische overleveringen ten spijt heeft de regeering zich met haar geheele macht in de weegschaal van den strijd geworpen teneinde te trachten te redden wat nog te redden is. DE STRIJD IN MANDSJOERIJE. MOEKDEN. 7 April. (V.D.). In de nabijheid van de grens tusschen Mandsjoe- rije en Korea heeft aan den Chineeschen Oosterspoorweg een felle slag gewoed tus schen Japansche troepen onder generaal Tamon en ongeregelde Chineesche troepen. Volgens Japansche legerberichten zouden 500 Chineezen zijn gedood en 3000 gewond, terwijl hun eigen verliezen slechts negen dooden en 36 gewonden zouden bedragen. De troepen van generaal Tamon namen de stad Fansjang in en marcheerden op in de richting van Ilan. EEN CHINEESCH DEMENTI. BERLIJN, 7 April (V.D.). Het Chi neesche gezantschap te Berlijn publiceert een bericht, waarin wordt medegedeeld dat de geruchten, die eenige dagen geleden in de pers zijn verspreid, dat er gevechten zouden zijn ontstaan tusschen het 47ste Chineesche legercorps van Nanking en het 19e Chineesche Kanlonneesche legercorps, volkomen onjuist zijn. Er hebben geen gevechten tusschen Chineesche troepen onderling plaats gehad. DE GRAF ZEPPELIN. HAMBURG, 7 April. (V.D.) De Hamburg- America üjn deelt mede, dat de Graf Zeppelin op weg naar Zuid-Amerika hedenmorgen te 10 uur 50 (Midden-Euro- peeschc tijd) den equator is gepasseerd. GEVOLGEN VAN TARIEVEN-OORLOG! VALPARAISO, 6 April (Reuter). De tarieven-oorlog tusschen Chili en Argen tinië heeft een op economisch gebied tra gische wending genomen, doordat de di rectie van den Trans-Indischen Spoorweg, welke onder Britsche controle staat, aan de regeering van Chili heeft medegedeeld, dat het spoorwegverkeer op die lijn zal worden stopgezet op 20 April, wanneer op dien datum het handelsverkeer tusschen die beide landen niet zal zijn hervat. Hierdoor zou de eenige spoorwegverbin ding tusschen de twee republieken ver vallen. De directie is echter wel genood zaakt, tot dezen maatregel over te gaan, omdat, sedert de tarievenstrijd is uitge broken, goederenvervoer nagenoeg niet meer plaats heeft en er reeds ongeveer een mlilioen pond sterling minder aan vracht is ontvangen ENGELSCH GENERAAL GEWOND. BAGDAD. 6 April. (Reuter). Brigadier generaal Rowan Robinson, inspecteur- generaai van het vliegwezen in Irak, is gis teren door Koerden met een revolverschot gewond. Hij zal naar het hospitaal wor den gebracht, ofschoon zijn verwonding niet ernstig is. lijk tegen te kampen hebben is de pa niekstemming, die zich sinds drie jaar van het menschdom heeft meester gemaakt en die door geen beloften of zedepreeken op zij gezet wil worden. Hamsteren van geld is een natuurlijk gevolg van een paniek stemming. Deskundigen verklaren,, dat een opge potte dollar dezelfde waarde heeft als tien a twaalf dollar aan crediet en het cre- dietsysteem is hier een allerbelangrijkst onderdeel van het handelsleven. Wijs mij een huis, farm. auto of een schrijfmachine die niet op crediet wordt gekocht: ze ko men sporadisch voor, het tegenoverge stelde is regel en volstrekt niet ais een teeken van geringe financieele draag kracht. Het Amerikaansche credietsysteem is een wetenschap op zichzelf waarvan zonder uitzondering iedereen gebruik maakt en dat heeft sinds de malaise den zwaarsten schok te verduren gehad. Om dat geschokte crediet weer te herstellen, wordt er met man en macht aan ge werkt om het vastzittende geid los te krijgen. Een alledaagsch staaltje: een mij be kend farmer, die op 800 doliar na zijn eenige hypotheek van 15 mille had afge lost, kan dezer dagen nog geen 50 dollar van zijn bankier te leen krijgen vóór hij de totale som had aangezuiverd; die aan zuivering bewerkte hij in ongeveer tien jaar. „Dan ben ik genegld", aldus die bankier, „om Je desnoods twintig mille te leenen. zoodat je je bedrijf moderni- seeren kunt." Paniek en potten moeten eerst de wereld uit, vindt men hier. VOOR ONTWAPENING. VATICAANSTAD, 7 April. (Reuter). Onder het opschrift: „wapenen en ont. wapening" beyat het Vaticaansche orgaan de „Osservatore Romano" een uiterst be. langrijk artikel, ten gunste van vermin, dering der bewapening maar onder voor. waarde, dat hierdoor de wettelijke nooden der naties inzake verdediging niet ln het gedrang komen. In het artikel wordt ge. ftinspeeld op de bedreigingen van com- munisme en bolsjewisme. CANADEESCHE BELASTINGVERHOOGING. OTTAWA. 6 April. (Reuter). Bij de indiening der begrooting verklaarde c- minister van financien Rhodes, dat t gewone inkomsten worden geraamd op 327 mlilioen en de gewone uitgaven op 378 millioen p. st. Het tekort zou dus 51 millioen bedragen maar zal inderdaac blijken 119 millioen te worden, wegens buitengewone uitgaven voor werkloosheids steun en steun aan de tarwebouwers, welk; ïespectievelijk zal moeten bedragen 38 ep 11 millioen dollar. Teneinde het evenwicht op de begrooting te herstellen, zal men dit zijn toevlucht moeten nemen tot het hel- fen van hoogere belastingen. Er zal een speciale heffing worden geïnd van twq procent van den invoer. BRAZILIAANSCHE SCHULD. RIO DE JANEIRO, 7 April. (Reuter), ft regeeringscommissie is tot de ontdekkit; gekomen, dat in achttien der twintig sta ten des lands een tekort bestaat op ft begrooting. Volgens mededeeling der bladen beloop! de buitenlandsche schuld van 15 staten lij totaal meer dan 309 millioen dollar. De regeerings-commissie noemt dea toestand een schande. HET TEKORT OP DE POOI.SCHE BEGROOTING. WARSCHAU. 7 April. (V.D.). Naar vel luidt bedraagt het tekort op de Poolster begrooting over het begrootingsjaar 1931-| '32 ruim 220 miliioen zloty. Vooral de I lastingopbrengst van den landbouw sterk gedaald. Teneinde de belastingbeu-| Iers te ontlasten en weer tot betalen I staat te maken zal waarschijnlijk een I lastingmoratorium voor den landboutl worden uitgevaardigd. De regeering ze;j" verder besloten hebben het geheele be-F lastingstelsel aar een nauwkeurig ondei-| zoek te onderwerpen. DE NIEUWE ZUID-SLAVISCHE REGEERING. BELGRADO, 7 April (V.D.) De nieiiïi regeering-Marinkowitsj heeft zich gistera aan 'de Skoepsjlna voorgesteld. De minister-president heeft een verkla ring voorgelezen, welke met groote span ning was verwacht, doch welke door haat, kortheid een verrassing vormde. Dr. Marlnkowitsj sprak nauwelijk vijll minuten, waarna de zitting onmiddellra gesloten werd. Zijn verklaringen waren genstrijdig. Eenerzijds constateerde hij. dj de nieuwe regeering de politiek van oude regeering denkt voort te zetten, deë anderzijds, dat zij den terugkeer tot ut male politieke omstandigheden hoopt i bespoedigen. Bovendien zal de regeer): bijzondere aandacht schenken aan de nomisehe crisis en wat de buitenlandss politiek betreft de tot nu toe gevolgde ft drag slijp, voortzetten. De minister-president Marinkowitsj trekt Zaterdag naar Ger.ève, waar hij Z Slavië op de Ontwapeningsconferentie ver tegenwoordigt. In politieke kringen is men van meenlcE dat hij bij deze gelegenheid zal trachte| met Tardieu over de verleening van ee: crediet binnen korten tijd te onderhai-[ delen. Het aftreden van generaal Zivkte witsj en zijn vervanging door Marinkowllsi wordt eveneens hiermede in verband se bracht. Men wijst er op dat Marlnkowitó door zijn goede relaties met Frankrijk df geschikte persoon is. die wellicht nog vod de verkiezingen in Frankrijk onderhande lingen met Frankrijk over een leening M een goed einde kan brengen. DE DONAU-CONFERENTIE. LONDEN, 7 April (V. D.). De „Times' weet mede te deelen, dat de Duitsche ver tegenwoordigers op de Londensche Donau- j conferentie voornemens zijn de conferen tie heden aan de hand van verzameld ma teriaal aan te toonen. dat het Fransche Donauplan onpract.isch is. Als tegenvoor- stel zouden zij willen komen met het uM\ voor een tolunie, waarbij alle landen van het Donaubekken zich kunnen aansluiten Dnitsehland, Italië en Polen inbegrepen terwijl waarschiinlijk Tsjecho-S!owakl]< er buiten zal vallen. De „Times" weet verder te melden, da! de Oostenrijksche gezant te Londen na mens ziin regeering Mac Donald als voor zitter der Donauconferentle een memo randum heeft overhandigd, waarin Oos tenrijk van zijn nabuurlanden en van an dere EuroDeesehe staten een preferen- tieele behandeling voor zijn industrieel® uitvoer eischt. PARIJS. 7 April (V. D.). De Fransch! pers schijnt ten opzichte van de Doneu- conferentie te Londen weer eenlgsziR pessimistisch gestemd. De buitenlandschs medewerker van de „Echo de Paris schrijft, da* sedert de aankomst, van dt Itallaansche en Duitsche delegatie te Lon den de vooruitzichtingen oo succes we® sterk ziin afgenomen. Tegenover he' Fransch-Engelsche front staat een af sloten Duitsch-Itabaansohe front waar door de onderhandelingen sterk belem merd worden Al heeft de ttaüaanscht mm'ster v. Buitenlandsche Zaken Grand! ook ironisch op een deshetreffende vraaS geantwoord, dat het TtalSaanseh-DultseM front evenmin bestaat als het, Fransch- Engelsche. toch kan men uit eenige ver klaringen van den Duitechen vertegen woordiger Von Biüow duidelijk af'0,d®- dat de beide landen voornemens 'iin een van te voren afgesproken taktlek 's volgen. 2-1

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2