73$te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 1 April 1932 Derde Blad No. 22095 PARLEMENTAIR OVERZICHT BINNENLAND. LAND- EN TUINBOUW. CORRESPOWDEHTIE. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. FEUILLETON. De Geheimzinnige Inbreker eerste kamer. begrooting van buitenlandsche zaken. De Kamer heeft gisteren weer een mid- flaevergadering gewijd aan de BegTooting van Buitenlandsche Zaken. Maar.' De Minister is nog niet aan het woord eekomen; dit gebeurt eerst vandaag. De heer Van de Lande heeft de zaak der Nederlandsch-Belgische onderhande lingen besproken; hij maakte verschillende opmerkingen over gepubliceerde plannen en stelde de vraag, wat het er eigenlijk toe doet of een eventueel nieuw kanaal bin nen of buiten de scheidings-regeling valt. Nederland heeft sinds vele jaren drie in ternationale kanalen (GentTerneuzen; Zuid-Willemsvaart; Luik—Maastricht) en op geen van die drie hebben wij ooit juri dische moeilijkheden ondervonden. De vraag van de vrachtprijzen, de vraag van de lengte van het kanaal, dat is de kwes tie En het kanaal-Van Konijnenburg is slechts 5 kilometer korter dan de be staande vaarweg, een onbeteekenend ver schil. De afgevaardigde hoopte dat de onderhandelingen zouden slagen. Hierna heeft de heer Fock het denkbeeld bepleit, om onzen gezanten in het buiten land den rang van ambassadeur te geven en zijn teleurstelling geuit over de weinige resultaten van den Volkenbond od econo misch gebied. De wereld is op het oogen- blik zeide hij met. al die economische maatregelen vrijwel een gekkenhuis en hii vroeg, of Nederland niet eens het initiatief sou kunnen nemen tot een onderzoek naar de resultaten van dat alles. De heer De Zeeuw heeft ook op zijn beurt, als Rotterdammer, gewaarschuwd tegen kanaal-plannen, die de levensbelan gen van Rotterdam zouden schaden, doch verklaarde de mededeelingen van den Mi nister te zullen afwachten; de heer Smeenge vroeg maatregelen tegen het be talen van dubbele belasting door schip pers, ïi.l. in Nederland en in België; de heer Van Citters verklaarde dat de Mi nister terecht blijft zwijgen over de onder handelingen met België, zoolang deze niet beëindigd zijn, en stelde vertrouwen in zijn toezegging, dat van de vroegere beloften niet zal worden afgeweken; de heer Van Lanschot wees er op, dat (vooral indien de geruchten juist zijn dat de onderhandelin gen zijn vastgeloopenhet zeer onwaar schijnlijk is of deze Minister no" een even tueel verdrag met de Kamer r 1 behan delen en hij bestreed de redevoering van prof. Van Embden, daarbij ook de samen stelling van onze ontwapenings-delegatie verdedigend. Met al deze redevoeringen was het grootste deel van den middag alweer heengegaan. En: de heele vergadering zat te wachten tot de Minister aan het woord zou komen; voor de rest was weinig belangstelling meer. Ondertusschen kwam de heer Wibaut aan het woord, die verklaarde zich met een verdrag met België niet positief te zullen uitlaten, zoolang er geen voorstel aan de orde was, maar wel sprak hij de hoop uit. dat onze Regeering (en evenzeer de Bel gische) zich niet door een eng nationali teitsgevoel zou laten leiden. Er moet een economische samenwerking worden be reikt, ten bate van beide landen. In het algemeen zette de heer Wibaut de noodzakelijkheid van internationale economische samenwerking uiteen. De Volkenbond zou een onderzoek moet»n in stellen naar de bestaande economische verhoudingen. De heer Blomjous heeft zich aangesloten bij het gesprokene door prof. Lohman en de Regeering eveneens gewaarschuwd niet te komen met een pseudo-Moerdijk-kanaal België heeft niet het recht iets dergelijks van ons te verwachten. De politieke onmo gelijkheid van een gesloten kanaal staat vast en een verwerping daarvan zou de geheele regeering treffen. Nadat de heer Dobbelmann gewezen had op den plicht van den Volkenbond om een betere handelspolitiek te bevorderen, gaf de heer Westerdijk als zijn meening te kennen dat de Regeering goed zal doen Met met nieuwe kanaalDlannen te komen, indien niet vast staat dat ze in den geest rations volk zijn. Onze Regeering mag niet te nationalistisch optreden, maar aan den anderen kant kan on-evenredige benadee ling van eigen havens niet worden aan vaard. Hedenmorgen spreekt de Minister. HAGENAAR. crisis en kleinhandelsprijzen. De legende der „dure" slagers. De enquête-commissie voor de kleinhan delsprijzen uit de Middenstandsbonden heeft 'n onderzoek ingesteld naar de prijs vorming in het slagersbedrijf. Het rapport luidt; Wanneer er een bedrijf is in den klein handel, dat, zoodra er van prijsverlaging sprake is, den schijn tegen zich heeft, dan is het wel het slagersOedrijf. Het publiek, dat van buiten-af de zaken beziet, staat hier voor twee feiten, welke oppervlakkig bezien wel tot beschuldigingen aanleiding kunnen geven, terwijl het de andere fac toren, die mede een rol spelen, niet kent. Vooreerst neemt het kennis van de be richten over de ontzettend lage prijzen in den veehandel en stelt deze eenvoudig tegenover den winkelprijs van goede kwa liteit vleesch. De voor de hand liggende conclusie, dat de marge veel te hoog is, schijnt dan te worden bevestigd door een tweede dagelijks te constateeren feit, de gróote verschillen in de vleeschprijzen. Aisoi een koe niels dan biefstuk oplevert en er geen verschil is tusschen bielstuk en bieistuk! De situatie is wel een beetje anders. Dat bleek bij het onderzoek der enquête-com missie. Met één slag werd. om te beginnen, het. raadsel van de groote onderlinge prijsver schillen, welke vooral bij het rundvleesch zijn waar te nemen, opgelost. Iedere slager veikoopt uiteraard, althans naar zijn aan kondigingen te oordeelen, uitsluitend eerste kwaliteit vleesch. Maar nergens blijkt zooveel kwaliteitsverschil te bestaan als bij het rundvleesch. Reeds in de distri butiejaren heeft dit ertoe geleid, dat voor de prijsbepaling door de Regeering kwali teiten werden vastgesteld. De runderen werden verdeeld in vier hoofdgroepen en elke groep In drie kwaliteiten. Voeg nu bij deze 12 kwaliteiten rundvleesch de kwali teiten van het bevroren of gekoeld bui- tenlandsch vleesch en men heeft een beeld van dat alom verkochte „eerste kwaliteits- rundvleesch" en tevens de verklaring voor de uiteenloopende prijzen. Maar wat brengt nu het betrekkelijk groote verschil tusschen de prijzen van het slachtvee en de vleeschprijzen in den kleinhandel? Reeds is gezegd, dat elk rund niet enkel uit biefstuk, elk varken niet enkel uit haas-carbonade bestaat. Elk slachtdier levert een groot gewicht aan bijproducten, waarvan de prijs van invloed is op de prijzen der vleeschsoorten. Bij runderen komen bijv. de huiden in aanmerking. Lage huider.prijzen maken het vleesch duurder en zijn dus thans van groote be- teekenis. nu het gemjddeld prijsverloop hiervan als volgt is: 1914 1920 1930 1931 Fobr. 1932 De z.g. runder-afvallen brengen heden ook slechts zeer wein'n op aan de slagers. Sedert de Invoering \an het Vleeschwarer- beslult is het verwerken daarvan in leverworst e.d. sterk verminderd. Voor het varkensvleesch geldt ten aan zien van de afvallen hetzelfde. Maar van veel groote- invloed zijn hier de lage vet en spekprijzen. Ongeveer twee derde van het varken bestaat uit vet en spek. Over weegt men nu. dat de margarine een groot deel van het verbruik van vet heeft ver drongen. terwijl de margarine-industrie het vet en spek als grondstof verving door walvischolie. dan is duidelijk, dat ook dit een stijging van de vleeschDrijzen moet veroorzaken. Hierbij wordt dan nog niet eens gewezen op het betreurenswaardig feit. dat in de steden het spek als voedsel steeds meer wordt versmaad en zelfs bij de laagste prijzen tegenover vroeger zeer weinig wordt verkocht. Tenslotte het paardevleesch. De huiden- prijs is hier catastrofaal gedaald; de beenderen, waarvan de hoeveelheid in ver houding tot rund en varken veel grooter is, brengen bijna niets op, terwijl het paardenvet een onverkoopbaar product is. AI de bovengenoemde factoren, welke een daling in de vleeschprijzen overeen komstig den prijsval in den veehandel tegenwerken, liggen bij het artikel zelf. Daarbij komen echter verschillende hoose lasten, die op het bedrijf drukken ais huren, locnen. a!=m-de de tarieven van licht en kracht. Het slagersbedrijf draagt daarboven nog eenige speciale lasten. Nog altijd kennen we in ons land den accijns op het geslacht; de Vleeschkeurlngs- en Warenwet stellen haai speciale, niet licht te achten eischen. Maar bijzonder moet ge wezen op de hooge abattoirkosten. Te weinig is bekend, welke bedragen hier jaarlijks moeten worden opgebracht. De abattoirkosten bedroegen in totaal te Amsterdam in 1914: Rund f. 3.60. vet kalf f. 1.95, varken1.60 1931; Rund f. 11.50, vet kalf f,6.25, varken 6. Het slachtrecht bedroeg: te Amsterdam 1914: Rund f. 1.60, vet kalf f. 0.85, varken0.85 1931: Rund f.6.-, vet kalf f.3.—, varken3.50, te Utrecht 1914; Rund f.2.75, vet kalf f. 1.90, varken1.65. 1930Rund f7.—, vet kalf f4.30, varken4.30. te Leiden: 1914 (inclusief keurrecht)rund f3. vet kalf f. 1.50; varken f. 1.80. 1931: (inclusief keurrecht en koelhuisge- bruik)rund f 8.50; vet kalf f 4.75; varken f. 4.75. Welke lasten hierdoor op het slagers- oedrijf en dus uiteindelijk op den consu ment worden gelegd, blijkt het duidelijkst uit de volgende netto-winstcijfers van eenige openbare slachthuizen in 1930 Nijmegen Rotterdam Roermond Den Haag Leiden Amsterdam Leeuwarden Apeldoorn van het kapitaal 45.235.— 33.78 ,216.501.— 29.43 Vo 11 075 20.17»/» .261.377.— 12.60»/» 49.444.— 8.33 ,270.981.— 7,11»/» 10.390.— 3.36 »/o 1.954— 0.46 Vs En tenslotte komen bij dit alles weer de eischen van het publiek. Ook hier geldt weer als elders: men mag service eischen, m.ts men daarvoor betalen wil. Echter, voor dit laatste is het publiek niet spoedig te vinden en voegt het bij hooger eischen ïeeleer de vraag naar lager prijzen En hoe is ondanks dit alles het prijs verloop in het slagersbedrijf? Het is ondoenlijk de prijsdaling hier in ci,jfers te demonstreeren De noteeringen van de verschillende kwaliteiten met haar locale verschillen, zouden te veel plaatsruimte vergen. Het is ook niet de be doeling deze gedetailleerde prijslijsten op te geven Het publiek kent de dalingen uit de ervaring voldoende. Waar het meent, dat de verlagingen niet ver genoeg gegaan zijn. moge het zijn eischen toetsen aan het bovenstaande. Ook hier zal de prijsverge lijking dan niet ten ongunste van de sla gers uitvallen en zal blijken, dat de klein handel in vleesch. de omstandigheden in aanmerking genomen, zijn taak zonder uitbuiting van de gemeenschap vervult. 40 ecjit tier 1 K.G. 55 i/s 25 18 5 Vs rijwielplaatjes. De ir.inimum-boete van f. 5. De Minister v an Financiën deelt in ant- woord op öesoilrelfijjjde vragen van het Tweede Kamerlid, mevr. BakkerNort, mede, dat hij het minimum van f. 5 boete dat krachtens art. 5 der Rijwielbelasting- wet moet worden opgelegd aan dengene die een rijwiel berijdt zonder belasting- merk. niet te hoog vindt. De practijk wijst uit dat ongeveer 95 procent van hen. die bekeurd worden wegens overtreding der Rijwielbelasting wet, de bekeuring terstond bij transactie afdoen. Bij deze trensacties kan met de v:rorclering van een lagere boete worden volstaan, hetgeen al» regel ook geschiedt. Indien onder de overige 5 percent zich een geval mocht voordoen, waarin een boete van f. 5 te hoog geacht wordt, kan altijd nog een beroep worden gedaan op het recht van gratie. De Minister acht een wetswijziging op dit punt niet noodig. DE POSTVLUCHTEN. De ..Ekster" iheenreis) vertrok gisteren morgen om 6.15 uur uit Calcutta en arri veerde na een tussehenlanding te Rangoon om 17 uur te Bangkok. De „Reiger", die gisteren om 6.37 uur uit Amsterdam ls vertrokken, is om 13.22 te Marseille aangekomen. De ..Duif" (terugreis! is gisteren om 4.29 uur uit Bushir vertrokken en om 18.14 uur te Cairo aangekomen. chr. historische unie De jaarvergadering. Na de openingsrede van den voorzitter der Chr. Hist. Unie werd gelijk gisteren nog met enkele woorden is gemeld eer, aanvang gemaakt met de afhandeling der agenda Besloten werd. om een commissie in het leven te roepen, die zal onderzoe ken. welke middelen kunnen worden aan gewen!. om groote gezinnen in den huldi gen nood te helpen. Voorts werd besloten een commissie te benoemen, die de vraag zal bestudeeren, of de indirecte belastin gen te hoog zijn in verhouding rot de. directe. In de middagzitting werd tot hoofdbestuurslid herkozen dr. A. A. van Rhijn. Bij tweede stemming werden tot hoofd bestuursleden gekozen dr. N. G. Veldhoen uit Voorburg en dr. J. Hoekstra uit Ter- naard. Na een rede van prof. Slotemaker de Bruine over de crisis volgde een zeer ge animeerde gedachtenwisseling, speciaal wat betreft den steun aan den landbouw. Aan het slot heeft dr. J. Schokking met een korte rede afscheid als voorzitter ge nomen. Spr. verklaarde steeds getracht te hebben de C.-H. beginselen in den politie- ken strijd getrouw na te komen. Hij dankte allen voor het vertrouwen, dat hij gedu rende zijn voorzitterschap van de partij en van het hoofdbestuur mocht genieten. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat de Chr. Historische Unie eendrachtig en sterk naar buiten nog lang moge blijven voortleven. Nadat dr. Schokking het presi dium had overgedragen aan den vice-voor- zitter den heer J. ter Haar, sprak deze den scheidenden voorzitter nog met een kort woord toe Hierna zong de vergadering staande dr. Schokking .Dat 's-Heeren zegen op U daal" toe, waarna te ruim vijf uur het congres gesloten werd. MR. DR. K. j. FREDERIKS. Mr. dr. K. J. Frederiks secretaris-gene raal van het departement van Binnenland- sche Zaken en Landbouw herdenkt heden den dag waarop hij vóór 25 jaren als ad junct-commies in 's Rijks dienst trad. de heer a. c. a. van vuuren ernstig ziek. Sinds een dag of vier was het Tweede Kamerlid de heer a. C. a. van Vuuren te 's-Gravenhage. niet erg in orde, maar Woensdag was zijn toestand toch weer zoo. dat de geneesheer hem toestond gistermorgen wat op te zitten. Gisteren ochtend gevoelde hij zich aanvankelijk vrij goed, maar legen elf uur steeg de tem peratuur plotseling onrustbarend. Onmid dellijk werd de huisdokter gewaarschuwd, die te zamen met een anderen geneesheer den patiënt onderzocht. Daar de koorts steeds zeer hoog bleef en het hart erg verzwakt was, achtten zij het noodig dat de patiënt zou worden bediend. Gisteren middag zijn den heer van Vuuren dan ook de laatste H.H. Sacramenten toegediend. Msb. jubileum van het dagblad „de standaard." Heden is het zestig jaar geleden, dat het A.-R Dagblad „De Standaard" werd opge richt en in verband hiermede wordt in het Nederlandsch Persmuseum te Amsterdam een tentoonstelling gehouden, die een beeld geelt van de ontwikkeling van het jubilee- rende dagblad. Gistermiddag is onder groote belangstel ling deze tentoonstelling door den presi dent-commissaris van .De Standaard" den heer W. de Viugt burgemeester van Am sterdam geooer.d. Tot de aanwezigen be hoorden dr. K. Colijn. hoofdredacteur van ..De S,andaard". G. C de Vlugt. directeur van De Standaard" Charles E H. Bois- sevaln H. W van Marie R. C. Verweyck, oud-minister mr. H. Byleveld, j. Deutekom voorzitter van de Centrale van A.-R, kies- vereenigingen te Amsterdam, en R. A. den Oudc-n. namens het Centraal Comité van A R Kiesvereenigingen te Den Haag. o UIT NED. OOST-INDIE. veroordeeld wegens verduistering. BATAVIA. 31 Maart (Aneta). De Raad van Justitie te Batavia veroordeelde den boekhouder Smits van den artillerie- ccnstructie-winkel wegens verduistering tot 6 jaar gevangenisstraf onder aftrek van den tijd doorgebracht in preventieve hechtenis. r.-k. bond van melkhandelaren in nederland. Jaarlijksche algemeene vergadering te Rotterdam. In de Diergaarde-Sociëteit te Rotterdam heeft de R.-K. Bond van Melkhandelaren zijn jaarlijksche algemeene vergadering gehouden onder presidium van den heer A J. Voskuil. Volgens het jaarverslag van den penning meester den heer G. A. van Zwieten. sloot de balans aan inkomsten en uitgaven met f. 2033.28. Er is een batig saldo van f. 599.61 De begrooting 1932 is sluitend gemaakt met f.1800. Aan de orde werd gesteld een voorstel- Den Haag om de contributie per lid per iaar met één gulden te verlagen. In ver- band met de actie die zal gevoerd moeten worden, meende het hoofdbestuur een ver laging der contributie niet te kunnen ac centeeren. Het voorstel werd ln stemming gebracht en verworoen. De bestuursverkiezing had tot gevolg, dat werden herkozen de heeven H. Compier. A. van Adrichem en A. J van Schie. Het voorstal-Rotterdam om te trachten verandering te krügen in de nieuwe bepa lingen omtrent den verkooo van melange, werd verwomen. Hierna volgde een bespreking van den toestand in den melkhandel Vooral ook door het niet volgen van dezelfde liin door de direcriuren van K»uringdiensten viert de oneeriiike concurrentie hnoetii. De ge organiseerd» melkhandel heeft zich al zoo veel mogelijk weten aan te r-assen met het gevolg een verlaging van d» winstmarge. In dit ve-band wees de voo-zitter er on. dat d» enouét? vanwege het Departement in zake het volgen van de kleinhaudeloriizen op die van de groothandel reeds tastbare resultaten heeft cweleverd. Vervolgens bespraken de afgevaardigden van Amsterdam. Utrecht Rotterdam en Leiden de toestanden ter plaatse De groot ste voorzichtigheid zal moeten worden be tracht. De eerst volgende bondsvergadering zal worden gehouden te Delft. (Msb.) RECLAME. fietsen op 63-jarigen leeftijd. Hoe zij dit doet? „Ik heb groot vertrouwen in Kruschen" schrijft een 63-jarige vrouw. „Gedurende de afgeloopen 3 jaar heb ik geen enkele keer overgeslagen 's morgens bij het ontbijt een klein beetje te nemen, de flesch staat altijd op tafel. Ik weet zeker dat ik het aan Kruschen te danken heb dat ik op 63-jarigen leeftijd nog zoo levendig en flink ben, zoowel naar lichaam als geest. Ik fiets en rijd veel auto en veel van mijn vrienden vragen mij het recept, waardoor ik mijn goede gezondheid en energie heb. Ik zeg altijd: ..Kruschen Salts cn werk". Mevr. J H. W. Kruschen is een combinatie van de zes zouten die het lichaam noodig heeft om het gezond en flink te houden. Een klein beetje iederen morgen in de eerste kop thee of koffie spoort lever en nieren aan tot krachtiger werking. Zóó ingenomen is Kruschen smaakloos U bemerkt geen enkel verschil in den smaak van Uw thee. maar na een paar keer bemerkt U wel een aanmerkelijke verbetering in Uw gezond heid. Uw oogen worden helderder, de kleur komt op Uw wangen terug, elke functie van Uw lichaam wordt krachtiger uitge voerd en hoofdpijnen en moeheid verdwij nen Kruschen Salts maakt U „fit" en houdt U „fit". Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a f. 0.90 en f. 1.60 per flacon. 6925 W. A. C. B. Als u ons uw volledig adres opgeeft, zullen wij uw stuk plaatsen. Bit het Engelsch door A. TREUB. 31) Wie weet? antwoordde Eric peinzend. Wie weet? Enid kwam op eens van achter den stoel legde haar hand smeekend op de mouw van den detective. Maar u gaat hem toch niet. arres ten, zei ze opgewonden. Hij heeft niets gedaan, werkelijk niet, Tob maar niet kindje, zei Eric vol «trouwen. Hij keerde zich -om en nam ne' meisje in zijn armen. .-Alles wat gebeurt, zal de oorzaak van nooidpljn voor mij morgenochtend zijn. 'eggender een 'lancI °P z^n h°°fd Je mag je gelukkig prijzen, dat het wat dichter bij was, Aimsbury, zei L"nton koel. Het spijt me, dat het dit niet was, Bomde sir Peter. hs7„ Belden schijnt elkander hevig te vZei Clinton. We h olstrelrt niet, antwoordde Eric snel. vorde n indel'daad nauwer verwant te hir?°?n wo dat? snauwde sir Peter, alsof sterk aan twijfelde, hrt w'erzekerde Eric hem, en hij boog kussen 0m ^nld loeder °P den mond te d«ïi„?om mee' Aimsbury, beval Clinton, Erie wen man op den schouder tikkend, in hei ,00g zich niet Hij was verdiept en F„Xer^,van een laatst, lang afscheid, ^ttvast emde zich wanhopend aan Sir Peter keek met voorovergebogen hoofd naar hen. en zijn oogen glinsterden toornig Neem de gelegenheid maar waar, ried hij scherp aan. Je zult die in jaren niet weer hebben. Eric zag op en glimlachte dankbaar Dan kan het U niet schelen als wij het nog eens doen, zei hij. en hij herhaal de zijn liefkoozingen. Hij legde zijn armen om den schouder van het meisje en bracht haar naar de deur Ga met me mee tot het hek, vroeg hij, voor het geval ik in verleiding mocht komen, die klok in de hal te kapen, terwijl ik heenga. Enid schudde hulpeloos haar hoofd, ver deeld tusschen lachen en tranen. Na U, sir Peter, zei Clinton kortaf. Wat? snauwde sir Peter. Na U, herhaalde Clinton, met een be weging van zijn hand naai" de deur wij zend. Sir Peter richtte zich op alsof hij de zaak wilde betwisten; toen bedacht hij zich, haalde zijn schouders op en liep de kamer door, onmiddellijk gevolgd door den detective Spencer stond bij de deur, de lantaarn voor zich uit houdend, en Clinton wendde zich plotseling tot hem. Wie is er nog meer in huis? vroeg hij. Alleen Lee Wang, de kamerdienaar van sir Peter en Nina Perquet. de kame nier van miss Enid, mijnheer. Oh, vreemdelingen' Een Chinees en een Fransch meisje, mijnheer. Hm. Een heele menagerie. Wat ben jij? Engelschman mijnheer. Clinton keerdr zich om en riep in de duisternis van de ïall: Meadowbank: Ben je daar, MeadoW- bank? Ei" kwam geen antwoord en Clinton wendde zich weer tot Spencer. Niemand verlaat vannacht dit huis! beval hij scherp. Begrepen? Uitstekend, mijnneer, antwoordde Spencer eerbiedig. Goed. Ik laat Meadowbank in het huls en een paar mannen op het terrein, sir Peter voegde hij er bij, den woedenden baronet op den schoudei tikkend, om aan te duiden, dat hij verder moest gaan. voer het geval er nog meer vreemde dingen ge beuren. Nu zullen we naar het bureau gaan en U kunt er met den chef over spreken. Toen Clinton sir Peter naar de hall ge leid had, sloot Spencer zachtjes de deur en bleef er een oogenblik scherp luisterend naast staan. Toen ging hij naar de tafel, zette de lantaarn er op en zonk vermoeid in een stoel neer. Zijn gezicht was doodsbleek, en het zweet stond op zijn voorhoofd. Hij bracht zijn linkerhand binnen zijn hemd en onderzocht voorzichtig zijn rechter- oksel Hij kreunde even en toen hij zijn hand uit zijn hemd terug trok en die bij het licht hield, vielen er drie druppels bloed op tafel I Zijn hoofd zonk langzaam voorover en hij haalde diep adem. Hij trachtte zich weer te herstellen, want de laatste paar minuten waren bijna te veel voor zijn uithoudingsvermogen geweest. Spencalre! De sissende, waarschuwende kreet deed hem opstaan Hij wankelde even, toen, terwijl hij zich duizelig omkeerde, voelde hij een scherper pijn onder den arm en was hij zich bewust van een harden slag. Er kwam een nevel voor zijn oogen door den schok, maar bij het flikkerende licht onderscheidde hii flauw het ongunstige gezicht van Lee Wang Met bijna zijn laatste krachten sloeg hij met zijn linkerhand. Hij wankelde toen zijn gebalde vuist de kaak van den Chinees raakte, en terwijl hij met onvaste schre den en samengeperste lippen de kamer verliet, zag hij vaag een tengere vrouwe lijke gestalte, die onaangenaam lachte, terwijl zij een slappe gedaante over het karpet sleepte. Toen Enid de studeerkamer werd binnen gelaten door een fakkeldragend politie agent. die vermomd was als een vreedzaam tamelijk welgesteld burger, gaven slechts drie bloeddruppels op de tafel liet duide lijk zichtbare bewijs van de „vreemde zaak", die Clinton al of niet verwacht kon hebben en deze wischte Meadowbank gauw en zonder het te weten uit met zijn mouw. toen hij er over heen reikte, om het siga renkistje te onderzoeken. Gaat U nu naar bed, juffrouw, zei Meadowbank vriendelijk. En wees gerust. Er zullen vanavond geen inbrekers- meer komen. Ik zal de menschen van het elec- trische licht opbellen dat de lichten weer in orde komen. Hij trok de telefoon naar zich toe. U kunt natuurlijk, ging hij voort, hier blijven, als U zich veiliger gevoelt in mijn gezelschap. Neen, dank U. antwoordde Enid be leefd. Als U mijn kaars wilt aansteken. Zeker, zeker, viel Meadowbank in, ter wijl zij haar kaars van onder de tafel op raapte en weer ln den kandelaar zette. Elk licht meer, dat wij over de zaak kun nen werpen, zal ons aangenaam zijn. En terwijl hij hartelijk lachte over zijn flauwe grap, stak hij de kaars aan en geleidde Enid naar de deur. Goeden nacht, zei Enid. Goeden nacht, juffrouw, antwoordde Meadowbank, slaap wel. Hij sloot de deur zacht achter haar en keerde in zijn handen wrijvend, naar de tafel terug. Heel aardig, mompelde hij. Inderdaad heel aardig. Vroeg in den morgen zat Spencer pijn lijk op en bij het licht van een brandende lucifer onderzocht hij zorgvuldig een klein stukje gele huid, dat hij aan zijn bloeden de knokkels had vinden hangen, en dat nu, bedekt met een kleurlooze vloeistof, op een schoteltje op een stoel naast zijn bed lag. Hij schudde het schoteltje zachtjes en fronste even het voorhoofd, en toen de lucifer opgebrand was, ging hij weer liggen voor een uurtje van koortsachtige rust, wat alles was wat hij met zijn bezige her senen en Nina's ongeoefende eerste hulp kon verkrijgen. HOOFDSTUK XVIII. Den volgenden morgen zat Enid in den Chesterfield in de studeerkamer en keek onrustig naar haar vader, die zenuwachtig heen en weer over het haardkleed liep. Zoo had hij met een enkele afwisseling in de richting geloopen sedeit hij van het poli tiebureau een beetje na twee uur was te ruggekeerd. Zijn gedachten waren vol van een donker voorgevoel. Zijn haar viel in verwarde grijze lokken over zijn voorhoofd: zijn lorgnet met het breede lint verward in zijn das, zat scheef op zijn neus; zijn oogen waren bijna ver borgen onder zijn gefronsde wenkbrau wen: zijn onderkaak stak vooruit en zijn lippen hingen boos neer; zijn handen sta ken diep in zijn broekzakken, en zijn stijf overhemd, dat overal gekreukt was, puilde als een berg over zijn ingezonken borst uit; zijn toon was kort, luid en boos en zijn krachtige adjectieven waren niet in overeenstemming met zijn maatschappe lijke positie, en jammerlijk onvoldoende voor zijn tegenwoordige behoeften Bloemengeur, vermengd met sigarenrook, kwam in golven de kamer binnen door het open raam en een lachende zon wierp een rechthoek van schitterend licht op het karpet binnen en scheen vriendelijk op Meadowbank bulten, waar hfj op een petroleumvat by de deur van de garage zat, het laatste eindje van zyn laatste „emolumenten" oprookend. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9