Sluiting cursus 1931-1932 Nutsambachtsteekenschool te Alphen. 73ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 29 Maart 1932 Tweede Blad No. 22092 het eind van haar cursus een overzicht biedt van het werk, dat is verricht. Er gens las ik: de menseh moet óf groote wenschen óf groote doeleinden voor oogen hebben, anders verslappen de krachten. Juist in dezen tijd is het moeilijk om niet te versagen en onze school mag in haar medestrijd niet verslappen, omdat zij nog steeds het groote doel voor oogen heeft, mede te helpen flinke, onderlegde, ge schoolde arbeiders te vormen. Als weer de tijd komt en we hopen van spoedig dat volop werkkrachten noodig zijn, dan gaan de goede geschoolde arbeiders voor. Aan hen de voorkeur! Daarom kunnen wij nog met gezond optimisme verslag doen over haar werk. De cursus begon 1 October 1931 weer in het nieuwe gebouw met 171 leerlingen. De leeraren, die weer met opgewektheid hun arbeid aan de school gaven waren de hee- ren W. B. Kroon, voor vakteekenen aan timmerlieden, meubelmakers en projectie; D. v. d. Neut, vakteekenen en vakhand- teekenen voor timmerl. en metselaars; J. de Raat voor vakteekenen voor timmerl. en metsel.; D. Marks voor machineteeke- nen en projectie; H. J. v. d. Hee voor lijn en handteekenen; A. Touw voor vak- en handteekenen en hout- en marmer schilderen voor schilders; F. W. van Loo voor wiskunde; J. A. Tolk voor Ned. taal, rekenen, wiskunde en schrijven, vaktee kenen voor timmerlieden, terwijl we in het begin van Dec. als nieuwen leeraar in vak teekenen voor electriciens en theorie van electriciteit mochten begroeten den heer H. W. Brinkman. Wij hopen, dat hij nog vele jaren aan onze school moge arbeiden, om het onderwijs volledig te doen zijn. De leerlingen waren over de verschillende klassen als volgt verdeeld: in de vervolg- klassen 12; in de 5e kl. 29; in de 4e kl. 18; in de 3e kl. 37; in de 2e kl. 35 en in de le kl. 40; op het eind van den cursus verlie ten 3 leerlingen de school, om hun mili taire plichten te vervullen, 2 bleven na Januari weg, omdat zij geen tijd hadden, 1 verdween, omdat de lust ontbrak en 1 leerling werd voor de goede orde afge schreven. Over het geheel is er geen reden tot klagen over het gedrag en den vlijt der leerlingen. Integendeel, sommigen hebben zich met noesten vlijt tot werken en lee- ren gezet, en de meesten volgden de les sen met lust en belangstelling. Er zijn maar enkelen geweest, wien het aan ijver ontbrak, alle goede aansporingen en voor beelden hunner medeleerlingen hadden geen uitwerking. Op de tentoonstelling zult u het resultaat van de lessen in dezen winter zien en eenigszins kunnen beoor- deelen wat er is uitgevoerd. Enkele leer lingen verzuimden meer dan noodig was, maar gelukkig waren er 28, die in 't ge heel niet verzuimden. Aan hen zal dan ook een belooning worden uitgereikt. Dit maal waren er 45 leerlingen, die in an dere gemeenten woonden. Aan het eind van den cursus kon aan 1 leerling van de vervolgklasse een diploma voor hout- en marmerschilderen worden uitgereikt, n.l. aan A. Vis; uit de 5e kl. verwierf P. C. Vermeer een diploma voor vakteekenen v. scheepsbouwers; W. B. de Knijff, G. v. d. Nagel, J. v. d. Laarse en J. W. Melckert, het diploma voor machineteekenen; J. Sluis, W. v. d. Horst en A. Leenheer het diploma voor vakteekenen v. metselaars; B. Landaal en H. Vrisekoop het diploma vakteekenen voor electriciens; J. v. d. Na gel, P. v. Veen, H. Windhorst, J. Gorree, P. J. de Groot, C. J. de Heij. J. Odijk, J. N. Graafland, J. v. Ofwegen, C. v. d. Vel den, C. Snel; J. Westmaas en E. Radema ker het diploma vakteekenen voor tim merlieden, waarvan 2 met aanteekening, onvoldoende voor wiskunde; C. Wittebol, J. Wijsman, Jb. Aaftink en H. G. Aaftink het diploma vakteekenen voor schilders. Helaas kon het bestuur na advies van de leeraren aan 2 leerlingen door onvoldoen de vorderingen en ijver geen einddiploma toekennen. In 't geheel verwierven dus 28 leerlingen een zoodanig bewijs, dat ze met vrucht het onderwijs volgden; van de 4e kl. naar de 5e kl. werden bevorderd 15 leerl., waarvan 5 voorw., 3 werden niet bev. Van de 3e naar de 4e kl. konden 32 worden overgeplaatst, waarvan 6 voorw.; 5 leerl. werden niet bev.; van de 2e naar de 3e kl. konden 34 leerlingen voor bevor dering in aanmerking komen, waarvan 6 voorw., terwijl 1 moest blijven zitten. Van de le naar de 2e kl. werden 32 leerl. bev., waarvan 5 voorw. en 8 niet. Door de na volgende leerl. is vervaardigd in overleg met den leeraar en na teekening een werkstuk n.l. door J. Terhorst, 3e kl. een kozijn met schuifraam op 'A ware grootte; door C. Lok 3e kl. een buitendeur Vi ware grootte, door K. Schoorel 2e kl. een stijl verbinding met zwaluwstaart, door St. de Graaf le kl. een kruiwagenwiel; door P. C. v. d. Meer 5e kl. een half scheepsmodel; door H. G. M. van Leeuwen 4e kl. kabel met verbinding; door M. Verburg een schakelbord met wektoestel, en A. Ver maas. Aan deze leerlingen zal een beloo ning worden uitgereikt evenals aan 28 leerlingen die geen verzuimen hadden. In het bestuur der school kwam geen veran dering. Na uitbrenging van dit verslag moest de heer Tolk met leedwezen zijn afscheid me- moreeren. Het waren voor den heer Tolk eenige aandoenlijke oogenblikken, als men weet, dat hij gedurende 30 jaar onafgebro ken tot het corps leeraren van deze school heeft behoord, waarvan de laatste 12 jaar directeur. Speciaal bracht de heer Tolk bij zijn afscheid bijzondere woorden van dank tot het bestuur en de leeraren voor de prettige wijze, waarop hij steeds met hen heeft mogen samenwerken. Spr. zal, alhoewel hij om gezondheidsredenen zijn ontslag heeft moeten nemen, deze onder wijsinrichting niet spoedig vergeten en hij wenschte zijn opvolger toe dat deze de zelfde prettige samenwerking zal mogen ondervinden, die hij steeds zoo ruim heeft genoten. De voorzitter de heer H. v. Kleef bracht den heer Tolk bijzondere woorden van dank voor zijn laatste jaarverslag, com plimenteerde de leerlingen aan wie een diploma of getuigschrift kon worden uit gereikt, bracht den leeraren dank voor het door hen gegeven onderwijs met den wensch dat ook zij de volgende cursus weer allen met opgewektheid hun taak zullen beginnen. Voorts kon de voorzitter met genoegen mededeelen dat de dezen winter voor het eerst gegeven cursus voor electriciens een groot succes was gewor den en hiervoor ook veel belangstelling bestond. Voorts bracht de voorzitter ook den heer Tolk bijzondere woorden van dank voor al hetgeen hij als leeraar en directeur in het belang der school had verricht. Reeds op 1 Januari j.l. was den heer Tolk op de meest eervolle wljza ontr X Tentoonstelling van werkstukken en afscheid van den directeur den heer J. A. Tolk. De heer J. A. Tolk, directeur der Nuts-ambachtsteekenschool te Alphen, heeft afscheid als zoodanig genomen, na 'n 30-jarige werkzaamheid aan deze school. - Bovenstaande foto werd hem namens de leeraren ter herinnering aangeboden. Met ziet leeraren en directeur tezamen vereenigd. Zittend v. 1. n. Tl: de heeren D. Marks, A. Touw, J. A. Tolk (directeur), W. B. Kroon en J. Hengeveld (oud-leeraar). - Staande de heeren H. W. Brinkman, H. J. v. d. Hee, F. W. v. Loo, J. de Raat en D. v. d. Neut. Zaterdagavond werd de cursus der Nutsambachtsteekenschool officieel geslo ten in tegenwoordigheid van het bestuur. De voorzitter de heer H. van Kleef heette de talrijke aanwezigen, als leerlingen, oud leerlingen en belangstellenden hartelijk welkom en stelde de aanwezigheid van zooveel belangstellenden op hoogen prijs. Dit medeleven met het werk van deNuts- ambachtsteekensch. verheugde spr. zeer. Dit werk is aldus spr. iets schoons. Vooral 'n onzen tijd is het bijbrengen van tee- kenonderwijs en vakbëkwamlng yoor het opkomend geslacht van groot belang. Hoe wel wij in bijzondere omstandigheden le ven, is een en ander voor de school onge merkt voorbijgegaan; het geven van het onderwijs kon op normale wijze plaats hebben. Omtrent het verdere overzicht van den cursus gaf de heer van Kleef gaarne den directeur den heer J. A. Tolk gele genheid tot het uitbrengen van zijn goed verzorgd jaarverslag, waaraan wij het vol gende ontleenen: Het is niet onder rooskleurige omstan digheden, aldus spr., dat onze school aan OP DE RIJSWIJKSCHE WIELERBAAN zijn gisteren voor het eerst in dit seizoen wielerwedstrijden gehouden en konden zich, dank zij het gunstige weer, in veel belangstelling verheugen. Voor de eerste maal sinds vele jaren, bracht het Engelsche Ko ningspaar de Paaschdagen in Lon den door, in plaats van naar Windsor Castle te gaan, zooals gewoonlijk. Een groote menigte verzamelde zich op de bepaalde tijden voor Buckingham Palace om het aflossen van de wacht gade te slaan. G. J. VAN DIJK, uit Amsterdam, werd winnaar van het hoofdnummer finale 351500 kub. c.M. bij de motorwedstrij den, welke gisteren op de grasbaan te Alkmaar gehouden zijn. DE BEKENDE PIKEUR, BAS SCHIPPERS, wordt 1 April as. 75 jaar. Hij beoefent het pikeursvak reeds 55 jaren. ENSCHEDE HEEFT DEN VOETBALWEDSTRIJD om het kampioenschap van Neder land, gisteren met 52 gewonnen van P. S. V. De wedstrijd, die door prachtig weer begunstigd werd, had de belangstelling van duizenden.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 5